Barroso ani Van Rompuy na summit do Prahy nedorazí

ČTK ČTK
9. 4. 2014 6:40
Schůzky Východního partnerství se mají zúčastnit Arménie, Ázerbájdžán, Moldavsko, Gruzie, Ukrajina a Bělorusko.
Šéf Evropské komise José Barroso a prezident Evropské unie Herman van Rompuy.
Šéf Evropské komise José Barroso a prezident Evropské unie Herman van Rompuy. | Foto: Reuters

Praha - Šéf Evropské komise José Barroso ani prezident Evropské unie Herman van Rompuy se navzdory pozvání Hradu nezúčastní summitu Východního partnerství, který bude 24. a 25. dubna hostit v Praze český prezident Miloš Zeman. Informovaly o tom středeční Lidové noviny, kterým tuto skutečnost potvrdil mluvčí Hradu Jiří Ovčáček.

Vedle Barrosa a Van Rompuye nepřijede ani šéfka unijní diplomacie Catherine Ashtonová.

Podle ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka (ČSSD) je neúčast vrcholných představitelů EU pochopitelná, protože Unie neustále zasedá kvůli překotnému vývoji událostí na Ukrajině.

Na schůzku by do Prahy měli dorazit zástupci šesti postsovětských zemí, které jsou zapojeny do projektu Východního partnerství, tedy Arménie, Ázerbájdžánu, Moldavska, Gruzie, Ukrajiny a Běloruska. Nad účastí ukrajinského představitele se však vzhledem k situaci v zemi vznáší otazník.

Zástupci postsovětských republik budou diskutovat především s partnery z východní části EU. Vedle hostitele Zemana je z konkrétních jmen potvrzena účast polského prezidenta Bronislawa Komorowského, uvedly LN.

Unijní prezident Van Rompuy českou metropoli navštíví o necelý týden později, měl by do Prahy přijet 30. dubna v rámci oslav desátého výročí vstupu ČR do Evropské unie. Novinářům to v úterý řekl státní tajemník pro evropské záležitosti Tomáš Prouza.

 

Právě se děje

před 24 minutami

Babiš věří, že Zemana přesvědčí, aby nevetoval daňový balíček

Premiér Andrej Babiš (ANO) věří, že přesvědčí prezidenta Miloše Zemana, aby nevetoval daňový balíček. Jeho výhrady k předpisu nicméně chápe, řekl Babiš Rádiu Z. Prezident svůj úmysl sdělil v úterý při schůzce ministryni financí Aleně Schillerové (za ANO). Podle Zemana předpis v nynější podobě výrazně narušuje rozpočtovou stabilitu. Prezident je také nespokojen s tím, že navzdory dohodě balíček neobsahuje zrušení superhrubé mzdy a zavedení nových sazeb daně z příjmu pouze na dva roky.

"Já ho půjdu nějak ukecat, musím ho přesvědčit," řekl dnes Babiš Rádiu Z. Věří, že Zemana přesvědčí. "Chápu výhrady prezidenta, ale on je samozřejmě z ČSSD, která chtěla vždy navyšovat daně, hnutí ANO je vždy snižovalo," prohlásil. Zeman byl předsedou sociální demokracie, později však stranu opustil a s jejími představiteli vedl řadu sporů.

Daňový balíček obsahuje mimo jiné zrušení superhrubé mzdy a zavedení sazeb z příjmu 15 a 23 procent. Zemanovi ale vadí pozměňovací návrh Pirátů, který zvyšuje daňovou slevu na poplatníka. Babiš navrhuje senátorům, aby při projednávání balíčku úpravu slevy na poplatníka zrušili. Výpadky příjmů obcí a krajů chce kompenzovat 20 miliardami korun ročně, a to po dobu dvou let.

Zdroj: ČTK
před 47 minutami

Ukrajinská tajná služba prověřuje obchod s českými houfnicemi

Agenti ukrajinské tajné služby SBU za podpory zásahové jednotky provedli ve čtvrtek domovní prohlídky v kancelářích státního zbrojařského koncernu Ukroboronprom a jeho obchodní společnosti Ukrspecexport. Razie souvisí s nákupem vyřazených houfnic Dana československé výroby od české firmy Excalibur Army, uvedla na svém webu televize 112 s odvoláním na opozičního poslance Oleksije Hončarenka. Právě Hončarenko na transakci upozornil generální prokuraturu. ČTK se snaží získat vyjádření české firmy.

"Poslanecké upozornění ohledně možného spáchání úmyslných skutků ke škodě obranyschopnosti Ukrajiny představiteli ministerstva obrany a státní společnosti Ukrspecexport, a sice konkrétně uzavření kontraktu s českou společností Excalibur Army na dodání vyřazených samohybných houfnic ráže 152 milimetrů Dana, bylo prozkoumáno. Oznamujeme, že skutečnosti uvedené ve vašem poslaneckém upozornění jsou předmětem vyšetřování, které SBU v rámci trestního stíhání zahájila 17. listopadu," sdělila poslanci prokuratura. V případu prý může jít o vlastizradu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy