Trumpovi generálové chystají riskantní úder proti Islámskému státu. Mají na to 30 dní

Martin Novák Martin Novák
Aktualizováno 20. 1. 2017 8:35
Z týmu poradců a armádních velitelů Donalda Trumpa prosákly informace o plánech na intenzivnější válku proti Islámskému státu. Oproti éře Baracka Obamy by se měla více zapojit pěchota. Rychlá porážka džihádistů v Sýrii patří mezi Trumpovy priority.
Bojovníci Islámského státu v Mosulu. Fotografii převzala agentura Reuters z propagandistického videa IS.
Bojovníci Islámského státu v Mosulu. Fotografii převzala agentura Reuters z propagandistického videa IS. | Foto: Reuters

Washington – Svoji první válku povede Donald Trump pravděpodobně v Sýrii.

Generálové a experti zpravodajských služeb z jeho týmu už pro nastupujícího prezidenta připravují plán, jak na bitevním poli zničit džihádistickou organizaci Islámský stát (IS).

Ve srovnání s érou Baracka Obamy má nová strategie spočívat ve větším nasazení amerických pozemních jednotek a v nasazení amerických vojáků přímo do boje proti Islámskému státu.

"Armádní specialisté nyní na mapách hledají každé místo, každou malou plochu, každé malé letiště. Vše, co by mohli američtí vojáci využít," cituje televize CNN představitele ministerstva obrany, který je obeznámen s přípravou strategie.

Agresivnější a riskantnější přístup s sebou nese i větší nebezpečí ztrát na životech. Podle Pentagonu by mohla armáda vyslat do Sýrie tisíce vojáků. V tuto chvíli mají USA v Sýrii pět stovek vojáků, většina z nich působí jako poradci nebo pomáhají navádět bombardéry na cíl.

"Pokud nebude možné zajistit dost zbraní a podpory silám bojujícím u Rakky, je další možností nasadit americké pozemní jednotky tak, aby přímo těmto silám pomohly," cituje agentura AFP svůj zdroj z Pentagonu.

Na vypracování plánu se podílejí nový ministr obrany James Mattis a předseda sboru náčelníků štábů armády USA Joseph Dunford.

Trump řekl, že na předložení plánu na porážku Islámského státu dá svým generálům a poradcům třicet dní.

Kromě toho chce také "hlavu“ vůdce IS Abú Bakra Bagdádího. Irácká rozvědka na konci roku informovala o tom, že se skrývá v podzemních tunelech pod Mosulem, každou noc spí na jiném místě a má u sebe pás výbušnin, aby nepadl živý do zajetí.

Prioritní konflikt

Trump stanovil zničení Islámského státu jako prioritu. Baracka Obamu kritizoval za to, že do války s IS nevrhl více lidí a techniky.

Obama odmítl vyslání pozemních jednotek proti Islámskému státu s tím, že takové řešení by nebylo trvalé a že území kontrolované džihádisty musí ovládnout lokální síly.

Nový ministr obrany James Mattis na slyšení v americkém Senátu řekl, že plány na dobyti Rakky – hlavní bašty Islámského státu v Sýrii – musí být "revidovány a reaktivovány".

Autoři nové Trumpovy strategie zvažují, nakolik by se měl Washington při válce s IS nadále spoléhat na jednotky Syrských demokratických sil (SDF).

Ty jsou tvořeny převážně syrskými Kurdy, v menší míře Araby. Dohromady jde o asi padesát tisíc mužů. Islámský stát disponuje zhruba třiceti tisíci bojovníky.

V Pentagonu uvažují o tom, že američtí vojáci a Kurdové by zajistili okolí Rakky, zatímco přímo do města by vstoupili arabští příslušníci SDF.

Tedy podobný model jako v iráckém Mosulu, kde do ulic vstoupila jen irácká armáda, podporovaná americkými vzdušnými údery.

Americkou podporu syrským Kurdům ale odmítá Turecko. Vnímá ji jako své ohrožení, protože se obává separatistických tendencí mezi vlastní kurdskou menšinou.

Nakolik hodlá Trump brát zřetel na turecké zájmy či obavy, není jasné. V předvolební kampani ani po ní se o Turecku vůbec nezmiňoval.

Barack Obama zahájil bombardování Islámského státu 7. srpna 2014 poté, co džihádisté dobyli oblasti obývané náboženskou komunitou jezídů na severu Iráku. Jezídské muže vraždili a ženy odvlékali jako otrokyně.

Po téměř dvou a půl letech náletů Islámský stát v Iráku drží už jen část Mosulu a okolí, v Sýrii však stále kontroluje rozsáhlá území.

