Kvůli koronaviru vpustí Milion chvilek na demonstraci jen 500 lidí, ale podá žalobu

Přenos skončil
Spojené státy jsou s více než sty tisíci mrtvých nadále nejpostiženější zemí koronavirem na světě. Podle prezidenta Donalda Trumpa se ale podařilo díky silným ekonomickým základům zachránit miliony životů. V Česku se uvolnil režim na hranicích i na letištích, kde mohou nyní přistávat letadla ze zemí EU. Události kolem pandemie v Česku i ve světě sledujeme v on-line reportáži.
Mikuláš Minář
Mikuláš Minář | Foto: Jakub Plíhal
Přenos skončil

Světová zdravotnická organizace nově doporučuje veřejnosti nosit látkové roušky v místech, kde je těžké dodržet odstup, například v MHD či obchodech. Generální ředitel WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus změnu postoje organizace vysvětlil novými poznatky z výzkumů.

WHO se nejdříve k nošení roušek veřejností stavěla zdráhavě, později názor na zahalování nosu a úst začala měnit, vždy ale roušky označovala za dobrovolný doplněk karanténních opatření. WHO rovněž veřejnost nabádala, aby respirátory a profesionální roušky ponechala dostupné především pro zdravotníky.

"Vzhledem k měnícím se zjištěním WHO doporučuje vládám, aby podporovaly širokou veřejnost v nošení roušek v místech, kde se nákaza plošně šíří a kde je obtížné udržet fyzický odstup, jako jsou prostředky hromadné dopravy, obchody a další stísněné a přeplněné prostory," řekl generální ředitel WHO Tedros.

Letadla ze zemí Evropské unie mohou od pátku přistávat na všech letištích v ČR, rozhodla vláda. Na letištích budou zachovány hraniční kontroly.

Od dnešních 12:00 se zcela uvolní cestování mezi Českem, Rakouskem, Německem a Maďarskem. Po konzultacích s danými zeměmi o tom rozhodla vláda.

22:51

Britská farmaceutická společnost AstraZeneca oznámila, že začíná s výrobou potenciální vakcíny proti nemoci covid-19. Ačkoli klinické testování očkovací látky není dosud u konce, a není tedy jasné, zda je vakcína funkční, chce firma mít k dispozici zásoby pro případ, že by testy dopadly dobře. Stanici BBC to dnes řekl šéf společnosti Pascal Soriot. AstraZeneca si zajistila kapacity pro dodávku celkem dvou miliard dávek testované vakcíny.

22:30

Spolek Milion chvilek vpustí na úterní demonstraci v centru Prahy pouze 500 lidí, přestože kvůli omezení počtu účastníků hromadných akcí chystá správní žalobu. Na videu na facebooku spolku to dnes večer oznámil jeho předseda Mikuláš Minář. Kvůli dodržení omezení Milion chvilek ruší také pochod k sídlu vlády, který měl být součástí demonstrace. 

21:40

Oxfordská univerzita ukončila testování hydroxychlorochinu na pacientech s covidem-19, protože lék podle prvních výsledků rozsáhlého klinického testu nemocným nijak nepomáhal. Vedoucí výzkumu dnes podle agentury Reuters řekl, že lékaři nyní mohou přestat lidem s koronavirem uvedené antimalarikum podávat. Světová zdravotnická organizace (WHO) nicméně v jeho testování pokračuje.

20:06

V Itálii klesá počet obětí koronaviru, už téměř týden se denní bilance mrtvých drží pod hranicí stovky. Za uplynulých 24 hodin zemřelo 85 lidí s nemocí covid-19, což je o tři méně, než ve čtvrtek. Nově diagnostikovaných případů nákazy ale naopak přibylo - dnes jich zdravotníci odhalili 518, o den dříve to bylo 177, informoval úřad civilní ochrany.

20:06

V Olomouckém kraji za uplynulý týden přibylo 28 případů nákazy novým typem koronaviru, uvedlo ministerstvo zdravotnictví. Ministerstvo mapuje všechny nemocné s trvalým bydlištěm v kraji. Krajští hygienici tak registrují počet nižší, i tak počet případů podle jejich statistik vzrostl za týden o 22 na současných 742 případů od počátku pandemie. Po odečtení uzdravených je v kraji aktuálně nemocných 59 lidí. Nadále zůstává 18 obětí v souvislosti s onemocněním covid-19.

19:52

Hygienici v Jihočeském kraji evidují 10 aktivních případů koronaviru. Za poslední týden poklesl počet pacientů s covidem-19 o dva. Dnes hygienici zaznamenali jeden nový případ. Novináře o tom informovala v tiskové zprávě ředitelka jihočeské hygienické stanice Kvetoslava Kotrbová. Od začátku koronavirové krize se v regionu nakazilo 187 lidí.

18:34

Hraniční režim uvolní také pobaltské republiky a Polsko, oznámila podle Reuters Litva. Pobaltí již 15. května vytvořilo v rámci EU takzvanou cestovní bublinu, kdy občané Litvy, Lotyšska a Estonska mohli společné hranice volně překračovat. Litevský premiér Saulius Skvernelis dnes řekl, že volný pohyb mezi Pobaltím a Polskem bude obnoven v nadcházejícím týdnu. Polské ministerstvo zahraničí uvedlo, že prozatím do 12. června nechává uzavřené hranice se sousedními unijními zeměmi, tedy i Českem.

18:32

Švýcarsko dnes oznámilo, že od 15. června plně obnovuje volný pohyb osob a že do země mohou od tohoto data přicestovat i občané třetích států, kteří žijí na území EU. Otevřené švýcarské hranice platí i pro Británii, která z EU vystoupila a která není členem schengenu.

17:54

V Izraeli v posledním týdnu výrazně vzrostl počet nově nakažených koronavirem, za uplynulý den přibylo 118 případů potvrzené nákazy, což je nejvíce od 1. května. Informoval o tom dnes deník The Jerusalem Post (JP). Pro srovnání uvedl, že zatímco ještě začátkem minulého týdne přibyly denně v průměru tři desítky případů, tento týden to bylo v průměru osmdesát.

17:49

Počet úmrtí v řadách lidí pozitivně testovaných na koronavirus v Británii překročil 40 tisíc. Ministerstvo zdravotnictví dnes aktualizovalo svou bilanci na 40 261 mrtvých poté, co byla za 24 hodin ohlášena úmrtí dalších 357 nakažených. Více než 40 tisíc obětí epidemie covidu-19 hlásí vedle Spojeného království pouze Spojené státy, kde je mrtvých přes 108 tisíc.

17:26

Hospodářský úspěch současné republikánské vlády Spojených států umožnil postavit se pandemii nemoci covid-19 a zachránit životy milionů Američanů. Dnes to na briefingu v Bílém domě prohlásil prezident Donald Trump, jenž zároveň kritizoval předchozí administrativu, která podle něj zemi na nic nepřipravila.

"Udělali jsme úžasnou věc, vybudovali jsme úžasně silné základy. Když přišla nemoc, když se objevil problém, byli jsme schopni to odříznout, zastavit to, udržet každého uvnitř, nepustit nikoho sem. Zachránili jsme miliony životů," řekl Trump. Několikrát přitom zopakoval, že se podařilo předejít smrti až 2,5 milionu Američanů.

17:16

Státní agentura CzechTourism obnoví marketingové aktivity v Německu, Rakousku a na Slovensku. Německé turisty bude lákat do lázní a wellness zařízení v příhraničních regionech, rakouské cestovatele se bude snažit oslovit nabídkou na železnici a Slovákům představí tipy na výlety. Agentura o tom dnes informovala v tiskové zprávě.

16:50

Polovina Španělska vstoupí v pondělí do poslední fáze uvolňování opatření, která vláda zavedla v polovině března. Ministerstvo zdravotnictví zdůvodnilo schválení příznivou epidemickou situací. Díky tomu od pondělka i Madrid a Barcelona postoupí do další, předposlední fáze uvolňování. 

Nejdůležitější v poslední fázi uvolňování je podle místních médií to, že v ní už samy autonomní regiony rozhodnou o tom, kdy se vrátí k normálu. V poslední fázi uvolňování už mohou také Španělé cestovat mezi provinciemi, které jsou ve stejné, tedy třetí fázi, pokud to regionální vláda povolí. Některé z regionů už avizovaly, že to udělají. Ani v této fázi ale nelze cestovat do jiného autonomního regionu.

16:34

Ve Středočeském kraji za uplynulý týden přibylo 16 případů koronaviru. Od začátku pandemie testy odhalily v regionu nákazu u 1059 lidí, z toho 23 nakažených zemřelo, žádný mrtvý v posledních sedmi dnech nepřibyl. Naprostá většina nemocných se již uzdravila. Nemocných s potvrzenou nákazou zůstává v kraji 99. Na webu to dnes uvedli krajští hygienici.

16:34

Soud odmítl žalobu advokáta Adama Černého, který se domáhal zrušení opatření ministerstva zdravotnictví ohledně povinného nošení roušek. Ministerstvo totiž v mezičase nahradilo napadené opatření jiným a soud zároveň Černému nepovolil, aby svůj návrh přesměroval proti aktuálně platnému předpisu, sdělila mluvčí pražského městského soudu Markéta Puci.

16:33

Tři ze čtyř autorů stáhli vědeckou studii, podle které může lék proti malárii hydroxychlorochin uškodit při podávání některým pacientům s covidem-19. Informovala o tom dnes agentura Reuters. Na základě této studie zveřejněné v prestižním časopise The Lancet přitom byly pozastaveny klinické testy tohoto antimalarika v řadě zemí světa včetně Česka. Například Světová zdravotnická organizace (WHO) už ale ve středu oznámila, že testování obnoví.

15:34

Průvodci kvůli koronaviru přišli o všechny zakázky do konce června, nové však také nemají. Ani v létě neočekávají velký zájem, předpokládají totiž, že zahraniční turisté budou vyhledávat spíše přírodu než města. Přesto průvodci neplánují zdražovat služby. Uvítali by ale zařazení do nižší sazby daně z přidané hodnoty (DPH),  řekla předsedkyně Sdružení průvodců Jana Mecnerová.

15:18

Česká pošta v dubnu doručila o milion balíků víc než ve stejném měsíci loni. Jejich počet se zvýšil na 4,5 milionu. Přispělo k tomu větší využívání e-shopů kvůli epidemii covid-19. Množství zahraničních zásilek naopak kvůli koronavirovým omezením kleslo o více než polovinu na 1,1 milionu. 

15:17 Maláčová DVTV

Ministerstvo práce nebude zatím navrhovat zvýšení podpor v nezaměstnanosti. Úpravu částek začne prosazovat, pokud lidí bez práce začne v Česku skokově přibývat, řekla ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD). Podle ní by pak nezaměstnaní mohli například dostávat víc peněz jako prémii za aktivitu při hledání nového uplatnění. Nezaměstnanost se v Česku v květnu zvedla proti dubnu mírně, a to o 0,2 procentního bodu na 3,6 procenta.

15:14

Policisté dnes v poledne opustili hraniční přechody s Německem. Provoz na hranici po ukončení mimořádných opatření proti šíření koronaviru začal opět mírně narůstat. Lidé z obou stran hranic jsou ale zatím opatrní. 

15:11

Nezisková organizace Iuridicum Remedium (IuRe) vyzvala Ústavní soud, aby se vyjádřil k možnému budoucímu využívání individuálních dat ze zdravotních registrů v rámci boje s nemocí covid-19. Podle organizace jsou údaje ve zdravotnických registrech, které slouží primárně k vyhodnocování kvality péče a sestavování statistik mapujících české zdravotnictví, uchovávány v podobě osobních údajů, to ale podle IuRe není pro jejich chod nezbytné.

14:31

Česká republika a Slovensko dnes po čtvrtečním uvolnění režimu na svých společných hranicích ke stejnému kroku přistoupily i vůči Maďarsku a Rakousku. K obnovení průjezdnosti střední Evropou po zmírnění koronavirové epidemie se zatím nepřipojilo Polsko. Také při cestách do Německa by lidé měli mít důvod, ale při návratu už není vyžadován test na koronavirus.

14:18

Letních táborů zřejmě kvůli opatřením proti koronaviru letos proti loňsku výrazně neubude. Například skauti počítají se zhruba stejným počtem táborů jako v minulém roce, hasiči s úbytkem přibližně o desetinu. Také účast dětí na některých táborech bude podle odhadů organizátorů meziročně asi o deset procent nižší, jinde ale podobná jako loni, resp. možná dokonce o trochu vyšší. 

13:56

Státy EU kromě Španělska chtějí otevřít hranice uvnitř unie do 15. června. Otevření vnějších hranic by mohlo přijít v červenci, shodli se ministři.

Po pátečním jednání ministrů vnitra to řekla chorvatská státní tajemnice Terezija Grasová, jejíž země nyní EU předsedá. Podle informací ČTK chce až na konci června rušit omezení na hranicích pouze Španělsko, ostatní země dříve.

Státy chtějí stále přihlížet k vývoji koronavirové nákazy, podle Evropské komise však již nejsou důvody k dalšímu prodlužování hraničních kontrol.

13:29

Testování na koronavirus už není vzhledem k současné epidemiologické situaci nezbytnou součástí předoperačního vyšetření všech pacientů. Od 8. června také končí povinné testování zaměstnanců sociálních služeb rychlotesty. V pátek o tom informovala mluvčí ministerstva zdravotnictví Jitka Nováčková.

13:35

Smartwings požádá stát o půjčku ve výši 900 milionů korun, uvedl server Lidovky.cz. Další miliardu korun by měli do firmy vložit její akcionáři.

13:26

Hygienici v Jihomoravském kraji k dnešku evidují celkem 83 aktuálně pozitivních lidí na covid-19.

13:20

Dřívější zveřejňování ekonomických dat ze strany ministerstev mohou znejistit finanční trhy, pro něž jsou tyto údaje zásadní. Shodli se na tom analytici oslovení ČTK. Tato praxe se podle nich v poslední době objevuje častěji. Naposled prozradila výsledky květnové nezaměstnanosti ve čtvrtek ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD), ačkoliv tyto údaje měl podle plánu zveřejnit Úřad práce ČR až v pátek dopoledne.

13:17

Cestující městskou hromadnou dopravou budou moci od pondělí 8. června do autobusů a tramvají v Praze opět nastupovat také předními dveřmi. Dopravní podnik hlavního města (DPP) ruší i automatické otevírání dveří v každé zastávce s výjimkou metra. Dnes to uvedla mluvčí DPP Aneta Řehková. Končí tak další mimořádná opatření DPP související s pandemií covid-19.

12:49

Epidemiologové z Vysočiny řeší případ člověka, který je po vyléčení z covidu-19 opět pozitivní. Další testování na odborném pracovišti má zjistit, zda je znovu i infekční. Není ale jasné, zda jsou testy dostatečně spolehlivé a uznávané, aby mohli hygienici vydat dobrozdání o jeho neinfekčnosti, řekla Alena Dvořáková, ředitelka protiepidemického odboru krajské hygienické stanice. Ministerstvo zdravotnictví už podle ní před časem zjišťovalo, kolik takových případů hygienici v kraji evidují. "Takže se to možná už na ministerstvu řeší," řekla Dvořáková.

12:48

Prodej elektromobilů se letos do konce května meziročně zvýšil z 246 na 947 vozů, tedy téměř čtyřnásobně. Trh hybridů rostl o 31 procent na 3874 aut. Důvodem růstu je rozšířená nabídka značek v souvislosti s plněním emisních limitů. Vyplývá to z informací Svazu dovozců automobilů a firem.

12:48

Krajská nemocnice Liberec má výpadek v příjmech kvůli omezení péče při nouzovém stavu v souvislosti s koronavirem zhruba 120 milionů korun. Její výkony v předchozích měsících klesly až na polovinu. Novinářům to dnes řekla ekonomická ředitelka nemocnice Hana Jelínková. Podle generálního ředitele nemocnice Richarda Lukáše se pokusí ztrátu v příštích měsících alespoň snížit navýšením výkonů nad běžný stav. Počítá se prodloužením doby, kdy jsou v provozu operační sály, či přidáním další směny na magnetické rezonanci.

12:34

České Budějovice ztratí letos kvůli dopadům koronaviru podle posledního odhadu na příjmu ze sdílených daní 267 milionů korun. Z letošních investic za víc než 700 milionů škrtne radnice akce za 12 milionů Kč, jako drobné úpravy hřišť u škol. Na mimořádném zasedání zastupitelstva to řekl primátor Jiří Svoboda (ANO).

12:34

Počet pacientů s covidem-19 ve Fakultní nemocnici Hradec Králové se od pátku 29. května nezměnil. V zařízení se dnes dopoledne léčili s covidem-19 dva pacienti, jejich stav nebyl vážný, žádný z nich nebyl napojen na plicní ventilaci. Oba mají i jiná onemocnění, řekl náměstek ředitele FN Hradec Králové Zdeněk Tušl. Jeden z pacientů je v zařízení přes měsíc, druhý zhruba 14 dnů. Oba byli do FN nemocnice přeloženy z jiných nemocnic.

12:33

Zdravotnická zařízení zřejmě dostanou náhrady za výpadek příjmů zhruba 30,5 miliardy korun, o něž přišla kvůli epidemii nového koronaviru. Umožní to vládní návrh zákona, který dnes zrychleně schválila Sněmovna. V návaznosti na zákon vydá ministerstvo zdravotnictví kompenzační vyhlášku, podle níž se budou peníze proplácet. Poslanci vložili do předlohy úlevu malým lékárnám na sociálních odvodech. Návrh zákona nyní zamíří k posouzení do Senátu.

