Opakovaně se mi zdá, že máma zavolá. Ukrajinci mizí v ruských věznicích

bb bb
21. 1. 2023 8:00
Mladá Ukrajinka Alina Kapatsynová často sní o tom, jak jí volá matka a oznamuje jí, že se vrací domů. Muži ve vojenských uniformách odvedli 45letou Vitu Hannyčovou z jejího domova na východě Ukrajiny v dubnu. Doposud se nevrátila.
"Opakovaně se mi zdá, že máma zavolá." Obyčejní Ukrajinci mizí v ruských věznicích. | Video: Asociated Press

Hannyčová měla na sobě pouze teplákovou soupravu a pantofle, když se jí několik týdnů po invazi 24. února zmocnily ruské jednotky okupující vesnici Volodymyrivka. Ta je stále pod kontrolou Moskvy.

Rodina si původně myslela, že se brzy vrátí domů. Později se dozvěděla, že Hannyčová, která dlouhodobě trpí záchvaty kvůli mozkové cystě, je ve vazbě v okupované části Doněcké oblasti. Kapatsynová řekla, že zůstává nejasné, proč její matku zadržují.

Hannyčová je jedním z mnoha ukrajinských civilistů, které Rusové stále zadržují. Někteří z nich jsou považováni za válečné zajatce, přestože se bojů nikdy nezúčastnili. Jiní jsou v jakémsi právním limbu - nečelí žádnému obvinění z trestného činu ani nejsou považováni za válečné zajatce.

Celá rodina začala usilovně po ženě pátrat. Nakonec se dozvěděli, že Hannyčovou uvěznili v Olenivce, dalším Ruskem kontrolovaném městě. Vězeňský personál řekl babičce Kapatsynové, že Hannyčová je odstřelovač, což rodina považuje vzhledem k jejímu stavu za absurdní.

Rusové mohou věznit desetitisíce Ukrajinců bez obvinění

Doněcké úřady označily ženu za válečnou zajatkyni a nedávno rodině sdělily, že je ve vězení v okupovaném městě Mariupol. Zatím není jasné kdy, a zda vůbec, by mohla být propuštěna.

Ukrajinská organizace na ochranu lidských práv Centrum pro občanské svobody napočítala od začátku války přibližně 900 civilistů zajatých Ruskem, přičemž asi 600 z nich je stále ve vazbě. Dmytro Lubinets, ukrajinský vyslanec pro lidská práva, však uvádí ještě vyšší číslo. Jeho úřad měl obdržet dotazy na více než 20 000 "civilních rukojmích".

Bývalého civilního zajatce Volodymyra Hnatovského drželi v trestanecké kolonii Olenivka také. Po více než 100 dnech v zajetí byl Hnatovskyj začátkem července propuštěn na svobodu, aniž by ruská strana vysvětlila, proč byl vůbec zadržen. "Propustili nás, protože naši příbuzní dělali rozruch, volali a psali všude možně," vzpomínal Hnatovskyj. 

Osud tisíců lidí je však stále neznámý. Příbuzní pravidelně protestují ve městech po celé Ukrajině a žádají celý svět o pozornost a propuštění svých blízkých.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 6 minutami

Novým koordinátorem Národní ekonomické rady vlády bude David Havlíček

Novým koordinátorem Národní ekonomické rady vládybude od poloviny února David Havlíček. Novinářům to dnes po jednání řekl současný koordinátor Jan Procházka, který se stane členem bankovní rady České národní banky.

Havlíček už členem Národní ekonomické rady je. Zastává i post poradce předsedy vlády Petra Fialy (ODS) a působí v Exportní garanční a pojišťovací společnosti jako vedoucí finančního úseku a správy pojistných událostí. V těchto funkcích plánuje zůstat i nadále, uvedl Havlíček.

"Na práci pana Procházky se budu snažit maximálně navázat. Myslím si, že spolupráce Národní ekonomické rady a vlády je velmi těsná a chtěl bych v ní pokračovat," řekl Havlíček. Zdůraznil, že role koordinátora je především organizační. "Mým úkolem bude hlavně dávat výstupy pracovních skupin dohromady a prezentovat je na zasedání," doplnil.

Zdroj: ČTK
před 40 minutami

Letecké společnosti v USA zrušily kvůli ledové bouři přes 2200 letů

Letecké společnosti ve středu zrušily ve Spojených státech přes 2200 letů. Několik amerických států od Texasu po Západní Virginii zasáhla ledová bouře. Informovala o tom agentura Reuters. Podle webu FlightAware, který sleduje lety, bylo do šesté hodiny večerní do poledne místního času v New Yorku), zrušeno 2219 mezinárodních a vnitrostátních spojů. Zpožděno bylo 1752 letů.

"Zimní bouře má tento týden dopad na náš provoz, což je příčinou značného počtu zrušených letů," uvedla společnost American Airlines v prohlášení. Dodala, že lety ruší preventivně a informuje o tom cestující.

Americký Úřad pro civilní letectví (FAA) v úterý na twitteru varoval, že cestující mohou v některých oblastech, například ve městech Dallas, Fort Worth a Memphis, očekávat sněhové srážky, které mohou způsobit zpoždění v ketecké dopravě.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Úřady by mohly do konce roku digitalizovat vyřizování všech dávek, říká Jurečka

Všechny dávky budou možná lidé moci od příštího roku vyřizovat digitálně. On-line by se neměla dát podat jen žádost, ale elektronický by měl být celý proces. Úřady by si také měly co nejvíc údajů vyměňovat a obstarat samy. Na dnešní tiskové konferenci to řekl ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL). Možnost vyřizovat dávky jako dosud dál zůstane.

"Do konce roku máme ambici, aby všechny dávky byly plně digitalizované. V tento okamžik je to šest dávek," uvedl Jurečka.

Ministerstvo práce léta sklízelo kritiku za stav digitalizace. Elektronicky začaly úřady práce s klienty komunikovat víc až za covidové epidemie, kdy bylo dočasně možné posílat žádosti a ofocené doklady elektronicky. On-line žádaly pak i firmy o příspěvek na mzdy z programu Antivirus. V minulém roce zákon umožnil dokládání elektronických záznamů či kopií dokumentů natrvalo. On-line se dá podat žádost o příspěvek na bydlení, rodičovskou a přídavky na děti. Do výčtu patří i humanitární dávka pro uprchlíky, solidární příspěvek za ubytování běženců a loňský bonus 5 tisíc korun na dítě.

Zdroj: ČTK
Další zprávy