Živě: Trump v inauguračním projevu pronášel zavádějící informace, píše Washington Post

Živě
Donald Trump byl slavnostně uveden do úřadu jako 45. americký prezident. Přísahu složil v poledne místního času (18:00 SEČ). Slavnostní inaugurační ceremonii i následné akce jsme sledovali v online reportáži.
Donald Trump v Oválné pracovně
Donald Trump v Oválné pracovně | Foto: Reuters
Živě
Aktualizovat reportáž
11:45

Inaugurační projev amerického prezidenta většinou není podrobován kontrole, avšak fakta, která v něm v pátek uvedl prezident Donald Trump, se velmi často rozcházela se skutečností. Uvedl to list The Washington Post, který výroky srovnal se skutečným stavem věcí.

"Naše továrny jedna po druhé krachovaly, odcházely od nás a nechaly za sebou miliony amerických dělníků," řekl Trump. Faktem podle amerického listu je, že zatímco v roce 2010 měly USA 11,5 milionu dělníků, nyní jich mají 12,3 milionu.

"Matky a děti jsou uvězněné v chudobě v centrech našich měst. Zločin, gangy a zbraně mají na svědomí množství životů. Toto americké krveprolití končí právě tady a právě teď," prohlásil Trump. Ani američtí novináři nevědí, jak k tomuto údaji Trump došel, protože podle statistik žilo v roce 2015 v centrech měst pod hranicí bídy 13 procent lidí, což odpovídá celostátnímu průměru.

Donald Trump s manželkou Melanií na plese po inauguraci.
Donald Trump s manželkou Melanií na plese po inauguraci. | Foto: Reuters
6:57

Za vyhlášení politické války označil britský list The Guardian inaugurační projev nového amerického prezidenta Donalda Trumpa. Také další evropská média hodnotí Trumpovu páteční řeč, v níž zdůraznil, že jeho vláda bude Ameriku stavět vždy na první místo, jako útočnou a sobeckou.

"Trump při inauguračním projevu ctil obvyklé zdvořilosti, ale tón jeho projevu svědčil o děsivé změně v Americe. Byl určen těm, kdo ho volili, nikoli většině, která ho nevolila... Jeho nacionalismus pod heslem Amerika na prvním místě je hrubý a nestoudný. Projev překypoval opovržením vůči všemu, co představuje hlavní město Washington, které se nyní snaží podrobit své vůli," napsal The Guardian.

"Donald Trump přednesl projev pro zemi, která stojí na okraji propasti. Jeho řeč byla absurdně přemrštěná, téměř hloupá. Říci, že Amerika čelí krveprolévání, je urážkou inteligence posluchačů," konstatoval britský deník The Times.

Nyní vládne v Bílém domě "čistý populismus", uvedl rakouský list Der Standard. Po "agresivním, bojechtivém projevu je jasné, že svět musí očekávat od Spojených států více protekcionismu a izolacionismu", dodal Der Standard.

Projev nového prezidenta ukázal, že "Trump neopustí populistické slogany z volební kampaně", napsal německý list Die Welt.

Trumpova politika stavějící Ameriku na první místo vyvolala obavy v médiích i v dalších zemích, například ve Španělsku. "Trump zahájil varováním světu: Budu myslet pouze na Ameriku," napsal list El Confidencial.

Švýcarský list Neue Zürcher Zeitung podotkl, že "ve stopách velikánů jako George Washington, Abraham Lincoln a Franklin Roosevelt se nově zvolený prezident jeví jako chuligán". Podle švýcarského deníku se Američané rozhodli pro "riskantní experiment, za jehož neúspěch draze zaplatí".

02:05

Nový americký prezident Donald Trump podepsal krátce po páteční inauguraci v Oválné pracovně Bílého domu první exekutivní příkaz. Nařizuje v něm federálním orgánům minimalizovat finanční zátěž spojenou se zdravotním programem exprezidenta Baracka Obamy, než bude program zvaný Obamacare zcela zrušen, uvedla agentura AFP s odvoláním na šéfa prezidentské kanceláře Reince Priebuse.  Program Obamacare byl jedním z pilířů Obamova vládního programu, ale Trump již dříve označil tento systém zdravotního pojištění za "katastrofu" a prohlásil, že ho hodlá zrušit.

Donald Trump v Oválné pracovně
Donald Trump v Oválné pracovně | Foto: Reuters
01:30

Při demonstracích proti nástupu nového amerického prezidenta Donalda Trumpa do úřadu bylo v pátek ve Washingtonu zatčeno 217 lidí, kteří byli obviněni z výtržnictví. Podle agentury AP o tom informovala místní policie. Šest policistů utrpělo při potyčkách s demonstranty lehká zranění.

Demonstrace proti Donaldu Trumpovi ve Washingtonu.
Demonstrace proti Donaldu Trumpovi ve Washingtonu. | Foto: Reuters
00:45

Americký Senát v pátek místního času (v noci na sobotu SEČ) výraznou většinou hlasů schválil do funkce ministra vnitřní bezpečnosti vysloužilého generála námořní pěchoty Johna Kellyho, informovala agentura Reuters. Trump již dříve uvedl, že Kelly bude stát v čele naléhavého úkolu zastavit nelegální přistěhovalectví a zajistit hranice. Pokud Trump dodrží své sliby z kampaně, ponese Kellyho ministerstvo odpovědnost za přísnější prověřování přistěhovalců přicházejících do USA.

Foto: Reuters
00:30

Inaugurace nového amerického prezidenta Donalda Trumpa je velkou událostí rovněž pro malé slovinské městečko Sevnica, odkud pochází nynější nová první dáma Spojených států Melania Trumpová. Místní obyvatelé sledovali páteční ceremoniál v kavárnách či doma a byli okouzleni modrým outfitem od Ralpha Laurena, který Trumpova manželka pro tuto příležitost zvolila, napsala agentura AP.

 

Pětitisícová Sevnica má na víkend naplánovány oslavy související s inaugurací a ráda prý přivítá všechny hosty, kteří budou mít zájem vidět, kde Melania Trumpová vyrůstala. Podle místního starosty jsou v plánu bezplatné prohlídky s průvodcem, prezentace místních produktů, například podomácku vyráběných klobás a vína v zámku z 12. století, který se nachází nad starým městem, a rovněž festival spojený s prořezáváním vinné révy. "Chceme si to připomenout hezkým způsobem," řekl starosta Srečko Ocvirk.

Inaugurace nového amerického prezidenta Donalda Trumpa
Inaugurace nového amerického prezidenta Donalda Trumpa | Foto: Reuters
00:05

Americké akciové trhy v den Trumpovy inaugurace mírně zpevňovaly a během dne ztratily jen malou část počátečních zisků. Investoři na Wall Street čekají na první kroky nového prezidenta ve funkci. Kurz dolaru se dnes zprvu příliš neměnil, později ale začal mírně oslabovat.

0:03

Také při hledání zkratky LGBT, značící lesby, gaye, bisexuály a transgender osoby stránky Bílého domu nic nenachází.

23:55

Lidé si na Twitteru všímají, co vše zmizelo z webu Bílého domu - třeba zmínky o klimatických změnách.

