Polsko podnikne "nestandardní kroky", když Německo nedovolí poslat Ukrajině své tanky

Přenos skončil
Polsko je připravené podniknout "nestandardní kroky", pokud Berlín nedá souhlas s rozhodnutím polské vlády poslat Ukrajině německé tanky Leopard 2, sdělil náměstek ministra zahraničí Pawel Janbloński. V pátek se na americké základně Ramstein v Německu sejdou zástupci desítek zemí a očekává se, že jedním z témat bude právě možnost poskytnout německé tanky Ukrajincům. Invazi nadále sledujeme online.
Německý tank Leopard 2.
Německý tank Leopard 2. | Foto: Zdroj: Youtube.com/Military Update
Přenos skončil
14:30

Vážené čtenářky, vážení čtenáři, z technických důvodů uzavíráme tento online přenos. Nové informace naleznete zde.

13:28

Francouzský prezident Emmanuel Macron dnes oznámil záměr do konce desetiletí francouzské výdaje na obranu. Uvedl, že na rozpočet francouzské armády chce v letech 2024 až 2030 vyčlenit více než 400 miliard eur (9,6 bilionu Kč), tedy o zhruba 100 miliard více než v letech 2019 až 2025, kdy činil 295 miliard eur. Informovala o tom agentura AFP.

12:49 Vlajka Ruské federace.

Mluvčí ruského prezidenta Vladimira Putina Dmitrij Peskov dnes odmítl komentovat zprávy o posilování protivzdušné obrany v ruském hlavním městě Moskvě, informovala agentura Interfax. Ruská média od čtvrtka spekulují, že se Kreml připravuje na možný vzdušný útok na metropoli.

"Zde bych vás rád přesměroval výhradně na naše ministerstvo obrany. Jsou zodpovědní za zajištění bezpečnosti celé země a konkrétně hlavního města," odpověděl Peskov na novinářský dotaz k posilování protivzdušné obrany v metropoli.

11:41

Zbrojní pomoc Ukrajině nesmí polevit, naopak je nutné ji zintenzivnit. Na úvod dnešního jednání kontaktní skupiny pro Ukrajinu na americké letecké základně Ramstein v Německu to prohlásil ministr obrany USA Lloyd Austin. K zástupcům pěti desítek zemí, které Ukrajinu zbrojně podporují, promluvil přes videomost ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Poděkoval jim za pomoc, zároveň ale vyzval k dalším rychlým dodávkám zbraní včetně západních tanků.

10:29

Britské ministerstvo obrany se ve svém dnešním shrnutí dění soustředí na Wagnerovu skupinu:

10:29 Vlajka Ruské federace.

Dodávky západních tanků na Ukrajinu neodradí Rusko od splnění svých cílů, řekl Putinův mluvčí Dmitrij Peskov.

9:38

Rusové oznámili, že kontrolují vesnici Kliščivka blízko Bachmutu.

9:33

Na Ukrajině se zřejmě schyluje k velkým tankovým bitvám a k soubojům mezi západními a ruskými tanky.

9:31

Finsko oznámilo, že poskytne Ukrajině další balík vojenské pomoci, který bude mít hodnotu 400 milionů eur (9,57 miliardy korun). Tanky Leopard 2 součástí pomoci nyní nejsou, uvedlo finské ministerstvo obrany.

Finsko a Polsko daly již dříve najevo, že jsou ochotné své tanky Leopard 2 německé výroby ukrajinské armádě dodat. Podle pravidel k tomu ovšem potřebují svolení Berlína.

08:35

Nový ruský útok na Ukrajinu z Běloruska není v tuto chvíli příliš pravděpodobný, očekávat se dá spíše na podzim, uvedl ve svém pravidelném hodnocení války na Ukrajině americký Institut pro studium války, který tak usuzuje na základě aktivit ruských vojsk v Bělorusku. Bělorusko, které je nejbližším spojencem Moskvy, sice nevyslalo své vojáky do války proti Ukrajině, ale poskytlo Rusku k útoku proti sousední zemi své území a letiště. Ukrajina musí chránit svou severní hranici v obavě, že by se mohl zopakovat ruský útok z Běloruska na Kyjev ze začátku invaze.

07:58

Souhrn nejdůležitějších událostí:

 • Šéf Evropské rady Charles Michel při návštěvě Kyjeva prohlásil, že Ukrajina je Evropská unie a Evropská unie je Ukrajina. Dodal, že je zapotřebí pomoci východoevropské zemi vstoupit do evropského bloku.
 • Spojené státy v rámci dalšího balíku vojenské pomoci poskytnou Ukrajině mimo jiné 59 bojových vozidel pěchoty Bradley a 90 obrněných transportérů Stryker.
 • Polsko je připravené udělat "nestandardní kroky", pokud Berlín nebude souhlasit s posláním tanků Leopard 2 Ukrajině.
07:55

Polsko je připravené podniknout "nestandardní kroky", pokud Německo nebude souhlasit s rozhodnutím Varšavy poslat Ukrajině tanky Leopard 2, řekl náměstek ministra zahraničí Pawel Jabloński na rozhlasové stanici RMF FM. V pátek se na americké základně Ramstein v Německu sejdou zástupci několika desítek zemí, které dodávkami zbraní podporují Ukrajinu v jejím boji proti ruské invazi, a očekává se, že jedním z témat bude právě možnost poskytnout německé tanky Ukrajincům.

07:50 Vlajka Ruské federace.

Ruské invazní jednotky v okupované Luhanské oblasti na východě Ukrajiny využívají areál tamní porodnice jako polní nemocnici, informuje ukrajinský generální štáb. Podle něj se v místě léčí více než 300 žoldnéřů ze soukromé Wagnerovy skupiny raněných v bojích.

06:30 Vlajka Ruské federace.

V Rusku začaly spontánně vznikat pomníčky k uctění obětí sobotního zásahu obytného domu v ukrajinském městě Dnipro ruskou raketou, při kterém podle posledních údajů přišlo o život 46 lidí. K moskevskému pomníku ukrajinské básnířce Lesje Ukrajince, žijící na přelomu 19. a 20. století, už před několika dny začali lidé přinášet květiny, svíčky a hračky. Podobná pietní místa se objevila i v dalších ruských městech, uvedla ruská redakce BBC na svém webu, kde zveřejnila i snímky pomníčků ze sociálních sítí.

V úterý k moskevskému pomníku přišli i aktivisté prokremelského hnutí SERB, kteří přivolali policii. Ta zadržela u památníku několik lidí. Dva zadržení kladli k pomníku květy, další dva jen postávali v okolí, uvedl server OVD-Info, který monitoruje policejní zásahy.

06:28

USA v rámci dalšího balíku vojenské pomoci v celkové hodnotě 2,5 miliardy dolarů (asi 55,4 miliardy korun) poskytnou Ukrajině mimo jiné 59 bojových vozidel pěchoty Bradley a 90 obrněných transportérů Stryker, uvedly tiskové agentury s odvoláním na komuniké Pentagonu.

Balík pomoci neobsahuje tanky, které se staly předmětem sváru. Německo totiž uvedlo, že nepošle své tanky Leopard na Ukrajinu, pokud USA nepošlo své tanky Abrams. USA argumentují, že tank Abrams je poháněn složitým turbínovým motorem, podobným leteckému proudovému motoru, a tak by se kvůli časté údržbě a vysoké spotřebě paliva pro boj na Ukrajině nehodil, upozornila agentura AP.

21:47

Šéf Evropské rady Charles Michel při své dnešní návštěvě Kyjeva prohlásil, že Ukrajina je Evropská unie a Evropská unie je Ukrajina. Podle agentury Reuters dále řekl, že je zapotřebí pomoci východoevropské zemi vstoupit do evropského bloku. V ukrajinské metropoli se setkal s prezidentem Volodymyrem Zelenským.

21:31

Pravoslavný svátek Zjevení Páně na Ukrajině poznamenala invaze. Někteří pravoslavní křesťané dnes opět podstupovali tradiční rituál a nořili se venku do ledové vody. Činili tak na svátek Zjevení Páně, který některé národy slaví podle pravoslavného kalendáře, tedy 19. ledna. Tradice připomíná pokřtění Ježíše Krista v řece Jordánu. Na Ukrajině - poblíž frontové linie - tento rituál poznamenala válka s Ruskem, napsala agentura AFP.

20:19

Smrt ukrajinského podnikatele Denyse Kirjejeva, jenž se účastnil rusko-ukrajinských mírových hovorů a kterého loni v březnu zabili patrně příslušníci ukrajinské tajné služby SBU, souvisela se špatnou koordinací mezi ukrajinskými tajnými službami na začátku ruské invaze.rozhovoru se stanicí Delfi to řekl poradce šéfa ukrajinské prezidentské kanceláře Mychajlo Podoljak. "Měl vztah s rozvědkou ministerstva obrany a jeho zabití souviselo s tím, že mezi silovými strukturami neexistovala jednotná koordinace," řekl Podoljak v interview a upozornil, že se jednalo o první dny války, kterou rozpoutalo Rusko. "Na jedné straně se proti němu objevily určité stížnosti, na druhou stranu se nestihly ty stížnosti vyřídit formou dialogu," poznamenal Podoljak, podle něhož Kirjejevova smrt nesouvisela s tehdejšími ukrajinsko-ruskými mírovými rozhovory.

18:00

Do Ruska by z některé z blízkých zemí Evropské unie mohla šířit objektivní a pravdivé informace nová rozhlasová stanice. Novinářům to dnes řekla místopředsedkyně Evropské komise Věra Jourová, která se v současnosti snaží vznik rádia zorganizovat. EU by podle ní měla dělat více, aby se úspěšně vyrovnala s dezinformacemi a propagandou šířenými z Moskvy v rámci ruské agrese na Ukrajině. "Myslím si, že jsme v té informační válce velmi defenzivní a měli bychom se pokusit ty informace k Rusům dostat," řekla dnes Jourová novinářům v Bruselu po návratu ze Světového ekonomického fóra v Davosu. 

Provoz rádia by podle ní mohla mít na starosti některá ze zavedených vysílacích společností - Jourová o tom chce hovořit například s Rádiem Svobodná Evropa či se stanicí Deutsche Welle. Pokud by se možnost spuštění rádia ukázala být reálná, pokusí se místopředsedkyně Evropské komise sehnat na jeho fungování peníze.

16:20

Dánsko poskytne Ukrajině devatenáct houfnic francouzské výroby Caesar.

16:07 Vlajka Ruské federace.

Ruský Gazprom pokračuje ve snižování dodávek plynu do EU přes Ukrajinu, dnes mají činit 25,1 milionu krychlových metrů, uvedla agentura Reuters. Od 6. do 16. ledna se dodávky pohybovaly mezi 35,4 a 35,5 milionu krychlových metrů denně. Po většinu loňského druhého pololetí přitom přesahovaly 40 milionů krychlových metrů denně.

16:04

Polsko v dalším balíku pomoci Ukrajině pošle protiletadlové kanóny S-60 a 70 tisíc kusů munice, potvrdilo ochotu poskytnout i rotu tanků Leopard.

15:42

Německý zbrojní průmysl by mohl letos Ukrajině dodat přes sto tanků - Leopardy 1 a 2 a starší britské tanky Challenger 1. S odvoláním na své zdroje to napsal německý ekonomický deník Handelsblatt.

15:19

Pohled na dům v Dnipru, který v sobotu zasáhla ruská raketa. V troskách zahynulo 44 lidí.

Foto: Reuters
15:14 Vlajka Ruské federace.

Patriarcha Ruské pravoslavné církve Kirill prohlásil, že porážka Ruska povede ke konci světa.

15:12

O možnosti, aby Česko souhlasilo se zpožděním dodávek tanků Leopard z Německa ve prospěch Ukrajiny, se nikdy nejednalo, uvedla ministryně obrany Jana Černochová.

15:06

Velká Británie plánuje poslat na Ukrajinu 600 laserem naváděných střel Brimstone, oznámil v Estonsku britský ministr obrany Ben Wallace.

14:41 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj při projevu k národu 22. února 2022.

Dnes se také konala "ukrajinská snídaně", na okraj Světového ekonomického fóra ve švýcarském Davosu. Ranního videohovoru se zúčastnil i ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. "Nechápu, s kým a o čem mám mluvit. Dokonce se ani nevyznám v tom, jestli je (Putin) stále naživu. Nevím, kdo rozhoduje, jaká skupina lidí. Když mluvíme o 'mírových rozhovorech', tak vůbec nechápu, s kým je mám vést," řekl.

V souvislosti s tím se zmínil i o Putinových nedávných televizních vystoupeních, na kterých je ruský vůdce podle odborníků na falešném pozadí.

Volodymyr Zelenskyj promlouvá k účastníkům fóra v Davosu.
Volodymyr Zelenskyj promlouvá k účastníkům fóra v Davosu. | Foto: Reuters
13:54

Estonská vláda schválila další balíček vojenské pomoci Ukrajině na obranu proti Rusku. Kyjev v jeho rámci obdrží desítky houfnic, munici, dělostřelecké vybavení či granátomety. Celková výše vojenské podpory Ukrajině tímto přesáhla jedno procento estonského hrubého domácího produktu

13:12

Evropský parlament přijal usnesení o zřízení zvláštního tribunálu pro vyšetřování ruských válečných zločinů na Ukrajině. Usnesení podpořilo 427 poslanců, 19 bylo proti a 33 se zdrželo hlasování.

12:22

Válka na Ukrajině je podle francouzského prezidenta Emmanuela Macrona výsledkem existenční krize Ruska, jeho národního příběhu a budoucnosti. Politik to řekl v rozhovoru, který otiskl deník El País. Podle Macrona není možné dosáhnout trvalého míru, aniž by se nalezla odpověď na tuto krizi identity Ruska. Dodal, že Francie pevně stojí na straně Kyjeva a přeje si vítězství Ukrajiny ve válce.

Francouzský prezident Emmanuel Macron na summitu Evropského politického společenství v Praze
Francouzský prezident Emmanuel Macron na summitu Evropského politického společenství v Praze | Foto: Reuters
11:49 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj při projevu k národu 22. února 2022.

"Ukrajina získá Krym zpět. Je to naše země," řekl ve videoprojevu k účastníkům Světového ekonomického fóra v Davosu ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

11:31

"Není důvod se obávat eskalace války. Dejme Ukrajině zbraně, ať konflikt rychle ukončí," řekl na Světovém ekonomickém fóru v Davosu bývalý britský premiér Boris Johnson.

11:17

Švédsko oznámilo, že poskytne Ukrajině další vojenskou pomoc, která bude zahrnovat i dělostřelecký systém Archer, vozidla bojové pěchoty či protitankové střely. Švédský premiér Ulf Kristersson na tiskové konferenci uvedl, že nový balík obranné pomoci bude obsahovat 50 bojových vozidel pěchoty CV90 a protitankové zbraně NLAW. Švédská vláda rovněž podle Kristerssona pověřila armádu, aby připravila dodávku dělostřeleckého systému Archer.

11:12

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj a další ukrajinští činitelé před zasedáním kontaktní skupiny v Ramsteinu znovu vyzvali západní spojence k dodávkám tanků.

10:08

Nový německý ministr obrany Boris Pistorius označil za svůj úkol posílení armády. Slíbil další zbrojní pomoc Ukrajině, tanky Leopard ale nezmínil.

1%:05 Vlajka Ruské federace.

Šéf ruské žoldnéřské Vagnerovy skupiny Jevgenij Prigožin řekl, že jeho vojáci získali kontrolu nad malou vesnicí u Bachmutu, ale dobytí města je ještě daleko.

Foto: Reuters
9:49

Ruský prezident Vladimir Putin chce za každou cenu získat Donbas do března. Potřebujeme tanky, řekl v rozhovoru pro Aktuálně.cz ukrajinský vojenský analytik Mykola Siruk.

9:47 Vlajka Ruské federace.

Bývalý ruský prezident Dmitrij Medveděv varoval NATO, že pokud Rusko prohraje na Ukrajině, vypukne jaderná válka. "Porážka jaderné mocnosti v konvenční válce vyvolá jadernou válku," uvedl Medveděv, který je nyní místopředsedou ruské Bezpečnostní rady. Své varování zveřejnil na sociální síti Telegram.

09:43

Britské ministerstvo obrany se ve svém dnešním shrnutí dění soustředí na využití tanků Rusy:

9:41

Spojené státy chystají další balík vojenské pomoci pro Ukrajinu v hodnotě až 2,5 miliardy dolarů (asi 55,4 miliardy korun). Obsahovat by měl poprvé i obrněná vozidla typu Stryker, tanky zatím USA Ukrajině poskytnout neplánují. Televizi CNN to řekly dva zdroje obeznámené s plánováním pomoci. Balík podle nich zatím není hotový, dokončen by mohl být koncem týdne.

Vozidla Stryker jsou lehčí a rychlejší než obrněnce a stíhače tanků Bradley, jež obsahuje dosud největší pomoc pro Ukrajinu oznámená 5. ledna. Oba typy obrněnců jsou ozbrojené a sloužit mohou k přepravě vojáků přímo na bojišti.

08:19

Přehled nejdůležitějších událostí:

 • Prezident Volodymyr Zelenskyj nařídil zjistit příčiny havárie vrtulníku u Kyjeva, při které ve středu zahynulo 14 lidí včetně ukrajinského ministra vnitra. Podle názoru Zelenského nešlo o nešťastnou náhodu.
 • Rusko pravděpodobně zvažuje nasadit na Ukrajinu menší množství svých nových tanků T-14 Armata.
 • Polský prezident Andrzej Duda v Davosu vyjádřil obavu, že Rusko připravuje novou ofenzivu na Ukrajině, a to v nejbližších měsících.
08:13 Vlajka Ruské federace.

Ruská tajná služba FSB oznámila, že zahájila trestní řízení proti občanovi Spojených států, který je podezřelý ze špionáže. "Federální bezpečnostní služba zahájila trestní řízení proti americkému občanovi v souvislosti s trestným činem podle článku 276 trestního zákoníku Ruské federace (špionáž)," citovala z prohlášení tajné služby ruská agentura TASS. Americký občan je podle FSB podezřelý ze shromažďování zpravodajských informací o biologických tématech namířených proti bezpečnosti Ruska. Ani agentura TASS žádné další podrobnosti neuvedla. Napsala nicméně, že Američanovi může hrozit až 20 let vězení.

07:48 Vlajka Ruské federace.

Rusko pravděpodobně zvažuje nasadit na Ukrajinu menší množství svých nových tanků T-14 Armata. Zatím se vyskytovaly jen na přehlídkách, výstavách a veletrzích. Na konci prosince se nicméně objevily záběry těchto tanků ve výcvikovém prostoru na jihu Ruska.

"Rozmístění tanků T-14 bude pro Rusko pravděpodobně vysoce rizikové rozhodnutí. Tank byl vyvíjen 11 let, program se potýkal se zpožděními a objevily se i zprávy o výrobních problémech. Další výzvou pro Rusko je upravit svůj logistický řetězec tak, aby zvládl i T-14, protože jsou mnohem větší a těžší než jiné ruské tanky," dodalo britské ministerstvo obrany.

