Mohl si užívat miliony v Kanadě, ale odešel k Bachmutu. Zemřel při záchraně kolegy

Martin Novák Martin Novák
25. 1. 2023 6:34
Skoro jeden a půl milionu Kanaďanů má ukrajinské předky, velká přistěhovalecká vlna mířila z Ukrajiny za oceán hlavně na začátku dvacátého století. Jeden Kanaďan a zároveň Ukrajinec Hryhorij Cechmistrenko se loni vrátil do své původní země, aby ji bránil před ruskou armádou. Na frontu se přihlásil jako zdravotník. Zahynul v noci na 15. ledna v Bachmutu.
Hryhorij Cechmistrenko.
Hryhorij Cechmistrenko. | Foto: Archiv Hryhorije Cechmistrenka

V sobotu 20. ledna Cechmistrenka za přítomnosti přátel, spolubojovníků a také rodičů, kteří přijeli z Kanady, pochovali na hřbitově nedaleko Kyjeva. Jeho rodina patří mezi dvě stovky nejbohatších Ukrajinců. Otec Vitalij Cechmistrenko vlastnil zemědělskou firmu Rise, kterou později prodal. "Mohl si žít klidu v Kanadě, a dokonce velmi dobře. Byl dolarový milionář, majetek rodiny je odhadován na skoro 290 milionů kanadských dolarů (skoro 4,8 miliardy korun). Přesto se rozhodl odejít na Ukrajinu jako dobrovolný zdravotník," vysvětlila ukrajinská televizní reportérka Christina Kocyrová.

Osmadvacetiletý Cechmistrenko v Kanadě vyrůstal. Bydlel nejdříve v provincii Saskatchewan, pak se přestěhoval do Vancouveru. Na začátku loňského roku přijel na návštěvu Ukrajiny, a když 24. února ruská armáda zemi napadla, rozhodl se zůstat. Jeho spolubojovník Anton, také Kanaďan ukrajinského původu, popsal televizi CBC News poslední chvilky Cechmistrenkova života.

"Běžel pomoci vojákovi z jednotky, kterého zranil granát. Když tam doběhl, přiletěl druhý a připravil Hryhorije o život. Zraněný voják, kterému pomáhal, přežil," uvedl Anton, který dříve sloužil v kanadské armádě a nepřál si z bezpečnostních důvodů zveřejnit své jméno.

"Měl smysl pro humor a zjevně velkou odolnost vůči stresu," cituje ukrajinský zpravodajský web Suspilne amerického novináře Nicholase Laidlawa, který s Hryhorijem před jeho smrtí dělal rozhovor. Další Cechmistrenkův spolubojovník Adam Thiemann uvedl na sociálních sítích, že spolu strávili několik měsíců v takzvané Cizinecké legii ukrajinské armády. "Byl šťastný, že může pomáhat a že je užitečný," napsal.

Boj se zlem

Na Bachmut útočí vojáci ruské žoldnéřské Wagnerovy skupiny, těžké boje trvají od října. Minulý a tento týden zaznamenali Rusové dva úspěchy, když vytlačili ukrajinské obránce z nedalekého města Soledar a také z vesnice Kliščijivka, která leží téměř na okraji Bachmutu.

Rodiče Hryhorije Cechmistrenka přijeli původně z Kanady, aby oslavili se synem pravoslavné Vánoce, nakonec ho pochovali. Rakev byla při obřadu potažená z půli ukrajinskou a z půli kanadskou vlajkou.

"Greg (poangličtělá verze Hryhorijova jména - pozn. red.) měl na vybranou. Zůstat stát stranou, nebo bojovat se zlem. Jeho smrt a jeho oběť přiblíží naše vítězství, přiblíží mír," řekl na pohřbu bývalý ukrajinský velvyslanec v Kanadě Andrij Ševčenko.

Talent na ragby

Ukrajinské komunity v Kanadě se ruská agrese silně dotýká, hlavně v provinciích Alberta, Manitoba a Saskatchewan, kde žije nejvíce lidí s ukrajinskými kořeny. Bylo to vidět například na hokejových zápasech kanadsko-americké NHL v Calgary a Edmontonu, když tam hrál tým Washington Capitals.