23:50

Prezidentský úřad na internetových stránkách Bílého domu oznámil, že Trump končí s politikou boje proti klimatickým změnám, kterou prosazoval jeho předchůdce. Díky zrušení Obamových opatření na ochranu ovzduší prý Američanům výrazně porostou mzdy.

23:45

Vysloužilý generál námořnictva James Mattis se stal prvním potvrzeným členem vlády amerického prezidenta Trumpa. Do funkce ministra obrany ho dnes výraznou většinou hlasů schválil Senát, informovala agentura Reuters. Trump dnes podepsal zákon schválený tento týden oběma komorami Kongresu, který Mattisovi umožní usednout do křesla šéfa Pentagonu, ačkoli pro výkon politické funkce nesplňuje zákonný požadavek, podle něhož by měl být mimo aktivní vojenskou službu minimálně sedm let. Mattis působil v řadách amerických ozbrojených sil do roku 2013.

Generál James Mattis.
Generál James Mattis. | Foto: Reuters
23:30

Podívejte se, jak se lidé na sociálních sítích baví inaugurací na Trumpův účet.

23:10

V Bruselu se kolem tisícovky Trumpových odpůrců setkalo před budovou opery v centru města. Řada z nich tak vyslyšela výzvu nejrůznějších organizací, které se věnují ekologii či ochraně lidských práv. Proti novému šéfovi Bílého domu se demonstrovalo také v Lisabonu, kde se podle AFP sešla ale asi jen třicítka Američanů a Portugalců. V Praze se kvůli nezájmu demonstrace nekonala vůbec, poznamenala AFP.

23:00

V Londýně umístili demonstranti na Tower Bridge v centru města plachtu s nápisem "Stavte mosty, ne zdi", která odkazuje na Trumpův úmysl vybudovat na mexické hranici zeď, jež by bránila imigrantům ve vstupu do USA. V podvečer se před americkou ambasádou v britské metropoli sešlo několik stovek odpůrců nového prezidenta. Podle AFP se jednalo často o členy organizací bojujících proti rasismu nebo za jaderné odzbrojení. Zhruba tři stovky lidí protestovaly proti Trumpovi také ve skotském Edinburghu.

22:50

Centrem Berlína prošel protestní antitrumpovský  pochod, který začal u centrály AfD, prošel k Braniborské bráně a skončil u poblíž stojící americké ambasády. Podle AFP se ho zúčastnilo 200 až 300 lidí. Agentura DPA informovala o 850 účastnících. Mezi demonstranty byla i řada Američanů. V pochodu zaznívala hesla jako "Mosty, nikoli zdi" či "Ne světovému trumpismu, ne AfD". AfD nového amerického prezidenta hlasitě podporuje. Spolupředsedové strany Frauke Petryová a Jörg Meuthen dnes Trumpovi zaslali blahopřání.

22:40

Limuzína s prezidentským párem obklopena agenty ochranky absolvovala po Pensylvánské třídě cestu dlouhou téměř dva kilometry. Několik desítek metrů kráčel prezidentský pár i se synem Barronem pěšky. Předtím, než nastoupili do limuzíny přezdívané kvůli svým rozměrům a opancéřování "zvíře", Trumpovi spolu s viceprezidentem Mikem Pencem a jeho manželkou před Kapitolem zhlédli přehlídku vojenských jednotek.

 

Poté se kolona automobilů doprovázená desítkami pěších bezpečnostních agentů a řadou policejních vozů dala na pomalou jízdu po cestě, během níž první pár zdravily desetitisíce lidí. Před kolonou pochodovalo několik vojenských souborů ve slavnostních uniformách. Cestu lemovaly rovněž stovky demonstrantů s protitrumpovskými transparenty, policie je však do blízkosti prezidenta nepustila.

Donald Trump s manželkou Melanií a synem Barronem zdraví přihlížející během slavnostního průvodu.
Donald Trump s manželkou Melanií a synem Barronem zdraví přihlížející během slavnostního průvodu. | Foto: ČTK
22:30

Oslavy, během nichž absolvoval Trump po přísaze slavnostní oběd v Kongresu, završil průvod od Kapitolu do Bílého domu. Trump s manželkou Melanií a synem Barronem během zhruba dvoukilometrové cesty dvakrát vystoupili z limuzíny a pozdravili dav přihlížejících. Odpůrci lemující cestu se k prezidentovi obklopenému ochrankou nedostali.

22:00

Živý přenos z washingtonské slavnostní přehlídky...

WATCH: President Donald Trump takes part in inaugural parade. Reuters is #FacebookLive from Washington, D.C.

Zveřejnil(a) Reuters dne 20. Leden 2017
21:57

Přehlídky by se mělo účastnit několik tisíc vojáků, ale taky spousta alegorických vozů, pochodujících kapel, skautů a dalších lidí, kteří směřují po washingtonské Pennsylvania Avenue k Bílému domu.

21:56

Snímek ukazuje, kudy povede slavnostní přehlídka...

21:56

Během Trumpovy přísahy byly protesty nejen ve Washingtonu. Lidé se sešli i ve španělském Madridu, v Londýně nebo v Mexico City. Tam dokonce vyrobili piňaty v podobě Trumpa.

Hlavní protesty se ale očekávají až během soboty.

Piňaty v Mexico City, které vypadají jako Donald Trump.
Piňaty v Mexico City, které vypadají jako Donald Trump. | Foto: Reuters
21:40

Ve Washingtonu začala slavnostní přehlídka, která vede od Kapitolu k Bílému domu.

21:32

Jak byly dlouhé inaugurační projevy amerických prezidentů?

21:21

Během slavnostního oběda v Kapitolu Donald Trump vyzval svoji soupeřku z prezidentského klání Hillary Clintonovou, aby vstala - a poté jí lidé hromadně zatleskali.

"Byl jsem velmi, velmi poctěn, když jsem se doslechl, že dnes přijde i Bill Clinton a Hillary Clintonová. Myslím, že je to velmi důležité," řekl Trump během oběda. "Upřímně, nic dalšího ani nemusím dodávat. Oba tyto lidi velmi respektuji," prohlásil.

Během kampaně přitom takto přátelský k manželskému páru Clintonových nebyl. Řekl například, že si myslí, že Hillary není vůči svému manželovi "loajální".

Fotografie ze dne inaugurace nového amerického prezidenta Donalda Trumpa
Fotografie ze dne inaugurace nového amerického prezidenta Donalda Trumpa | Foto: Reuters
21:11

Hlavní témata, o kterých Donald Trump mluvil v inaugurační řeči:

- Moc má v rukou lid.

"Přebíráme moc z Washingtonu a dáváme ji zpět vám, lidem," prohlásil nový prezident. To, že díky němu přijdou o vliv mocní lobbisté z Washingtonu, Trump několikrát zopakoval už během své kampaně.

- Imigrace.

"Bránili jsme hranice jiných zemí, ale odmítli jsme bránit naše hranice," řekl Trump. Narážel tak především na americké hranice s Mexikem. Během kampaně Trump říkal, že kolem nich chce postavit zeď, později slevil na "pouhý" plot.

- Boj s terorismem.

