domácí ekonomika

Firma Spearhead, dvojka českého zemědělského trhu, změnila majitele

Rakouská investiční skupina Accession Capital Partners koupila zemědělskou společnost Spearhead, která hospodaří na 83 000 hektarech v pěti evropských zemích včetně České republiky. Firmu dosud vlastnil britský investiční fond Paine Schwartz Partners.

V Česku hospodaří Spearhead na 25 000 hektarech a je tak po koncernu Agrofert dvojkou českého zemědělskou trhu, uvádějí pondělní Hospodářské noviny, které o transakci informovaly. Uzavření prodeje potvrdil deníku ředitel skupiny Spearhead International v Česku Iain Dykes. Cena transakce nebyla nezveřejněna.

O českou část skupiny Spearhead se ucházela tuzemská firma J&T, se svou nabídkou však neuspěla. Britský vlastník dal přednost rakouskému zájemci, který odkoupil podnik ve všech pěti evropských zemích. Skupina Spearhead International hospodaří dohromady na 83 000 hektarů v Česku, Polsku, Rumunsku, Velké Británii a na Slovensku.

V Česku, které je pro skupinu Spearhead po Polsku druhou nejdůležitější zemí, spravuje 25 000 hektarů hlavně na Hané, severu Moravy a Vysočině. Má ale zemědělské podniky i okolo Hradce Králové nebo Jindřichova Hradce.

Zdroj: ČTK

Podporu loni dostávalo 35 procent nezaměstnaných, průměrně měli 8534 korun

Podporu v nezaměstnanosti dostává v Česku 35 procent lidí bez práce. Podíl loni klesl. Člověk bez místa pobíral měsíčně v průměru 8534 korun. Na tuto částku nedosáhlo 58 procent uchazečů o zaměstnání. Nejčastěji loni lidé měli buď víc než 11 501 korun, nebo mezi 3501 a 4500 korunami. Vyplývá to z analýzy vývoje zaměstnanosti za loňský rok, kterou připravilo ministerstvo práce. S výsledky by se měla v pondělí seznámit vláda.

Podpora odpovídá určitému procentu z výdělku. Ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD) před rokem po nástupu epidemie řekla, že při skokovém růstu nezaměstnanosti navrhne navýšení částky. Podíl lidí bez práce se ale zvedl v minulém roce mírně. V průměru dosahoval 3,5 procenta, meziročně byl tak vyšší o 0,7 procentního bodu. Na konci prosince činila nezaměstnanost 4,0 procenta. Úřady evidovaly 292 500 uchazečů o zaměstnání. O rok dřív jich bylo o 76 500 méně, nezaměstnanost tehdy dosahovala 2,9 procenta. Na podpory stát v minulém roce vydal 10,57 miliardy korun. Meziročně je částka o 30 procent vyšší, tedy o 2,42 miliardy korun.

Zdroj: ČTK
Pokračovat