Je to krajská kampaň, kritizuje Babiš protest obcí, které přijdou o část rozpočtu

ČTK ČTK
Aktualizováno 2. 6. 2020 13:45
Akce samospráv kvůli ztrátám příjmů považuje premiér Andrej Babiš (ANO) za kampaň. Vláda podle něj řeší situaci malých obcí, velká města by měla investovat ze svých rezerv a být solidární. Proti krácení rozpočtů obcí a krajů protestuje například Svaz místních samospráv, který chce uspořádat protestní shromáždění. Obce kvůli vyplácení koronavirové pomoci ze sdílených daní přijdou o 20 miliard.
Premiér Andrej Babiš na tiskové konferenci.
Premiér Andrej Babiš na tiskové konferenci. | Foto: ČTK

Svaz vyzval starosty, aby na radnice vyvěsili oznámení, že jsou kvůli použití sdílených daní na sanování škod po epidemii ve stávkové pohotovosti. Babiš to označil za kampaň.

"Tady jede kampaň STAN, který se tváří, že zastupuje všechny starosty, a KDU-ČSL a samozřejmě Senát. Je to krajská kampaň," uvedl. Kritizoval v té souvislosti i lidovecký návrh vrátit obcím peníze příspěvkem na každého obyvatele. Obce by tak podle něj nedostaly dost.

Situaci nejmenších obcí, které podle premiéra peníze skutečně potřebují, kabinet řeší. Velká města včetně Prahy a Brna podle něj mají naopak na účtech miliardy a měla by investovat. "Nevidím důvod, proč bychom měli dávat velkým městům takové nehorázné peníze, když mají peníze. Velká města by měla být solidární, protože ty daně platí daňoví poplatníci," uvedl.

Kabinet slibuje, že ztráty příjmů bude obcím kompenzovat dotacemi. "My připravujeme program v rozsahu až desítek miliard," uvedl Babiš. Zmínil například podporu oprav chodníků či kanalizací. "To vše jsou požadavky na stole od obcí, kterým my chceme vyhovět," dodal. Obcím se ale kompenzace formou dotací nelíbí. Program pro podporu osob samostatně výdělečně činných podle Babiše ale jinak než ze sdílených daní udělat nešlo.

Kompenzace pro OSVČ vs obce

Vládní verze předpisu počítá s tím, že kompenzace pro OSVČ a malé společnosti s ručením omezeným budou vratkou sdílené daně, což dopadne na rozpočty samospráv. Výnosy ze sdílených daní putují nejen do státního rozpočtu, ale i do rozpočtů obcí a krajů. Podle odhadů ministerstva financí obce přijdou asi o 9,9 miliardy a kraje o 3,5 miliardy.

Resort chce obcím a krajům výpadek kompenzovat dotacemi na investice.

Nenecháme padnout žádnou obec, ujišťuje Valachová

Poslanecký klub ČSSD trvá na tom, že žádná obec nemůže být opatřeními postižena, uvedla místopředsedkyně poslanců ČSSD Kateřina Valachová. "Nejpozději do konce června přijdeme s detailním vládním řešením, jak budou kompenzace pojaty," řekla.

ANO a ČSSD podle ní o záležitosti již koaličně jednají. "Chceme, aby to nebylo pouze na základě dotací, ale aby tam byl nějaký spravedlivý kompenzační mechanismus, to se určí na koaliční radě," dodala. Obce podle ní mají nyní problémy nejen s investicemi, ale i penězi na provoz. "Nenecháme padnout žádnou obec," řekla.

Lidovci uvedli, že kompenzace formou dotací není vhodná, protože přináší pro malé obce nadměrnou byrokracii. Upozornili také, že dotační programy nebudou vyhovovat potřebám všech obcí. "Každý starosta nejlíp ví, jak má peníze utratit, ne aby mu ministerstva diktovala, co je pro něj nejlepší," řekl Bartošek. Podle něj Senát ve středu připraví vlastní návrh kompenzací pro obce a pokud ho sněmovna nepodpoří, šéf lidoveckých poslanců podá na postup vlády ústavní stížnost.

Proti Babišovým slovům se ohradil předseda Pirátů Ivan Bartoš. Premiér podle něj rozeštvává velká města a venkov. Praze se peníze na účtu neválí, má je připravené na budoucí investice, řekl. "Ano, máme našetřeno. A víte na co, pane premiére? Na městský okruh nebo na metro D. Celorepublikově významné stavby, na které městům v moderních zemích běžně přispívá stát," napsal na twitteru pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti).

 

Právě se děje

před 33 minutami

USA přestanou Hongkongu připisovat zvláštní status, budou s ním jednat jako se zbytkem pevninské Číny

USA přestanou připisovat Hongkongu zvláštní status a budou s touto poloautonomní čínskou provincií nově jednat jako se zbytkem pevninské Číny. Exekutivním příkazem to nařídil prezident Donald Trump v reakci na přijetí nového bezpečnostního zákona pro Hongkong, který prosadil Peking. Trump rovněž podepsal zákon, jež uvaluje sankce proti bankám, jež spolupracují s čínskými představiteli, kteří se podíleli na přijetí a uskutečňování tohoto kontroverzního zákona.

Zdroj: ČTK
Další zprávy