 

Právě se děje

před 10 minutami

Aerolinky Air France-KLM se propadly do miliardových ztrát, kvůli pokračující krizi se bojí dalšího zhoršení

Francouzsko-nizozemská letecká společnost Air France-KLM se ve třetím čtvrtletí propadla do provozní ztráty 1,05 miliardy eur (28,8 miliardy Kč) ve srovnání se ziskem 909 milionů eur ve stejném období loni. Firma v pátek také varovala před dalším zhoršením, neboť rostoucí počet případů nákazy novým koronavirem přináší v mnoha zemích další cestovní omezení.

Ztráta za uplynulé čtvrtletí ale byla nižší, než čekali analytici. Ti ji odhadovali na 1,24 miliardy eur, uvedla agentura Reuters. Výnosy klesly o 67 procent na 2,52 miliardy eur (69 miliard Kč), zatímco analytici počítali s poklesem pouze na 2,79 miliardy eur.

Zdroj: ČTK
před 15 minutami

HDP ve třetím čtvrtletí zmírnil navzdory koronaviru meziroční pokles

Česká ekonomika v letošním třetím čtvrtletí zmírnila propad. Hrubý domácí produkt klesl meziročně klesl o 5,8 procenta. Ve druhém čtvrtletí se přitom kvůli koronaviru snížil o 10,9 procenta, což byl nejhorší výsledek od vzniku samostatné České republiky. Mezičtvrtletně HDP ve 3. čtvrtletí vzrostl o 6,2 procenta. Vyplývá to z předběžného odhadu, který v pátek zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ).

"Meziroční vývoj ekonomiky nejvíc ovlivnil významný pokles domácí poptávky, a to jak investic, tak spotřeby domácností. Oživení zahraniční poptávky po českém zboží nedokázalo vykompenzovat pokles vývozu služeb," uvedl ředitel odboru národních účtů ČSÚ Vladimír Kermiet.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V konfliktu na východě Ukrajiny dochází k porušování příměří, dva vojáci zabiti

Situace na frontě v Donbasu na východě Ukrajiny, částečně ovládaném proruskými separatisty, se zhoršila. Během uplynulých 24 hodin separatisté pětkrát porušili příměří, dvakrát pak během pátku. Dva ukrajinští vojáci byli zabiti a další dva utrpěli zranění, hlásí ukrajinská média s odvoláním na velení ukrajinské armády. Separatisté naopak obviňují z porušování příměří ukrajinské jednotky.

"Během uplynulého dne ukrajinské jednotky zaznamenaly pět porušení příměří ze strany ozbrojených uskupení Ruské federace," uvedla armáda podle agentury Interfax-Ukrajina. "V důsledku nepřátelské palby utrpěli dva ukrajinští vojáci zranění neslučitelná se životem," dodalo armádní komuniké.

Kyjev obviňuje Rusko z vojenské podpory separatistů, což Moskva popírá. Ukrajinské úřady a média běžně označují nepřátelské vojáky za "ruské žoldnéře" a "okupanty". Konflikt si od jara 2014 vyžádal více než 13 000 mrtvých. Velké boje ustaly po uzavření mírových dohod v Minsku v únoru 2015, ale přestřelky čas od času propukají bez ohledu na nově uzavíraná příměří a v politickém urovnání konfliktu se dosud žádného průlomu nedosáhlo.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Na Novém Zélandu schválili v referendu eutanazii a odmítli rekreační marihuanu

Novozélanďané schválili v referendu legalizaci eutanazie, odmítli ale legalizovat marihuanu pro rekreační účely. Vyplývá to z předběžných výsledků, které dnes zveřejnila místní volební komise. Konečné výsledky budou k dispozici až příští týden. Podle listu The New Zealand Herald je ale možnost, že budou příznivci marihuany nakonec přece jen slavit vítězství, nepatrná.

Obyvatelé Nového Zélandu v obou referendech hlasovali 17. října, kdy se konaly i parlamentní volby. V nich zvítězila Strana práce dosavadní premiérky Jacindy Ardernové.

Podle předběžných výsledků, které dnes zveřejnila volební komise, se pro legalizaci eutanazie vyslovilo 65,2 procenta voličů. Legalizaci marihuany pro rekreační účely odmítlo 53,1 procenta hlasujících.

Nyní zbývá sečíst ještě asi 17 procent odevzdaných hlasů. Jedná se z velké části o hlasy Novozélanďanů žijících v zahraničí. Konečné výsledky obou referend by měly být k dispozici 6. listopadu.

Podle novozélandských médií je výsledek v případě hlasování o eutanazii prakticky jistý. Dodatečný téměř půlmilion hlasů by ještě mohl změnit výsledek referenda o marihuaně, šance je ale podle médií relativně nízká.

Mluvčí novozélandské premiérky k výsledkům referend uvedla, že Ardernová v obou případech hlasovala pro legalizaci. Před samotným hlasováním předsedkyně vlády odmítla říci, jak bude sama hlasovat. "Po zveřejnění konečných výsledků příští týden bude postupovat v souladu s vůlí lidu," řekla premiérčina mluvčí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy