Vladimir Putin

Prezident USA Joe Biden svému ruskému protějšku Vladimiru Putinovi navrhl v nadcházejících měsících summit na území třetího státu, uvedl Bílý dům

Americký prezident Joe Biden navrhl svému ruskému protějšku Vladimirou Putinovi v nadcházejících měsících summit na území třetího státu, uvedl Bílý dům. Nabídku na "vybudování stabilního a předvídatelného vztahu s Ruskem" přednesl v telefonickém rozhovoru, v němž státníci také mimo jiné diskutovali o rostoucím napětí mezi Moskvou a Ukrajinou, píší zahraniční tiskové agentury.

Zdroj: ČTK

Bidenův názor na Putina podle průzkumu pobouřil třetinu Rusů

Třetinu Rusů pobouřil názor nového amerického prezidenta Joea Bidena na šéfa ruského státu Vladimira Putina, další třetina jej přijala lhostejně. Vyplývá z průzkumu nezávislého střediska Levada. Biden v březnu v televizním rozhovoru kladně odpověděl na otázku, zda Putina lze pokládat za "zabijáka".

Toto vyjádření podle průzkumu pobouřilo třetinu Rusů, ale dalších 34 procent kvůli tomu žádné pohnutí nepocítilo. Necelá čtvrtina dotázaných uvedla, že Bidenovo vyjádření je uvedlo do rozpaků. Pět procent je přijalo s pochopením a tři procenta s uspokojením, uvedl zpravodajský server Newsru.com.

Bidenova slova pobouřila hlavně dotázané starší 55 let, jakož i televizní diváky a rozhlasové posluchače. Lhostejně se k nim postavili hlavně Rusové mladší 40 let, čtenáři internetových publikací a uživatelé sociálních sítí - z této skupiny skoro pětina přijala názor amerického prezidenta na Putina "s pochopením".

Zdroj: ČTK

Putin podepsal zákon, který mu umožní zůstat ve funkci do roku 2036

Ruský prezident Vladimir Putin podepsal zákon, který mu umožní ještě dvakrát kandidovat na post hlavy státu. Právní předpis vychází z navržených úprav ústavy, které Rusové odhlasovali v loňském referendu, připomněla agentura TASS. Dokument byl zveřejněn na oficiálním vládním webu.

V souladu se změnou ústavy se ohraničení počtu funkčních období bude vztahovat na současného prezidenta bez započítání jeho předchozích prezidentských mandátů. Prezident je v Rusku volen na šest let a poslední volby se uskutečnily v roce 2018, Putin tak může být prezidentem až do roku 2036. Putin přitom zastává nejvyšší úřad v zemi od roku 2000 s výjimkou čtyřleté přestávky v letech 2008 až 2012, kdy ho vystřídal Dmitrij Medveděv.

Pro úpravu ruského základního zákona se vloni v červenci vyslovilo 77,92 procenta voličů. Zákon, který "vymazává" Putinovy předchozí funkční období, schválila 24. března Státní duma, 31. března pak právní akt prošel i horní komorou parlamentu.

Zdroj: ČTK

Biden se setká s Putinem, až nastane vhodný čas, uvedl Bílý dům

Americký prezident Joe Biden se setká se svým ruským protějškem Vladimirem Putinem "až nastane vhodný čas". Na palubě prezidentského letounu Air Force One to dnes podle agentury Reuters bez dalších podrobností řekla mluvčí Bílého domu Karine Jean-Pierreová. Mezi oběma prezidenty se v posledních dnech rozhořela slovní přestřelka a Putin pak ve čtvrtek navrhl Bidenovi diskuzi dnes či v pondělí, avšak pod podmínkou, že se jejich rozhovor uskuteční v přímém přenosu.

Biden dal ve středu v televizi ABC najevo, že Putina považuje za "zabijáka", a pohrozil nespecifikovanou odvetou za údajné vměšování Ruska do loňských amerických prezidentských voleb. Bidenovi výroky vyvolaly v Moskvě u řady politiků hněvivé reakce. Rusko pak povolalo svého velvyslance z Washingtonu do Moskvy ke konzultacím, diplomat by se měl podle ruských médií vrátit v neděli.

"Chci prezidentu Bidenovi navrhnout pokračovat v našich diskuzích (z letošního ledna - pozn. red.), ale pod podmínkou, že to uděláme fakticky v přímém přenosu, jak se říká on-line. Bez jakéhokoli zdržování, ale přímo v otevřené, přímé diskuzi," prohlásil ve čtvrtek Putin.

Biden svými slovy, jež vedla k nynější diplomatické roztržce, reagoval na nově zveřejněnou zprávu kanceláře ředitelky amerických tajných (DNI). Putin podle ní povolil ruským vládním organizacím operace s cílem očernit tehdejšího prezidentského kandidáta Bidena a podpořit nyní již bývalého prezidenta Donalda Trumpa. Biden ve středečním rozhovoru mimo jiné řekl, že Rusko za snahy o vměšování zaplatí.

Zdroj: ČTK
Pokračovat