Co čekat od Trumpa a na co se má Evropa připravit? Čtenářům odpovídal expert v USA

Zahraničí Zahraničí
Aktualizováno 27. 11. 2024 15:09
Za necelé dva měsíce vstoupí do úřadu staronový americký prezident Donald Trump. Jak bude vypadat jeho politika? Kam se posunou transatlantické vztahy? A co na to Evropa? Jsme připraveni převzít zodpovědnost za vlastní bezpečnost? A jak Trump ovlivní zelenou politiku EU? Na vše, co vás zajímá, odpovídal analytik Asociace pro mezinárodní otázky Matěj Jungwirth, který žije ve Spojených státech.
On-line rozhovor s Matějem Jungwirthem
Rozhovor skončil
Na otázky čtenářů odpovídal analytik Matěj Jungwirth.
Přečíst si rozhovor

Analytik odpovídal například na otázky týkající se možného zavádění cel. "Možnost zavedení vysokých importních cel na evropské produkty dovážené do USA nyní určitě hraje prim v myslích bruselských špiček. Evropský parlament brzy po zvolení Trumpa uspořádal speciální jednání k diskuzi o tom, co tento výsledek znamená pro budoucnost transatlantických vztahů a ekonomika zde byla často zmiňována," uvedl Jungwirth. 

Foto: EU

"Tarify jsou dvousečná zbraň a jakýkoliv dopad na evropskou ekonomiku půjde ruku v ruce s dopady na spotřebitele v USA. Zda tyto dopady budou symetrické nebo asymetricky vychýlené si už nedovedu tipnout, ale zabývá se tím celé odvětví makroekonomické teorie mezinárodního obchodu," doplnil. 

Co se jiných důsledků pro vztahy USA-EU týče, Jungwirth se obává například o budoucnost multilaterálních jednání k zmírnění dopadů probíhající klimatické krize. "Pokud USA nebudou seriózním partnerem u vyjednávacích stolů, tak bude výrazně těžší dosáhnout již nyní ambiciózních cílů ohledně redukce emisí a mitigace dopadů proměňujícího se klimatu," řekl analytik s tím, že EU si bude muset hledat alternativní partnery pro prosazení a schválení globálních klimatických dohod.

"Došlo také k posunu sil vně Evropského parlamentu jako takového. Mám za to, že to povede k většímu tlaku na evropské lídry, aby politiky zelené transformace a odklonu od fosilních paliv prezentovali skrze konkrétní benefity pro občany EU - takto ostatně investice do zelených technologií a obnovitelných zdrojů energie v USA 'prodával' Joe Biden," vysvětluje Jungwirth.

Všechny otázky a odpovědi analytika Asociace pro mezinárodní otázky žijícího v USA Matěje Jungwirtha si můžete přečíst níže v rozhovoru.

On-line rozhovor s Matějem Jungwirthem

Rozhovor skončil
27. 11. 2024
Ptá se: Petr

Rusko vydává na armádu desítky procent rozpočtu. Chápu Ameriku, že nechce zabezpečovat bojeschopnost EU. Neměla by EU také na místo dohadů jestli do armády investovat 2 procenta rozpočtu členských států uvažovat také spíš o deseti až desítkách procent?

Odpovídá: Matěj Jungwirth

Díky moc za dotaz. 
Souhlasím, že zabezpečení bojeschopnosti NATO nemůže být garantováno primárně USA, jako tomu bylo roku 2022 (cca). Nicméně stojí za to si připomenout, že NATO odhaduje, že v aktuálním roce bude již 23 členských států dodržovat závazek alespoň 2 procent HDP vydaných na obranu. 

Stojí za to také zvážit, že ruská ekonomika je přibližně desetkrát menší nežli ekonomika EU jako celku. Tj. jakkoliv procentuálně obranné výdaje členských států EU mohou působit nízce (2-4 procenta), v absolutních výdajích jde o výrazně vyšší částky díky větší velikosti ekonomik, z které procenta počítáme.

27. 11. 2024
Ptá se: Davy Crockett

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, jak byste charakterizoval jednotlivé Trumpovy nominanty na vládní posty ve vztahu k válce na Ukrajině? Kdo je nejvice ochoten k její podpoře, a kdo je naopak vůči ní nejodmítavější. Děkuji

Odpovídá: Matěj Jungwirth

Díky moc za dotaz.

