reklama
 
 

Živě: Trump v inauguračním projevu pronášel zavádějící informace, píše Washington Post

Aktualizováno 21. 1. 2017 11:47
reklama
Donald Trump byl slavnostně uveden do úřadu jako 45. americký prezident. Přísahu složil v poledne místního času (18:00 SEČ). Slavnostní inaugurační ceremonii i následné akce jsme sledovali v online reportáži.

Živě: Trump v inauguračním projevu pronášel zavádějící informace, píše Washington Post

reklama
11:45

Inaugurační projev amerického prezidenta většinou není podrobován kontrole, avšak fakta, která v něm v pátek uvedl prezident Donald Trump, se velmi často rozcházela se skutečností. Uvedl to list The Washington Post, který výroky srovnal se skutečným stavem věcí.

"Naše továrny jedna po druhé krachovaly, odcházely od nás a nechaly za sebou miliony amerických dělníků," řekl Trump. Faktem podle amerického listu je, že zatímco v roce 2010 měly USA 11,5 milionu dělníků, nyní jich mají 12,3 milionu.

"Matky a děti jsou uvězněné v chudobě v centrech našich měst. Zločin, gangy a zbraně mají na svědomí množství životů. Toto americké krveprolití končí právě tady a právě teď," prohlásil Trump. Ani američtí novináři nevědí, jak k tomuto údaji Trump došel, protože podle statistik žilo v roce 2015 v centrech měst pod hranicí bídy 13 procent lidí, což odpovídá celostátnímu průměru.

Donald Trump s manželkou Melanií na plese po inauguraci. Donald Trump s manželkou Melanií na plese po inauguraci. | Foto: Reuters
6:57

Za vyhlášení politické války označil britský list The Guardian inaugurační projev nového amerického prezidenta Donalda Trumpa. Také další evropská média hodnotí Trumpovu páteční řeč, v níž zdůraznil, že jeho vláda bude Ameriku stavět vždy na první místo, jako útočnou a sobeckou.

"Trump při inauguračním projevu ctil obvyklé zdvořilosti, ale tón jeho projevu svědčil o děsivé změně v Americe. Byl určen těm, kdo ho volili, nikoli většině, která ho nevolila... Jeho nacionalismus pod heslem Amerika na prvním místě je hrubý a nestoudný. Projev překypoval opovržením vůči všemu, co představuje hlavní město Washington, které se nyní snaží podrobit své vůli," napsal The Guardian.

"Donald Trump přednesl projev pro zemi, která stojí na okraji propasti. Jeho řeč byla absurdně přemrštěná, téměř hloupá. Říci, že Amerika čelí krveprolévání, je urážkou inteligence posluchačů," konstatoval britský deník The Times.

Nyní vládne v Bílém domě "čistý populismus", uvedl rakouský list Der Standard. Po "agresivním, bojechtivém projevu je jasné, že svět musí očekávat od Spojených států více protekcionismu a izolacionismu", dodal Der Standard.

Projev nového prezidenta ukázal, že "Trump neopustí populistické slogany z volební kampaně", napsal německý list Die Welt.

Trumpova politika stavějící Ameriku na první místo vyvolala obavy v médiích i v dalších zemích, například ve Španělsku. "Trump zahájil varováním světu: Budu myslet pouze na Ameriku," napsal list El Confidencial.

Švýcarský list Neue Zürcher Zeitung podotkl, že "ve stopách velikánů jako George Washington, Abraham Lincoln a Franklin Roosevelt se nově zvolený prezident jeví jako chuligán". Podle švýcarského deníku se Američané rozhodli pro "riskantní experiment, za jehož neúspěch draze zaplatí".

02:05
Donald Trump

Nový americký prezident Donald Trump podepsal krátce po páteční inauguraci v Oválné pracovně Bílého domu první exekutivní příkaz. Nařizuje v něm federálním orgánům minimalizovat finanční zátěž spojenou se zdravotním programem exprezidenta Baracka Obamy, než bude program zvaný Obamacare zcela zrušen, uvedla agentura AFP s odvoláním na šéfa prezidentské kanceláře Reince Priebuse.  Program Obamacare byl jedním z pilířů Obamova vládního programu, ale Trump již dříve označil tento systém zdravotního pojištění za "katastrofu" a prohlásil, že ho hodlá zrušit.

