Ukrajina získá od spojenců 321 tanků, připravuje se na masivní jarní ruskou ofenzivu

Živě
Několik spojeneckých zemí přislíbilo Ukrajině celkem 321 těžkých tanků, moval o tom inforukrajinský velvyslanec ve Francii Vadym Omelčenko. Velvyslanec dodal, že se jeho země chystá na pravděpodobnou ruskou ofenzivu na jaře, ale neobává se jí. "Nebojíme se, připravujeme se velmi vážně," uvedl. Ruskou invazi na Ukrajinu dál sledujeme v online reportáži.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters
Živě
Aktualizovat reportáž

Souhrn nejdůležitějších zpráv:

 • Rusko během čtvrtka vystřelilo na Ukrajinu 70 raket, z nichž 47 bylo zničeno, uvedl ve svém ranním hlášení ukrajinský generální štáb.
 • V okolí Záporožské jaderné elektrárny se v posledních dnech ozývají exploze.
 • Ukrajinská tajná služba SBU oznámila, že zatkla podplukovníka ze svých řad pro podezření z vlastizrady. 
 • Ukrajina projevila zájem o dodávku dalších 11 slovenských samohybných houfnic Zuzana 2.
21:04

Několik spojeneckých zemí přislíbilo Ukrajině celkem 321 těžkých tanků, řekl dnes ukrajinský velvyslanec ve Francii Vadym Omelčenko stanici BFM TV. Zdůraznil, že země zasažená ruskou invazí je potřebuje co nejdříve. Dodací lhůty se sice liší podle typu tanku a země výroby, ale "kdyby se čekalo do srpna nebo září, bylo by pozdě", řekl Omelčenko. Velvyslanec dodal, že se jeho země chystá na pravděpodobnou ruskou ofenzivu na jaře, ale neobává se jí. "Nebojíme se, připravujeme se velmi vážně," uvedl. Ukrajinská armáda je podle něj připravena "na jakoukoli událost, která by mohla následovat", a díky přislíbeným dodávkám zbraní na tom bude ještě lépe.

20:57

Úpravu parametrů podpory ukrajinských uprchlíků, o kterém diskutovali ministři od prosince, dnes schválila vláda. Ministři hlasovali na dálku, sdělil Jakub Tomek z tiskového odboru Strakovy akademie. Do řádného středečního jednání vlády se nepodařilo vypořádat všechny rozpory, proto vláda přistoupila k jednání per rollam tak, aby stihla novelu schválit včas bez potřeby legislativní nouze, uvedl. Ustanovení normy zvané lex Ukrajina by měla platit od dubna, měla by upravit solidární příspěvky na ubytování ukrajinských běženců v domácnostech a humanitární dávky. Návrh zpřísnění počítá i se zavedením evidence uprchlíků či zjednodušením získání kvalifikace logopedů. Po schválení vládou čeká předpis projednání Parlamentem.

20:56

Ukrajinské ministerstvo zahraničí si předvolá maďarského velvyslance k "otevřenému rozhovoru" kvůli nejnovějším výrokům premiéra Viktora Orbána, uvedl dnes server RBK-Ukrajina s odvoláním na mluvčího resortu. Orbán podle něj přirovnal Ukrajinu k Afghánistánu a označil ji za "zemi nikoho". "Na ministerstvo bude předvolán velvyslanec Maďarska k otevřenému rozhovoru. Vyhrazujeme si právo zareagovat i jinak," uvedl mluvčí Oleh Nikolenko na facebooku. Orbánovo další pohrdavé prohlášení na adresu Ukrajiny označil za "kategoricky nepřijatelné".

16:50 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj při projevu k národu 22. února 2022.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj označil v pravidelném večerním projevu situaci na frontě za krajně napjatou, zejména v Doněcké oblasti na východě země, kde ruské síly stupňují své útoky. Rusové podle prezidenta nejen útočí na ukrajinské obranné pozice, ale také ničí všechna města a obce okolo. Rusové se bez ohledu na citelné ztráty nadále snaží útočit ve směru na Bachmut, Lyman, Avdijivku a Novopavlivku, uvedl ukrajinský generální štáb ve večerním přehledu situace na bojišti. U Kupjanska, Záporoží a Chersonu zůstávají Rusové v obraně. Ukrajinské letectvo během uplynulého dne podniklo sedm náletů na místa soustředění nepřátelských sil a sestřelilo ruský bitevník Su-25 a vrtulník Mi-8. Ukrajinské velení odhaduje dosavadní ruské ztráty za 11 měsíců válčení na 124 710 vojáků, napsal server RBK-Ukrajina.

15:34 Vlajka Ruské federace.

Ruský soud poprvé odsoudil obžalovaného v jeho nepřítomnosti za takzvanou diskreditaci ruské armády. Trest osmi let odnětí svobody uložil bývalému policejnímu majorovi Olegu Kašincevovi, který na sociálních sítích kritizoval ruskou agresi na Ukrajině a krátce po začátku války odjel z vlasti. Informoval o tom server Važnyje istorii.

Za nepravdivé označil soud Kašincevovy výroky na internetu, že Rusko vede válku a snaží se ovládnout ukrajinské území a že ruská armáda likviduje civilní obyvatelstvo. Za lživý považuje soud mimo jiné Kašincevův internetový příspěvek, který zní: "Putinovská armáda už navždy ponese cejch hanby: Vraždění civilního obyvatelstva, mučení, znásilňování a rabování. To je to, s čím ji nyní spojují v celém civilizovaném světě."

11:19 Projev Vladimira Putina k uznání nezávislosti donbaských republik, 21. 2. 2022.

Ruský prezident Vladimir Putin připravuje na Ukrajině novou ofenzivu a zároveň zoceluje svou zemi pro konflikt se Spojenými státy a jejich spojenci. Šéf Kremlu přitom očekává, že tato válka potrvá roky. S odvoláním na činitele a poradce obeznámené se situací to v pátek napsala agentura Bloomberg. Moskva chce podle zdrojů agentury ukázat, že její armáda může po měsících ztrát znovu získat iniciativu a vytvořit tlak na Kyjev a jeho podporovatele, aby souhlasili s příměřím, které by Rusku ponechalo kontrolu nad okupovaným územím.

Poté co ruské jednotky přišly o více než polovinu svých počátečních zisků na Ukrajině, nemůže popřít slabiny ruské armády ani Putin, řekly agentuře její zdroje pod podmínkou anonymity. Přetrvávající neúspěchy přiměly mnohé v Kremlu k realističtějšímu pohledu na bezprostřední ambice a k uznání, že i udržení současné frontové linie by bylo úspěchem, píše Bloomberg.

Putin je však údajně stále přesvědčen, že větší ruská armáda a ochota akceptovat ztráty umožní Rusku zvítězit i přes dosavadní neúspěchy. Věří, že nemá jinou alternativu než ve válce zvítězit.

Nová ofenziva může začít už v únoru nebo březnu, uvedly zdroje blízké Kremlu. Jejich sdělení potvrzují varování Ukrajiny a jejích spojenců, že se blíží další ruská ofenziva. Naznačují zároveň, že může začít dříve, než Kyjev dostane slíbené dodávky amerických a evropských bojových tanků. Nové kolo mobilizace v Rusku je možné už na jaře, ekonomika a společnost se stále více podřizují potřebám války.

Ruský prezident Vladimir Putin.
Ruský prezident Vladimir Putin. | Foto: Reuters
11:07 Vlajka Ruské federace.

Pozemek na okraji malé rolnické obce na jihu Ruska se koncem loňského léta začal plnit desítkami nově vykopaných hrobů vojáků zabitých na Ukrajině. Místa odpočinku označují jednoduché dřevěné kříže a pestrobarevné věnce se znaky ruské Wagnerovy skupiny, obávané a utajované soukromé armády, píše agentura Reuters.

09:45

Shrnutí dění na Ukrajině očima britského ministerstva obrany:

07:50

Rusko během uplynulého dne vystřelilo na Ukrajinu 70 raket, z nichž 47 bylo zničeno, uvedl dnes ve svém ranním hlášení ukrajinský generální štáb. Ukrajinská armáda původně informovala o 55 řízených střelách vypálených z Ruska, ve čtvrtek večer jejich počet zvýšila na 59, poznamenala stanice BBC na svém ruskojazyčném webu. Počet střel, které podle Kyjeva zlikvidovala ukrajinská protivzdušná obrana, se nezměnil.

"Během uplynulého dne nepřítel provedl 44 leteckých úderů, 18 z nich s použitím dronů typu Šáhed-136. Všechny drony-kamikadze byly zničeny," uvádí ukrajinský generální štáb. Původně ukrajinské zdroje hovořily o tom, že v noci na čtvrtek na Ukrajinu útočilo 24 dronů íránské výroby, které využívají při útocích styl kamikadze. Ve večerním hlášení generální štáb informoval o 17 dronech s tím, že všechny se podařilo sestřelit.

06:54

Než se ukrajinské jednotky loni na podzim přiblížily k Rusy okupovanému městu Cherson, přijelo k jednomu z místních muzeí pět velkých nákladních vozů. Ruští vojáci je naplnili tisíci artefaktů a uměleckých děl v hodnotě několika milionů dolarů a odjeli pryč.

Přečtěte si, jak Rusové rabují ukrajinská muzea:

06:15

V okolí Záporožské jaderné elektrárny se v posledních dnech ozývají exploze.

Experti Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) včera i v předchozích dnech slyšeli v okolí Záporožské jaderné elektrárny řadu silných výbuchů. Exploze nastaly mimo areál tohoto největšího jaderného zařízení v Evropě, uvedla v prohlášení MAAE, podle které to svědčí o blízkých vojenských aktivitách.

"Včera okolo 10:00 místního času (9:00 SEČ) bylo slyšet osm silných detonací, které rozvibrovaly okenní tabulky v zařízení, a další byly slyšitelné dnes," stojí v prohlášení.

Podobné incidenty pozorovatelé MAAE, kteří jsou v elektrárně od září loňského roku, hlásí vídeňskému ústředí v posledních dnech a týdnech téměř denně. Zatímco některé rány se ozývají poměrně daleko od zařízení, jiné se zdají být v jejím přímém okolí.

20:23

Ukrajinská tajná služba SBU dnes oznámila, že zatkla podplukovníka ze svých řad pro podezření z vlastizrady. Podle agentury Unian je podezřelý z poskytování utajených informací ruským zpravodajským službám. Zatčení podle bývalého zástupce šéfa SBU Viktora Jahuna zdůrazňuje naléhavou potřebu provést důkladnou kontrolu klíčové bezpečnostní služby, píše list The Guardian.

19:38

Kanada daruje Ukrajině čtyři tanky Leopard 2, uvedla dnes tamní ministryně obrany Anita Anandová. Věří, že spolu s dodávkami dalších zemí výrazně pomohou ukrajinské armádě v obraně proti ruské invazi. Informuje o tom agentura Reuters.

19:00

V Česku se setkali právní experti ze států EU i ukrajinští zástupci k debatě o možnosti zřízení tribunálu pro stíhání zločinu agrese vůči Ukrajině.

17:57

Turecko má méně výhrad ke vstupu Finska do Severoatlantické aliance než v případě Švédska. Dnes to řekl šéf turecké diplomacie Mevlüt Çavuşoglu, podle kterého ale Helsinky oficiálně nepožádaly, aby finská žádost byla hodnocena nezávisle na té švédské, píše agentura AP. Turečtí představitelé tvrdě kritizovali Švédsko za demonstrace, při nichž aktivista spálil korán před tureckým velvyslanectvím.

17:11

Americké ministerstvo financí označilo ruskou žoldnéřskou Wagnerovu skupinu za nadnárodní zločineckou organizaci a uvalilo na ni další sankce. Skupinu vede Putinův přítel Jevgenij Prigožin a rekrutuje do ní i trestance z ruských věznic.

15:54

Nejméně 11 mrtvých a 11 raněných si vyžádaly dnešní ruské vzdušné útoky proti ukrajinským městům, oznámili záchranáři podle serveru RBK-Ukrajina.