12:33

V Jihočeském kraji se v poledne otevřely všechny hraniční přechody. Provoz na nich už neomezují žádné kontroly. Platí to i pro menší silniční a turistické přechody. Policisté, kteří projíždějící vozidla na hranicích v době koronavirové krize kontrolovali, přechody téměř po třech měsících opustili, řekl jihočeský policejní mluvčí Milan Bajcura. Lidé nyní mohou vycestovat do Rakouska a Německa, aniž by je na české straně někdo kontroloval.

13:26

Hygienici v Jihomoravském kraji k dnešku evidují celkem 83 aktuálně pozitivních lidí na covid-19.

12:30

V Plzeňském kraji ubylo v květnu oproti dubnu pracujících cizinců z EU, meziročně se jejich počet také snížil. Mnohem výrazněji klesly proti dubnu i meziročně počty zahraničních dělníků ze třetích zemí, řekl Tomáš Moravec z krajské pobočky úřadu práce v Plzni. Občanů ze zemí EU pracovalo na konci května v kraji 36 802, což bylo proti dubnu o 781 méně, ale meziročně o 200 méně. Do října 2018 jejich počet 3,5 roku stoupal, poté začal kolísat.

11:53

Základním a mateřským školám ve Středočeském kraji se daří dodržovat mimořádná opatření zavedená kvůli pandemii koronaviru. Situaci ve školách kontroluje krajská hygienická stanice, která provedla již 44 kontrol. Ve dvou případech zjistili kontroloři porušení pravidel, školy ale chyby napravily, informovala v pátek v tiskové zprávě mluvčí krajské hygienické stanice Dana Šalamunová.

10:50

Pět pedagogů a 15 žáků ze třídy Pomněnky v Mateřské škole Markušova v Praze 11, kteří byli v minulých dnech testováni na nákazu novým koronavirem, jsou covid-19 negativní. Na výsledky dalších 16 osob se ještě čeká. V pátek řekla ředitelka školky Karla Benediktová. Škola je uzavřená kvůli potvrzené nákaze covidem-19 u jedné z učitelek.

10:37

Epidemie covidu-19 je ve Francii podle tamní vědecké rady, která koordinuje boj s pandemií, aktuálně pod kontrolou. Řekl to podle agentury AFP Jean-François Delfraissy, šéf tohoto poradního orgánu francouzské vlády. Z možných scénářů dalšího vývoje epidemie je podle expertů nejpravděpodobnější, že šíření viru zůstane v zemi pod kontrolou také v příštích měsících.

Francii patří podle dat americké University Johnse Hopkinse (UJH) celosvětově osmá příčka v počtu nakažených koronavirovou nemocí. UJH uvádí, že nákaza se v zemi potvrdila u skoro 190 000 lidí, zemřelo zhruba 29 000. V počtu mrtvých jsou na tom v Evropě hůře jen Británie a Itálie.

10:01

V Moravskoslezském kraji za posledních 24 hodin přibylo 14 nakažených koronavirem. Od počátku pandemie tak covidem-19 v regionu onemocnělo 1620 lidí. Největší denní přírůstky stále připadají na Karvinsko a souvisí s ohniskem nákazy v Dole Darkov těžební společnosti OKD. Okres se v pátek v kraji poprvé dostal do popředí v celkovém počtu nakažených, dosud jich nejvíce bylo v Ostravě a okolí. Vyplývá to z informací, které ráno zveřejnila Krajská hygienická stanice v Ostravě.

09:53

Roušky nebudou muset od pondělí nosit moderátoři a redaktoři televizního a rozhlasového vysílání i s hosty ve studiu, pokud dodrží dvoumetrový odstup.

09:41

Ve Spojených státech za uplynulých 24 hodin zemřelo dalších 1021 lidí s covidem-19. S odvoláním na data americké Univerzity Johnse Hopkinse o tom dnes informovala agentura AFP. Celková bilance zemřelých tak v zemi přesáhla hranici 108 000.

08:55 Premiér Andrej Babiš

Premiér Andrej Babiš (ANO) vzkázal opozici, která ve čtvrtek ve sněmovně vyzývala vládu k přípravě na možný návrat epidemie koronaviru, ať s druhou vlnou epidemie nestraší. Plošné omezení už nikdy vláda nezavede, je třeba zvládnout ekonomickou krizi, řekl na tiskové konferenci po mimořádném zasedání vlády.

07:40 Premiér Andrej Babiš

"Neměli bychom se strašit s druhou vlnou. Jsme na to připraveni. Naši lékaři doporučují, aby se lidi očkovali proti chřipce. Náš hlavní úkol teď je, abychom zvládli ekonomickou krizi, která tady teď je," řekl premiér Andrej Babiš. 

07:32

Češi se mohou z Německa od 12:00 vracet bez povinnosti testu na koronavirus. Na německé straně ale dále trvají stávající podmínky, vysvětlil ministr zahraničí Petříček.

06:25

Průměrný Rakušan, který strávil šest týdnů prací z domova, přibral dvě kila, naznačuje studie Lékařské univerzity ve Vídni. Může za to především výrazně méně pohybu v čase omezení vyvolaných koronavirem.

Výzkumníci sledovali po šest týdnů 12 osob a zjistili, že v průměru téměř 23 hodin denně trávili vleže, vsedě nebo vestoje. Skutečně pohybově aktivní byli jen 42 minut denně, oproti zhruba 100 minutám u kontrolní skupiny, která nepracovala z domova.

"Zdá se to logické, koneckonců neměli žádný důvod být zvláště aktivní, když jim odpadla cesta do práce," míní doktor Christian Lackinger, který se na výzkumu podílel. Sport podle něj účastníci studie dělali v průměru jen 20 minut denně. "Méně než 2000 kroků denně nebylo žádnou výjimkou," poznamenal.

06:23 Vlajka Brazílie  - sport

Brazílie v počtu zemřelých s koronavirem ve čtvrtek předstihla Itálii. Za uplynulých 24 hodin tamní ministerstvo zdravotnictví hlásí rekordních 1437 úmrtí a 30 925 nových případů nákazy. Celkový počet zemřelých s koronavirem tak v nejvíce zasažené latinskoamerické zemi vystoupil na 34 021, více mrtvých podle Reuters hlásí jen Spojené státy a Británie.

Rekordní počet mrtvých s covidem-19 Brazílie hlásí už třetí den v řadě. Ve středu evidovala 1349, o den dříve jich bylo 1262. Prezident Jair Bolsonaro však opakovaně bagatelizuje nebezpečí, jaké koronavirus představuje. V úterý prohlásil, že "smrt je osudem všech".

06:22

Mexické ministerstvo zdravotnictví ve čtvrtek informovalo o rekordním nárůstu 4442 případů nákazy koronavirem a 816 úmrtích. Počet potvrzených případů infekce v zemi tak vystoupil na 105 680 a 12 545 lidí s onemocněním covid-19 tam zemřelo. 

06:20

Vláda dnes rozhodne o plném uvolnění cestování do Rakouska, Německa a Maďarska. Podle premiéra Andreje Babiše (ANO) by mohla být nyní platná omezení zcela zrušena už od dnešní půlnoci. Omezení pro cesty na Slovensko byla zrušena od čtvrtka.

23:00

Železničná spoločnosť Slovensko od úterý 9. června obnoví provoz přibližně 93 vlakových spojů s Českem: denně 48 dálkových vlaků a 45 vlaků v regionální mezistátní dopravě, uvedl mluvčí slovenské firmy Tomáš Kováč. Jízdní řád by se podle něj měl vyjasnit během pátku a o víkendu by měly být známé podrobnosti o prodeji jízdenek na tyto spoje.

22:15

Britský ministr podnikání Alok Sharma byl od středy v domácí karanténě kvůli podezření na nemoc covid-19, laboratorní test ale obavu z nákazy koronavirem nepotvrdil. Člen vlády večer na Twitteru oznámil, že výsledek jeho testu byl negativní.

21:40

Sněmovní vyšetřovací komise k ministerským nákupům zdravotnických ochranných pomůcek při epidemii koronaviru nevznikne. Opozice návrh na její založení neprosadila. Vedle vládních ANO a ČSSD jej nepodpořili ani komunisté, kteří kabinet v dolní komoře tolerují, a část poslanců hnutí SPD.

Předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) za navrhovatele připomněla, že stát nakupoval pomůcky za miliardy. "Je v zájmu sněmovny zkontrolovat vládu, zda s penězi zacházela správně," zdůraznila. Poukázala na podezření, že tomu tak v některých případech být nemuselo.

21:35

V Rusku dál denně přibývají tisíce nakažených. Za minulých 24 hodin úřady evidovaly přes 8800 potvrzených případů nákazy, a celková bilance tak už přesáhla 440 000 infikovaných. Kvůli rozšíření nákazy mezi stovkami dělníků v loděnicích, kde se stavějí jaderné ponorky, se úřady rozhodly od soboty uzavřít město Severodvinsk.

21:10

Majetek amerických miliardářů, včetně šéfa firmy Amazon.com Jeffa Bezose a Facebooku Marka Zuckerberga, stoupl od vypuknutí pandemie nemoci covid-19 ve Spojených státech o více než 19 procent, tedy půl bilionu dolarů (11,7 bilionu Kč). Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na zprávu Institutu pro politická studia (IPS).

21:10

Do financování záchrany letecké skupiny Smartwings se v případě dohody se státem zapojí všichni akcionáři společnosti. Dnes se na tom dohodla valná hromada firmy.

19:10

Oficiální britská bilance epidemie covidu-19 za 24 hodin vzrostla o 176 mrtvých, informovala vláda při pravidelném podvečerním briefingu. Denní přírůstek je oproti předchozím dvěma dnům zhruba poloviční, ještě nižší je ve srovnání s počtem úmrtí ohlášeným minulý čtvrtek. Od 15. června bude v Anglii v hromadné dopravě povinné zakrývání obličeje.

18:59

V záručních programech Covid II a Covid Praha bylo k 3. červnu vyřízeno téměř 56 procent žádostí. Na vyřízení jich ještě čeká 2342. Českomoravská záruční a rozvojová banka v programech Covid dosud schválila podporu pro 2300 podnikatelů v objemu 13,1 miliardy korun. Průměrná výše úvěru činí 5,7 milionu korun, nejčastěji půjčky se státní zárukou míří k podnikatelům z maloobchodu, průmyslu, ubytování a pohostinství.

18:52

V Itálii za poslední den zemřelo 88 pacientů nakažených koronavirem, což je o 17 více než ve středu. Už pátý den v řadě se ale statistiky obětí drží pod hranicí 100. Velmi pomalým tempem přibývá i nově nakažených - za posledních 24 hodin testy potvrdily infekci u 177 lidí, což je nejmenší denní přírůstek od konce února.

18:43

První vlaky z Česka na Slovensko by měly vyrazit už v neděli. Čeští železniční dopravci se připravují na obnovení vlakových spojů se Slovenskem. Společnost RegioJet by chtěla vypravit první vlak už v neděli 7. června, o dva dny později vyjedou spoje Českých drah. Vlaky Leo Expressu budou připravené vyjet z Prahy do Košic v týdnu od 15. června.

18:39

Opozice neprosadila dnes ve sněmovně výzvu vládě, aby připravila finanční podporu lidem pracujícím na dohody o provedení práce nebo o pracovní činnosti. Návrhy Pirátky Olgy Richterové a Lucie Šafránkové (SPD), které se týkaly také osob samostatně výdělečně činných s malými zaměstnaneckými úvazky, nepodpořily provládní kluby ANO, ČSSD a KSČM.

18:18

Nárůst počtu potvrzených případů nákazy koronavirem v Česku ve středu dál zrychloval. Přibylo 74 případů, což bylo nejvíce za posledních 11 dní. Od začátku epidemie bylo dosud v Česku zaznamenáno 9478 případů, za dnešek jich přibylo zatím 40. Denní přírůstky nakažených v Česku se už po celý květen držely až na výjimky pod osmi desítkami, přičemž minulý týden se pohybovaly mezi 34 až 56 případy denně.

17:44

Slovensko umožnilo obnovit autobusovou, železniční, leteckou i lodní dopravu do Česka.

"Konkrétní autobusové a vlakové spoje budou přidávány postupně. Jsem rád, že situace konečně umožňuje všechny varianty dopravy, a jsem přesvědčen, že v nejbližších dnech bude spolu s otevřením hranic povolena i doprava do ostatních zemí," uvedl slovenský ministr dopravy Andrej Doležal.

16:44

Kvůli znepokojivému nárůstu počtu nakažených koronavirem v posledních dnech vláda Severní Makedonie částečně obnovila zákaz vycházení. Nařízení platí od dnešního dopoledne na území metropole Skopje a některých dalších měst i celých okresů, skončit by mělo v pondělí, informoval server Balkan Insight. Balkánská země dnes zaznamenala nejvyšší denní přírůstek infikovaných od začátku epidemie.

Ministerstvo zdravotnictví země s více než dvěma miliony obyvatel dnes ohlásilo 120 infikovaných koronavirem za posledních 24 hodin. Bilance tím překonala dosavadní rekord 107 nakažených ze 16. dubna.

16:42

Počet nakažených covidem-19 v souvislosti s ohniskem v Dole Darkov těžební společnosti OKD v Karviné se zvýšil o dalších osm lidí. Celkově je tak 393 pozitivně testovaných. Organizace Greenpeace dnes oznámila, že podala na firmu OKD a její vedení trestní oznámení pro podezření z šíření nakažlivé nemoci. Firma podle ní pochybila, když nepřerušila provoz Dolu Darkov poté, co se tam rozšířila nemoc covid-19.

16:28

Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) dnes jednal se svým německým protějškem Heiko Maasem o režimu na hranicích obou zemí. Dohoda o normálním cestování je podle něj "na spadnutí". 

16:15

Vývoz ze Spojených států se v dubnu kvůli pandemii nemoci covid-19 propadl nejníže za deset let. Schodek zahraničního obchodu se pak prohloubil ve srovnání s předchozím měsícem o 16,7 procenta na 49,4 miliardy USD (1,17 bilionu Kč). Byl tak nejvyšší za osm měsíců. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnilo americké ministerstvo obchodu.

Vývoz ze Spojených států se v dubnu snížil o 20,5 procenta na 151,3 miliardy USD, nejníže od dubna 2010. Vývoz zboží klesl o 5,2 procenta a byl nejnižší od září 2009. Vývoz aut a automobilových součástek se propadl nejníže od března 1992 a vývoz spotřebního zboží byl nejnižší od dubna 2006.

15:58

Letošní Dny NATO v Ostravě a Dny Vzdušných sil Armády České republiky se v září na letišti v Mošnově na Novojičínsku uskuteční. Kvůli opatřením souvisejícím s pandemií koronaviru však lidé nebudou moci program sledovat na místě, zprostředkují jim ho technologické nástroje, například kamery. Přímo do obvyklého areálu se diváci nedostanou.

15:57

Britský ministr Alok Sharma je v domácí karanténě a čeká na výsledky testu na koronavirus. Příznaky covidu-19 se u něj projevily nejpozději ve středu, když hovořil k poslancům v parlamentu, informoval zpravodajský web BBC. Mluvčí britského premiéra uvedl, že ministr pro podnikání, energetiku a průmysl se v úterý osobně setkal i s Borisem Johnsonem.

15:44

Do základních škol zamíří po nejmladších školácích od příštího týdne na dobrovolnou prezenční výuku více než polovina žáků z druhých stupňů. Na rozdíl od mladších spolužáků, kteří mohou chodit do školy denně, budou mít ale ve školách program omezenější. Někde budou moct chodit na konzultace nebo třídnické hodiny v domluvených dnech a hodinách, jinde na výuku na jeden či dva dny v týdnu. V některých školách se druhý stupeň pro žáky vůbec neotevře.

15:07

Podíl bezhotovostních plateb na celkovém množství transakcí prostřednictvím elektronické evidence tržeb za posledních 11 týdnů narostl o 69 procent. Ekonomickou činnost obnovily tři čtvrtiny podniků, hodnota všech transakcí je o 18 procent nižší než před krizí.

Nárůst bezhotovostních transakcí je viditelný prakticky ve všech oborech. "Zákazníci začínají platit kartou i u drobných řemeslníků, což dříve nebývalo zvykem," uvedl manažer systému O2 eKasa Milan Hába.

14:56

Uzavření hranic a další omezení kvůli pandemii koronaviru ohrožují záchranné chovy zvířat v zoologických zahradách. Již několik měsíců nemohou dělat výměny zvířat, které jsou důležité pro zachování genetické rozmanitosti populace. Opětovné otevření hranic je proto podle Zoo Dvůr Králové nad Labem pro záchranné programy zoo zásadní. Sama kvůli pandemii nemohla uskutečnit několik desítek transportů zvířat.

14:37

Jaké země mají skutečně otevřené hranice a jaká platí omezení pro vstup či pro návrat, shrnuje přehledně infografika Aktuálně.cz:

14:22

Mimořádné jednání vlády, které svolal na pátečních 7:00 premiér Andrej Babiš, by mělo zrušit omezení při cestování mezi Českem, Rakouskem, Maďarskem a Německem. Se Slovenskem už omezení v noci na čtvrtek skončila. 

Babiš nevyloučil, že omezení budou zrušena možná už od páteční půlnoci. Dosud museli lidé kvůli koronavirové pandemii při návratu z těchto zemí jít do karantény nebo se prokázat negativním testem na koronavirus.

