Rozhovor: Na ulicích v Charkově zůstávají ležet zbití lidé

Jan Gazdík Jan Gazdík
8. 4. 2014 11:20
Rozhovor s Nataljí Butyrskou o tom, co se děje v druhém největším městě Ukrajiny. "Ukrajině jde o život," tvrdí rodilá Charkovanka.
Separatisté v Charkově útočí na lidi, kteří demonstrují za jednotnou Ukrajinu.
Separatisté v Charkově útočí na lidi, kteří demonstrují za jednotnou Ukrajinu. | Foto: Reuters

Charkov/Praha - "Ukrajině jde o život," říká z Charkova Natalja Butyrská, rodilá Charkovanka. Pokud prý Moskva pohltí po okupaci Krymu i Charkovskou oblast, pak může stejný osud potkat i Ukrajinu a po ní další země Evropské unie.

Natalja Butyrská patří k té části charkovské inteligence, která nesedí jen doma; chodí do ulic, kde Charkovany terorizují skupinky neznámých útočníků.

"Jedno víme jistě - pod Ruskem, pod jeho okupací, žít nechceme. Odporovat této hrozbě budeme do posledního zbytku sil," říká v rozhovoru pro Aktuálně.cz.

Rozhovor se uskutečnil v době vyhlášení Charkovské lidové republiky a jen několik hodin před protiteroristickou operací, při níž bylo v Charkově zatčeno přes 70 proruských separatistů.

Aktuálně.cz: Oficiální zprávy světových agentur jsou jednou věcí a svědectví lidí, kteří žijí v Charkově, obvykle něčím zcela jiným. Co se tedy ve vašem městě přesně děje?

Natalja Butyrská: Už téměř dva měsíce jsme vystaveni teroru nevelkých skupin separatistů. Většina z nich tu působí v roli jakéhosi ruského výsadku. Poznáme je podle akcentu, a navíc se v Charkově velmi špatně orientují. Schází se ve skupinkách a snaží se destabilizovat místní poměry. Napadají mnohem početnější, avšak veskrze mírumilovné skupiny, které si říkají "euromajdanovci".

S ukrajinskými či unijními prapory demonstrujeme za jednotu naší země. Problém je ale v tom, že tihle "separatisté" jsou velmi dobře fyzicky disponovaní a agresivní. Těžko se jim proto - i když jsou v menšině - bráníme. Na rvačky nejsme s přáteli trénováni.

A.cz: A úřady či policie tomu jen přihlížejí?

Člen ukrajinských speciálních jednotek hlídkuje před správní budovou v Charkově.
Člen ukrajinských speciálních jednotek hlídkuje před správní budovou v Charkově. | Foto: Reuters

Víte, potíž je i v tom, že v Charkově nemáme novou, ale stále ještě tu dřívější vládu. Například v neděli jsme měli na hlavním charkovském náměstí Svobody mítink. Sešlo se na něm několik tisíc lidí... včetně oněch separatistů. Vše probíhalo poměrně v klidu, když jsme se ale rozcházeli a na náměstí zůstávaly jen malé skupinky "euromajdanovců", uspořádali na ně separatisté divoký hon. Na dlažbě po nich zůstávali surově zbití lidé. A policie tomu jen přihlížela, nedělala téměř nic. Zasáhla jen v několika případech, kdy hrozilo, že bitého člověka ukopou k smrti.

Večer pak tito separatisté obsadili během deseti minut sídlo vedení oblastní administrace a policie znovu jen přihlížela. No a v pondělí to pokračovalo nanovo. Od rána jsme protestovali před budovou policie, odkud jsme šli opět na hlavní náměstí. Separatisté nám dávali hodně důrazně najevo, že si přejí přičlenění Charkovské oblasti k Rusku.

Bude se v Charkově opakovat Krym?

A.cz: Může se snad v Charkově opakovat krymský scénář?

Tank u Charkova nedaleko ruských hranic.
Tank u Charkova nedaleko ruských hranic. | Foto: Reuters

Samozřejmě že může. A pokud bude ústřední ukrajinská vláda jen přihlížet a neodpoví na snahy rozdrobit Ukrajinu rázně, tak se Charkovská oblast stane ruskou. A stane se tak rychle, že se nebudeme stačit divit. Bez ohledu na to, že minimálně pětasedmdesát procent lidí si to nepřeje. V Charkově je jiná situace než na Krymu. Žije v něm milion a půl obyvatel, avšak na mítinky za jednotu Ukrajiny chodí zpravidla jen několik tisíc lidí.

Jak už jsem ale řekla - separatisté jsou velmi hlasití a velmi suroví. S ukrajinskými novináři, kteří se snaží informovat o tom, co se ve skutečnosti v Charkově děje, jsou vždy rychle hotoví. Jednoduše je zmlátí jako žito. A samozřejmě že k nám zvou ruské novináře, kteří se po městě neohroženě procházejí.

