atentát

Čeští politici odsoudili atentát na Abeho, Zeman i Fiala vyslovili soustrast

Prezident Miloš Zeman i premiér Petr Fiala (ODS) v souvislosti se smrtí japonského expremiéra Šinzóa Abeho po atentátu vyslovili upřímnou soustrast japonskému lidu. Fiala uvedl, že je zprávou o smrti Abeho hluboce zarmoucen. Také další politici na sociálních sítích atentát odsoudili.

"Ani největší politické neshody nemohou být důvodem k násilí. Jednoznačně odsuzuji vraždu japonského expremiéra Šinzóa Abeho," uvedl vicepremiér a ministr vnitra Vít Rakušan (STAN). "Politika je a musí zůstat soubojem idejí, ne zbraní. Šinzó Abe zůstane navždy zapsán zlatým písmem v dějinách Japonska i světové politiky," napsala předsedkyně sněmovny a TOP 09 Markéta Pekarová Adamová.

Předseda opozičního hnutí ANO a bývalý premiér Andrej Babiš uvedl, že si Abeho velice vážil. "Měl jsem tu čest, že jsem se s ním jako premiér několikrát potkal, a jednání s ním si budu navždy pamatovat. Úžasný člověk, skvělý chlap a velký státník. Je šílené, co se stalo, jeho tragické smrti je mi hluboce líto," napsal Babiš.

 

Zdroj: ČTK

Soud v indickém Ahmadábádu vyměřil trest smrti 38 lidem za atentáty z roku 2008

Zvláštní soud v indickém Ahmadábádu v pátek vyměřil trest smrti 38 lidem v souvislosti se sérií bombových útoků z konce července 2008, při kterých zemřelo 56 osob a dalších 200 utrpělo zranění. Informovala o tom agentura AFP. Dalších jedenáct lidem soud poslal na doživotí do vězení.

Soud letos 8. února ze spáchání koordinovaných atentátů shledal vinnými 49 lidí. Teroristé útočili na tržištích, v autobusech a na dalších veřejných místech Ahmadábádu, největšího města státu Gudžarát. Během 70 minut 26. července 2008 explodovalo až 21 náloží, uvádí indická média.

K atentátům se přihlásila skupina Indičtí mudžáhidové, která tak údajně chtěla pomstít muslimy zabité při výbuchu náboženského násilí v Gudžarátu z roku 2002.

Zdroj: ČTK

Mogadišem otřásla exploze, z místa jsou hlášeny oběti

Somálskou metropolí Mogadišem ve středu otřásla exploze, která zabila nejméně osm lidí. S odvoláním na šéfa místní záchranné služby o tom informovala agentura Reuters. Agentura AFP hovoří o šesti mrtvých a AP o nespecifikovaném počtu obětí. Podle ředitele záchranné služby vybuchla bomba nastražená v autě, jejímž cílem byl konvoj aut, mezi nimiž se nacházela i obrněná vozidla.

"Komu konvoj patří, nevíme. Odvezli jsme z místa osm mrtvých," řekl šéf místní záchranné služby agentuře Reuters. Podle ní bomba vybuchla na silnici vedoucí k letišti.

Kdo za útokem stojí, zatím není jasné. Bombové atentáty na důležitých místech somálské metropole provádí často radikální islamistické hnutí Šabáb, které je napojeno na teroristickou síť Al-Káida, poznamenala AP. Reuters připomíná, že v minulosti se toto uskupení k zodpovědnosti za podobné útoky přihlásilo. Jeho záměrem je svrhnout centrální vládu a zavést v této východoafrické zemi svůj přísný výklad islámského práva.

Zdroj: ČTK

Archiváři v USA zveřejnili další dokumenty k vyšetřování atentátu na Kennedyho

Americký Národní archiv ve středu zveřejnil dalších skoro 1500 dokumentů, které se týkají vyšetřování vraždy někdejšího prezidenta Johna Fitzgeralda Kennedyho v roce 1963. Podle agentury AP se očekává, že archiváři další záznamy odtajní příští rok.

Mezi nyní zveřejněnými dokumenty jsou tajné telegramy nebo různá interní sdělení. Nic zatím nenasvědčuje tomu, že by obsahovaly nové skutečnosti, které by radikálně změnily současné vědění o okolnostech atentátu, za kterým stál Lee Harvey Oswald. Na další dokumenty čekali historici a další lidé, kteří jsou i desítky let po smrti Kennedyho skeptičtí, že na vrcholu studené války jediným zodpovědným za vraždu prezidenta byl Oswald.

Mezi dokumenty jsou tajné telegramy CIA a interní zprávy týkající Oswaldových návštěv na kubánském a sovětském velvyslanectví v Mexiku. O nich se ví, ale jak píše AP, nebyly nikdy zcela vysvětleny. Zveřejněné dokumenty pocházející ze dnů po atentátu se zabývají také možným zapojením Kuby.

Zdroj: ČTK
Pokračovat