13:45

Brazílie a Mexiko zaznamenaly rekordní denní nárůsty počtu mrtvých s covidem-19, v obou zemích více než tisícové. Mexiko navíc hlásí rekordních téměř 4000 nových případů infekce, kterou se už v zemi nakazilo více než 100 000 lidí. Údaje z latinskoamerických zemí potvrzují, že právě tento region je aktuálně epicentrem pandemie.

14:02

Vlaky RegioJetu začnou jezdit do Rakouska znovu od pondělí 15. června. Spoje bude dopravce obnovovat postupně. Nyní jezdí do Vídně jeden pár autobusových spojů, které navazují na vlak z Prahy v Brně. Po odeznění restrikcí proti šíření covidu-19 chce dopravce obnovit také vlaky na Slovensko, kde vládní nařízení stále zakazuje překonávat hranice hromadnými dopravními prostředky, přestože jinak je od dnešní půlnoci hranice bez omezení průchozí.

13:41

Téměř tři čtvrtiny Čechů se obávají druhé vlny pandemie koronaviru.

12:22

Ceny letních zájezdů se podle cestovní kanceláře Blue Style nezvýší. Budou stejné jako loni, případně mohou dokonce o deset až 15 procent klesnout. Blue Style začne první týden v červenci vypravovat lety do Řecka a Bulharska. Většina hotelů z původní nabídky se podle kanceláře otevře, částečně se však s ohledem na aktuální situaci původní nabídka změní. Blue Style již eviduje zvýšenou poptávku klientů, kteří uplatní na cestu poukaz za zrušený zájezd, i zcela nových zákazníků.

12:20

V Íránu za den přibylo 3574 nových případů nákazy koronavirem, což je dosud nejvyšší denní nárůst. Oznámil to mluvčí ministerstva zdravotnictví v době, kdy jeho úřad nepřestává upozorňovat na možnost nové vlny epidemie.

Za vrchol epidemie se dosud označoval 30. březen, kdy za jediný den přibylo 3186 nakažených.

V Íránu se od začátku epidemie infikovalo kolem 161 000 lidí a zemřelo 8012 pacientů. Počet nových úmrtí se ale prudce nezvyšuje, za minulých 24 hodin přibylo 59 případů.

12:02

Účinná vakcína proti nemoci covid-19 bude podle Asociace inovativního farmaceutického průmyslu k dispozici nejpozději začátkem příštího roku.   V klinické fázi testování je ve světě podle ní nyní deset kandidátních vakcín, dalších 123 je před klinickým testováním. Český projekt vývoje vakcíny začal pozdě, řekl ředitel Asociace Jakub Dvořáček, Česko by se podle něj mělo zapojit do evropských aktivit, aby si zajistilo očkovací látky, až budou dostupné.

11:56

Španělsko zruší veškerá omezení na hranici s Francií a Portugalskem už 22. června. Oznámila to španělská ministryně cestovního ruchu Reyes Marotová. Původně Španělsko ohlásilo, že s uvolňováním omezení na hranici začne 1. července.

Marotová také sdělila, že Španělsko zřejmě zruší povinnost karantény pro lidi, kteří vstoupí do země pozemními přechody z Francie a Portugalska. To ale musí teprve vláda schválit.

Ve Španělsku, kde se koronavirem nakazilo více než 240 300 lidí a s covidem-19 tam zemřelo 27 128 nemocných, má do 21. června platit nouzový stav. Jeho už šesté prodloužení ve středu schválil parlament.

10:41

V Rusku za minulých 24 hodin přibylo přes 8800 potvrzených případů nákazy koronavirem a 169 úmrtí na covid-19. Informoval o tom dnes krizový štáb. Počet nakažených tak oproti předchozímu dni stoupl, údaj o úmrtích je o něco nižší než ve středu.

V zemi se potvrdil koronavirus už u 441 108 lidí, z nichž více než 204 000 se vyléčilo. 

09:05

Několikaměsíční výzkum pražského Výzkumného ústavu vodohospodářského T. G. Masaryka odhalil koronavirus v odpadní vodě zatím v malých čistírnách. V úterý vědci odebrali poslední vzorky odpadní vody a teď je čeká vyhodnocení, kterým zjistí, jak moc je metoda přesná. Systém odhalování přítomnosti koronaviru ve splašcích by mohl posloužit pro varování před nástupem případné další vlny epidemie. Napsala to Mladá fronta Dnes.

08:56

V Česku přibylo za středu jedno úmrtí v souvislosti s nákazou koronavirem, obětí je 324. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví ke čtvrtečním 0:30. Nakažených přibylo ke stejnému časovému údaji 64. Dosud se v ČR objevilo 9438 případů nákazy, vyléčených je 6749.

07:52

Mexické zdravotní úřady ve středu oznámily smutný rekord, kdy počet mrtvých s koronavirem během jediného dne přesáhl tisíc. Na komplikace provázející nemoc covid-19 během 24 hodin zemřelo 1092 lidí, celková smrtelná bilance tak činí 11 729. Informovala o tom agentura Reuters.

07:49

Koronavirová krize urychluje posun odvětví samořízených vozů od přepravy lidí k dodávkám zásilek. "Realita je teď taková, že doprava zboží je větším trhem než přeprava lidí," cituje agentura Reuters Johna Krafcika, šéfa společnosti Waymo, která se zabývá vývojem samořízených vozů.

07:21

Poslanci budou ve čtvrtek pokračovat v debatě o postupu vlády při epidemii koronaviru. Svolání mimořádné schůze podnítili poslanci opozičních Pirátů a ODS. Před týdnem Sněmovna debatu nedokončila.

Část opozice chce prosadit mimo jiné zřízení vyšetřovací komise k ministerským nákupům ochranných zdravotnických pomůcek. Návrh TOP 09 ale dolní komora zřejmě neschválí, neboť nemá podporu vládních ANO a ČSSD ani opozičních SPD a KSČM. Nákupům se už věnuje Nejvyšší kontrolní úřad.

07:11

Muzeum v bývalém nacistickém koncentračním a vyhlazovacím táboře v Osvětimi a Osvětimi-Březince, které kvůli koronaviru muselo v půli března zavřít své brány, se obrátilo na veřejnost s výzvou o finanční pomoc. Tu potřebuje, aby mohlo pokračovat v péči zachování památky obětí a o vzdělávání dalších generací, uvedlo na svém webu.

Vstupné od návštěvníků je pro muzeum největším finančním příjmem, ale kvůli pandemii zůstane objekt zavřený pro veřejnost přinejmenším do konce června.

06:57

Z pevninské Číny je za středu stejně jako v úterý hlášen jen jeden nový případ nákazy koronavirem. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na čínské zdravotnické úřady. Test prokázal infekci u člověka, který se vrátil z ciziny. Ve středu přibyli také čtyři další lidi s koronavirovou infekcí bez příznaků. Případy bez symptomů Peking nezaznamenává v souhrnné statistice infikovaných.

06:50

Od čtvrtka se zvyšuje limit pro počet návštěvníků zoologických a botanických zahrad či arboret. Maximální kapacita se zvedne ze 150 na 250 osob na hektar. Do pražské zoologické zahrady tak může denně zavítat 14 500 lidí, dosavadní limit byl 8500 lidí. Zoologická zahrada věří, že se tak nebude opakovat situace z uplynulé soboty, kdy denní kapacity dosáhla už hodinu po poledni, a musela proto zavřít. 

Pražské jaro v rouškách. První den v znovu otevřené zoo, lidé v botanické zahradě
Pražské jaro v rouškách. První den v znovu otevřené zoo, lidé v botanické zahradě | Foto: Tomáš Vocelka
06:48

Brazílie druhý den v řadě zaznamenala rekordní počet mrtvých s covidem-19. Zemřelo dalších 1349 pacientů, o den dříve jich bylo 1262. V zemi za posledních 24 hodin přibylo 28 633 nových případů nákazy koronavirem. Informuje o tom agentura Reuters.

Koronavirus v Brazílii.
Koronavirus v Brazílii. | Foto: Reuters
06:28

Úplné otevření hranic z rakouské strany vítají na jihu Čech především lidé dojíždějící za hranice do zaměstnání. Podle nich by mohl být provoz na přechodech ještě plynulejší. Do zaměstnání do Rakouska jezdí především z pohraničí tisíce Jihočechů, uvádí sdružení Pendleři bez hranic. 

Hlavní pozitivní posun vidíme v tom, že snad už definitivně odpadnou kolony na hranicích. Tím pádem bychom třeba opět mohli dokázat odhadnout čas, který potřebujeme na cestu do práce," řekl zástupce sdružení Pendleři bez hranic Jan Průha.

06:21

Rakousko od čtvrtka ruší kontroly na všech svých hranicích s výjimkou těch s Itálií. Lidé z Česka, Slovenska i dalších sousedních zemí už nebudou při cestě do Rakouska muset předkládat negativní test na koronavirus a nepočítá se ani s povinnou karanténou.

06:20

O středeční půlnoci byl plně obnoven volný pohyb lidí mezi Českem, Slovenskem a Rakouskem. Vrátil se do stavu v době před pandemií koronaviru. Dosud čeští občané mohli navštívit bez povinného předložení negativního testu na koronavirus Slovensko, Rakousko a Maďarsko, ale museli se do 48 hodin vrátit zpět.

21:36

Světová zdravotnická organizace (WHO) obnoví testování antimalarického léku hydroxychlorochin pro léčbu pacientů s koronavirem. S odvoláním na generálního ředitele Tedrose Adhanoma Ghebreyesuse o tom dnes informovala agentura Reuters. WHO lék přestala zkoušet kvůli možným vedlejším účinkům.

20:59

Španělská poslanecká sněmovna dnes pošesté a zřejmě naposled prodloužila nouzový stav vyhlášený vládou v polovině března kvůli sílící epidemii covidu-19. Opatření, které umožnilo přísné restrikce včetně omezení pohybu obyvatel, podle aktuálních představ premiéra Pedra Sáncheze skončí 21. června.

20:12

Stát New York v uplynulých 24 hodinách zaznamenal 49 úmrtí s koronavirem. Na tiskové konferenci to ve středu oznámil guvernér Andrew Cuomo. Podle zpravodajského webu The Washington Post je to poprvé za deset týdnů, co je počet mrtvých ve státě pod hranicí 50. Nejvíce zasažené město New York je poslední částí státu, kde stále platí rozsáhlé uzávěry. Příští pondělí by se ale měly začít uvolňovat.

19:17

V Praze za posledních 24 hodin přibylo 20 potvrzených případů nemoci covid-19, informovala ve středu večer na webu hygienická stanice. Je to nejvyšší denní přírůstek od 17. května, kdy byl nový typ koronaviru prokázán u 22 lidí. Hygienici evidují v hlavním městě celkem 2089 nakažených, z nichž se už dvě třetiny vyléčily. S covidem dosud zemřelo 82 Pražanů.

18:57

Itálie ve středu čtvrtým dnem v řadě ohlásila méně než 100 nových úmrtí spojených s nemocí covid-19. Té už místní úřady připisují 33 601 úmrtí, přičemž bilance od úterka narostla o 71 případů. Úřad civilní obrany dále za poslední den eviduje 321 lidí s pozitivním testem na koronavirus, informovala agentura Reuters.

18:00

Zaměstnanci v zemích Evropské unie nebudou podle Evropské komise v práci potřebovat nejpřísnější možnou ochranu proti nákaze nemocí covid-19. Unijní exekutiva dnes po konzultacích s experty zařadila virus SARS-CoV-2 do druhé nejnebezpečnější skupiny původců nemocí, což zaměstnavatelům patrně umožní přistoupit na pracovištích k některým volnějším opatřením. Rozhodnutí vyvolalo kritiku socialistických europoslanců, podle nichž může být v sázce zdraví některých zaměstnanců.

17:54

Program COVID nájemné ministerstva průmyslu a obchodu získal notifikaci Evropské komise. Naplno tak mohou začít jeho přípravy, spuštěn by měl být nejpozději do konce června. Hlavní proplacení žádostí se uskuteční v červenci. V České televizi to ve středu řekl vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO).

17:31

Tuzemští dopravci jsou připraveni rychle obnovit své železniční a autobusové spoje na Slovensko, zatím však stále musí čekat na definitivní uvolnění cest hromadné dopravy přes hranice. Naopak do Rakouska a Německa by měly přibýt v polovině června další spoje.

17:30

V Británii už po nákaze koronavirem zemřelo nejméně 39 728 lidí. Oficiální bilance epidemie covidu-19 tam dnes stoupla na tuto hodnotu poté, co byla za 24 hodin nahlášena úmrtí dalších 359 pozitivně testovaných lidí. Nový denní součet je vyšší než úterní, ovšem zhruba o 70 případů nižší než nárůst z minulé středy.

16:13

Spory kvůli školám v přírodě pořadatelé zatím nevyřešili. Kvůli vládním opatřením proti šíření koronaviru organizátoři přišli o jarní sezonu. Školy chtějí vracet zálohy, ale ty pořadatelé již postoupili svým dodavatelům. Přesunutí termínů na podzim domluvili zhruba se třetinou škol. Další přibližně třetina ředitelů byla ochotna přistoupit na kompromis, kdy jim byla vrácena podstatná část zálohy a se školami v přírodě budou počítat za rok. Zbylá třetina škol smlouvy vypověděla a žádá peníze zpět. Spory by mohly skončit až u soudu. Řekl to místopředseda Asociace dětské rekreace Roman Houška.

16:04

Počet cestujících v pražském metru se opět zvýšil. Sčítače ve stanicích zaznamenaly v pondělí 1. června 1 347 678 nástupů a výstupů ze stanic a počet o den později vzrostl. Například 1. května to bylo 393 284 a minulé pondělí 25. května 1 176 494 nástupů a výstupů. Vyplývá to ze statistik dopravního podniku. DPP zaznamenal kvůli opatřením proti šíření koronaviru v době nejpřísnějších opatření až osmdesátiprocentní pokles cestujících.

16:03

Spory kvůli školám v přírodě pořadatelé zatím nevyřešili. Kvůli vládním opatřením proti šíření koronaviru organizátoři přišli o jarní sezonu. Školy chtějí vracet zálohy, ale ty pořadatelé již postoupili svým dodavatelům. Přesunutí termínů na podzim domluvili zhruba se třetinou škol. Další přibližně třetina ředitelů byla ochotna přistoupit na kompromis, kdy jim byla vrácena podstatná část zálohy a se školami v přírodě budou počítat za rok. Zbylá třetina škol smlouvy vypověděla a žádá peníze zpět. Spory by mohly skončit až u soudu

14:49

Ústavní soud odmítl skupinovou stížnost 20 rodiček a jejich manželů či partnerů proti zákazu doprovodu v porodnicích v době šíření koronaviru. Důvody jsou procesní, opatření už pozbylo platnost.

"Za této situace Ústavnímu soudu nezbylo, než stížnost z důvodu nepříslušnosti odmítnout," oznámila tisková mluvčí Miroslava Sedláčková na webu soudu.

14:31

Schodek rozpočtu za letošní rok by mohl dosáhnout až 500 miliard, v ČT to připustila ministryně financí Schillerová.

14:31

Fakultní nemocnice Ostrava, která je největším zdravotnickým zařízením v Moravskoslezském kraji, se po koronavirové pandemii naplno vrátila do standardního provozu. Fungují v ní ambulance i operační sály, na většině klinik a oddělení jsou povoleny návštěvy. Třídicí místa u vstupů do nemocnice jsou zrušena, teplota se měří až před vstupem do ambulancí a dalších zdravotnických pracovišť. Novinářům to ve středu sdělila mluvčí nemocnice Petra Petlachová.

14:13

V Číně v úterý zemřel lékař Chu Wej-feng, který se v lednu nakazil koronavirem a později mu v důsledku infekce či léčby ztmavla pleť. Zdravotnické zdroje tehdy uváděly, že důvodem bylo pravděpodobně poškození jater. Chu pracoval v centrální nemocnici ve městě Wu-chan, kde se nákaza objevila vůbec poprvé.

Na čínských sociálních sítích vyvolala jeho smrt vlnu smutku, rozhořčení i otázek. Podle kritiků se vedení wuchanské centrální nemocnice v počátcích epidemie snažilo nákazu tajit a nutilo lékaře, aby pracovali i bez nejnutnějších ochranných pomůcek. Informoval o tom dnes zpravodajský server BBC News.

14:10 Premiér Andrej Babiš

Visegrádská čtyřka, kterou tvoří Česko, Slovensko, Polsko a Maďarsko, by měla najít společnou pozici k evropskému fondu obnovy po epidemii koronaviru. Novinářům to ve středu v Praze řekli premiéři Česka a Slovenska Andrej Babiš (ANO) a Igor Matovič. Záležitostí se budou zabývat na summitu V4 v Lednici 11. června. Česko a Maďarsko s nynějším návrhem fondu nesouhlasí, Slovensko a Polsko ho naopak podporují.

13:40 Premiér Andrej Babiš

Podle Babiše ještě není vyjednáno, jestli bude otevření hranic se Slovenskem platit také pro hromadnou dopravu. "V této chvíli naši ministři o tom ještě diskutují. Já říkám, že bychom se měli vrátit do normálu," řekl. Podle Matoviče jsou slovenští epidemiologové otevření obnovení provozu hromadné dopravy mezi státy.

13:37

"Přísný režim jsme těžko prožívali a jsem velmi rád, že přecházíme do normálu. Praha láká turisty ze Slovenska, Slovenský ráj láká české turisty," řekl po jednání premiérů Matovič.

13:36 Premiér Andrej Babiš

"Naši epidemiologové jednali s epidemiology ze Slovenska, Slováci jsou ohledně toho asi nejlepší v Evropě," řekl Babiš s tím, že se opět společně sejdou v rámci setkání V4 v Lednici.