13:34

Mezi západními představiteli znovu ožívá debata o dodání stíhaček Ukrajině, list Politico s odvoláním na nejmenované diplomaty a zástupce obranného sektoru. Získání moderních stíhaček je pro Kyjev, který ve středu dostal příslib dodávek západních tanků, dalším logickým krokem, podotkl list. Ve středu dala Ukrajina opět najevo zájem konkrétně o americké stíhací letouny F-16. Společnost Lockheed Martin, která tyto stroje vyrábí, deníku Financial Times (FT) potvrdila, že je připravena poptávce v souvislosti s konfliktem na Ukrajině vyhovět.

12:39

Francouzská ministryně zahraničí Catherine Colonnaová je dnes na neohlášené návštěvě ukrajinské Oděsy. Informovala o tom na Twitteru. Chce tak vyjádřit podporu suverenitě Ukrajiny, která už téměř rok vzdoruje ruské invazi. Oblast dnes čelila intenzivnímu ruskému útoku a v Oděse je poškozená infrastruktura.

"V Oděse! Abych vyjádřila podporu Francie ukrajinské suverenitě, dnes, stejně jako v minulosti," napsala Colonnaová a přidala fotografii z přístavního města.

10:46

Organizátoři Australian Open nechali vyvést z areálu čtyři fanoušky, kteří si do Melbourne Parku přinesli ruské vlajky a vyhrožovali ochrance. S muži s ruskými vlajkami a skandujícími proruská hesla se v areálu fotil otec srbského tenisty Novaka Djokoviče Srdjan.

10:41

Silné exploze otřásly Dniprem.

10:34 Vlajka Ruské federace.

Moskva vnímá poskytování zbraní Kyjevu jako přímé zapojení USA a dalších západních zemí do konfliktu na Ukrajině, uvedl dnes podle agentury TASS mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov.

10:29

Mluvčí ukrajinského letectva Jurij Ihnat řekl, že Rusko dnes na Ukrajinu vypálilo přes 30 raket.

10:20

Švýcarsko vydává některým evropským zemím povolení k vývozu munice své výroby na Ukrajinu. Změnilo tak své původní stanovisko, které reexport neumožňovalo s ohledem na neutrální status země.

10:17

Na mnichovském letišti byl zatčen Němec podezřelý z vlastizrady a předávání tajných informací vynesených z německé rozvědky BND Rusku.

9:52

V Oděse zasáhly ruské rakety dvě budovy.

9:48

Podle starosty Vitalije Klička jsou po náletu na Kyjev mrtví a ranění.

9:28

Výbuchy jsou hlášeny z Vynnické oblasti jihozápadně od Kyjeva.

09:25

Shrnutí dění na Ukrajině podle britského ministerstva obrany:

9:10

Z Kyjeva jsou znovu hlášeny exploze. Starosta Vitalij Kličko vyzval obyvatele, aby zůstali v krytech.

9:05

Podle ministerstva obrany ukrajinská protivzdušná obrana sestřelila všechny rakety, mířící na Kyjev.

08:09

Podle vedení ukrajinské armády v noci na Ukrajinu mířilo 24 bezpilotních letounů Šáhed-136 vyslaných z východního pobřeží Azovského moře. Obráncům se ale všechny podařilo zničit, píše velitelství. Podle vedení Kyjevské oblasti bylo 15 ze 24 dronů sestřeleno právě zde a nenapáchaly žádné škody.

08:09

Elektrárenská společnost DTEK uvedla, že kvůli nebezpečí raketového útoku nouzově vypnula elektřinu v hlavním městě Kyjevě, ve zbytku Kyjevské oblasti a také v Oděské a Dněpropetrovské oblasti.

08:08

"Pozor, obyvatelé Oděsy! Nepřítel se chystá zahájit masivní raketový útok na Ukrajinu pomocí letadel a lodí! Prosím, neignorujte letecký poplach," napsal na komunikační platformě Telegram Maksym Marčenko z oděské oblasti.

07:42

Na většině Ukrajiny byl vyhlášen protiletecký poplach a úřady varovaly před útokem. V noci Rusové vyslali 24 dronů, údaje o sestřelech se různí.

06:46 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj při projevu k národu 22. února 2022.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj naléhá na vysokého komisaře OSN pro uprchlíky Filippa Grandiho, aby pomohl s řešením problému deportací tisíců dětí i dospělých z Ukrajiny do Ruska. 

Ukrajina už měsíce poukazuje na to, že Rusko deportuje Ukrajince do regionů vzdálených tisíce kilometrů od jejich vlasti. Moskva popírá, že by někoho násilím nutila odcházet z Ukrajiny, jde podle ní o evakuace z oblastí zasažených konfliktem.

22:20

Souhrn nejdůležitějších zpráv:

 • Spojené státy dodají Ukrajině 31 tanků M1 Abrams. Oznámil to americký prezident Joe Biden.
 • Německo pošle Ukrajině tanky Leopard 2 a povolí to i spojencům, jako je Polsko, uvedl server zpravodajského magazínu Spiegel.
 • V Německu vyrobené tanky Leopard 2 pošle na Ukrajinu také Norsko, uvedl tamní ministr obrany Björn Arild Gram.
 • Ukrajina projevila zájem o dodávku dalších 11 slovenských samohybných houfnic Zuzana 2.
 • Uprchlíci z Ukrajiny, kteří si našli v Česku práci, zaplatili státu na odvodech kolem osmi miliard korun.
22:15

Po zajištění dodávek západních tanků bude teď Ukrajina vyvíjet tlak, aby získala západní stíhačky, jako je americký letoun F-16, prohlásil dnes poradce ukrajinského ministra obrany Oleksije Reznikova. O potřebě získat stíhačky F-16 se o den dříve zmínil na Facebooku šéf ukrajinské diplomacie Dmytro Kuleba.

"Příští velkou překážkou budou teď stíhačky," řekl agentuře Reuters Jurij Sak, který radí ministru obrany Reznikovovi.

22:06

Ukrajinský generální štáb dnes přislíbil, že ukrajinští vojáci se nestáhnou z Bachmutu, dokud tam budou mít možnost vést obranu.

"Situace v Bachmutu je pod kontrolou, daří se klást odpor ruským okupantům. Úkolem všech obránců je bojovat za ukrajinské území, a proto by bylo zvláštní z Bachmutu se stáhnout. Vojáci odtud neodcházejí," řekl mluvčí generálního štábu podle serveru RBK-Ukrajina.

22:05

V Záporoží zemřela po ruském vzdušném útoku jedna žena. Zavalily ji trosky obytného domu, který utrpěl zásah, uvedl na síti Telegram tajemník záporožské městské rady Anatolij Kurtěv. Podle něj byly výbuchem poškozeny také okolní budovy.

21:45

Slovenský státní podnik Konštrukta-Defence má nadto vyrobit pro Ukrajinu dalších 16 houfnic, přičemž jejich produkci podle dřívějšího oznámení zaplatí Dánsko, Norsko a Německo.

"Nedávno jsem dostal informaci, že z ukrajinské strany přišla žádost o dalších 11 těchto houfnic, čekáme na podepsání dohody. Úzce spolupracujeme se zástupci ukrajinského ministerstva obrany, kteří nás minulý týden navštívili. Doufám, že se dohodneme," uvedl Naď při dnešním online briefingu.

21:40

Ukrajina projevila zájem o dodávku dalších 11 samohybných houfnic Zuzana 2. Očekává se podpis příslušné dohody, uvedl dnes podle agentury Interfax-Ukrajina slovenský ministr obrany Jaroslav Naď.

Bratislava dodala v polovině ledna poslední z osmi houfnic Zuzana 2, které si Kyjev objednal v rámci komerčního kontraktu z loňského června. Podle Nadě byla jedna z dodaných dělostřeleckých souprav už zničena na Ukrajině.

21:46

Ukrajina projevila zájem o dodávku dalších 11 samohybných houfnic Zuzana 2. Očekává se podpis příslušné dohody, uvedl ve středu podle agentury Interfax-Ukrajina slovenský ministr obrany Jaroslav Naď.

Bratislava dodala v polovině ledna poslední z osmi houfnic Zuzana 2, které si Kyjev objednal v rámci komerčního kontraktu z loňského června. Podle Nadě byla jedna z dodaných dělostřeleckých souprav už zničena na Ukrajině. Slovenský státní podnik Konštrukta-Defence má nadto vyrobit pro Ukrajinu dalších 16 houfnic, přičemž jejich produkci podle dřívějšího oznámení zaplatí Dánsko, Norsko a Německo.

21:28

Ruské jednotky zesílily útoky na města Bachmut a Vuhledar v oblasti Donbasu na východě Ukrajiny, uvedla dnes náměstkyně ukrajinského ministra obrany Hanna Maljarová. Tuhé boje podle Maljarové pokračují a Rusové nasazují do útoků velké množství vojáků a bojové techniky ve snaze prorazit skrz ukrajinskou obranu, za což ruské jednotky platí vysokými ztrátami.

"Proti jejich (ruské) převaze v množství vojáků a výzbroji stojí na Donbasu naše převaha v profesionalitě vojenského velení a hrdinství vojáků," napsala Maljarová na sociální síti Telegram.

21:00

Britský premiér Rishi Sunak uvedl, že dnes vyzval své západní spojence, aby "zvýšili" svou podporu Ukrajině tváří v tvář ruské invazi poté, co se "kolektivně a rozhodně" rozhodli dodat kyjevské armádě tanky.

19:12 Vlajka Ruské federace.

Ruští představitelé nebyli pozváni na páteční připomínku 78. výročí osvobození bývalého nacistického koncentračního a vyhlazovacího tábora v Osvětimi. Stalo se tak kvůli ruské agresi proti Ukrajině, sdělili zástupci muzea v Osvětimi. To se nachází na místě bývalého tábora, který v lednu 1945 osvobodila Rudá armáda.

"Vzhledem k agresi proti svobodné a nezávislé Ukrajině nebyli představitelé Ruské federace pozváni k účasti na letošní připomínce výročí osvobození Osvětimi," řekl agentuře AFP mluvčí muzea Piotr Sawicki.

19:12 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj při projevu k národu 22. února 2022.

Zelenskyj poděkoval Bidenovi za rozhodnutí dodat Ukrajině tanky Abrams. Jde podle něj o důležitý krok na cestě k vítězství a osvobození Ukrajiny.

18:28

V Německu vyrobené tanky Leopard 2 pošle na Ukrajinu také Norsko, uvedl tamní ministr obrany Björn Arild Gram. Kolik jich bude, neupřesnil.

18:20

Spojené státy dodají Ukrajině 31 tanků M1 Abrams. Dnes v podvečer to oznámil americký prezident Joe Biden. Poznamenal také, že se nejedná o útočnou hrozbu pro Rusko, a pochválil Berlín za jeho rozhodnutí dodat Ukrajině tanky Leopard. Spojené státy budou se svými spojenci podle šéfa Bílého domu nadále podporovat Ukrajinu.

18:17

Německý kancléř Olaf Scholz dnes telefonicky jednal s prezidenty USA a Francie Joem Bidenem a Emmanuelem Macronem a premiéry Británie a Itálie Rishim Sunakem a Giorgiou Meloniovou o zbrojní pomoci Ukrajině. Všichni se shodli, že další kroky budou úzce koordinovat, sdělil novinářům Scholzův mluvčí Steffen Hebestreit.

"Všech pět šéfů států a vlád mělo jednotný názor na to, že zbrojní podpora Ukrajiny bude pokračovat v úzké euroatlantické shodě," řekl Hebestreit.

18:13

Uprchlíci z Ukrajiny, kteří si našli v Česku práci, zaplatili státu na odvodech kolem osmi miliard korun. Zaměstnání má nyní asi 100 tisíc příchozích, řekl ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka.

17:57 Projev Vladimira Putina k uznání nezávislosti donbaských republik, 21. 2. 2022.