Na jedné straně spektra je určitě JD Vance, který je autorem mnoha kritických výroků ohledně americké podpory Ukrajiny a který se vůbec netají ochotou vyjednávat o budoucnosti Ukrajiny přímo s Putinem. Vance je představitelem izolacionistického republikánského hnutí, které jakékoliv americké angažmá v zahraničí hodnotí především prismatem toho, co dobrého (nebo špatného) to přinese pro americké občany.

V seznamu dosud zveřejněných jmen kandidátů a kandidátek do Trumpova kabinetu zatím chybí nějaký tradiční jestřáb staré republikánské školy, který by naopak prosazoval bezvýhradnou americkou podporu Ukrajiny proti ruské agresi. 
Důležité bude podle mě sledovat kroky a slova především Mika Waltze (Národní bezpečnostní poradce) a amerického velvyslance k NATO Matthewa Whitakera, budou-li tedy potvrzeni Senátem.

27. 11. 2024
Ptá se: Dominika

Dobrý den,
jak se Evropa připravuje na nástup Donalda Trumpa? Co dělá Brusel například v otázce zavedení možných dovozních cel?
Děkuji

Odpovídá: Matěj Jungwirth

Díky moc za dotaz.

Možnost zavedení vysokých importních cel na evropské produkty dovážené do USA nyní určitě hraje prim v myslích bruselských špiček (nebo by měla). Evropský parlament brzy po zvolení Trumpa uspořádal speciální jednání k diskuzi o tom, co tento výsledek znamená pro budoucnost transatlantických vztahů a ekonomika zde byla často zmiňována. Myslím, že Brusel nyní (možná na rozdíl od prvního Trumpova termínu) bere Trumpovy tarifní hrozby vážně a připravuje se na nejhorší.

Kouzlo těchto tarifů tkví v tom, že navzdory Trumpově rétorice poškodí obě strany, takže hrozí, že Trumpovy USA se takříkajíc střelí do vlastní nohy skrze vyšší ceny zasažených produktů v USA. Nicméně bych také předpokládal, že Brusel připravuje vlastní seznamy amerických dovozů, na které uvalí odvetné sankce v případě jakékoliv eskalace. Bude také zajímavé sledovat další vývoj transatlantické obchodní pře mezi Airbusem a Boeingem.

27. 11. 2024
Ptá se: Karolína Tmavá

Dobrý den,
jak si myslíte, že nástup Trumpa ovlivní přehodnocování enviromentální politiky Evropské unie? Například kvůli tlaku na fosilní paliva, kdy by Evropa musela slevovat z přísných zelených opatření. Když si k tomu připočtu, že po letošní volbách v EU se změnil i poměr sil v dříve o dost zelenějším Evropském parlamentu, který na bývalou komisi, co se týče zelené a klima politiky dost tlačil, čeká nás odklon od zelené politiky?

Odpovídá: Matěj Jungwirth

Díky moc za dotaz. Jak jsem zmiňoval v jiné odpovědi, opravdu se obávám o budoucnost multilaterálních jednání ohledně mitigace dopadů klimatických změn bez USA jako seriózního hráče. Myslím, že EU bude muset hledat alternativní partnery pro prosazení a schválení globálních klimatických dohod. Máte také pravdu, že došlo k posunu sil vně EP parlamentu jako takového. Mám za to, že to povede k většímu tlaku na evropské lídry, aby politiky zelené transformace a odklonu od fosilních paliv prezentovali skrze konkrétní benefity pro občany EU - takto ostatně investice do zelených technologií a obnovitelných zdrojů energie v USA "prodával" Joe Biden.

27. 11. 2024
Ptá se: Marek

Dobrý den. Kde vidíte největší očekávatelný posun nebo změnu v transatlantických vztazích oproti prvnímu Trumpovu prezidentskému období?

Odpovídá: Matěj Jungwirth

Díky moc za dotaz. Myslím, že oproti prvnímu období bude Trump vůči Evropě výrazně agresivnější a bezskrupulózní, ať již v otázce obchodních tarifů či americké podpoře v rámci NATO. Projekt 2025 také zmiňuje potřebu rychlé re-evaluace všech amerických ambasadorů v zahraničí a nahrazení těch, kteří nepodporuí Trumpovu administrativu a zahraniční politiku, tak tomu bych také věnoval pozornost.

27. 11. 2024
Ptá se: Kristián B.

Dobrý den.
je podle vás Trumpova antipatie vůči Evropě osobní? Nebo je to součást dlouhodobějšího odklonu or transatlantických vztahů v USA?

Odpovídá: Matěj Jungwirth

Díky moc za dotaz. Trumpovým deklarovaným cílem je vyhodnocovat americké kroky v zahraničí z perspektivy přínosu pro americké občany jako takové (stojí za to si pročíst zahraničněpolitickou sekci manifestu Project 2025), takže si myslím, že nejde o osobní antipatie ale o Trumpův osobní a vysoce transakční přístup k politice.

27. 11. 2024
Ptá se: Lubor

Jak velký vliv na politiku D. Trumpa má radikální evangelikalismus? Jak moc se budou představitelé lidí věřících v brzký konec světa, v nadcházející bitvu Ježíše se satanem, zázračné uzdravování atd. atp. podílet na politice USA?

Odpovídá: Matěj Jungwirth

Díky moc za dotaz. Těžko odhadnout míru tohoto vlivu ale je určitě pravda, že Trumpa evagelikálové, a především ti "znovuzrozeni" (born again) volili ve výrazné většině. Mnoho vlivných republikánských donorů také patří do této skupiny a to podle mě vysvětluje úspěch proti-potratového hnutí během a po prvním Trumpově termínu.

27. 11. 2024
Ptá se: Bob

Dobrý den, pane Jungwirthe, uvědomují si (aspoň někteří) voliči Donalda Trumpa, že on jim žádný (konzumní) ráj na zemi nezajistí? Nebo jen nostalgicky vzpomínají na staré časy? A co musí demokrati udělat, aby se za 4 roky vrátili do Bílého domu?

Odpovídá: Matěj Jungwirth

Díky moc za dotaz. Netroufám si tvrdit, že vidím do hlav Trumpových voličů ale několik postřehů mě napadá, především při čtení exit pollů z nedávných voleb (link níže). Trumpa ve výrazné většině volili ti Američané, kteří uvedli, že jejich životní situace se v posledním roce zhoršila a kteří byli zasaženi stoupajícími cenami produktů a služeb v USA. 4 z 5 voličů, kteří uvedli ekonomiku jako nejdůležitější faktor v jejich prezidentské volbě volili Trumpa. Myslím, že stav ekonomiky a vysoké ceny byly dávány za vinu Bidenovi a Harris, která se od něj nedokázala dostatečně distancovat (což se také těžko dělá, pokud byla sama 4 roky viceprezidentkou v Bidenově administrativě). V Trumpovi tito voliči viděli a vidí naději na změnu a někoho, kdo slyší a reflektuje jejich skutečné problémy (bez ohledu na to, jaká je skutečná šance na změnu, kterou slibuje).

Co se demokratů týče, myslím, že potřebují dvě změny. V první řadě musí přestat slepě spoléhat na to, že získají drtivou většinu hlasů od příslušníků různých amerických menšin (černochů, hispánců, Američanů asijského původu atp.) bez ohledu na to, jaké politiky razí. V druhé řadě by se demokraté měli vrátit k "bread and butter" tématům důležitým pro střední třídu - minimální platy, dostupnost předškolní péče, nízké ceny léků a zdravotních služeb atd.

https://www.nbcnews.com/politics/2024-elections/exit-polls

27. 11. 2024
Ptá se: Pavel Nový

Dobrý den.
Hodně se mluví o zavádění cel, které by mohly být pro evropskou ekonomiku tragické. Co podle vás můžeme v tomto ohledu čekat?
A vidíte nějakou další nepříjemnou kapitolu ve vzájemných vztazích, o které se zatím moc nemluví, ale může být také docela zásadní?

Odpovídá: Matěj Jungwirth

Díky moc za dotaz. Otázkou obchodních cel a jejich dopadu jsem už adresoval v jiných odpovědích níže. Připomínám, že tarify jsou dvousečná zbraň a jakýkoliv dopad ne evropskou ekonomiku půjde ruku v ruce s dopady na spotřebitele v USA - zda tyto dopady budou symetrické nebo asymetricky vychýlené si už nedovedu tipnout, ale zabývá se tím celé odvětví makroekonomické teorie mezinárodního obchodu :)

Co se jiných důsledků pro vztahy USA-EU týče, opravdu se obávám budoucnosti multilaterálních jednání k zmírnění dopadů probíhající klimatické krize. Pokud USA nebudou seriózním partnerem u vyjednávacích stolů, tak bude výrazně těžší dosáhnout již nyní ambiciózních cílů ohledně redukce emisí a mitigace dopadů proměňujícího se klimatu.

