Ruští poslanci chtějí soudit Gorbačova za zhroucení SSSR

Alexandra Malachovská Alexandra Malachovská
10. 4. 2014 12:15
První a poslední prezident Sovětského svazu to odmítá. Zákonodárci se podle něj chtějí pouze zviditelnit.
Michail Gorbačov
Michail Gorbačov | Foto: Reuters

Moskva - Poslanci Státní dumy, dolní komory ruského parlamentu, požadují soud s Michailem Gorbačovem, prvním a posledním prezidentem Sovětského svazu.

Bývalého státníka obviňují z odpovědnosti za rozpad SSSR. Požádali proto generální prokuraturu, aby zahájila jeho trestní stíhání.

Rovněž chtějí, aby byl rozpad SSSR uznán jako nezákonný a aby byli potrestáni všichni viníci, včetně Gorbačova.

Třiaosmdesátiletý politik to považuje za "naprostou hloupost".

Žirinovskij a spol.

Podle ruského listu Izvěstija žádají poslanci za vládnoucí frakci Jednotné Rusko, komunisty, a liberální demokraty (LDPR) Vladimira Žirinovského potrestání lidí, kteří se na zániku SSSR v roce 1991 podíleli.

Tvrdí, že zatímco většina obyvatel tehdejšího státu se v referendu vyslovila pro zachování tohoto útvaru, vedení země se rozhodlo jej zrušit.

Poslanci upozornili, že sovětská prokuratura se pokusila v roce 1991 zahájit proti Gorbačovovi vyšetřování. Na jeho nátlak ale prý bylo řízení zastaveno.

Majdan kvůli Gorbačovovi?

Podle poslance Michaila Děgťarjova z LDPR se rozpad SSSR stal, mimo jiné, příčinou nynějších dramatických událostí na postsovětském prostoru.

Žirinovskij je podle Gorbačova rád terčem pozornosti.
Žirinovskij je podle Gorbačova rád terčem pozornosti. | Foto: Reuters

"Lidé v Kyjevě umírají a budou umírat vinou těch, kdo před mnoha lety v Kremlu rozhodli o zničení země," tvrdí.

Podle agentury Interfax poslanci očekávají, že na základě vyšetřování bude vypracována právní analýza ohledně vzniku nezávislých republik, které byly po rozpadu SSSR vytvořeny.

Požadují odpověď na otázku, zda se jednalo o "zahraniční intervenci proti SSSR" a zda "tehdejší státní převrat byl podobný současnému ukrajinskému".

Gorbačov, otec sovětské "perestrojky", v reakci na poslaneckou iniciativu řekl, že "tito lidé nemají svědomí".

"O tom, že někomu překážím, svědčí skutečnost, že za posledních 20 dnů bylo už několikrát oznámeno, že jsem umřel ... Na podobná prohlášení samozřejmě nereaguji, protože dělám svou práci a zabývám se svým zdravím," řekl.

Prostudujte si historii, vzkazuje Gorbačov

Poslancům poradil, aby "seriózně prozkoumali, kdo z někdejšího ruského parlamentu a jak hlasoval pro schválení dohody o rozpadu SSSR".

Podle něj se zákonodárci, kteří ho chtějí soudit, pouze snaží zviditelnit.

Vladimir Putin.
Vladimir Putin. | Foto: Reuters

"Líbí se jim, když se o nich mluví, když se zveřejňují jejich jména. Je to naprosto nepromyšlená výzva a z hlediska historických faktů zcela neopodstatněná," řekl agentuře Interfax.

Putinovy snahy o vzkříšení SSSR

Okolnosti rozpadu Sovětského svazu jsou v Rusku poslední dobou předmětem žhavých diskusí, zejména v souvislosti s událostmi kolem Ukrajiny.

Po ruské anexi Krymu komentátoři spekulují o snahách ruského prezidenta Vladimira Putina "vzkřísit SSSR".

Připomínají, že tomu v minulých letech nasvědčovalo obrození symbolů sovětské epochy, včetně melodie sovětské hymny, rudé hvězdy na armádních letadlech, titulu Hrdiny práce či obnovení sovětského systému tělesné výchovy známé pod zkratkou GTO (buď připraven k práci a obraně).

Účinný nástroj propagandy

Téma SSSR se poslední dobou stalo také velmi žádaným nástrojem ruské propagandy.

"Hvězdami" televizních diskusních show se stali skalní komunističtí ideologové, včetně vůdce komunistů Gennadij Zjuganova.

Volání po SSSR?
Volání po SSSR? | Foto: Reuters

"Celebritou" je například vydavatel levicového deníku Zavtra (zítra) Alexandr Prochanov, který tvrdí že "SSSR byl unikátní projekt".

Sovětský svaz se formálně rozpadl na základě dohody ruského prezidenta Borise Jelcina, ukrajinského prezidenta Leonida Kravčuka a předsedy běloruského parlamentu Stanislava Šuškeviče.

V prosinci 1991 podepsali dohodu o zrušení SSSR a vzniku Společenství nezávislých států.

Gorbačov se musel funkce prezidenta vzdát. Ještě předtím ale byl držen v zajetí na Krymu, když se skupina tehdejších státních činitelů pokusila o státní převrat.

 

Právě se děje

Další zprávy