13:34

"Je jasné, že potrvá delší čas, než se vrátíme do normálu, a tady je velká příležitost, abychom si vzájemně pomohli," řekl premiér Babiš o otevření hranic se Slovenskem.

13:33 Premiér Andrej Babiš

"Na slovenské straně bude nějaká kontrola jiných státních příslušníků, ale apeloval jsem na pana premiéra, aby žádné české SPZ nekontrolovali. Máme na tom velký zájem, Slovensko je druhá největší země, kam vyvážíme, a je v tom také cestovní ruch," oznámil Babiš po jednání s premiérem Matovičem.

13:14

Senát bude možná chtít po státu vyšší příspěvek pro obce, než je navrhovaných 1000 korun na obyvatele. Rozhodovat o tom má 24. června, řekl dnes předseda senátního výboru pro veřejnou správu Zbyněk Linhart (za STAN). Příspěvkem by měl stát podle senátorského návrhu zákona dorovnat obcím a také krajům výpadek jejich daňových příjmů kvůli proplácení kompenzačního bonusu pro podnikatele.

13:03

Podívejte se na galerii z dnešní premiérové návštěvy slovenského premiéra Igora Matoviče v Praze.

12:48

Hasiči se dnes vrátili k pravidelné zkoušce sirén, která připadá na první středu v měsíci. V dubnu a v květnu se kvůli nouzovému stavu vyhlášenému vládou v souvislosti s šířením koronaviru nekonaly. Hasiči je zrušili, aby sirény nevyvolaly paniku. Dnes v poledne se tak po třech měsících opět rozezněly. Nouzový stav trval v Česku od 12. března do 17. května, tedy 66 dní, nejdéle v historii Česka, navíc na celém území země. Zavedená omezení, včetně zákazu překračování hranic, se už postupně uvolňují.

12:24

Přerovská městská galerie otevře příští týden expozici kovu, jejíž venkovní část bude nasvětlena i pro noční prohlídky. Podle organizátorů výstavy půjde o jednu z prvních výtvarných reakcí na současnou epidemii koronaviru, ponese název KOV(ID) 2020.

12:20

Rakousko od čtvrtka ruší kontroly na všech svých hranicích s výjimkou těch s Itálií. Lidé z Česka, Slovenska i dalších sousedních zemí nebudou při cestě do Rakouska muset předkládat negativní test na koronavirus, nepočítá se ani s povinnou karanténou. Ve Vídni to dnes podle agentury APA oznámil rakouský ministr zahraničí Alexander Schallenberg.

11:44

Fakultní nemocnice Brno musela uzavřít jedno lůžkové oddělení, na kterém ležel pacient nakažený koronavirem. Nakazilo se několik zdravotníků, řekl ředitel nemocnice Jaroslav Štěrba s tím, že konkrétní informace nemocnice uvádět nebude.

"Uzavřeli jsme jedno lůžkové oddělení, kde byla provedena dezinfekce. Ostatní pacienty jsme přesunuli na jiná oddělení, šlo pouze o jednotlivé lidi, pacient s koronavirem byl přemístěn na kliniku infekčních chorob. Nakazilo se několik zdravotníků, i tady jde o jednotlivé případy," uvedl Štěrba. O nákaze v nemocnici informoval Radiožurnál.

11:23

"Je to náš společný dárek, takové naše malé tajemství, které už víme dva dny, ale podařilo se to uchovat pod pokrývkou. To tajemství je, že dnes od půlnoci obnovujeme Československo tím, že obnovíme úplně volný pohyb mezi Českou a Slovenskou republikou," řekl na tiskové konferenci slovenský premiér Igor Matovič.

11:16

Od dnešní půlnoci se plně obnovuje volný pohyb mezi Českem a Slovenskem, jako to bylo před pandemií koronaviru, řekli v Praze premiéři Andrej Babiš a Igor Matovič.

11:08

Německo od 15. června zruší varování před cestami do zhruba 30 evropských zemí včetně České republiky. Předběžný souhlas s tím dnes podle agentury DPA vyslovila německá vláda, která ale své definitivní rozhodnutí podmiňuje nadále příznivým vývojem pandemie covidu-19.

Bezprecedentní varování před cestami do všech zemí světa vyhlásilo Německo kvůli rychle se šířícímu koronaviru 17. března. Do té doby se takové varování využívalo jen v ojedinělých případech vážných konfliktů jako například v Sýrii nebo Afghánistánu. Koncem dubna spolková republika varování týkající se cest, které nejsou nutné, prodloužila do 14. června.

Německá kancléřka Angela Merkelová na tiskové konferenci v Berlíně
Německá kancléřka Angela Merkelová na tiskové konferenci v Berlíně | Foto: Reuters
10:55

Zhruba 5,5 procenta dárců krve v Nizozemsku má vyvinuté protilátky proti novému koronaviru. Vyplývá to ze studie, o níž dnes informovala krevní banka Sanquin. Firma do studie zahrnula 7000 dárců krve z období od 10. do 20. května. Studie podle agentury Reuters naznačuje, jak velké procento nizozemské populace se už s koronavirovou nákazou setkalo.

10:36

Mezi vzorky, které hygienici odebrali v úterý při plošném testování zaměstnancům na Dole Darkov společnosti OKD v Karviné, bylo zatím šest pozitivních na covid-19. Ještě ale nejsou vyhodnoceny všechny odebrané vzorky, řekl dnes Petr Kopřivík z Krajské hygienické stanice v Ostravě. Odmítl upřesnit, kolik už laboratoře vyhodnotily. Hygienici se zdravotníky a vojáky nakonec v úterý odebrali asi 400 vzorků, přibližně o 150 více, než původně předpokládali.

10:31

Propouštění, které spustila pandemie, způsobilo velký růst zájmu lidí o brigády. Již v dubnu se po nabídkách začali poohlížet pracovníci z gastronomie a hoteliérství, kteří přišli kvůli nouzovému stavu o možnost výdělku. Nabídka zaměstnavatelů ovšem meziročně klesla, průměrně zhruba o 15 procent. Vyplývá to z ankety mezi personálními agenturami. Mzdy podle nich stagnují či klesají.

10:29

V Rusku se v úterý už druhý den za sebou uzdravilo víc lidí s nemocí covid-19, než se koronavirem nově nakazilo. Denní přírůstek infikovaných zůstal po pondělí opět pod hranicí devíti tisíc. Celkový počet dosud vyléčených osob se přiblížil ke 200 000. V úterý koronavirus usmrtil 178 lidí, informoval ruský krizový štáb.

09:53

V úterý přibylo v České republice 62 nakažených koronavirem, což je nejvíce za posledních devět dní. Laboratoře provedly přes 6100 testů, poměr nakažených k celkovému počtu testů tak vzrostl zhruba na jedno procento. Od začátku epidemie bylo dosud v Česku zaznamenáno 9374 případů nákazy, z nemoci se vyléčilo 6693 lidí, obětí je 323. Aktuálně je tak v zemi 2358 nakažených. Vyplývá to z údajů ministerstva k dnešním 09:00.

09:46

Pražskou zoologickou zahradu bude moci od čtvrtka díky dalšímu rozvolnění opatření proti šíření koronaviru denně navštívit 14 500 lidí. Dosavadní limit je 8500 lidí. Zoo o tom dnes informovala v tiskové zprávě. Navýšení počtu návštěvníků zoologických a botanických zahrad či arboret vláda původně plánovala spolu s další vlnou uvolňování restrikcí od pondělí, po dohodě s epidemiology jej ale o čtyři dny uspíšila. Maximální kapacita se zvedne ze 150 na 250 lidí na hektar.

09:35

Letecká skupina Smartwings nyní kvůli opatřením proti šíření koronaviru ztrácí měsíčně zhruba 100 milionů korun. Firma se dostala na mzdové dno, další fází by muselo být propouštění, řekl serveru Zdopravy.cz spolumajitel a předseda představenstva skupiny Smartwings Jiří Šimáně. Firma vypracovala byznysplán na další měsíce, nyní ho projedná s ministerstvem dopravy. Šimáně očekává, že vláda o pomoci rozhodne během maximálně 14 dnů. Smartwings již dříve uvedly, že nemají zájem o majetkový vstup státu do firmy, žádají stát o úvěr či bankovní garanci.

09:29

V Moravskoslezském kraji za 24 hodin přibylo 14 nakažených koronavirem. Nejvíce opět na Karvinsku, kde je ohnisko nákazy na Dole Darkov těžební společnosti OKD. Od počátku pandemie onemocnělo v regionu covidem-19 1583 lidí. Z nemoci se vyléčilo dalších 18 lidí, celkem je tak v regionu už 948 uzdravených. Počet zemřelých se nemění již několik dní, zůstává jich 51. Vyplývá to z informací, které dnes k 09:00 zveřejnila Krajská hygienická stanice v Ostravě.

09:20

Přes koronavirovou krizi chtějí v obchodních centrech dál nakupovat více než tři čtvrtiny Čechů. Slevy v nich lákají 77 procent zákazníků. Výrazně změnit frekvenci návštěv kin a využívání služeb obchodních center neplánuje více než polovina lidí. Ovšem tři z deseti Čechů si při nouzovém stavu vyzkoušeli nakupování na internetu a hodlají v něm pokračovat. Trvale se zvýší především on-line nákup potravin. Vyplývá to z květnového průzkumu společnosti CBRE, správce deseti obchodních center a 12 retailových parků v Česku. 

08:56 První místopředseda vlády a ministr vnitra ČR Jan Hamáček

Výměna ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) by byla namístě, mohl ho nahradit jeho náměstek Roman Prymula. Předseda koaliční ČSSD a ministr vnitra Jan Hamáček to řekl v rozhovoru pro dnešní vydání deníku Blesk. Zdravotníci podle Hamáčka stále čekají na odměny za nasazení proti koronaviru a jsou i další důvody, proč by měl Vojtěch odejít. Koaliční strany by si ale podle něj neměly vzájemně podrážet nohy.

08:43

Zahraniční účastníci a hosté vojenské přehlídky pořádané 24. června v Moskvě k 75. výročí vítězství nad nacistickým Německem projdou po příletu do ruské metropole prohlídkou a podstoupí testy na koronavirus. Předtím mají být doma 14 dní v karanténě. Podle agentury TASS to řekl náčelník hlavního štábu armádní lékařské správy Dmitrij Triškin.

Na všech příletových letištích budou rozmístěná stanoviště, kde zahraniční delegace podstoupí "bariérovou lékařskou prohlídku". Vedoucím představitelům těchto delegací budou provedeny expresní testy v místech pobytu, sdělil Triškin při poradě, která se konala v úterý na ministerstvu obrany.

08:08

Lufthansa vykázala ve čtvrtletí kvůli koronavirové krizi čistou ztrátu 2,1 miliardy eur. Navzdory očekávané státní pomoci plánuje restrukturalizaci.

07:52

Téměř každý desátý uživatel léků na předpis v Česku si během koronavirové krize upravil bez konzultace s lékařem užívání těchto přípravků. Vyplývá to z průzkumu České asociace farmaceutických firem. Důvodem byla podle asociace obava z možného vystavení se nákaze v případě osobní návštěvy zdravotnického zařízení při získání receptů. Na druhé straně lékaři v době krize poskytovali poradenství po telefonu a pacientům se snažili předepisovat e-recepty, podotkl ČAFF.

07:22

Počet potvrzených případů nákazy koronavirem v Indii už přesáhl hranici 200 000. Země má 1,35 miliardy obyvatel.

06:43

V Německu přibylo za úterý 342 potvrzených případů nákazy koronavirem. Celkem tak zdravotníci infekci odhalili už u 182 370 lidí, informoval dnes Institut Roberta Kocha (RKI).

06:28

Představa, že lékárny vydělaly během koronavirové krize rekordní množství peněz, není správná. V rozhovoru to řekl ředitel největší tuzemské sítě lékáren Dr. Max Daniel Horák.

"Celkový dopad za tři krizové měsíce je negativní. V březnu nám sice tržby proti plánu vzrostly o 6,6 procenta - ještě plně fungovalo zdravotnictví, a dodatečný objem tvořil nákup léčivých přípravků a doplňků z volného prodeje, které souvisely s prevencí proti covidu. Ale už v dubnu nastal velký pokles - tržby nám proti plánu poklesly o 15 procent. V květnu pokles pohyboval mezi pěti až deseti procenty," uvedl Horák.

06:15

Ruské úřady začaly zveřejňovat statistické údaje až pozdě v noci, protože vláda si nepřeje přitahovat pozornost "ke špatným číslům" v době pandemie, upozornila nyní ruská média. Na zveřejňování makroekonomických údajů "pod příkrovem noci" jako první poukázala agentura Reuters ve svém ruskojazyčném servisu.

06:01

Pevninská Čína zaznamenala v úterý jen jeden nový případ nákazy koronavirem. Infekce se prokázala u člověka, který se vrátil z ciziny.

05:50

Ve Spojených státech za uplynulých 24 hodin zemřelo 1081 lidí s covidem-19.

05:40

Po téměř třech měsících mohou ode dneška Italové opět volně cestovat mezi regiony, což kvůli pandemii nemoci covid-19 mohli dosud jen ve výjimečných a zdůvodněných případech.

Itálie také znovu otevírá hranice pro občany ostatních zemí EU, Británie, Norska a Švýcarska, kteří už tak nebudou muset po vstupu do Itálie do dvoutýdenní karantény.

05:30

V Brazílii za posledních 24 hodin přibylo 28 936 potvrzených případů nákazy koronavirem. S odvoláním na data místního ministerstva zdravotnictví o tom dnes informovala agentura Reuters. Celkem už jihoamerická země eviduje 555 383 případů infekce. S covidem-19 zemřelo dalších 1262 lidí, což je podle agentury AFP dosavadní denní rekord.

22:25

Akcie ve Spojených státech dnes pokračovaly v růstu. Obchodníci převážně ignorovali rozsáhlé sociální nepokoje a obavy z pandemie a místo toho se zaměřili na rušení koronavirových omezení a signály hospodářského oživení. Nejvíce k růstu přispěly akcie finančních, průmyslových a technologických společností.

Index Dow Jones vzrostl o 267,63 bodu, tedy 1,05 procenta, na 25.742,65 bodu. Širší index Standard & Poor's 500 posílil o 25,09 bodu, čili 0,82 procenta, na 3080,82 bodu. Index technologického trhu Nasdaq se zvýšil o 56,33 bodu, neboli 0,59 procenta, na 9608,38 bodu.

21:30

Koronavirová pandemie nutí Polsko urychlit odchod z uhelného sektoru a země zvažuje, že v příštích měsících uzavře nejméně tři uhelné doly. Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na informované zdroje. Polsko je největším těžařem černého uhlí v Evropské unii.

21:08

Ukrajinský fotbalový klub Karpaty Lvov má pětadvacet případů nákazy koronavirem a musel hned po restartu prvoligové sezony odložit další dva zápasy. Soutěž se znovu rozběhla v sobotu po dvou a půl měsících.

21:06

Francie poprvé za posledních 13 dní ohlásila více než 100 nových obětí nemoci covid-19. Ministerstvo zdravotnictví dnes informovalo o dalších 107 úmrtích způsobených koronavirem v nemocnicích a domovech důchodců, přičemž od začátku epidemie jich eviduje 28.940. Rychlejší nárůst oficiální bilance přichází v den, kdy ve Francii v rámci druhé vlny uvolňování restrikcí mohly znovu otevřít bary a restaurace.

20:02

Limit pro počet návštěvníků zoologických a botanických zahrad či arboret se zvýší už od tohoto čtvrtka. Původně to vláda společně s další vlnou uvolňování restrikcí kvůli koronaviru plánovala od pondělí 8. června. Maximální kapacita se zvedne ze 150 na 250 osob na hektar.

19:05

Itálie za poslední den eviduje 318 nových případů nákazy koronavirem a 55 úmrtí s covidem-19. Denní nárůst úmrtí je tak mírně nižší než o den dříve. Nakažených však přibylo víc než v pondělí, kdy civilní ochrana oznámila 178 nových případů, což byl ale nejnižší denní nárůst nakažených v zemi od konce února.

18:38

Španělská asociace na ochranu práv důchodců poslala k soudu vedení madridského regionu, které podle ní nepřijalo v nynější pandemii dostatečná opatření a způsobilo tak, že oblast registruje nejvíce úmrtí s nemocí covid-19 v zemi. Ve Španělsku dosud zemřelo v souvislosti s covidem-19 podle ministerstva zdravotnictví 27 127 lidí, za poslední den nepřibylo žádné úmrtí a nově nakažených je 137.

18:19

Britská vláda v úterý oznámila úmrtí dalších 324 lidí s pozitivním testem na koronavirus, oficiální bilance obětí epidemie covidu-19 tím narostla na 39 369 mrtvých. Počet zjištěných infekcí stoupl od pondělka o 1 613, ministerstvo zdravotnictví ovšem opět neuvedlo počet testovaných lidí. Bilance nakažených i mrtvých je v zemi nyní nejvyšší v Evropě. Nárůst obecně už déle než měsíc zpomaluje, nicméně nový denní součet nahlášených obětí je výrazně vyšší než byl v předchozích dvou dnech.

18:02

Ve školce Markušova v Praze 11 byl na covid-19 pozitivně testován jeden z pedagogů. Od 3. června bude proto budova mateřské školy uzavřena a třída Pomněnky je od dnešního odpoledne až do 12. června v karanténě. Ředitelka školy to dnes uvedla na webu.