Další důležité téma Trumpovy kampaně. "Sjednotíme svět proti islámskému teroru, který naprosto vyhladíme ze zemského povrchu," slíbil nyní v projevu. Teroristickou organizaci Islámský stát už dříve označoval za jednoho z hlavních nepřátel Spojených států.

- Vlastenectví.

Podle Trumpa si Američané mají vzpomenout na svoji historii a vlastenectví. "Nechceme nikomu vnucovat náš způsob života, ale chceme, aby náš způsob života zářil jako příklad pro všechny," řekl v projevu.

21:06 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Foto: Pláštěnky i slzný plyn. Hlavní momenty inaugurace nového prezidenta USA Donalda Trumpa.

21:03

Nový prezident USA Donald Trump převzal první oficiální fotografii své inaugurace.

21:03

Washingtonská policie potvrdila, že kvůli protestům bylo během dnešního dne zadrženo přes 95 lidí.

20:49

Twitterový účet amerického prezidenta @POTUS si převzal Donald Trump. Toto je jeho první, oficiální příspěvek.

20:46

Americký dolar inaugurace významněji neovlivnila. Po výrazných pohybech během týdne zůstal dolar bez větších změn. Devizové i další trhy čekají na Trumpova vyjádření a první kroky ve funkci a obchodování bylo spíše slabší.

20:45

Záběr z protestů ve Washingtonu...

20:39

Washingtonská policie má obavy ze zítřejších plánovaných protestů proti novému prezidentu Donaldu Trumpovi. Dnešní malé demonstrace se na některých místech zvrhly v potyčky s policií a násilnosti. Skupina maskovaných odpůrců Donalda Trumpa například rozbila výlohu restaurace McDonald´s a poničila auta v okolí. Policie proti nim musela zasahovat.

Video: Potyčky ve Washingtonu

Video: YouTube.com/GuardianWires
20:29

A co bude nyní dělat loučící se prezidentský pár Michelle a Baracka Obamových? Své další plány popisují v novém videu, vydaném jejich nadací.

Video: Obama Foundation

Video: Youtube.com/Obama Foundation
20:25

Na druhou stranu se ve Washingtonu sešli i demonstranti.

Na bezpečnost slavnostního aktu dohlíželo 28 000 policistů, příslušníků Národní gardy a vojáků. Zvláštní bezpečnostní pásmo zahrnovalo osm čtverečních kilometrů. Povolení k demonstracím - protestním i oslavným - dostalo 30 organizací, k nimž se hlásí přes čtvrt milionů lidí.

20:23

Trumpův projev provázel jásot

Američané, kteří přísahu svého nového prezidenta Donalda Trumpa sledovali z washingtonského parku National Mall, během prvního Trumpova prezidentského projevu propukali v jásot. Ti z návštěvníků parku, které oslovil zpravodaj ČTK, byli z Trumpových slov nadšení.

"Byl to úžasný projev. Řekl správné věci ve správný čas a přesně to, co nyní potřebujeme," prohlásil asi šedesátiletý Niel z jižního Marylandu. Nepochybuje o tom, že Trump své sliby dokáže splnit. "Stojí za ním miliony lidí, může se opřít o nás všechny," dodal.

20:20 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Inaugurační projev Donalda Trumpa se simultánním překladem.

Inaugurační projev Donalda Trumpa z 20. 1. 2017 (simultánní překlad)

Inaugurace nového amerického prezidenta Donalda Trumpa
Inaugurační projev Donalda Trumpa z 20. 1. 2017 (simultánní překlad)
20:10 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Slavnostní inauguraci Trumpa jsme sledovali i prostřednictvím videopřenosu DVTV a Aktuálně.cz.

Inaugurace Donalda Trumpa (kompletní záznam speciálu DVTV a Aktuálně.cz)

1:33:59
Podívejte se na záznam speciálního živého vysílání DVTV a Aktuálně.cz u příležitosti inaugurace 45. amerického prezidenta | Video: DVTV, Aktuálně.cz
20:03

Americká média si všímají i některých vtipných momentů z uplynulé prezidentské inaugurace. Třeba okamžiku, kdy během projevu židovského rabína zachytí kamera za Donaldem Trumpem jeho nového ministra energetiky Ricka Perryho, jak nervózně žvýká a praská bublinu na své žvýkačce. 

19:55

Trump už obdržel řadu gratulací. Mezi jinými například britského ministra zahraničí Borise Johnsona nebo prezidentů Mexika a Tchaj-wanu.

19:41

Papež František vyzval podle agentury Reuters nového amerického prezidenta Donalda Trumpa k soucitu s chudými a lidmi na okraji společnosti i k tomu, aby respektoval morální pravidla.

"Modlím se za to, aby vaše rozhodnutí byla vedena bohatou duchovní i etickou tradicí, která spoluvytvářela historii amerického lidu a jeho úsilí o pokrok lidské důstojnosti i svobody po celém světě," napsal papež v dopise novému prezidentovi USA. "Pod vaším vedením se bude velikost Ameriky měřit především skrze soucit s chudými, lidmi na okraji a v nouzi," dodal papež.

Papež František na Světových dnech mládeže v Polsku.
Papež František na Světových dnech mládeže v Polsku. | Foto: Reuters
19:39

Čerstvé úřadování Donalda Trumpa v Bílém domě a podepisování prvních dokumentů probíhá podle tweetu nového prezidentského mluvčího Seana Spicera ve velmi neformální atmosféře. 

19:30

Donald Trump pokračuje v oslavách své prezidentské inaugurace. Hned zítra ho ale čekají velké demonstrace ve Washingtonu, namířené proti němu. Organizátoři i úřady očekávají v hlavním městě USA až 400 000 lidí. Na některá shromažďovací místa přišli lidé už dnes.

19:25

Trumpova vláda chce nechat vyvinout "nejmodernější" systém protiraketové obrany na ochranu před případnými útoky Íránu a KLDR. Stojí to v novém prohlášení na internetových stránkách Bilého domu, který cituje agentura Reuters.

Oproti tomu internetová stránka "starého" vedení Bílého domu, která se věnovala klimatickým změnám, zmizela. Kdo si ji teď otevře, dostane se na fotografii Donalda Trumpa a nabídku zasílání novinek na e-mail.

19:22

Donald Trump podle tweetu svého nového mluvčího Seana Spicera podepsal dokumenty, formalizující jmenování ministra obrany Mattise i Trumpův nástup do úřadu, dále některé nominace do Senátu a vyhlášení tzv. Národního vlasteneckého dne.

19:18

Donald Trump se vrhnul na podepisování prvních prezidentských prováděcích předpisů. Jejich obsah zatím není znám.

Jeho administrativa tvrdí, že je mimo jiné nadále odhodlán postavit zeď na hranicích s Mexikem.

19:11

Papež František vyzval podle agentury Reuters nového amerického prezidenta Donalda Trumpa k soucitu s chudými a lidmi na okraji společnosti i k tomu, aby respektoval morální pravidla.

Foto: Reuters
19:10

Celý projev Donalda Trumpa si můžete prohlédnout zde.

Video: Proslov Donalda Trumpa

19:02

Donald Trump posílá rychlou sérii 7 nových tweetů ze svého dosavadního účtu @realDonaldTrump. Připomínají slova z jeho projevu.

