Vladimir Putin

Lukašenko se vzdá nezávislosti Běloruska na Rusku, varovala Litva

Běloruský prezident Alexander Lukašenko by se tváří v tvář masovým demonstracím mohl vzdát nezávislosti své země a přistoupit na hlubší integraci s Ruskem. Podle agentury Reuters to prohlásil litevský ministr zahraničí Linas Linkevičius.

Ruský prezident Vladimir Putin dlouhodobě usiluje o užší vazby s Běloruskem v rámci svazového soustátí a tento záměr zopakoval naposledy minulý měsíc. Lukašenko to dosud odmítal a obviňoval Moskvu, že chce jeho zemi pohltit. Jeho současná pozice je však oslabená vlivem protestů proti výsledkům prezidentských voleb z 9. srpna, které opozice označuje za zfalšované.

"(Rusko) nyní rychle dokončí to, co nebylo schopno udělat za 20 let. A to je velice znepokojivé," řekl Linkevičius v litevské televizi. Integrační proces mezi dvěma bývalými sovětskými republikami "lze stěží zastavit", dodal s tím, že Lukašenko pro takový krok nemá "morální ani politické ospravedlnění".

Zdroj: ČTK

Hackerské útoky na Clintonovou v roce 2016 nařídil Putin, tvrdí výbor Kongresu USA

Hackerské útoky s cílem zmocnit se informací poškozujících tehdejší prezidentskou kandidátku Hillary Clintonovou před americkými volbami v roce 2016 nařídil přímo ruský prezident Vladimir Putin. Uvádí to čerstvě zveřejněná zpráva jednoho z výborů Senátu amerického Kongresu, která mapuje "kampaň aktivních opatření" Ruska a jeho "zásahy" do minulých prezidentských voleb. Podle předního demokratického senátora vyšetřování odhalilo "dech beroucí míru kontaktů" mezi ruskými představiteli a lidmi z okolí současného amerického prezidenta Donalda Trumpa.

"Výbor zjistil, že ruská vláda vyvíjela agresivní, mnohostrannou snahu ovlivnit, či pokusit se ovlivnit, výsledek prezidentské volby roku 2016," píše se na úvod sekce se závěry vyšetřování. Senátní výbor pro kontrolu zpravodajských služeb tak přichází se stejným hodnocením, jaké dříve prezentovaly americké rozvědky.

Zdroj: ČTK
Pokračovat