Hlavní město války. V Bachmutu zuří nejtěžší boje, Rusům ale začal docházet dech

Hlavní město války. V Bachmutu zuří nejtěžší boje, Rusům ale začal docházet dech
Prigožin nedávno agentuře RIA Novosti popsal: "Bachmut, to je pevnost v každém domě. Naši chlapci se perou o každý dům někdy i víc než jeden den. Někdy i týdny o jeden dům. Ale když prorazíme jednu z obranných linií ve městě, většinou zjistíme, že za ní leží několik dalších." Na snímku ukrajinští vojáci na obranné linii kolem Bachmutu.
Příprava munice, která později dopadne na ruské okupanty.
Plyn ve městě nefunguje, takže někteří obyvatelé musí shánět dřevo, aby si uvařili.
Ukrajinský voják v zákopu s vánočním stromkem.
Foto: Reuters
Martin Novák Reuters Martin Novák, Reuters
4. 1. 2023 6:41
Už přes pět měsíců zuří krvavá bitva o východoukrajinské město Bachmut. Rusové zahájili pozemní ofenzivu prvního srpna, ale nedaří se jim postoupit. Ukrajinští obránci stále drží pozice a od října ruští vojáci podle amerického Institutu pro studium války dobyli jen malé území o rozloze 192 kilometrů čtverečních v okolí města.
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 hodinami

Kvůli dvěma bombám z války v německém Göttingenu evakuovali 8500 lidí

V německém Göttingenu dnes pyrotechnici kontrolovaně odpálili dvě nalezené bomby z druhé světové války. Informovala o tom agentura DPA. Policie kvůli chystané detonaci vyklidila okruh ve vzdálenosti jednoho kilometru od místa nálezu, evakuovat se tak muselo 8500 lidí. Zastaven byl provoz i na tamním hlavním vlakovém nádraží.

V dolnosaském Göttingenu se poblíž nádraží našly dvě nevybuchlé americké bomby, pyrotechnici je úspěšně zneškodnili dnes večer. Hlasitá exploze byla slyšet velmi daleko, vidět bylo i dým. Na evakuaci dohlíželo na 600 policistů.

Nálezy nevybuchlé válečné munice a bomb jsou v Německu stále poměrně časté. Loni v říjnu muselo být kvůli objevu letecké pumy v Drážďanech evakuováno 3000 lidí, kvůli půltunové pumě nalezené ve Frankfurtu nad Mohanem v květnu 2021 muselo narychlo opustit domovy dokonce 25 tisíc obyvatel.

Zdroj: ČTK
Další zprávy