Živě: Rusko přišlo za Krym o právo hlasovat v Radě Evropy

Přenos skončil
Čtvrteční události kolem ukrajinské krize jsme sledovali v online reportáži.
Trest za anexi Krymu přišel už dříve z G8, nyní se ozvalo Parlamentní shromáždění Rady Evropy.
Trest za anexi Krymu přišel už dříve z G8, nyní se ozvalo Parlamentní shromáždění Rady Evropy. | Foto: Reuters

Kyjev/Moskva - Čas, který dostali separatisté na východě Ukrajiny k vyklizení vládních budov, se krátí.

Zatímco Kyjev hrozí policejním zásahem, z Moskvy zaznívají varování před "nenapravitelnými akcemi".

Přesto ale přišel náznak snahy o dialog. Úřadující ukrajinský prezident Oleksandr Turčynov nabídl proruským separatistům amnestii.

Parlamentní shromáždění Rady Evropy pak Rusko za anexi Krymu potrestalo dočasným odebráním hlasovacích práv.

Kvůli napjaté situaci si stále častěji telefonují šéfové diplomacií Ruska a USA, byť prozatím nedošli k žádnému veřejnému závěru.

Ve Washingtonu se mají krizi věnovat ministři financí G7.

Dění sledujeme v online reportáži.

Dění na Ukrajině sledujeme online:

Přenos skončil

Bývalý německý kancléř Gerhard Schröder v souvislosti s krizí kolem Ukrajiny připomněl nálety NATO na srbsko-černohorskou Jugoslávii v roce 1999. "Poslali jsme naše letadla na Srbsko a společně s NATO shazovali bomby na svrchovaný stát bez rezoluce Rady bezpečnosti OSN. Proto jsem opatrný, pokud je řeč o ukazování prstem na kohokoli," prohlásil Schröder.

Přečtěte si plné znění dopisu Vladimíra Putina evropským státníkům ZDE.

Z podzemních zásobníků zemního plynu na Ukrajině se většina zemního plynu dovezeného z Ruska ztratila. Prohlásil z tribuny ukrajinského parlamentu předseda vlády Arsenij Jaceňuk. "Já jsem ten plyn neukradl," ujistil poslance premiér. Podle něj má být v zásobnících podle výkazů uloženo 20 miliard krychlových metrů plynu, skutečnost je ale podstatně jiná. "Naftogaz Ukrajiny má v zásobnících jen 7,2 miliardy krychlových metrů," oznámil předseda vlády. Kam se plyn poděl, premiér neví.

Představitelé Mezinárodního měnového fondu (MMF) a Světové banky (SB) varovali před negativními dopady ukrajinské krize na světovou ekonomiku. Šéfka MMF Christine Lagardeová doufá, že vedení fondu koncem dubna či začátkem května schválí dohodnutou úvěrovou pomoc pro Ukrajinu ve výši 14 až 18 miliard dolarů (277 až 316 miliard korun). Upozornila, že předpokládaný objem pomoci je dostatečný k tomu, aby byla Ukrajina schopna uhradit všechny své závazky.

17:25

Pražský primátor Tomáš Hudeček přijel na návštěvu Kyjeva. V ukrajinské metropoli se v pátek dopoledne setká se zástupci místního magistrátu, který Prahu požádal o předání zkušeností s vedením města.

V pátek odpoledne pak na pozvání ukrajinského premiéra Arsenije Jaceňuka promluví na bezpečnostní konferenci, jež se bude zabývat současným vývojem na Ukrajině i možnými výhledy do budoucnosti.

Foto: Ludvík Hradilek
16:56

Mezi adresáty dopisu, v němž Putin varuje před zastavením dodávek plynu, je i prezident Miloš Zeman.

15:10

"Máte na výběr. Přestat obviňovat jiné za své vlastní činy. Přestat shromažďovat své jednotky. Přestat vyhrocovat krizi a zapojit se do dialogu. Pokud to Rusko myslí s dialogem vážně, prvním krokem by mělo být stažení jednotek," vzkázal z Prahy do Moskvy generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen.