Donald Trump v Oválné pracovně Donald Trump v Oválné pracovně | Foto: Reuters
01:30
Donald Trump

Při demonstracích proti nástupu nového amerického prezidenta Donalda Trumpa do úřadu bylo v pátek ve Washingtonu zatčeno 217 lidí, kteří byli obviněni z výtržnictví. Podle agentury AP o tom informovala místní policie. Šest policistů utrpělo při potyčkách s demonstranty lehká zranění.

Donald Trump - demonstrace ve Washingtonu Demonstrace proti Donaldu Trumpovi ve Washingtonu. | Foto: Reuters
00:45

Americký Senát v pátek místního času (v noci na sobotu SEČ) výraznou většinou hlasů schválil do funkce ministra vnitřní bezpečnosti vysloužilého generála námořní pěchoty Johna Kellyho, informovala agentura Reuters. Trump již dříve uvedl, že Kelly bude stát v čele naléhavého úkolu zastavit nelegální přistěhovalectví a zajistit hranice. Pokud Trump dodrží své sliby z kampaně, ponese Kellyho ministerstvo odpovědnost za přísnější prověřování přistěhovalců přicházejících do USA.

00:30

Inaugurace nového amerického prezidenta Donalda Trumpa je velkou událostí rovněž pro malé slovinské městečko Sevnica, odkud pochází nynější nová první dáma Spojených států Melania Trumpová. Místní obyvatelé sledovali páteční ceremoniál v kavárnách či doma a byli okouzleni modrým outfitem od Ralpha Laurena, který Trumpova manželka pro tuto příležitost zvolila, napsala agentura AP.

 

Pětitisícová Sevnica má na víkend naplánovány oslavy související s inaugurací a ráda prý přivítá všechny hosty, kteří budou mít zájem vidět, kde Melania Trumpová vyrůstala. Podle místního starosty jsou v plánu bezplatné prohlídky s průvodcem, prezentace místních produktů, například podomácku vyráběných klobás a vína v zámku z 12. století, který se nachází nad starým městem, a rovněž festival spojený s prořezáváním vinné révy. "Chceme si to připomenout hezkým způsobem," řekl starosta Srečko Ocvirk.

00:05
Donald Trump

Americké akciové trhy v den Trumpovy inaugurace mírně zpevňovaly a během dne ztratily jen malou část počátečních zisků. Investoři na Wall Street čekají na první kroky nového prezidenta ve funkci. Kurz dolaru se dnes zprvu příliš neměnil, později ale začal mírně oslabovat.

0:03

Také při hledání zkratky LGBT, značící lesby, gaye, bisexuály a transgender osoby stránky Bílého domu nic nenachází.

23:55
Twitter

Lidé si na Twitteru všímají, co vše zmizelo z webu Bílého domu - třeba zmínky o klimatických změnách.

23:50
Donald Trump

Prezidentský úřad na internetových stránkách Bílého domu oznámil, že Trump končí s politikou boje proti klimatickým změnám, kterou prosazoval jeho předchůdce. Díky zrušení Obamových opatření na ochranu ovzduší prý Američanům výrazně porostou mzdy.

23:45
Donald Trump

Vysloužilý generál námořnictva James Mattis se stal prvním potvrzeným členem vlády amerického prezidenta Trumpa. Do funkce ministra obrany ho dnes výraznou většinou hlasů schválil Senát, informovala agentura Reuters. Trump dnes podepsal zákon schválený tento týden oběma komorami Kongresu, který Mattisovi umožní usednout do křesla šéfa Pentagonu, ačkoli pro výkon politické funkce nesplňuje zákonný požadavek, podle něhož by měl být mimo aktivní vojenskou službu minimálně sedm let. Mattis působil v řadách amerických ozbrojených sil do roku 2013.

