Lídři KSČM jsou nakonec spokojeni, zapili to šampaňským

Martin Novák Martin Novák
29. 5. 2010 19:55
Komunistická strana Čech a Moravy částečně viní z propadu levice Miloše Zemana
Obhajobu šestadvceti mandátů je třeba zapít šampaňským.
Obhajobu šestadvceti mandátů je třeba zapít šampaňským. | Foto: Martin Novák

Online reportáž - Komunistická strana Čech a Moravy neobhájila v Poslanecké sněmovně pozici třetí nejsilnější strany. Klesla na čtvrté místo, ale udržela si svých 26 mandátů.

Předseda Poslaneckého klubu KSČM to označil v současné situaci za "téměř zázrak."

Za propad ČSSD a ODS podle předsedy KSČM Vojtěcha Filipa může agresivita vůdců těchto stran. Poslankyně za Jihomoravský kraj Zuzka Rujbrová-Bebarová uvedla, že za menším počtem hlasů pro levici než v minulých volbách (i KSČM má o jedno a půl procenta méně hlasů) může vzestup nových stran, kterým voliči uvěřili.

Komunistická strana Čech a Moravy se ještě nikdy nepodílela na složení žádné vlády, ani tentokrát se to velmi pravděpodobně nezmění.

Ve volebním štábu KSČM v pražské ulici Politických vězňů sledoval sčítání hlasů reportér Aktuálně.cz Martin Novák.

20:00 - Komunisté se zvolna rozcházejí, v sídle strany zůstávají jen opozdilci. Přenos z volebního štábu končí.

19:55 - Předseda KSČM Vojtěch Filip řekl k rezignaci Jiřího Paroubka: "Beru to tak, že si uvědomil svoji zodpovědnost za agresivní kampaň, která odradila řadu voličů, aby volili levici. Je ale smutné, že svůj postoj nepřehodnotil dříve, že ho k tomu donutili až lidé ve volbách."

19:27 - Vedení strany zapilo sečtení výsledků šampaňským.

18:31 - Předseda KSČM Vojtěch Filip v rozhovoru pro Aktuálně.cz řekl, že na rozdíl od lídrů jiných stran neuvažuje o své rezignaci. "KSČM v těchto volbách uspěla, i přes ztrátu jednoho a půl procenta hlasů oproti minulým volbám. Udrželi jsme počet mandátů. Některé jiné strany ztratily více. Deset procent i více. Tam se musejí lídři zpovídat," uvedl Filip.

Foto: Martin Novák

Také on částečně viní z menšího počtu míst pro levici v Poslanecké sněmovně Miloše Zemana. "SPO - Zemanovci odebrala hlasy levici, i nám. Kdybych říkal, že ne, neříkal bych pravdu. Usilovali jsme o určité sjednocení levice, bohužel truc ze strany SPO - Zemanovi levici ve Sněmovně oslabil," uvedl předseda druhé nejsilnější levicové strany.

17:28 - Vojtěch Filip dal najevo, jak ho těší, že komunisté na rozdíl od občanských a sociálních demokratů své voliče neztratili. "Velké strany se oproti roku 2008 nebo evropským volbám propadly o deset procent, my o jedno procento, takže v tomto ohledu jsem spokojen," dodal Filip.

17:02 - Podle zpřesněné projekce bude strana mít v Poslanecké sněmovně 26 křesel. To by znamenalo stejný výsledek jako v roce 2006.

16:53 - Do volebního štábu strany dorazil předseda Vojtěch Filip. Prohlásil, že za propad dvou největších stran ČSSD i ODS může jejich agresivní předvolební kampaň. "Jejich agresivita byla až neuvěřitelná a lidem je to prostě protivné," prohlásil předseda." K tomu, že nevznikne levicová koalice ani levicová menšinová vláda řekl, že vznik takových vlád byl pouze spekulací.

Vojtěch Filip krátce poté, co dorazil do sídla KSČM.
Vojtěch Filip krátce poté, co dorazil do sídla KSČM. | Foto: Martin Novák

16:36 - Volební štáb KSČM měl zahraniční návštěvu. Přijel se podívat diplomat z francouzského velvyslanectví.

16:30 - Odhady nyní přisuzují komunistům v Poslanecké sněmovně 30 mandátů. To by znamenalo, že by si proti posledním volbám polepšili o čtyři křesla.

16:03 - Jednička kandidátky KSČM v Jihomoravském kraji Zuzka Bebarová-Rujbrová v rozhovoru pro Aktuálně.cz řekla, že hlavním důvodem, proč levice zřejmě nebude mít v Poslanecké sněmovně většinu, je nástup nových stran. "Pro veřejnost, která se rozhoduje na základě kampaní a prezentace těchto stran, mohly být přesvědčivé," říká. Strana práv občanů Miloše Zemana podle ní jednoznačně ubrala hlasy levici ve Sněmovně. "Voliči, kteří volili Zemanovce, by za neexistence této strany zcela jistě volili ČSSD nebo KSČM."

Čekání na první odhady v sídle strany. Vpředu místopředsedkyně ÚV KSČM Věra Žežulková, za ní předseda poslaneckého klubu Pavel Kováčik.
Čekání na první odhady v sídle strany. Vpředu místopředsedkyně ÚV KSČM Věra Žežulková, za ní předseda poslaneckého klubu Pavel Kováčik. | Foto: Martin Novák

15:28 - Podle předsedy Poslaneckého klubu KSČM Pavla Kováčika to vypadá na prohru těch, kteří mají nižší příjmy. Komunisté ve svém programu chtějí minimální mzdu zvýšit na 14 tisíc korun a minimální penzi postupně na 10 tisíc korun měsíčně. Jsou proti zvyšování věkové hranice odchodu do důchodu. Chtějí zastavit privatizací státních podniků, zrušit regulační poplatky ve zdravotnictví a naopak zachovat regulované nájemné. Patrně ale nic z toho nebudou moci prosadit, ukáží-li se první odhady jako přibližně přesné.