Ruský prezident Vladimir Putin se během dnešní návštěvy Moskevské státní univerzity vyhnul vyjádření k přelomovému rozhodnutí Německa dodat tanky Ukrajině. Místo toho rozdával studentům rady ohledně kariéry a kladl otázky na jiná témata, upozornila agentura Reuters.

Oznámení Německa, že po týdnech tlaku od svých spojenců pošle na Ukrajinu tanky Leopard 2, vyvolalo hněvivou reakci ruského ministerstva zahraničí a ruského velvyslanectví v Berlíně, ale prezident se tomuto problému vyhnul.

16:59

Spojené státy dodají Ukrajině 31 tanků M1 Abrams, uvedla dnes na Twitteru zpravodajka agentury Bloomberg. Bílý dům krátce předtím oznámil, že se prezident Biden v poledne vyjádří k pokračující americké pomoci Ukrajině. Bližší podobnosti k ohlášenému projevu nesdělil. Oznámení ale přichází poté, co se Německo rozhodlo dodat ukrajinské armádě tanky Leopard 2.

Ukrajinský ministr obrany Oleksij Reznikov mezitím uvedl, že dnes hovořil se svým americkým protějškem Lloydem Austinem o dalším posilování (ukrajinské armády), včetně dodávek tanků a údržby nové výzbroje. "Další dobré zprávy budou oznámeny brzy," uvedl Reznikov na Twitteru bez dalších podrobností.

16:54

Papež František se dnes ve Vatikánu setkal s představiteli církví a náboženských sdružení na Ukrajině. Uvedl, že se za Ukrajinu a její odvážný lid modlí, informoval server Vatican News.

"Nepochybujte, že se za vás modlím! Nosím vás ve svém srdci a prosím Boha, aby se smiloval nad tímto statečným lidem," sdělil František delegaci Všeukrajinské rady církví a náboženských organizací. "Podporuji vaše úsilí o obnovení dodržování zásad a norem mezinárodního práva a základních lidských práv," dodal.

Papež František dříve odsoudil válku na Ukrajině a označil ji za zločin "proti Bohu a lidskosti". V rozhovoru s jezuitským serverem America Magazine jednoznačně označil za agresora Rusko, čemuž se dříve kvůli diplomatickým ohledům vyhýbal. V prosinci se hlava katolické církve rozplakala u modlitby za mír na Ukrajině.

16:44

Historické centrum ukrajinského přístavního města Oděsa je nově na seznamu světového dědictví UNESCO, které je v ohrožení. Na dnešním mimořádném zasedání příslušného výboru v Paříži návrh podpořilo šest z 21 zemí, 14 se zdrželo hlasování a Rusko jako jediné hlasovalo proti. Informovala o tom agentura AFP.

Udělení nového statusu by mohlo Oděse pomoci ochránit tamní kulturní dědictví, které je od ruské invaze na Ukrajinu ohroženo. Městu to umožní přístup k mezinárodní finanční a technické pomoci.

Oděsa leží na pobřeží Černého moře a je třetím největším ukrajinským městem. K místním památkám patří Potěmkinovy schody, několikakilometrový labyrint katakomb či budova divadla. Od začátku ruské invaze bylo město několikrát terčem bombardování. Loni v červenci byla zničena část velké skleněné střechy a oken Oděského muzea výtvarného umění z roku 1899, uvedla agentura Reuters.

16:38

Spojené státy podle zpravodajky Bloombergu dodají Ukrajině 31 tanků Abrams. Biden podle Bílého domu v 18:00 SEČ promluví o pomoci Ukrajině.

16:18 Vlajka Ruské federace.

Satelitní fotografie pohřebiště žoldnéřů ruské Wagnerovy skupiny svědčí o velkých ztrátách na Ukrajině.

16:13

Nejméně dva mrtvé a tři zraněné si vyžádalo ruské ostřelování jihoukrajinského města Beryslav, zásah podle gubernátora utrpěl obchod s potravinami.

15:49 Vlajka Ruské federace.

Výroky Berlína o dodávkách tanků na Ukrajinu potvrzují, že jde o dříve naplánovanou válku proti Rusku, uvedla mluvčí ruského ministerstva zahraničí Maria Zacharovová.

15:31

Stanici BBC se na základě veřejně dostupných zdrojů podařilo určit identitu 92 ruských vojáků, kteří zahynuli při ukrajinském útoku na jejich dočasnou základnu v Makijivce na východní Ukrajině. Útok si tak vyžádal více obětí, než kolik přiznává Rusko, které hovoří o 89 mrtvých, uvedl server BBC News ve svém ruskojazyčném vydání. Podotkl, že o nejméně 16 dalších vojácích, kteří byli v Makijivce, nemají jejich rodiny žádné zprávy.

Úder na zařízení v Makijivce, kde byli ubytováni ruští vojáci, se odehrál v noci na 1. ledna. Ruské ministerstvo obrany 4. ledna potvrdilo smrt 89 lidí a od té doby už situaci nekomentuje. Kyjev přitom tvrdí, že ukrajinským silám se při útoku na Makijivku podařilo zlikvidovat stovky Rusů.

15:30 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj při projevu k národu 22. února 2022.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj poděkoval německému kancléři Olafu Scholzovi za rozhodnutí Berlína dodat tanky Leopard 2 ukrajinské armádě a dát svolení dalším zemím, které budou chtít svá bojová vozidla německé výroby na Ukrajinu poslat. Zelenskyj to dnes odpoledne uvedl na svém Twitteru. Ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba vyzval země, které mají tanky Leopard 2, aby jich Ukrajině poskytly co nejvíce.

12:37

Schyluje se na východě Ukrajiny k největší tankové bitvě od Kursku v roce 1943? Přečtěte si článek na Aktuálně.cz.

12:35

Německo několik týdnů čelilo rostoucímu tlaku, aby souhlasilo s vybavením ukrajinské armády německými Leopardy. Souhlas se očekával již před týdnem v pátek, kdy se na americké letecké základně Ramstein sešli zástupci asi 50 zemí, které zbrojně Ukrajinu podporují. Místo toho ale tehdy německý ministr obrany Boris Pistorius oznámil, že rozhodnutí nepadlo a že mezitím nařídil prověření dostupnosti moderních tanků Leopard 2 v zásobách německé armády a zbrojního průmyslu.

Tank Leopard 2
Tank Leopard 2 | Foto: Reuters
12:29

Britský premiér Rishi Sunak označil německý krok za "správné rozhodnutí spojenců a přátel NATO". Dodávka tanků podle něj posílí "obrannou palebnou sílu Ukrajiny" a společné úsilí přispěje k vítězství Kyjeva a trvalému míru.

12:12

Z prohlášení, které novinářům poskytl Scholzův mluvčí Steffen Hebestreit, vyplývá, že Německo rychle vydá souhlas, aby Polsko a další země mohly Ukrajincům předat své Leopardy. "Naše rozhodnutí odpovídá známému postupu, že Ukrajině pomáháme podle našich možností. Úzce jednáme s našimi zahraničními partnery a ve spolupráci s nimi," řekl Scholz. Tanky, které Německo poskytne, budou ze zásob německé armády. Výcvik ukrajinských tankistů v Německu začne v brzké době. Součástí německého balíku pomoci budou i logistické služby, údržba a potřebná munice.

Německý kancléř Olaf Scholz v Praze.
Německý kancléř Olaf Scholz v Praze. | Foto: ČTK
12:02

Hodnota dovozu z Ruska do Evropské unie loni do září klesla o třetinu, vývozu téměř o polovinu, uvedl Eurostat. Nejvíce se snížil dovoz uhlí, plynu a hnojiv.

12:02

Polský premiér Mateusz Morawiecki poděkoval německému kancléři za jeho rozhodnutí souhlasit s vývozem tanků Leopard 2 na Ukrajinu.

11:42

Německo může okamžitě poskytnout Ukrajině 15 tanků Leopard 2. Výcvik ukrajinských posádek už v Německu začal, uvedl mluvčí spolkové vlády.

11:41

Německo poskytne Ukrajině tanky Leopard 2, oznámil mluvčí spolkové vlády Steffen Hebestreit. Potvrdil tak dřívější informaci, kterou zveřejnil týdeník Der Spiegel. Berlín také souhlasí s tím, aby tanky Leopard 2 německé výroby dodalo Ukrajině Polsko.

10:51

Ukrajinská bezpečnostní služba SBU zatkla v Oděse muže, který fotografoval a natáčel objekty kritické infrastruktury a materiály posílal do Ruska.

10:49

Podle německého týdeníku Der Spiegel kancléř Olaf Scholz souhlasí s dodávkami tanků Leopard 2 Ukrajině. Týdeník se odvolává na svůj zdroj z kancléřství, oficiálně zatím nic potvrzeno není.

10:08

Ukrajina nutně potřebuje tanky, protože Rusko chystá ofenzivu, uvedl generální tajemník NATO Jens Stoltenberg.

10:07

Sirény varující před raketami znějí po celé Ukrajině. Z letiště v Bělorusku vzlétly ruské bombardéry.

10:00

Ochotu poslat své tanky na Ukrajinu vyjádřily také Španělsko a Švédsko.

09:50

Souhrn nejdůležitějších zpráv:

 • Ukrajinské ozbrojené síly hlásí za uplynulý den odražení útoků ruské armády u osmi obcí na východě země, mezi nimi i Bachmutu.
 • Britský dobrovolník Chris Parry a jeho kolega Andrew Bagshaw zahynuli při pokusu o humanitární evakuaci ze Soledaru na východě Ukrajiny.
 • Německo pošle Ukrajině tanky Leopard 2 a povolí to i spojencům, jako je Polsko, uvedl server zpravodajského magazínu Spiegel. Kancléř Olaf Scholz to ale ještě oficiálně nepotvrdil.
09:35

Britské ministerstvo obrany ve svém novém shrnutí dění na Ukrajině poukazuje na problémy kolem ruských tanků:

07:52

Ukrajinské ozbrojené síly hlásí za uplynulý den odražení útoků ruské invazní armády u osmi obcí na východě země. Rusové navzdory četným ztrátám nezastavují útočné akce v okolí Lymanu, Bachmutu, Avdijiky a Novopavlivky v Doněcké oblasti, uvádí ve své ranní operační svodce ukrajinský generální štáb, podle něhož jsou ale u Kupjansku, Záporoží a Chersonu ruské jednotky v defenzivě.

07:52

Skoro jeden a půl milionu Kanaďanů má ukrajinské předky, velká přistěhovalecká vlna mířila z Ukrajiny za oceán hlavně na začátku dvacátého století. Jeden Kanaďan a zároveň Ukrajinec Hryhorij Cechmistrenko se loni vrátil do své původní země, aby ji bránil před ruskou armádou. Na frontu se přihlásil jako zdravotník. Zahynul v noci na 15. ledna v Bachmutu.

06:30

Pro Česko je extrémně důležité pomáhat Ukrajině nejen z morálních důvodů, ale i kvůli zajištění vlastní bezpečnosti, řekl náčelník generálního štábu Karel Řehka. 

"Je extrémně důležité pomáhat Ukrajincům. Protože oni tu hrozbu brzdí, oslabují ji a drží ji od nás. Není to jenom o tom, že to je morálně správně, ale my to potřebujeme i z hlediska naší obrany," řekl. Pokud by podle něj západní státy Ukrajině nepomáhaly, Rusko ji "převálcuje". "Budeme pak mít Rusko na hranici aliance, bude ještě povzbuzenější a agresivnější. A my pak budeme muset daleko více investovat do obrany a bude to pro nás daleko nebezpečnější situace," doplnil.

23:06 Vlajka Ruské federace.

Rusko se připravuje na novou vlnu agrese, řekl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Spojence opět vyzval, aby rychle rozhodli o dodávkách tanků.

21:45

Britský dobrovolník Chris Parry a jeho kolega Andrew Bagshaw zahynuli při pokusu o humanitární evakuaci ze Soledaru na východě Ukrajiny. Informovala o tom dnes agentura Reuters s odkazem na prohlášení Parryho rodiny, které zveřejnilo britské ministerstvo zahraničí.