23:30

Podívejte se, jak se lidé na sociálních sítích baví inaugurací na Trumpův účet.

23:10

V Bruselu se kolem tisícovky Trumpových odpůrců setkalo před budovou opery v centru města. Řada z nich tak vyslyšela výzvu nejrůznějších organizací, které se věnují ekologii či ochraně lidských práv. Proti novému šéfovi Bílého domu se demonstrovalo také v Lisabonu, kde se podle AFP sešla ale asi jen třicítka Američanů a Portugalců. V Praze se kvůli nezájmu demonstrace nekonala vůbec, poznamenala AFP.

23:00

V Londýně umístili demonstranti na Tower Bridge v centru města plachtu s nápisem "Stavte mosty, ne zdi", která odkazuje na Trumpův úmysl vybudovat na mexické hranici zeď, jež by bránila imigrantům ve vstupu do USA. V podvečer se před americkou ambasádou v britské metropoli sešlo několik stovek odpůrců nového prezidenta. Podle AFP se jednalo často o členy organizací bojujících proti rasismu nebo za jaderné odzbrojení. Zhruba tři stovky lidí protestovaly proti Trumpovi také ve skotském Edinburghu.

22:50

Centrem Berlína prošel protestní antitrumpovský  pochod, který začal u centrály AfD, prošel k Braniborské bráně a skončil u poblíž stojící americké ambasády. Podle AFP se ho zúčastnilo 200 až 300 lidí. Agentura DPA informovala o 850 účastnících. Mezi demonstranty byla i řada Američanů. V pochodu zaznívala hesla jako "Mosty, nikoli zdi" či "Ne světovému trumpismu, ne AfD". AfD nového amerického prezidenta hlasitě podporuje. Spolupředsedové strany Frauke Petryová a Jörg Meuthen dnes Trumpovi zaslali blahopřání.

22:40
Donald Trump

Limuzína s prezidentským párem obklopena agenty ochranky absolvovala po Pensylvánské třídě cestu dlouhou téměř dva kilometry. Několik desítek metrů kráčel prezidentský pár i se synem Barronem pěšky. Předtím, než nastoupili do limuzíny přezdívané kvůli svým rozměrům a opancéřování "zvíře", Trumpovi spolu s viceprezidentem Mikem Pencem a jeho manželkou před Kapitolem zhlédli přehlídku vojenských jednotek.

 

Poté se kolona automobilů doprovázená desítkami pěších bezpečnostních agentů a řadou policejních vozů dala na pomalou jízdu po cestě, během níž první pár zdravily desetitisíce lidí. Před kolonou pochodovalo několik vojenských souborů ve slavnostních uniformách. Cestu lemovaly rovněž stovky demonstrantů s protitrumpovskými transparenty, policie je však do blízkosti prezidenta nepustila.

Donald Trump - Melania - Barron Donald Trump s manželkou Melanií a synem Barronem zdraví přihlížející během slavnostního průvodu. | Foto: ČTK
22:30
Donald Trump

Oslavy, během nichž absolvoval Trump po přísaze slavnostní oběd v Kongresu, završil průvod od Kapitolu do Bílého domu. Trump s manželkou Melanií a synem Barronem během zhruba dvoukilometrové cesty dvakrát vystoupili z limuzíny a pozdravili dav přihlížejících. Odpůrci lemující cestu se k prezidentovi obklopenému ochrankou nedostali.

22:00
USA

Živý přenos z washingtonské slavnostní přehlídky...

21:57

Přehlídky by se mělo účastnit několik tisíc vojáků, ale taky spousta alegorických vozů, pochodujících kapel, skautů a dalších lidí, kteří směřují po washingtonské Pennsylvania Avenue k Bílému domu.

21:56

Snímek ukazuje, kudy povede slavnostní přehlídka...

autoři: Josef Pazderka, Martin Novák, Kateřina Vítková, Simona Fendrychová, Pavlína Nouzová, Adéla Očenášková, Reuters, ČTK | 20. 1. 2017 9:30

Související

    Pokračujte dál

    Hlavní zprávy

    reklama
    reklama