atentát

Při sebevražedném útoku v Somálsku zemřelo nejméně šest lidí

V Somálsku v pátek při sebevražedném útoku zahynulo přinejmenším šest lidí. Útok se stal před stadionem ve městě Gaalkacyo krátce před vystoupením somálského premiéra, informovala agentura AFP. K atentátu, při kterém zahynuli i tři vysocí důstojníci somálské armády, se přihlásili islámští radikálové z hnutí Šabáb.

Podle představitelů armády si útočník vybral za cíl skupinu vysokých armádních důstojníků, kteří čekali na příjezd předsedy vlády.

Po výbuchu vypukla mezi lidmi, kteří na stadionu čekali na premiérův proslov, panika. "Zaslechla jsem výbuch a viděla jen kouř a prach," uvedla jedna z účastnic shromáždění, podle které bylo velice obtížné se kvůli velkému počtu vyplašených lidí dostat k východu.

Zdroj: ČTK

Nor dostal sedmiletý trest za přípravu vraždy představitele íránské opozice

Dánský soud v pátek odsoudil k sedmiletému trestu vězení norského občana, který íránské tajné službě pomáhal při přípravě zmařeného atentátu na exilového představitele íránské opozice. S odvoláním na místní média o tom informovala agentura Reuters.

Případ vyvolal předloni v Dánsku velkou pozornost. Čtyřicetiletý Nor íránského původu byl zatčen v říjnu 2018 v rámci velké policejní operace, při níž Dánsko načas uzavřelo své hranice. Odsouzený měsíc před zatčením po dobu sedmi dnů sledoval a pořizoval fotografie domu opozičního aktivisty z řad íránských Arabů, uvedl v prohlášení soud v dánském Roskilde.

Zdroj: ČTK

Při sebevražedném atentátu v Afghánistánu zemřelo dvacet lidí. Exploze vážně poničila nemocnici

Nejméně 20 lidí zemřelo ve čtvrtek při sebevražedném atentátu v afghánském městě Kalát, které je správním střediskem provincie Zábul na jihu země. Dalších přibližně 90 lidí utrpělo zranění, informuje agentura AP s odvoláním na místní úřady. K útoku se přihlásilo militantní hnutí Tálibán. Při explozi nákladního auta s výbušninami byla vážně poničena kalátská nemocnice. Podle Tálibánu byla cílem útoku budova patřící vládní zpravodajské službě. Agentura AP připomíná, že Afghánistán zažívá útoky ze strany Tálibánu od krachu mírových jednání se Spojenými státy téměř každý den.

Pokračovat