07:27

Ukrajinci odrazili útoky ruské armády u obce Bilohorivka v Luhanské oblasti a u dalších více než deseti obcí v Doněcké oblasti, uvedl generální štáb. "Nepřátelská dělostřelecká palba zasáhla oblast 22 osad ve směru na Bachmut. Jsou mezi nimi Bilohorivka, Vesele, Majorsk, Krasna Hora, Bachmut, Kliščijivka či Družba," informoval generální štáb. "I ve směru na Cherson okupanti nepřestávají terorizovat civilní obyvatelstvo. Oblast více než 20 osad byla ostřelována raketomety a dělostřeleckou palbou," dodal.

22:05

Politování nad smrtí ukrajinského ministra vnitra Denyse Monastyrského vyjádřila řada evropských politiků i americký prezident Joe Biden. 

21:41 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj při projevu k národu 22. února 2022.

Prezident Volodymyr Zelenskyj nařídil tajné službě, policii a dalším orgánům zjistit příčiny havárie vrtulníku u Kyjeva, při které ve středu zahynulo 14 lidí včetně ukrajinského ministra vnitra. Později uvedl, že podle jeho názoru nešlo o nešťastnou náhodu.

"Domnívám se, na základě zkušenosti s válkou, kterou mám stejně jako celá naše společnost, že to nebyla nešťastná náhoda, byla to válka. Válka se neodehrává jen na bojišti. Válka se odehrává na různých frontách," prohlásil Zelenskyj ve videoprojevu k účastníkům Světového ekonomického fóra ve švýcarském Davosu.

20:07

Mnichovská bezpečnostní konference letos nepozvala žádné ruské vládní představitele, sdělil agentuře Reuters šéf konference Christoph Heusgen. Setkání světových státníků a expertů na bezpečnostní a obrannou politiku se letos v bavorské metropoli uskuteční ve dnech 17. až 19. února, tedy několik dní před ročním výročím vpádu Ruska na Ukrajinu.

19:40 Vlajka Ruské federace.

Na jihu evropské části Ruska speciální jednotka zastřelila vojáka, který dezertoval od ruské armády na Ukrajině. Podle policie, která po něm vyhlásila pátrání, existovalo nebezpečí, že je voják ozbrojen a bude představovat hrozbu pro okolí, informovalo Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda. "Dmitrij Perov, který byl hledán kvůli svévolnému opuštění jednotky, byl nalezen a zlikvidován. Situace je pod kontrolou silových struktur. Obyvatelé nejsou v ohrožení," uvedla na sociálních sítích správa ruské Lipecké oblasti, kde byl voják zastřelen.

19:33

Šéf maďarské diplomacie Péter Szijjártó srovnal při návštěvě Havany protiruské sankce s americkým embargem na Kubu, píše agentura EFE. Podle něj sankce nedosáhly svých cílů a přinesly jen utrpení lidem. Na Kubě Szijjártó jednal s prezidentem Miguelem Díazem-Canelem či ministrem zahraničí Brunem Rodríguezem. Szijjártó uvedl, že by "doba sankcí a blokád měla být nahrazena dobou dialogu". Szijjártó dále řekl, že politika spočívající v sankcích a blokádách nedosáhla svých cílů a "jen způsobila utrpení lidem".

18:51

Japonská vláda poskytne na pomoc ukrajinským uprchlíkům v Česku dva miliony dolarů, tedy zhruba 44,3 milionu korun. Peníze budou určené především na zajištění ubytování, informovalo japonské velvyslanectví v Česku. 

18:48

Polský prezident Andrzej Duda v Davosu vyjádřil obavu, že Rusko připravuje novou ofenzivu na Ukrajině, a to v nejbližších měsících. Dodal, že je nezbytné Kyjevu poskytovat další podporu v podobě moderních tanků a střel. "Jsou nadále velmi silní a my se obáváme, že připravují novou ofenzivu během pár měsíců, takže je klíčové poslat Ukrajině dodatečnou pomoc, zejména moderní tanky a moderní rakety," prohlásil Duda. Polsko před týdnem oznámilo záměr poskytnout Kyjevu rotu tanků Leopard 2, Berlín zatím potřebný souhlas neudělil. Ochotu předat tanky tohoto typu dalo najevo také Finsko.

17:58

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vyzval svět, aby se rychle rozhodoval ohledně pomoci jeho zemi, která se od loňského února brání ruské agresi. V projevu, kterým prostřednictvím videomostu oslovil účastníky Světového ekonomického fóra ve švýcarském Davosu, žádal konkrétně tanky, jejichž dodávky podle něj musí být rychlejší než schopnost Ruska provádět útoky.

Zelenskyj přednesl svůj "apel na rychlost" v době, kdy Berlín zvažuje svůj souhlas s dodávkami tanků Leopard 2 německé výroby na Ukrajinu. "Tyranie postupuje rychleji než demokracie," varoval ukrajinský prezident. Právě dodávky tanků a systémů protivzdušné obrany by podle něj měly být rychlejší.

17:32

Krym a Donbas jsou části Ukrajiny, řekl v rozhovoru s agenturou Bloomberg srbský prezident Aleksandar Vučić. Srbský lídr, který se v nedávných letech se svým ruským protějškem Vladimirem Putinem často osobně setkával, také uvedl, že s Putinem už "mnoho měsíců" nehovořil.

Srbsko je tradičně jedním z nejbližších spojenců Ruska v Evropě. V poslední době se ale snaží udržet si od Moskvy určitý odstup a válka na Ukrajině vnáší do rusko-srbských vztahů napětí, poznamenala agentura Bloomberg.

"Pro nás je Krym Ukrajina a Donbas je Ukrajina. A tak to také zůstane," uvedl Vučić. "Od samého začátku jsme říkali, že nejsme schopni a nemůžeme podpořit ruskou invazi na Ukrajinu," dodal prezident, který podle agentury v minulosti bral hodiny ruštiny, aby mohl s ruským lídrem jednat napřímo.

16:57

Pokud má válka na Ukrajině skončit, ruská agrese musí selhat, řekl německý kancléř Scholz v Davosu. Varoval také před roztříštěností světa.

16:23

Když ukrajinské armádě vloni scházely životně důležité pohonné hmoty a munice sovětské ráže, zachránilo ji Bulharsko. Sofia se přitom snažila zdůrazňovat, že Kyjev nevyzbrojuje.

To však byla kouřová clona, tajným zásobováním totiž podstupovala politické riziko: Moskva od května podnikala proti Bulharsku kybernetické útoky, které dočasně ochromily distribuci elektřiny, fungování pošty či vyplácení důchodů. Novináři ze serveru Politico a německého deníku Die Welt svá zjištění zakládají na rozhovorech s ukrajinským ministrem zahraničí Dmytrem Kulebou, bývalým bulharským premiérem Kirilem Petkovem a jeho ministrem financí Asenem Vasilevem.

15:28

Vladimir Putin se podle generálního tajemníka Severoatlantické aliance (NATO) Jense Stoltenberga vůbec nepřipravuje na mír, a proto si musí uvědomit, že na bojišti nezvítězí. Šéf NATO chce více zbraní pro Ukrajinu.

15:22

Uprchlíci z Ukrajiny napadené Ruskem si budou moci prodloužit dočasnou ochranu v Česku o rok do konce března 2024. Postup stanoví novela zákona zvaného lex Ukrajina, kterou prezident Miloš Zeman podepsal, oznámil Hrad.

Dočasná ochrana umožňuje běžencům přístup k veřejnému zdravotnímu pojištění, vzdělání či na trh práce. Úřadům prodloužení ochrany naopak umožní zjistit přesnější údaje o tom, kolik uprchlíků se v Česku skutečně nachází. Podle ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) je jich kolem 300 tisíc a jejich počet se nijak razantně nezvyšuje.

15:08

Ministerstvo vnitra upravilo počet obětí nehody vrtulníku v Brovarech na čtrnáct. Původně uvádělo osmnáct obětí.

14:49

Po dnešní tragické smrti Denyse Monastyrského jmenoval ukrajinský premiér Denys Šmyhal novým ministrem vnitra Ihora Klymenka, dosavadního ředitele ukrajinské policie.

14:46

Kanada dodá Ukrajině 200 obrněných transportérů Senator. Na návštěvě Kyjeva to ve středu oznámila kanadská ministryně obrany Anita Anandová.

13:43 Projev Vladimira Putina k uznání nezávislosti donbaských republik, 21. 2. 2022.

Ruský prezident Vladimir Putin při návštěvě petrohradské zbrojovky ve středu zdůrazňoval, že vítězství Ruska v konfliktu na Ukrajině je nevyhnutelné, o tom podle něj není pochyb.

13:08

Politování nad smrtí ukrajinského ministra vnitra Denyse Monastyrského, který dnes zahynul ve věku 42 let při pádu vrtulníku u Kyjeva, vyjádřila řada evropských politiků. Předseda Evropské rady Charles Michel ho označil za velkého přítele Evropské unie. Soustrast projevili i čeští politici, včetně premiéra Petra Fialy. Britská ministryně vnitra Suella Bravermanová nehodu, při níž podle Kyjeva zahynulo nejméně 15 lidí včetně tří dětí, označila za srdcervoucí tragédii.

12:37

Válka na Ukrajině neskončí v bezprostřední budoucnosti, míní šéf OSN António Guterres. Řekl to ve středu na Světovém ekonomickém fóru (WEF) ve švýcarském Davosu a dodal, že na vážně míněné vyjednávání obou stran o míru teď šanci nevidí.

10:23

Německo by ještě letos mohlo podle deníku Frankfurter Allgemeine Zeitung dodat Ukrajině okolo 45 tanků Leopard 2. Souhlasit musí kancléř Scholz, ale také Česko se Slovenskem, napsal německý list.

10:21

Vyjádření českého ministra vnitra Víta Rakušana.

10:16

Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) bude osobně kondolovat rodině ukrajinského ministra vnitra, který dnes zahynul při havárii vrtulníku. Uvedl, že jejich vztah byl velmi osobní.

10:09

Rocková zpěvačka Julia Čičerina se stala hlasem ruské agrese na Ukrajině. Militantní nacionalistka a stoupenkyně Vladimira Putina nenávidí Ukrajince.

10:08

Počet obětí nehody vrtulníku ministerstva vnitra v Brovarech stoupl na osmnáct.

10:02

Shrnutí dění na Ukrajině očima britského ministerstva obrany:

10:01

Předseda Evropské rady Charles Michel se vyslovil pro to, aby Západ poskytl Ukrajině tanky a pomohl jí tak čelit ruské invazi.

9:57

Ukrajinské dělostřelectvo ostřeluje Soledar, který na začátku týdne dobyli Rusové.

9:56

Havárii zřejmě zapříčinila hustá mlha, podle prvních zjištění pilot příliš pozdě spatřil výškovou budovu, na které kvůli výpadku elektřiny nefungovala světelná signalizace.

09:49

Mezi mrtvými při pádu vrtulníku v Brovarech jsou nejméně dvě děti, dalších deset jich je v nemocnici. Stroj se zřítil u školky a začal podle záběrů z místa hořet.

9:48 Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov.

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov označil mírové rozhovory s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským za nemožné.

09:45

Záběry z místa tragédie. Vrtulník s ministrem vnitra Denysem Monastyrským se zřítil vedle školky v Brovarech u Kyjeva.

09:41

Snímky z místa pádu vrtulníku v Brovarech u Kyjeva. Zemřelo nejméně 16 lidí.

9:41

Dvaačtyřicetiletý Denys Monastyrskyj byl ministrem vnitra za stranu Služebník lidu prezidenta Zelenského. Ve funkci byl od června 2021. Narodil se ve městě Chmelnyckyj na západě Ukrajiny, kde později vyučoval na univerzitě.

Ukrajinský ministr vnitra Denys Monastyrskyj.
Ukrajinský ministr vnitra Denys Monastyrskyj. | Foto: ČTK
9:29

Podle serveru Hromadske zahynul také náměstek ministra vnitra Jevhen Jenin.

09:29

Ukrajinský policejní prezident podle agentury Reuters potvrdil, že při pádu vrtulníku v Brovarech zemřel ministr vnitra, jeho náměstek a státní tajemník.

09:22

Podle webu Obozrevatel je mezi obětmi pádu vrtulníku také ministr vnitra Denys Monastyrskyj.

9:17

Při havárii vrtulníku na kyjevském předměstí Brovary zemřelo celkem šestnáct lidí, mezi nimi i vysocí představitelé ministerstva vnitra. Informuje o tom deník Ukrajinska Pravda.

Foto: Reuters
08:50

Britská vojenská rozvědka v pravidelném přehledu uvádí, že se ukrajinské síly "s velkou pravděpodobností" do konce pondělka 16. ledna stáhly ze Soledaru na novou, více na západ položenou obrannou linii.

Ruský postup na Soledar byl hlavně dílem žoldnéřů z Wagnerovy (v ruském přepisu Vagnerovy) skupiny a byl podpůrnou operací s cílem umožnit obklíčit větší město Bachmut. Nyní je jedna ze dvou hlavních ukrajinských zásobovacích tras do Bachmutu pod rostoucím tlakem Rusů.

08:48

Nejméně pět mrtvých si vyžádal dnešní pád vrtulníku, který se zřítil poblíž školky ve městě Brovary u Kyjeva.

Na místě vypukl požár, napsal na svém webu list Ukrajinska pravda s odvoláním na úřady. O pěti obětech, mezi kterými mohou být podle předběžných údajů i děti, informovala také agentura Unian s odvoláním na policejní mluvčí.

07:47

Souhrn nejdůležitějších událostí:

 • V Brovarech u Kyjeva se v blízkosti školky zřítil vrtulník. Na jeho palubě zemřeli ukrajinský ministr vnitra Denys Monastyrskyj, jeho náměstek i státní tajemník. Mezi oběťmi jsou také děti.
 • Rusové se dál pokoušejí útočit na Bachmut a Avdijivku.
 • Nizozemsko pošle na Ukrajinu systém protivzdušné obrany Patriot, uvedl premiér Mark Rutte.
 • Ukrajinská první dáma Olena Zelenská v úterý na Světovém ekonomickém fóru v Davosu předala čínskému vicepremiérovi dopis, který napsal její manžel Volodymyr Zelenskyj čínskému prezidentovi Si Ťin-pchingovi a který obsahuje jeho návrhy týkající se ukončení ruské války proti Ukrajině.
07:41

Rusové se dál pokoušejí útočit na Bachmut a Avdijivku, ale byli odraženi a utrpěli ztráty, tvrdí ukrajinský generální štáb v ranním přehledu situace na bojišti. Během uplynulého dne ukrajinští obránci zničili 820 ruských vojáků, devět tanků a deset obrněných vozidel. Rusko od začátku války před téměř 11 měsíci ztratilo 117 770 vojáků, odhaduje ukrajinské velení. Tvrzení stran válečného konfliktu nelze ověřit z nezávislých zdrojů.

06:36

Stovky lidí podle agentury Reuters přišly na pohřeb oblíbenému ukrajinskému trenérovi boxu Mychajlu Korenovskému, který zemřel při sobotním ruském útoku na bytový dům v Dnipru. Při zásahu rakety se sesunula vnější zeď domu právě v místech, kde byl Korenovského byt. V médiích se šíří záběry trenérovy kuchyně, která se kvůli chybějící zdi ocitla na očích a díky žluté barvě linky kontrastuje se zbytkem poničeného domu.

Při útoku v Dnipru podle ukrajinských úřadů zemřelo nejméně 45 lidí, včetně šesti dětí, a osm desítek dalších lidí utrpělo zranění. Z trosek obytné budovy se podařilo zachránit 39 lidí. Záchranáři ukončili pátrací akce v úterý po bezmála 70 hodinách, dvě desítky lidí se ale podle policie dál pohřešují.

23:41

Válečné zločiny a zločiny proti lidskosti spáchané během ruské invaze na Ukrajinu by měl soudit zvláštní tribunál, který by za tímto účelem zřídilo mezinárodní společenství. V dnešní debatě na plenárním zasedání Evropského parlamentu ve Štrasburku to prosazovali europoslanci. Ti k podpoře ustavení speciálního soudu vyzvali i Evropskou komisi, která prozatím zaujala zdrženlivější postoj a zkoumá, jakým způsobem by mezinárodní justice měla zločiny stíhat.

21:32

Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE) umístila své pracovníky ve dvou ukrajinských jaderných elektrárnách, které jsou na územích pod kontrolou Kyjeva. Upozornila na to dnes stanice BBC na svém ruskojazyčném webu s odvoláním na MAAE. Ta uvedla, že od tohoto týdne budou její týmy trvale přítomny ve všech atomových elektrárnách na Ukrajině, včetně nefunkční černobylské jaderné elektrárny.

21:06

Bývalý americký ministr zahraničí Henry Kissinger dnes ve svém videoprojevu k účastníkům davoského fóra zopakoval, že "rozumným výsledkem vojenských operací by bylo příměří podél linie invaze". Stejně jako už loni dal tento 99letý veterán americké diplomacie najevo, že by Ukrajina měla přijmout ruskou okupaci Krymu. Ukrajinští představitelé ovšem takové návrhy odmítají, Zelenskyj je v minulosti označil za mnichovanství. 

21:06

Ukrajinská první dáma také uvedla, že má dopisy i pro šéfku Evropské komise Ursulu von der Leyenovou a švýcarského prezidenta Alaina Berseta. Posluchače vyzvala, aby více využili svého vlivu pro konec bojů na Ukrajině. Globální spolupráce je podle ní nutná k tomu, aby se nezhroutily životy lidí na celém světě, na jaké byly doposud zvyklí. Upozornila, že válka na Ukrajině má celosvětové dopady, které by se mohly zhoršit, pokud by byla její země poražena.

21:02

Při sobotním ruském raketovém útoku na bytový dům v ukrajinském Dnipru zahynuli také lidé, kteří se do města přistěhovali, aby unikli ostřelování jinde na Ukrajině. Takový byl případ manželů Ševčukových, po kterých zůstaly dvě děti ve věku devět a 14 let. Příběh Ševčukových i dalších obětí sobotního útoku přinesl portál Važnyje istorii.

20:48

Turecko nemá důvod nezahájit ratifikaci vstupu Švédska a Finska do NATO. Na okraj Světového ekonomického fóra v Davosu to dnes agentuře Reuters řekl švédský ministr zahraničí Tobias Billström. Jeho finský protějšek Pekka Haavisto zase vyjádřil naději, že pozitivní impuls v této věci přinese tento týden cesta šéfa turecké diplomacie Mevlüta Çavuşoglua do Spojených států. Z členských států aliance dosud severní rozšíření NATO nepodepsaly Maďarsko a právě Turecko.

20:46

Nizozemsko pošle na Ukrajinu systém protivzdušné obrany Patriot, řekl dnes premiér Mark Rutte podle agentury ANP. Nizozemsko se tak přidává ke Spojeným státům a Německu, které už dříve oznámily, že těmito systémy podpoří ukrajinskou protivzdušnou obranu. Ukrajina se už od konce loňského února brání ruské ozbrojené agresi.

20:11

O situaci na Ukrajině jednal dnes premiér Petr Fiala (ODS) s tureckým ministrem obrany Hulusim Akarem. Po setkání to uvedl na twitteru. Doplnil, že nikdo nemá zájem na tom, aby se konflikt na Ukrajině vyvolaný ruskou agresí rozšiřoval. S tureckým ministrem se dnes sešla i ministryně obrany Jana Černochová (ODS), uvedlo ministerstvo na svém webu.