Diváci pískali na kapitána Washingtonu, ruskou hvězdu Alexandra Ovečkina. Ten v minulosti dával najevo sympatie k prezidentovi Vladimiru Putinovi a má s ním společnou profilovou fotografii na svém instagramovém účtu. Někteří hokejisté Edmontonu také k utkání nastoupili s malými ukrajinskými vlajkami nalepenými na helmě.

Sám Cechmistrenko nehrál lední hokej, ale ragby. "Když jsem ho viděl poprvé, říkal jsem si: 'Proboha, odkud ten kluk je?' Měl obrovský talent a dispozice k ragby. Netrvalo dlouho a stal se nejlepším hráčem týmu," řekl CBC News jeho trenér Darcy Murphy.

Podle údajů kanadského ministerstva zahraničí od začátku války zemřeli na Ukrajině tři Kanaďané. Emile-Antoine Roy-Sirois padl v červenci na Donbase, když jej zásáhla střela vypálená ruským tankem. Bývalý příslušník kanadské armády Joseph Hildebrand zahynul v listopadu v Bachmutu, stejně jako Hryhorij Cechmistrenko.

Video: Satelitní snímky ukazují zkázu ukrajinského Bachmutu (6. 1.)

Satelitní snímky ukazují, jak se těžce ostřelovaný Bachmut na východě Ukrajiny od srpna proměnil. | Video: Reuters
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 14 minutami

Situace po zemětřesení může negativně ovlivnit český export

Situace po ničivém zemětřesení negativně ovlivní český export do Turecka. Uvedl to předseda představenstva Česko-turecké smíšené obchodní komory Yalin Yüregil. Důvodem je, že katastrofa se stala v průmyslové oblasti měst Gaziantep a Adana. Ovlivněn by mohl být podle Yüregila také sesterský závod Škoda Group Temsa v Turecku, který vyrábí autobusy a mohl by mít potíže s dodavatelským řetězcem.

Příčinou problémů s exportem do oblasti je velký přístav ve městě Iskenderun, přes který proudí významný podíl exportu a importu do východní části Turecka a který kvůli současné situaci nebude využíván.

Dalším problémem byrokratického rázu, který je potřeba podle Yüregila řešit, jsou cla na humanitární pomoc ze zahraničí, která se platí z důvodu toho, že se nejedná o standardní export mezi českou a tureckou firmou. Zde komora očekává rychlé řešení situace ze strany úřadů.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Exploze plynové lahve v závodě na Teplicku vážně zranila pět lidí

Při výbuchu propanbutanové lahve v závodě v Košťanech na Teplicku bylo vážně zraněno pět lidí. Tři lidé utrpěli velmi vážná poranění a záchranáři je převezli do vinohradské nemocnice na popáleninové centrum. Pro jednoho člověka přiletěl vrtulník z Prahy, dalšího převáží vrtulník z Ústí a třetí jede sanitkou. Další dva zraněné vezly sanitky do ústeckého traumacentra, řekl mluvčí krajské záchranné služby Prokop Voleník. Další výbuch podle hasičů nehrozí.

Událost se stala po 11. hodině v Hornické ulici. Evakuováni byli všichni pracovníci z haly, podle hasičů to bylo 17 lidí. Evakuace okolí podle hasičů není nutná. Mluvčí teplické policie Ilona Gazdošová řekla, že na místo vyjeli kriminalisté.

Do firmy, která provádí revize propanbutanových lahví, přijelo několik desítek hasičů z šesti jednotek. "Vybuchl zbytkový propanbutan v servisované lahvi," řekl mluvčí krajských hasičů Lukáš Marvan. Hasiči ochladili propanbutanové lahve uvnitř budovy. Plyn již nehoří. Nebezpečí dalšího výbuchu nehrozí, uvedli hasiči

Zdroj: ČTK
Další zprávy