15:06 - Ve volebním štábu nabízí vedení strany jako občerstvení na mísách stylově třešně, dovezené z Francie. Dále koláčky podle receptu maminky předsedy Poslaneckého klubu KSČM Pavla Kováčika a halušky podle receptu místopředsedkyně Poslaneckého klubu Miloslavy Vostré.

14:40 - Místopředseda Jiří Dolejš řekl Aktuálně.cz: "Zatím je relevantní pouze číslo o volební účasti. Bohužel se jí nepodařilo zvednout. Jinak je jasné, že dvě nové strany se do Sněmovny dostanou. Nemyslím ale, že braly hlasy nám. Nám spíš ubrala sociální demokracie v opozici s levicovou rétorikou, ale přitom levicovou politiku nedělá."

Jiří Dolejš sleduje první odhady.
Jiří Dolejš sleduje první odhady. | Foto: Martin Novák

14:08 - Členové vedení KSČM jsou výsledky prvního průzkumu evidentně zaskočeni, v prvních chvílích bylo v místnosti ticho. Někteří říkají, že je třeba počkat na skutečné výsledky, jiní, že se jim data výzkumu nezdají.

14:02 - První odhad předpovídá KSČM jedenáct procent hlasů, o necelé dvě procenta méně než v roce 2006.

14:00 - Předseda poslaneckého klubu KSČM Pavel Kováčik ve dvě nahlas odpočívával: Tři, dva jedna, včil...

13:50 - Nejlepšího výsledku strana dosáhla v roce 2002. Dostala 18,5 procent hlasů, což jí zajistilo 41 poslaneckých mandátů. Tuto hranici dnes patrně nepřekoná, ale konečná volební účast není tak vysoká, jak to vypadalo včera.

13:32 - Předseda strany Vojtěch Filip je nyní v Českých Budějovicích, neboť byl lídrem kandidátky v Jihočeském kraji. Do Prahy do hlavního volebního štábu má dorazit až kolem sedmnácté hodiny.

13:18 - Připomeňme si, že levice - tedy dohromady ČSSD a KSČM - obsadila v posledních volbách před čtyřmi lety polovinu poslaneckých křesel, tedy rovnou stovku.

13:17 - V sídle KSČM v ulici Politických vězňů se členové vedení strany pomalu scházejí, aby shlédli v televizi první odhady výsledků. V kuloárech se hovoří o překvapivě vysoké volební účasti v pátek. Vysoká účast v minulých volbách pro KSČM příliš výhodná nebyla.

Zajímá vás, co se děje na štábech ostatních stran?

V tomto článku najdete online přenos ze štábu ČSSD, připravují jej pro vás Sabina Slonková a Markéta Chaloupská
V tomto článku najdete online přenos ze štábu ODS, připravuje jej pro vás Kateřina Eliášová
V tomto článku najdete online přenos ze štábu TOP 09, připravuje jej pro vás Jan Němec
V tomto článku najdete online přenos ze štábu VV, připravuje jej pro vás Martina Machová
V tomto článku najdete online přenos ze štábu KDU-ČSL, připravuje jej pro vás Eliška Bártová
V tomto článku najdete online přenos ze štábu SZ, připravuje jej pro vás Pavel Baroch
V tomto článku najdete online přenos ze štábu SPO, připravuje jej pro vás Michal Štůsek

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Série explozí v Íránu pokračuje. V Teheránu vybuchly lahve s plynem

Rezidenční budovou v íránské metropoli Teheránu v sobotu otřásl výbuch plynu. Jeden člověk utrpěl zranění. Podle tamních hasičů explodovalo několik tlakových nádob s plynem, jež byly uloženy ve sklepě budovy.

V Íránu v posledních týdnech došlo k řadě výbuchů. V úterý zemřeli dva lidé po explozi na jihu metropole, minulý čtvrtek pak vypukl požár v jaderném provozu v íránském Natanzu, které je centrem programu na obohacování uranu v zemi. Úřady následně uvedly, že tam oheň způsobil rozsáhlé škody. Minulý týden rovněž zemřelo 19 lidí po výbuchu v nemocnici na severu Teheránu, který podle místních činitelů rovněž způsobil únik plynu.

Zdroj: ČTK
před 9 hodinami

Pekhartův gól pomohl Legii Varšava k polskému titulu

Fotbalista Tomáš Pekhart získal s Legií Varšava polský titul. Český útočník vstřelil úvodní branku utkání 5. kola ligové nadstavby, ve kterém Legia doma porazila Cracovii Krakov 2:0 a má jistotu prvního místa. Pekhart se trefil poprvé od 7. června a celkově popáté v ročníku po zimním příchodu ze španělského druholigového Las Palmas.

V zápase, který byl po poločase na několik minut přerušen kvůli výtržnostem fanoušků, měl Pekhart další šanci na skórování těsně před koncem. Jeho střelu však soupeř před brankovou čárou zblokoval.

Varšavský tým má jistotu titulu, který získalo mužstvo z hlavního města po roční odmlce, dvě kola před koncem nadstavby. Ligu vyhrála Legia počtrnácté, čímž se vyrovnala nejúspěšnějším polským celkům Ruchu Chorzów a Górniku Zabrze.

Další zprávy