Proruský aktivista v Charkově.
Proruský aktivista v Charkově. | Foto: Reuters

Běžně se tu setkáváme s kolonami autobusů ruských dopravců. A kdo myslíte, že v nich sedí? Lidé, kteří nás na mítincích napadají. Ukrajinská hranice je v tomhle smyslu doslova jako řešeto. Včera jsme stáli na náměstí a najednou se k nám z několika stran seběhli velmi dobře stavění a sportovně vypadající mladí muži. Nejdříve na nás házeli láhve s vodou, pak nějakou dost hlomoznou pyrotechniku, v rukou některých jsem zahlédla i pistole. No a pak se na nás vrhli maskovaní muži s pálkami.

Stáli jsme tam proti nim s holýma rukama. Takže den končil drsnými rvačkami, naháněním lidí a velmi krutým vyřizováním účtů. Tyhle "sportovce" tu nikdo nezná a vzali se tu bůhví odkud. Chovají se tu jako bandité a ničím než bandity vlastně ani nejsou.

V Kyjevě řádili tituškové a zde v Charkově to není jiné. Jsme dokonce přesvědčeni, že jde o jedny a tytéž lidi a velí jim i stejní vůdci. A obdobné je to v Luhansku. Tam dokonce vykradli zbrojní sklad.

A.cz: Říkáte, že většina obyvatel Charkova je pro zachování ukrajinského statutu vaší oblasti. Kde je ale ona většina z půldruhého milionu obyvatel? Sedí doma?

Je to tak - sedí doma. A je to pro nás hořké zjištění. Lidé už nechtějí riskovat a čekají, jak to vše dopadne. Ovšem na přelomu roku chodilo do ulic i třicet tisíc lidí. Když to vrcholilo na kyjevském Majdanu, mlelo se to i u nás. Dnes už se ale lidé bojí... a nedivte se jim... neodsuzujte je. Už se to táhne dlouho. Všichni dobře vědí, že tituškové jsou bandité. (Termín "tituškové" nebo "titušky" používají Ukrajinci jako označení pro pouliční rváče - provokatéry, kteří jsou oblečení jako účastníci euromajdanu. Podněcují násilné konflikty a šíří mezi lidmi chaos. Podle některých zpráv jsou tituškové napojeni na Stranu regionů, za kterou kandidoval prezident Janukovyč - pozn. red.)

Proruská demonstrace v Doněcku.
Proruská demonstrace v Doněcku. | Foto: Reuters

Jsou to bandité, kteří vás lehce zmrzačí, a policie vám nepomůže. Jednoho - pistolí vyzbrojeného - titušku naši chlapci včera chytili, předali ho policistům. A co myslíte, že se stalo? Téměř vzápětí ho pustili. Lidé proto zvažují, zda raději sedět doma, anebo se nechat při demonstraci zranit, či dokonce zmrzačit. Přesto nás s manželem od demonstrací nic neodradí. Říkáme si, že pokud by všichni zůstali doma, tak se z titušek stanou šéfové Charkova.

Situace v Charkově je složitá. Ruské hranice jsou nedaleko. Lidé nechtějí být připojeni k Rusku, avšak mnohým z nich trčí stále v hlavách Sovětský svaz. Rusové jsou pro ně i po odtržení Krymu "rodní bratři", kteří to s námi Ukrajinci myslí dobře. Tihle lidé si vlastně ani neumí představit lepší - jiný - život. Vysílání ukrajinské televize nestojí za nic, takže se dívají na tu ruskou. A na podobné silné stereotypy tu narazíte málem na každém kroku.

Dobývá se k nám lupič a my máme jen čekat?

A.cz: Jak v Charkově vnímáte ruskou propagandu?

Pro mne a naše přátele je třeba nepochopitelné, že Moskva podporuje uprchlého exprezidenta Viktora Janukovyče, který utopil Majdan v krvi a vykradl Ukrajinu. Prostě nám to hlava nebere a domýšlíme, co všechno nás ještě může potkat.

A.cz: Co budete dělat, pokud se i v Charkově naplní krymský scénář?

Nevíme. Stále o tom ale v posledních dnech s manželem a přáteli přemýšlíme. Jedno víme jistě - pod Ruskem, pod jeho okupací, žít nechceme. Odporovat této hrozbě budeme do posledního zbytku sil. Pokud však přesto dojde k nejhoršímu a Charkov se stane ruským, tak někam odjedeme. Svými postoji se netajíme a jsme tu poměrně známí, takže by nám ani nic jiného nezbylo. Msta by nepochybně přišla. Snažíme se být optimisté a nepropadnout zoufalství a beznaději. Avšak k zoufalství a frustraci z toho, jak o Ukrajině hovoří například lídři Evropské unie, nemáme daleko.

A.cz: Co jim zazlíváte?

Zrovna před chvílí jsem viděla jednoho z nich vystupovat v televizi. Apeloval na nás, abychom dodržovali zákon a zvolili si dobrého prezidenta. Jako by se snad tím mělo jako mávnutím kouzelného proutku vše rázem vyřešit. Jenomže třeba v Charkově či v jiných východně položených ukrajinských oblastech a městech žádné volby být nemusí... tohle si pánové z Unie podle všeho neuvědomují. Evropa se na nás dívá svýma očima a neumí si představit, že některé věci, které jsou pro ni běžné a samozřejmě, mohou být na Ukrajině zcela jinak. Evropa situaci na Ukrajině prostě nechápe... anebo stále málo chápe.

