Trumpovi generálové chystají riskantní úder proti Islámskému státu. Mají na to 30 dní

Martin Novák Martin Novák
Aktualizováno 20. 1. 2017 8:35
Z týmu poradců a armádních velitelů Donalda Trumpa prosákly informace o plánech na intenzivnější válku proti Islámskému státu. Oproti éře Baracka Obamy by se měla více zapojit pěchota. Rychlá porážka džihádistů v Sýrii patří mezi Trumpovy priority.
Bojovníci Islámského státu v Mosulu. Fotografii převzala agentura Reuters z propagandistického videa IS.
Bojovníci Islámského státu v Mosulu. Fotografii převzala agentura Reuters z propagandistického videa IS. | Foto: Reuters

Washington – Svoji první válku povede Donald Trump pravděpodobně v Sýrii.

Generálové a experti zpravodajských služeb z jeho týmu už pro nastupujícího prezidenta připravují plán, jak na bitevním poli zničit džihádistickou organizaci Islámský stát (IS).

Ve srovnání s érou Baracka Obamy má nová strategie spočívat ve větším nasazení amerických pozemních jednotek a v nasazení amerických vojáků přímo do boje proti Islámskému státu.

"Armádní specialisté nyní na mapách hledají každé místo, každou malou plochu, každé malé letiště. Vše, co by mohli američtí vojáci využít," cituje televize CNN představitele ministerstva obrany, který je obeznámen s přípravou strategie.

Agresivnější a riskantnější přístup s sebou nese i větší nebezpečí ztrát na životech. Podle Pentagonu by mohla armáda vyslat do Sýrie tisíce vojáků. V tuto chvíli mají USA v Sýrii pět stovek vojáků, většina z nich působí jako poradci nebo pomáhají navádět bombardéry na cíl.

"Pokud nebude možné zajistit dost zbraní a podpory silám bojujícím u Rakky, je další možností nasadit americké pozemní jednotky tak, aby přímo těmto silám pomohly," cituje agentura AFP svůj zdroj z Pentagonu.

Na vypracování plánu se podílejí nový ministr obrany James Mattis a předseda sboru náčelníků štábů armády USA Joseph Dunford.

Trump řekl, že na předložení plánu na porážku Islámského státu dá svým generálům a poradcům třicet dní.

Kromě toho chce také "hlavu“ vůdce IS Abú Bakra Bagdádího. Irácká rozvědka na konci roku informovala o tom, že se skrývá v podzemních tunelech pod Mosulem, každou noc spí na jiném místě a má u sebe pás výbušnin, aby nepadl živý do zajetí.

Prioritní konflikt

Trump stanovil zničení Islámského státu jako prioritu. Baracka Obamu kritizoval za to, že do války s IS nevrhl více lidí a techniky.

Obama odmítl vyslání pozemních jednotek proti Islámskému státu s tím, že takové řešení by nebylo trvalé a že území kontrolované džihádisty musí ovládnout lokální síly.

Nový ministr obrany James Mattis na slyšení v americkém Senátu řekl, že plány na dobyti Rakky – hlavní bašty Islámského státu v Sýrii – musí být "revidovány a reaktivovány".

Autoři nové Trumpovy strategie zvažují, nakolik by se měl Washington při válce s IS nadále spoléhat na jednotky Syrských demokratických sil (SDF).

Ty jsou tvořeny převážně syrskými Kurdy, v menší míře Araby. Dohromady jde o asi padesát tisíc mužů. Islámský stát disponuje zhruba třiceti tisíci bojovníky.

V Pentagonu uvažují o tom, že američtí vojáci a Kurdové by zajistili okolí Rakky, zatímco přímo do města by vstoupili arabští příslušníci SDF.

Tedy podobný model jako v iráckém Mosulu, kde do ulic vstoupila jen irácká armáda, podporovaná americkými vzdušnými údery.

Americkou podporu syrským Kurdům ale odmítá Turecko. Vnímá ji jako své ohrožení, protože se obává separatistických tendencí mezi vlastní kurdskou menšinou.

Nakolik hodlá Trump brát zřetel na turecké zájmy či obavy, není jasné. V předvolební kampani ani po ní se o Turecku vůbec nezmiňoval.

Barack Obama zahájil bombardování Islámského státu 7. srpna 2014 poté, co džihádisté dobyli oblasti obývané náboženskou komunitou jezídů na severu Iráku. Jezídské muže vraždili a ženy odvlékali jako otrokyně.

Po téměř dvou a půl letech náletů Islámský stát v Iráku drží už jen část Mosulu a okolí, v Sýrii však stále kontroluje rozsáhlá území.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Schůzka ruského prezidenta Putina a jeho amerického protějška Bidena, chystaná na červen, se může uskutečnit ve Švýcarsku, uvedl ruský list Kommersant

Moskva dosud oficiálně nepotvrdila, že se schůzka uskuteční. Ještě hodně záleží na tom, jak dopadnou jednání šéfů diplomacií obou zemí Sergeje Lavrova a Antonyho Blinkena, naplánovaná na 19. a 20. května na Islandu, připomněl Kommersant.

Biden navrhl Putinovi schůzku během telefonického rozhovoru v polovině dubna. Přesný termín nebyl uveden. Bílý dům jako místo setkání navrhl třetí zemi. Kreml uvedl, že nedal oficiální odpověď ohledně schůzky a Moskva návrh studuje. Podle zdrojů Kommersantu Biden navrhl, že by se mohl s Putinem sejít v jedné z evropských zemí 15.-16. června.

před 3 hodinami

Mexický prezident se omluvil za 110 let starý masakr Číňanů

Mexický prezident Andrés Manuel López Obrador se omluvil za 110 let starý masakr Číňanů ve městě Torreón. Masového vraždění, které López Obrador označil za malou genocidu, se dopustily oddíly hlásící se k mexické revoluci, uvedla agentura AP. Během tří dnů bylo zavražděno 303 osob, což byla zhruba polovina tehdejší čínské komunity v Torreónu.

"Musím se smutkem říct, že i po této malé genocidě pokračovaly beztrestný útlak a vraždění členů čínské komunity, ať už kvůli rasismu nebo z úmyslu je okrást," uvedl López Obrador. Podle něj diskriminace byla založena na rozšířených stereotypech, kterým Číňané v té době čelili.

Mexický prezident také řekl, že jeho země je vděčná za bratrství, které Čína prokázala během epidemie covidu-19. Mexiko, které vykazuje čtvrtý nejvyšší počet úmrtí v souvislosti s covidem-19, si v Pekingu objednalo zhruba 29 milionů dávek vakcíny proti covidu-19, z nichž zatím dostalo deset milionů.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Do španělského autonomního města Ceuty, jež leží na africkém kontinentě, v pondělí nelegálně vstoupilo nejméně 2700 lidí a mezi nimi stovky nezletilců

Španělské úřady uvedly, že se jedná o druhý početnější příchod migrantů za poslední měsíc. Na konci dubna do Ceuty doplavalo z Maroka přes 150 lidí. Občas se migranti, hlavně ve větších skupinách, snaží překonat pevninskou přísně hlídanou hranici. Na její zhruba osmikilometrové délce stojí také deset metrů vysoký plot. Dnešní hojnější přeplavání hranice, které začalo od ranních hodin, podle policie usnadnil také nízký příliv. Kapacity pro přijetí migrantů ve městě jsou v současnosti přeplněné, uvedla stanice RTVE.

Zdroj: ČTK
Další zprávy