Lídři KSČM jsou nakonec spokojeni, zapili to šampaňským

Martin Novák Martin Novák
29. 5. 2010 19:55
Komunistická strana Čech a Moravy částečně viní z propadu levice Miloše Zemana
Obhajobu šestadvceti mandátů je třeba zapít šampaňským.
Obhajobu šestadvceti mandátů je třeba zapít šampaňským. | Foto: Martin Novák

Online reportáž - Komunistická strana Čech a Moravy neobhájila v Poslanecké sněmovně pozici třetí nejsilnější strany. Klesla na čtvrté místo, ale udržela si svých 26 mandátů.

Předseda Poslaneckého klubu KSČM to označil v současné situaci za "téměř zázrak."

Za propad ČSSD a ODS podle předsedy KSČM Vojtěcha Filipa může agresivita vůdců těchto stran. Poslankyně za Jihomoravský kraj Zuzka Rujbrová-Bebarová uvedla, že za menším počtem hlasů pro levici než v minulých volbách (i KSČM má o jedno a půl procenta méně hlasů) může vzestup nových stran, kterým voliči uvěřili.

Komunistická strana Čech a Moravy se ještě nikdy nepodílela na složení žádné vlády, ani tentokrát se to velmi pravděpodobně nezmění.

Ve volebním štábu KSČM v pražské ulici Politických vězňů sledoval sčítání hlasů reportér Aktuálně.cz Martin Novák.

20:00 - Komunisté se zvolna rozcházejí, v sídle strany zůstávají jen opozdilci. Přenos z volebního štábu končí.

19:55 - Předseda KSČM Vojtěch Filip řekl k rezignaci Jiřího Paroubka: "Beru to tak, že si uvědomil svoji zodpovědnost za agresivní kampaň, která odradila řadu voličů, aby volili levici. Je ale smutné, že svůj postoj nepřehodnotil dříve, že ho k tomu donutili až lidé ve volbách."

19:27 - Vedení strany zapilo sečtení výsledků šampaňským.

18:31 - Předseda KSČM Vojtěch Filip v rozhovoru pro Aktuálně.cz řekl, že na rozdíl od lídrů jiných stran neuvažuje o své rezignaci. "KSČM v těchto volbách uspěla, i přes ztrátu jednoho a půl procenta hlasů oproti minulým volbám. Udrželi jsme počet mandátů. Některé jiné strany ztratily více. Deset procent i více. Tam se musejí lídři zpovídat," uvedl Filip.

Foto: Martin Novák

Také on částečně viní z menšího počtu míst pro levici v Poslanecké sněmovně Miloše Zemana. "SPO - Zemanovci odebrala hlasy levici, i nám. Kdybych říkal, že ne, neříkal bych pravdu. Usilovali jsme o určité sjednocení levice, bohužel truc ze strany SPO - Zemanovi levici ve Sněmovně oslabil," uvedl předseda druhé nejsilnější levicové strany.

17:28 - Vojtěch Filip dal najevo, jak ho těší, že komunisté na rozdíl od občanských a sociálních demokratů své voliče neztratili. "Velké strany se oproti roku 2008 nebo evropským volbám propadly o deset procent, my o jedno procento, takže v tomto ohledu jsem spokojen," dodal Filip.

17:02 - Podle zpřesněné projekce bude strana mít v Poslanecké sněmovně 26 křesel. To by znamenalo stejný výsledek jako v roce 2006.

16:53 - Do volebního štábu strany dorazil předseda Vojtěch Filip. Prohlásil, že za propad dvou největších stran ČSSD i ODS může jejich agresivní předvolební kampaň. "Jejich agresivita byla až neuvěřitelná a lidem je to prostě protivné," prohlásil předseda." K tomu, že nevznikne levicová koalice ani levicová menšinová vláda řekl, že vznik takových vlád byl pouze spekulací.