20:10

Ukrajinská první dáma Olena Zelenská dnes na Světovém ekonomickém fóru ve švýcarském Davosu předala čínskému vicepremiérovi dopis, který napsal její manžel Volodymyr Zelenskyj čínskému prezidentovi Si Ťin-pchingovi a který obsahuje jeho návrhy týkající se ukončení ruské války proti Ukrajině. Agentura Reuters uvádí, že Čína, která je stejně jako Rusko stálým členem Rady bezpečnosti OSN, je důležitým partnerem Moskvy a ruskou invazi na Ukrajinu doposud neodsoudila.

19:50

Na jihovýchodě Polska se dnes poprvé osobně setkali nejvýše postavený americký generál Mark Milley a jeho ukrajinský protějšek Valerij Zalužnyj. O jednání vojenských představitelů informovala agentura AP, podle níž setkání šéfa amerického sboru náčelníků štábů s náčelníkem ukrajinského generálního štábu zdůrazňuje rostoucí vazby mezi oběma armádami a přišlo ve chvíli, kdy se válka na Ukrajině, kterou rozpoutalo Rusko loni na konci února, nachází v kriticky důležitém momentu.

17:39 Vlajka Ruské federace.

Ruské úřady už dříve informovaly o třech mrtvých, 16 raněných a osmi pohřešovaných kvůli explozi, kterou podle Interfaxu způsobil jeden z ruských poddůstojníků, jenž údajně neúmyslně odpálil ruční granát v ubytovně vojenského objektu. To způsobilo výbuch munice a požár. Nyní byli podle agentury nalezeni čtyři mrtví, kteří se dříve pohřešovali.

17:38 Vlajka Ruské federace.

Počet obětí víkendového výbuchu granátu ve vojenském objektu v ruské Belgorodské oblasti, která se nachází poblíž ukrajinských hranic, vzrostl na sedm. S odvoláním na záchrannou službu o tom dnes informovala agentura Interfax, podle níž se stále pátrá po čtyřech lidech.

16:47

Ukrajinská první dáma Olena Zelenská v úterý na Světovém ekonomickém fóru uvedla, že předá čínské delegaci dopis, v němž prezident Volodymyr Zelenskyj předloží návrhy na ukončení války.

16:21 Vlajka Ruské federace.

Kazachstán už neumožní Rusům neomezeně dlouhý pobyt na svém území. Rusové, ale i občané dalších států Eurasijské ekonomické unie budou muset opustit středoasijskou zemi přinejmenším na 90 dní poté, co jim vyprší tříměsíční povolení k pobytu.

15:19

V Minsku dnes začal soud s běloruskou opoziční vůdkyní Svjatlanou Cichanouskou a čtyřmi dalšími opozičními předáky, kteří jsou obžalováni mimo jiné z vlastizrady, vytvoření extremistické skupiny nebo spiknutí za účelem neústavního převzetí moci. Všichni obžalovaní jsou v zahraničí, souzeni jsou v nepřítomnosti, napsal server Zerkalo.

15:18 Vlajka Ruské federace.

Ruským úředníkům a poslancům působícím v ruských regionech zakazují trávit dovolenou v zahraničí, ale zatím se tak děje neoficiálně, napsal v úterý na svém webu ruský list Kommersant. Je to podle něj i následek skandálů a pobouření, které ruští činitelé vyvolali tím, že se na sociálních sítích chlubili svými snímky z exotických dovolených, zatímco běžní Rusové si musí utahovat opasky.

14:31

Evropská unie dnes poslala Ukrajině první tři miliardy eur (72 miliard Kč) v rámci letošní osmnáctimiliardové půjčky, kterou schválila koncem loňského roku za českého předsednictví. Ukrajina ovšem bude od unie vzhledem k pokračujícím ruským útokům pravděpodobně potřebovat více peněz. Novinářům to po jednání s unijními kolegy v Bruselu řekl český ministr financí Zbyněk Stanjura.

13:18 Projev Vladimira Putina k uznání nezávislosti donbaských republik, 21. 2. 2022.

Hrubý domácí produkt (HDP) Ruska se loni podle předběžných údajů snížil pouze o 2,5 procenta, ačkoliv mnozí ruské ekonomice předpovídali pád o 20 procent. Na dnešní poradě o stavu hospodářství to řekl ruský prezident Vladimir Putin. Rozpočtový deficit na úrovni 2,3 procenta HDP označil Putin za jeden z nejlepších ukazatelů ve skupině velkých ekonomik G20, uvedla agentura TASS.

Prezident na poradě s vládními špičkami, včetně ministra financí a šéfky centrální banky, podle agentury Reuters připustil, že je nutné stimulovat růst mezd. TASS napsal, že Putin "nařídil v letošním roce dosáhnout citelného růstu reálných mezd". Reálný růst zohledňuje i vliv inflace.

13:10

Spojené státy měsíc před začátkem ruské invaze na Ukrajinu varovaly ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského před hrozbou atentátu z Ruska. O plánech Moskvy ho osobně v Kyjevě informoval šéf americké Ústřední zpravodajské služby (CIA) William Burns, napsal v úterý ve vydané knize o fungování Bílého domu pod americkým prezidentem Joem Bidenem novinář Chris Whipple. Informoval o tom server Business Insider.

12:42

Kyjev zaznamenal přes 80 tisíc ruských válečných zločinů, uvedl dnes na Světovém ekonomickém fóru (WEF) ve švýcarském Davosu šéf kanceláře ukrajinského prezidenta Andrij Jermak. Mrtvých civilistů je podle něj přes 9 tisíc, včetně 453 dětí.

12:12 Vlajka Ruské federace.

Srbský prezident Aleksandar Vučič vyzval šéfa ruské žoldnéřské Wagnerovy skupiny Jevgenije Prigožina, aby přestal verbovat Srby do války na Ukrajině.

11:20

Rusové dobyli město Soledar. Pod ním je rozsáhlý systém chodeb a šachet, kam lze schovat vojenskou techniku a munici.

11:19

NATO v úterý přesunulo do Rumunska monitorovací letouny, které mají sledovat ruské vojenské aktivity v oblasti.

10:55

Šéf kanceláře ukrajinského prezidenta Andrij Jermak na Světovém ekonomickém fóru v Davosu odhadl počet ukrajiských civilistů, které připravila válka o život, na devět tisíc. Z toho 453 dětí.

10:34

Ukrajinská tajná služba (SBU) podezírá šest ruských vojáků z účasti na sobotním raketovém útoku na obytný dům ve východukrajinském Dnipru, který si podle úřadů vyžádal nejméně 44 obětí. Vyšetřovatelé SBU stíhají ruské vojáky jako podezřelé z válečného zločinu, uvedl na svém webu list Ukrajinska pravda.

SBU tvrdí, že na útoku se podíleli velitel 52. pluku bombardovacího letectva plukovník Oleg Timošin, velitel leteckého oddílu 52. pluku major Alexej Ivaněnko, náčelník štábu perutě letecké skupiny Dmitrij Golenkov, navigátoři Denis Grigorjev a Dinar Nazirov a náčelník 52. pluku pro výzbroj Jevgenij Pocelujev.

10:32

Po polském prezidentovi Andrzeji Dudovi vyzval Německo k předání tanků Leopard 2 Ukrajině na Světovém ekonomickém fóru v Davosu také litevský prezident Gitanas Nauséda.

10:30 Vlajka Ruské federace.

Ruský ministr obrany Sergej Šojgu uspořádal poradu o zvětšení početního stavu ozbrojených sil na 1,5 milionu vojáků. Nyní má Rusko podle odhadů asi milion vojáků.

10:08

Bezpečnostní poradce ukrajinského prezidenta Oleksij Arestovyč rezignoval. Muž, kterého často citovala média, tak učinil poté, co v sobotu označil za příčinu smrti 40 lidí v Dnipru ukrajinskou protivzdušnou obranu. Vyšetřování ale ukázalo, že na dům dopadla ruská raketa.

9:47

Velká Británie potvdila, že předá Ukrajině čtrnáct tanků Challenger-2.

09:46

Britské ministerstvo obrany se v dnešním shrnutí dění na Ukrajině věnuje útoku na Dnipro:

9:43

Raketový útok na Dnipro zničil více než 200 bytů, napsal s odvoláním na záchranáře deník Ukrajinska pravda.

Zničený dům po ruském ostřelování v Dnipru.
Zničený dům po ruském ostřelování v Dnipru. | Foto: Reuters
9:34

"Věřím, že Německo tanky Leopard 2 Ukrajině nakonec dodá," řekl na zasedání Světového ekonomického fóra v Davosu polský prezident Andrzej Duda.

08:43

Podle informací britského ministerstva obrany obytný dům v Dnipru údajně zasáhla ruská střela. Rusko podle instituce použilo typ střely, která je určena pro námořní cíle a při vystřelení na pozemní cíle je kvůli radaru velmi nepřesná.

08:37 Vlajka Ruské federace.

Největší ruské bance Sberbank loni klesl čistý zisk o 75,7 procenta na 300,2 miliardy rublů (97,1 miliardy korun). Hlavním důvodem jsou sankce, které západní státy uvalily na ruské firmy kvůli konfliktu na Ukrajině. S odkazem na sdělení banky o tom v úterý informovala agentura Reuters.

Za prosinec ale zisk podle ruských účetních standardů meziročně vzrostl o 40,1 procenta. Ve druhé polovině loňského roku se bance podařilo vrátit se k zisku.

Sberbank v loňském roce opustila téměř všechny evropské trhy, včetně České republiky. Jako důvod uvedla velký odliv hotovosti a ohrožení zaměstnanců a majetku kvůli ruským akcím na Ukrajině a západním sankcím. Sberbank je jednou z několika bank, které mají zakázaný přístup k mezinárodní platební síti SWIFT, což omezilo její bankovní aktivity v zahraničí.

08:27 Vlajka Ruské federace.

Ruský ministr obrany Sergej Šojgu navštívil vojáky Východního vojenského okruhu nasazené na Ukrajině, uvedlo v úterý v prohlášení Šojguovo ministerstvo. Kde přesně jednotky navštívil, úřad neupřesnil.

"Armádní generál Sergej Šojgu provedl inspekci velitelství Východního vojenského okruhu při práci v zóně speciální vojenské operace," napsalo ministerstvo obrany v prohlášení. Speciální vojenskou operací Moskva oficiálně nazývá své válečné tažení na ukrajinském území.

Rustam Muradov, který od loňského října velí Východnímu vojenskému okruhu, podal Šojguovi hlášení o současné situaci na bojišti, napsala agentura TASS. Ministr podle ní vojákům poděkoval za to, že "odvážně plní úkoly", a předal jim státní vyznamenání.

07:37

Rusko po více než půl roce dosáhlo menšího úspěchu ve válce na Ukrajině. Žoldnéři z Wagnerovy skupiny, do níž její zakladatel Jevgenij Prigožin rekrutuje vojáky ve věznicích, ovládli Soledar na Donbase. Situaci ve městě ležícím asi patnáct kilometrů severovýchodně od Bachmutu zmapoval ve svém článku reportér Martin Novák.

06:04

Kyjev by měl v nejbližších dnech od EU dostat první tři miliardy eur (72 miliard korun) z celkových 18 miliard, které mu evropský blok hodlá letos půjčit na zajištění základních výdajů státu.

Evropská komise dnes ministry seznámí s podrobnostmi platby dohodnuté začátkem ledna. Někteří diplomaté hovoří o tom, že celkovou částku domluvenou loni na podzim bude s ohledem na pokračování války a zhoršující se propad ukrajinské ekonomiky nutné navýšit, podrobnější diskuse na toto téma se však čekají až na některé z dalších ministerských schůzek.

06:00

O první platbě z balíku dlouhodobé finanční pomoci Ukrajině se dnes budou bavit ministři financí zemí Evropské unie. Debatovat by měli také o zahrnutí unijních peněz na podporu energetické nezávislosti na Rusku do národních plánů obnovy.

Švédské předsednictví, které začátkem roku převzalo vedení unijní sedmadvacítky od Česka, dnes představí priority následujícího půlroku unijní finanční politiky.

23:30 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj při projevu k národu 22. února 2022.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj označil útok na obytný dům ve východoukrajinském městě Dnipro za válečný zločin. Ve svém dnešním večerním projevu podle stanice CNN slíbil, že pachatelé stanou před soudem. Při sobotním zásahu rezidenční budovy zemřelo nejméně 40 lidí včetně tří dětí, dalších 25 lidí se podle ukrajinských úřadů stále pohřešuje.

"Všichni, kdo jsou vinni tímto válečným zločinem, budou identifikováni a postaveni před soud," uvedl ukrajinský prezident. "Tento úder na Dnipro, stejně jako další podobné útoky, spadá pod jurisdikci Mezinárodního trestního soudu. A my využijeme všech dostupných možností - jak národních, tak mezinárodních - k tomu, aby všichni ruští vrazi, všichni, kdo vydávají a vykonávají rozkazy k raketovému teroru proti našim lidem, dostali zákonné tresty. A aby si své tresty odpykali," dodal Zelenskyj.

20:44

Od začátku ruské invaze zemřelo na Ukrajině podle Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky přes sedm tisíc civilistů. Úřad v pondělí uvedl v tiskové zprávě, podle níž si boje vyžádaly i více než 11 300 zraněných mezi řadovým obyvatelstvem. Úřad informuje jen o potvrzených civilních obětech, ve skutečnosti jich podle úřadu může být ještě výrazně více.

18:55

Britský ministr obrany Ben Wallace v parlamentu oznámil detaily další vojenské pomoci Ukrajině, která je podle něj dosud nejvýznamnější. Vedle již v sobotu potvrzené dodávky 14 moderních tanků Challenger 2 bude nynější balík zahrnovat i stovky obrněných vozidel, pontony nebo náboje. Wallace rovněž vyzval Německo, aby povolilo dodávky tanků Leopard na Ukrajinu, uvedla agentura Reuters.

Balík bude obsahovat osm samohybných houfnic AS90, prostředky pro překonávání minových polí, na sto tisíc dělostřeleckých nábojů, stovky raket nebo náhradní díly na obnovu až sto ukrajinských tanků a bojových vozidel pěchoty, píše Reuters.

18:03

Běloruské úřady vznesly nová obvinění proti vězněnému manželovi vůdkyně běloruské opozice Svjatlany Cichanouské. Vyšetřovací výbor viní Sjarheje Cichanouského z porušení vězeňských pravidel. Čtyřiačtyřicetiletý bloger si ve vězení odpykává osmnáctiletý trest, ke kterému ho předloni odsoudil běloruský soud, jenž ho shledal vinným z přípravy a organizace hromadných nepokojů a podněcování k sociální nenávisti. Cichanouski obvinění odmítl, jeho žena verdikt označila za pomstu.

17:39

Patnáct ukrajinských odminovačů dnes zahájilo výcvik u expertů v Kambodži, kteří mají zkušenost se zneškodňováním nevybuchlé munice po téměř tři dekády trvající válce. Ačkoliv je Kambodža tradičním spojencem Ruska a Číny, ruskou invazi na Ukrajinu odsoudila, napsala agentura AP.

16:31 Vlajka Ruské federace.

Ruští oligarchové nejspíše předem věděli o datu invaze ruských vojsk na Ukrajinu, zahájené loni 24. února, a rychle přepisovali svá aktiva na děti a obchodní partnery, aby tento majetek uchránili před očekávanými sankcemi. Uvádí to zpráva agentury FinCen, která se v rámci amerického ministerstva financí věnuje boji proti finančním zločinům. FinCen se opírá o informace o podezřelých operacích s miliardami dolarů na účtech a ve fondech řady ruských boháčů.

Britský list The Guardian nedávno s odvoláním na úniky informací, které se redakci dostaly do rukou, podrobně popsal konání miliardáře Romana Abramoviče. Ten tři týdny před vypuknutím války reorganizoval desítku kont v daňových rájích tak, aby se beneficienty fondů s aktivy ve výši nejméně čtyř miliard dolarů stalo sedm dětí ruského miliardáře, z nichž nejmladšímu je devět let. Kromě bankovních účtů jde také o nemovitosti, jachty a letadla.

15:14

Ekonomická situace evropských zemí je lepší, než se očekávalo, prohlásil francouzský ministr financí Bruno Le Maire.

15:00

Počet obětí sobotního ruského raketového útoku na Dnipro vzrostl na 40.

Následky ruského útoku na obytný dům v Dnipru.
Následky ruského útoku na obytný dům v Dnipru. | Foto: Reuters
14:21

Pravidelná denní svodka britské vojenské rozvědky o dění na Ukrajině a v Rusku.

13:27

Přinejmenším jednu oběť na životě si vyžádalo dnešní ostřelování Chersonu na jihu Ukrajiny ruským dělostřelectvem, oznámil šéf oblastní správy Jaroslav Januševyč. Dříve informoval, že v neděli si ruská palba vyžádala životy tří civilistů a 14 dalších utrpělo zranění. 

12:11

Počet obětí sobotního raketového útoku na obytný dům v Dnipru vystoupal na čtyřicet. Protože byl víkend, dům byl plný lidí. Desítky z nich jsou v nemocnicích, mezi nimi i děti.

Zasažený bytový dům ruskou raketou v Dnipru.
Zasažený bytový dům ruskou raketou v Dnipru. | Foto: Reuters
12:04

Polský premiér Mateusz Morawiecki vyzval Německo, aby poskytlo Ukrajině  zbraně, které Kyjev potřebuje. "Tanky by neměly zůstávat ve skladech," řekl polský premiér. Porážka Ukrajiny by podle něj mohla být předehrou ke třetí světové válce.

11:05 Vlajka Ruské federace.

Kreml popřel, že by ruská raketa v sobotu zasáhla obytný dům v Dnipru. Zásah podle něj způsobila ukrajinská protiletecká obrana.

10:47

"Zdá se, že pokles na evropském trhu s plynem zatím nemá konce," uvedli v dnešní zprávě analytici ze společnost Energi Danmark, která se zabývá obchodováním s energiemi. "Panickou situaci z loňského roku vystřídala důvěra, že Evropa tuto zimu překoná bez jakéhokoliv problému se zásobováním, protože poptávka je kvůli mírnému počasí nízká a zásobníky jsou plnější, než je pro toto období obvyklé," dodali.

Loni v srpnu se velkoobchodní cena plynu pro evropský trh kvůli omezování dodávek z Ruska dostala až do blízkosti 350 eur (zhruba 8400 korun) za megawatthodinu (MWh). Od té doby však výrazně klesla. Evropským zemím se před letošní zimou podařilo naplnit zásobníky plynu, zejména díky dodávkám zkapalněného zemního plynu (LNG) ze Spojených států. Mírná zima navíc snižuje poptávku po vytápění.

10:46

"Nenávist vůči Rusku je teď silnější než strach z něj," napsal ukrajinský zpravodajský server Ukrajinska pravda v reportáži z Dnipra, kde při ruském raketovém útoku zemřelo nejméně 35 lidí.

10:20

Německá ministryně obrany Christine Lambrechtová podala demisi. Podle německých komentátorů souvisí její krok s možnými dodávkami německých tanků Leopard 2 Ukrajině. Lambrechtová byla proti.

Německá ministryně obrany Christine Lambrechtová.
Německá ministryně obrany Christine Lambrechtová. | Foto: Reuters
10:08

 Velkoobchodní cena plynu pro evropský trh dnes sestoupila pod 60 eur (zhruba 1440 Kč) za megawatthodinu (MWh), za jejím poklesem stojí mírná zima a vysoká úroveň zásob. Plyn je tak nyní ve virtuálním obchodním uzlu Title Transfer Facility (TTF) v Nizozemsku nejlevnější za více než rok. "Tvrdá práce se vyplatila. Ceny plynu jsou teď nižší než před ruskou invazí," řekla šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová.

