diplomacie

Rusko vyhostí v odvetě za krok Washingtonu deset amerických diplomatů

Rusko vyhostí deset amerických diplomatů a zváží další odvetné kroky vůči Washingtonu, oznámil dnes ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. Americkému velvyslanci zároveň doporučil, "aby se vrátil domů ke konzultacím". Moskva podle ruské diplomacie vyhostí i pět diplomatů z Polska v odpovědi na podobný krok Varšavy. Zveřejnila rovněž sankční seznam osmi bývalých i současných předních amerických činitelů, informovaly zahraniční tiskové agentury.

"Dostali jsme seznam deseti diplomatů s žádostí, aby opustili Spojené státy. Na toto opatření odpovíme recipročně a požádáme deset amerických diplomatů v Rusku, aby opustili naši zemi," citovala agentura AFP Lavrova.

Spojené státy ve čtvrtek přijaly sérii kroků, jejichž cílem je potrestat Rusko za údajné vměšování do loňských prezidentských voleb v USA, za kybernetické útoky proti americkým vládním agenturám, agresivní vystupování vůči Ukrajině a další škodlivé jednání. Kromě vyhoštění deseti ruských diplomatů Washington oznámil i uvalení sankcí na skoro čtyři desítky jednotlivců a firem.

Moskva dnes také zakázala vstup na své území osmi současným i bývalým předním americkým činitelům. Je mezi nim šéf Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) Christopher Wray, ředitelka tajných služeb (DNI) Avril Hainesová, ministr vnitřní bezpečnosti Alejandro Mayorkas, ministr spravedlnosti Merrick Garland, bezpečností poradce administrativy bývalého prezidenta Donalda Trumpa John Bolton či někdejší ředitel Ústřední zpravodajské služby (CIA) James Woolsey.

Ruský ministr zahraničí také zmínil další odvetná opatření, například zpřísnění restrikcí pro pohyb amerických diplomatů na ruském území.

Zdroj: ČTK

Spojené státy obnoví ekonomickou i humanitární pomoc Palestincům

Spojené státy plánují obnovit, ekonomickou, rozvojovou a humanitární pomoc Palestincům. V prohlášení to dnes oznámil americký ministr zahraničí Antony Blinken. Na různé programy na pomoc Palestincům Spojené státy podle něj poskytnou 235 milionů dolarů (5,1 miliardy Kč). Děje se tak poté, co administrativa bývalého prezidenta Donalda Trumpa pomoc Palestincům zablokovala.

Spojené státy podle Blinkena poskytnou Úřadu OSN pro palestinské uprchlíky na Blízkém východě (UNRWA) 150 milionů dolarů na humanitární pomoc Palestincům, dále pak 75 milionů dolarů na ekonomickou a rozvojovou pomoc na Západním břehu Jordánu a v Pásmu Gazy a deset milionů dolarů na mírotvorné programy skrze americkou Agenturu pro mezinárodní rozvoj (USAID).

Palestinci krok USA uvítali. Ahmad abú Hulí z výkonné komise Organizace pro osvobození Palestiny (OOP) řekl, že bude brzy hovořit s představitelem amerického ministerstva zahraničí, aby vyjádřil vděk za "velmi důležitou podporu".

Bílý dům už dříve rozhodl, že změní některé Trumpovy kroky vůči Palestincům. Kromě obnovy finanční pomoci to má být obnova činnosti amerického konzulátu v Jeruzalémě a zastoupení Organizace pro osvobození Palestiny ve Washingtonu.

Izraelsko-palestinské vztahy byly za Trumpova mandátu poznamenány jeho podporou výstavby židovských osad na Západním břehu Jordánu, přesunem velvyslanectví z Tel Avivu do Jeruzaléma a také prosazením bilaterálních dohod mezi Izraelem a muslimskými státy jako Spojené arabské emiráty, Bahrajn, Súdán i Maroko. Palestinci to považují za maření jejich úsilí ustavit na Západním břehu Jordánu vlastní stát a také za porušení principu, jímž se dosud arabské státy řídily a který předpokládal možnost normalizace vztahů s Izraelem až po vzniku samostatné Palestiny. Trumpova administrativa kvůli neshodám seškrtala velkou část americké finanční pomoci Palestincům.

Zdroj: ČTK

Biden se setká s Putinem, až nastane vhodný čas, uvedl Bílý dům

Americký prezident Joe Biden se setká se svým ruským protějškem Vladimirem Putinem "až nastane vhodný čas". Na palubě prezidentského letounu Air Force One to dnes podle agentury Reuters bez dalších podrobností řekla mluvčí Bílého domu Karine Jean-Pierreová. Mezi oběma prezidenty se v posledních dnech rozhořela slovní přestřelka a Putin pak ve čtvrtek navrhl Bidenovi diskuzi dnes či v pondělí, avšak pod podmínkou, že se jejich rozhovor uskuteční v přímém přenosu.

Biden dal ve středu v televizi ABC najevo, že Putina považuje za "zabijáka", a pohrozil nespecifikovanou odvetou za údajné vměšování Ruska do loňských amerických prezidentských voleb. Bidenovi výroky vyvolaly v Moskvě u řady politiků hněvivé reakce. Rusko pak povolalo svého velvyslance z Washingtonu do Moskvy ke konzultacím, diplomat by se měl podle ruských médií vrátit v neděli.