17:55

Čtvrtina pracujících Britů je kvůli koronaviru dočasně bez práce. Britské firmy poslaly od začátku koronavirové krize na nucenou dovolenou 8,7 milionu zaměstnanců. To znamená, že více než čtvrtina celkové pracovní síly v zemi nyní využívá vládní program pomoci při zachování pracovních míst.

17:31

Divadla, která se po začátku rozvolňování opatření proti šíření koronaviru vrátila ke hraní alespoň pro malou část publika, vítají další vládní kroky. Po pondělním rozhodnutí vlády se budou moci od 8. června konat akce pro maximálně 500 osob. Divadla, kina či koncertní sály budou moci zrušit rozestupy v hledištích, kdy musela nechávat neobsazované celé řady a jednotlivé řady nemohly být plné. Divadla tak dávají do prodeje další vstupenky na uvolněná místa, některá již nabízejí svou celou kapacitu, jiná ale zareagovat nestačí.

17:23

Informace ke kulturním a sportovním akcím uvedl ministr kultury Lubomír Zaorálek na Twitteru.

15:18

Britská vláda je terčem vtipů kvůli novému pravidlu, které z důvodu šíření koronaviru zakazuje shromažďování dvou a více osob ve vnitřních prostorech a jemuž média okamžitě začala přezdívat "zákaz sexu".

 

15:09

Aerolinky Turkish Airlines od 10. června obnovují po koronavirové pauze mezinárodní spojení z Istanbulu, opět budou létat i do Prahy. Od 18. června pak začnou provozovat přímé lety ze 16 měst v šesti evropských zemí do 14 tureckých měst, některé trasy přitom budou úplně nové. Letecká společnost to uvedla ve svém dnešním sdělení.

15:09

Česká ekonomika klesla podle dnešního zpřesněného odhadu Českého statistického úřadu v prvním čtvrtletí meziročně o dvě procenta a mezičtvrtletně o 3,3 procenta. Jde přitom o největší pokles české ekonomiky od začátku roku 2010. Výsledky ovlivnila pandemie koronaviru a s ní spojená restriktivní opatření. Podle analytiků jsou údaje jen předzvěstí ještě horšího vývoje ekonomiky ve druhém čtvrtletí, kdy se plně projeví opatření proti šíření koronaviru. Vývoj ekonomiky v prvním čtvrtletí byl přitom zcela v souladu s odhady České národní banky v její aktuální prognóze.

15:00

V Česku bylo v květnu vyhlášeno 1458 osobních bankrotů, o 104 více než v dubnu. Tehdy ale šlo o nejnižší počet od června 2019, tedy od zpřístupnění insolvence většímu počtu lidí. Zároveň bylo podáno 1215 návrhů na osobní bankrot, o 76 více než v předchozím měsíci. Vyplývá to ze statistik společnosti CRIF - Czech Credit Bureau.

14:52

Během koronavirové pandemie v Británii zemřelo o 62 tisíc lidí více, než bylo během stejného období v průměru obvyklé v uplynulých pěti letech. Oznámil to statistický úřad ONS. Podle epidemiologů jde o nejlepší ukazatel skutečného počtu obětí nákazy, kterých země do pondělí potvrdila necelých 40 tisíc, což je i tak druhý nejvyšší počet na světě po USA.

14:40

Koronavirová krize zásadním způsobem posunula možnosti Národní knihovny ve službách, které poskytuje online, a ve službách digitální knihovny. Až o několik měsíců urychlila přípravy některých projektů a vlajkovou lodí služeb, které knihovna dnes poskytuje, se stává digitální zpřístupnění děl nedostupných na trhu. Řekl to ředitel Národní knihovny Martin Kocanda. Ani intenzivnější online provoz ale podle něj nezměnil usilování knihovníků o stavbu nové budovy Národní knihovny.

14:30

V karanténě na ochranu před šířením koronaviru je v Česku zhruba 2400 lidí. V květnu do ní hygienici a lékaři poslali 3853 lidí. Je to zhruba desetina březnového počtu a čtvrtina dubnového. Vyplývá to ze statistiky elektronických neschopenek, kterou dnes zveřejnilo ministerstvo práce. Od začátku března dosud zatím do karantény s e-neschopenkou nastoupilo 53 651 lidí.

14:25

Brzký návrat do kin po koronavirové pauze chystá více lidí než do divadla a na koncerty. Do kina plánuje jít v nejbližší době 52 procent lidí, zatímco na koncert třetina a do divadla 29 procent lidí. Ukázal to květnový průzkum STEM/MARK. Hromadné akce jako hudební festivaly či demonstrace by se podle většiny dotázaných měly konat až po prázdninách.

14:11

V Izraeli je kvůli novým případům koronaviru v karanténě přibližně 10 tisíc učitelů a žáků. Jenom dnes do ní muselo odejít 3700 lidí. Náměstek generálního ředitele z ministerstva zdravotnictví Itamar Grotto řekl, že jakmile denní přírůstek nových případů přesáhne 100, obnoví Izrael restrikce.

14:01

S dopady pandemie se bude podle průzkumu mezinárodní sítě poradenských společností Moore Global potýkat alespoň tři měsíce téměř polovina jejích klientů (45 procent). A minimálně se šesti měsíci jich počítá dalších 42 procent. Změny se promítnou i do způsobu a struktury práce, ve firmách se stane standardem home office a důraz na online prostředí. Z dlouhodobého hlediska by tak krize mohla posílit roli digitálních technologií v různých odvětvích, České republice ale může přinést až čtvrt milionu nezaměstnaných. Výsledky aktuálního průzkumu dnes sdělila společnost Moore Global, počet svých klientů ale neuvedla.

14:00

Nemocnice v Pardubickém kraji omezí provoz míst, kde se lidem s podezřením na nákazu koronavirem odebírají vzorky na testování. V regionu bude dál působit jen jeden výjezdní odběrový tým. Drive-in centra, kde se dělají odběry přímo autě, budou fungovat tři dny v týdnu, uvedl na své facebookové stránce hejtman Martin Netolický (ČSSD). V Pardubickém kraji od minulé středy nepřibyl žádný nově nakažený člověk, Pardubicko a Svitavsko jsou již bez pacientů.

13:11

Kraj Vysočina rozdělí mezi pět nemocnic, které zřizuje, 60 milionů korun na provoz. Peníze mají snížit ztrátu, kterou nemocnice mají kvůli růstu platů i koronavirové krizi. Částku kraj rozdělí podle poměru osobních nákladů nemocnic v loňském roce. Stejný způsob přerozdělení použil kraj i v minulých letech.

12:36

Na Dole Darkov společnosti OKD v Karviné, kde je ohnisko koronaviru, dnes začala druhá etapa plošného testování zaměstnanců. Testování má ověřit, zda se nemoc covid-19 později neprojevila u pracovníků, jejichž vzorky byly při prvních testech před dvěma týdny negativní, řekla mluvčí OKD Naďa Chattová. Na dole současně od pondělí pokračuje dekontaminace prostor.

12:15 Premiér Andrej Babiš

Akce samospráv kvůli ztrátám příjmů považuje premiér Andrej Babiš (ANO) za kampaň. Řekl to na tiskové konferenci k představení dotačního programu COVID-Sport. Vláda podle něj řeší situaci malých obcí, velká města by měla investovat ze svých rezerv a být solidární. Proti krácení rozpočtů obcí a krajů protestuje například Svaz místních samospráv, který chce uspořádat protestní shromáždění v Praze. Obce kvůli vyplácení koronavirové pomoci ze sdílených daní přijdou o 20 miliard korun, odhaduje Svaz.

12:10

Odměnu za práci například v odběrových stanech v době koronavirové krize si podle poslance TOP 09 Vlastimila Válka zaslouží i studenti. Dosud byli nedostatečně oceněni, řekl na dnešní tiskové konferenci před schůzí sněmovny. Kritizoval, že ze státního rozpočtu dostanou přímou jednorázovou odměnu pouze někteří pracovníci záchranné služby. V ostatních případech je to na rozhodnutí vedení nemocnice.

11:22

Koronavirus je cévní onemocnění, tvrdí studie zveřejněná v dubnu v respektovaném odborném časopise The Lancet. Podle americké webové stránky Salon se tím vysvětluje různorodost symptomů spojovaných s nákazou, například naběhlé a zanícené prsty chodidla nebo zánětlivé onemocnění projevující se u dětí.

Ze studie vyplývá, že koronavirus může být zároveň onemocněním dýchacích cest i cév.

11:20

Bangladéš ohlásil první úmrtí v souvislosti s covid-19 mezi barmskými Rohingy, kteří žijí v tamních uprchlických táborech. V zařízeních, kde se tísní téměř milion lidí, se potvrdilo už 29 případů koronaviru.

11:12

Zlínská krajská nemocnice hledá dárce krve, kteří prodělali onemocnění covid-19. Nemocnice Zlínského kraje se chystají léčit nejtěžší případy onemocnění covid-19 také pomocí plazmy od zotavených pacientů, sdělil dnes ČTK mluvčí krajských nemocnic Egon Havrlant.

"S léčbou pomocí plazmy od pacientů, kteří se zotavili z onemocnění covid-19, začínají i některé další nemocnice v České republice. Plazma obsahující potřebné protilátky přitom může pomoci také pacientům, kteří onemocní až při některé z dalších vln pandemie koronaviru, protože ji lze skladovat i několik let. Omezením naopak je, že může být podána jen příjemci, který má stejnou krevní skupinu jako její dárce," uvedl mluvčí.

10:44

Ve dvou ze čtyř okresů Pardubického kraje již nejsou žádní pacienti nakažení koronavirem. Na Chrudimsku se všech 81 lidí vyléčilo, na Svitavsku ze 34 dva v souvislosti s nemocí covid-19 zemřeli, ostatní jsou již zdrávi. Další případy se však mohou průběžně objevovat.

10:42

Do zemí s nízkým rizikem nákazy koronavirem bylo zařazeno i Lucembursko. Češi ani cizinci přijíždějící ze země do České republiky se nebudou od 15. června muset prokazovat testem. Na webu to dnes uvedlo ministerstvo zahraničí. Vláda v pondělí schválila systém označující bezpečné země pro cestování.

10:38

Čistá ztráta ruské vlajkové letecké společnosti Aeroflot v prvním čtvrtletí vzrostla o 43 procent na 22,5 miliardy rublů (téměř osm miliard Kč), protože leteckou přepravu ochromily restrikce zavedené kvůli šíření koronaviru. Vyplývá to podle agentury Reuters z dnešních údajů firmy.

10:10

V Moravskoslezském kraji za 24 hodin přibylo deset nakažených koronavirem. Od počátku pandemie onemocnělo v regionu covidem-19 1569 lidí. Z nemoci už se uzdravilo 930 lidí a 51 osob v souvislosti s onemocněním zemřelo. Vyplývá to z informací, které dnes k 09:00 zveřejnila Krajská hygienická stanice v Ostravě.

10:01

Hrady, zámky a další objekty ve správě Národního památkového ústavu navštívilo za první týden téměř 50 000 lidí. Památky se po téměř dvouměsíční pauze, kdy byly uzavřené z rozhodnutí vlády ve snaze zabránit šíření koronaviru, otevřely 25. května. Památkový ústav odhaduje, že do konce května ztráta způsobená uzavřením památek dosáhne 125 až 130 milionů korun.

09:44

Ohniskem pandemie koronaviru se v posledních dnech stala Latinská Amerika. Kromě Brazílie se s vysokým přírůstkem nemocných potýká také Chile, které ještě nedávno patřilo k nejbohatším státům v Jižní Americe. Češka Klára Zmeškalová v metropoli Santiago de Chile žije dva roky. "Na chudé čtvrti se zapomnělo, zatímco soukromé klinky zejí prázdnotou, veřejné nemocnice jsou přeplněné," tvrdí.

09:40

Základní školy podle žáků devátých tříd zvládly on-line výuku v době opatření proti koronaviru poměrně dobře, vyplývá z celostátního průzkumu. Na domácí výuce žáci ocenili časovou flexibilitu a klid. Problém naopak vidí u přípravy na přijímací zkoušky na střední školy a ve zmatcích ohledně termínů a podoby přijímaček. Průzkum mezi 1204 deváťáky vypracovala společnost Než zazvoní, která se specializuje na školský marketing. Studii zveřejnila na svém webu.

09:35

Nakažených koronavirem v pondělí přibylo v Česku 34, tedy podobně jako o víkendu. Proti sobotě a neděli se ale výrazně více testovalo, laboratoře provedly 5091 testů. Celkem bylo v zemi od začátku epidemie zjištěno 9308 nemocných, více než dvě třetiny se už vyléčily. Aktuálně se s nemocí covid-19 potýká 2345 lidí, přičemž u mnohých má mírný průběh, v nemocnici je 123 nakažených. Počet zemřelých s koronavirem se v pondělí zvýšil o jednoho na 321. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví k dnešním 09:00.

09:09

Česká ekonomika klesla podle zpřesněného odhadu Českého statistického úřadu v 1. čtvrtletí meziročně o dvě procenta. Proti předchozímu čtvrtletí byl HDP nižší o 3,3 procenta.

09:09

Vládní sliby byly veliké, ale činy jsou velmi smutné. Pomoc státu vypadala bombasticky, nakonec ovšem zvítězila byrokracie. Stát funguje zkostnatěle. Úředník je pán a daňový poplatník je sluha, kritizuje hlavní ekonomka Raiffeisenbank Helena Horská. Pořád jsme tak trochu montovnou, levná pracovní síla ale pomáhá ekonomiku stabilizovat. Země, kde je vysoký podíl služeb, trpí ještě víc, dodává.

Stát selhal. Vláda chaoticky dělala všechno a nic, realita bude tvrdá, říká Horská

Horská DVTV
19:26
Pomoc státu vypadala bombasticky, nakonec ale zvítězil duch byrokracie. Úředník je pán a daňový poplatník sluha, kritizuje ekonomka. | Video: Emma Smetana
08:46

V režimu kurzarbeit pracovalo v Německu v květnu rekordních 7,3 milionu lidí a koronavirová krize zasáhla téměř všechna odvětví ekonomiky. Dnes to uvedl hospodářský institut Ifo. V období finanční krize v květnu 2009 jich bylo jen necelých 1,5 milionu. "To číslo ještě nikdy nebylo tak vysoké," řekl Sebastian Link, který se v Ifo zaměřuje na pracovní trh.

08:44

Podle čísel ministerstva financí uvolnily veřejné rozpočty na podporu ekonomiky proti covid-19 celkem 57,3 miliardy korun.

08:36

Blanenská mateřská školka v Rodskovského ulici, kde bylo jedno z dětí pozitivně testováno na covid-19, dnes po karanténě otevřela. Nikdo další se nenakazil. Školka funguje v omezeném režimu, otevřeno je pět tříd ze sedmi, řekla ČTK ředitelka školky Jana Mašátová.

07:36

Stejně jako řada dalších maďarských podnikatelů, i József Richter musel kvůli opatřením přijatým v boji s koronavirem uzavřít svůj cirkus. Našel ale způsob, jak zabavit návštěvníky a zachovat přitom bezpečnostní rozestupy, informovala agentura Reuters.

06:46

V Německu přibylo za pondělí 213 potvrzených případů nákazy koronavirem. Celkem tak zdravotníci infekci odhalili už u 182 028 lidí, informoval Institut Roberta Kocha (RKI). S covidem-19 zemřelo minulý den dalších 11 lidí, a od počátku epidemie tak bilance vzrostla na 8522 mrtvých.

05:55

Na Dole Darkov společnosti OKD v Karviné dnes začne druhá etapa plošného testování zaměstnanců. Testování má ověřit, zda se nemoc covid-19 později neprojevila u pracovníků, jejichž vzorky byly při prvních testech negativní.

Nákaza se v Moravskoslezském kraji šíří prakticky už jen v souvislosti s ohniskem na Dole Darkov, mimo něj přibyl v pondělí jen jediný pozitivní pacient.

05:54

V USA za posledních 24 hodin přibylo více než 20 000 nakažených a 743 úmrtí s koronavirem. V obou případech jde o mírný nárůst oproti předchozímu dni.

05:48

Obyvatelé zemí Evropské unie se dnes dočkají dalšího rozvolňování přísných opatření zavedených v souvislosti se šířením koronaviru.

Ve Francii se otevřou školy a v omezeném režimu i restaurace a bary. V Římě budou moci návštěvníci opět zavítat na výstavu renesančního mistra Raffaela.

05:30

Brazílie hlásí 11 598 nově nakažených koronavirem, což je o téměř 5000 méně než o den dříve.

23:32

Nicméně státní tajemnice ministerstva zdravotnictví Sandra Zampaová dnes upozornila, že tvrzení o zmizení viru zatím nebylo podloženo vědeckými důkazy. "Vyzvala bych ty, kteří jsou si tím jistí, aby Italy nemátli," uvedla. "Místo toho bychom měli nabádat Italy k zachovávání maximální obezřetnosti," dodala.

Také epidemioložka Světové zdravotnické organizace (WHO) Maria Van Kerkhoveová dnes uvedla, že Zangrillovo tvrzení nelze vědecky doložit. "Co se týče schopnosti přenosu se (koronavirus) nezměnil, nezměnil se ani co se týče závažnosit," řekla Van Kerkhoveová novinářům. Ani londýnský lékař, profesor Martin Hibberd, jehož citovala rovněž agentura Reuters, se nedomnívá, že koronavirus ztrácí na síle.

23:31

V Itálii byl nejvíce zasažen severský region Lombardie s metropolí Milánem. Šéf milánské nemocnice San Raffaele, italský lékař Alberto Zangrillo se domnívá, že koronavirus obecně ztrácí na síle a stává se mnohem méně smrtícím. Podle něj někteří experti vyvolávají nadměrné obavy kvůli možné druhé vlně epidemie.

"Ve skutečnosti již tento virus v Itálii klinicky neexistuje," řekl Zangrillo v rozhovoru s italskou televizí Rai. Upozornil, že vzorky z posledních deseti dnů ukázaly, že množství volného viru v krvi je zcela nepatrné ve srovnání se vzorky z doby před jedním či dvěma měsíci. "Musíme se opět stát normální zemí," prohlásil rovněž. "Někdo musí převzít zodpovědnost za terorizování země," dodal.

23:31

Nově nakažených přibylo v Itálii za poslední den 178, což je o polovinu méně, než činil denní nárůst v neděli, a nejméně za den od konce února. Informovala o tom dnes agentura Reuters s odvoláním na místní italskou civilní ochranu.

21:37

Seznam evropských zemí podle rizika koronavirové nákazy, který dnes schválila vláda, pomůže podle ředitele státní agentury CzechTourism Jana Hergeta byznysu. Mezi bezpečnými zeměmi, ze kterých budou do Česka moci turisté cestovat bez omezení, jsou podle něj klíčové státy. 

Pro tuzemský cestovní ruch jsou zásadní návštěvníci ze sousedních zemí, kteří často do ČR přijíždějí opakovaně. Kromě turisticky nejnavštěvovanějších cílů si tak vybírají i méně známá místa. V hromadných ubytovacích zařízeních tvoří tito návštěvníci třetinu všech zahraničních hostů.

21:21 Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

Zaměstnanci v domovech seniorů a dalších zařízeních sociálních služeb se nebudou muset od 8. června testovat na koronavirus. Povinnost dnes jako další uvolnění opatření proti šíření nemoci zrušila vláda. Po jednání kabinetu o tom informoval ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).

21:10

Cestovní kanceláře uvítaly, že vláda představila seznam evropských zemí, do i ze kterých budou moci Češi od 15. června cestovat bez omezení. Jsou mezi nimi žádané turistické destinace jako Řecko, Bulharsko, Chorvatsko, ale také Itálie a Španělsko. Velké CK, které zájezdy na léto kvůli nejistotě zrušily, aktuální situaci přizpůsobí nabídku.

20:52

Ukázalo se, že majitelé psů zvládali karanténu o něco snadněji a s větším humorem než lidé, kteří byli doma zcela sami. Chlupatý přítel dokázal pána zabavit a vytáhnout ho na procházku minimálně třikrát denně. Během několika týdnů si však pes zvykl na lidskou přítomnost a teď je pro něj těžké páníčka někam pustit. Štěkání a ničení věcí jsou způsoby, jakými dává najevo, že se o samotě trápí.

20:51

Španělské ministerstvo zdravotnictví oznámilo, že za poslední den neeviduje žádné úmrtí v souvislosti s covidem-19. Deník La Vanguardia nicméně uvedl, že například Katalánsko za poslední den registrovalo 10 úmrtí s covidem-19. Podle španělského ministerstva zdravotnictví ale nebylo v těchto případech prokázáno, že šlo o úmrtí v souvislosti s touto nemocí. Nově nakažených koronavirem oznámilo dnes ministerstvo zdravotnictví 71.

20:45

Ve francouzských nemocnicích zemřelo za uplynulý den 31 pacientů s covidem-19. Denní počet úmrtí se tak už dvanáctý den za sebou drží pod stovkou. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na informace zveřejněné francouzským ministerstvem zdravotnictví.

20:32

Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) neexistuje důkaz, že by koronavirus ztrácel na síle, jak tvrdí někteří italští lékaři. Nezměnila se ani přenosnost, ani závažnost nákazy, řekla dnes podle agentury Reuters na brífinku v Ženevě šéfka oddělení WHO pro nové nemoci Maria van Kerkhoveová. "Pokud jde o přenosnost, ta se nezměnila, pokud jde o závažnost, ta se nezměnila," řekla Van Kerkhoveová. "Důležité je, aby byla přijímána opatření v zájmu redukce a potlačení přenosu," dodala expertka.

19:46

Průvodci nebudou zřejmě muset dočasně platit 1000 korun za vydání průkazu, který budou potřebovat od března příštího roku. Původně průkaz měli mít už od ledna. Povinnost pro ně vyplývá z novely živnostenského zákona, kterou prezident podepsal v polovině března. Další novela, kterou dnes schválila vláda, má mít podle ministerstva pro místní rozvoj pozitivní dopad na poskytovatele průvodcovských služeb, které postihla koronavirová krize. Nebude dále podle materiálu prohlubovat jejich už tak tíživou finanční situaci. Vyplývá to z informací na vládních internetových stránkách. Normu musí ještě schválit Parlament a podepsat prezident.

18:55

Ministr zahraničí Tomáš Petříček upozornil, že ačkoliv do některých zemí bude na základě české legislativy možné cestovat, nemusí Čechy na své území vpustit. "Upozorňuji, že to je opatření přijaté z české strany, některé země, jako třeba Polsko, zřejmě nadále turisty na své území vpouštět nebudou," řekl.

18:49

Budou pokračovat namátkové kontroly na hranicích, které stanoví, zda se lidé vracejí z rizikových oblastí. Kontroly ale zůstanou na hranicích Rakouska a Itálie, které zatím neplánují hraniční přechody zcela otevřít. Většina tzv. bezpečných zemí by se měla do 15. června Čechům otevřít, počítá se například i s Řeckem či Bulharskem, které jsou oblíbenými turistickými destinacemi. S ostatními zeměmi jednání probíhají. 

18:46

Takzvaný "semafor", určující rizikovost jednotlivých zemí pro cestování, bude průběžně aktualizován podle epidemiologických dat ECDC (Evropského střediska pro prevenci a kontrolu nemocí) za posledních 14 dní, oznámil ministr zahraničních věcí Tomáš Petříček.

18:39 Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

Ruší se také povinnost testovat personál sociálních služeb každých 14 dní. Další testování bude moci nařídit krajská hygienická stanice, pokud by se v nějakém zařízení prokázalo nové ohnisko. Nadále ale platí povinnost testovat všechny nově příchozí klienty.

18:37 Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

"Rušíme povinnost mít roušky na koupalištích, a to jak vnitřních, tak venkovních," oznámil Vojtěch. Ochrana úst a nosu bude nutná pouze při vyšší koncentraci lidí, kde by docházelo k menším rozestupům osob, než jsou doporučené 2 metry.

18:35 Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

Na tržištích bude nově možnost si zkoušet oblečení, na zahrádkách bude neomezený čas provozu, omezení otevírací doby zůstává pouze u vnitřních prostor do 23 hodin, v polovině června bude zrušeno i toto.

18:33 Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

Vláda bude od 8. června pokračovat v další vlně rozvolňování koronavirových opatření. Od tohoto data bude navýšena kapacita účastníků hromadných a kulturních akcí na 500 osob, zároveň již nebude nutné v divadlech, kinech či na koncertech usazovat diváky do každé druhé řady a ob sedadlo, a bude tak možné zaplnit celé hlediště, uvedl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. Nadále ale platí povinnost mít při představení v hledišti roušku. Zároveň budou navýšeny limity, týkající se zoologických a botanických zahrad, které se zvýší ze 150 na 250 osob na 1 hektar plochy. Od 15. června budou tato omezení patrně zrušena úplně.

18:12

Cizinci přijíždějící do ČR se budou nadále muset prokazovat testem i při cestě z Itálie, Španělska, Francie, Belgie, Nizozemska, Portugalska či Irska.

18:06

Češi se budou muset od 15. 6. prokazovat testy na covid-19 při návratu z Velké Británie a Švédska. Vláda schválila systém označující bezpečné země. Do bezpečných zemí byly v systému, který schválila vláda, zařazeny sousední země včetně Polska, stejně tak turistické destinace Řecko či Chorvatsko. 

17:37 Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO)

Vláda zrušila zmrazení nájemného u bytů, které zavedla kvůli epidemii koronaviru 23. dubna. Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) na twitteru uvedla, že po ukončení nouzového stavu skončilo i omezení pohybu a situace na trhu s byty se vrací k normálu. Cenové moratorium kritizovala opozice a část senátorů ho Ústavnímu soudu navrhla zrušit.

17:22

Řecko dnes udělalo první větší krok k zahájení turistické sezóny, když opět povolilo otevření všech hotelů s celoročním provozem zavřených od března kvůli pandemii covidu-19. V zemi se po více než dvou měsících opět otevřely také základní školy a školky, bazény, knihovny, kempy či letní kina. Nadále ale všude platí, že lidé mají dodržovat bezpečnou vzdálenost a ve veřejné dopravě jsou povinné roušky.

17:21

Smlouvu o spolupráci s Českomoravskou záruční a rozvojovou bankou na záruční program COVID III většina bank zatím nepodepsala. S podpisem počítají tento týden. Některé banky ale už nyní evidují stovky žádostí od podnikatelů. Vyřízení by finančním institucím mělo trvat několik dnů, v případě větších firem by schvalování mohlo zabrat do dvou týdnů.

16:50

Středočeští zastupitelé se dnes přeli kvůli případu chybějících ochranných pomůcek u krajské záchranné služby. Zatímco opozice vedení kraje obvinila z arogance a zastrašování, podle koaličního hnutí ANO má problém politické pozadí. Záchranářka Veronika Brožová, která na nedostatek roušek upozornila, je podle hejtmanky Jaroslavy Pokorné Jermanové (ANO) obětí dění v zákulisí. Brožová s tím nesouhlasí. Řekla, že do politických aktivit se nikdy nenechala a nenechá zatáhnout.

16:32

Po tříměsíční nucené přestávce kvůli pandemii covidu-19 se dnes návštěvníkům otevřela jedna z nejznámějších světových památek, římské Koloseum. Návštěvníci Kolosea však musí dodržovat přísná bezpečnostní pravidla. Lístky lze objednat jen předem přes internet, před vstupem do Kolosea si musí návštěvníci nasadit roušky a nechat si změřit teplotu. Památku může nově navštívit pouze 1600 turistů denně.

Koloseum se otevírá po přestávce kvůli koronaviru.
Koloseum se otevírá po přestávce kvůli koronaviru. | Foto: Reuters
16:33

V souvislosti s ohniskem nákazy covidu-19 na Dole Darkov společnosti OKD v Karviné přibylo od neděle devět nakažených - sedm zaměstnanců a dva příbuzní. Pozitivně testováno tam bylo celkem 356 lidí. Mimo ohnisko v Darkově byl dnes v Moravskoslezském kraji hlášen jeden pozitivní pacient. Vyplývá to z informací, které zveřejnila Krajská hygienická stanice v Ostravě.

16:30

V Indii se počet nakažených koronavirem přehoupl přes 190 tisíc, uvedlo tamní ministerstvo zdravotnictví. Tím se Indie co do počtu případů posunula před Francii a je celosvětově na 7. místě.

16:06

Středočeský kraj si vezme úvěr 2,75 miliardy korun na pomoc živnostníkům postiženým koronavirovou krizí. Živnostníci budou moci kraj žádat o bezúročné půjčky do výše 50 tisíc korun. Úvěr může kraj začít splácet až za rok, nemusí vyčerpat celou částku. Čerpání úvěru dnes schválili zastupitelé, z 54 přítomných hlasovalo pro 48, zdrželo se šest zastupitelů. S návrhem tak souhlasila i řada opozičních zastupitelů.

15:13

Třeboň přijde letos v souvislosti s dopady koronaviru skrze rozpočtové určení daní o 25 milionů korun. Odložila tak investice do Krčínova domu, budování hřišť i úprav takzvané staré radnice. Výpadek by mohly částečně vynahradit příjmy z prodeje pozemků. 

15:10

Vybrané církevní památky ve Zlínském kraji budou až do konce září opět přístupné i mimo bohoslužby. Do projektu nazvaného Otevřené brány se letos v regionu přihlásilo 26 kostelů, stejně jako loni. Loni poskytlo 148 průvodců výklad téměř 87 000 návštěvníkům sakrálních památek v kraji. Akce se koná už podvanácté.

14:26 Maláčová DVTV

Během koronavirové krize zmírnilo ministerstvo kontroly inspekce práce, nyní se jejich provoz vrací do normálu, oznámila na Twitteru ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová.

14:59

Opoziční hnutí STAN na dnešním zasedání středočeského zastupitelstva navrhlo, aby se nákupem ochranných pomůcek v době nouzového stavu zabýval kontrolní a finanční výbor zastupitelstva. Koalice se při hlasování zdržela, kraj argumentoval interním auditem, podle kterého bylo vše v pořádku. Návrh hnutí STAN tak neprošel.

14:22

V některých středních školách dnes začala praktická výuka pro žáky nematuritních ročníků. Kvůli situaci kolem koronaviru není pro školy povinná a mohou se rozhodnout, zda a jak ji zorganizují. Některé mají potíže s jejím personálním zajištěním kvůli programu plnému posunutých maturitních a přijímacích zkoušek, a s praktickou výukou proto již do konce školního roku nepočítají. Jinde se bude konat nanejvýš do 10. června, kdy začnou ústní maturity, nebo ji obnoví postupně podle vytíženosti mistrů odborného výcviku.

14:21

Odběr tepla z tepláren v právě ukončené topné sezoně meziročně mírně klesl, řekl mluvčí Teplárenského sdružení ČR Pavel Kaufmann. Výsledek podle něj významně ovlivnila přijatá opatření proti šíření pandemie koronaviru, která od března omezila odběr tepla v průmyslu a službách.

14:20

Schodek státního rozpočtu ke konci května stoupl na 157,4 miliardy korun z dubnových 93,8 miliardy korun. Loni ke konci května byl schodek 50,9 miliardy korun. Informovalo o tom dnes ministerstvo financí. Letošní květnový výsledek je nejhorší od vzniku ČR. Dosud byl ke konci května nejvyšší schodek rozpočtu v roce 2010, a to 95,4 miliardy korun.

14:15

Průměrné ceny bytů od poloviny března, kdy byla zavedena omezující opatření proti šíření koronaviru, do půli května v Praze vzrostly o 3,7 procenta na 102 519 korun za metr čtvereční. Vyplývá to z výsledků studie společnosti FérMakléři.cz. Podle analýzy byla většina prodejů sjednána ještě před vyhlášením nouzového stavu.

14:03

Podpořit investice v regionálním turistickém ruchu plánuje také Olomoucký kraj. "Shodli jsme se na tom, že to asi nebude podpora typu voucher, ale bude to podpora do tvrdých investičních projektů," uvedl Okleštěk. Návrh podle něj počítá s uvolněním dalších až deseti milionů korun z finančních prostředků kraje na investice v cestovním ruchu.

14:01

Pražští radní dnes schválili projekt podpory cestovního ruchu poukazy pro turisty. Každý, kdo přespí v hotelu více než jednu noc, dostane od města poukázku na návštěvu například kulturních zařízení. Na kampaň V Praze jako doma a systém tzv. voucherů půjde z městského rozpočtu 121 milionů korun. Akce bude zahájena 1. července. Novinářům to řekla radní Hana Třeštíková (Praha Sobě). V turismu je kvůli opatřením proti koronaviru odhadován propad až 100 miliard korun. "Projekt je určen na restart cestovního ruchu. Nyní je zaměřen na české turisty. Samozřejmě, podle vývoje situace budeme program případně rozšiřovat i na země, odkud budou moci lidé přicestovat," řekla Třeštíková.

13:18

Pražský magistrát podpoří částkou 360 000 korun studii, která zkouší nový způsob testování nemoci covid-19 v pražských domovech pro seniory. Dar Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy dnes schválili radní. Podle radní Mileny Johnové (Praha Sobě) je testovaná metoda komfortnější pro seniory i pro personál domovů.

13:11

Prodej nových osobních automobilů ve Francii se v květnu kvůli koronaviru meziročně snížil o zhruba 50 procent na 96.310 vozů. Pokles však výrazně zpomalil z dubnových 89 procent. Vyplývá to z dnešních údajů francouzského automobilového svazu CCFA o registracích nových vozů.

13:01

Schodek slovenského státního rozpočtu, který poznamenala pandemie choroby covid-19, v květnu opět výrazněji stoupl a překročil plánovanou hodnotu na celý rok. Vyplývá to z dnešních informací slovenského ministerstva financí, které už dříve zhoršilo odhad letošního vývoje ekonomiky i hospodaření státu.

12:51

V Íránu za minulých 24 hodin přibylo téměř 3000 nových případů nákazy koronavirem, což je nejvyšší denní nárůst za uplynulé dva měsíce. Ministr zdravotnictví Saíd Namakí řekl, že pokud lidé nebudou dodržovat hygienická opatření, hrozí druhá vlna nákazy, ničivější než ta první.

12:51

V úterý budou moci kavárny a restaurace ve Francii otevřít své terasy, zaberou tak ale víc místa než dříve. V zemi se proto zvedla vlna kritiky, například od kandidátky na starostku Paříže Rachidy Datiové.

"Povoluje se otevření teras, ale nemyslelo se dopředu. Nedohodlo se to s kavárnami a ještě méně s obyvateli nábřeží," prohlásila Datiová. Podniky, "které terasy nemají, se budou moci přesunout na chodníky i na silnice nebo na parkovací místa. Vznikne napětí mezi hosty a občany i chodci," tvrdí.

12:48

Finanční správa varuje majitele drobných s. r. o., kteří žádají o státní příspěvek, že pokud žádost podávají datovou schránkou, je nutné, aby použili tu osobní. Pokud tak neučinili, musí žádost odeslat znovu.