A.cz: Co máte konkrétně na mysli?

Představte si, že se k vám do bytu vloupal v noci lupič a vy byste se - místo zápasu o holý život a čest - rozhodl raději čekat až do rána, abyste své přepadení nahlásil spořádaně úřadům. Přesně takhle na nás působí chování a rady Evropské unie.

Proruští demonstranti obsadili úřady mimo jiné v Doněcku. (7. dubna 2014)
Proruští demonstranti obsadili úřady mimo jiné v Doněcku. (7. dubna 2014) | Foto: Reuters

Pokud si náhodou tyhle řádky někdo z vlivnějších evropských politiků přečte, pak by měl vědět, že Ukrajině jde o život. A v této situaci máme čekat až do rána?! Na Ukrajině nevládne zákon. Minulá vláda? Jde o kriminálníky nejhrubšího zrna. Cožpak tohle Evropa nevěděla? Je to hrozné, co řeknu, ale v naší vládě seděli v nejednom případě zločinci. Jejich vliv dosud nezmizel a někteří tam - zvláště na místních úrovních - stále sedí. Tohle je dnešní Ukrajina! A v ní se při absolutní nečinnosti policie, ale i místních úřadů nemusíme žádných prezidentských voleb dočkat. Pokud například dnes Charkovskou oblast odřízne ruská armáda, tak jí v tom nikdo a nic nezabrání.

A.cz: Chcete naznačit, že Evropa nerozumí tomu, co se na Ukrajině děje?

Nejsem zdaleka sama, kdo si to myslí. Znovu říkám: když vám jde o život, není čas na debaty u stolu. S přáteli nejsme žádní "studenoválečníci", avšak pokud Evropa neuvalí na Moskvu mnohem tvrdší ekonomické sankce, tak ruského prezidenta Putina v tažení na Ukrajinu nezastaví. Cožpak nechápete, že se vám tento bývalý důstojník KGB směje? Cožpak si neuvědomujete, že se vaší pomoci nemusíme dočkat? A jestli Moskva pohltí nás, tak se nezastaví - vy budete další na řadě. Tahle blížící se katastrofa hrozí i vám.

 

Právě se děje

před 55 minutami

Zákaz zakrývání tváře na demonstracích je neústavní, rozhodl soud v Hongkongu

Hongkongský nejvyšší soud v pondělí označil kontroverzní zákaz zakrývání tváře při demonstracích, který zavedla místní vláda v říjnu, za neústavní a neúměrný situaci. Informovala o tom agentura Reuters. Podle ústavního soudu je zákaz neslučitelný se základním zákonem, tedy "miniústavou", na jejímž základě se bývalá britská kolonie vrátila v roce 1997 pod čínskou správu, píše Reuters.

Významný představitel prodemokratického hnutí Joshua Wong na Twitteru napsal, že verdikt je "vzácným vítězstvím" protestujících.

Správkyně Hongkongu Carrie Lamová zákaz oznámila 4. října na základě výjimečných pravomocí pocházejících ještě z koloniální éry a uplatněných poprvé za 50 let. Opatření vzápětí vyvolalo prudké potyčky mezi demonstranty a policií v hongkongských ulicích. Demonstranti se ale posléze zákazem často neřídili.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Čtyři lidé zemřeli po střelbě na soukromém večírku v Kalifornii. Střelec se vloupal na zahradu

Deset lidí bylo v neděli postřeleno na jihovýchodě města Fresno v Kalifornii, tři z nich na následky zranění zemřeli. Informovala o tom agentura AP, podle které k neštěstí došlo na zahradní party kolem 18:00 tamního času (03:00 SELČ). Podle policie se střelec vloupal na zahradu a začal pálit do lidí, kteří na večírku sledovali fotbalový zápas. Policie zatím v souvislosti se střelbou nikoho nezadržela, podezřelý z místa činu utekl.

Zdroj: Zahraničí
před 1 hodinou

Policie ve Francii zatkla amatérského atleta. Muž podle ní za pět let zapálil nejméně 900 aut

Francouzská policie zatkla muže, kterého podezírá, že je sériovým žhářem a v posledních pěti letech zapálil v Alsasku nejméně 900 aut. Podle úřadů způsobil škodu za nejméně 8,5 milionu eur (217 milionů Kč), informovala místní média. Podle alsaského tisku se muž k činům přiznal a uvedl, že se cítí sklesle, ale že se mu ulevilo.

Zadrženému je 33 let, na vysoké úrovni se věnuje běhu na krátké tratě a několikrát se díky svým úspěchům dostal na sportovní stránky lokálních novin a do televize. Amatérskému sportovci bez záznamu v trestním rejstříku hrozí deset let vězení a pokuta ve výši 150 tisíc eur (3,8 milionu Kč). Úřady nařídily jeho psychiatrické vyšetření.

Zdroj: ČTK
Další zprávy