Vojtěch Filip krátce poté, co dorazil do sídla KSČM.
Vojtěch Filip krátce poté, co dorazil do sídla KSČM. | Foto: Martin Novák

16:36 - Volební štáb KSČM měl zahraniční návštěvu. Přijel se podívat diplomat z francouzského velvyslanectví.

16:30 - Odhady nyní přisuzují komunistům v Poslanecké sněmovně 30 mandátů. To by znamenalo, že by si proti posledním volbám polepšili o čtyři křesla.

16:03 - Jednička kandidátky KSČM v Jihomoravském kraji Zuzka Bebarová-Rujbrová v rozhovoru pro Aktuálně.cz řekla, že hlavním důvodem, proč levice zřejmě nebude mít v Poslanecké sněmovně většinu, je nástup nových stran. "Pro veřejnost, která se rozhoduje na základě kampaní a prezentace těchto stran, mohly být přesvědčivé," říká. Strana práv občanů Miloše Zemana podle ní jednoznačně ubrala hlasy levici ve Sněmovně. "Voliči, kteří volili Zemanovce, by za neexistence této strany zcela jistě volili ČSSD nebo KSČM."

Čekání na první odhady v sídle strany. Vpředu místopředsedkyně ÚV KSČM Věra Žežulková, za ní předseda poslaneckého klubu Pavel Kováčik.
Čekání na první odhady v sídle strany. Vpředu místopředsedkyně ÚV KSČM Věra Žežulková, za ní předseda poslaneckého klubu Pavel Kováčik. | Foto: Martin Novák

15:28 - Podle předsedy Poslaneckého klubu KSČM Pavla Kováčika to vypadá na prohru těch, kteří mají nižší příjmy. Komunisté ve svém programu chtějí minimální mzdu zvýšit na 14 tisíc korun a minimální penzi postupně na 10 tisíc korun měsíčně. Jsou proti zvyšování věkové hranice odchodu do důchodu. Chtějí zastavit privatizací státních podniků, zrušit regulační poplatky ve zdravotnictví a naopak zachovat regulované nájemné. Patrně ale nic z toho nebudou moci prosadit, ukáží-li se první odhady jako přibližně přesné.

15:06 - Ve volebním štábu nabízí vedení strany jako občerstvení na mísách stylově třešně, dovezené z Francie. Dále koláčky podle receptu maminky předsedy Poslaneckého klubu KSČM Pavla Kováčika a halušky podle receptu místopředsedkyně Poslaneckého klubu Miloslavy Vostré.

14:40 - Místopředseda Jiří Dolejš řekl Aktuálně.cz: "Zatím je relevantní pouze číslo o volební účasti. Bohužel se jí nepodařilo zvednout. Jinak je jasné, že dvě nové strany se do Sněmovny dostanou. Nemyslím ale, že braly hlasy nám. Nám spíš ubrala sociální demokracie v opozici s levicovou rétorikou, ale přitom levicovou politiku nedělá."

Jiří Dolejš sleduje první odhady.
Jiří Dolejš sleduje první odhady. | Foto: Martin Novák

14:08 - Členové vedení KSČM jsou výsledky prvního průzkumu evidentně zaskočeni, v prvních chvílích bylo v místnosti ticho. Někteří říkají, že je třeba počkat na skutečné výsledky, jiní, že se jim data výzkumu nezdají.

14:02 - První odhad předpovídá KSČM jedenáct procent hlasů, o necelé dvě procenta méně než v roce 2006.

14:00 - Předseda poslaneckého klubu KSČM Pavel Kováčik ve dvě nahlas odpočívával: Tři, dva jedna, včil...

13:50 - Nejlepšího výsledku strana dosáhla v roce 2002. Dostala 18,5 procent hlasů, což jí zajistilo 41 poslaneckých mandátů. Tuto hranici dnes patrně nepřekoná, ale konečná volební účast není tak vysoká, jak to vypadalo včera.

