Vladimir Putin

Žena přirovnala praktiky Putinovy ruské tajné služby ke KGB, žádá propuštění syna

Ljudmila Sačkovová, matka zakladatele počítačové firmy Group-IB Ilji Sačkova, zatčeného kvůli podezření z vlastizrady, napsala otevřený dopis ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi s prosbou o osvobození syna. Ze zadržení podnikatele specializujícího se na počítačovou bezpečnost se podle ní "radují jen hackeři", informovala ruská média.

"Při vší úctě k (ruské tajné službě) FSB si všichni pamatujeme, kolik nejlepších lidí, výkvět národa, bylo zničeno jako 'nepřátelé lidu'. Dějiny se opakují?" napsala Sačkovová Putinovi, který svého času byl ředitelem FSB, nástupkyně obávané sovětské tajné policie KGB, u které Putin začínal svou profesní kariéru.

"Nikdo ani neví, z čeho konkrétně Ilju Sačkova obviňují, zda jsou tato obvinění oprávněná, anebo zda jen někomu překážel. Jistě překážel zločincům, hackerům. Tak komu se hodilo odstranit Ilju?" ptá se hlavy státu matka zadrženého podnikatele.

Dříve o objasnění Sačkovova případu žádal úřady stanovený obhájce práv podnikatelů Boris Titov. Ten podle stanice BBC varoval před "kritickým zásahem" celému odvětví informačních technologií, které "uteče z Ruska". Titovova žádost zůstala bez odezvy.

Zdroj: ČTK

Putin prodloužil o další rok zákaz dovozu potravin ze Západu

Ruský prezident Vladimir Putin opět prodloužil platnost svého nařízení o zákazu dovozu potravin ze zemí, které po ruské anexi ukrajinského poloostrova Krym na jaře 2014 přijaly sankce proti ruským společnostem a ruským představitelům.

Ruská odveta za západní sankce se prodlužuje do konce roku 2022, uvedl internetový list Gazeta.ru s odvoláním na dokument zveřejněný v úředním věstníku. Putin své rozhodnutí odůvodnil "ochranou národních zájmů".

Zdroj: ČTK
Pokračovat