Jeden z nich zní: "Zapomenutí muži a ženy této země už nebudou zapomenuti. Od toho momentu to bude AmericaFirst (Amerika na prvním místě)."

18:58

Co následuje nyní?

13:00 (19:00 SEČ): Společný oběd v Kapitolu, kde se podávají pokrmy z prezidentova domovského státu. Účastnit se ho budou kromě Donalda Trumpa a Melanie Trumpové také Mike Pence se svou manželkou Karen.

14:30 (20:30 SEČ): Odpoledne se koná přehlídka, kterou nový americký prezident s viceprezidentem a ostatními hosty sleduje z tribuny. Účastní se jí několik tisíc vojáků, ale taky spousta alegorických vozů, pochodujících kapel, skautů a dalších lidí, kteří směřují po washingtonské Pennsylvania Avenue k Bílému domu.

19:00 (01:00 SEČ): Prezidentský pár se objeví na prvním z mnoha inauguračních plesů.

18:55

Nyní vypadá @POTUS takto - přesunul se do rukou Donalda Trumpa. Všechny staré Obamovy tweety lidé najdou na účtu @POTUS44.

Předávání twitterového účtu @POTUS od Obamy Trumpovi.
Předávání twitterového účtu @POTUS od Obamy Trumpovi. | Foto: Reprofoto Twitter.com
18:53

Oficiální twitterový účet prezidenta USA @POTUS zareagoval rychle. Takto vypadal ještě přes pár hodinami.

 

Předávání twitterového účtu @POTUS od Obamy Trumpovi.
Předávání twitterového účtu @POTUS od Obamy Trumpovi. | Foto: Reprofoto Twitter.com
18:49

Americký deník The New York Times zveřejnil plný přepis inaugurační řeči Donalda Trumpa společně s poznámkami k ověřitelnosti jednotlivých jeho výroků. Text najdete ZDE.

18:48

Zahraničními hosty byly podle letité tradice jen vedoucí diplomatických misí, žádný státník pozván nebyl.

Přítomna byla Clintonova manželka Hillary, kterou Trump v tvrdě a nepřátelsky vedené volební kampani porazil. Podle očitých svědků sledovala ceremoniál většinou bezvýrazným pohledem bez úsměvu. "Musela nasadit kamennou tvář, ale bylo to jistě těžké," napsala agentura AP s odkazem na šok, který pro favorizovanou Clintonovou a její stoupence znamenala nečekaná volební porážka.

18:46

Kdo všechno slavnostní prezidentské přísaze přihlížel?

U rozlehlé a přísně střežené budovy Kongresu ceremoniál vedle končícího prezidenta Baracka Obamy sledovali žijící američtí exprezidenti, tedy Jimmy Carter, George Bush mladší a Bill Clinton. Všichni tři dávali během loňské volební kampaně vůči kontroverznímu Trumpovi veřejně najevo své výhrady. Nedostavil se George Bush starší, který v houstonské nemocnici bojuje se zápalem plic.

Mezi pozvanými hosty byli poslanci Sněmovny reprezentantů i Senátu amerického Kongresu. Zhruba 65 poslanců Demokratické strany se ale na protest proti Trumpově chování inaugurace nezúčastnilo, což je mnohými odsuzovaný bojkot, který v moderních dějinách inaugurací nemá obdoby.

18:45

Americký server BuzzFeed, známý velmi kritickým postojem k Donaldu Trumpovi, spustil ihned po jeho inauguraci na své facebookové stránce odpočítávání do další prezidentské ceremonie za 4 roky.

Countdown to next Inauguration Day

Zveřejnil(a) BuzzFeed dne 20. Leden 2017
18:43

Z místa inaugurační ceremonie ve Washingtonu odletěl vrtulníkem bývalý prezident Barack Obama.

Inaugurace nového amerického prezidenta Donalda Trumpa
Inaugurace nového amerického prezidenta Donalda Trumpa | Foto: Reuters
18:42

Některé bývalé prezidenty USA potrápil déšť, který se spustil během inaugurace...

Na inauguraci Donalda Trumpa začalo pršet.
Na inauguraci Donalda Trumpa začalo pršet. | Foto: Reuters
18:39

Hymnu po Trumpově prvním projevu zazpívala mladičká americká zpěvačka Jackie Evancho.

18:35

"Když je Amerika jednotná, nikdo ji nedokáže zastavit," řekl mimo jiné ve svém prvním projevu 45. prezident USA Donald Trump.

18:33 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Eliška Hašková Coolidge ve studiu DVTV a Aktuálně.cz k prezidentské inauguraci: "Projev Trumpa se mi líbil. Hrdost a patriotismus umějí spojovat," řekla bývalá asistentka pěti amerických prezidentů a příznivkyně Donalda Trumpa.

18:29 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Podle šéfredaktora Aktuálně.cz Pavla Tomáška byl Trumpův projev neobvyklý tím, že nový prezident mluvil "obyčejným" jazykem. Běžně přitom inaugurační projevy bývají v USA prostorem k "bohatší", až literární řeči. "Pro mě to byl za poslední dobu jeden z nejkratších projevů," dodal také Pavel Tomášek ve videopřenosu DVTV a Aktuálně.cz.

Inaugurace Donalda Trumpa (kompletní záznam speciálu DVTV a Aktuálně.cz)

1:33:59
Podívejte se na záznam speciálního živého vysílání DVTV a Aktuálně.cz u příležitosti inaugurace 45. amerického prezidenta | Video: DVTV, Aktuálně.cz
18:28

Během Trumpova projevu začalo ve Washingtonu pršet. Nový prezident tomu nevěnoval pozornost.

18:26

Z toho pohledu nebude mít Donald Trump příliš radost. Na ceremonii u washingtonského Kapitolu nepřišlo tolik lidí, jak si nový prezident USA přál. Záběr kontrastuje s rokem 2009, kdy nastupoval do funkce Barack Obama a pláň před Kapitolem byla plná.

18:22

Co ještě řekl Donald Trump během svého projevu?

"Nyní přichází hodina akce."

"V americkém patriotismu není místo pro předsudky... Všichni Američané, nehledě na jejich rasu, krvácí stejnou krev patriotismu."

"Establishment bránil sebe sama, ale ne občany této země. Jeho vítězství nebyla jejich vítězství. Zatímco oslavovali v našem hlavním městě, rodiny v problémech nemohly."

"Nikdy vás nepodvedu."

18:19

"Uděláme z Ameriky znovu silnou zemi. Uděláme jí znovu bohatší. Budeme na ni moct být znovu hrdí. Ano. Společně vrátíme Americe její velikost... Bůh žehnej Americe," zakončil Trump svůj projev.

18:16

"V americkém patriotismu není místo pro předsudky," pokračuje Trump.

18:15

"Nechceme nikomu vnucovat náš způsob života, ale chceme, aby náš způsob života zářil jako příklad pro všechny," prohlásil Trump a poukázal na jeden ze svých hlavních cílů: boj s terorismem. "Sjednotíme svět proti islámskému teroru, který naprosto vyhladíme ze zemského povrchu," řekl  nový prezident USA.

