Cestování podle semaforu. Jaká pravidla platí pro cesty do Řecka nebo Thajska?

Helena Truchlá Denis Chripák jkr Helena Truchlá, Denis Chripák, jkr
Aktualizováno 13. 7. 2020 19:55
Znovu se mění pravidla pro cesty do některých zemí. Černá Hora a Srbsko jsou kvůli epidemiologické situaci opět "červené", bez omezení není možné vycestovat ani do Švédska. Naopak Chorvatsko zatím zůstává bez zásadní změny. Jakými pravidly je třeba se řídit v Evropě a některých dalších oblíbených destinacích?

Přehled zemí podle rizika nákazy onemocnění covid-19

(pro zobrazení dalších států oddalte mapu)

  • nízké riziko
  • střední riziko
  • vysoké riziko
  • fakticky vysoké riziko
  • Země s nízkým rizikem nákazy. Cestovat je do ní možné bez omezení a bez udání důvodu, tedy i na dovolenou. Češi ani občané těchto států nemusí po návratu do Česka předkládat negativní test na covid-19 nebo podstupovat karanténu. Cestující se ale musí řídit také pravidly platnými v cílové destinaci.
  • Země se středním rizikem, pro Čechy platí stejná pravidla jako u zelené kategorie, tedy návrat bez testu a karantény. Cizinci přijíždějící do Česka se budou muset nadále prokazovat negativním testem na covid-19 nebo nastoupit do 14denní karantény.
  • Při vstupu do Česka z těchto zemí platí povinnost prokázat se negativním testem na covid-19 nebo nastoupit do 14denní karantény.
  • České ministerstvo zahraničí doporučuje vycestovat do těchto zemí jen v nezbytných případech. Při návratu platí povinnost prokázat se negativním testem na covid-19 nebo nastoupit do 14denní karantény a také informovat krajskou hygienickou stanici.
 

Právě se děje

před 3 hodinami

Na Aljašce udeřilo zemětřesení, úřady varují před vlnou tsunami

Americké úřady vydaly varování před ničivou vlnou tsunami poté, co Aleutské ostrovy ležící u Aljašky postihlo silné zemětřesení, dosahující podle americké geologické služby síly 7,5 stupně. Oznámily to dnes tiskové agentury.

Výstraha amerického střediska pro varování před tsunami se týká měst Sand Point a Cold Bay na Aleutách a města Kodiak na stejnojmenném ostrově, poznamenala agentura Reuters s tím, že tato města leží v řídce osídlené oblasti.

Epicentrum zemětřesení se nalézalo 94 kilometrů jihovýchodně od Sand Point. Otřesy vycházely z hloubky 41 kilometrů.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Egypťan Bahader je v téměř 75 letech fotbalovým rekordmanem

Egypťan Ezzeldin Bahader byl krátce před 75. narozeninami zapsán do Guinnessovy knihy rekordů jako nejstarší profesionální fotbalista na světě. Podle agentury Reuters získal tento primát po sobotním zápase v egyptské třetí lize, v níž podruhé nastoupil za tým 6th October a znovu odehrál celých 90 minut.

První duel zvládl Bahader v březnu, kdy dokonce skóroval z penalty, a pak na potřebný další start čekal déle, než myslel, protože sportovní svět zastavila pandemie koronaviru. O rekord dědeček šesti vnoučat nyní připravil Izraelce Isaaka Hayika. Ten ještě loni hrál ve věku 73 let, a to jako brankář. Hadaderovi bude pětasedmdesát let 3. listopadu.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Spojené arabské emiráty ratifikovaly dohody o normalizaci vztahů s Izraelem

Kabinet Spojených arabských emirátů dnes ratifikoval dohodu o navázání plnohodnotných diplomatických vztahů s Izraelem, kterou zástupci obou zemí podepsali ve Washingtonu v září. Informovala o tom agentura Reuters. Izraelská vláda a parlament dohodu se SAE ratifikovaly minulý týden.

Zdroj: ČTK
Další zprávy