Praha - Výsledek voleb může vyústit v paradox. Největší šanci sestavit vládu má strana, která ve srovnání nejvíc ztratila, a za jiných okolností by nyní pravděpodobně řešila své hříchy. A současně se přitom díky rozložení sil rýsuje naděje, že by se Česká republika v následujících letech mohla stát jedním z reformních vzorů Evropy.
Ve zkratce: Premiéra bude nominovat ODS, která proti minulým volbám ztratila historicky nejvíc hlasů. Krachující rozpočet bude zachraňovat někdejší ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09), který zemi nejvíc zadlužil. Jako hlavní bojovník s korupcí byla zvolena strana Věci veřejné, kterou financuje například neprůhledná bezpečnostní firma.
Přesto, pokud dodrží to hlavní ze svých volebních deklarací a nenechá se zdeformovat korupčními skandály, může taková většinová sněmovní kombinace zopakovat reformní úspěch, který zažilo Slovensko po volbách 2002.
Vrátili se oknem
Málo očekávaný volební výsledek přinesla voličská revolta, která potrestala všechny parlamentní strany. Víc to odnesli účastníci Topolánkovy vládní koalice.
ODS a lidovci ztratili víc než dvě pětiny hlasů proti roku 2006, zelení dvě třetiny.
Pokud jde jen o čísla, opozice z toho vyšla relativně dobře. Sociální demokraty opustila třetina voličů, komunisty jenom sedmina.
Infobox
- Grafika: VÝSLEDKY VOLEB ONLINE - podívejte se zde
- Sečteno: TOTO JSOU VAŠI POSLANCI, JMÉNO ZA JMÉNEM - zde
- Přehled: NEJÚSPĚŠNĚJŠÍ KANDIDÁTI PODLE PREFERENČNÍCH HLASŮ? - čtěte zde
- Jak číst výsledky voleb: KOMENTÁŘE ONLINE - čtěte zde
- Sobota online: PRAVICE MÁ 118 KŘESEL, ČEKÁ SE NA KLAUSE - zpráva zde
- SLEDUJEME ONLINE KONKURENCI I ZAHRANIČÍ - čtěte zde
Ovšem volby nakonec vyhráli poražení. Z rozkolu lidovců se zrodila strana TOP 09, která získala přesně tolik protestních hlasů, kolik ODS ztratila. Strana pražských podnikatelů Věci veřejné s tváří moderátora Radka Johna z Novy získala víc, než ztratili lidovci a zelení dohromady.
Levice naopak ztratila bez náhrady přes 400 tisíc voličů. Dali přednost novým stranám Miloše Zemana a Jany Bobošíkové, které nepřekonaly pětiprocentní kvórum.
Jak přesvědčili voliče
Lídr ODS Petr Nečas dostane šanci sestavit "vládu rozpočtové odpovědnosti". Získal pro ni hlasy mladých, kteří se obávali, že vláda spojené levice zadluží zvýšením sociálních dávek jejich budoucnost. Přidali se živnostníci a podnikatelé, kteří spoléhají, že jim pravice nezvýší daně v boji s rozpočtovým schodkem. Z povolebních průzkumů vyplývá i to, že od vlády dvou nových stran pod vedením nového šéfa ODS Petra Nečase si voliči slibují rázný zásah proti korupci.
Věci veřejné sebraly především protestní hlasy, jak svědčí jejich nadprůměrné výsledky v severních Čechách a na severní Moravě. Johnova strana měla vůbec nejlepší výsledky v Mostě, tandem ODS a TOP 09 zase nejlépe uspěl mezi vzdělanými voliči v Praze, Brně, Plzni, Liberci, Českých Budějovicích a Hradci Králové.
Právě mezi nimi vůbec nezabraly tradiční sliby ČSSD na ochranu pracovních míst, zvýšení minimální mzdy a regulaci nákladů na bydlení.
Mohou dokončit, co začali
Občanským demokratům se podařilo zopakovat úspěch slovenské pravice v roce 2002.
Křesťanští demokraté Mikuláše Dzurindy vyhráli volby už v roce 1998 se slibem ambiciózních reforem. Nedokázali však pro ně získat ani své koaliční partnery. Po neúspěšném vládnutí ztratili v dalších volbách deset procent, obnovili však většinu se dvěma novými stranami.
První vznikla rozkolem v Dzurindově straně, druhou založil majitel komerční televize Markíza.
Dzurindova vláda následně v letech 2002-2006 uskutečnila nejúspěšnější ekonomické reformy ve střední Evropě, když dokončila záměry z předchozího volebního období.
Také čeští reformátoři Petr Nečas a Miroslav Kalousek dostávají druhou šanci. Byli hlavními autory nedotažené reformy veřejných financí, kterou v roce 2008 prosazoval premiér Mirek Topolánek. Tentokrát mohou dokončit změny ve státním rozpočtu a penzijním systému se spolehlivou parlamentní většinou.
Zajímá vás, co se dělo na štábech ostatních stran? |