Barroso ani Van Rompuy na summit do Prahy nedorazí

ČTK ČTK
9. 4. 2014 6:40
Schůzky Východního partnerství se mají zúčastnit Arménie, Ázerbájdžán, Moldavsko, Gruzie, Ukrajina a Bělorusko.
Šéf Evropské komise José Barroso a prezident Evropské unie Herman van Rompuy.
Šéf Evropské komise José Barroso a prezident Evropské unie Herman van Rompuy. | Foto: Reuters

Praha - Šéf Evropské komise José Barroso ani prezident Evropské unie Herman van Rompuy se navzdory pozvání Hradu nezúčastní summitu Východního partnerství, který bude 24. a 25. dubna hostit v Praze český prezident Miloš Zeman. Informovaly o tom středeční Lidové noviny, kterým tuto skutečnost potvrdil mluvčí Hradu Jiří Ovčáček.

Vedle Barrosa a Van Rompuye nepřijede ani šéfka unijní diplomacie Catherine Ashtonová.

Podle ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka (ČSSD) je neúčast vrcholných představitelů EU pochopitelná, protože Unie neustále zasedá kvůli překotnému vývoji událostí na Ukrajině.

Na schůzku by do Prahy měli dorazit zástupci šesti postsovětských zemí, které jsou zapojeny do projektu Východního partnerství, tedy Arménie, Ázerbájdžánu, Moldavska, Gruzie, Ukrajiny a Běloruska. Nad účastí ukrajinského představitele se však vzhledem k situaci v zemi vznáší otazník.

Zástupci postsovětských republik budou diskutovat především s partnery z východní části EU. Vedle hostitele Zemana je z konkrétních jmen potvrzena účast polského prezidenta Bronislawa Komorowského, uvedly LN.

Unijní prezident Van Rompuy českou metropoli navštíví o necelý týden později, měl by do Prahy přijet 30. dubna v rámci oslav desátého výročí vstupu ČR do Evropské unie. Novinářům to v úterý řekl státní tajemník pro evropské záležitosti Tomáš Prouza.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy