zbraně

Biden je odhodlaný zakázat ve Spojených státech útočné zbraně

Americký prezident Joe Biden je odhodlaný zakázat ve Spojených státech útočné zbraně. Prohlásil to v úterý v živě přenášeném projevu v Pensylvánii. Pochválil policisty za jejich odhodlání a službu ve jménu bezpečnosti amerických občanů. Demokratický prezident naopak zkritizoval republikánské zákonodárce, kteří se postavili proti jeho plánům na navýšení financování vymáhání práva a snížení násilí páchaného střelnými zbraněmi.

"Pojďme zajistit bezpečnější Ameriku," řekl Biden. "Jsem odhodlaný zakázat v této zemi útočné zbraně. Opravdu odhodlaný," dodal. "Musíme jednat kvůli všem těm dětem, které jsou každý den zastřeleny na našich ulicích a které se nikdy nedostanou do zpráv," zdůraznil.

Základem je podle Bidena důstojnost a potřeba jistoty, že děti mohou ze školy bezpečně na hřiště a domů, aniž by je někdo ohrožoval. Prezident citoval statistiky, podle kterých loni v USA střelnou zbraní zemřelo 48.000 lidí. Kvůli střelbě podle Bidena loni v USA zemřelo více dětí než zemřelo celkem policistů a vojáků v aktivní službě.

Biden hovořil o vysokých nárocích, které společnost klade policisty a očekávání, že budou nejen ochránci, ale také psychology a sociálními pracovníky. Přitom nejsou podle prezidenta dostatečně financováni. "Chci pomoci komunitám s náborem, zaměstnáním a výcvikem dalších 100 tisíc policistů pro práci v komunitách," uvedl Biden.

Zdroj: ČTK

Den před Bidenovým projevem o zbraních student v Kalifornii postřelil spolužáka

V americkém státě Kalifornia dvanáctiletý školák postřelil o rok staršího spolužáka. Střelce zadržela policie, raněný je v nemocnici ve stabilizovaném stavu. K incidentu došlo v pondělí odpoledne na základní škole Madison Park Academy ve městě Oakland, v úterý o něm informoval server The Guardian. Snižování počtu zbraní je v USA předmětem častých diskusí, na úterý je na toto téma ohlášen projev amerického prezidenta Joea Bidena.

Úřady zatím neoznámily, zda byla pondělní střelba úmyslná nebo šlo o nehodu, píše The Guardian. Ostatní děti se schovaly ve třídě nebo v tělocvičně.

Podle starostky Oaklandu Libby Schaafové je "zvýšená míra násilí páchaného střelnými zbraněmi v naší zemi (USA) a v našem městě srdcervoucí a nepřijatelná".

Zdroj: ČTK

USA úspěšně otestovaly dva druhy hypersonických raket, uvedl Pentagon

Spojené státy úspěšně otestovaly dva odlišné druhy hypersonických raket. Ve středu to uvedlo americké ministerstvo obrany. Pro raketu ARRW, která se vypouští ze vzduchu, se jednalo o druhý úspěšný pokus. V případě rakety Operational Fires to byla první kladná zkouška, uvedla agentura Reuters.

Hypersonické rakety se vyznačují vysokou rychlostí a velkou manévrovací schopností, což jim má umožnit překonat i nejsofistikovanější systémy protivzdušné obrany

Podle stanice CNN americké ministerstvo obrany začalo věnovat větší pozornost a finance rozvoji hypersonických raket poté, co američtí zákonodárci vyjádřili obavy, že USA zaostávají ve vývoji těchto zbraní za Ruskem a Čínou.

Zdroj: ČTK

Zeman je pro další dodávky zbraní na Ukrajinu, souhlasil by i s výcvikem vojáků

Prezident Miloš Zeman by souhlasil s dalšími dodávkami zbraní na Ukrajinu i se zapojením Česka do výcviku ukrajinských vojáků. Řekl to v nedělním pořadu Partie Terezie Tománkové v televizi CNN Prima News. Zopakoval svůj postoj, že Rusko z hlediska sankcí nejvíce zasahuje vyřazení ruských bank z mezinárodního platebního systému SWIFT. Za "trochu komické" považuje seznamy osob, kterým se podle něj zakazuje někam cestovat.

"Kdyby nebylo ruské agrese na Ukrajině, tak bych s tím nesouhlasil," řekl k zapojení do výcviku vojáků ukrajinských ozbrojených sil. O tom, že se v této souvislosti vedou intenzivní jednání, hovořila tento týden ministryně obrany Jana Černochová z ODS. Záležitost je podle ní ve fázi příprav, zvažují se různé typy výcviku.

Zdroj: ČTK

Biden podepsal zákon o největší regulaci zbraní v USA za posledních 30 let

Americký prezident Joe Biden v sobotu podepsal nový zákon o větší regulaci prodeje a držení zbraní, který díky dohodě demokratických a republikánských zákonodárců v předchozích dnech schválily obě komory Kongresu. Bidenův podpis tak byl už jen formalitou. Zákon reaguje na střelbu ve škole v texaském Uvalde, kde v květnu osmnáctiletý mladík zabil 21 lidí. Podle agentury Reuters jde o nejvýznamnější normu v oblasti střelných zbraní za posledních 30 let, i když nepřináší žádné převratné změny.

Nový zákon se zaměřuje zejména na prodej zbraní mladým lidem a požaduje jejich přísnější prověřování. Kromě toho rozšiřuje omezení týkající se pachatelů domácího násilí a vyčleňuje finance na podporu duševního zdraví či bezpečnosti ve školách. Soubor opatření ale neobsahuje důraznější regulaci, po které volá Demokratická strana, jako je zákaz útočných pušek či prověřování všech nákupů střelných zbraní.

Normu, kterou vypracovala skupina demokratických a republikánských senátorů, schválil ve čtvrtek Senát. Kromě demokratů ji podpořilo i 15 republikánských senátorů včetně lídra klubu Mitche McConnella. V pátek zákon prošel i ve Sněmovně reprezentantů, kde se na stranu demokratů přidalo 14 republikánských zákonodárců.

Zdroj: ČTK
Pokračovat