Opozice prosadila výzvy pro vládu, komise k nákupu ochranných pomůcek ale nevznikne

ČTK Domácí ČTK, Domácí
Aktualizováno 4. 6. 2020 21:23
Pravicová opozice spolu s SPD na mimořádné schůzi prosadila, aby ministerstvo zdravotnictví do konce července zpracovalo systém pandemických stupňů pohotovosti. Do konce září pak má resort aktualizovat typový pandemický plán a v případě druhé vlny epidemie koronaviru podle něj postupovat. Zároveň si od vlády vyžádala jednou za tři měsíce informaci, jaká opatření kabinet připravuje.
PŘÍMÝ PŘENOS: Jednání Poslanecké sněmovny | Video: Poslanecká sněmovna

"Není možné při případné druhé vlně znovu vypnout Českou republiku. Byla by to obrovská chyba. Otázka, jak postavit Česko zpět na nohy, je předmětem politického boje," prohlásil předseda ODS Petr Fiala.

Posléze se pozastavil nad tím, že u této debaty ve sněmovně chybí většina členů vlády. Řada ministrů včetně vicepremiérů Jana Hamáčka (ČSSD) a Karla Havlíčka (za ANO) i premiér Andrej Babiš (ANO) se ze zasedání omluvili.

"U tak závažné věci by tady měla být většina členů vlády v čele s premiérem, ale prostě tu nejsou a to já považuji za špatné. Ze strany vlády je to neúcta k Poslanecké sněmovně," kritizoval Fiala. V lavicích za ním v tu chvíli seděla jen ministryně financí Alena Schillerová a ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (oba za ANO). 

Nepřítomnost premiéra vysvětlovala poslankyně jeho hnutí Věra Procházková. "Mně fakt nevadí, že tady premiér není, ani trošku mi to nevadí. Víte proč?  Protože je v Karlovarském kraji, kde řeší Sokolovskou uhelnou, která bude propouštět minimálně tisíc lidí v co nejkratší době," vysvětlila Procházková (ANO).

Sokolovská uhelná žádá o pomoc

Sokolovská uhelná ohlásila, že v polovině roku zastaví kvůli rostoucím cenám emisních povolenek provoz plynárenské části kombinátu Vřesová a propustí asi 1000 lidí.

Premiér Andrej Babiš, ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) a ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) se ve čtvrtek sešli s vedením Sokolovské uhelné v Sokolově. Do konce června chce vláda posoudit možnosti, jak by mohla pomoci s transformací firmy. Ta už před časem navrhla vládě, aby jí stát odpustil emisní povolenky za plynárenskou část kombinátu ve Vřesové, a firma by tak mohla další tři roky zaměstnanost udržet.

I předseda Pirátů Ivan Bartoš ale označil Babišovu nepřítomnost za ostudnou. Vláda podle něj postupovala nesystematicky a měla by ze svých kroků vyvodit poučení pro případnou druhou vlnu epidemie koronaviru. Pomoci by jí v tom měla právě sněmovní debata.

Vyšetřovací komise nevznikne

Opozici se nepodařilo prosadit návrh na založení sněmovní vyšetřovací komise k ministerským nákupům zdravotnických ochranných pomůcek. Vedle vládních ANO a ČSSD jej nepodpořili ani komunisté, kteří kabinet v dolní komoře tolerují, a část poslanců hnutí SPD.

Předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) za navrhovatele připomněla, že stát nakupoval pomůcky za miliardy. "Je v zájmu Sněmovny zkontrolovat vládu, zda s penězi zacházela správně," zdůraznila. Poukázala na podezření, že tomu tak v některých případech být nemuselo.

Za vládu vystoupil proti zřízení komise ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). "Ve vyšetřovací komisi se povede politický souboj. A ten já odmítám," řekl. Vojtěch argumentoval také prověrkou Nejvyššího kontrolního úřadu, která již začala. Předseda poslanců ČSSD Jan Chvojka poznamenal, že vyšetřovací komise dosud většinou nic nedokázaly.

Podle šéfa Pirátů by nemělo už být možné, aby ministerstvo zdravotnictví nakupovalo zdravotnické prostředky šestkrát dráž než ministerstvo vnitra. Bartoš také uvedl, že vláda některé opoziční návrhy zprvu odmítla, aby je s několikatýdenním zpožděním vzala za své a prosadila.

Sněmovna měla podle předsedy Bartoše apelovat na vládu, aby uváděla jen ověřené informace, aby se neopakovala zmatečná situace o dostatečném počtu ochranných prostředků a o počtu nakažených z úvodu pandemie. Opozice požadovala také úplné a včasné zveřejňování informací o nákupu roušek, respirátorů či dezinfekce a zveřejnění skutečných majitelů dodavatelů ochranných pomůcek.

Lidovcům se také nepovedlo získat většinu členů dolní komory pro požadavek, aby vláda pro případ druhé vlny epidemie koronaviru zajistila nákupy a distribuci ochranných pomůcek a dezinfekce prostřednictvím ministerstva vnitra a Správy státních hmotných rezerv. Navrhovali to Piráti spolu s ODS, KDU-ČSL, TOP 09 a STAN. Neúspěšně také žádali o to, aby do nákupů byly více zapojeny české firmy. Proti odmítavému postoji ANO, ČSSD a KSČM jim však nepomohla ani podpora SPD.

SPD naopak uspěla s návrhem, aby ministerstvo školství do konce srpna připravilo pro školy krizový plán postupů a opatření v souvislosti s koronavirem. Plán má přesně rozlišit, která opatření jsou doporučení a která jsou právně závazná. Ve stejném termínu má ministerstvo zpracovat a zveřejnit plán komplexní podpory pro distanční výuku na školách a scénář fungování škol pro případ druhé vlny epidemie.

