Analytik odpovídal například na otázky týkající se možného zavádění cel. "Možnost zavedení vysokých importních cel na evropské produkty dovážené do USA nyní určitě hraje prim v myslích bruselských špiček. Evropský parlament brzy po zvolení Trumpa uspořádal speciální jednání k diskuzi o tom, co tento výsledek znamená pro budoucnost transatlantických vztahů a ekonomika zde byla často zmiňována," uvedl Jungwirth.
"Tarify jsou dvousečná zbraň a jakýkoliv dopad na evropskou ekonomiku půjde ruku v ruce s dopady na spotřebitele v USA. Zda tyto dopady budou symetrické nebo asymetricky vychýlené si už nedovedu tipnout, ale zabývá se tím celé odvětví makroekonomické teorie mezinárodního obchodu," doplnil.
Co se jiných důsledků pro vztahy USA-EU týče, Jungwirth se obává například o budoucnost multilaterálních jednání k zmírnění dopadů probíhající klimatické krize. "Pokud USA nebudou seriózním partnerem u vyjednávacích stolů, tak bude výrazně těžší dosáhnout již nyní ambiciózních cílů ohledně redukce emisí a mitigace dopadů proměňujícího se klimatu," řekl analytik s tím, že EU si bude muset hledat alternativní partnery pro prosazení a schválení globálních klimatických dohod.
"Došlo také k posunu sil vně Evropského parlamentu jako takového. Mám za to, že to povede k většímu tlaku na evropské lídry, aby politiky zelené transformace a odklonu od fosilních paliv prezentovali skrze konkrétní benefity pro občany EU - takto ostatně investice do zelených technologií a obnovitelných zdrojů energie v USA 'prodával' Joe Biden," vysvětluje Jungwirth.
Všechny otázky a odpovědi analytika Asociace pro mezinárodní otázky žijícího v USA Matěje Jungwirtha si můžete přečíst níže v rozhovoru.