14:50

Ruský prezident Vladimir Putin nepřímo pohrozil Evropě. Podle agentury Reuters vyjádřil "velmi vážné obavy ze situace týkající se ukrajinského dluhu za plyn a ... z dodávek plynu do Evropy".

Jeho mluvčí Dmitrij Peskov prohlásil, že šéf Kremlu v dopise unijním lídrům žádá rychlé řešení.

14:28

"Normální jazyk - normální lidé. Velká stabilní země!" Pod tímhle heslem rozjeli recesisté kampaň za připojení východoukrajinského Charkova k České republice.

Nechtějí jít se separatisty a stát se součástí Ruska. Na sociální síti Vkontakte se tak ve vlákně "Český Charkov" objevují například fotomontáže, na nichž vlaje česká vlajka.

"Ruce pryč od Ukrajiny, Putine! Běž domů, Ivane" Transparent na jedné z budov ve východoukrajinském Charkově.
"Ruce pryč od Ukrajiny, Putine! Běž domů, Ivane" Transparent na jedné z budov ve východoukrajinském Charkově. | Foto: Aktuálně.cz
13:50

Parlamentní shromáždění Rady Evropy v reakci na zábor Krymu zbavilo Moskvu do konce roku hlasovacích práv. Podle portálu The Voice of Russia návrh podpořilo 92 hlasů, proti bylo 74 poslanců a 19 se hlasování zdrželo.

Rusko bylo už dříve dočasně vyloučeno ze skupiny nejmocnějších států světa G8.

13:17

Přibližně 30 aktivistů přineslo před budovu ruského velvyslanectví v Kyjevě figurínu prezidenta Vladimira Putina. Nejdříve ji polili krví, pak spálili.

YouTube: Ukrajinci v Kyjevě zapálili "Putina"

Ruský prezident Vladimir Putin během projevu v Kremlu.
Přibližně 30 aktivistů přineslo před budovu ruského velvyslanectví v Kyjevě figurínu prezidenta Vladimira Putina. Nejdříve ji polili krví, pak spálili. (10. dubna 2014)
13:04

Slovensko chce pomoci Ukrajině s dodávkami zemního plynu, ovšem od Evropské unie požaduje záruky, že dostane zaplaceno. "Je zjevné, že Ukrajina není schopna platit účty," narážel premiér Robert Fico na skutečnost, že Kyjev dluží Gazpromu přes dvě miliardy dolarů.

Bratislava nyní řeší, jak zpětné dodávky zajistit. "Technické řešení, které pro tento účel hledáme, musí být takové, aby neznamenalo porušení základního kontraktu (slovenských plynáren) s Gazpromem," dodal.

Ukrajina ve středu přestala odebírat ruský plyn, jelikož se nedokáže dohodnout na ceně. Ta začátkem týdne vzrostla na 485 dolarů za tisíc kubických metrů. To je takřka dvojnásobek dosavadního stavu.

12:39

Čtyřstranné rozhovory o řešení krize na Ukrajině se uskuteční příští čtvrtek v Ženevě. S odvoláním na diplomatické zdroje to napsala agentura Reuters.

Konference se zúčastní zástupci Ukrajiny, Evropské unie, Spojených států a Ruska. Moskva požaduje, aby byl přítomen i zástupce východu Ukrajiny, kde v posledních dnech nabírají na síle separatisté.

Ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk v Bruselu. Podepsal tam část asociační dohody s EU, kterou odmítl dnes ji sesazený prezident Viktor Janukovyč. (21. března 2014)
Ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk v Bruselu. Podepsal tam část asociační dohody s EU, kterou odmítl dnes ji sesazený prezident Viktor Janukovyč. (21. března 2014) | Foto: Reuters
12:22

Poslanci Státní dumy, dolní komory ruského parlamentu, požadují soud s Michailem Gorbačovem, prvním a posledním prezidentem Sovětského svazu.

Bývalého státníka obviňují z odpovědnosti za rozpad SSSR v roce 1991. Podle nich právě tam leží i základy současné ukrajinské krize.

Foto: Reuters
12:07

Natalia Rudenková, ředitelka jediného ukrajinského gymnázia v krymské metropoli Simferopolu, byla donucena po 17 letech odejít z funkce.

Současná prokremelská vláda chce jednu z nejlepších škol na poloostrově změnit na ruskojazyčnou, informovalo Radio Svoboda. Těch je přitom na Krymu zhruba 500, naproti tomu ukrajinskojazyčných bylo jen pět.

11:59

Šéf NATO Anders Fogh Rasmussen na Twitteru napsal, že podél hranice s Ukrajinou je shromážděno na 40 000 ruských vojáků. Netrénují, jsou připraveni k boji, je přesvědčen. Rusko zvyšuje napětí a provokuje neklid na východě Ukrajiny.

10:55

Premiér Bohuslav Sobotka je přesvědčen, že NATO by nemělo na Ukrajinu posílat své vojáky, a to ani v případě, že Rusko bude pokračovat v agresi.

Reagoval tak na nedávné výroky prezidenta Miloše Zemana. Aliance má podle něj vojensky reagovat pouze při napadení některého ze členských států.

Foto: Vojtěch Marek
10:42

Ruské ministerstvo zahraničí se pustilo do Severoatlantické aliance.

"Neustálá obvinění, která proti nám vznáší generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen, nás utvrzují v tom, že Aliance využívá ukrajinskou krizi k tomu, aby se šikovala proti smyšlenému vnějšímu ohrožení členů NATO a aby zvýšila poptávku po paktu," napsalo v prohlášení.

10:18

Separatistům zbývá zhruba 24 hodin na vyklizení vládních budov na východě Ukrajiny. Úřadující prezident přišel s nabídkou smíru a amnestie.

"Pokud lidé složí zbraně a uvolní administrativní budovy, garantujeme jim, že nebudou čelit žádnému trestnímu stíhání," prohlásil Oleksandr Turčynov. "Jsem připraven zformulovat to do prezidentského dekretu," dodal.

Radikálové stále okupují budovy v Luhansku či Doněcku.

Proruští demonstranti obsadili úřady mimo jiné v Doněcku. (7. dubna 2014)
Proruští demonstranti obsadili úřady mimo jiné v Doněcku. (7. dubna 2014) | Foto: Reuters
10:01

Sídlo ukrajinských komunistů v Kyjevě zachvátil v noci na čtvrtek požár, plameny nicméně nezpůsobily rozsáhlé škody. Hasiči se podle agentury Interfax domnívají, že oheň byl dílem žháře. "Na třech místech najednou hořet nezačne," citovala agentura jednoho ze zasahujících hasičů.

09:44

Dvaadvacetiletá Ruska, kterou ukrajinská tajná služba SBU dopadla na východě země, zřejmě doplatila na sociální sítě.

K dopadení údajné diverzantky Marije Koledové totiž stačilo přečíst si její stránky na sociální síti Vkontakte. Prý tam o sobě vyzradila snad více než při sebetvrdším výslechu.

09:30

Znepokojení nad eskalací napětí na východě země dal opět najevo i šéf americké diplomacie John Kerry v telefonátu s ruským protějškem Sergejem Lavrovem. Oba ministři během středy spolu hovořili dokonce dvakrát.

Foto: Reuters

O situaci na Ukrajině by měli jednat také ministři financí sedmi nejvyspělejších zemí G7 na svém zasedání ve Washingtonu.

Není vyloučeno, že ve Štrasburku bude Parlamentní shromáždění Rady Evropy hlasovat o rezoluci, která by do konce roku v reakci na zábor Krymu zbavila Rusko hlasovacích práv. Na oplátku Rusové hrozí odchodem z organizace.

Dobré ráno z pražské redakce, kde budeme i dnes sledovat vše důležité kolem ukrajinské krize v online reportáži.

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
Aktualizováno 10. 4. 2014 21:46
 

Právě se děje

Další zprávy