20:00 Vlajka Ruské federace.

V Moskvě dnes začali přejmenovávat restaurace z řetězce KFC. Na místo dosavadních firemních štítů pracovníci instalují nápisy Rosticʼs, uvedl server Meduza. O "rebrandingu" restaurací informovala také státní agentura TASS. Majitel značky KFC, americká společnost Yum! Brands, prodala práva na franšízu kvůli válce Ruska proti Ukrajině. Podle podmínek transakce se kupující, ruská společnost Smart Service Ltd., která před válkou byla partnerem Američanů, zavázala k přejmenování jídelen a k udržení dosavadního personálu, napsala Meduza.

19:08

Italský parlament dnes schválil výnos, který vládě umožní poskytovat vojenskou pomoc Ukrajině po celý letošní rok. Informuje o tom agentura ANSA. Řím připravuje šestý balíček vojenské pomoci napadené východoevropské zemi. Podle předchozích vyjádření vládních politiků by jeho součástí měly být protivzdušné systémy, ale nikoliv tanky.

19:05

Německo pošle Ukrajině tanky Leopard 2, tvrdí server zpravodajského magazínu Spiegel. Poslat tyto tanky povolí i spojencům, jako je Polsko. Kancléř Olaf Scholz, který to dlouho odmítal, se ke kroku podle serveru odhodlal po měsících zvyšujícího se tlaku ze strany koaličních partnerů i zahraničních spojenců a konzultacích se Spojenými státy.

18:56

Inspektoři Mezinárodní agentury pro atomovou energii nenašli v ukrajinských jaderných elektrárnách žádné vojenské vybavení, což vyvrací tvrzení Ruska, řekl dnes šéf MAAE Rafael Grossi v Evropském parlamentu. Grossiho vyjádření následovalo den poté, co ředitel ruské civilní rozvědky SVR Sergej Naryškin, patřící do okruhu nejbližších spolupracovníků ruského prezidenta Vladimira Putina, prohlásil, že Ukrajinci v areálu jaderných elektrárnách skladují munici a americké raketomety HIMARS. Několik vagonů zbraní podle Naryškina skončilo konkrétně v Rivnenské jaderné elektrárně v severozápadní části země. Kyjev toto tvrzení, které šéf SVR nepodpořil důkazy, popřel.

18:01

Do Koločavy v Zakarpatské oblasti Ukrajiny vyjede příští týden z Šumperka kamion s humanitární pomocí. Obec, kterou proslavil románem Nikola Šuhaj loupežník Ivan Olbracht, sice není přímo postižena ruskou agresí a útoky, přechodný domov v ní ale našly tisíce lidí, kteří před válkou uprchli z jiných částí Ukrajiny a nyní trpí nedostatkem. Náklad bude obsahovat trvanlivé potraviny a také krytinu na střechy, řekl Ivo Dokoupil z organizace Ukrajinská iniciativa, která pomoc koordinuje.

18:01

Turecko zrušilo únorové jednání se Švédskem a Finskem o vstupu těchto severských zemí do NATO, aniž stanovilo náhradní termín. Píší to dnes turecká státní média s odkazem na diplomatické zdroje. Rozhodnutí přichází den poté, co turecký prezident Recep Tayyip Erdogan Stockholmu sdělil, že nemůže počítat s tureckou podporou při vstupu do Severoatlantické aliance kvůli víkendovým demonstracím prokurdských skupin a odpůrců islámu.

17:39 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj při projevu k národu 22. února 2022.

"Nechystali jsme se a nechystáme se napadnout na Bělorusko. To je hlavní vzkaz od celého ukrajinského lidu běloruskému národu. Pro nás je důležité, aby Bělorusko nepřišlo o svou nezávislost a bez ohledu na vliv kohokoliv nevstoupilo do této naprosto hanebné války (Ruska proti Ukrajině)," prohlásil dnes Zelenskyj podle serveru RBK-Ukrajina k návrhu paktu s Běloruskem o neútočení.

17:37

Výhradně ukrajinské třídy v běžných základních školách navštěvuje 3,6 procenta ze všech ukrajinských dětí, které do Česka utekly před válkou. Většina školáků z řad ukrajinských uprchlíků se v Česku vzdělává ve třídách, které mají nejvýše pět dětí z Ukrajiny. Data dnes na konferenci Kvalitní společné vzdělávání a učení pro všechny děti, kterou pořádala společnost UNICEF ČR, představil ústřední školní inspektor České školní inspekce (ČŠI) Tomáš Zatloukal. V základních školách loni v září studovalo 39 tisíc ukrajinských azylantů, uvedla inspekce s odkazem na data ministerstva školství (MŠMT).

16:39

Příčinou pádu vrtulníku s vedením ukrajinského ministerstva vnitra na palubě byla chyba pilota, napsal dnes ukrajinský server Strana.ua s odvoláním na nejmenované zdroje z ministerstva, obeznámené s předběžnými závěry expertů. Svou roli sehrála i mlha, nízká výška letu a obavy z případného zaměření a sestřelení stroje raketou odpálenou z Běloruska, kde se nalézají ruská vojska. Vrtulník se zřítil na školku na kyjevském předměstí Brovary ve středu minulý týden. Při katastrofě zahynulo 14 lidí, včetně ministra vnitra Denyse Monastyrského, jeho zástupců a jednoho dítěte.

16:36

Německo tento týden povolí Polsku poskytnout tanky Leopard 2 Ukrajině, možná už ve středu. Uvedla to agentura Bloomberg s odvoláním na svůj zdroj.

16:29

Válka na Ukrajině narušila vzdělávání více než pěti milionů dětí, upozornil u příležitosti mezinárodního dne vzdělávání Dětský fond OSN (UNICEF). Hladkému průběhu vzdělávání na Ukrajině přitom už před plnohodnotnou ruskou invazí dva roky bránila pandemie covidu-19 a na východní Ukrajině v minulých osmi letech také válka s proruskými separatisty, podotkl fond. Kvůli bombardování, které na Ukrajině zasahuje i rezidenční oblasti, byly po celé zemi zničeny nebo poškozeny tisíce škol a dalších vzdělávacích zařízení. Rodiče se navíc často bojí děti do škol kvůli pokračujícím bojům posílat. Asi 1,9 milionu dětí na Ukrajině se učí on-line a přibližně 1,3 milionu dalších využívá kombinaci prezenční a on-line výuky.

16:10

Spojené státy se přiklání k dodávce svých tanků Abrams Ukrajině. Administrativa Joea Bidena by dodávku těchto strojů napadené východoevropské zemi mohla oznámit tento týden, píše dnes deník The Wall Street Journal s odkazem na nejmenované představitele americké vlády. Krok Washingtonu by tak umožnil dodávky tanků Leopard 2 ze strany Německa a dalších evropských zemí. Bílý dům informace deníku nechtěl komentovat.

16:07 Vlajka Ruské federace.

Mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov připustil, že se Kyjev pokusí podniknout atentát na zakladatele Wagnerovy skupiny Jevgenije Prigožina.

14:59

Administrativa amerického prezidenta Joea Bidena v nedávné době komunikovala s čínskou vládou a "vyjádřila obavy" ohledně důkazů, že čínské firmy podporují Rusko ve válce na Ukrajině neútočným vojenským materiálem, jako jsou helmy nebo neprůstřelné vesty. Dnes o tom informoval web stanice CNN s odvoláním na dva americké zdroje. Stanice hovořila také s evropskými zpravodajskými zdroji.

14:57 Vlajka Ruské federace.

Předseda dolní komory ruského parlamentu Vjačeslav Volodin znovu navrhl, aby se zabavoval majetek některým Rusům, kteří odešli ze země. 

13:58

Norská policie vyslýchá údajného bývalého velitele ruské žoldnéřské Wagnerovy skupiny Andreje Medveděva, který nedávno uprchl do Norska. Klade mu otázky týkající se doby, kterou strávil na Ukrajině, uvedla dnes podle agentury Reuters policie, podle níž Medveděv vypovídá jako svědek. Medveděv již dříve uvedl, že byl na Ukrajině svědkem masových vražd a že je ochoten svědčit proti vedení Wagnerovy skupiny. Šestadvacetiletý Medveděv překročil rusko-norskou hranici v noci ze 12. na 13. ledna a zažádal ve skandinávské zemi o azyl. Tvrdí, že bojoval ve službách wagnerovců na Ukrajině čtyři měsíce, než v listopadu dezertoval. 

13:03

Polsko zaslalo Německu oficiální žádost o povolení poskytnout své tanky Leopard 2 Ukrajině. Na Twitteru to napsal polský ministr obrany Marius Blaszczak. Zdroj z německé vlády posléze přijetí polské žádosti potvrdil, uvedla agentura Reuters. Varšava podle ní zvyšuje tlak na Berlín, aby s předáním tanků německé výroby souhlasil. Německo, jehož souhlas je nutný, se zatím drží zpátky, neboť se obává eskalace konfliktu, který loni v únoru vyvolala Moskva.

13:02

Ukrajinská vláda dnes odvolala pět šéfů regionálních správ - konkrétně Kyjevské, Dněpropetrovské, Záporožské, Sumské a Chersonské oblasti. Informovala o tom dnes agentura Reuters, podle níž je jejich odvolání z funkcí součástí právě se odehrávajících rozsáhlých změn ve státních institucích.

Prezident Volodymyr Zelenskyj v pondělí ohlásil plánované personální změny na různých úrovních státní správy. Hovořil o nich poté, co zemí otřásly nejzávažnější korupční skandály od zahájení ruské invaze v únoru minulého roku.

13:01

Kyjev navrhl Minsku uzavřít pakt o neútočení, uvedl podle běloruské státní agentury Belta běloruský prezident Alexandr Lukašenko. Podrobnosti ukrajinského návrhu Lukašenko nesdělil, pustil se ale do kritiky Západu, který podle něj poskytuje výcvik "bojovníkům" na Ukrajině a podporuje tam extremisty. Bělorusko, které je nejbližším spojencem Ruska, sice nevyslalo své vojáky do války proti Ukrajině, ale poskytlo Moskvě k útoku proti sousední zemi své území a letiště. Kyjev se k údajné nabídce paktu nevyjádřil.

12:07

Ve funkcích dnes skončili gubernátoři Kyjevské, Sumské, Chersonské, Dněpropetrovské a Záporožské oblasti. Gubernátor oblasti je srovnatelný s funkcí hejtmana kraje v České republice.

11:16

Poražená francouzská prezidentská kandidátka Marine Le Penová se vyslovila proti posílání tanků na Ukrajinu. Řekla, že to válku ještě zhorší. Francie zvažuje, že Ukrajině dodá své tanky Leclerc. Čeká se na vyjádření Německa, zda dodá tanky Leopard 2.

11:14

Velvyslanectví Ukrajiny v Tbilisi se připravuje na možnost, že občany Ukrajiny bude nutné evakuovat ze země, pokud jim bude hrozit nebezpečí. Ukrajinští diplomaté to oznámili po zprávě, že mezi Moskvou a Tbilisi má být obnoveno letecké spojení.

10:57

Zástupce šéfa kanceláře ukrajinského prezidenta Kyrylo Tymošenko ukazuje svoji ručně psanou rezignaci.

Kyrylo Tymošenko.
Kyrylo Tymošenko. | Foto: Reuters
10:53

Polsko oficiáně požádalo Německo o povolení reexportu svých tanků Leopard 2 na Ukrajinu.

10:40

Ukrajinská média informovala také o odvolání náměstka ukrajinského generálního prokurátora Oleksije Symonenka. Náměstek měl jet na konci loňského roku na dovolenou do Španělska, a to podle ukrajinských médií navzdory výzvě prezidenta Volodymyra Zelenského, aby veřejní činitelé na dovolené do zahraničí za válečného stavu nejezdili. Podle serveru Ukrajinska pravda se navíc náměstek na dovolenou vypravil v autě jistého podnikatele ze Lvova.

10:38

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj ve videu uvedl, že tento týden dojde k obměně několika politiků. Důvodem je obvinění z korupce. "Chci, aby tohle byl vzkaz všem, jejichž jednání a chování porušuje zásady spravedlnosti," uvedl. 

Prezident Ukrajiny Zelenskyj promluvil o odvolání náměstka ministra kvůli korupci

0:49
Prezident Ukrajiny Zelenskyj promluvil o odvolání náměstka ministra kvůli korupci | Video: Associated Press, Aktuálně.cz
10:13

V otázce možného dodání německých tanků Leopard ukrajinské armádě zatím nenastala žádná změna. Německý ministr obrany Boris Pistorius novinářům řekl, že prověřování dostupnosti moderních tanků Leopard 2 v zásobách německé armády a zbrojního průmyslu je takřka hotovo. Podle televize ntv to znamená, že výsledek by mohl být znám možná ještě dnes.

Německo čelí rostoucímu tlaku, aby poskytlo své tanky ukrajinské armádě, případně aby umožnilo spojencům, kteří tyto tanky mají, aby je předali Ukrajině. Generální tajemník Severoatlantické aliance Jens Stoltenberg je přesvědčen, že otázka tanků bude brzy vyřešena. Konečné rozhodnutí musí podle něj udělat německý kancléř Olaf Scholz. Ten opakovaně zdůrazňuje, že Německo bude v otázce dodávek zbraní jednat v přísné shodě se spojenci.

Tank Leopard 2 při společném vojenském cvičení NATO.
Tank Leopard 2 při společném vojenském cvičení NATO. | Foto: Reuters
10:10

V ukrajinských médiích se objevily náznaky, že rezignaci by mohli nabídnout i šéfové několika regionálních úřadů. Podle webu Ukrajinska pravda se hovoří o odstoupení šéfů správy Sumské, Dněpropetrovské, Záporožské a Chersonské oblasti.

Zelenskyj v pondělí uvedl, že tento týden budou oznámeny personální změny ve vládě, regionech a v bezpečnostních složkách. Nesdělil konkrétní jména, nicméně podle Reuters to prohlásil po nejzávažnějších obviněních z úplatkářství, která se v zemi objevila od začátku ruské vojenské agrese.

10:09

Nedlouho po Tymošenkovi oznámil rezignaci náměstek ministra obrany Vjačeslav Šapovalov. Šapovalov tak podle Reuters učinil s odvoláním na "mediální obvinění" z korupce, která jsou podle něj i ministerstva neodpodstatněná. V prohlášení na webu resortu obrany se uvádí, že jeho rezignace je "důstojným činem", jenž pomůže udržet důvěru v ministerstvo.

Podle ukrajinských médií ministerstvo vyplácelo neodůvodněně vysoké částky za dodávky jídla pro ukrajinskou armádu. Ministr Reznikov uvedl, že se jednalo o technickou chybu, nikoliv korupci.

10:07

Kyryla Tymošenka by na pozici šéfa kanceláře ukrajinského prezidenta mohl podle listu Ukrajinska pravda nahradit dosavadní šéf Kyjevské oblasti Oleksij Kuleba.

10:07

Zástupce šéfa kanceláře ukrajinského prezidenta Kyrylo Tymošenko rezignoval na svou pozici. Důvod neuvedl, nicméně podle ukrajinských médií by mohl být součástí plánovaných personálních změn na různých úrovních státní správy, které v pondělí ohlásil prezident Volodymyr Zelenskyj. 

Od začátku ruské invaze loni v únoru se Tymošenko podle ukrajinských médií zapletl do několika skandálů souvisejících s osobním užíváním drahých automobilů. On sám všechna obvinění popíral.

Poradce ukrajinského prezidenta Mychajlo Podoljak (vlevo) a bývalý šéf kanceláře ukrajinského prezidenta Kyrylo Tymošenko.
Poradce ukrajinského prezidenta Mychajlo Podoljak (vlevo) a bývalý šéf kanceláře ukrajinského prezidenta Kyrylo Tymošenko. | Foto: Ukrainian Presidential Press Service/Handout via REUTERS
09:43

V otázce možného dodání německých tanků Leopard ukrajinské armádě zatím nenastala žádná změna, řekl německý ministr obrany Boris Pistorius.

09:38

Zástupce šéfa kanceláře ukrajinského prezidenta Kyrylo Tymošenko rezignoval na svou pozici. Důvod neuvedl, nicméně podle ukrajinských médií by mohl být součástí plánovaných personálních změn na různých úrovních státní správy, které v pondělí ohlásil prezident Volodymyr Zelenskyj. Nedlouho po Tymošenkovi oznámil rezignaci náměstek ministra obrany Vjačeslav Šapovalov zodpovědný za zásobování vojáků potravinami a vybavením.

"Děkuji ukrajinskému prezidentovi Volodymyru Zelenskému za důvěru a příležitost konat dobré skutky," napsal Tymošenko na svém telegramovém účtu, kde dále děkoval i dalším představitelům. 

09:36

Generálplukovník Michail Teplinskij byl pravděpodobně odvolán z funkce jednoho z klíčových ruských operačních velitelů na Ukrajině. Teplinského odvolání je pravděpodobně dalším příznakem přetrvávajících rozporů v rámci vyšší hierarchie ruského velení, jak se generál Valerij Gerasimov snaží v kampani prosadit svou osobní autoritu, píše v denním přehledu z invaze britské ministerstvo obrany.

09:21

Náměstek ukrajinského ministra obrany Vjačeslav Šapovalov zodpovědný za zásobování vojáků potravinami a vybavením rezignoval, píše Reuters.

09:16

Společný vstup Finska a Švédska do Severoatlantické aliance zůstává pro finskou vládu prioritou, Helsinky ale musí zvážit i variantu vstupu do NATO bez Švédska. Podle agentury AFP to dnes uvedl finský ministr zahraničí Pekka Haavisto. Vyjádřil se tak poté, co turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v pondělí prohlásil, že Švédsko by nemělo počítat s tureckou podporou svého vstupu do aliance, pokud nezaručí respekt k islámu.

Erdogan svými slovy reagoval na sobotní protest ve Stockholmu, při kterém byla spálena posvátná kniha muslimů korán. Turecko je spolu s Maďarskem poslední zemí, která stále neratifikovala žádost Finska a Švédska o členství v Severoatlantické alianci, o nějž severské země požádaly loni v souvislosti s ruskou invazí na Ukrajinu. Členství musí odsouhlasit všech 30 států NATO.

08:10

Na jaře bude opraveno 29 tanků Leopard, které Německo slíbilo ČR a Slovensku jako náhradu za jejich zbrojní pomoc válkou zasažené Ukrajině. Zpravodajskému magazínu Stern to řekl šéf německé zbrojovky Rheinmetall Armin Papperger.

08:04

Podle generálního štábu ruské jednotky za poslední den provedly devět raketových útoků na obce v Charkovské, Doněcké a Záporožské oblasti a pokračují v dělostřeleckém ostřelování. U Kupjansku se podle něj ukrajinským obráncům podařilo ruský útok odrazit. U Lymanu, Novopavlivky i ve směru na Cherson zůstávají ruské jednotky v defenzivě, uvedlo vedení ukrajinských sil, podle nějž ukrajinská protivzdušná obrana v noci na dnešek sestřelila tři ruské bitevní vrtulníky Ka-52.

07:56

Šéf ukrajinské vojenské rozvědky Vadym Skibickyj podle serveru The Kyiv Independent řekl, že ruské vedení chce, aby armáda získala kontrolu nad Doněckou oblastí do března, během ofenzivy se má pokusit ovládnout i východní část Luhanské oblasti.

07:44

Ruské síly přes velké ztráty dál útočí u Bachmutu a Avdijivky uvedl ukrajinský generální štáb. Míní, že Rusové chtějí ovládnout celou Doněckou oblast.

06:35

Na "černé listině" se ocitl také Michail Gunďajev, bratr moskevského patriarchy Kirilla, který stojí v čele ruské církve, poznamenal list Ukrajinska pravda. Gunďajev podle něj působí jako představitel ruské pravoslavné církve u mezinárodních organizací v Ženevě.

06:25 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj při projevu k národu 22. února 2022.

Ukrajinská rada národní bezpečnosti a obrany přijala sankce proti dvěma desítkám představitelů ruské pravoslavné církveoznámil ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v pravidelném večerním vystoupení na sociálních sítích.

"Zavedli jsme sankce proti 22 lidem, ruským občanům, kteří se maskovali jako duchovní, ale podporovali teror a genocidní politiku," řekl Zelenskyj.

06:22 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj při projevu k národu 22. února 2022.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj ohlásil personální změny na různých úrovních státní správy. Učinil tak poté, co zemí otřásly největší korupční skandály od zahájení ruské invaze v únoru minulého roku, uvedla dnes agentura Reuters. Zelenskyj nezmínil, koho by se změny měly týkat.

20:03 Vlajka Ruské federace.

Ruská generální prokuratura dnes oznámila, že označila Nadaci Andreje Sacharova za nežádoucí organizaci, jejíž působení v Rusku je zakázáno. Nadace, která bojuje za lidská práva a pojmenována je po "otci sovětské vodíkové bomby", disidentovi Andreji Sacharovovi, je zaregistrována ve Spojených státech. Nadace označuje za svůj cíl zachovat etické a vědecké dědictví po akademikovi Sacharovovi.

20:03 Vlajka Ruské federace.

Zasílání výbušných dopisů na konci loňského roku ve Španělsku řídili představitelé ruské vojenské rozvědky GRU, píše deník The New York Times s odvoláním na americké zpravodajské zdroje. Útoky však podle informací listu podnikli příznivci nacionalistického Ruského imperiálního hnutí. Ruská vojenská rozvědka chtěla ukázat, že Moskva je schopná uskutečnit teroristické útoky i na území států Severoatlantické aliance. Na konci listopadu a začátku prosince zásilky dorazily do úřadu premiéra či na ukrajinské a americké velvyslanectví. Při výbuchu jednoho dopisu byl zraněn muž na ukrajinské ambasádě. Španělské úřady tvrzení deníku nekomentovaly.

19:38

Podpora vstupu Ukrajiny do Severoatlantické aliance znovu vzrostla a dosáhla nejvyšší úrovně v dějinách: v případném referendu by pro tento krok hlasovalo 86 procent Ukrajinců, napsal na svém webu list Ukrajinska pravda s odvoláním na výsledky průzkumu společnosti Rejting. Proti by hlasovala tři procenta dotázaných a dalších osm procent by se hlasování nezúčastnilo. Průzkum se uskutečnil v polovině ledna.

18:05

Ukrajinský soud poslal na pět let za mříže obyvatelku Chersonské oblasti, která se ve spolupráci s ruskými okupanty podílela na konci loňského září na uspořádání pseudoreferenda o připojení tohoto jihoukrajinského regionu k Rusku. O prvním verdiktu svého druhu dnes informovala ukrajinská tajná služba SBU. Soud také ženě zakázal na deset let zastávat veřejné funkce a podílet se na přípravě voleb.

17:50 Vlajka Ruské federace.

Po Estonsku hrozí, že Moskva začne vyhošťovat velvyslance i dalších zemí Evropské unie a Severní Ameriky, které Rusko dalo na svou "černou listinu" nikoli přátelských zemí. Šéf Ruské rady pro mezinárodní záležitosti Andrej Kortunov konkrétně upozornil, že Estonsko spolu s dalšími pobaltskými státy, Polskem a "do jisté míry Českem" tvoří skupinu zemí, které v současnosti nejdůsledněji a nejrozhodněji odmítají jakýkoliv dialog s nynějším ruským vedením a zasazují se o maximální omezení kontaktů s Moskvou a o maximální zpřísnění protiruských sankcí.

17:00

Evropská unie uvolní dalších 500 milionů eur (12 miliard korun) na dodávky zbraní pro Ukrajinu, která již 11. měsíců čelí ruské agresi. Ministři zahraničí členských zemí dnes schválili v pořadí sedmou půlmiliardovou platbu z unijního mírového fondu. O shodě informovalo švédské předsednictví Rady EU. Unie přidá i 45 milionů eur na výcvik ukrajinských vojáků, který zahájila na konci loňského roku.

17:00 Vlajka Ruské federace.

Obyvatelé Moskvy dál pokládají květiny u pomníčku obětem ruského útoku v ukrajinském Dnipru, přestože jim hrozí zatčení, popsali reportéři agentury AFP. Při ruském raketovém útoku na bytový dům v Dnipru před devíti dny podle posledních údajů zemřelo nejméně 46 lidí, včetně šesti dětí, a osm desítek lidí utrpělo zranění. Dalších devět osob se stále pohřešuje.

Neoficiální pomníček obětem z Dnipra vznikl v Moskvě u památníku ukrajinské spisovatelky Lesji Ukrajinky. Ruská policie už několikrát květiny a další předměty z památníku odklidila a několik lidí na místě zatkla.

13:32

Bývalého velitele ruské žoldnéřské Wagnerovy skupiny Andreje Medveděva, který nedávno uprchl do Norska, zadržela ve skandinávské zemi policie. Informovaly o tom norská veřejnoprávní televize NRK i agentury Reuters a AFP. Podle Reuters se zatím nepodařilo získat vyjádření Medveděvova právníka.

Šestadvacetiletý Medveděv překročil rusko-norskou hranici v noci z 12. na 13. ledna a zažádal ve skandinávské zemi o azyl. Podle jeho advokáta je připraven hovořit o svých zkušenostech z Wagnerovy skupiny s lidmi vyšetřujícími válečné zločiny. Muž tvrdí, že bojoval ve službách wagnerovců na Ukrajině čtyři měsíce, než v listopadu dezertoval.

13:14 Vlajka Ruské federace.

"Hvězda Jevgenije Prigožina začíná pohasínat, protože nedokázal splnit slib, že se zmocní Bachmutu," informuje americký Institut pro studium války (ISW). Poukazuje také na skutečnost, že Moskva tento měsíc jmenovala velitelem ruských jednotek nasazených na Ukrajině náčelníka generálního štábu Valerije Gerasimova. Nahradil tak Sergeje Surovikina, kterého ukrajinská rozvědka označuje za Prigožinova spojence.

Zakladatel Wagnerovy skupiny a ruský oligarcha Jevgenij Prigožin od loňského června verboval do žoldnéřské soukromé armády také vězně. Wagnerovci hráli důležitou roli při dobytí několika východoukrajinských měst a kompenzovali počáteční nedostatek vojáků na frontě. Prigožin tvrdí, že zásluhu na úspěchu v Soledaru či Bachmutu mají především jeho jednotky. Ruské ministerstvo obrany to popírá.

12:28

Německo a Polsko se na rozmístění Patriotů na jihovýchodě Polska dohodly poté, co v listopadu do Polska nedaleko hranice s Ukrajinou dopadla raketa. Zemřeli při tom dva lidé. Zřejmě šlo o zbloudilou střelu ukrajinské protiletecké obrany, která ten den reagovala na mohutnou sérii ruských raketových útoků.

12:28

Německá armáda dnes začala s přesunem dvou ze tří baterií systému protivzdušné obrany Patriot do Polska. Na jihovýchod se přemisťuje také 150 příslušníků bundeswehru, informuje agentura DPA.

Systémy Patriot budou rozmístěny na jihovýchodě Polska nedaleko města Zamość, kam mají dorazit ve středu odpoledne. Odtamtud je k ukrajinské hranici asi 60 kilometrů a přibližně 110 kilometrů do Lvova. 

Foto: Aktuálně.cz/Youtube/Raytheon Technologies
12:26

Země Evropské unie by se měly shodnout na další společné platbě za zbraně pro Ukrajinu a diskutovat o možnostech pokračování vojenské pomoci včetně dodávek tanků. Před dnešním jednáním ministrů zahraničí členských států bloku to řekl šéf unijní diplomacie Josep Borrell. Řada ministrů před zasedáním naléhala na Německo, aby povolilo dalším státům dodávat Kyjevu tanky německé výroby.

Ministři by se podle Borrella mohli shodnout na uvolnění dalších 500 milionů eur (12 miliard korun) z obranného fondu na úhradu zbraní a vojenského vybavení nakoupených pro Kyjev. Celkově jde od začátku války o sedmou půlmiliardovou platbu, kterou podporuje velká část členských zemí. Borrell při příchodu na jednání prohlásil, že doufá v jednomyslnou politickou podporu od zástupců unijních zemí. Dalších 45 milionů eur z fondu by mělo navíc přibýt na probíhající výcvikovou misi pro ukrajinské vojáky.

11:22

Litevský a estonský ministr zahraničí odsoudili vyjádření Andreje Babiše, že by neposlal vojáky do Pobaltí v případě, že by bylo napadeno.

11:21 Vlajka Ruské federace.

Rusko vyhošťuje estonského velvyslance v Moskvě a snižuje diplomatické vztahy s touto pobaltskou zemí na úroveň chargés d'affaires. Informovaly o tom agentury s odvoláním na ruské ministerstvo zahraničí. Podle agentury AFP tak Moskva reagovala na dřívější rozhodnutí Tallinnu vyhostit 21 ruských diplomatů a dalších zaměstnanců ruské ambasády.

11:20

Polsko požádá Německo o povolení poslat tanky Leopard 2 na Ukrajinu, řekl dnes polský premiér Mateusz Morawiecki. Dodal, že Polsko může tyto tanky německé výroby Ukrajině dodat v rámci skupiny zemí, jejímž členem Německo nemusí být. Berlín se doposud zdráhá poskytnout Ukrajině svoje leopardy. Země, které je vlastní a chtějí to udělat, ho musejí oficiálně požádat o souhlas.

09:53

Britské ministerstvo obrany se ve svém dnešním shrnutí věnuje prvním dnům Valerije Gerasimova ve funkci velitele ruských sil na Ukrajině:

08:01

Podle BBC jsou tak ruské jednotky přinejmenším blízko tomu, aby Bachmut dostaly do operačního obklíčení, tedy odřízly hlavní trasy k němu. Zpráva generálního štábu uvádí, že se bojuje také v samotném Bachmutu.

07:27

Ukrajinský generální štáb dnes ve svém ranním hlášení nepřímo potvrdil, že ruské jednotky již zpola obklíčily město Bachmut na severu Doněcké oblasti, které je několik měsíců dějištěm prudkých bojů. Ve svém ruskojazyčném vydání o tom informoval server BBC News.

Mezi osadami, kde ukrajinská armáda za posledních 24 hodin odrážela útoky, se totiž ve zprávě armádního velení objevila také vesnice Stupočky. Ta se nachází na silnici spojující Bachmut s městem Kosťantynivka, které bylo důležitým zásobovacím uzlem pro bachmutskou posádku.

06:22 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj při projevu k národu 22. února 2022.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj ve svém tradičním večerním projevu v neděli prohlásil, že korupce v zemi nebude tolerována, a slíbil podniknout rozhodnější kroky k jejímu odstranění. Informovala o tom dnes agentura Reuters. Připomněla přitom, že v poslední době se objevily zprávy o úplatkářství a dalších korupčních aférách ve vysokých politických a vojenských kruzích.

"Aby bylo jasno - naše země se nevrátí k praktikám obvyklým v minulosti, k tomu, jak žili různí lidé blízcí státním institucím," řekl Zelenskyj.

06:12

Norský generál vyzval k rychlému dodání západních tanků na Ukrajinu. "Pokud mají během zimy přejít (Ukrajinci) do ofenzivy, potřebují je rychle," řekl Kristoffersen.

06:10

Navzdory velkým ztrátám bude ale "Rusko schopné pokračovat ve válce ještě dlouho", podotkl Kristoffersen a poukázal přitom na ruské mobilizační a zbrojní kapacity.

06:00

Náčelník generálního štábu norské armády Eirik Kristoffersen v neděli uvedl, že podle jeho odhadů bylo v téměř rok trvajícím konfliktu na Ukrajině zabito či zraněno téměř 180 000 ruských vojáků a 100 000 ukrajinských vojáků. Kromě toho přišlo o život kolem 30 000 ukrajinských civilistů. Informovala o tom v agentura AFP s tím, že údaje nebylo možné nezávisle ověřit.

"Ruské ztráty se začínají blížit 180 000 mrtvých či zraněných vojáků," prohlásil šéf norské armády v rozhovoru s norskou televizí TV2, aniž vysvětlil původ zmíněných údajů. "Ukrajinské ztráty jsou pravděpodobně více než 100 000 obětí a zraněných. Kromě toho zahynulo v této strašlivé válce kolem 30 000 ukrajinských civilistů," dodal.

21:45

Pokud by Polsko odeslalo tanky německé výroby Leopard Ukrajině, Berlín by nic nenamítal. Podle agentury Reuters to dnes řekla německá ministryně zahraničí Annalena Baerbocková ve vysílání francouzské stanice LCI.

Německý kancléř Olaf Scholz přitom dosud dodávky tanků Leopard Kyjevu třetími zeměmi odmítal. Tanky Leopard má v držení řada zemí NATO, ale jejich přesun na Ukrajinu vyžaduje souhlas Berlína.

20:28

Maroko před týdnem poslalo blíže neupřesněný počet svých tanků T-72B Ukrajině, která čelí ruské invazi. Zhruba 20 marockých tanků před odesláním prošlo modernizací v České republice. Informoval o tom dnes odborný server menadefense.net. Podle serveru i24news je Maroko první africkou zemí, která poskytla Ukrajině tanky.

20:04

Bývalý britský premiér Boris Johnson přijel na nečekanou návštěvu Ukrajiny, píše deník The Telegraph. Má v plánu se setkat s prezidentem Volodymyrem Zelenským, dopoledne bývalý premiér navštívil Borodjanku a Buču.

 

19:40

Rusko udeřilo na kritickou infrastrukturu v Záporožské oblasti. Uvedl to Generální štáb ukrajinských ozbrojených sil 22. ledna na svém večerním brífinku.

19:06

Paříž i Berlín chtějí podpořit Ukrajinu, Moldavsko a Gruzii na jejich cestě do Evropské unie, píše agentura DPA. Rovněž usilují o "sblížení své bezpečnostní a obranné strategie" a zlepšení spolupráce mezi ozbrojenými silami v Evropě, dodává agentura.

18:46

Macron nevyloučil, že by Francie mohla poslat Ukrajině tanky Leclerc. Scholz chce poskytnutí tanků i nadále konzultovat s partnery, píše Reuters.

15:52

"Pokud jde o situaci v záporožské sekci - nepřítel neprovádí aktivní a rozsáhlé operace," uvedl podle agentury Ukrinform jeden z mluvčích ukrajinské armády Jevhen Jerin.

Zároveň sdělil, že invazní armáda se tam pravidelně pokouší napadat pozice ukrajinské armády, tyto výpady podle něj provádějí malé skupiny do deseti vojáků. Ruští vojáci místy dosáhli na některých místech určitých úspěchů, řekl Jerin a dodal, že všechny pozice ukrajinských ozbrojených sil jsou v současné době obnoveny.

15:21 Vlajka Ruské federace.

"Během útočných operací ve směru na Záporoží zaujaly jednotky Východního vojenského okruhu výhodnější terén a pozice," uvedlo dnes ve vlastním hodnocení ruské ministerstvo obrany.

Podle agentury Reuters také úřad tvrdí, že ruští vojáci připravili o život jednotky protistrany a zničili techniku, včetně bojových vozidel a houfnic. Ani tyto zprávy nelze nezávisle ověřit.

BM-21 Grad
BM-21 Grad | Foto: Reuters
15:17

Souhrn nejdůležitějších událostí:

 • Pokud by Polsko odeslalo tanky německé výroby Leopard Ukrajině, Berlín by nic nenamítal. 
 • Ruská armáda pokračuje v ofenzivě ve směru na Bachmut, kde při operacích stále častěji využívá letectvo.
 • Budoucnost Evropy stojí na spojenectví Francie a Německa, řekl německý kancléř Olaf Scholz.
 • Varšava chce vybudovat menší koalici, která bude ochotná Ukrajině napadené Ruskem poslat tanky a další vybavení.
15:15

"Postoj Německa je nepřijatelný. Válka začala už téměř před rokem. Nevinní lidé umírají každý den a ruské bomby ničí ukrajinská města," řekl polský premiér Morawiecki.

Varšava chce vybudovat menší koalici, která bude ochotná Ukrajině napadené Ruskem poslat tanky a další vybavení. Ukrajina a Evropa válku vyhrají, ať už s Německem, nebo bez něj, myslí si polský premiér. "Co dalšího Německo potřebuje, aby otevřelo oči a začalo jednat tak, aby to odpovídalo potenciálu německého státu?" dodal polský premiér.

Tank Leopard 2
Tank Leopard 2 | Foto: Reuters
13:57

Budoucnost Evropy stojí na spojenectví Francie a Německa, řekl německý kancléř Olaf Scholz v Paříži, kde navštívil francouzského prezidenta Emmanuela Macrona při příležitosti 60 let od podpisu Elysejské smlouvy o spolupráci těchto zemí.

"Budoucnost, stejně jako minulost, stojí na spolupráci našich dvou zemí jako hybné síly spojené Evropy," citovala agentura AFP Scholze. Podle agentury DPA kancléř připojil i poděkování ve francouzštině. "Děkuji našim francouzským bratrům a sestrám za jejich přátelství," uvedl a vděčnost vyjádřil i Macronovi.

"Německo a Francie se musí stát průkopníky při obnově Evropy," řekl Macron na tiskové konferenci. Evropa podle francouzského státníka potřebuje nový energetický model, podpořit nové technologie a inovace a prosadit Evropskou unii, která zvládne převzít roli "plnohodnotné geopolitické mocnosti, co se obrany, vesmíru a diplomacie týče".

Spolupráci obou zemí na evropském zajištění surovin, energie nebo objevování vesmíru potvrdil i Scholz. Evropa podle něj musí být schopná ochránit své hodnoty a demokracii před autoritářstvím.

11:07 Vlajka Ruské federace.

Dodávky západních zbraní Ukrajině, které dosáhnou na ruské území, povedou ke globální katastrofě, uvedl předseda dolní komory ruského parlamentu Vjačeslav Volodin. Odpovědí Ruska na vyzbrojování Ukrajiny podle něj bude použití silnějších zbraní.

"Pokud Washington a země NATO dodají zbraně, které budou použity k úderům na města a pokusí se zmocnit našeho území, (…) povede to k odvetným opatřením s použitím silnějších zbraní," napsal Volodin v příspěvku na Telegramu. Americké, německé a francouzské poslance a kongresmany vyzval, aby si uvědomili, jakou zodpovědnost mají vůči lidstvu.

"Argumenty, že jaderné mocnosti dříve nepoužily zbraně hromadného ničení v lokálních konfliktech, jsou neudržitelné. Protože tyto státy nečelily situaci, kdy by byla ohrožena bezpečnost jejich občanů a územní celistvost země," uvedl Volodin a dodal, že rozhodnutí z Bruselu a Washingtonu povede k "příšerné válce".

08:28

Ukrajinští vojáci za uplynulý den odrazili ruské útoky u deseti obcí na Donbasu včetně Bachmutu, který je už měsíce místem nejzuřivějších bojů z celé fronty. Uvedl to ukrajinský generální štáb v ranním hodnocení událostí na frontě. Pokračující obrana Bachmutu na severu Doněcké oblasti je podle analytiků z amerického Institutu pro studium války strategicky rozumným krokem i přes vzrůstající náklady a může vést k vyčerpání ruských vojsk.

Ruská armáda pokračuje v ofenzivě ve směru na Bachmut, kde při operacích stále častěji využívá letectvo, uvedl ukrajinský generální štáb. Obranné síly Ukrajiny podle něj za uplynulý den odrazily útoky u obce Novoselivske v Luhanské oblasti a obcí Bilohorivka, Krasna Hora či Pervomajske v Doněcké oblasti. Tyto informace nelze nezávisle ověřit.

Vysoce postavený činitel Bílého domu, který si přál zůstat v anonymitě, v sobotu uvedl, že Ukrajina si nepotřebuje Bachmut udržet za každou cenu. Kyjev by se místo toho měl připravovat na rozsáhlou jarní ofenzivu proti ruským vojákům, řekl činitel. Podle institutu je sice pravda, že náklady na obranu Bachmutu jsou značné a pravděpodobně stojí Ukrajinu zdroje, které by bylo možné využít pro zahájení protiofenzivy, ale Ukrajina by za uvolnění města Rusku draze zaplatila.

"Samotný Bachmut není operačně ani strategicky významný, ale pokud by jej ruská vojska obsadila poměrně rychle a levně, mohla by doufat v další rozšíření operací. Ukrajinu by to naopak donutilo budovat obranné pozice v méně příznivém terénu," píší analytici. 

07:08

Ukrajinský ministr obrany Oleksij Reznikov dostal pozvánku do parlamentu, aby vysvětlil nákupy údajně předražených potravin pro armádu, o kterých informovala ukrajinské média. V sobotu o tom napsal ruskojazyčný servis BBC s odvoláním na místopředsedkyni parlamentního výboru pro národní bezpečnost, obranu a tajné služby Marjanu Bezuhlovou.

Uvedla také, že věcí se už zabývá státní auditorská služba a policie.

Ukrajinský portál ZN.ua napsal, že ministerstvo obrany nakupovalo potraviny za několikanásobně vyšší ceny, než jsou ty maloobchodní. Například za jedno vajíčko platilo 17 hřiven (přes deset korun), zatímco v obchodech stojí okolo sedmi hřiven. Bezuhlová řekla, že zasedání parlamentu, na které dostal pozvánku ministr Reznikov, se má konat v brzké době a uskuteční se za zavřenými dveřmi.

21:19

Ke konci loňského listopadu opustilo ruský trh 120 západních firem, to je jen 8,5 procenta ze všech, které jsou registrovány v Evropské unii a ve skupině ekonomicky vyspělých zemí G7.

20:30 Vlajka Ruské federace.

Agentura Reuters zveřejnila fotografii ženy, která se v sobotu v Moskvě postavila před pomník ukrajinské básnířce zvané Lesja Ukrajinka s nápisem: Ukrajina nejsou naši nepřátelé, ale bratři. Lidé nosí k památníku květiny, svíčky a hračky, aby uctili památku obětí ruského útoku na obytný dům v Dnipru, při kterém přišlo o život 46 lidí.

Foto: Reuters
20:13 Vlajka Ruské federace.

Ruská armáda provedla v Moskevské oblasti cvičení protivzdušné obrany s cílem odrážet letecké útoky na důležité objekty, oznámilo dnes ruské ministerstvo obrany. Cvičení podle něj zahrnovalo systémy protivzdušné obrany S-300 a zapojilo se do něj přes 150 vojáků a více než 30 kusů zbraní a vojenské techniky.

16:13
 • Souhrn nejdůležitějších událostí v sobotu 21. ledna: 
  Boje na Ukrajině ustaly na mrtvém bodě, uvedla dnes britská vojenská rozvědka. "Nicméně existuje reálná možnost dílčích postupů ruských vojsk v okolí Bachmutu," píše rozvědka, jejíž hodnocení pravidelně na Twitteru zveřejňuje britské ministerstvo obrany.
 • Nerozhodnost Západu ohledně dodávky tanků Kyjevu stojí Ukrajince životy, uvedl poradce ukrajinské prezidentské kanceláře Mychajlo Podoljak. Představitele západních zemí, kteří se v pátek sešli na americké letecké základně Ramstein v Německu, pak vyzval, aby si dodávky těžké techniky rozmysleli rychleji.
 • V Kyjevě se dnes rozloučili s pracovníky ukrajinského ministerstva vnitra včetně šéfa resortu Denyse Monastyrského, kteří ve středu zahynuli při pádu vrtulníku ve městě Brovary na kyjevském předměstí. S dalšími oběťmi havárie se přišly rozloučit také stovky lidí v Brovarech.
14:07

 V Kyjevě se dnes rozloučili s pracovníky ukrajinského ministerstva vnitra včetně šéfa resortu Denyse Monastyrského, kteří ve středu zahynuli při pádu vrtulníku ve městě Brovary na kyjevském předměstí. S dalšími oběťmi havárie se přišly rozloučit také stovky lidí v Brovarech, informovala agentura Unian.

Foto: Reuters
12:12

Mladá Ukrajinka Alina Kapatsynová často sní o tom, jak jí volá matka a oznamuje jí, že se vrací domů. Muži ve vojenských uniformách odvedli 45letou Vitu Hannyčovou z jejího domova na východě Ukrajiny v dubnu. Doposud se nevrátila.

12:11

Nerozhodnost Západu ohledně dodávky tanků Kyjevu stojí Ukrajince životy, uvedl dnes na Twitteru poradce ukrajinské prezidentské kanceláře Mychajlo Podoljak. Představitele západních zemí, kteří se v pátek sešli na americké letecké základně Ramstein v Německu, pak vyzval, aby si dodávky těžké techniky rozmysleli rychleji.

Zástupci pěti desítek zemí podporujících Ukrajinu v pátek oproti očekávání nerozhodli o poskytnutí německých tanků Leopard ukrajinským ozbrojeným silám. Německý ministr obrany Boris Pistorius následně uvedl, že rozhodnutí přijde v nadcházejících dnech.

"Stejně Ukrajinu potřebnými zbraněmi vybavíte a uvědomíte si, že kromě porážky Ruské federace není jiný způsob, jak válku ukončit. Přemýšlejte rychleji," napsal Podoljak.

09:44

Boje na Ukrajině ustaly na mrtvém bodě, uvedla dnes britská vojenská rozvědka. Ruská vojska, která před bezmála 11 měsíci do sousední země vstoupila, podle ní ale mohou postoupit u města Bachmut ve východoukrajinské Doněcké oblasti.

Ukrajina pravděpodobně v posledních dnech mírně postoupila u města Kreminna v Luhanské oblasti a úspěšně se bránila ruským útokům, tvrdí Londýn. V Soledaru nedaleko Bachmutu se nyní podle všeho zotavují ruské jednotky a žoldnéři soukromé Wagnerovy skupiny.

21:42

Rakousko převezme z Ukrajiny na léčení šest lidí, včetně tří dětí, vážně zraněných při středečním pádu vrtulníku nedaleko Kyjeva. Informuje o tom ve svém sobotním vydání rakouský deník Kleine Zeitung. Při neštěstí, jehož příčina je dosud nejasná, zahynulo 14 lidí včetně ukrajinského ministra vnitra Denyse Monastyrského. Vrtulník se zřítil ve městě Brovary u školky. Vážně ranění mají být transportováni do nemocnic ve Vídni, Linci a Štýrském Hradci, potvrdilo dnes večer podle agentury APA rakouské kancléřství. Evakuace, která byla ve čtvrtek dohodnuta s ukrajinským ministerstvem vnitra, začala dnes.

20:54

Americké ministerstvo financí označí ruskou žoldnéřskou Wagnerovu skupinu za nadnárodní zločineckou organizaci a uvalí na ni další sankce. Uvedla to dnes agentura Reuters s odvoláním na bezpečnostního mluvčího Bílého domu Johna Kirbyho, podle něhož se ruský prezident Vladimir Putin na tuto soukromou skupinu spoléhá stále víc. Na Ukrajině je podle Kirbyho nyní nasazeno asi 50 tisíc wagnerovců.

20:14

Zástupci pěti desítek zemí podporujících Ukrajinu dnes na konferenci na americké letecké základně Ramstein v Německu oproti očekávání nerozhodli o poskytnutí německých tanků Leopard ukrajinským ozbrojeným silám. Podle Berlína ale rozhodnutí v této věci padne brzy. Schůzka, která Kyjevu zaručila další podporu, se podle amerického ministra obrany Lloyda Austina soustředila na posílení ukrajinské vzdušné obrany proti ruským úderům. Česká ministryně obrany Jana Černochová spojence ujistila, že Česko bude ve zbrojní pomoci Ukrajincům nejen pokračovat, ale že chce tempo dodávek v příštích měsících zintenzivnit.

18:33

Situace v Ruskem okupované ukrajinské Záporožské jaderné elektrárně se zhoršuje, a to kvůli psychice ukrajinského personálu a stavu vybavení elektrárny, uvedl dnes ukrajinský ministr energetiky Herman Haluščenko. Šéf Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) Rafael Grossi ve čtvrtek podle agentury Reuters vyjádřil obavy, že svět začíná být lhostejný ke značnému nebezpečí, které představuje Rusy ovládaná atomová elektrárna na Ukrajině.

18:02

Při jednání panovala shoda, že je potřeba se v dodávkách pro Ukrajinu posunout "na kvalitativně vyšší úroveň", uvedl vrchní ředitel pro řízení sekce obranné politiky a strategie českého ministerstva obrany Jan Jireš, který na jednání do Ramsteinu doprovázel ministryni Černochovou, "To jednak znamená začít dodávat moderní těžkou vojenskou techniku západní provenience, zadruhé poskytovat vždy celý balík schopností - včetně náhradních dílů na dodanou techniku, zajištění oprav a údržby a výcviku vojáků," uvedl.

17:47

V otázce dodání tanků Ukrajině americký ministr obrany Austin odkázal na německého ministra obrany Pistoriuse, podle kterého rozhodnutí padne brzy. "Němci jsou spolehliví spojenci, dlouhodobě byli spolehliví a věřím, že spolehliví zůstanou," řekl americký ministr. Na dotaz, zda by Němci mohli učinit více, dodal, že ano, stejně jako ostatní. "Německo může udělat více, Spojené státy mohou udělat více, každý může učinit více," poznamenal.

17:46

Přeživší války v Bosně se s Ukrajinci podělili o tipy na přežití. Před třemi desetiletími zažili více než tři roky extrémního strádání, a to když bosenští Srbové ostřelovali jejich město raketami a dělostřelectvem z okolních kopců. Dlouhé obléhání během bosenské etnické války v letech 1992 až 1995 odřízlo Goražde od přístupu k elektřině, potravinám, lékům a okolnímu světu. Tamní obyvatelé však přišli na kreativní způsoby, jak si zajistit světlo a topení. Nyní se o rady, jak přežít, dělí s ukrajinskými civilisty, které uvrhly do tmy a chladu ruské vzdušné útoky na ukrajinskou energetickou síť, píše agentura AP.

17:45

Pro Ukrajinu bude těžké vytlačit ruské vojáky ze svého území, řekl šéf amerického sboru náčelníků štábů Milley. Konec války vidí u jednacího stolu. Milley po jednání na základně Ramstein řekl, že dosud neviděl Severoatlantickou alianci tak jednotnou. Schůzky se dnes zúčastnili představitelé pěti desítek zemí, a to nejen členů NATO. Milley před novináři hovořil o tom, že ukrajinské síly čeká složité osvobozování okupovaného území.

17:44

Spojenci dodávající Ukrajině zbraně se na dnešní schůzce na americké letecké základně Ramstein v Německu soustředili na ochranu ukrajinského vzdušného prostoru. Po jednání to novinářům řekl americký ministr obrany Lloyd Austin, který výslovně za protivzdušné systémy poděkoval Německu, Francii, Nizozemsku a také Británii. "Rusko pokračuje v ostřelování ukrajinských měst střelami a drony," řekl Austin o důležitosti posílení ochrany ukrajinského vzdušného prostoru. K tomu podle něj zásadně přispěje systém protivzdušné obrany Patriot, který Německo slíbilo předat Ukrajině na počátku ledna. 

17:42

Inspekce lodí vyvážejících ukrajinské obilí a další potraviny na základě dohody s Ruskem za poslední tři měsíce zpomalily na polovinu, zatímco v rozvojovém světě - kam velká část ukrajinské zemědělské produkce směřuje - řada lidí hladoví. Podle agentury agentury AP to dnes uvedli představitelé OSN a Kyjeva. Ukrajina má za to, že inspekce Rusko zpomaluje záměrně. Jeden z ruských činitelů to ale popřel. Dohodu o vývozu ukrajinského obilí mezi Kyjevem a Moskvou loni v létě zprostředkovaly Ankara a OSN. Ukrajina do té doby kvůli Ruskem vyvolané válce své zemědělské plodiny po moři vůbec vyvážet nemohla.

17:05

Česká republika je připravena nadále podporovat Ukrajinu vojenskými dodávkami, a to zejména od zbrojních firem. Tempo chce ještě zvýšit. Po dnešním jednání se spojenci na americké letecké základně Ramstein v Německu to uvedla česká ministryně obrany Jana Černochová. Ministerstvo obrany v tiskové zprávě připomnělo koordinační roli Česka v mezinárodním projektu modernizace 90 tanků T-72 pro Ukrajinu, který spolufinancují USA a Nizozemsko a který má na starosti firma Excalibur Army. Úřad dodal, že Nizozemsko a ČR připravují další dva projekty v oblasti protiletecké obrany a dělostřelectva.

16:24

Polský ministr obrany Mariusz Blazsczak řekl novinářům během jednání na americké základně Ramstein, že rozodnutí poslat německé tanky Leopard 2 na Ukrajinu zatím nepadlo.

15:36 Vlajka Ruské federace.

Ruské invazní jednotky v okupované Luhanské oblasti na východě Ukrajiny využívají areál tamní porodnice jako polní nemocnici. Informoval o tom ukrajinský generální štáb, podle kterého se v místě léčí více než 300 žoldnéřů ze soukromé Vagnerovy skupiny raněných v bojích. "Nepřítel dále používá síť civilních zdravotnických zařízení na dočasně okupovaném území k léčení svých zraněných vojáků," uvedl ukrajinský generální štáb. Porodnice využívaná jako polní nemocnice se nachází ve městě Novopskov na severovýchodě Luhanské oblasti.

15:33

Premiér Petr Fiala  se v úterý v Berlíně setká s kancléřem Olafem Scholzem. Jednat budou o pokračování podpory Ukrajině, bilaterálních vztazích a hospodářské spolupráci.

14:24

Rozhodnutí o dodávce tanků Leopard na Ukrajinu zatím nepadlo, stále se zvažují plusy i negativa, řekl německý ministr obrany Boris Pistorius. Berlín prověří, jaké má možnosti a armádní a průmyslové zásoby na poskytnutí různých typů tanků Leopard.

Boris Pistorius
Boris Pistorius | Foto: Reuters
14:21

Souhrn nejdůležitějších událostí:

 • Německo stále zvažuje, zda na Ukrajinu poslat tanky Leopard 2. Česko a Slovensko jsou případně ochotny poslat vlastní, zjistil list Frankfurter Allgemeiner Zeitung z diplomatických zdrojů.
 • Zbrojní pomoc Ukrajině nesmí polevit, naopak je nutné ji zintenzivnit. Na úvod pátečního jednání kontaktní skupiny pro Ukrajinu na americké letecké základně Ramstein v Německu to prohlásil ministr obrany USA Lloyd Austin.
 • Prezident Volodymyr Zelenskyj poděkoval spřáteleným zemím za podporu a vyzval k dalším rychlým dodávkám zbraní včetně tanků. Varoval, že největší ruskou zbraní je čas.
14:19 Vlajka Ruské federace.

Proruské síly samozvané Doněcké lidové republiky v pátek uvedly, že ruské jednotky převzaly kontrolu nad malou obcí Kliščijivka jižně od Bachmutu, napsala agentura Reuters. Její dobytí už ve čtvrtek oznámil Jevgenij Prigožin, zakladatel Wagnerovy skupiny. Podle amerického Institutu pro studium války to bylo poprvé, co Prigožin osobně informoval o údajném ruském vojenském úspěchu. Podnikatel blízký Kremlu, který podle pozorovatelů soupeří o moc s představiteli ruského ministerstva obrany, také uvedl, že výhradně jeho žoldnéři jsou zodpovědní za postup jižně od Bachmutu.

14:18

Česko a Slovensko jsou zřejmě ochotny vzdát se ve prospěch Ukrajiny tanků Leopard 2, které mají podle dřívější dohody obdržet z Německa. S odvoláním na své zdroje z diplomatických kruhů to dnes uvedl německý deník Frankfurter Allgemeine Zeitung. Podle něj krok Prahy a Bratislavy zvyšuje tlak na Berlín, aby na dnešním jednání v Ramsteinu souhlasil s předáním německých obrněnců Kyjevu.

Německo loni darovalo Česku a Slovensku tanky Leopard 2A4 náhradou za to, že tyto země předaly Kyjevu desítky kusů zbrojní techniky ze sovětské éry. O variantě, podle které by Německo ještě letos mohlo dodat na Ukrajinu více tanků Leopard v případě, že by Česko a Slovensko odsouhlasily pozdější příjezd slíbených tanků z Německa, informoval deník již v úterý. Česká ministryně obrany Jana Černochová ve čtvrtek uvedla, že o zpoždění dodávky leopardů do ČR ve prospěch Ukrajiny se nejednalo.

14:17

Vážené čtenářky, vážení čtenáři, vítáme vás u nové online reportáže k ruské invazi na Ukrajinu. Starší příspěvky najdete zde.

Zahraničí Reuters ČTK Zahraničí, Reuters, ČTK
Aktualizováno před 2 hodinami
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 hodinami

Pence přebírá plnou zodpovědnost za tajné dokumenty nalezené u sebe doma

Bývalý americký viceprezident Mike Pence prohlásil, že přebírá "plnou odpovědnost" poté, co byly v jeho domě v Indianě nalezeny tajné dokumenty. Informovala o tom agentura AP. Tajné dokumenty, které přitom každá administrativa po skončení funkčního období musí odevzdat Národnímu archivu, se dříve našly také u bývalého prezidenta Donalda Trumpa a současné hlavy státu a zároveň bývalého viceprezidenta Joea Bidena.

"Dovolte mi, abych se vyjádřil jasně: tyto tajné dokumenty neměly být v mém osobním sídle," řekl Pence při vystoupení na Floridské mezinárodní univerzitě. Dodal, že o tom, že se dokumenty nacházejí v jeho rezidenci, nevěděl, ale nevědomost podle něj není omluvou.

Zpravodajská stanice CNN před několika dny informovala, že u Pence se minulý týden našlo zhruba deset utajovaných vládních dokumentů. Ty si pak 19. ledna vyzvedli agenti Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI). Co přesně v nich bylo ani jaký byl stupeň jejich utajení, média zatím neuvedla.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Na jihu Čech hrozí ledovka, může způsobit problémy v dopravě i úrazy chodců

Na jihu Čech hrozí od pátečního večera vznik ledovky. Varování Českého hydrometeorologického ústavu platí pro Jihočeský kraj a západní polovinu Vysočiny do sobotního poledne. Opatrní by měli být zejména řidiči, ale i chodci.

Ledovka, tedy souvislá průhledná ledová vrstva s hladkým povrchem, může na jihu Čech vzniknout v důsledku mrznoucího mrholení či deště. Varování platí od dnešních zhruba 18:00 do sobotního poledne. Týká se celého Jihočeského kraje, na Vysočině pak regionů v okolí Humpolce, Jihlavy, Pacova, Pelhřimova a Telče.

Pozor na ledovku by si měli dát zejména řidiči. Podle meteorologů hrozí problémy v dopravě a zvýšená nehodovost. Ve zvýšené míře by měli být opatrní i chodci, kteří mohou uklouznout a zranit se. Starším nebo méně pohyblivým lidem meteorologové doporučují, aby po dobu platnosti výstrahy omezili vycházení ven.

Zdroj: ČTK
Další zprávy