9:31

Reportéři agentury Reuters se podívali do mučíren v Chersonu, kde ruští vojáci zadržovali Ukrajince.

9:29 Vlajka Ruské federace.

Příjmy ruského rozpočtu z ropy a plynu se loni zvýšily o 28 procent, respektive o 2,5 bilionu rublů (asi 810 miliard Kč). Uvedl to vicepremiér Alexandr Novak.

09:15

Přibližně pět desítek lidí dnes před budovou zastoupení OSN v ČR v Praze protestovalo proti sobotnímu zásahu ruskou raketou obytného domu v ukrajinském Dnipru. Demonstrující s českými a ukrajinskými vlajkami a transparenty v angličtině požadovali vyloučení Ruska z Rady bezpečnosti OSN a více zbraní pro Ukrajinu. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dnes oznámil, že zásah ruské rakety si vyžádal 25 obětí a dalších 43 lidí je nezvěstných.

09:05

Souhrn nejdůležitějších událostí:

 • Rusko v noci na pondělí ostřelovalo Záporoží v jižní části Ukrajiny, tři lidé byli zraněni. Rusko pravděpodobně obsadilo většinu, ne-li celé město Soledar v Doněcké oblasti.
 • V Bělorusku začalo předem ohlášené společné cvičení ruského a běloruského letectva, které potrvá do 1. února.
 • Od začátku ruské invaze zemřelo na Ukrajině podle Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky přes sedm tisíc civilistů, boje si vyžádaly i více než 11 300 zraněných mezi řadovým obyvatelstvem.
07:50

Počet obětí sobotního ruského raketového útoku na obytný dům ve východoukrajinském městě Dnipro vzrostl na 35, uvedl dnes šéf místní oblastní správy Valentyn Rezničenko. Dodal, že osud dalších 35 lidí zůstává nejasný.

07:34

V Bělorusku začalo předem ohlášené společné cvičení ruského a běloruského letectva, které potrvá do 1. února. Dnes o tom podle agentury TASS informovalo ministerstvo obrany v Minsku.

Běloruský generál Pavel Muravejko z bezpečnostní rady státu v neděli prohlásil, že manévry mají "výlučně obranný charakter".

06:20

Ve švýcarském horském středisku Davos v pondělí začíná zasedání Světového ekonomického fóra (WEF), delegace Ruska ale bude chybět. V centru pozornosti 53. zasedání, které potrvá do 20. ledna, mají být války a konflikty, ekonomické tlaky a změny klimatu, kterým čelí rozdělený svět. 

"Není pochyb o tom, že naše 53. výroční setkání v Davosu se uskuteční na pozadí nejsložitější geopolitické a ekonomické situace za poslední desetiletí," řekl před začátkem zasedání prezident WEF Börge Brende. Poukázal na výzvy, jako jsou hrozba globální recese, prudký růst cen energií a potravin a potřeba lépe řešit globální oteplování.

06:15 Vlajka Ruské federace.

Ruské síly v noci na pondělí ostřelovaly Záporoží v jižní části Ukrajiny. Do nemocnice byli kvůli zraněním utrpěným při útoku převezeni tři lidé včetně dvou dětí ve věku devět a 15 let, uvedl podle agentury Unian tajemník záporožské radnice Anatolij Kurtev.

"Poškození utrpěly civilní, rezidenční i průmyslové objekty. Dostali jsme informaci o několika lehce raněných," napsal na sociálních sítích šéf oblastní správy Oleksandr Staruch. Tajemník radnice v jiném příspěvku doplnil, že všem zraněným je poskytována zdravotní pomoc. "Na místě zásahu mohou lidé vyhledat pomoc v komunitních autobusech," uvedl také.

06:00

Drancování ukrajinských muzeí ruskými vojáky je co do rozsahu největší loupeží umění od dob druhé světové války, domnívají se podle amerického deníku The New York Times odborníci. Podle nich je cílem tohoto rabování připravit Ukrajinu o její kulturní dědictví.

Vypleněno nebo zcela zničeno bylo od začátku války 30 ukrajinských muzeí, uvedl list. Jen z muzeí v Chersonu na jihu Ukrajiny zmizelo 15 000 artefaktů.

19:59 Vlajka Ruské federace.

Tři ruští vojáci přišli o život a dalších 16 utrpělo zranění při výbuchu munice a následném požáru ve vesnickém domě kultury v osadě Toneňkoje v Belgorodské oblasti, oznámily dnes ruské agentury s odvoláním na nejmenované zdroje. Počet obětí ještě může vzrůst, osm vojáků se totiž podle agentury Interfax pohřešuje.
Oblast sousedí s Ukrajinou, ale úřady ani média tentokráte nespekulují o akci ukrajinských diverzantů či speciálních jednotek. Mezi 16 zraněnými je totiž i předpokládaný viník exploze.

Dříve úřady informovaly, že v noci na dnešek deset ruských vojáků utrpělo zranění při výbuchu munice a následném požáru ve vesnickém domu kultury v osadě Toneňkoje v Belgorodské oblasti. Z okolních domů muselo být evakuováno 15 lidí.

19:40

Zítřkem započne společné letecké cvičení Ruska a Běloruska. "Cvičení má výlučně obranný charakter," tvrdil dnes v televizi běloruský generál Pavel Muravejko z bezpečnostní rady státu. Obavy ze cvičení odmítl jako "hysterii, která má upoutat pozornost k neexistujícímu problému". Do cvičení se mají zapojit všechny letecké základny a vojenské prostory v Bělorusku.

 

19:12

Počet obětí ruské rakety v Dnipru ještě stoupl, desítky lidí se pohřešují. Patrně na šest desítek mrtvých se může vyšplhat bilance sobotního ruského útoku na obytný dům ve výchoukrajinském městě Dnipro. Úřady zatím potvrdily tři desítky mrtvých, ale další desítky lidí se podle prezidenta Volodymyra Zelenského pohřešují.
"Doslova před 20 minutami záchranáři vyprostili z trosek tělo dalšího mrtvého. Nepřátelský útok si tak vyžádal již 30 životů," řekla podle serveru RBK-Ukrajině dnes večer v televizi poradkyně šéfa oblastní správy Natalija Babčenková. Dodala, že pátrání v troskách zničené části domu pokračuje.

17:41 Vlajka Ruské federace.

Bývalý velitel ruských žoldnérů, Andrej Medveděv, dezertoval do Norska, kde požádal o politický azyl, uvedla dnes ruská redakce BBC s odvoláním na nevládní organizaci pro ochranu lidských práv Gulagu.net.
Medveděv dříve tvrdil, že byl svědkem, jak žoldnéři bez soudu zabíjejí své kolegy, kteří během boje odmítli splnit rozkazy. Prohlásil také, že je připraven svědčit před mezinárodním soudem. BBC však upozornila, že nemá možnost Medveděvova tvrzení ověřit.

17:37

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dnes na sociální síti Telegram vyjádřil soustrast pozůstalým obětí sobotního ruského útoku na obytný dům ve výchoukrajinském městě Dnipro. "Podle aktuálního stavu se podařilo zachránit 39 lidí, mezi nimi šest dětí. Zahynulo 25 lidí, včetně jednoho dítěte. Zraněno bylo 73 lidí, z toho 13 dětí. Pátrá se po 43 lidech," uvedl také Zelenskyj.
Počet obětí podle serveru RBK-Ukrajina mezitím stoupl na 28, ale tuto informaci zatím další média či úřady nepotvrdily.

16:13

Přibližně pět desítek lidí dnes před budovou zastoupení OSN v ČR v Praze protestovalo proti sobotnímu zásahu ruskou raketou obytného domu v ukrajinském Dnipru. Demonstrující s českými a ukrajinskými vlajkami a transparenty v angličtině požadovali vyloučení Ruska z Rady bezpečnosti OSN a více zbraní pro Ukrajinu. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dnes oznámil, že zásah ruské rakety si vyžádal 25 obětí a dalších 43 lidí je nezvěstných.

Pořadatelé z komunity Hlas Ukrajiny na akci přítomným pustili záznam nářku lidí trpících pod troskami domu.

14:08

Šance najít další přeživší v obytném domě v ukrajinském městě Dnipro, zasaženém v sobotu ruskou raketou, jsou podle starosty minimální. Ještě čtyři desítky lidí se přitom dosud pohřešují, upozornil podle agentury Reuters. Záchranáři zatím vědí o 25 mrtvých a 72 raněných, mezi nimiž je 13 dětí. Z trosek se podařilo zachránit 39 lidí, napsal list Ukrajinska pravda. Podle něj záchranáři mají informace o 43 pohřešovaných.

13:48

Souhrn nejdůležitějších událostí:

 • Rusko v sobotu znovu silně ostřelovalo ukrajinská města. Při útoku na obytný dům v Dnipru zemřelo na šest desítek lidí a další desítky jsou zraněny.
 • Ruský prezident Vladimir Putin v neděli ve státní televizi Rossija-1 prohlásil, že útok na Ukrajinu probíhá podle plánu.
 • Ruské invazní síly pravděpodobně obsadily většinu, ne-li celé město Soledar v Doněcké oblasti, uvedl americký Institut pro studium války. Zahraniční pozorovatelé zmiňují velkou roli žoldnéřských jednotek wagnerovců na ruské straně. Tvrdí to i Moskva, Ukrajina zatím informaci nepotvrdila.
13:35 Vlajka Ruské federace.

Agentura Interfax zprostředkovala také vyjádření ruského ministerstva obrany k sobotní vlně útoků na Ukrajinu, podle něhož byly zasaženy všechny cíle. Moskva se však nevyjádřila k zásahu obytného domu v ukrajinském Dnipru, v jehož troskách zahynulo nejméně 20 lidí a desítky dalších včetně dětí utrpěly zranění. Celkem za sobotu při ruských útocích podle Kyjeva přišlo o život nejméně 28 civilistů a 83 osob utrpělo zranění.

13:34 Vlajka Ruské federace.

Rusko v pátek oznámilo, že získalo kontrolu nad městem Soledar v Donbasu, což by, jak připomíná agentura Reuters, byl vzácný úspěch na bitevním poli po měsících neúspěchů. Kyjev tvrdí, že boje o Soledar pokračují.

 

13:33 Projev Vladimira Putina k uznání nezávislosti donbaských republik, 21. 2. 2022.

Ruská speciální vojenská operace, jak Moskva říká válce na Ukrajině, jde podle plánu, tvrdí ruský prezident Vladimir Putin. Podle agentury Interfax to řekl státní televizi Rossija-1. Vyjádřil také přesvědčení, že ekonomická situace v Rusku je stabilní a lepší, než očekávaly předpovědi. 

"Dynamika je pozitivní. Vše se vyvíjí podle plánu ministerstva obrany a generálního štábu," řekl Putin. Jeho plány únorové invaze přitom podle západních zemí i podle médií počítaly s tím, že Rusové obsadí Ukrajinu za několik dní. "Doufám, že nás naši vojáci ještě nejednou potěší svými bojovými výsledky," poznamenal také.

12:52 Projev Vladimira Putina k uznání nezávislosti donbaských republik, 21. 2. 2022.

Ruská speciální vojenská operace, jak Moskva říká válce na Ukrajině, jde podle plánu, tvrdí prezident Vladimir Putin. Ruskou ekonomiku považuje za stabilní.

12:44

Prezident Miloš Zeman by ruské hlavě státu Vladimiru Putinovi vzkázal, aby stáhnul armádu z Ukrajiny, řekl dnes v rozhovoru na webu Blesk.cz. Fakticky by tím podle něj ruský prezident uznal svoji chybu. Nepovažuje to však za reálné. Rusko Ukrajinu napadlo 24. února loňského roku.

"Já bych mu vzkázal zcela přátelsky, aby stáhnul armádu z Ukrajiny. Nikdo od něj nechce, aby slovy uznal svoji chybu a bil se v prsa, ale fakticky by tuto chybu mohl stažením armády z Ukrajiny uznat," řekl Zeman.

11:52

Dočasnou ochranu získalo v Česku za uplynulých sedm dní 2417 ukrajinských uprchlíků. Je to zhruba o 170 méně než za první lednový týden. Od začátku invaze Ruska na Ukrajinu loni v únoru ČR vydala Ukrajincům 478 217 dočasných víz. Vyplývá to z údajů ministerstva vnitra.

Víza jejím držitelům umožňují přístup k veřejnému zdravotnímu pojištění, vzdělání či na trh práce. Původně měla platit na rok, uprchlíci si je ale budou moci prodloužit o rok do konce března 2024. Postup stanoví novela zákona zvaného lex Ukrajina, kterou tento týden schválil Senát. Novelu nyní dostane k podpisu prezident.

10:50

Rusko zvažuje, že zvýší horní věkovou hranici pro odvod branců z 27 na 30 let. V pravidelném hlášení o válce na Ukrajině o tom informuje britské ministerstvo obrany, podle něhož s příslušným návrhem přišel tento týden šéf branného výboru ruského parlamentu Andrej Kartapolov. Na povinnou vojenskou službu teď v Rusku musí muži ve věku od 18 do 27 let.

Podle Kartapolova by bylo dobré, aby se věková hranice zvýšila před letošním jarním odvodem. Přispělo by to podle něj k dříve oznámenému zvýšení počtu ruských sil o 30 procent.

08:16

Počet obětí, které si vyžádal sobotní ruský zásah obytného domu v ukrajinském Dnipru, stoupl na 20, uvedl server The Kyiv Independent. Přinejmenším 73 lidí, včetně 14 dětí, utrpělo zranění, více než 40 jich skončilo v nemocnicích. Na místě pokračují záchranné práce.

07:21

Británie začne v příštích dnech s výcvikem ukrajinských vojáků v souvislosti s plánovanou dodávkou tanků Challenger 2 a samohybných houfnic AS90. Oznámila to v noci na dnešek kancelář britského premiéra Rishiho Sunaka.

Dodávky 14 moderních tanků Challenger 2 potvrdil Sunak v sobotu v telefonickém rozhovoru s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským. Následovat bude dodávka okolo 30 samohybných houfnic AS90, k jejichž obsluze je potřeba pěti lidí. Podrobnosti podle prohlášení premiérovy kanceláře v pondělí v Dolní sněmovně představí britské ministerstvo obrany. Výcvik k obsluze tanků a houfnic začne v Británii v následujících dnech, uvedla kancelář.

Rishi Sunak.
Rishi Sunak. | Foto: Reuters
07:19

Nejméně 14 mrtvých, včetně patnáctileté dívky, a 64 zraněných si vyžádal sobotní zásah obytného domu v Dnipru ruskou raketouupřesnil bilanci náletu šéf oblastní správy Valentyn Rezničenko. Počet obětí ustavičně stoupá spolu s tím, jak postupuje prohledávání trosek.

"Vypátráme všechny, kdo se podílejí na tom teroru. Všichni ponesou odpovědnost, a to nejvyšší," přislíbil ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Podle listu Ukrajinska pravda připustil, že po sobotních vzdušných útocích je nejhorší situace s dodávkami elektřiny v Charkovské a Kyjevské oblasti.

22:34 Vlajka Ruské federace.

Vojenská prokuratura z ruské Vladimirské oblasti požádala soud, aby zakázal přístup na hlavní internetovou stránku OSN a také na web turecké státní tiskové agentury Anadolu. Oznámila to v sobotu ruská agentura TASS.

Zprávu mezitím převzala další ruská média, včetně zpravodajského serveru Meduza, působícího v lotyšském exilu. Nikdo však zatím nebyl s to zjistit, co je důvodem k této žalobě.

"Zaregistrovali jsme žalobu, abychom prohlásili informace šířené po internetu za zakázané informace. V žalobě jsou požadavky zakázat přístup k uvedeným internetovým stránkám," potvrdila mluvčí soudu s tím, že zainteresovanou stranou je také ruský cenzurní úřad Roskomnadzor.

U soudu ale neupřesnili podstatu výhrad, jaké má vojenská prokuratura k OSN a k turecké agentuře. Žalobou se má soud zabývat na konci ledna, dodal TASS.

22:08

Ukrajinský velvyslanec v OSN Serhij Kyslycja se na pozadí útoku v Dnipru obrátil na kolegy v OSN ohledně přítomnosti zástupce Ruska v Radě bezpečnosti OSN. "Jaké to je, být vedle řezníka v jednacím sále? Cítíte teplou a lepkavou krev, když mu tisknete ruku? Příště, až ji stisknete, pomyslete na civilisty zabité ruskými raketami v Dnipru! Pomyslete na to, až řezníci budou vykládat o ruské církvi, která žehná ruské armádě," uvedl v narážce na žádost Ruska, aby se RB OSN v úterý zabývala údajným pronásledováním promoskevské pravoslavné církve na Ukrajině.

22:07

Počet mrtvých po sobotním zásahu obytného domu v Dnipru ruskou raketou stoupl na dvanáct, včetně patnáctileté dívky. Zraněno bylo 64 lidí. Oznámil to šéf oblastní správy Valentyn Rezničenko. Počet obětí ustavičně stoupá spolu s tím, jak postupuje prohledávání trosek.

20:47

V bytovce v Dnipru, kterou v sobotu zasáhla ruská střela, žije na 1700 lidí. V zasažené části domu  mohlo přebývat až 200 jeho obyvatel. Teď v něm nejde elektřina a plyn, okna jsou rozbitá a fakticky je nutné se postarat o ubytování více než tisícovky lidí. Lidé se ale chovají obětavě, nabízejí pomoc, dočasné ubytování a pomáhají odklízet trosky. Po útoku je pět mrtvých a počet zraněných dosáhl 60, včetně 12 dětí

Zásah ruské rakety v sobotu zabil také jednoho člověka a dalšího zranil ve městě Kryvyj Rih. "Vypátráme všechny, kdo se podílejí na tom teroru. Všichni ponesou odpovědnost, a to nejvyšší," přislíbil ukrajinský prezident Zelenskyj. Podle listu Ukrajinska pravda připustil, že po dnešních vzdušných útocích je nejhorší situace s dodávkami elektřiny v Charkovské a Kyjevské oblasti.

19:27

Tvrdé boje o Soledar pokračují, tvrdí ukrajinské velení. Dobytí tohoto města v Donbasu ohlásilo ruské ministerstvo obrany v pátek.

Podle některých pozorovatelů se ukrajinské jednotky brání jen v malé části Soledaru. "Nepřítel neopouští záměr zmocnit se celé Doněcké oblasti. S tímto cílem vkládá hlavní úsilí do útočných operací ve směru na Bachmut. Pokračují těžké boje o Soledar," uvedlo ukrajinské velení. Rusové útočí i na dalších úsecích v Donbasu. "Naši vojáci po celý den odrážejí útoky nepřítele. Okupanti utrpěli velké ztráty," dodalo.


List Financial Times přirovnal krvavé boje o Soledar a Bachmut k bojům o Severodoněck a Lysyčansk z loňského roku.
Tehdy strategie "mlýnku na maso" oslabila ruské jednotky natolik, že otevřela cestu k úspěšným protiofenzívám v Charkovské a Chersonské oblasti. Je možné, že nyní opakují stejnou taktiku, aby ruských ztrát u Bachmutu mohli využít ke spuštění další silné protiofenzívy. Více padlých ale bude muset být na ruské straně.

"Ukrajinci zaznamenávají ztráty každý den. Rusko doufá, že Ukrajině dojdou zdroje dřív. Možná přijdou těžké časy," řekl listu nejmenovaný západní představitel. V ideálním případě Ukrajinci udrží frontu u Bachmutu minimálními silami. Pokud ale sami do bojů zabřednou, může se ukázat, že "ruská strategie možná není tak hloupá, jak vypadá" připustil expert na městský boj Anthony King.

19:01

Bilance zraněných, které si vyžádal sobotní zásah obytného domu v Dnipru ruskou raketou, se vyšplhala na na 39 lidí, včetně sedmi dětí. Počet mrtvých zatím zůstává stejný, tedy pět.

Protivzdušná obrana dnes sestřelila 25 z 38 ruských střel různých typů, uvedlo velitelství ukrajinského letectva, a to včetně střel s plochou dráhou letu.

Rusům se nicméně povedlo značně poškodit jednu z tepelných elektráren zásahem do turbínového oddělení. Škody utrpěla i další zařízení této elektrárny. Hasiči a pracovníci firmy pokračují v odstraňování následků.

17:35

Nadcházející dny budou podle ukrajinského ministra energetiky Hermana Haluščenka na energetické frontě "těžké". Oznámil to poté, co poslední ruské útoky zasáhly kritickou infrastrukturu v několika regionech. "Kvůli ostřelování se ve většině regionů zavádějí nouzové odstávky. Nadcházející dny budou těžké. Na obnovení dodávek elektřiny se už pracuje," uvedl. 

Po rozsáhlém ruském útoku na Ukrajinu objevila v sobotu Moldavská policejní hlídka v pohraničí úlomky rakety. Je to už třetí případ, kdy fragmenty stroje dopadly na moldavské území. Incident si nevyžádal raněné.

16:57

Sobotní zásah obytného domu v Dnipru ruskou raketou si vyžádal nejméně pět mrtvých a 27 zraněných, uvádějí média s odvoláním na ukrajinské úřady.

16:53 Vlajka Ruské federace.

Rusko oznámilo nové sankce vůči proti Británii v reakci na záměr Spojeného království dodat Ukrajině moderní tanky Challenger 2. Na "černé listině" se ocitl britský ministr zahraničí James Cleverly, náčelník generálního štábu Patrick Sanders a další britší představitelé a důstojníci.

Mluvčí ruské diplomacie Marija Zacharovová stanici BBC řekla, že dodávky zbraní jsou legitimním cílem ruských útoků.

16:28

Po celé ukrajině zní letecký poplach. Rusko podniká druhou vlnu vzdušných útoků na Ukrajinu. Zasahuje protivzdušná obrana, výbuchy jsou slyšet v Kyjevě a Oděse, terčem útoků se stal obejkt kritické infrastruktury ve Lvově.

Gubernátor Mykolajivské oblasti na jihu země Vitalij Kim podle deníku oznámil, že první střely jsou už nad Ukrajinou, a později dodal, že v oblasti zasahuje protivzdušná obrana.

Na Černé moře podle armádního velitelství Jih vyplulo pět ruských plavidel, schopných najednou odpálit 36 střel s plochou dráhou letu Kalibr. Podle zpráv ze sociálních sítí protivzdušná obrana zasahuje ve Vinnycké, Chmelnycké, Kyjevské či Dnipropetrovské oblasti.

V Dnipru na východě Ukrajiny ruská střela poničila devítipodlažní obytný dům, pod troskami se nacházejí lidé. Nejméně deset lidí včetně dvou dětí utrpělo zranění, z trosek se ale podařilo zachránit 15 lidí.

15:42

Po celé Ukrajině byl opět vyhlášen letecký poplach, Rusko podle úřadů podniká útok střelami s plochou dráhou letu. Výbuchy jsou slyšet v Kyjevě. V sobotu byl ruskou raketou vážně poškozen bytový dům ve městě Dnipro. Pod troskami jsou uvězněni lidé.

 

14:17

Jedním z prvních států připravených dodat Ukrajině moderní tanky, je Finsko. Severská země nabízí tanky Leopard, pokud k tomu svolí Německo, kde se stroje vyrábějí. Na Západě vyrobené tanky mohou Kyjevu výrazně pomoci v boji.

Finský prezident Sauli Niinistö ale upozorňuje, že jeho země bude schopna dodat Ukrajině jen několik strojů. "Sousedíme s Ruskem," upozornil na bezpečnostní riziko. Nebezpečí z Ruska si Finové uvědomují, v minulosti museli agresi svého souseda několikrát čelit.

13:59

Při ruských útocích na Ukrajinu zahynuli za posledních 24 hodin tři civilisté a dalších devět lidí utrpělo zranění. Obydlené oblasti byly zasaženy celkem v osmi regionech. Napsal to server The Kyiv Independent s odvoláním na gubernátory jednotlivých oblastí.

13:16

Britský premiér Rishi Sunak potvrdil ukrajinskému prezidentovi Volodymyru Zelenskému záměr dodat jeho zemi moderní tanky Challenger 2. "Shodli se na tom, že je potřeba využít okamžiku a urychlit globální vojenskou a diplomatickou podporu Ukrajině," sdělil Sunakův mluvčí agentuře Reuters.

Londýn podle něho chce vedle tanků Kyjevu dodat i další dělostřelecké systémy. O tom, že se Británie rozhodla poslat Ukrajině tanky, které běžně využívá její armáda, informoval už v týdnu list Financial Times. Hovořilo se o tom, že by jich mohlo být kolem deseti.

13:03

Britský premiér Rishi Sunak v sobotním rozhovoru s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským potvrdil záměr dodat Ukrajině moderní tanky Challenger 2. Chce zrychlit pomoc.

12:54

Zatímco Rusko vyhlašuje, že dobylo město Soledar na Donbase, ukrajinský server Kyiv Post informuje, že na místě je stále možné pozorovat vlajku Ukrajiny. Moskva v pátek uvedla, že se její vojska Soledaru ve čtvrtek večer po dlouhých a tvrdých bojích zmocnila. Kyjev to vzápětí odmítl.

12:36

Souhrn nejdůležitějších událostí:

 • V sobotu ráno se Kyjev stal terčem raketového útoku, poškozeny byly dvě desítky domů. Ve městě zněly sirény, lidé utíkali do krytů. Přerušit se musely i prezidentské volby na tamní české ambasádě. Po hodině se volební místnost znovu otevřela.
 • Ruské invazní síly pravděpodobně obsadily většinu, ne-li celé město Soledar v Doněcké oblasti, uvedl americký Institut pro studium války. Zahraniční pozorovatelé zmiňují velkou roli žoldnéřských jednotek wagnerovců na ruské straně.
 • Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj ve svém pátečním večerním projevu uvedl, že bitva o Soledar a Bachmut pokračuje.
11:26

Server The Kyiv Independent k rannímu útoku napsal, že exploze bylo slyšet kolem 9:30 místního času (8:30 SEČ). Jakou infrastrukturu přesně útok zasáhl, ukrajinské úřady neupřesnily, což je jejich běžný postup. Sdělily ale, že požár na místě už je uhašen. Starosta Kličko poznamenal, že trosky jedné rakety dopadly na neobydlenou část západního Kyjeva.

Útok podle Kyjeva zasáhl i obytnou budovu ve vesnici Kopyliv, která je vzdálená asi 50 kilometrů západně od hlavního města. Poškozeno zde bylo celkem 18 domů, z nichž některým exploze rozbila okna. Žádné oběti na životech odtud zatím nejsou hlášeny.

11:00

Hlasování v prezidentských volbách na české ambasádě v Kyjevě bylo kvůli rannímu útoku na ukrajinskou metropoli přerušeno asi na hodinu. Volební komise se na tu dobu uchýlila do zdejšího krytu, všichni jsou v pořádku, řekl vedoucí konzulárního úseku zastupitelského úřadu Martin Mužík.

09:59

Jakou infrastrukturu ranní raketový útok na Kyjev přesně zasáhl, zatím není jasné. Nejsou ani informace o případných obětech či zraněných. "Detaily stále zjišťujeme," uvedl Kyryl Tymošenko z prezidentské kanceláře. Starosta metropole Vitalij Kličko poznamenal, že trosky jedné rakety dopadly na neobydlenou část západního Kyjeva.

09:50

Po ranním bombardování Kyjeva a konzultaci s ministerstvem zahraničí rozhodla česká ambasáda ve městě o přerušení voleb. "V 9:56 kyjevského času jsme hlasování přerušili," řekl vedoucí konzulárního úseku Martin Mužík.

Na možnost, že bude nutné volby přerušit, se zastupitelský úřad připravoval dopředu. Všichni příchozí voliči byli například informováni o tom, kde se nachází nejbližší protiletecký kryt právě pro případ, že by byl vyhlášen poplach. Stanice metra, která je tímto krytem, je vzdálena asi 650 metrů od velvyslanectví.

09:41

Bombardování Kyjeva, které ukrajinskou metropoli zasáhlo v sobotu ráno, směřuje z území Běloruska. S odvoláním na ukrajinské pohraniční jednotky o tom informuje Brian Ging, reportér listu Al Jazeera.

09:23

Kvůli rannímu útoku na Kyjev bylo přerušeno hlasování v prezidentských volbách na české ambasádě v ukrajinské metropoli. Volební komise je ve zdejším krytu, všichni jsou v pořádku. Agentuře ČTK to řekl vedoucí konzulárního úseku zastupitelského úřadu Martin Mužík. Kdy bude hlasování pokračovat, není jasné. Podle agenturních informací směřoval ruský útok proti kyjevské infrastruktuře.

09:05

Kyjev se v sobotu ráno stal terčem dalšího ruského raketového útoku, jehož cílem byla podle prvních informací zdejší infrastruktura. S odvoláním na činitele ukrajinské prezidentské kanceláře to uvedla agentura Reuters, podle níž se ve městě ozvala série výbuchů a byl vyhlášen letecký poplach. Starosta Kyjeva Vitalij Kličko vyzval obyvatele, aby nevycházeli ven.

08:46

Reportér Vojtěch Boháč z webu Voxpot, který je nyní v Kyjevě, hlásí ostřelování ukrajinského hlavního města.

07:50

Další tři země kromě Polska a Finska neveřejně vyjádřily ochotu poskytnout Ukrajině tanky Leopard 2, pokud k tomu přivolí Německo, kde se tyto stroje vyrábějí, uvedl ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba. Jeho vyjádření na toto téma citují ukrajinská média. Ukrajina se tak podle ministra nalézá "půl kroku" od získání moderních západních tanků, které potřebuje k odražení ruské agrese.

07:40 Vlajka Ruské federace.

Rusko požádalo o svolání Rady bezpečnosti OSN na úterý 17. ledna kvůli ukrajinské pravoslavné církvi, donedávna podřízené moskevskému patriarchátu. Uvedla to agentura Interfax. Na jednání rady by podle ruské diplomacie měl vystoupit zástupce moskevského patriarchátu ruské pravoslavné církve. Moskevský patriarcha Kirill, který stojí v jeho čele, podporuje válku proti Ukrajině.

Ruský velvyslanec při OSN Vasilij Něbenzja uvedl, že ukrajinské úřady pronásledují jinak smýšlející občany a snaží se zničit zmíněnou církev, což může mít ty nejhroznější následky pro mír a bezpečnost v regionu.

07:09

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v pátečním večerním projevu uvedl, že ukrajinští vojáci pokračují v boji o Soledar. Oznámil, že Bachmut hájí vojáci z mezinárodní legie a jednotka Šaman a poděkoval bojovníkům z jednotky Kraken za ničení nepřátel v Soledaru. Zdůraznil, že těžká bitva o Donbas, včetně boje o Soledar, Bachmut a město Kreminna, jakož i další města a vsi, pokračuje.

22:08

Ruská invaze způsobila na ukrajinském životním prostředí škody v hodnotě 46 miliard dolarů (přes bilion korun), odhaduje ukrajinské ministerstvo životního prostředí. Vyplacení této částky v plné výši chce Kyjev podle listu Ukrajinska pravda na Moskvě vymáhat. "Hlavní podíl na vyčíslených ztrátách představuje znečištění ovzduší - 27 miliard dolarů (598 miliard korun)," uvedl ukrajinský ministr životního prostředí Ruslan Strilec, podle kterého se v důsledku ruského válčení dostalo do ovzduší více než 42 milionů tun skleníkových plynů. To lze srovnat s ročními emisemi Bulharska, dodal ministr.

22:08

"Brzy bude MAAE trvale přítomna ve všech ukrajinských jaderných elektrárnách, a to včetně Černobylu," uvedl Grossi. Podle něj budou pozorovatelé monitorovat stav a fungování elektráren, poskytovat podporu jejich obsluze a informovat ústředí MAAE. Na Ukrajině tak bude mít atomová agentura 11 či 12 svých odborníků.

22:07

Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE) rozmístí své pozorovatele ve všech ukrajinských jaderných elektrárnách. Oznámil to dnes podle agentury DPA šéf organizace Rafael Grossi, který příští týden navštíví Ukrajinu. MAAE má v současnosti pozorovatele v Záporožské jaderné elektrárně, která se nachází poblíž bojové fronty a v minulosti byla ostřelována.

18:49

Část ukrajinských vojáků ustupuje ze Soledaru, uvedl dnes reportér stanice CNN, který se spolu se svým štábem nachází jen pár kilometrů od východoukrajinského města. Moskva dnes uvedla, že se její vojska Soledaru ve čtvrtek večer po dlouhých a tvrdých bojích zmocnila. Kyjev to vzápětí odmítl.

15:23

Boje v ulicích Soledaru.

14:46

O strategickém významu Soledaru se vedou diskuze, podle některých názorů by jeho dobytí usnadnilo Rusům přístup k Bachmutu a zkomplikovalo zásobování ukrajinských obránců. Institut pro studium války (ISW) se ve své poslední zprávě domnívá, že "ruské informační operace" význam Soledaru zveličily. Institut soudí, že obsazení Soledaru neumožní ruským silám získat kontrolu nad důležitými ukrajinskými zásobovacími trasami do Bachmutu ani se lépe rozmístit k obklíčení města v krátkodobém horizontu.

Satelitní fotografie zničených budov ve městě Soledar, o které se nyní vedou těžké boje.
Satelitní fotografie zničených budov ve městě Soledar, o které se nyní vedou těžké boje. | Foto: Reuters
14:42 Vlajka Ruské federace.

Pokud by Rusové skutečně dobyli Soledar, byl by to jejich první úspěch od července, kdy se zmocnili měst Lysyčansk a Severodoněck.

12:28 Vlajka Ruské federace.

Ruské ministerstvo obrany oznámilo, že ruské jednotky mají od čvrtečního večera kontrolu nad městem Soledar, o které se vedly dlouhé a tvrdé boje. Kyjev to popírá.

11:29

Finsko je připraveno předat Ukrajině tanky Leopard 2, ale nepůjde o velký počet kusů. Oznámil to finský prezident Sauli Niinisto.

10:44

Ukrajina se de facto stala členem Severoatlantické aliance, řekl stanici BBC ukrajinský ministr obrany Oleksij Reznikov. Západní státy se podle něj už přestávají obávat, že jejich podpora Ukrajiny bude ze strany Ruska vnímána jako eskalace a povede k vyostření války na Ukrajině. Reznikov vyjádřil naději, že Kyjev nakonec získá od Západu pokročilé zbraně, které žádá, včetně systémů s dostřelem 300 kilometrů.

10:22

Rusové ráno znovu ostřelovali Cherson a zasáhli parkoviště autobusů městské hromadné dopravy.

10:09

Německá ekonomika navzdory válce na Ukrajině loni podle statistiků vzrostla o 1,9 procenta, letos se čeká recese. V roce 2021 růst činil 2,6 procenta.

10:08

Britské ministerstvo obrany se v dnešním shrnutí věnuje verbování vězňů:

10:08

Ukrajinský vojenský analytik Oleh Ždanov se domnívá, že Kreml chce za každou cenu dobýt Soledar a Bachmut, aby Rusko vykázalo alespoň nějaký úspěch po dlouhých měsících porážek a neúspěchů. Podle něj se ale zároveň schyluje k dobytí Kreminny a Svatove ukrajinskou armádou, což by jí otevřelo cestu na Luhansk. Ždanov to řekl v rozhovoru pro zpravodajský server Obozrevatel.

9:38

Kreml zatím oficiálně neoznámil, že Rusové dobyli Soledar na východě Ukrajiny. Náměstkyně ukrajinského ministra obrany Hana Maljarová uvedla, že ukrajinští vojáci se ve městě stále brání.

9:36
9:26 Vlajka Ruské federace.

Ruský propagandista Vladimir Solovjov v televizi navrhl, aby Rusko zaútočilo taktickými jadernými zbraněmi na Polsko. Jako odvetu za to, že Polsko vyzbrojuje Ukrajinu. Podle Solovjova by si zasloužily úder také Velká Británie a Francie.

08:55

Souhrn nejdůležitějších událostí:

 • Ruské invazní síly pravděpodobně obsadily většinu, ne-li celé město Soledar v Doněcké oblasti, uvedl ve své nejnovější zprávě o situaci na Ukrajině americký Institut pro studium války.
 • Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj kvůli probíhajícím bitvám o Soledar a Bachmut svolal poradu ukrajinského vrchního velení. 
 • Ruský ministr obrany Sergej Šojgu jmenoval velitelem ruských jednotek nasazených na Ukrajině náčelníka generálního štábu Valerije Gerasimova.
08:07 Vlajka Ruské federace.

Ruské invazní síly pravděpodobně obsadily většinu, ne-li celé město Soledar v Doněcké oblasti, uvedl ve své nejnovější zprávě o situaci na Ukrajině americký Institut pro studium války (ISW). Podle jeho analytiků však nejde o operačně významný vývoj - označili ho za "malé vítězství" pro ruskou armádu, které pravděpodobně není předzvěstí brzkého obklíčení nedalekého většího města Bachmut, které se Rusové pokoušejí dobýt už řadu měsíců.

"Geolokační záběry zveřejněné 11. a 12. ledna naznačují, že ruské síly pravděpodobně kontrolují většinu, ne-li celý Soledar a pravděpodobně vytlačily ukrajinské síly ze západních okrajů obce," uvádí ve své zprávě ISW.

07:24

Rusko opět provádí rošádu na nejvyšších armádních místech. Po pouhých třech měsících končí ve funkci velitele ruských vojsk na Ukrajině generál Sergej Surovikin. Operace na Ukrajině nyní povede osobně náčelník generálního štábu Valerij Gerasimov. V Moskvě se projevuje rostoucí napětí mezi dvěma tábory.

07:23

Ukrajinské úřady plánují přeměnit Buču, Irpiň a další města, jejichž jména smutně proslula v souvislosti s ruskou invazí, v turistické destinace.

Uvádí to oficiální prezentace ukrajinské státní delegace na veletrhu cestovního ruchu Fitur v Madridu, o které informují agentury EFE a Europa Press. Veletrh, kterého se zúčastní představitelé ukrajinské státní agentury na podporu turistiky, se uskuteční příští týden.

"Ukrajina chce přeměnit některá místa související s ruskou invazí, která se stala známá na mezinárodní úrovni, v turistické destinace, a pomoci tak rozvoji tohoto odvětví," uvedla ukrajinská agentura. Krok by měl pomoci hospodářské obnově Ukrajiny a také tomu, "aby se nezapomnělo na strasti a destrukci", které tato místa zažila při ruské okupaci, uvedl úřad.

19:17 Vlajka Ruské federace.

Rusko dnes propustilo na svobodu bývalého příslušníka amerického vojenského námořnictva Taylora Dudleyho, kterého skoro rok věznilo. Uvedla to stanice CNN na svém webu s odvoláním na mluvčího Dudleyho rodiny. Pětatřicetiletého Dudleyho zadrželi loni v dubnu ruští pohraničníci v Kaliningradské oblasti, nejzápadnější výspě Ruska, poté, co překročil hranice z Polska, kam zavítal na hudební festival. Proč se ocitl v Rusku, není podle CNN jasné, nicméně případ se až do dnešního dne na přání rodiny nemedializoval.

17:48

Babiš jako prezident by byl špatnou zprávou pro Ukrajinu, píše server Ukrajinska pravda. Podle něj sice v Česku zakrátko odejde do politického důchodu dosavadní hlava státu, která "měla sklon ke skandálním prohlášením a k podpoře Ruska", ale zvolení expremiéra Andreje Babiše nástupcem Miloše Zemana "by bylo pro Ukrajinu špatnou zprávou".

17:46 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj při projevu k národu 22. února 2022.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj oznámil, že kvůli probíhajícím bitvám o Soledar a Bachmut svolal poradu ukrajinského vrchního velení. Obráncům obou východoukrajinských měst, kteří čelí ruským útokům, slíbil rychlé a nepřetržité zásobování municí a vším potřebným. Na poradě se také jednalo o posílení ukrajinské armády zbraněmi a technikou od partnerů.

13:37

Německo by nemělo stát v cestě vojenské podpoře Ukrajiny ze strany ostatních zemí. Řekl to německý vicekancléř a ministr hospodářství Robert Habeck s poukazem na polské úsilí o koordinované dodávky bojových tanků Leopard německé provenience.

"Německo by se nemělo stavět do cesty jiným zemím, které se rozhodnou podpořit Ukrajinu, nezávisle na tom, jaká rozhodnutí přijme Německo," reagoval Habeck v Berlíně na otázky novinářů. Média poukazují na to, že předání tanků by vyžadovalo souhlas Německa s jejich reexportem.

Německý ministr hospodářství a ochrany klimatu Robert Habeck.
Německý ministr hospodářství a ochrany klimatu Robert Habeck. | Foto: Reuters
12:20

Český červený kříž dovezl loni na Ukrajinu od začátku ruské invaze humanitární pomoc za více než 121 milionů korun, bylo jí přes 416 tun. Za deset měsíců tam vyslal 43 misí, vozily i sanitky nebo zdravotnické přístroje. Pomohl také více než 320 tisícům uprchlíků v Česku, informovala ve čtvrtek organizace.

12:11

V ruském městě Serov na Urale vystrojili pohřeb s vojenskými poctami žoldnéřovi, který byl dříve odsouzen za vraždu své matky a ve vězení se nechal naverbovat do soukromé Wagnerovy vojenské skupiny. Sergeji Molodcovovi, kterého soud v roce 2017 poslal na 11,5 roku za mříže za to, že ubil svoji matku k smrti. Jeho rakev nesli vojáci a na smutečním obřadu promluvili také veteráni, kteří vyzdvihovali žoldnéřovo hrdinství. Uvedl to zpravodajský portál Meduza s odkazem na regionální ruská média, která přinesla z pohřbu reportáž.

 

Správa Serova ve zprávě o zemřelém Molodcovovi nešetřila chválou. "Sergej byl tvůrčí bytostí, věnoval se řezbě do kosti. Blízcí na Sergeje vzpomínají jako na úžasného a neobyčejného člověka, který miloval život. Byl to čestný člověk. Pravda pro něj byla to hlavní. Vždy byl citlivý vůči cizímu neštěstí, pomáhal slabým a potřebným. O takových lidech se říká, že si na nic nehrají. Měl rád hudbu, svobodu, rychlost," napsalo o něm město.

10:46

Satelitní fotografie zničených budov ve městě Soledar, o které se nyní vedou těžké boje.

Satelitní fotografie zničených budov ve městě Soledar, o které se nyní vedou těžké boje.
Satelitní fotografie zničených budov ve městě Soledar, o které se nyní vedou těžké boje. | Foto: Reuters
10:41 Vlajka Ruské federace.

Mluvčí ruského ministerstva zahraničí Maria Zacharovová obvinila Švédsko, že něco skrývá, když nechce ruské zástupce při vyšetřování výbuchu podmořského plynovodu Nord Stream.

09:53

Britské ministerstvo obrany se ve svém aktuálním shrnutí dění na Ukrajině věnuje přesunům ruských vojsk:

08:00

Shrnutí nejdůležitějších událostí:

 • Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj se vysmál ruskému tvrzení, že převzali části města Soledar na východě země. Ve videoprojevu uvedl, že boje stále pokračují.
 • Ruský ministr obrany Sergej Šojgu jmenoval velitelem ruských jednotek nasazených na Ukrajině náčelníka generálního štábu Valerije Gerasimova.
 • Uprchlíci z Ukrajiny si budou moci prodloužit dočasnou ochranu v Česku o rok do konce března 2024. Postup stanoví novela zákona zvaného lex Ukrajina, kterou ve středu schválil Senát
07:57

Neschopnost Ruska řešit nedostatek munice letos nejspíš zabrání ruským silám udržet původní rozsah útočných operací na východní Ukrajině. Ve své nejnovější analýze o tom informoval americký Institut pro studium války (ISW) .

Mluvčí východního velení ukrajinských sil Serhij Čerevatyj v této souvislosti uvedl, že ruské síly loni v létě vyčerpaly své rezervy dělostřeleckých granátů ráže 122 a 152 milimetrů i další zásoby, protože se domnívaly, že masivní dělostřelecké útoky povedou k rychlejším výsledkům.

"Ruské síly jsou nyní nuceny dopravovat novou munici z týlových oblastí v Rusku nebo ji kupovat v zahraničí, aby nedostatek kompenzovaly. To povede ke snížení rozsahu palby," citovali analytici Čerevatého. Rusové čím dál častěji přiznávají, že zásadní problémy, jako je nedostatek munice nebo těžkosti se zásobováním vojsk, se staví do cesty postupu, doplnili.

07:52

Ukrajinská armáda u Soledaru zlikvidovala přes 100 ruských útočníků najednou, tvrdí ukrajinský generální štáb. Boje o město pokračují, píše Ukrinform. "Stalo se tak díky sladěné práci vojáků sil speciálních operací, dělostřelců a odpalovačů raket," uvedl ukrajinský generální štáb. "Operátoři sil speciálních operací ukrajinské armády zjistili hromadění nepřítele v několika oblastech. Ke zničení nepřítele bylo použito dělostřelectvo a na jednom z míst rovněž taktický raketový systém Točka-U," tvrdí velení ukrajinských sil v prohlášení.

06:51

Bachmut. Podle prezidenta Volodymyra Zelenského "nejkrvavější místo" frontové linie na Ukrajině. Ačkoliv ruská armáda toto město na Donbase tři měsíce prakticky bez přestávky ostřeluje, stále se jí ho nepodařilo dobýt. Váleční zpravodajové popisují, že bitva připomíná první světovou válku a v ulicích na předměstí se rozkládají těla vojáků.

22:45

Jmenování Gerasimova velitelem ruských jednotek nasazených na Ukrajině okomentovalo britské ministerstvo obrany. "Nasazení náčelníka generálního štábu jako velitele na bojišti je indikátorem rostoucí vážnosti situace, které Rusko čelí, a jasným uznáním toho, že tažení nedosahuje strategických cílů Ruska," uvedlo na Twitteru.

Předpovědělo, že Gerasimovovo jmenování patrně vyvolá krajně odmítavou reakci velké části komunity krajních nacionalistů a válečných blogerů, která stále více obviňuje Gerasimova ze špatného vedení války. Naproti tomu generála Surovikina tato komunita vychvalovala za "realističtější přístup".

20:25

Řecko a Malta zaostávají za dalšími členskými zeměmi Evropské unie v uplatňování protiruských sankcí. S odkazem na zdroj a dokument z Evropské komise o tom dnes informovala agentura Reuters.

Obě země nahlásily Bruselu, že zmrazily majetek ruských subjektů v hodnotě několika stovek tisíc eur, což je nejméně v celé sedmadvacítce. Atény i Valletta kritiku odmítají.

19:13 Vlajka Ruské federace.

Šéf ruských wagnerovců Jevgenij Prigožin uvedl, že jeho síly zcela dobyly východoukrajinské město Soledar, přičemž zabily kolem 500 obránců. "Celé město je poseté mrtvolami ukrajinských vojáků," řekl Prigožin. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj chvíli před vyjádřením Prigožina uvedl, že boje pokračují a město Rusové zatím nedobyli.

18:32

Pákistán se chystá odeslat na Ukrajinu 159 kontejnerů s municí. Do země by náboje měly dorazit přes polské přístavní město Gdaňsk, uvedl na svém webu list The Economic Times. Loď pákistánského rejdařství naložená dělostřeleckými granáty ráže 155 milimetrů a další municí a výbušninami by měla vyplout z Karáčí ve druhé polovině ledna. Na oplátku by Ukrajina měla Pákistánu pomoci při modernizaci vrtulníků Mi-17 - ty se sice vyrábějí v Rusku, ale motory pro ně donedávna poskytovala ukrajinská firma.

18:26 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj při projevu k národu 22. února 2022.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj se vysmál ruskému tvrzení, že převzali části města Soledar na východě země, a ve video projevu uvedl, že boje stále pokračují.

18:24

České firmy mohou Ukrajině pomoci například v energetice, dopravě, obranném průmyslu nebo se zdravotnickými technologiemi, sdělil nový vládní zmocněnec pro rekonstrukci Ukrajiny Tomáš Kopečný. Funkci kabinet zřídil ve středu a rovnou do něj bývalého náměstka na ministerstvu obrany jmenoval.

17:10

Uprchlíci z Ukrajiny si budou moci prodloužit dočasnou ochranu v Česku o rok do konce března 2024. Postup stanoví novela zákona zvaného lex Ukrajina, kterou ve středu schválil Senát hlasy 57 ze 62 přítomných členů. Novelu nyní dostane k podpisu prezident. Dočasná ochrana umožňuje běžencům přístup k veřejnému zdravotnímu pojištění, vzdělání či na trh práce. Úřadům prodloužení ochrany naopak umožní zjistit přesnější údaje o tom, kolik uprchlíků se v Česku skutečně nachází.

16:54 Vlajka Ruské federace.

Ruský ministr obrany Sergej Šojgu dnes jmenoval velitelem ruských jednotek nasazených na Ukrajině náčelníka generálního štábu Valerije Gerasimova. Nově utvořený post v souvislosti s ruskou invazí na Ukrajinu dosud zastával Sergej Surovikin, který se nyní stal Gerasimovým zástupcem, napsal ruskojazyčný server BBC.

Ruský ministr obrany Sergej Šojgu a náčelník generálního štábu Valerij Gerasimov.
Ruský ministr obrany Sergej Šojgu a náčelník generálního štábu Valerij Gerasimov. | Foto: Reuters
15:45

Polsko se rozhodlo předat Ukrajině rotu tanků Leopard 2, stane se tak v rámci mezinárodní koalice, řekl polský prezident Andrzej Duda podle zpravodajské televize TVN 24. "Ukrajina se musí ubránit. Neubrání se však bez naší podpory," řekl Duda, který se dnes ve Lvově na západě Ukrajiny setkal se svým ukrajinským protějškem Volodymyrem Zelenským. Ten podle televize Polsat Polsku za rozhodnutí vyjádřil vděčnost.

15:29

Boje ukrajinských a ruských vojáků o kontrolu nad Soledarem a Bachmutem na východě Ukrajiny jsou těmi nejkrvavějšími od začátku ruské invaze na Ukrajinu. V rozhovoru s agenturou AFP to řekl poradce šéfa ukrajinské prezidentské kanceláře Mychajlo Podoljak. Ukrajina by podle něj mohla ještě letos vyhrát válku, pokud jí Západ dodá více zbraní - zejména těch s dosahem více než 100 kilometrů.

"To, co se teď odehrává ve směru na Bachmut a Soledar, je ten nejkrvavější scénář této války… Hodně krve, hodně dělostřeleckých soubojů, hodně kontaktních bojů, dnes zejména v Soledaru," uvedl Podoljak a poznamenal, že okolí těchto měst na severu Doněcké oblasti je momentálně místem nejprudších bojů z celé fronty.

15:20

Primátoři Prahy, Varšavy, Bratislavy a Budapešti se dnes vypravili na návštěvu Kyjeva. Uvedla to polská stanice Polsat News. Čtveřice komunálních politiků podle ní měla v plánu v ukrajinské metropoli mimo jiné setkání se svým kyjevským protějškem Vitalijem Kličkem. Starosta Varšavy Rafal Trzaskowski na Twitteru zveřejnil snímek z vlaku, kde je společně s představiteli čtyř evropských metropolí, včetně pražského primátora Zdeňka Hřiba.

"Pakt svobodných měst přijíždí do svobodného a hrdého Kyjeva. V srdci svobodné a hrdé Ukrajiny," napsal Trzaskowski.

13:48 Vlajka Ruské federace.

O Soledar na východní Ukrajině se dál bojuje, uvedlo dnes ruské ministerstvo obrany. Ruští výsadkáři podle něj město blokují ze severu a z jihu a boje se odehrávají uvnitř města. Také Kyjev a zahraniční analytici předtím upozornili, že Rusům se navzdory tvrzením některých ruských zdrojů stále nepodařilo město ovládnout.

13:22

Snímky ze Soledaru na Donbase, ležícího asi deset kilometrů od Bachmutu, ukazují, že se ve městě stále bojuje. Na ukrajinské obránce útočí elitní oddíly žoldnéřské Wagnerovy skupiny.

11:57

Ukrajinský ombudsman Dmytro Lubinec se setkal v Turecku se svojí ruskou kolegyní Taťjanou Moskalkovovou. Lubinec to uvedl na Facebooku. Jednání potvrdila také Moskalkovová, podle níž jednali například o výměně válečných zajatců nebo nutnosti zvýšit spolupráci s Mezinárodním výborem Červeného kříže.

"Projednali jsme široké spektrum humanitárních problémů a případů týkajících se poskytování lidskoprávní pomoci občanům obou zemí … Pracujeme dál na tom, abychom pomohli každému Ukrajinci!" napsal Lubinec.

"Dříve jsme si vyměnili seznamy válečných zajatců, o jejichž osvobození vzájemně žádáme. Na základě našeho seznamu se nám podařilo navrátit přes 40 lidí za ruskou stranu a 40 za ukrajinskou," uvedla také Moskalkovová.

09:49

Shrnutí dění očima britského ministerstva obrany:

08:17

Souhrn nejdůležitějších událostí:

 • Britský list Financial Times s odkazem na nejmenovaného představitele Číny uvádí, že Peking začíná věřit tomu, že Rusko válku na Ukrajině prohraje.
 • Rusko dramaticky omezilo dělostřelecké ostřelování ukrajinských pozic, na některých úsecích fronty až o 75 procent, uvedla americká televizní stanice CNN.
 • Pentagon plánuje výcvik ukrajinských vojáků v souvislosti s obsluhou systémů protivzdušné obrany Patriot na území USA.
 • Podle informací amerického Institutu pro studium války (ISW) se ruským jednotkám dosud nepodařilo zcela dobýt město Soledar.
07:40

Veřejně kritizovat v Rusku prezidenta Vladimira Putina znamená vystavit se problémům. Lidé už zase mluví o politice jen doma v kuchyni, jako tomu bylo v dobách Sovětského svazu, říká v rozhovoru pro Aktuálně.cz dokumentaristka Ksenija Sacharnovová.

06:31 Vlajka Ruské federace.

Získání Soledaru by poskytlo ruským invazním silám výhodu v boji o přibližně deset kilometrů vzdálený Bachmut, o jehož dobytí Rusko usiluje měsíce. "I kdybychom věřili těm nejodvážnějším ruským tvrzením, dobytí Soledaru nepovede k okamžitému obklíčení Bachmutu," podotýká ISW.

06:30 Vlajka Ruské federace.

Americký Institut pro studium války (ISW) ve své nejnovější zprávě o událostech na ukrajinské frontě uvádí, že se ruským jednotkám dosud nepodařilo zcela dobýt město Soledar - navzdory tvrzením některých ruských zdrojů. ISW dnes cituje ve svém ruskojazyčném vydání zpravodajský server BBC News.

Šéf Wagnerovy skupiny Jevgenij Prigožin v úterý večer podle ruské agentury TASS prohlásil, že jeho bojovníci mají nad Soledarem plnou kontrolu. Zároveň ale řekl, že v centru města ještě bojuje obklíčená skupina ukrajinských vojáků. Ukrajina Prigožinovo vyjádření zatím nekomentovala. V průběhu úterý uváděla, že ukrajinští vojáci mohutné ruské ofenzivě stále odolávají.

20:32

Dva polští dobrovolníci, muž a žena, kteří utrpěli zranění při rozdělování humanitární pomoci poblíž Bachmutu na východě Ukrajiny, jsou zpět ve vlasti. Léčí se v nemocnici v Lublinu. Oznámila to dnes na svém webu zpravodajská televize TVN 24. Podle mluvčího ministerstva zdravotnictví je stav obou zraněných stabilní, žena ale přišla o nohu.

19:55

Kanada chce od Spojených států pro Ukrajinu pořídit pokročilý systém protivzdušné obrany. Podle agentury Reuters, která se odvolává na nejmenovaný vládní zdroj, to dnes kanadský premiér Justin Trudeau oznámil americkému prezidentovi Joeovi Bidenovi. Oba politici se setkali v Mexiku na dvoudenním setkání lídrů severoamerických zemí.

18:44 Vlajka Ruské federace.

Ruská opoziční aktivistka Sofija Sapegaová, odsouzená loni v Bělorusku na šest let vězení, nedostala milost, o kterou loni v létě požádala běloruského autoritářského vládce Alexandra Lukašenka. Novinářům to řekl advokát Sapegaové. Rusky se běloruské úřady zmocnily předloni v květnu spolu s jejím přítelem, běloruským opozičním novinářem Ramanem Pratasevičem poté, co donutily v Minsku přistát civilní letoun letící z Athén do Vilniusu. Incident západní země odsoudily.

17:57

Pentagon plánuje výcvik ukrajinských vojáků v souvislosti s obsluhou systémů protivzdušné obrany Patriot na území Spojených států, napsaly dnes s odkazem na zdroje obeznámené se situací servery The Washington Post a CNN. Podle CNN výcvik Ukrajinců může začít už příští týden, američtí činitelé obecně dříve hovořili o lednu.

17:57

Italská vláda zvažuje, že Ukrajině poskytne pokročilý systém protivzdušné obrany SAMP/T, který Itálie vyrábí společně s Francií. Před dodávkou systémů je ale nutné vyřešit některé technické záležitosti, cituje dnes agentura Reuters italského ministra zahraničí Antonia Tajaniho. O systém podle italského tisku požádal ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj při nedávném telefonátu s premiérkou Giorgiou Meloniovou. Podle deníku La Repubblica se však proti dodávce staví část vládních sil i někteří vojáci.

17:45 Vlajka Ruské federace.

Rusko dramaticky omezilo dělostřelecké ostřelování ukrajinských pozic, na některých úsecích fronty až o 75 procent, uvedla americká televizní stanice CNN na svém webu s odvoláním na zdroje z USA i Ukrajiny. Ruské dělostřelectvo nyní v průměru podle amerických údajů vypálí 5000 ran za den místo někdejších 20 tisíc. "Ukrajina disponuje poněkud jinými čísly," poznamenala k tomu ukrajinská agentura Unian.

16:33

Šéfka německé diplomacie Baerbocková dnes navštívila východoukrajinský Charkov. Doprovodil ji tam její ukrajinský kolega Dmytro Kuleba.

16:16 Vlajka Ruské federace.

Arménie letos nebude na svém území hostit vojenské cvičení armád zemí Organizace Smlouvy o kolektivní bezpečnosti, kterou vede Rusko. Podle agentur to dnes prohlásil arménský premiér Nikol Pašinjan. Odráží to rostoucí napětí mezi Jerevanem a Moskvou, poznamenala agentura AP. 

15:55

Americký ministr obrany Lloyd Austin na 20. ledna svolal na základnu Ramstein na západě Německa schůzku zemí, které vojensky pomáhají Ukrajině. Očekává se, že se na třetím jednání kontaktní skupiny šéfové resortů obrany a vysoce postavení vojenští činitelé budou radit o další podpoře země, která od konce února loňského roku čelí ruské ozbrojené agresi.

15:43 Vlajka Ruské federace.

Ruské nezávislé nakladatelství čelí vyšetřování, zda neporušilo nové přísné zákony zakazující propagovat "netradiční sexuální vztahy". O prvním případu svého druhu v zemi informoval dnes podle agentury Interfax předseda sněmovního výboru pro informační politiku a spoluautor zmíněného zákona Alexandr Chinštejn z vládní strany Jednotné Rusko.

15:45

Britský list Financial Times s odkazem na nejmenovaného představitele Číny uvádí, že Peking začíná věřit tomu, že Rusko válku na Ukrajině prohraje.

"Putin je blázen," prohlásil zdroj zevnitř čínského režimu, který si nepřál být jmenován. "Rozhodnutí o invazi bylo učiněno ve velmi úzkém kruhu lidí a Čína by jednoduše neměla Rusko následovat," dodal.

Podle čínských představitelů Peking nyní vnímá pravděpodobnost, že Rusko proti Ukrajině nezvítězí a z konfliktu vyjde jako "menší mocnost", která bude na světové scéně značně ekonomicky i diplomaticky oslabena.

Pět vysokých čínských představitelů, kteří jsou podle Financial Times s touto problematikou obeznámeni, v průběhu posledních devíti měsíců v různých obdobích zmiňovanému deníku také řeklo, že Moskva v předstihu neinformovala Čínu o svém záměru zahájit plnou invazi.

15:29

Policie odložila případ plachty s českou a ukrajinskou vlajkou spolu s portrétem ruského prezidenta Vladimira Putina ve vaku na mrtvoly, která byla koncem loňského října vyvěšena na budově ministerstva vnitra v Praze. České televizi to řekl mluvčí policejního prezidia Josef Bocán. 

15:03 Vlajka Ruské federace.

Mluvčí východního uskupení ukrajinských sil Serhij Čerevatyj uvedl, že Rusové nasazují u Soledaru nedaleko Bachmutu na Donbasu nejlepší bojovníky Wagnerovy skupiny a za uplynulý den toto město 86krát zasáhli dělostřelecky. Rusko používá taktiku ve stylu první světové války, vrhá do boje velké množství mužů a absorbuje těžké ztráty, řekl Čerevatyj v ukrajinské televizi. "V podstatě to není válka 21. století," dodal.

Válečný novinář Jurij Butusov podle Reuters napsal, že Rusové získali palebnou kontrolu nad hlavní ukrajinskou zásobovací trasou do města. "Není to úplně obklíčení, ale normální zásobování po trase není možné a to je pro obranu kritické," dodal.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj ve svém pondělním večerním poselství zmínil boje o Soledar, kde podle něj už nestojí žádné zdi. Zároveň řekl, že Ukrajina díky vytrvalosti svých vojáků v Soledaru získala dodatečný čas a sílu, zatímco Rusko jen ztratilo tisíce vojáků kvůli kousku zničeného území.

Podle ukrajinského generálního štábu se Rusko zjevně snaží dostat až na administrativní hranici Doněcké oblasti, ovšem tyto snahy jsou neúspěšné.

14:40

Při rozhodování o přípustnosti vydání Rusů k trestnímu stíhání do vlasti musí české soudy vždy důkladně zvážit dopady invaze na Ukrajinu, rozhodl Ústavní soud. Ani po vypuknutí války a vyloučení Ruska z Rady Evropy však není vydávání Rusů absolutně vyloučené, plyne z dnešního nálezu.

14:22

Při rozhodování o vydání Rusů do vlasti musí soudy vždy zvážit dopady invaze na Ukrajinu. Vydávání ale podle Ústavního soudu není kvůli válce absolutně vyloučené.

13:49

Uprchlíci z Ukrajiny si pravděpodobně budou moci prodloužit dočasnou ochranu v Česku do konce března 2024. Senát to schválí.

12:49

Pravidelná každodenní svodka britské armádní rozvědky o Ukrajině a Rusku.

12:29

Babiš oznámil, že s francouzským prezidentem Macronem hovořil o válce na Ukrajině a řešení energetické krize v Evropě. Jednání trvalo zhruba 40 minut.

11:53

NATO a EU musí posílit spolupráci a podporu Ukrajiny, řekl Stoltenberg. Severoatlantická aliance a Evropská unie musí s ohledem na ohrožení představované Ruskem dále posílit svou spolupráci. Spojenci také musí ještě silněji podporovat Ukrajinu. Po dnešním podpisu společného prohlášení obou organizací to řekl generální tajemník NATO Jens Stoltenberg. 

11:34

Německu za nynější zimy ani za extrémních mrazů nehrozí nedostatek plynu a je dobře připraveno i na příští zimu, uvádí tamní Svaz provozovatelů zásobníků.

11:31

Tvrdé boje jsou hlášeny z města Svatove v Luhanské oblasti. Ruští a ukrajinští vojáci jsou od sebe vzdáleni zhruba 40 metrů, řekl gubernátor Luhanské oblasti Serhij Hajdaj.

11:28

Rusko zřejmě oznámí 15. ledna novou vlnu mobilizace, ale to nijak neovlivní ofenzivní plány ukrajinské armády. Oznámil to důstojník ukrajinské vojenské rozvědky Andrej Černjak.

11:19 Vlajka Ruské federace.

Novým velitelem ruských pozemních vojsk je generálplukovník Alexandr Lapin. Oznámila to tisková agentura TASS. Lapin byl dříve velitelem ruského centrálního okruhu a někteří ruští vojenští blogeři mu vyčítají, že rozhodl na podzim o stažení ruských vojáků z města Lyman na Donbase.

11:05

Maďarsko je netečné a chladné vůči Ukrajině. Není to naše válka, říká premiér Viktor Orbán.

10:53

Ruský ministr obrany Sergej Šojgu dnes prohlásil, že Moskva bude vyvíjet jaderné zbraně, které jsou hlavní zárukou ruské suverenity.

09:10

Rusko vede tři velké ofenzivy ve snaze obsadit celou Doněckou oblast. Uvedl to dnes generální štáb ukrajinské armády. Podle něj se to týká území u Bachmutu, Avdijivky a Lymanu, všechna se nacházejí ve východní části Doněcké oblasti. Britské ministerstvo obrany v pravidelné ranní zprávě, která se odvolává na informace zpravodajských služeb, hovoří o tom, že ruské síly a žoldnéři z Wagnerovy skupiny pravděpodobně ovládají většinu obydlených částí Soledaru, o který obě strany svádí prudké boje.

08:55

Obec Něvske v Luhanské oblasti, osvobozená loni v říjnu, hlásí po mohutném pondělním ostřelování ruskými silami dva mrtvé a dva zraněné. Gubernátor Sumské oblasti na severovýchodě Ukrajiny dnes na Telegramu napsal, že jenom obce v tomto regionu v pondělí čelily 94 útokům dělostřelectva, raketometů a dronů, aniž si údery vyžádaly oběti. 

08:48

Ukrajinský generální štáb uvedl, že Rusko během uplynulého dne provedlo osm raketových a dalších 31 vzdušných útoků. Třiašedesát útoků s pomocí raketometů pak bylo namířeno i na civilní infrastrukturu v různých částech Ukrajiny, například v Charkově, Chersonu, Kramatorsku i v Doněcké oblasti. V Očakivu v Mykolajivské oblasti jeden útok raketou v pondělí zranil 15 lidí včetně dvouletého dítěte.

08:44

Souhrn nejdůležitějších událostí:

 • Rusko vede velké ofenzivy na třech místech ve snaze obsadit celou Doněckou oblast: u Bachmutu, Avdijivky a Lymanu, uvádí ukrajinský generální štáb.
 • Wagnerovci a ruské jednotky mají pod kontrolou většinu území Soledaru, uvádí britské zpravodajské služby.
 • Írán se dodávkami dronů Rusku možná podílí na rozsáhlých válečných zločinech na Ukrajině, uvedl bezpečnostní poradce Bílého domu.
 • Ke společné podpoře Ukrajiny a dalšímu rozvoji vzájemné spolupráce se dnes patrně přihlásí lídři Severoatlantické aliance a Evropské unie. 
08:01

Rusko vede velké ofenzivy na třech místech ve snaze obsadit celou Doněckou oblast: u Bachmutu, Avdijivky a Lymanu, uvádí ukrajinský generální štáb.

07:33

Wagnerovci a ruské jednotky mají pod kontrolou většinu území Soledaru, uvádí britské zpravodajské služby.

06:02

Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg, předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová a šéf Evropské rady Charles Michel dnes jménem aliance a unie podepíšou text, který má navázat na dosud poslední společné prohlášení z roku 2018 a uvést spolupráci obou demokratických bloků do kontextu ruské invaze na Ukrajinu.

06:00

Ke společné podpoře Ukrajiny a dalšímu rozvoji vzájemné spolupráce se dnes patrně přihlásí lídři Severoatlantické aliance a Evropské unie. V historicky třetí společné deklaraci, jejíž dojednání se kvůli rozdílným představám členských zemí zpozdilo o řadu měsíců, se oba bloky vymezí vůči ruské hrozbě a rostoucímu čínskému vlivu v otázce globální bezpečnosti.

21:57

Zkušený válečný novinář Jurij Butusov podle agentury Unian informoval, že Ukrajinci vedou v Soledaru již osm dní nepřetržité boje na blízkou vzdálenost. Rusům se podařilo proniknout do zastavěné oblasti, obránci ale podle něj drží celé město pod palebnou kontrolou.

Později večer Butusov napsal, že situace v Soledaru je pro ukrajinské obránce hrozivá. Rusové podle něj dosáhli postavení, z něhož mohou ostřelovat silnici důležitou pro zásobování ukrajinských sil. "Nejedná se o úplné obklíčení, ale normální zásobování po silnici je nemožné, je to kritické pro obranu. Existují však možnosti, jak situaci zlepšit. V této oblasti máme soustředěny značné síly," dodal.

20:44

Belgie nechá prodloužit životnosti dvou jaderných reaktorů. Plán skončit s jádrem do roku 2025 země změnila kvůli válce na Ukrajině, uvádí Reuters.

20:36

Souhrn nejdůležitějších událostí:

 • Ruské síly zahájily mohutný útok na město Soledar v Doněcké oblasti, které představuje jedno z klíčových míst pro ukrajinskou obranu u Bachmutu.
 • Rusko podniká útočné akce ve směrech na východoukrajinský Bachmut, Avdijivku a Lyman, zároveň se pokouší vylepšit své taktické postavení u Kupjansku, informoval v přehledu ukrajinský generální štáb.
 • Moskva tvrdí, že zlikvidovala přes 600 ukrajinských vojáků při raketovém útoku u Kramatorsku, Kyjev to popřel.
20:13

Írán se dodávkami dronů Rusku možná podílí na rozsáhlých válečných zločinech na Ukrajině. Dnes to uvedl bezpečnostní poradce Bílého domu Jake Sullivan, který doprovází amerického prezidenta Joea Bidena na návštěvě Mexika.

19:22

Polský prezident Andrzej Duda se dnes setkal s premiérem Mateuszem Morawieckým a klíčovými ministry, aby s nimi projednal aktuální bezpečnostní problémy související s konfliktem na Ukrajině a žádostí Kyjeva o dodávku západních tanků. Podle zpravodajského webu WP.pl se má na poradě probírat situace na polsko-běloruských hranicích, možné zapojení Běloruska do války Ruska proti Ukrajině a také vojenská pomoc Ukrajině včetně možnosti poskytnout tanky Leopard 2 z polské výzbroje.

18:51 Vlajka Ruské federace.

Ruské síly zahájily mohutný útok na město Soledar v Doněcké oblasti, které představuje jedno z klíčových míst pro ukrajinskou obranu u Bachmutu. Informovala o tom dnes náměstkyně ukrajinského ministra obrany Hanna Maljarová.

18:39 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj při projevu k národu 22. února 2022.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v telefonickém rozhovoru s českým premiérem Petrem Fialou poděkoval Česku za vojenskou podporu. Uvedl, že očekává její posílení. Ocenil také podporu Ukrajiny během českého předsednictví v Radě Evropské unie.

16:33

V Minsku začal proces s pěticí pracovníků nezávislého serveru Tut.by, včetně bývalé generální ředitelky Ljudmily Čekinové a šéfredaktorky Maryny Zolatavové. Obžalovány jsou z ohrožování národní bezpečnosti, podněcování k nenávisti a daňových úniků. V případě odsouzení jim hrozí až 12 let za mřížemi.

Tut.by sehrál zásadní roli v informování o rozsáhlých protestech v létě a na podzim 2020. Ty vypukly poté, co úřady opět vyhlásily vítězem prezidentských voleb Alexandra Lukašenka. Opozice a Západ tento výsledek pokládají za zfalšovaný a odmítají uznat Lukašenkovu legitimitu. Diktátor nicméně s podporou Moskvy veškeré protesty brutálně potlačil.

16:00

Rusko má k dispozici ještě devadesát raket Iskander s doletem 500 kilometrů, které používá k útokům na ukrajinskou infrastrukturu. Uvedla to ukrajinská vojenská rozvědka.

15:35

Dva Britové ve věku 28 a 48 let se od včerejška pohřešují v okolí města Soledar na Donbase. V oblasti působili jako humanitární pracovníci.

14:41 Vlajka Ruské federace.

Prodej aut v Rusku v loňském roce, poznamenaném válkou na Ukrajině, klesl o 59 procent na 626 300 vozů. Většina aut byla ruské nebo čínské výroby. S odkazem na ruské zdroje o tom dnes informovala agentura DPA.

12:54 Vlajka Ruské federace.

Západní dodávky zbraní Ukrajině v zásadě nic nezmění a nenaruší proces dosažení cílů ruské "zvláštní vojenské operace," řekl dnes novinářům mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov. Minulý týden nové zbraně pro Kyjev avizovaly Washington, Berlín nebo Paříž.

Peskov reagoval na žádost novinářů o komentář ohledně francouzského příslibu dodání obrněných průzkumných vozidel AMX-10 RC. "Kolektivní Evropa, Severoatlantická aliance a Spojené státy už na Ukrajinu napumpovaly v dodávkách zbraní desítky miliard dolarů," prohlásil Peskov. "Tyto dodávky mohou zvýšit bolest ukrajinského národa a prodloužit jeho utrpení. V zásadě však nemohou nic vyřešit," dodal mluvčí prezidenta Vladimira Putina, který loni v únoru vyslal na Ukrajinu vojska a rozpoutal tím největší pozemní konflikt od druhé světové války.

12:48

Při ruském raketovém útoku na trh v obci Ševčenkove v Charkovské oblasti zemřely dvě ženy, další lidé jsou zraněni, včetně dítěte, uvedla prokuratura.

11:34 Vlajka Ruské federace.

Kreml popřel zprávy, že zástupce administrativy ruského prezidenta Dmitrij Kozak sonduje v rozhovorech s evropskými politiky možnost uzavření mírové dohody na Ukrajině.

11:31

Ukrajinský soud obstavil majetek bývalého ministra školství Dmytra Tabačnyka podezřelého z vlastizrady. Tento politik údajně pomáhal ruským okupačním úřadům při přípravě zářijových pseudoreferend o připojení Záporožské a Chersonské oblasti k Rusku. Nyní žije na okupovaném Krymu.

10:19

Shrnutí dění očima britského ministerstva obrany:

10:07

V pondělí ráno Rusové znovu bombardovali Charkovskou oblast. Na snímku záchranáři vyprošťují z trosek oběť ve městě Ševčenkove.

V pondělí ráno Rusové znovu bombardovali Charkovskou oblast. Na snímiu záchranáři vyprošťují z trosek oběť ve městě Ševčenkove.
V pondělí ráno Rusové znovu bombardovali Charkovskou oblast. Na snímiu záchranáři vyprošťují z trosek oběť ve městě Ševčenkove. | Foto: Reuters
9:53 Vlajka Ruské federace.

Tvrzení Moskvy, že při "odvetné operaci" za nedávný ukrajinský úder na ruskou základnu v okupované Makijivce její armáda zlikvidovala o víkendu přes 600 ukrajinských vojáků v Kramatorsku, je nepravdivé. Ve své poslední analýze vývoje bojů na Ukrajině, která se brání ruské vojenské agresi, to uvedl americký Institut pro studium války (ISW). Tento pokus ruského ministerstva obrany podle něj vyvolal další nespokojenost v ruském proválečném informačním prostoru.

Kramatorsk navštívil finský reportér a štáb agentury Reuters. Zjistili, že objekty, které Rusové údajně zasáhli, jsou téměř nepoškozené.

"Několik ruských vojenských blogerů reagovalo na tvrzení ruského ministerstva obrany negativně. Poukázali na to, že ruské ministerstvo obrany často předkládá nepravdivá tvrzení, a kritizovali ruské vojenské velení za to, že si vymyslelo příběh, aby se 'pomstilo' za útok v Makijivce, místo aby pohnalo k zodpovědnosti velení odpovědné za ztráty," píše ISW.

08:28

Rusové za poslední den podnikli 38 vzdušných útoků na Ukrajinu a 73krát pálili ze salvových raketometů, uvádí dále velení ukrajinských ozbrojených sil. Ukrajinské vzdušné síly podle něj provedly 17 vzdušných úderů na místa soustředění ruských okupačních sil a tři údery na pozice, kde se nacházejí systémy protivzdušné obrany nepřítele.

08:27 Vlajka Ruské federace.

Ukrajinský generální štáb uvádí, že se zhoršuje morálka a psychický stav ruských vojáků. "Mezi vojáky ze 127. samostatné průzkumné brigády, která je dislokovaná v dočasně okupovaném městě Sevastopol, se šíří myšlenka na ukončení války za jakýchkoli podmínek," tvrdí bez podrobností velení ukrajinských sil. Sevastopol se nachází na ukrajinském poloostrově Krym, který Rusko v rozporu s mezinárodním právem anektovalo v roce 2014.

07:43

Ruská invazní armáda podniká útočné akce ve směrech na východoukrajinský Bachmut, Avdijivku a Lyman, zároveň se pokouší vylepšit své taktické postavení u Kupjansku, informoval v dnešním ranním operačním přehledu ukrajinský generální štáb. Zároveň tvrdí, že ukrajinští obránci za uplynulý den odrazili ruské útoky u více než desítky obcí na východě země včetně měst Soledar a Bachmut.

07:36

Souhrn nejdůležitějších událostí:

 • Města Bachmut i Soledar jsou podle Zelenského zničená. "Jde o jedno z nejkrvavějších míst na frontě," uvedl v neděli. U obou měst pokračují těžké boje. 
 • Moskva tvrdí, že zlikvidovala přes 600 ukrajinských vojáků při raketovém útoku u Kramatorsku, Kyjev to popřel.
 • Rusko a Ukrajina si vyměnili válečné zajatce, každá strana předala té druhé 50 vojáků. 
06:30 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj při projevu k národu 22. února 2022.

Bachmut i Soledar jsou podle Zelenského zničená. "Jde o jedno z nejkrvavějších míst na frontě," uvedl v neděli v pravidelném večerním projevu. "Bachmut se navzdory všemu drží. (…) Soledar se drží," řekl Zelenskyj a dodal, že situace na místě je složitá.

06:10 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj při projevu k národu 22. února 2022.

U Bachmutu a Soledaru "pokračují těžké boje", uvedl Zelenskyj. Frontovou linii podle prezidenta v neděli navštívil velitel pozemních sil Oleksandr Syrskyj, který na místě "zorganizoval kroky nutné k posílení obrany, zejména nasazení dalších jednotek a posílení palby".

06:00 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj při projevu k národu 22. února 2022.

Ukrajina posílí jednotky u východoukrajinských měst Bachmut a Soledar, kde se v posledních týdnech odehrávají největší boje mezi silami Kyjeva a Moskvy. Ve videoprojevu to uvedl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, podle kterého se situace na frontě v prvním týdnu nového roku výrazně nezměnila.

19:05 Vlajka Ruské federace.

Moskva tvrdí, že zlikvidovala přes 600 ukrajinských vojáků, Kyjev to popřel. Ruské ministerstvo obrany tvrdí, že jeho síly v uplynulých 24 hodinách při raketovém úderu zlikvidovaly přes 600 ukrajinských vojáků v Kramatorsku na východě Ukrajiny. Reportéři agentury Reuters, kteří se po oznámení Moskvy vydali zhodnotit situaci v Kramatorsku, na místě ale nenalezli žádné zjevné známky toho, že by si poslední ruský útok ve městě vyžádal oběti na životech. Mluvčí východního uskupení ukrajinských sil označil tvrzení Moskvy o zabití stovek ukrajinských vojáků v Kramatorsku za lživé.

16:34

V Kramatorsku nejsou žádné známky, že by zde poslední ruský útok poničil budovy nebo si vyžádal oběti, uvedli reportéři agentury Reuters na místě.

15:57

Rusko a Ukrajina informovaly o další výměně válečných zajatců, při níž každá strana předala té druhé 50 vojáků. Mezi navrácenými Ukrajinci jsou podle šéfa ukrajinské prezidentské kanceláře Andrije Jermaka vojáci, kteří padli do zajetí v odstavené Černobylské jaderné elektrárně, ovládnuté ruskými silami hned v první den invaze na Ukrajinu, či obránci Mariupolu, uvedla agentura Unian.

14:12

Ruské síly v uplynulých 24 hodinách při raketovém úderu zlikvidovaly přes 600 ukrajinských vojáků v Kramatorsku na východě Ukrajiny, uvedlo podle agentury TASS ruské ministerstvo obrany. Úder označilo za odvetu za ukrajinský útok na dočasnou základnu ruské armády v ukrajinské Makijivce v noci na Nový rok.

Moskva přiznala smrt 89 ruských vojáků v Makijivce, Kyjev tvrdí, že ruských obětí byly stovky. Prohlášení jednotlivých stran nelze ve válečných podmínkách bezprostředně nezávisle ověřit.

13:32

Fiala obhajoval sankce, které západní země zavedly proti Rusku po jeho invazi na Ukrajinu. Podle něj Západ slabě reagoval na ruskou anexi ukrajinského poloostrova Krym v roce 2014. Energetická krize v Evropě podle něj ukázala, že země by neměly být závislé na východních diktaturách v žádné strategické záležitosti, jako například v oblasti dodávek ropy, zemního plynu či čipů.

13:31

Řešením konfliktu na Ukrajině, kterou loni v únoru vojensky napadlo Rusko, je podle premiérů Česka a Slovenska Petra Fialy a Eduarda Hegera vítězství Kyjeva. Shodli se na tom v nedělní televizní diskusi veřejnoprávního Rozhlasu a televize Slovenska.

"Nevidím moc jiných řešení, než že Ukrajina v té spravedlivé obraně zvítězí. Považuji za povinnost západních zemí Ukrajinu plně podporovat, protože čelí převaze, brutální válce," řekl Fiala, který se zároveň vyslovil pro zachování nezávislosti a plné územní celistvosti Ukrajiny. Podle Fialy Rusko v konfliktu nepočítalo se statečností Ukrajinců a jednotou Evropské unie. 

Také podle Hegera Ukrajina musí boj vyhrát. Řekl, že se nelze spoléhat na to, že Rusko nenapadne i další státy.

13:29

Kvůli ruské válce vzniklo na území Ukrajiny největší minové pole na světě, řekl ukrajinský premiér Denys Šmyhal v rozhovoru, který zveřejnila jihokorejská agentura Jonhap. Zaminováno je podle něj 250 tisíc kilometrů čtverečních ukrajinského území, tedy zhruba 40 procent rozlohy země.

"Lidem to nepůsobí problémy jen při cestování, ale komplikuje to i situaci v zemědělství, které je jedním z našich nejdůležitějších hospodářských odvětví," dodal. Ukrajina má rozlohu zhruba 603 700 kilometrů čtverečních, Česko 78 870.

Šmyhal rovněž řekl, že ruskou válkou proti Ukrajině nejvíce trpí civilní obyvatelstvo. "Rusko cílí na infrastrukturu v hustě obydlených oblastech," řekl. Sedmdesát procent válečných škod podle něj připadá na obytné čtvrti. Ruské útoky ale míří i na kritickou infrastrukturu a průmyslové podniky, jako jsou chemické závody a ocelárny, či na dopravní infrastrukturu. 

08:59

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj příměří vyhlášené šéfem Kremlu Vladimirem Putinem odmítl. Označil ho za cynický trik, jehož cílem je, aby si ruské jednotky odpočinuly a dovyzbrojily se. 

Gubernátor Doněcké oblasti Pavlo Kyrylenko informoval, že region v noci na dnešek zaznamenal devět ruských raketových útoků, jejichž terčem se stalo mimo jiné město Kramatorsk. Výbuchy byly slyšet i v Záporoží, které je administrativním centrem Záporožské oblasti, napsala agentura Reuters.

08:57

Na frontové linii na Ukrajině o půlnoci moskevského času (v sobotu ve 22:00 SEČ) vypršelo 36hodinové příměří, které jednostranně vyhlásilo Rusko kvůli pravoslavným Vánocům. Boje ale ve skutečnosti na Ukrajině pokračovaly celou dobu, napsal ruskojazyčný server BBC News. Úřad generálního prokurátora Ukrajiny již dříve uvedl, že v důsledku ruského ostřelování Bachmutu zahynuli během příměří dva lidé a 13 dalších utrpělo zranění. V noci na dnešek přišel o život nejméně jeden člověk při ostřelování Charkovské oblasti, sdělily místní úřady.

21:36 Projev Vladimira Putina k uznání nezávislosti donbaských republik, 21. 2. 2022.

Ruský prezident Vladimir Putin se letos nepřipojil k ostatním věřícím na veřejné vánoční mši. V kremelském chrámu se v pátek konala pravoslavná vánoční bohoslužba pouze pro něj, uvedla agentura Reuters.

Státní televize ukázala dva živé záběry Putina uvnitř pozlaceného chrámu Zvěstování na Chrámovém náměstí v moskevském Kremlu, jak se účastní půlnoční bohoslužby. Prezident měl na sobě modré sako a bílý svetr s rolákem. Několikrát se na záběrech pokřižoval, než televizní vysílání přepnulo na bohoslužbu v moskevské katedrále Krista Spasitele.

Není to poprvé, co se šéf Kremlu na Vánoce izoloval. Velikonoce sice Putin loni slavil v katedrále s tisíci dalšími věřícími, Vánoce ale oslavil sám ve své oficiální rezidenci Novo-Ogarjovo u Moskvy. V roce 2021 se naproti tomu zúčastnil veřejné bohoslužby v Novgorodu.

19:33

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj pozastavil ukrajinské občanství 13 duchovním Ukrajinské pravoslavné církve moskevského patriarchátu. Podle ukrajinských médií jde o vysoce postavené církevní představitele, napsala agentura Unian. Kyjev církev, která dříve uznávala moskevský patriarchát, podezírá z podpory války na Ukrajině. Ukrajinské tajné služby v poslední době prohledaly řadu jejích klášterů a kostelů.

16:49 Vlajka Ruské federace.

Rusko se chystá tento měsíc povolat do armády dalšího až půl milionu lidí, sdělil britskému deníku The Guardian zástupce šéfa ukrajinské vojenské rozvědky Vadym Skibickyj. Na podzim Rusko do bojů na Ukrajině mobilizovalo přibližně 300 tisíc mužů. Kyjev se domnívá, že nově mobilizovaní vojáci se na jaře a v létě zapojí do série ofenziv na východní a jižní Ukrajině, uvedl také Skibickyj.

14:32

Úřad ukrajinského generálního prokurátora dnes oznámil, že ruská armáda v pátek, už po začátku příměří, ostřelovala Bachmut. Ten je nyní epicentrem bojů na východní Ukrajině. Podle úřadu prokurátora při ostřelování, které zasáhlo i obytné budovy, zemřeli dva senioři - muž a žena.

14:00

Vánoční kampaň Vatikánu na pomoc Ukrajině vynesla už 250 tisíc eur, v přepočtu zhruba šest milionů korun, což je více, než Vatikán očekával. Peníze jdou na nákup oblečení a generátorů, informovala dnes vatikánská média. "Vaše štědrost je neuvěřitelná, sešlo se nám 250 tisíc eur a kampaň trvá. Ještě několik dní můžete přispívat," vzkázal dárcům polský kardinál Konrad Krajewski, který má též funkci papežova almužníka. "Děkujeme, tyto Vánoce byly opravdu křesťanské," dodal Krajewski, který se právě vrátil z Kyjeva.

13:09 Vlajka Ruské federace.

Ruské ministerstvo obrany uvedlo, že jeho síly na Ukrajině dodrží příměří až do půlnoci, přestože Ukrajina nabídku klidu zbraní odmítla, napsala agentura Reuters. Příměří jednostranně vyhlásilo Rusko kvůli pravoslavným Vánocům. Britská rozvědka uvedla, že boje na Ukrajině pokračovaly i v sobotu. Jedním z míst, kde se v těchto dnech nejvíce bojuje, je podle ní oblast města Kreminna v Luhanské oblasti.

"I přes dělostřelecké ostřelování ruských pozic ozbrojenými silami Ukrajiny budou ruská vojska pokračovat v dodržování vyhlášeného režimu příměří až do dnešní půlnoci," řekl v sobotu mluvčí ruského ministerstva obrany Igor Konašenkov podle agentury Interfax. Podle něj ruská armáda jen zneškodnila střely vypálené ukrajinskými silami. Konašenkov rovněž obvinil Ukrajince, že ostřelovali i oblasti s civilisty.

10:42

Rusko ve válce přišlo o více než 110 tisíc vojáků, tři tisíce tanků nebo téměř 300 letadel, odhadly ruské ztráty ukrajinské ozbrojené síly podle deníku Kyiv Independent. Mezi zničenou technikou je také na 1800 dronů nebo přes dva tisíce dělostřeleckých systémů. Počty nelze nezávisle ověřit.

10:25

Ruská protivzdušná obrana v krymském městě Sevastopolu sestřelila ukrajinský dron. Podle starosty města Michaila Razvožajeva, dosazeného do funkce Ruskem, šlo o útok na přístav, ve kterém kotví ruská Černomořská flotila. Obvinil Ukrajinu z nedodržování příměří, které navrhl během pravoslavných Vánoc ruský prezident Vladimir Putin. Ukrajinská strana se k incidentu nevyjádřila, poznamenala agentura Reuters.

10:11 Vlajka Ruské federace.

Ruská armáda a představitelé okupační správy na východě Ukrajiny se zaměřují v nucené integraci i na děti, které například nyní vozí z okupovaných území do Ruska na akce související s pravoslavnými Vánocemi. Chtějí je tak přesvědčit, že život v Rusku je lepší než na Ukrajině, napsal ve své poslední zprávě americký Institut pro studium války, z něhož citovala ruská verze serveru BBC.

Institut s odkazem na údaje ukrajinského centra odporu napsal, že Moskva tak pokračuje v nucené integraci ukrajinských občanů do sociokulturních systémů Ruska. Rusové podle tohoto zdroje odvážejí ukrajinské děti z okupovaných území do Moskvy, Rostova a dalších velkých ruských měst, aby se zúčastnily oslav pravoslavného Nového roku.

08:10

Běloruská opozice se obává možné mobilizace v Bělorusku na podporu ruské invaze na Ukrajině, prohlásil podle agentury DPA bývalý ministr kultury Pavel Latuška, který žije v exilu ve Varšavě a je členem exilové vlády opoziční vůdkyně Svjatlany Cichanouské. Podle opozičního politika lze také pozorovat, že se ruská vojenská přítomnost v Bělorusku neustále stupňuje. Týká se to jak počtu vojáků, tak vojenského vybavení. "Vojenská cvičení ruských ozbrojených sil, včetně cvičení spolupráce mezi ozbrojenými silami Ruska a Běloruska, se konají pravidelně," řekl Latuška.

07:13 Projev Vladimira Putina k uznání nezávislosti donbaských republik, 21. 2. 2022.

Ruský prezident Vladimir Putin se letos nepřipojil k ostatním věřícím na veřejně konanou vánoční mši. V kremelské katedrále se v pátek konala pravoslavná vánoční bohoslužba pouze pro něj, uvedla agentura Reuters. Podle agentury RIA Novosti se tak Putin poprvé účastnil mše v Moskvě, a nikoli v regionech kolem hlavního města.

Státní televize ukázala dva živé záběry Putina uvnitř pozlaceného Chrámu Zvěstování na Chrámovém náměstí v moskevském Kremlu, jak se účastní půlnoční bohoslužby. Několikrát se na záběrech pokřižoval, než televizní vysílání přepnulo na bohoslužbu v moskevské Katedrále Krista Spasitele.

20:35

Bojová vozidla Bradley jsou přesně to, co Ukrajina potřebuje, řekl ve svém videoprojevu ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, napsala agentura Reuters. Spojené státy vozidel Bradley, která slouží k přepravě vojáků na bojiště a mohou pálit protitankové střely, přislíbily 50, podotkla agentura AP. Dále Ukrajinci obdrží 100 obrněných transportérů M113, 55 vozidel s ochranou proti minám MRAP, 138 terénních vozů Humvee, protitankové střely nebo munici pro systémy HIMARS.

19:52

Spojené státy poskytnou další vojenskou pomoc ve výši 3,75 miliardy dolarů, v přepočtu přibližně 84 miliard korun, Ukrajině a jejím sousedům na východním křídle Severoatlantické aliance, oznámil podle agentury AP Bílý dům. Do Kyjeva zamíří vojenská pomoc ve výši téměř tří miliard dolarů, sousedním zemím poskytne Washington 682 milionů dolarů. Je to zatím největší balík vojenské pomoci ze Spojených států pro Ukrajinu. Součástí pomoci budou poprvé i obrněná vozidla Bradley.

19:43

Ukrajinské síly při úderu na dočasnou ruskou základnu na jihu Chersonské oblasti blízko poloostrova Krym podle prvních zpráv způsobily zranění až stovky ruských vojáků, uvedl v pátek na Facebooku generální štáb ukrajinské armády. "Víme, že do místních nemocnic převezli až sto ruských vojáků. Informace o zlikvidovaných agresorech se zpřesňují," napsal štáb. Úder na základnu ve vesnici Havrylivka Druha se odehrál už ve čtvrtek, doplnil štáb.

19:30 Vlajka Ruské federace.

Ruský podnikatel Roman Abramovič těsně před začátkem plnohodnotné ruské invaze na Ukrajinu převedl na své děti fondy v hodnotě miliard dolarů, vyplývá podle deníku The Guardian z uniklých dokumentů. Tato reorganizace se podle listu týkala deseti tajných offshorových fondů, z nichž Abramovič těžil, a odehrála se začátkem února, tedy záhy poté, co západní vlády ve snaze odvrátit napadení Ukrajiny začaly Moskvě hrozit uvalením sankcí na ruské oligarchy.

18:37

Ukrajina dostala za minulý rok od svých zahraničních partnerů přes bilion hřiven, v přepočtu více než 614 miliard korun, citoval deník Kyiv Independent ukrajinského premiéra Denyse Šmyhala.

17:50

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj poděkoval německému kancléři Olafu Scholzovi za poskytnutí bojových vozidel Marder a dalšího vybavení. Politici spolu v pátek diskutovali o situaci na Ukrajině prostřednictvím telefonu.

16:37

Ukrajinská společnost Ukrenerho varovala před možnými výpadky proudu kvůli klesajícím teplotám, jež vedou k většímu zatížení energetické sítě. Před potenciálními výpadky varovaly i úřady v Kyjevě, kde teploty v noci dosáhnou minus 11 stupňů Celsia. Ukrajinský energetický sektor se potýká s problémy kvůli ruským útokům na kritickou infrastrukturu.

Dnes dopoledne "začala spotřeba na Ukrajině stoupat kvůli postupnému klesání teplot. Abychom zajistili rovnováhu v energetickém systému, zavedli jsme spotřební limity ve všech oblastech Ukrajiny," citovala agentura Unian Ukrenerho.

15:43

Ukrajina dostane asi čtyřicet německých bojových vozů pěchoty Marder, Německo je Kyjevu předá do března. Dnes to na tiskové konferenci prohlásil mluvčí německého kancléře Steffen Hebestreit. Kancléř Olaf Scholz a americký prezident Joe Biden ve čtvrtek ve společném prohlášení bez upřesnění uvedli, že Německo poskytne ukrajinským silám obrněnce Marder a Spojené státy bojové vozy Bradley. Německo rovněž přislíbilo dát Ukrajincům k dispozici jednu baterii systému protivzdušné obrany Patriot. V prosinci systém Patriot přislíbili Ukrajincům také Američané.

15:42

Shrnutí nejdůležitějších zpráv:

 • Rusko slíbilo od pátečního dopoledne dočasné příměří. U Bachmutu přitom pokračuje dělostřelecká palba. Ukrajina považuje slova o příměří za propagandu.
 • Německo poskytne Ukrajině 40 obrněných vozů Marder, dostane je do března. Američané pošlou na Ukrajinu vojenskou pomoc ve výši téměř tří miliard dolarů včetně obrněných vozidel Bradley.
 • Ukrajina dostala za minulý rok od svých zahraničních partnerů přes bilion hřiven, v přepočtu více než 614 miliard korun.
15:40

Dobrý den, vítejte u online přenosu k dění na Ukrajině. Starší zprávy naleznete zde.