Foto: Pláštěnky i slzný plyn. Hlavní momenty inaugurace nového prezidenta USA Donalda Trumpa

Foto: Pláštěnky i slzný plyn. Hlavní momenty inaugurace nového prezidenta USA Donalda Trumpa
Donald Trump převzal 20. ledna otěže od Baracka Obamy. Před svou inaugurací se s ním a jeho ženou Michelle setkal v Bílém domě.
Nová první dáma Melania Trumpová předala své předchůdkyni tajemný dárek. Podle amerických médií zřejmě něco "od Tiffanyho".
Melania Trumpová si na sebe oblékla blankytně modrý kostýmek. V médiích se hned začala objevovat srovnání s americkou první dámou z počátku 60. let Jackie Kennedyovou.
Michelle a Barack Obamovi vypili na rozloučenou s Trumpovými čaj.
Foto: Reuters
Zahraničí Zahraničí
20. 1. 2017 19:28
Donald Trump se stal 45. prezidentem Spojených států. Během tradiční inaugurační ceremonie ve Washingtonu se nejdřív setkal se svým předchůdcem Barackem Obamou, pak přišel na řadu slavnostní slib a projev, který trval zhruba 16 minut. Trumpovu inauguraci provázely malé protesty, během kterých museli proti demonstrantům zasáhnout policisté se slzným plynem.
 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

ÚOHS zakázal uzavřít smlouvu na metro D, prověří vypsání tendru

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) zakázal pražskému dopravnímu podniku předběžným opatřením uzavřít smlouvu s vítězem veřejné zakázky na vybudování prvního úseku metra D z Pankráce na Olbrachtovu. Zákaz platí, než úřad posoudí, zda byla veřejná zakázka vypsána v souladu se zákonem. Na předběžné opatření upozornil server Seznam Zprávy, vydání následně potvrdila mluvčí úřadu Milena Marešová.

"Úřad vydal předběžné opatření včera (ve čtvrtek), dnes bylo doručeno účastníkům řízení. Správní řízení jsme zahájili na návrh společnosti Eurovia, která podala návrh na přezkoumání postupu zadavatele. Předběžné opatření zakazuje uzavřít smlouvu s vybraným dodavatelem do doby, než správní řízení skončí. V opačném případě by nebylo možné uložit nápravné opatření v případě, že úřad zjistí pochybení," uvedla Marešová.

Vedoucí odboru komunikace DPP Daniel Šabík řekl, že podnik si je situace vědom a rozhodnutí respektuje. Zakázku na výstavbu prvního úseku metra D z Pankráce na Olbrachtovu vyhlásil pražský dopravní podnik a její hodnota přesahuje deset miliard korun.

Další zprávy