12:38

Z nemoci covid-19 se v domově pro seniory v Břevnici na Havlíčkobrodsku vyléčil i poslední klient. Karanténa tam dnes může skončit, do dvou dnů budou obnovené návštěvy. V krajském zařízení, které pečuje o lidi s demencemi, se od konce března postupně nákaza objevila u 12 pracovníků a všech 22 klientů, dva z nich zemřeli. Vyléčení všech zaměstnanců oznámil domov 25. května.

12:26

Prezident Miloš Zeman by mohl na podzim navštívit Itálii. Uvedl to v dopise italskému velvyslanci v Praze Francesku Saveriu Nisiovi. Návštěva Itálie podle něj ještě definitivně domluvena nebyla a záležet bude na situaci kolem pandemie nového koronaviru. 

12:18

Banky obdržely zhruba 345 tisíc žádostí o odklad splátek úvěrů od klientů postižených opatřeními proti šíření koronaviru. Tímto způsobem ponechaly dlužníkům načas likviditu za celkem deset miliard Kč. Vyplývá to z průzkumu České bankovní asociace mezi členskými bankami. Všechny dotázané banky, které představují dohromady drtivou většinu trhu, se řídí doporučením asociace z 12. března a odklady splátek poskytují.

11:53

Středočeští záchranáři měli na počátku pandemie koronaviru minimální rezervy v zásobách ochranných pomůcek, nestalo se však, že by někdo ze zdravotníků neměl možnost se k nim dostat. Na dnešním jednání krajského zastupitelstva to za záchranku řekl Martin Houdek, zodpovědný za krizové vedení. Informace o chybějících rouškách a respirátorech na stanici v Zdibech podle něj vznikly zřejmě omylem.

11:46

V restauraci Guy Savoy, která se pyšní třemi michelinskými hvězdičkami a je podle serveru La Liste nejlepší na světě, jsou elegantní salonky s výhledem na Louvre beznadějně prázdné už více než dva měsíce z důvodu epidemie covidu-19. Špičkový šéfkuchař Guy Savoy tak připravuje své slavné jídlo - artyčokovou polévku s lanýži - jen zákazníkům, kteří si ho pak ohřejí doma v mikrovlnné troubě.

 

11:25

V Turecku se ode dneška mohou znovu otevírat restaurace, muzea, parky i sportovní haly. Jde o další postupné uvolnění opatření přijatých proti epidemii covidu-19. Vláda prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana, která tvrdí, že má nákazu pod kontrolou, s ním začala už před několika týdny.

11:21

Prozatím 210 tisíc uživatelů má aplikace eRouška, která hygienikům usnadňuje dohledávání rizikových kontaktů. Ministerstvo zdravotnictví by však rádo jejich počet ještě výrazně rozšířilo, chystá proto kampaň, která o užitečnosti aplikace má přesvědčit i další lidi. Ministr Adam Vojtěch by považoval za úspěch, kdyby ji v mobilu mělo milion lidí, ideálně ale aspoň dvojnásobek.

10:44

V Rusku v neděli druhý den po sobě přibylo více než 9000 nakažených koronavirem a výrazněji proti předchozímu dni klesl počet pacientů, kteří se vyléčili z nemoci covid-19. Ve srovnání se sobotou se naopak zvýšil denní přírůstek úmrtí zaviněných touto chorobou.

10:43

V Anglii se dnes po deseti týdnech opět mohla otevřít část základních škol. Řada z nich - především na severu země - se ale rozhodla žáky ještě do lavic nepustit, informovala stanice Sky News. Otevření škol kritizují někteří vědci i školské odbory, podle kterých je tento krok předčasný. Británie je zemí s nejvyšším počtem nakažených i zemřelých s covidem-19 v Evropě.

11:17

Odběrové místo na testování nákazy covidem-19 rychlotestem na Vítězném náměstí v Praze 6 k dnešnímu dni ukončilo provoz. Důvodem je nařízení ministerstva zdravotnictví, že od 1. června budou praktičtí lékaři ukončovat karanténu PCR testem, tedy výtěrem z nosohltanu, a nikoliv rychlotesty jako doposud.  Od 17.dubna zde otestovali 275 osob v karanténě.

"Náhlé rozhodnutí ministerstva zdravotnictví nás trochu zaskočilo, především proto, že je v nesouladu s předcházejícími prohlášeními ze strany ministerstva. Pro provoz stanu máme nyní dotaci magistrátu, kterou budeme proúčtovávat zpět, zbude mnoho testů, které nevyužijeme," řekla praktická lékařka pro dospělé Ludmila Bezdíčková, která provoz odběrového místa spoluzajišťovala.

10:13

Dalším předsedou vlády, který se ve světě nakazil koronavirem, je arménský premiér. Nikol Pašinjan to dnes oznámil ve video příspěvku na svém facebookovém účtu. Z nemoci covid-19 se už vyléčili například britský ministerský předseda Boris Johnson nebo ruský premiér Michail Mišustin.

Nikol Pašinjan, Arménie
Nikol Pašinjan, Arménie | Foto: Reuters
10:08

Se zhruba dvoumetrovými rozestupy mezi lavicemi a po dezinfekci rukou k ochraně proti koronaviru začali dnes maturanti psát didaktické testy státních maturit. Na test z matematiky a francouzštiny se ráno dostavil menší podíl maturantů. Více se jich přihlásilo na angličtinu, která bude odpoledne. Maturity začaly bez komplikací.

K prvnímu pokusu se letos přihlásilo 68 036 maturantů. Kvůli letošní pandemii koronaviru se zkoušky konají za zvýšených hygienických opatření. Před příchodem k testům museli studenti odevzdat čestné prohlášení o své bezinfekčnosti. Při dodržení rozestupů ale nemusí mít při psaní testů roušky.

09:58

V neděli přibylo v ČR 38 případů koronaviru. Laboratoře provedly pouze 2105 testů, což je nejméně od druhé poloviny března. Poměr nakažených k počtu testovaných tak vzrostl na 1,81 procenta, vyšší byl naposledy 20. dubna. Celkem se od začátku epidemie v Česku nakazilo 9273 lidí, vyléčených je 6562 a obětí 320. Aktuálně je v zemi 2391 nakažených. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví k dnešním 09:00.

09:35

Divadlo Petra Bezruče v Ostravě obnoví v červnu hraní pro diváky. Po vynucené přestávce způsobené vládními opatřeními proti šíření koronaviru vystoupí na své domovské scéně i mimo ni. Chystá se například představení pod širým nebem. 

09:02

Ministerstvo vnitra eviduje za březen a duben 22 žádostí lidí a firem o odškodnění za vládní omezení kvůli koronaviru za téměř 189 milionů korun. Uvedl to dnes server iROZHLAS.cz. Asi 500 podnikatelů chce podle serveru podat hromadnou žádost o odškodnění. Vláda zhruba v polovině března začala kvůli šíření koronaviru postupně uzavírat obchody, restaurace, kina či provozovny služeb a omezila cesty do ciziny.

Z 22 žádostí o odškodnění evidovaných vnitrem podali pět jednotlivci a zbytek firmy. "Požadovaná náhrada škody činí 57 098 451 korun a ušlého zisku 131 672 182 korun," sdělil serveru Adam Rözler z tiskového odboru vnitra. Firmy podle něj chtějí odškodnění hlavně kvůli uzavření obchodů, restaurací či hotelů. "Fyzické osoby pak požadují nahradit zejména náklady spojené s nerealizovanou zahraniční dovolenou," doplnil.

08:38

Zhruba 80 zaměstnanců slévárny firmy Kovosvit v Sezimově Ústí bude v červnu kvůli dopadům koronaviru pracovat čtyři dny v týdnu. Při červnových pátcích budou doma za 60 procent platu kvůli překážce na straně zaměstnavatele. Firmě kvůli koronaviru meziročně klesly tržby z exportu za březen až květen o víc než polovinu. Kovosvit s 500 zaměstnanci čeká letos tržby kolem miliardy Kč.

08:13

Americký prezident Donald Trump svůj názor ohledně koronavirové nákazy vystřídal hned několikrát.

07:48 Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

Studie kolektivní imunity vůči onemocnění covid-19 prošla dvoukolovým hodnocením U.S. National Library of Medicine. Podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) se tak potvrdila její relevantnost a vědecká správnost.

07:35

V Německu přibylo za neděli 333 potvrzených případů nákazy koronavirem. Celkem tak zdravotníci infekci odhalili už u 181 815 lidí, informoval Institut Roberta Kocha (RKI). S covidem-19 zemřelo minulý den dalších 11 lidí, a od počátku epidemie tak bilance vzrostla na 8511 mrtvých.

06:32

Univerzita Johnse Hopkinse (JHU) v neděli večer evidovala 104 356 úmrtí způsobených koronavirem ve Spojených státech, což je o 598 více než o den dříve. Bilance potvrzených případů nákaz narostla o přibližně 19 tisíc na celkových 1 788 762.

06:27

Úřady v Číně v neděli zaznamenaly 16 případů onemocnění covid-19. Podle agentury Reuters je to nejvyšší denní součet za skoro tři týdny. Čínská vláda zároveň eviduje 16 nových případů nákazy koronavirem bez příznaků, které počítá samostatně. Počet úmrtí připisovaných epidemii covidu-19 se nezměnil, Čína jich oficiálně nadále hlásí 4634.

06:26 Vlajka Brazílie  - sport

V Brazílii za poslední den narostl počet potvrzených případů nákazy koronavirem o 16 409 na celkových 514 849, zatímco počet úmrtí připisovaných nemoci covid-19 stoupl na 29 314 po nahlášení dalších 480 obětí. O den dříve byl nárůst bilance nakažených i mrtvých zhruba dvojnásobný.

06:25

Obyvatelé řady evropských zemí se dnes dočkají další vlny uvolňování koronavirových opatření. Postupně se začnou zmírňovat restrikce v Británii. Částečně tam budou znovuotevřeny školy, stejně jako na Slovensku. V Nizozemsku se otevřou kavárny, muzea a střední školy, v Norsku bary a zábavní parky.

V Itálii se otevřou další památky včetně římského Kolosea či Vatikánských muzeí, ve Vatikánu bude opět přístupná i knihovna a studovna archivů. Ve velké části Španělska zahájí provoz bazény, restaurace a nákupní centra. 

Řím.
Řím. | Foto: Reuters
06:19

Od dnešního dne budou moci lidé navštívit pacienty v pražských nemocnicích Na Homolce a Na Františku. Návštěvy musí dodržovat omezení stanovená již dříve ministerstvem zdravotnictví nebo zdravotnickým zařízením. Nemocnice to uvedly na svých webových stránkách.

06:19 Roman Prymula.

Epidemiolog Roman Prymula dnes nastupuje do funkce vládního zmocněnce pro vědu a výzkum ve zdravotnictví. Na úřad vlády se přesunul z ministerstva zdravotnictví, nově vytvořenou funkci mu nabídl premiér Andrej Babiš (ANO) poté, co náměstek oznámil svůj úmysl odejít z ministerstva zdravotnictví. Část opozice označila pozici za politickou trafiku a za oslabení ministra zdravotnictví.

06:14

Systém, který stanoví bezpečné země, do nichž by mohli Češi cestovat bez omezení, či ze kterých by naopak do Česka mohli přijíždět turisté, by měla na svém dnešním zasedání projednat vláda. Mezi bezpečnými zeměmi by mohly být například Rakousko, Slovensko, Maďarsko, Slovinsko, Chorvatsko či Řecko. 

19:25

V souvislosti s ohniskem nákazy na Dole Darkov těžební společnosti OKD v Karviné přibyli od soboty čtyři lidé s onemocněním covid-19. Nemocných je nyní celkem 347 pracovníků dolu a jejich blízkých. Situace v ohnisku se tak podle hygieniků postupně zklidňuje. Vyplývá to z informací, které dnes zveřejnila Krajská hygienická stanice v Ostravě.

19:23

Ve francouzských nemocnicích zaznamenali v minulých 24 hodinách 31 úmrtí s covidem-19. Denní počet úmrtí se tak už jedenáctý den za sebou drží pod stovkou.

18:42

Počet úmrtí lidí s nemocí covid-19 se v Itálii za poslední den zvýšil o 75 na asi 33 tisíc O den dříve přitom úřady informovaly o 111 nových obětech, uvedla agentura Reuters.

Ošetřování pacientů s koronavirem v nemocnici v Miláně.
Ošetřování pacientů s koronavirem v nemocnici v Miláně. | Foto: Reuters
18:36

V Británii za uplynulých 24 hodin zemřelo 113 lidí s covidem-19. Doposud tak v zemi, kde žije zhruba 67 milionů obyvatel, na komplikace související s infekcí zemřelo 38.489 lidí. Informovala o tom agentura Reuters

18:18

Španělský premiér Pedro Sánchez uvedl, že jeho země potřebuje prodloužit omezení pohybu zavedená kvůli šíření koronaviru ještě o 15 dnů do 21. června, aby "s pandemií jednou pro vždy skoncovala". Dodal, že o schválení tohoto posledního prodloužení restrikcí požádá parlament. 

17:06

Švédsko nevykázalo za posledních 24 hodin žádné úmrtí související s nemocí covid-19. Stalo se tak poprvé od 13. března. Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na švédské úřady. Upozornila nicméně, že o víkendech jsou obvykle údaje hlášeny se zpožděním. Skandinávská země je známá svým poměrně benevolentním přístupem k pandemii způsobené koronavirem.

15:00

Španělsko by po koronavirové krizi mohlo od Evropské unie získat až 140 miliard eur (asi 3760 biliard korun). V neděli to podle agentury Reuters oznámil předseda vlády Pedro Sánchez. Evropská unie vyhradila na nastartování ekonomiky v pandemií nejvíce zasažených státech celkem 750 miliard eur.

Španělský premiér Pedro Sánchez v parlamentu.
Španělský premiér Pedro Sánchez v parlamentu. | Foto: Reuters
13:37

Předseda rumunské vlády Ludovic Orban musel v sobotu zaplatit pokutu 3000 lei (téměř 17 000 korun), protože porušil preventivní opatření, která přitom kvůli šíření koronavirové infekce schválil jeho kabinet. Neměl na obličeji roušku a navíc kouřil v uzavřeném prostoru. Informovala o tom agentura Agerpres. Orban následně porušení stanovených pravidel přiznal. Na vysvětlenou dodal, že se s několika ministry sešli u něj v kanceláři po dlouhém pracovním dni 25. května, kdy měl 57. narozeniny.

13:34

Italské ministerstvo zdravotnictví dnes potvrdilo, že v zemi se mohou od středy otevřít hranice mezi jednotlivými regiony. Guvernéři některých regionů ovšem nesouhlasí s tím, že bez omezení se budou moci pohybovat obyvatelé Lombardie, která je v Itálii ohniskem epidemie covidu-19. Některá opatření ale budou platit i po povolení volného pohybu. Ta nejdůležitější shrnuje deník Corriere della Sera. Italové musí například zachovávat odstup jeden metr, při fyzické aktivitě pak dva a není-li možné odstup dodržet, musí mít roušku.

13:34

Senát nejpozději do konce června pošle sněmovně návrh zákona, podle něhož by stát měl obcím a krajům dorovnat výpadek příjmů kvůli proplácení kompenzačního bonusu podnikatelům. Podle předlohy by jim poskytl příspěvek na každého obyvatele. V pořadu Partie to dnes řekl předseda horní komory Miloš Vystrčil (ODS).

12:59

Slezská nemocnice v Opavě nabídne samoplátcům od pondělí testování protilátek na covid-19 formou ELISA testu, který je průkaznější než rychlotesty. Novináře o tom dnes informoval mluvčí zdravotnického zařízení Jiří Krušina. Podle něj nemocnice patří mezi první pracoviště v Česku, která tento způsob testování zájemcům umožní.

11:10

Počet potvrzených případů nákazy koronavirem v Rusku překročil hranici 400 tisíc, když v sobotu přibylo dalších 9268 infikovaných. Proti předchozímu dni je to mírné zvýšení, zato opět výrazněji poklesl počet úmrtí spojených s nemocí covid-19. Vyplývá to z údajů, které dnes dopoledne zveřejnil krizový štáb.

10:52

V Ústeckém kraji rozhodnutí vlády o návratu studentů do středních škol v rámci rozvolňování opatření zavedených kvůli koronaviru mnoho žáků nepodporuje, podle nich je zbytečné. Do školy se však plánuje většina vrátit, přestože je docházka dobrovolná. S návratem ale nepočítají dojíždějící. Od 8. června se mohou podle rozhodnutí vlády studenti prvních, druhých a třetích ročníků středních škol opět vrátit do tříd.

09:39

Za sobotu přibylo v Česku 34 potvrzených případů nákazy koronavirem, což je nejméně za posledních devět dnů. Druhý den po sobě nikdo s nemocí covid-19 nezemřel, snížil se počet hospitalizovaných i těžce nemocných. Laboratoře provedly v sobotu 2796 testů na covid-19, což bylo nejmíň od 23. března. Podíl pozitivních případů na počtu testů vzrostl na 1,22 procenta. Za uplynulého čtvrt roku se v zemi nakazilo celkem 9233 lidí, z toho se už víc než 70 procent vyléčilo a 319 nemocných zemřelo. Nyní se s virem potýká 2368 lidí. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví k dnešním 09:00.

08:57

Ve stísněných podmínkách, které omezují možnost efektivní práce z domova nebo domácího vzdělávání, žije 16 procent Čechů. Více než čtvrtina českých domácností s jedním dospělým členem má přetížené náklady na bydlení, když jim tvoří přes 40 procent měsíčních příjmů. Vyplývá to z dat evropského statistického úřadu Eurostat, která analyzovala investiční společnost Wood & Company.