18:11

"Každé rozhodnutí ohledně imigrace, daní, obchodu nebo zahraničních věcí bude rozhodováno tak, aby bylo příznivé k americkým rodinám a pracovníkům."

18:10

"Ode dneška bude USA ovládat nová vize. Amerika bude na prvním místě," řekl Trump.

18:09

Trump zopakoval jeden ze svých prvních tweetů poté, co vyhrál prezidentské volby: "Zapomenutí muži už nikdy nebudou zapomenuti." Podle něj nyní přechází moc do rukou lidu. "Na 20. ledna 2017 bude vzpomínáno jako na den, kdy se lidé stali znovu vládci tohoto národa," řekl.

18:08

Záběr z proslovu Donalda Trumpa.

18:05

Následovala ale útočnější slova. "Dnes nejen předává moc jedna politická strana té druhé. Odebíráme moc z Washingtonu DC a vracíme ji vám, lidem," řekl Trump. Dodal že malá skupina lidí ve Washingtonu si uzurpovala moc, zatímco "lidé utrpěli ztráty".

Podle Trumpa příliš dlouho prosperovali politikové, zatímco nebyla práce a továrny se uzavíraly.

18:04

Trump připomněl, že klidné předání moci probíhá každé 4 roky, což je podle něj povzbuzující. Poděkoval Obamovi za předchozí práci. "Byl jste skvělý, děkuji," prohlásil  směrem k odcházejícímu prezidentovi.

18:03

"My, občané Spojených států jsme se teď spojili ve velkém národním úsilí o změnu naší země a navrácení důvěry našemu lidu. Společně budeme určovat směr Ameriky a společné směřování celého světa. Ano, v cestě budou stát překážky, budou obtížná období, ale my tu práci dotáhneme do konce," řekl Trump během svého prvního oficiálního projevu v úřadu.

18:00

18:00 SEČ. Donald Trump skládá přísahu.

"Slavnostně přísahám, že budu věrně vykonávat úřad prezidenta USA," řekl Trump.

17:59 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Živý přenos Aktuálně.cz a DVTV z inauguračního ceremoniálu.

Inaugurace Donalda Trumpa (kompletní záznam speciálu DVTV a Aktuálně.cz)

1:33:59
Podívejte se na záznam speciálního živého vysílání DVTV a Aktuálně.cz u příležitosti inaugurace 45. amerického prezidenta | Video: DVTV, Aktuálně.cz
17:57

Donald Trump pochvalně poklepal rukou Mikea Pence poté, co se po slavnostní přísaze vrátil na své místo vedle nastupujícího prezidenta USA.

17:53

Nový americký viceprezident Mike Pence právě složil přísahu.

"Slibuji, že budu dobře a věrně vykonávat povinnosti úřadu, kterého se právě ujímám. K tomu mi pomáhej Bůh," přísahal Mike Pence na Bibli, kterou držela v rukou jeho manželka.

17:52
17:50 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Slavnostní přísahu a projev nového amerického prezidenta sledujeme i v živém vysílání Aktuálně.cz a DVTV, které začalo v 17:50 SEČ.

17:49

Na inaugurační ceremonii ve Washingtonu chybí bývalý americký prezident George Bush starší a jeho žena Barbara. Oba jsou v nemocnici. On kvůli komplikacím se zápalem plic, ona na sledování.

17:46

Máme za sebou čtení ze Starého zákona v podání kardinála Timothy Dolana. Pasáž z Bible žádá o moudrost od Pána. Následovalo čtení ze třetí kapitoly evangelia podle Matouše o blahoslavenstvích a vystoupení pěveckého sboru ze státní univerzity v Missouri.

17:42

Český premiér Bohuslav Sobotka mezitím na Twitteru děkuje odcházejícímu prezidentovi USA Baracku Obamovi - například za jeho reformu zdravotního pojištění Obamacare. Tu chce ale trump co nejdříve zrušit.

17:40

Newyorský kardinál Timothy Dolan vyzval Američany k modlitbě.

17:38

Slavnostní ceremonie začala.

17:37

Trump si před Kapitolem potřásl rukou s Obamou i Bidenem a přistoupil ke své rodině. Zamával davu a několikrát poděkoval.

17:30

"Trump, Trump, Trump," skanduje dav, zatímco zvolený americký prezident prochází halou. Doprovází ho předseda Sněmovny reprezentantů Paul Ryan a kongresman Kevin McCarthy.

17:29

Na hlavní pódium u Kapitolu už přišla i dosavadní první dáma Michelle Obamová v doprovodu manželky odcházejícího amerického viceprezidenta Jill Bidenové. Před Kapitol se vydali i odcházející prezident Barack Obama se svým viceprezidentem Joe Bidenem.

17:27

Na místo hlavní ceremonie před Kapitol už dorazili i členové nejbližší Trumpovy rodiny, včetně synů Donalda Jr., Erica a Barrona.

17:25

Podle odhadů reportérů na místě by měl Trump přilákat asi 800 tisíc lidí, zatímco Obamově první inauguraci přihlíželo živě 1,8 milionu diváků.

17:19

U sídla amerického Kongresu už není k hnutí...

17:10

Podle britského týdeníku Economist je Trump v 70 letech nejstarším prezidentem USA nastupujícím do funkce.

17:07

Donald Trump i Barack Obama už dorazili do Kapitolu, sídla amerického Kongresu, kde nastupující prezident za necelou hodinu složí přísahu.

Foto: ČTK
17:05

"Jsem dnes tady, abych uctila naši demokracii a její trvalé hodnoty. Nikdy nepřestanu věřit v naši zemi a její budoucnost," napsala Trumpova soupeřka z prezidentských voleb Hillary Clintonová.

16:51

Dochází k prvním střetům protitrumpovských demonstrantů s policií.

Protestující křičí hesla "Pryč s Donaldem Trumpem", "Čí jsou ulice? Naše!" a některá další vulgárnější. Házejí na policisty lahve a další předměty a je slyšet zvuk tříštícího se skla. Útoky hlásí i některé restaurace McDonalds ve Washingtonu.

16:47

Jeden z účastníků washingtonské prezidentské inaugurace pojal svoji účast s humorem. Ukázal se na ní s velkým plakátem s nápisem v ruské azbuce: "Díky Putinovi!".

Odkazuje tím na podezření, že Donald Trump v amerických prezidentských volbách vyhrál mj. díky ruským hackerům (řízeným z Kremlu prezidentem Vladimirem Putinem), útočícím na jeho hlavní rivalku, demokratickou kandidátku Hillary Clintonovou. Trump tato podezření, podpořená i některými zprávami zpravodajských služeb, rezolutně odmítá.

16:43

Donaldu Trumpovi zbývá už jen pár desítek minut do složení prezidentské přísahy.

Od svého předchůdce Baracka Obamy, se kterým se sešel v Bílém domě, by si měl Trump převzít mj. tajné instrukce k tomu, jak se jako prezident USA chovat v případě vypuknutí jaderného útoku nebo jiné krizové situace.

Jedna sada instrukcí shrnuje možnosti protiúderů, další seznam úkrytů pro jednotlivé vrcholné představitele USA a poslední návod, jak využívat nouzový systém vysílání.

