Tři čtvrtiny Čechů se obávají druhé vlny pandemie, třetina zbytečně nevychází z domu

ČTK ČTK
4. 6. 2020 14:54
Téměř tři čtvrtiny Čechů se obávají druhé vlny pandemie koronaviru. Nejčastěji se jedná o lidi starší 66 let. Přitom pocit osobního ohrožení nákazou je v Česku momentálně nejnižší od vyhlášení nouzového stavu, vyjádřilo ho 55 procent dotázaných. Vyplývá to z průzkumu agentury Ipsos. Nouzový stav kvůli koronaviru platil v Česku od 12. března.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Jakub Plíhal

Pocit ohrožení nemocí covid-19 se za poslední měsíc snížil o 13 procentních bodů. "Klesajícímu pocitu ohrožení a rozvolňování preventivních opatření odpovídá i chování lidí, kteří se stále více vrací k běžnému fungování," uvedla agentura. Osobní styk se známými stále omezuje asi třetina lidí, zhruba stejný podíl Čechů také zbytečně nevychází z domu.

Polovina veřejnosti se domnívá, že dostat virus pod kontrolu potrvá déle než šest měsíců. Na konci dubna měla tento pocit zhruba třetina lidí. Desetina populace naopak míní, že virus je již nyní pod kontrolou.

"Obavy z dopadů pandemie na zaměstnání či zdroj obživy zůstávají stejné jako před měsícem," uvedl Ipsos. Třetina ekonomicky aktivních Čechů se obává, že jejich firmy budou muset v důsledku krize propouštět zaměstnance.

Většina lidí je přesvědčena, že se bude zdražovat, téměř tři pětiny dotázaných se obávají nutnosti snížit své životní standardy, dvě pětiny mají strach z vyčerpání finanční rezervy a čtvrtina Čechů se bojí neschopnosti splácet své závazky.

Návrat dětí do škol hodnotí pozitivně 65 procent rodičů, kterých se situace týká, naopak negativně tento krok vidí 27 procent rodičů. "Ti nejčastěji říkají, že jim přijde návrat na krátkou dobu zbytečný či se obávají zvýšeného rizika nákazy, část rodičů také nesouhlasí s celým systémem návratu dětí do škol," uvedla agentura.

Pětina lidí kritizuje vládní chaos a chybějící pomůcky

Více než čtyři pětiny lidí vnímají pozitivně návrat do práce. Opačný názor sdílí 11 procent dotázaných. Jako důvod uvádí zejména spokojenost s prací z domova a nepohodlí spojené s nošením roušek. Rozvolňování bezpečnostních opatření vyhovuje téměř třem čtvrtinám Čechů, častěji lidem s vysokoškolským vzděláním a také lidem z měst s více než 100 tisíci obyvateli.

Čtyři pětiny lidí uvádí, že Česko zvolilo pro řešení pandemie optimální postup. Častěji jsou o tom přesvědčené ženy, lidé starší 66 let a také lidé z malých sídel do 1000 obyvatel. Lidé oceňují hlavně nošení ochranných pomůcek, brzké zavedení bezpečnostních opatření a také uzavření hranic.

Necelá pětina Čechů s postupem nesouhlasí. Kritizují zejména příliš přísná opatření, chaos v pravidlech a chaotické vystupování vlády, nedostatečné zásoby zdravotnického materiálu či pozdní reakci vlády.

Průzkum se uskutečnil od 27. května do 1. června a zúčastnilo se ho 1023 lidí.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Nové radní České televize poslanci nezvolili. Není jasné, kdy se k volbě znovu dostanou

Sněmovna v úterý čtveřici členů Rady České televize nevolila. Předseda opozičního klubu lidovců Jan Bartošek si po zhruba půlhodinové debatě k výběru televizních radních vzal přestávku do konce jednacího dne, poslanci se opět sejdou ve středu. Kdy bude výběr členů rady pokračovat, není jasné.

K odkladu volby vyzývá část opozice i Senát. Mezi adepty jsou i lidé, kteří podle kritiků představují ohrožení nezávislosti veřejnoprávní televize. Pirát Tomáš Martínek dnes neprosadil návrh, aby výběr pokračoval až potom, co sněmovní volební výbor posoudí výtky senátní mediální komise. Bartošek zase chtěl, aby se výbor zabýval zákonností postupu nynější členky televizní rady Hany Lipovské.

Zdroj: ČTK
Další zprávy