"Chci prezidentu Bidenovi navrhnout pokračovat v našich diskuzích (z letošního ledna - pozn. red.), ale pod podmínkou, že to uděláme fakticky v přímém přenosu, jak se říká on-line. Bez jakéhokoli zdržování, ale přímo v otevřené, přímé diskuzi," prohlásil ve čtvrtek Putin.

Biden svými slovy, jež vedla k nynější diplomatické roztržce, reagoval na nově zveřejněnou zprávu kanceláře ředitelky amerických tajných (DNI). Putin podle ní povolil ruským vládním organizacím operace s cílem očernit tehdejšího prezidentského kandidáta Bidena a podpořit nyní již bývalého prezidenta Donalda Trumpa. Biden ve středečním rozhovoru mimo jiné řekl, že Rusko za snahy o vměšování zaplatí.

Zdroj: ČTK

Palestinci odsoudili diplomatickou úřadovnu Česka v Jeruzalémě

Palestinská samospráva a Liga arabských států (LAS) v sobotu odsoudily otevření diplomatické úřadovny České republiky v Jeruzalémě a označily jej za porušení mezinárodního práva, napsala agentura Reuters. Česko otevřelo úřadovnu v Jeruzalémě k 1. březnu, ve čtvrtek se konala slavnostní ceremonie, které se zúčastnil premiér Andrej Babiš. Velvyslanectví ČR nadále sídlí podobně jako zastupitelské úřady většiny zemí světa v Tel Avivu.

Zdroj: ČTK

Polsko vyhostí dva běloruské konzuly, jde o reakci na krok Minsku

Polsko vyhostí dva běloruské konzuly působící na jeho území, informovalo v pátek ministerstvo zahraničí ve Varšavě. Jde o reakci na stejný krok Běloruska, které nařídilo odjet rovněž dvojici polských diplomatů.

Polsko vyhošťuje generální konzulku v Bialystoku na severovýchodě země a konzula působícího ve Varšavě, upřesnil náměstek ministra zahraničí Marcin Przydacz.

Minsk už v úterý vyhostil polského konzula v Brestu, další dva polští diplomaté příkaz opustit běloruské území dostali ve čtvrtek. Varšava prvního běloruského konzula vyhostila ve středu, další dva pak v pátek.

Polsko patří v rámci EU k nejhlasitějším kritikům běloruského autoritářského prezidenta Alexandra Lukašenka a vyzývá k zostření sankcí proti Bělorusku.

Zdroj: ČTK

Německo, Polsko a Švédsko vyhostí ruské diplomaty, odpovídají na krok Moskvy

Německo, Polsko a Švédsko vyhostí ruské diplomaty. Každé z ministerstev zahraničí těchto tří unijních zemí v pondělí ohlásilo vyhoštění jednoho ruského diplomata v reakci na vyhoštění trojice diplomatů z těchto států z Ruska minulý týden. Ruské ministerstvo zahraničí podle agentury Interfax označilo krok Německa, Polska a Švédka za neopodstatněný.

Podle agentury Reuters je vyhoštění ruských diplomatů koordinovaným odvetným krokem trojice evropských zemí.

V pozadí roztržky mezi Moskvou a unijními zeměmi je vyostření vztahů kvůli uvěznění opozičního předáka Alexeje Navalného. Rusko přistoupilo k vyhoštění diplomatů minulý pátek po celoruských demonstracích za propuštění Navalného. Těchto nepovolených protestů se podle Moskvy 23. ledna zúčastnili i dotyční diplomaté z Německa, Polska a Švédska. Takové akce jsou neslučitelné s diplomatickým statusem, tvrdí Moskva.

Zdroj: ČTK

Minsk kvůli "destruktivním aktivitám" vyhostil dva britské diplomaty

Minsk vyhostil dva britské diplomaty, které označil za nežádoucí osoby. Oznámila to v pondělí agentura Ria Novosti s odvoláním na běloruské ministerstvo zahraničí. Podle běloruské diplomacie se dvojice dopustila "destruktivních aktivit", které nejsou slučitelné se statusem diplomata.

"Toto rozhodnutí… učinila běloruská strana s ohledem na potvrzenou destruktivní povahu aktivit těchto osob," řekl mluvčí běloruského ministerstva zahraničí Anatolij Glaz televizní stanici ONT. "Podle informací bezpečnostních složek tito lidé shromažďovali informace o vnitropolitické situaci v Bělorusku a průběhu protestů," uvedl dále kanál ONT.

Podle agentury Interfax byli vyhoštěni vojenský atašé a velvyslancova zástupkyně.

Zdroj: ČTK

Po Spojených arabských emirátech naváže diplomatické vztahy s Izraelem i Bahrajn

Bahrajn se připojil ke Spojeným arabským emirátům v dohodě o normalizaci vztahů s Izraelem. V prohlášení zveřejněném na Twitteru o tom dnes informoval americký prezident Donald Trump. Agentura Reuters s odvoláním na Bílý dům napsala, že Trump informaci zveřejnil po telefonátu s bahrajnským králem Hamadem bin Ísou Chalífem a izraelským premiérem Benjaminem Netanjahuem.

"Je to historický průlom k zajištění míru na Blízkém východu," uvedly Spojené státy, Bahrajn a Izrael ve společném prohlášení. "Otevření přímého dialogu a vazeb mezi těmito dvěma dynamickými společnostmi a vyspělými ekonomikami bude představovat pokračování pozitivní transformace Blízkého východu a zvýší to stabilitu, bezpečnost a prosperitu v regionu," stojí v prohlášení.

Zdroj: ČTK
Pokračovat