16:40

Na místo inaugurace už dorazila i Hillary Clintonová s manželem Billem.

16:35

Ve Washingtonu je dnes i Čech, který natočil kolaps Hillary Clintonové během předvolební kampaně.

16:31

Výběrem šatů na dnešní událost zaujala také jedna z klíčových spolupracovnic Donalda Trumpa Kelyanne Conwayová, která vedla jeho volební kampaň.

16:10

Takhle vypadá setkání odstupujícího prezidentského páru Michelle a Baracka Obamových s Donaldem a Melanií Trumpovými, kteří je v Bílém domě vystřídají.

16:00 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Už za necelé dvě hodiny začne živé vysílání Aktuálně.cz a DVTV. Sledujte prezidentskou přísahu živě od 17:50 zde:

15:54

Odstupující prezident Barack Obama přivítal Donalda Trumpa v Bílém domě. Po krátké schůzce společně odjedou ke Kapitolu.

15:45

Záběr z bohoslužby v kostele sv. Jana.

15:35

Ceremonie se ale nezúčastní také mnoho politiků. Už na začátku ledna několik kongresmanů z Demokratické strany postupně oznámilo, že na inauguraci nepřijedou.

K bojkotu se postupně přidali další. Podle serveru stanice BBC dosud odmítlo účast na ceremonii více než 50 demokratických členů Kongresu.

15:30

Kolegové z časopisu Respekt připomínají, že dnešní inaugurace Donalda Trumpa probíhá v mimořádně kontroverzní a zpolitizované atmosféře.

Promítla se i do obsazení inauguračního koncertu, na kterém postupně odmítla vystoupit jakákoli velká jména a Donaldu Trumpovi tak podle Respektu zazpívají jen "béčka".

15:25

Donaldu Trumpovi podle zdrojů amerického časopisu Variety odebrala bezpečnostní služba Bílého domu jeho oblíbený chytrý telefon Samsung Galaxy a předala mu jiný, kódovaný a bezpečnostně prověřený.

15:24

Barack Obama se mezitím loučí se svou funkcí na Twitteru. Jeho oficiální prezidentský účet POTUS (President of the United States) dnes převezme Donald Trump.

15:20

Donald Trump se právě účastní bohoslužby v episkopálním kostele sv. Jana nedaleko Bílého domu.

Sedmdesátiletý Trump se hlásí k presbyteriánům, reformované církvi působící v anglicky mluvících zemích. Za aktivního člena presbyteriánského sboru se ale nepovažuje. V jednom ze svých projevů řekl, že s prosbou o prominutí hříchů se k Bohu neobrací.

15:12 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Jak probíhalo předání moci? Nikdo neměl před vstupem do Bílého domu tak velké problémy jako Donald Trump.

15:02

A jedna zajímavost pro fanoušky módy.

Podle zdrojů britského deníku The Guardian bude mít manželka nového prezidenta Melanie Trumpová na sobě během ceremonie oblečení značky Karl Lagerfeld a Ralph Lauren. To by byl odklon od dosavadní tradice americké první dámy, která si při této příležitosti oblékala vždy výrobky domácích designérů. Ralph Lauren je sice původem americká značka, nikoliv ale oblečení německého designéra Karla Lagerfelda, jehož tři hlavní módní značky – Chanel, Fendi a stejnojmenná Karl Lagerfeld – sídlí v Paříži.

Někteří lidé přirovnávají kostým, ve kterém Melania vyrazila na mši, ke stylu oblečení, které nosila někdejší první dáma Jackie Kennedyová.

14:48

Donald Trump už podle stanice CNN vyrazil na ranní mši ve washingtonském kostele sv. Jana, kterou podle tradice v den inaugurace navštěvují všichni nastupující prezidenti USA.

14:45

V USA se pomalu rozbíhá ranní vysílání televizních stanic k prezidentské inauguraci.

Na stanici CNN mluví zpravodajka New York Times v Bílém domě o tom, že bude zajímavé sledovat, jak se Donald Trump vyrovná s přítomností své rivalky a neúspěšné demokratické protikandidátky Hillary Clintonové na slavnostní ceremonii.

V předvolební kampani ji několikrát veřejně slíbil poslat do vězení kvůli aféře s únikem jejích pracovních e-mailů. Po vítězství ale tento slib opustil.

14:42

Časopis TIME zveřejnil pozadí nejslavnějších dosavadních fotek Donalda Trumpa. Podívejte se na ně i na jejich příběhy.

14:26 Ikona - Logo Aktuálně.cz

V čem může být Donald Trump lepší než jeho předchůdce Barack Obama? Podívejte se na náhled toho, jak může vypadat Trumpova politika.

14:21

Někteří klidnější odpůrci Donalda Trumpa se ale dostali přes policejní kontroly a podél hlavní washingtonské Pennsylvania Avenue, po které pojede prezidentská kolona, vystavují transparenty kritizující nového prezidenta.

14:18

Ve Washingtonu se objevují první protestní akce proti Trumpovi. Malá skupina protestujících křičící hesla "Ne Trumpovi, ne Ku-Klux-klanu, ne rasistům, fašistům" se pokusila narušit přípravy na prezidentskou inauguraci. Policie tomu ale zabránila.

14:11

Zatímco Washington a celé Spojené státy se pomalu chystají na inaugurační ceremonii nového prezidenta, muzea i zábavní domy po celém světě podle agentury AFP pomalu odhalují voskové figuríny Donalda Trumpa.

14:00

Svítání nad Bílým domem 20. ledna 2017.

Svítání před Bílým domem 20.ledna 2017.
Svítání před Bílým domem 20.ledna 2017. | Foto: Reuters
13:55

Hlavní město USA se nechystá jen na inauguraci nového prezidenta, ale následně i na jedny z největších protestů proti němu.

Donald Trump patří podle nejnovějších průzkumů veřejného mínění, zveřejněných deníkem Wall Street Journal, k nejméně populárním nastupujícím prezidentům USA minimálně za poslední generaci Američanů. Stále vyššímu počtu z nich se nelíbí, jak zvládl své přechodné období mezi zvolením a inaugurací, a 48 procent z nich ho aktuálně vnímá negativně.

Hned v sobotu ráno washingtonského času proto do ulic hlavního města vyrazí velký „Ženský pochod“, sdružující nejhlasitější odpůrce Donalda Trumpa. Město už jim vydalo cca 1200 parkovacích povolení pro autobusy a očekává příjezd až 400 000 lidí, což představuje zhruba polovinu účastníků dnešní prezidentské inaugurace. Mohlo by tedy jít o jednu z největších veřejných demonstrací ve Washingtonu za poslední desetiletí. Počet návštěvníků se ale bude podle organizátorů hodně odvíjet i od počasí, možností ubytování a dalších věcí.

13:51

První páteční tweet Donalda Trumpa.

