NATO by nemělo posílat vojáky na Ukrajinu, míní Sobotka

ČTK ČTK
Aktualizováno 10. 4. 2014 12:17
A to ani v případě, že Rusko bude pokračovat v agresi. NATO má vojensky reagovat pouze při napadení některého ze členských států, dodal premiér.
Premiér Bohuslav Sobotka
Premiér Bohuslav Sobotka | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Severoatlantická aliance (NATO) by podle premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) neměla vysílat své vojáky na Ukrajinu.

A to ani v případě, že Rusko bude pokračovat v agresi, řekl premiér. NATO má podle něj vojensky reagovat pouze při napadení některého ze členských států.

Vstup aliančních vojáků na Ukrajinu v případě širších vojenských operací Ruska mimo území Krymu navrhuje prezident Miloš Zeman.

"Já si nemyslím, že by NATO mělo vysílat své jednotky na Ukrajinu. NATO by mělo vojensky reagovat pouze v situaci, že by byl napaden některý ze členských států NATO, popřípadě na základě rozhodnutí bezpečnostní rady Organizace spojených národů," uvedl Sobotka.

"Já pevně věřím, že nebude pokračovat agrese na dalších územích Ukrajiny, že se ukrajinské vládě podaří udržet územní celistvost země," řekl také s tím, že případný ozbrojený střet mezi Ruskem a Ukrajinou nemůže řešit NATO.

Sobotka, který se během dne sejde s generálním tajemníkem aliance Andersem Foghem Rasmussenem, zopakoval, že Česká republika neuznává anexi Krymu ani výsledky tamního referenda, které připojení k Rusku potvrdilo.

Vyjádřil také přesvědčení, že reakce Evropské unie není bez odezvy. "Sankce nepochybně hrají výraznou roli, pokud jde o úvahy Ruska o tom, zdali má pokračovat ve vojenském angažmá i v jiných částech Ukrajiny," poznamenal.

Stáhněte vojáky, vyzval Rusko šéf NATO

Prezident Zeman chce svůj postoj k možnému využití vojáků NATO na Ukrajině představit Rasmussenovi. "Ano, samozřejmě že ho zopakuji. Protože si myslím, že něco jiného je obsazení Krymu, který nikdy k Ukrajině nepatřil, (...) a něco úplně jiného je vpád na území suverénního státu," řekl prezident ve středu.

Rasmussen při společném vystoupení s premiérem Sobotkou vyzval Rusko, aby stáhlo vojska z hranic Ukrajiny a zahájilo dialog s Kyjevem, který by vedl ke snížení napětí na východě. Ruské operace označil za nelegitimní agresi.

Použité metody a rétorika Moskvy patří do minulosti, zdůraznil. Vyzval zároveň k zastavení poklesu obranných výdajů a zvýšení investic do rozvoje vojsk aliance.

 

Právě se děje

před 33 minutami

Obránce Jeřábek skončil v Teplicích a posílil Jablonec

Fotbalový obránce Michal Jeřábek bude hrát za Jablonec, se kterým podepsal smlouvu do konce června 2022. Šestadvacetiletý stoper naposledy působil v Teplicích, kde byl po podzimu přeřazen do B-týmu.

"Příchod do Jablonce je pro mě velký krok vpřed. V tak velkém klubu jsem ještě nepůsobil. Je to klub, co má ty nejvyšší ambice a každoročně útočí na evropské poháry. V posledních letech se to Jablonci úspěšně daří," řekl Jeřábek pro web třetího celku tabulky.

Odchovanec pražské Dukly přišel do Teplic v lednu 2016 a v severočeském mužstvu dlouho patřil k oporám. Na podzim ho přibrzdilo zranění kolena a zasáhl jen do 10 utkání nejvyšší soutěže. Jeřábek pak se "Skláři" odmítl prodloužit smlouvu, která by mu skončila po sezoně, a byl přeřazen do třetiligové rezervy. Proti tomu se zadák se 127 ligovými zápasy a pěti góly ohradil na sociálních sítích.

před 34 minutami

Zpěvačka Adele v září vydá první album po pěti letech

Jedenatřicetiletá britská popová zpěvačka Adele v září vydá čtvrté studiové album. Napsal to britský deník The Sun, podle nějž Adele desku oznámila v londýnské restauraci The Mason's Arms při oslavě kamarádčiny svatby. "Očekávejte mé album v září," vzkázala svatebčanům. Adele, která se zhruba před rokem rozešla s manželem, s nímž má syna, na svatbě zazpívala dvě písně. Veřejně tak učinila poprvé od dvou vyprodaných večerů ve Wembley v červnu 2017. Naposledy zpěvačka roku 2015 vydala desku nazvanou 25. Její nejúspěšnější nahrávky jménem 21 se prodalo přes 25 milionů kopií.

Zdroj: The Sun/ČTK
Další zprávy