Obama naposled před novináři: Kdy se poškodily vztahy s Ruskem a na co má právo Donald Trump

Obama naposled před novináři: Kdy se poškodily vztahy s Ruskem a na co má právo Donald Trump
Příkrého hodnocení názorů svého nástupce Donalda Trumpa se Obama ve středu zdržel. Trump je vítězem voleb, a má tudíž právo na svou vizi, na své hodnoty, řekl končící šéf Bílého domu. Hlava státu má právo přezkoumat minulou politiku, musí si ale být vědoma následků, poznamenal Obama.
V narážce na Trumpova slova o nuceném vystěhování ilegálních přistěhovalců Obama řekl, že se sice letos hodlá odebrat do ústraní, hovořit ale bude v případě ohrožení demokratických zásad. Například tehdy, pokud budou děti vyrůstající v USA vysídlovány.
Obama obsáhle obhajoval své rozhodnutí zkrátit trest 35 let vězení pro Chelsea Manningovou, která ještě jako vojín Bradley Manning poskytla serveru WikiLeaks přes 700 000 utajovaných armádních a diplomatických dokumentů.
Manningová prošla tvrdým vězením a rozhodnutí snížit její pětatřicetiletý trest na pětinu není signálem shovívavosti vůči těm, kdo vyzrazují americká státní tajemství, prohlásil prezident. "Jsem velmi spokojen s tím, jak bylo učiněno zadost spravedlnosti," dodal. Původní verdikt byl podle něj neúměrný.
Foto: Reuters
Zahraničí Zahraničí
Aktualizováno 18. 1. 2017 21:55
Americký prezident Barack Obama ve středu absolvoval svou poslední tiskovou konferenci v Bílém domě. Na otázky novinářů odpovídal více než hodinu, agentura Reuters během večera vydala 28 bleskových zpráv s prezidentovými výroky.
 

Právě se děje

Další zprávy