08:55

V Moravskoslezském kraji bylo k sobotě evidováno od počátku pandemie 1550 lidí nakažených koronavirem. Léčí se z něj stále 569 lidí, 930 se jich už uzdravilo. V souvislosti s nákazou zemřelo v regionu 51 lidí. Vyplývá to z údajů, které zveřejnil hejtman Ivo Vondrák (ANO), hygienici na svých stránkách údaje naposledy aktualizovali v pátek ráno, kdy uváděli 1518 nemocných.

08:13

Indie třetí den po sobě zaznamenala rekordní přírůstek potvrzených případů nákazy koronavirem SARS-CoV-2. Během soboty testy prokázaly infekci u dalších 8380 testovaných osob. Je to poprvé, co v zemi s více než 1,35 miliardy obyvatel během jednoho dne přibylo přes 8000 lidí s koronavirem.Celkový počet infikovaných od začátku pandemie stoupl dnešním dnem na 182 143.

07:47

Počet nakažených v Česku stoupl v sobotu o 30 na 9230, na covid-19 zemřelo dosud 317 lidí. Z nemoci se již vyléčilo více než šest a půl tisíce lidí.V nemocnici je s onemocněním hospitalizováno aktuálně 134 pacientů.

07:44

Jeruzalémská mešita Al-Aksá, která je třetím nejposvátnějším místem islámu, se dnes znovu otevřela pro věřící. Stalo se tak po 2,5 měsíce, po které byla mešita uzavřena kvůli epidemii způsobené koronavirem. Oznámila to nadace Vakf, jež muslimské objekty na Chrámové hoře spravuje.

07:43

Světový romský festival Khamoro, který měl začít dnes, je kvůli koronaviru odložen zatím na neurčito, pořadatelé by ho rádi uspořádali na podzim. Zorganizovat akci, které se účastní mnoho lidí z různých zemí, zatím brání mimo jiné uzavřené hranice některých zemí. Jako první akce, která by měla uvést 22. ročník festivalu, začne v pondělí výstava v galerii ArtivistLab.

07:42

V Německu přibylo za posledních 24 hodin 286 případů nákazy koronavirem, což je téměř o 500 méně než předchozí den. Celkem zaznamenalo Německo od začátku epidemie 181 482 infikovaných. Informovala o tom dnes agentura DPA s odvoláním na údaje zveřejněné Institutem Roberta Kocha (RIK). Podle DPA mohou být denní údaje občas z technických důvodů nepřesné.

07:15

Lázně Teplice mají obvykle v tuto dobu zaplněnou kapacitu na 85 procent a hosté z různých zemí korzují uličkami města. Kvůli epidemii koronaviru cizinci nyní zcela chybí a klienti pojišťoven obsadili zhruba třetinu lůžek. Ztráty se pohybují v desítkách milionů korun. Přes sto zaměstnanců společnost propustila, řekla obchodní ředitelka lázní Yveta Slíšková.

07:14

Růst cen nájemného v Brně se v letošním prvním čtvrtletí kvůli pandemii koronaviru zastavil. Do té doby ceny nájemného rostly kvůli nedostatku a vysokým cenám bytů, které jsou v Brně na prodej. A nedostatek je i bytů k pronájmu. Vyplývá to z analýzy portálu Ideálnínájemce.cz, který se zabývá pronajímáním bytů a ceny dlouhodobě sleduje.

06:53

Ve Spojených státech za uplynulých 24 hodin zemřelo 960 lidí s covidem-19. S odvoláním na data americké Univerzity Johnse Hopkinse (JHU) o tom dnes informovala agentura AFP. Počet nově zemřelých je podstatně nižší než v předchozí den, kdy bylo zaznamenáno 1225 obětí.

06:50

Americký prezident Donald Trump oznámil, že se rozhodl přeložit summit skupiny G7 z konce června na podzim. Kromě členských zemí chce pozvat také Austrálii, Rusko, Jižní Koreu a Indii. Informovala o tom dnes agentura Reuters.

06:44

Podle bilance agentury Reuters Latinská Amerika dosáhla v sobotu 50 000 úmrtí s koronavirem, zatímco počet případů infekce se v latinskoamerických zemích blíží milionu. Druhou nejhůře poznamenanou zemí v Latinské Americe je Peru, které v sobotu překonalo hranici 155 000 nakažených. Za posledních 24 hodin tam počet infekcí vzrostl o 7386, což je zatím nejvyšší denní číslo.

06:43 Vlajka Brazílie  - sport

Podle brazilského ministerstva zdravotnictví za poslední den zemřelo v Brazílii s koronavirem dalších 956 pacientů a počet obětí se tak zvýšil na 28 834. Co do počtu infikovaných je nejpostiženější zemí Latinské Ameriky a po Spojených státech druhou nejpostiženější zemí světa. V počtu zemřelých s covidem-19 jsou před Brazílií kromě USA stále ještě Británie a Itálie.

06:41 Vlajka Brazílie  - sport

Rekordních 33 274 případů nákazy koronavirem přibylo za posledních 24 hodin v Brazílii. Od začátku epidemie tak brazilské úřady evidují již téměř půl milionu infikovaných. V počtu úmrtí lidí s nemocí covid-19 předstihla Brazílie Francii a posunula se na čtvrté místo v pořadí nejhůře postižených zemí. Informovala o tom dnes agentura Reuters.

23:47

Počet případů nákazy nemocí covid-19 ve světě překonal hranici šesti milionů. V sobotu to uvedla americká Univerzita Johnse Hopkinse, která pandemii sleduje celosvětově. Z více než šesti milionů nakažených dosud přes 367 000 lidí na komplikace související s infekcí podlehlo.

20:56

Brazílie předstihla Španělsko v počtu lidí, kteří zemřeli s nemocí covid-19, a stala se v tomto ohledu pátou nejhůře postiženou zemí světa. Světová zdravotnická organizace nyní považuje Brazílii za nové ohnisko pandemie.

Brazilské úřady již registrují 27 878 mrtvých s covidem-19, Španělsko zatím hlásí 27 125 obětí. Epidemická situace ve Španělsku se v posledních několika týdnech výrazně zlepšila, takže vláda už měsíc postupně zmírňuje opatření zavedená v polovině března ve snaze zmírnit šíření koronaviru.

20:07

Ve francouzských nemocnicích zaznamenali v minulých 24 hodinách 57 úmrtí s covidem-19. Denní počet úmrtí se tak už desátý den za sebou drží pod stovkou. Informovala o tom dnes agentura Reuters s odvoláním na francouzské úřady.

Počet pacientů s covidem-19 v nemocnicích se snížil na 14 380 ze 14 695 v předchozím dnu. Klesl rovněž počet pacientů na jednotkách intenzivní péče, a to o 36 na 1325.

19:35

Z Dolu Darkov se postupně nákaza rozšiřuje mezi další obyvatele, zejména z Karvinska, a vzniklé ohnisko ovlivňuje i další instituce v regionu. Česká televize dnes uvedla, že se nákaza z OKD rozšířila i do orlovského gymnázia. Onemocněla tam jedna ze studentek posledního ročníku. Jedenáct jejích spolužáků, kteří se s ní připravovali ve třídě k maturitě, bude kvůli povinné karanténě skládat zkoušku až na podzim. Od pondělí do středy se v ČR konají jednotné didaktické maturitní testy, pro který zákon stanovuje termíny, a k nim studenti nebudou moci přijít. Mluvčí ministerstva školství Aneta Lednová ČT sdělila, že není možné stanovit termíny společné části maturitní zkoušky mimo jarní řádný a podzimní náhradní termín.

18:57

Počet úmrtí pacientů s nemocí covid-19 se v Itálii za poslední den zvýšil o 111 na 33 340. O den dříve přitom úřady informovaly o 87 nových obětech, uvedla agentura Reuters. Počet potvrzených případů nákazy stoupl o 416 na 232.664. Přírůstek tak byl mírnější než předchozí den, kdy přibylo 516 případů.

Itálie je z hlediska počtu úmrtí pacientů s nemocí covid-19 na třetím místě za Spojenými státy a Británií. Aktuálně země registruje 43 691 osob s nemocí covid-19. Počet pacientů na jednotkách intenzivní péče se snížil na 450 ze 475 v předchozím dnu, čímž se potvrdil dlouhodobý klesající trend.

18:21

V souvislosti s ohniskem covidu-19 v karvinském Dole Darkov těžební společnosti OKD krajští hygienici k dnešku evidují 343 nakažených. Za poslední den tak přibylo 14 nových případů. Vyplývá to z informací, které dnes na svých webových stránkách zveřejnila Krajská hygienická stanice v Ostravě.

17:44

V Británii za uplynulých 24 hodin zemřelo na komplikace související s koronavirovou infekcí 215 lidí, což je o více než stovku méně než o den dříve. Dnes to podle agentury oznámila britská vláda, která tak nyní eviduje 38 376 úmrtí s covidem-19. Počet nakažených mezitím vzrostl o 2445 na 272 826 potvrzených případů.

 

Velká Británie se také v pondělí dočká návratu profesionálních sportovních soutěží. Po téměř tříměsíční přestávce kvůli šíření koronaviru je povolila vláda. Anglická fotbalová Premier League již dříve stanovila začátek přerušené sezony na 17. června, v pondělí se tak podle agentury AP rozjedou například dostihy nebo snooker.

17:16

Velký piknik na hranici v Labských pískovcích na Děčínsku dnes odpoledne uspořádali přátelé, sousedé a známí z Česka a Německa. Přejí si brzké otevření hranice, uzavřené kvůli pandemii koronaviru. Setkání chtějí pořádat i po uvolnění opatření.

Na mítinku u tzv. Soví brány mezi Jílovým u Děčína a Rosenthalem dorazilo velké množství lidí z obou stran hranice. Po rozvinutí ubrusů, z nichž některé byly v podobě vlajky Evropské unie, zasedli k odpolednímu pikniku.

16:42

V Indii za uplynulý den přibylo rekordních 7964 případů nákazy nemocí covid-19. Informovala o tom dnes agentura Reuters. V neděli má v zemi skončit více než dvouměsíční omezení volného pohybu, nejnovější vývoj počtu případů však podle Reuters naznačuje, že Indie by mohla platnost některých restriktivních opatření prodloužit.

Premiér Naréndra Módí dnes vyzval obyvatele, aby dodržovali pravidla, jejichž cílem je dostat šíření koronaviru pod kontrolu. Dodal, že Indie má před sebou "dlouhý boj".

16:37

V Mýtině na Chebsku se dnes sešli lidé z obou stran česko-německé hranice, aby demonstrovali chuť se setkávat i přes bariéry, které na donedávna volně prostupných hranicích vznikly kvůli opatřením proti koronaviru. Setkání doplnil koncert.

Podle iniciátorky setkání Veroniky Křížkové se sešlo asi 30 lidí, ale postupně přicházeli další. Z obou stran hranice lidé přinesli i občerstvení. "Ale protože si je nemůžeme předávat, tak jsme je položili na hranici a lidé z druhé strany si pak přišli a vzali si," popsala realitu dnešních opatření na hranicích

16:14

Poprvé od 17. března se dnes v Paříži otevřely parky, které byly uzavřené z karanténních důvodů kvůli pandemii nemoci covid-19. Nadále ale platí několik omezení, návštěvníci si musí zachovávat odstup od ostatních, nesmí se na jednom místě shlukovat více než deset lidí a lidé mají doporučeno nosit roušky, ačkoli tato ochrana úst a nosu není povinná, uvedla televize France 24.

15:27

Německá vláda se dohodla s Evropskou unií ohledně záchranného balíčku devět miliard eur (přes 242 miliard Kč) pro leteckou společnost Lufthansa. Po intenzivním vyjednávání s Evropskou komisí Berlín souhlasil s tím, že Lufthansa sníží počet svých letadel ve Frankfurtu a Mnichově. Letecká společnost v prohlášení uvedla, že se na obou z letišť vzdá 24 slotů, tedy přidělených časů pro vzlety a přistání, čímž vznikne prostor novým konkurentům. Balíček musí ještě schválit dozorčí rada a akcionáři společnosti.

15:13

Za poslední dva roky dostaly české školy s využitím evropských dotací skoro 60 000 notebooků a tabletů za 619 milionů korun. Techniku mohou během nynější distanční výuky kvůli šíření koronaviru zapůjčit žákům pro domácí využití, informovalo dnes ministerstvo školství v tiskové zprávě. Ministerstvo školství už dříve navázalo spolupráci s nevládní platformou Ucimeonline.cz, která pomůže zajistit zhruba tisícovku počítačů. Metodickou podporu učitelům poskytuje i Národní pedagogický institut.

14:59

Zoo Praha patří dlouhodobě k nejnavštěvovanějším turistickým cílům v České republice. Loni podle agentury CzechTourism s více než 1,4 milionu návštěvníků obsadila třetí místo. Podle Bobka není reálné, aby zoo v Troji dosáhla takového počtu i letos.

"Ztratili jsme 45 dnů, kdy bylo úplně zavřeno. Potom byly zavřené expozice, i teď máme ty limity. Jsem přesvědčen, že to nejde dohnat. Navíc chybí zahraniční turisté, i když doufáme, že je nahradí občané ČR. Ale také pořád si myslím, že je v lidech značná míra opatrnosti, která jenom postupně slábne. Zatím v minulých týdnech, byť tedy otevření bylo jenom dílčí, návštěvnost byla poloviční oproti tomu, na co jsme byli zvyklí a co byl náš standard pro toto roční období," řekl ředitel pražské zahrady.

13:30

"Velkou návštěvnost jsme očekávali, ale současně máme takové mrazení, že až dosáhneme toho limitu daného ministerstvem zdravotnictví, budeme muset zavřít brány a návštěvníky odmítat, i když v areálu už jich moc nebude. Je to bohužel poměrně nešťastné opatření," řekl dopoledne ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek.

Primátor Zdeněk Hřib uvedl, že jednají s ministrem zdravotnictví Adamem Vojtěchem (za ANO) o zrušení tohoto omezení, protože podle něj nedává smysl. "Neomezuje totiž okamžitou obsazenost," napsal Hřib na twitteru.

12:59

V sobotu se do pražské zoologické zahrady žádný nový návštěvník nedostane. Podle nařízení ministerstva zdravotnictví ji může navštívit jen 8 500 lidí za den, kapacita však byla naplněna již před 13. hodinou. 

10:14

Koronavirová krize způsobila táborské zoologické zahradě ztrátu více než půl milionu korun. Největší zoo v Jihočeském kraji byla kvůli vládnímu opatření přibližně šest týdnů zavřená. Finanční propad vznikl především ztrátou ze vstupného, prodeje suvenýrů nebo ze zážitkových programů. 

09:50

Během pátku přibylo v Česku dalších 56 potvrzených případů nákazy koronavirem, nikdo nezemřel. Denní přírůstky nakažených se v tomto týdnu drží pod šedesátkou. Celkem bylo v zemi od začátku epidemie zjištěno 9200 nemocných, z toho přes 70 procent z nich se už vyléčilo. Aktuálně je v zemi 6502 uzdravených a 2379 nakažených. S nemocí covid-19 dosud zemřelo 319 pacientů. 

07:32

Krátce před polovinou června by měl do Česka dojet vlak s poslední dodávkou ochranných pomůcek, které v době nouzového stavu pro ochranu před šířením koronaviru nakoupilo ministerstvo vnitra v Číně. Po týdenním zdržení oproti původním plánům by měl dnes vlak vyjet z čínského města Si-an. Odklad odjezdu podle ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD) vyplynul z hlubších celních kontrol, které Čína zavedla po problémech s certifikací zboží.

Hamáček řekl, že po dvoutýdenní cestě vlaku skončí náklad osmi milionů respirátorů a 60 milionů roušek v policejním skladu v Opočínku na Pardubicku. Odtud hasiči pomoc distribuovali během března a dubna do krajů a nemocnic. Vlak jako formu přepravy vybralo ministerstvo vnitra kvůli úsporám. Cesta bude podle Hamáčka levnější než použití leteckého mostu, který Česko využívalo v době vrcholu epidemie

06:51

V Německu přibylo za posledních 24 hodin 738 případů nákazy koronavirem, což je podobný počet jako předchozí den. Celkem zaznamenalo Německo od začátku epidemie 181 196 infikovaných. Reprodukční číslo, které na základě týden a půl starých dat ukazuje, kolik jeden infikovaný v průměru nakazí dalších osob, je podle Institutu Roberta Kocha v Německu 0,85. Deset infikovaných tak v průměru nakazí jen o něco víc než osm dalších lidí.

06:49

Mexiko zaznamenalo od počátku epidemie již 84 627 případů nákazy koronavirem, což je více, než má Čína. Za posledních 24 hodin přibylo v Mexiku 3227 infikovaných.

06:48

Brazílie předstihla Španělsko v počtu lidí, kteří zemřeli s nemocí covid-19, a stala se v tomto ohledu pátou nejhůře postiženou zemí světa. Mrtvých za posledních 24 hodin přibylo v Brazílii 1124, celkem jich brazilské úřady registrují 27 878.

Nových případů nákazy koronavirem bylo za poslední den v Brazílii zaznamenáno 26 928, což je nový rekord. Celkově má Brazílie s 210 miliony obyvatel od začátku pandemie 465 166 nakažených. Co do počtu infikovaných je nejpostiženější zemí Latinské Ameriky a po Spojených státech druhou nejpostiženější zemí světa. V počtu zemřelých s covidem-19 jsou před Brazílií kromě USA stále ještě Británie, Itálie a Francie.