27. 11. 2024
Ptá se: Nitram

Hezký den, je šance, že zvolení Trumpa přinutí ve svých důsledcích k postupnému odklonu Evropy od neomarxistických (progresivistických) ideologií obecně a že změní "základní narativy evropského brainwashingu"?

Odpovídá: Matěj Jungwirth

Díky moc za dotaz. Trumpovo zvolení je vnímáno jako velká vzpruha pro krajně pravicová politické hnutí napříč Evropou ale důsledky pro "neomarxistické" směřování starého kontinentu si netroufám odhadovat, protože moc nevím, co si pod tím představit.

27. 11. 2024
Ptá se: VNet

Dobrý den, má nový prezident nějaký plán pro zastavení vzájemného zbytečného vyvražďování Ukrajinců a Rusů? Kdo zde mluví o míru je označován jako "Putinův agent"!

Odpovídá: Matěj Jungwirth

Díky moc za dotaz. V duchu slavného vtipu, pokud Trump nějaký takový plán má, nikdo ho zatím neviděl. Trump se holedbal, že by ruskou agresi na Ukrajině ukončil během 24 hodin, ale nejsem si jist, jak moc je toto realistické bez výrazných ústupků a teritoriálních ztrát na ukrajinské straně.

27. 11. 2024
Ptá se: P.P.

Potřebuje víc Evropa Spojené státy, nebo Spojené státy Evropu?

Odpovídá: Matěj Jungwirth

Díky moc za dotaz - toto je tzv. million dollar question a asi záleží na jakou oblast transatlantické spolupráce se zaměříte konkrétně. Donedávna platilo, že USA byly garantorem evropské bezpečnosti skrze NATO, ale to se trochu mění, obzvláště po roce 2022, byť určitě nejsme v situaci "strategické autonomie" Evropy, o které sní Macron a jiní přední politici v EU.

USA zase tradičně spoléhají na evropské spojence na půdě multilaterálních fór a institucí jako je třeba OSN a především pak její Rada bezpečnosti. I zde ale myslím, že Trump bude prosazovat politiku unilaterálních amerických rozhodnutí bez konzultací s evropskými partnery, pokud je neopustí úplně jako to avizoval třeba o Pařížské dohodě.

Takže v něčem bohužel myslím, že Evropa potřebuje USA více ale USA v horizontu nejméně dalších čtyř let nebudou příliš stabilním a předvídatelným partnerem.

27. 11. 2024
Ptá se: Juan

Dobrý den, chtěl bych se zeptat na to s jakou pravděpodobností uvalí USA cla na Evropu. To jim nevadí ničit svého největšího přítele na světě ? To se nenajdou žádní lidé kolem Trumpa kteří by byli pro pokračování nekonfliktní spolupráce s EU? Je reálná obchodní dohoda mezi USA a EU , a byla by řešením ?

Odpovídá: Matěj Jungwirth

Díky moc za dotaz. Myslím, že rozdíl mezi prvním a druhým Trumpovým prezidentstvím je především v tom, že nyní víme, že Trump je opravdu schopen přistoupit k politickým rozhodnutím, které navenek působí iracionálně a kontraproduktivně. V případě tarifních cel bych byl překvapen, kdyby v nějaké formě na evropské produkty uvaleny nebyly. Co se Trumpova týmu týče tak dosavadní nominace napovídají spíše tomu, že Trump chce být obklopen poradci a ministry, kteří ho budou bezvýhradně podporovat (tak si zasloužili nominaci v první řadě) - proti roku 2016 vidíme třeba mnohem méně jmen z řad republikánů staré školy a vysoce postavených důstojníků americké armády.

Je možné, že po první vlně vzájemných cel mezi USA a EU k nějaké obchodní dohodě mezi USA a EU dojde ale byl bych skeptický k tomu, že by šlo o něco tak ambiciózního jako TTIP, který pohřbil právě Trump během prvního termínu.

 

Právě se děje

Další zprávy