13:32 - Předseda strany Vojtěch Filip je nyní v Českých Budějovicích, neboť byl lídrem kandidátky v Jihočeském kraji. Do Prahy do hlavního volebního štábu má dorazit až kolem sedmnácté hodiny.

13:18 - Připomeňme si, že levice - tedy dohromady ČSSD a KSČM - obsadila v posledních volbách před čtyřmi lety polovinu poslaneckých křesel, tedy rovnou stovku.

13:17 - V sídle KSČM v ulici Politických vězňů se členové vedení strany pomalu scházejí, aby shlédli v televizi první odhady výsledků. V kuloárech se hovoří o překvapivě vysoké volební účasti v pátek. Vysoká účast v minulých volbách pro KSČM příliš výhodná nebyla.

Zajímá vás, co se děje na štábech ostatních stran?

V tomto článku najdete online přenos ze štábu ČSSD, připravují jej pro vás Sabina Slonková a Markéta Chaloupská
V tomto článku najdete online přenos ze štábu ODS, připravuje jej pro vás Kateřina Eliášová
V tomto článku najdete online přenos ze štábu TOP 09, připravuje jej pro vás Jan Němec
V tomto článku najdete online přenos ze štábu VV, připravuje jej pro vás Martina Machová
V tomto článku najdete online přenos ze štábu KDU-ČSL, připravuje jej pro vás Eliška Bártová
V tomto článku najdete online přenos ze štábu SZ, připravuje jej pro vás Pavel Baroch
V tomto článku najdete online přenos ze štábu SPO, připravuje jej pro vás Michal Štůsek

 

Právě se děje

před 3 minutami

Záplavy v Číně mají mnohem víc obětí, než úřady uváděly. Zemřelo přes 300 lidí

Čínské úřady výrazně zvýšily bilanci smrtelných obětí záplav, které asi před dvěma týdny zasáhly centrální Čínu. Mrtvých je podle aktualizovaných údajů nejméně 302, dalších asi 50 lidí se pohřešuje. Informují o tom v pondělí tiskové agentury. Ještě na konci minulého týdne úřady hovořily asi o stovce obětí.

Rekordní srážky zasáhly v polovině července provincii Che-nan. V jejím správním středisku, metropoli Čeng-čou, voda zabíjela v metru a proměnila ulice v dravé řeky, které strhávaly i vozidla.

Zdroj: ČTK
před 24 minutami

Sedmiletý trest za daňový únik pro bývalého šéfa Čepra Kadlece platí, rozhodl Ústavní soud

Bývalý generální ředitel státního podniku Čepro Tomáš Kadlec neuspěl s ústavní stížností v kauze daňového úniku. Dostal sedmiletý souhrnný trest, který zahrnuje i dřívější odsouzení za porušení povinnosti při správě majetku státního distributora paliv. Ústavní soud rozhodoval nedávno bez veřejného jednání, usnesení zpřístupnil ve své databázi. Zabýval se jen kauzou daňového úniku.

Kadlec označil trestní stíhání za absurdní a neprofesionální. Státní zastupitelství podle něj nepředložilo jediný důkaz, který by prokazoval úmysl zkrátit daň nebo legalizovat výnosy z trestné činnosti, což byla původní verze obžaloby. Ústavní soudci ale nenašli důvod k zásahu.

"Ačkoli stěžovatel používá argumentaci odkazem na svá základní práva, vyjadřuje nesouhlas se závěrem obecných soudů o své vině a výši trestu. Stěžovatelem vznesené argumenty již byly podle Ústavního soudu náležitě posouzeny obecnými soudy," stojí v usnesení.

Podle obžaloby Kadlec nepřiznal a nezdanil zhruba 35 milionů korun, které mu přišly na soukromý švýcarský účet v době, kdy šéfoval státnímu distributoru paliv. Muž vinu popíral. Tvrdil, že peníze byly půjčka na jeho podnikatelský záměr a později je vrátil, takže je nemusel danit.

Zdroj: ČTK
Další zprávy