13:43

Hlavní část inaugurační ceremonie v pořadí 45. prezidenta USA Donalda Trumpa začne už za několik hodin. Tady připomínáme přehled jejích nejdůležitějších částí. U každé položky uvádíme nejdříve místní čas ve Washingtonu a v závorce pak čas středoevropský.  
8:30 (14:30 SEČ): Tradičně program začíná ranní modlitbou v kostele svatého Jana nedaleko Bílého domu.
9:30 (15:30 SEČ): Dopoledne se v Bílém domě setkají oba prezidenti – končící i nastupující – se svými manželkami a po krátké schůzce společně odjedou ke Kapitolu.
11:30 (17:30 SEČ): Úvodní slova duchovních, na něž naváže přísaha viceprezidenta Pence, kterou složí před soudcem nejvyššího soudu Clarencem Thomasem.
12:00 (18:00 SEČ): Trump složí přísahu do rukou předsedy nejvyššího soudu Johna Robertse. Přísahat bude na Lincolnovu bibli, ale rovněž na bibli, již dostal od matky v roce 1955. Poté přednese projev a vítězka talentové soutěže Jackie Evanchová zazpívá americkou hymnu.
13:00 (19:00 SEČ): Následuje společný oběd v Kapitolu, kde se podávají pokrmy z prezidentova domovského státu. Účastnit se ho budou kromě Donalda Trumpa a Melanie Trumpové také Mike Pence se svou manželkou Karen.
14:30 (20:30 SEČ): Odpoledne se koná přehlídka, kterou nový americký prezident s viceprezidentem a ostatními hosty sleduje z tribuny. Účastní se jí několik tisíc vojáků, ale taky spousta alegorických vozů, pochodujících kapel, skautů a dalších lidí, kteří směřují po washingtonské Pennsylvania Avenue k Bílému domu.
19:00 (01:00 SEČ): Prezidentský pár se objeví na prvním z mnoha inauguračních plesů.

Foto: Reuters
13:40 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Donald Trump je "obchodník a bavič, který zatím všechno podřizoval maximalizaci zisku. Pohled na jeho přerod z obchodníka ve státníka se nemusí mnohým líbit, ale to je vcelku přirozené, když mu chybí politická zkušenost," říká v rozhovoru pro Aktuálně.cz zpravodaj České televize ve Washingtonu Martin Řezníček.

Podle něj nového prezidenta silně zkrotí politický systém v USA. "Americký prezident není král. Každý z nich ale zkouší, co vydrží, Trump nebude výjimkou. Ale bez Kongresu se kupředu příliš nepohne, to mnohokrát pocítil i Obama," dodává Řezníček. Celý rozhovor najdete ZDE.

Foto: Reuters
13:18

Ivanka Trumpová pozvala na inauguraci svého otce také Dášu Žukovovou, manželku ruského oligarchy a Putinova spojence Romana Abramoviče.

13:15

Bílý dům nyní vypadá jako dům duchů, popisuje reportér listu Washington Post, který měl možnost nahlédnout dovnitř.

Většina personálu, která tam působila během prezidentského mandátu Baracka Obamy, odešla. Ze skříní a stolů zmizely všechny věci, ze zdí fotografie. V sídle amerických prezidentů zůstali jen ti, kteří zajišťují nejnutnější provoz budovy.

Foto: Reuters
13:08

Čtenáři deníku The Washington Post vzkázali Trumpovi, co od jeho vlády čekají a čím by se měl podle nich řídit.

"Prosím, važ svá slova a činy tak, aby kvalita života, které si teď užíváme, zůstala a dostala se i ke znevýhodněným lidem," stojí v jednom ze vzkazů. Další navrhují, že by Trump měl omezit používání Twitteru.

13:01

Očekává se, že se na Trumpovu inauguraci přijde podívat asi 900 000 návštěvníků. 

Pro srovnání: v roce 2009 se na Obamovu slavnost sjelo 1,8 milionu lidí.

12:46

Ministr financí Wolfgang Schäuble je dalším německým politikem, který dal najevo nelibost nad některými výroky Donalda Trumpa.

Konkrétně nad jeho hrozbou, že zvýší cla na dovoz německých automobilů, pokud BMW a další firmy chtějí vozy montovat v Mexiku.

"Pokud Trump opravdu chce Američanům určovat, jaká auta si mají kupovat, přeji mu hodně štěstí. Toto ale není Amerika, jakou si představuji," uvedl v rozhovoru pro list Der Spiegel na Světovém ekonomickém fóru v Davosu.

Již dříve řekl německý ministr zahraničí Frank-Walter Steinmeier, že zvýšení cel by se dotklo i amerických výrobců, protože mnoho náhradních dílů do německých aut se vyrábí v USA.

12:39

Na inauguraci dohlíží ve Washingtonu na různých místech celkem 28 tisíc policistů a příslušníků bezpečnostních sil, píše na svém webu list Washington Post.

12:31

Na sociálních sítích se šíří iniciativa Bridges not walls (Mosty místo zdí). Banery s tímto nápisem se objevily na demonstracích proti Trumpovi například v Londýně.

12:25

Naopak mnoho hereckých hvězd se připojilo ve čtvrtek večer ke stovkám demonstrantů shromážděných před jedním z hotelů Donalda Trumpa v New Yorku.

Akci zorganizovaly nevládní organizace Greenpeace, Planned Parenthood a další. Podle organizátorů měla demonstrace posílit Američany znepokojené nástupem Trumpa do úřadu.

Mezi účastníky bylo několik starostů amerických velkoměst včetně šéfa newyorské radnice Billa de Blasia. Přišli a promluvili také například Robert De Niro, Sally Fieldová, Alec Baldwin, Julianne Moorová, Mark Ruffalo nebo zpěvačka Cher.

Foto: Reuters
12:15

Co se týče vystupujících na ceremonii, znalci inauguračních obřadů marně pátrají, kdy naposledy byl ceremoniál takto chudý na celebrity.

Zatímco Obamovi zazpívala v roce 2009 řada globálních hvězd, jako například U2, Jon Bon Jovi, Bruce Springsteen, Beyoncé či Shakira, na koncert pro Trumpa se umělci příliš nehrnou. Svou účast postupně odmítly některé velké hvězdy jako třeba Elton John, Céline Dionová, Jennifer Hollidayová nebo Beach Boys.

Britská zpěvačka Rebecca Fergusonová si dala podmínku, že zazpívá protirasistickou píseň Strange Fruit. Byla však odmítnuta a nepřijede.

12:09

Donald Trump bude přísahat na dvě bible. Tou  první je bible Abrahama Lincolna, druhou pak kniha, kterou dostal v roce 1955 od své matky.

11:59

Americkou národní hymnu dnes zazpívá mladičká zpěvačka, finalistka talentové soutěže Jackie Evanchová.

11:36

Když do funkce v roce 1961 nastupoval John F. Kennedy, napadlo čtvrt metru sněhu.

Vojáci na jeho odstranění z washingtonských ulic použili plamenomety, což se vůbec nelíbilo místním obyvatelům. Ještě dlouho poté si stěžovali na spáleniny, které po tomhle netradičním odklízení sněhu na asfaltu zůstaly.

11:34

Smůla doprovázela v roce 1869 inauguraci Ulyssese Granta, jednoho z největších generálů amerických dějin.

Byla taková zima, že kanárci, kteří měli zpívat, umrzli ve svých klecích. Na slavnostním banketu pak lidé tančili zachumlaní do těžkých zimníků. Možná to předznamenalo Grantovo prezidentství. Tento vynikající vojevůdce z dob americké občanské války jako prezident podle historiků neuspěl.

