Další země na mapě zezelenaly. Jaká omezení cestování platí v Turecku nebo Thajsku?

Helena Truchlá Denis Chripák Helena Truchlá, Denis Chripák
Aktualizováno 30. 6. 2020 16:04
Seznam států, do kterých mohou Češi cestovat bez omezení, se rozšiřuje. K většině evropských zemí přibyly Černá Hora a Srbsko. Mezi bezpečné země nově patří například Kanada, Thajsko nebo Japonsko. Co to znamená? A jakými pravidly je třeba se řídit v Evropě a některých dalších oblíbených destinacích?

Přehled zemí podle rizika nákazy onemocnění covid-19

(pro zobrazení dalších států oddalte mapu)

  • nízké riziko
  • střední riziko
  • vysoké riziko
  • fakticky vysoké riziko
  • Země s nízkým rizikem nákazy. Cestovat je do ní možné bez omezení a bez udání důvodu, tedy i na dovolenou. Češi ani občané těchto států nemusí po návratu do Česka předkládat negativní test na covid-19 nebo podstupovat karanténu. Cestující se ale musí řídit také pravidly platnými v cílové destinaci.
  • Země se středním rizikem, pro Čechy platí stejná pravidla jako u zelené kategorie, tedy návrat bez testu a karantény. Cizinci přijíždějící do Česka se budou muset nadále prokazovat negativním testem na covid-19 nebo nastoupit do 14denní karantény.
  • Při vstupu do Česka z těchto zemí platí povinnost prokázat se negativním testem na covid-19 nebo nastoupit do 14denní karantény.
  • České ministerstvo zahraničí doporučuje vycestovat do těchto zemí jen v nezbytných případech. Při návratu platí povinnost prokázat se negativním testem na covid-19 nebo nastoupit do 14denní karantény a také informovat krajskou hygienickou stanici.
 

Právě se děje

před 3 hodinami

Série explozí v Íránu pokračuje. V Teheránu vybuchly lahve s plynem

Rezidenční budovou v íránské metropoli Teheránu v sobotu otřásl výbuch plynu. Jeden člověk utrpěl zranění. Podle tamních hasičů explodovalo několik tlakových nádob s plynem, jež byly uloženy ve sklepě budovy.

V Íránu v posledních týdnech došlo k řadě výbuchů. V úterý zemřeli dva lidé po explozi na jihu metropole, minulý čtvrtek pak vypukl požár v jaderném provozu v íránském Natanzu, které je centrem programu na obohacování uranu v zemi. Úřady následně uvedly, že tam oheň způsobil rozsáhlé škody. Minulý týden rovněž zemřelo 19 lidí po výbuchu v nemocnici na severu Teheránu, který podle místních činitelů rovněž způsobil únik plynu.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Pekhartův gól pomohl Legii Varšava k polskému titulu

Fotbalista Tomáš Pekhart získal s Legií Varšava polský titul. Český útočník vstřelil úvodní branku utkání 5. kola ligové nadstavby, ve kterém Legia doma porazila Cracovii Krakov 2:0 a má jistotu prvního místa. Pekhart se trefil poprvé od 7. června a celkově popáté v ročníku po zimním příchodu ze španělského druholigového Las Palmas.

V zápase, který byl po poločase na několik minut přerušen kvůli výtržnostem fanoušků, měl Pekhart další šanci na skórování těsně před koncem. Jeho střelu však soupeř před brankovou čárou zblokoval.

Varšavský tým má jistotu titulu, který získalo mužstvo z hlavního města po roční odmlce, dvě kola před koncem nadstavby. Ligu vyhrála Legia počtrnácté, čímž se vyrovnala nejúspěšnějším polským celkům Ruchu Chorzów a Górniku Zabrze.

Další zprávy