11:32

Spojené státy už zažily při inauguracích ledacos.

Když například nový prezident Andrew Jackson v roce 1829 pozval příznivce do Bílého domu, slavilo se opravdu divoce. Lidé zvraceli na koberce, strhávali závěsy, došlo i na pěstní souboje. Prezident musel utéct oknem a svou první noc v úřadu nestrávil v Bílém domě, ale na neznámém bezpečném místě.

Útěchou mu mohlo být, že Kongres přiklepl 50 tisíc dolarů na opravu zdemolovaného Bílého domu.

11:20 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Dnešním dnem odchází Barack Obama do důchodu. Připomeňte si 10 jeho (ne)obyčejných momentů:

Deset (ne)obyčejných chvil v životě prezidenta Baracka Obamy. Podívejte se na ně

3:39
Barack Obama jde do prezidentského důchodu. Podívejte se na 10 vážných, ale spíše nevážných momentů, v nichž byl během výkonu funkce hlavní postavou. | Video: Blahoslav Baťa
11:04

Americký finančník George Soros vidí ekonomické výhledy USA pod Trumpem velmi černě.

Několik hodin před inaugurací označil nastupujícího prezidenta za podvodníka, který by se stal diktátorem, kdyby k tomu měl příležitost. Označil také Trumpa slovem "con man". Takto bývá charakterizován člověk, který si získá něčí důvěru, aby pak dotyčného okradl nebo využil.

Soros v kampani podporoval Hillary Clintonovou.

10:51 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Jak vidí Trumpův nástup do úřadu komentátor Aktuálně.cz Martin Fendrych:

10:39

I přes určitý pokles v posledních dnech ale zatím finanční trhy reagovaly na prvních 100 dní od Trumpova zvolení klidně.

Nejistota a citelnější propady zasáhly hlavně některé asijské trhy, zvláště Čínu, s ohledem na její možnou obchodní válku s novou Trumpovou administrativou.

10:38

Nová Trumpova administrativa ale chystá řadu zásadních reforem, které by se s dosavadní ekonomickou politikou Obamova týmu měly radikálně rozejít.

Může jít například o snižování daní, deregulaci nebo naopak silnější protekcionistická opatření směrem do zahraničí. Když se k tomu podle amerického deníku Wall Street Journal přidá i Trumpova dosavadní nepředvídatelnost, dají se očekávat nervozita a výkyvy na finančních trzích.

10:35

Zajímavé bude, jak na nástup nového prezidenta do funkce zareagují finanční trhy, se kterými je Donald Trump jako miliardář a obchodník často spojován.

Po svém předchůdci Baracku Obamovi zdědil klíčové burzovní indexy vztahující se k USA na rekordně vysokých číslech, taky nízkou nezaměstnanost i inflaci. Podle řady ekonomů jde tedy o výbornou startovní pozici.

10:26 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Slavnostní přísahu a projev nového amerického prezidenta budeme sledovat v živém vysílání Aktuálně.cz a DVTV, které spustíme v 17:50 SEČ.

10:19

Ve Washingtonu mezitím vrcholí přípravy na ceremonii.

Foto: Reuters
10:12

Takhle vtipně graficky zpracovala přehled dnešního velkého dne Donalda Trumpa britská stanice BBC.:

10:09

Stejná mincovna z Uralu před časem vydala pamětní mince k ruskému "znovupřipojení" ukrajinského Krymu v roce 2014 s portrétem ruského prezidenta Vladimira Putina.

USA, Evropská unie i drtivá většina ostatních světových států označily tento krok za nelegální a odporující mezinárodním úmluvám. Washington i Brusel dokonce kvůli tomuto kroku uvalily na Rusko ekonomické a další sankce.

10:08

Nečekaný zájem, částečně uměle živený politiky a Kremlem, budí Trumpova inaugurace v Rusku.

Tamní mincovna z uralského města Zlatoust vyrobila podle agentury TASS limitovanou edici 25 stříbrných, 15 zlato-stříbrných a 5 zlatých pamětních mincí s nápisem "Donald John Trump. 45. prezident Spojených států" a ze zadní strany "In Trump We Trust" (Věříme v Trumpa).

Každá mince váží zhruba kilogram a má průměr 12 centimetrů. Jednu z nich pošle mincovna podle svého vyjádření přímo do Bílého domu. 

10:00 Ikona - Logo Aktuálně.cz

V čem bude inaugurace Donalda Trumpa jiná než ty předchozí a kdo se jí bude či nebude účastnit?

9:55

Média po celém světě se soustředí na dnešní inauguraci. Obálky ale nemusí vypadat vůbec jednotvárně...

9:48

Podle listu The New York Times získal Trump na inauguraci od soukromých dárců až 100 milionů dolarů (asi 2,5 miliardy korun).

V případě Obamy šlo o 53 milionů dolarů (asi 1,3 miliardy korun).

9:41

Donald Trump si koncept svého inauguračního projevu napsal sám.

9:36

Jaký je program inaugurační ceremonie?

8:30 (14:30 SEČ): Tradičně program začíná ranní modlitbou v kostele svatého Jana nedaleko Bílého domu.

9:30 (15:30 SEČ): Dopoledne se v Bílém domě setkají oba prezidenti – končící i nastupující – se svými manželkami a po krátké schůzce společně odjedou ke Kapitolu.

11:30 (17:30 SEČ): Úvodní slova duchovních, na něž naváže přísaha viceprezidenta Pence, kterou složí před soudcem nejvyšího soudu Clarencem Thomasem.

12:00 (18:00 SEČ): Trump složí přísahu do rukou předsedy nejvyššího soudu Johna Robertse. Přísahat bude na Lincolnovu bibli, ale rovněž na bibli, již dostal od matky v roce 1955. Poté přednese projev a vítězka talentové soutěže Jackie Evanchová zazpívá americkou hymnu.

13:00 (19:00 SEČ): Následuje společný oběd v Kapitolu, kde se podávají pokrmy z prezidentova domovského státu. Účastnit se ho budou kromě Donalda Trumpa a Melanie Trumpové také Mike Pence se svou manželkou Karen.

14:30 (20:30 SEČ): Odpoledne se koná přehlídka, kterou nový americký prezident s viceprezidentem a ostatními hosty sleduje z tribuny. Účastní se jí několik tisíc vojáků, ale taky spousta alegorických vozů, pochodujících kapel, skautů a dalších lidí, kteří směřují po washingtonské Pennsylvania Avenue k Bílému domu.

19:00 (01:00 SEČ): Prezidentský pár se objeví na prvním z mnoha inauguračních plesů.

9:30 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Dobré ráno, vítáme vás u online přenosu inaugurace nového amerického prezidenta Donalda Trumpa.

Josef Pazderka Martin Novák Kateřina Vítková Simona Fendrychová Pavlína Nouzová Adéla Očenášková Reuters ČTK Josef Pazderka, Martin Novák, Kateřina Vítková, Simona Fendrychová, Pavlína Nouzová, Adéla Očenášková, Reuters, ČTK
Aktualizováno 21. 1. 2017 11:47
 

Právě se děje

Další zprávy