Přehled usnesení k hodnocení epidemie koronaviru

1. Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky

I. vyzývá vládu České republiky, aby pověřila ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy k vytvoření krizového manuálu pro školy, který bude obsahovat přesný postup a jednotlivá opatření a kde bude přesně definováno, která opatření jsou doporučující a která jsou naopak právně závazná a kterými se mají školy řídit po dobu případného vzniku epidemie;

II. vyzývá vládu České republiky, aby pověřila ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy k vypracování tohoto manuálu a jeho následnému poskytnutí školám nejpozději do 31. srpna 2020.

2. Poslanecká sněmovna apeluje na vládu, aby jednání a další aktivity Ústřední epidemiologické komise v budoucnu probíhaly na pravidelné bázi a aby byla zajištěna její spolupráce s mezinárodními partnery.

3. Poslanecká sněmovna ukládá vládě České republiky, aby v době do 30. června 2021 předkládala Poslanecké sněmovně prostřednictvím předsedy vlády alespoň jednou za tři měsíce informace o zvolených řešeních a přípravě na možný příchod další vlny epidemie koronaviru.

4. Poslanecká sněmovna žádá vládu, aby uložila ministerstvu zdravotnictví aktualizaci typového plánu epidemie - hromadné nákazy osob s termínem do 30. září 2020 a v případě druhé vlny podle něj postupovala.

5. Poslanecká sněmovna apeluje na vládu, ministerstva a podřízené organizace, aby poslancům poskytovaly informace podle platných zákonů a ve vymezených termínech.

6. Poslanecká sněmovna vyzývá vládu, aby v případě druhé vlny epidemie koronaviru poskytovala veřejnosti informace v pravidelných a předem daných intervalech, srozumitelně a věcně, v adekvátním množství a systémově pro všechny dotčené skupiny veřejnosti.

7. Poslanecká sněmovna ukládá vládě, aby představila Poslanecké sněmovně strategii testování v případě druhé vlny epidemie koronaviru, a to do 30. června 2020.

8. Poslanecká sněmovna žádá vládu, aby uložila ministerstvu zdravotnictví k dopracování koncept chytré karantény a představila jej Poslanecké sněmovně do 30. června 2020.

9. Poslanecká sněmovna žádá vládu, aby uložila ministerstvu zdravotnictví vypracovat systém pandemických stupňů pohotovosti s jasnými kroky a představila jej Poslanecké sněmovně do 30. července 2020.

10. Poslanecká sněmovna žádá vládu o zpracování a zveřejnění plánu komplexní podpory pro distanční výuku na školách do 31. srpna 2020 tak, aby tento plán mohl být realizován již od začátku školního roku 2020/2021, pokud opět dojde k omezení školní docházky.

11. Poslanecká sněmovna žádá vládu, aby připravila a zveřejnila do 31. srpna 2020 plány se scénáři, jak budou fungovat školy v případě možného dalšího epidemiologického ohrožení s tím, že připravené scénáře a navržená opatření budou řádně zdůvodněna a jejich realizace bude stanovena na základě epidemiologických indikátorů, čímž se umožní zřizovatelům, školám i veřejnosti předvídat možná opatření na základě vývoje epidemiologické situace.

12. Poslanecká sněmovna apeluje na vládu a ministerstvo kultury, aby v nové situaci připravilo strategii podpory e-knih ve veřejných knihovnách.

Benda: Přestaňte strašit

Schválení výzev adresovaných vládě předcházela debata, v níž poslanci hodnotili první vlnu epidemie nového koronaviru v Česku a opatření k prevenci případné druhé vlny. 

Z poslanců hovořil například ředitel Záchranné služby Královéhradeckého kraje Jiří Mašek (ANO), který vyzdvihl práci všech nasazených, ale naopak zkritizoval nedostatek ochranných pomůcek nebo komunikaci vlády. Nakupovat levněji ale podle něj nebylo v době krize možné. "Z Čechů se po fotbale a hokeji stali nyní experti i na koronavirus," poznamenal.

Zároveň upozornil na to, že je potřeba zpřesnit zákon o ochraně veřejného zdraví, aby nebylo nutné příště vyhlašovat krizový stav. Zdůraznil zároveň, že výrazně pomohla digitalizace zdravotnictví, jako jsou e-recepty či telefonické nebo e-mailové konzultace s lékaři, která snížila kontakt potenciálně nakažených pacientů. Podle Maška by bylo dobré, kdyby komunikace s lékaři podobně fungovala i například během chřipkových epidemií.

Poslanec Marek Benda (ODS) vyzval vládu, aby přestala vydávat restrikce a "strašit lidi" a pomohla znovu nastartovat ekonomiku. "Pojďme se vrátit do normálního stavu, přestaňte vydávat příkazy a zákazy, stejně to už občané začali ignorovat," řekl.

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) odmítl kritiku zavedených opatření i nezákonnost postupu resortu. "Tady se hodnotí ta situace, jako kdyby Česko bylo jediným ostrůvkem ve vakuu a bylo jediné, které vydávalo omezení a uzavřelo některá zařízení. Téměř všechny vyspělé státy na západě dělaly úplně stejné restrikce," připomněl. Podle něj by postupně všechna omezení měla být uvolněna v průběhu června.

Leo Luzar (KSČM) si myslí, že na hodnocení průběhu pandemie je ještě brzy, přesto je s tím, jak vláda postupovala, spokojen. "Jsem spokojen, že po prvotních váhavých krocích česká vláda udělala kus dobré práce pro své občany a kus dobré práce pro uklidnění té paniky, která vznikla. Jak poznáte, že se panika uklidnila? Když většina lidí začne k tomu nebezpečí přistupovat s humorem," uvedl Luzar.

Poslankyně Tereza Hyťhová (SPD) komentovala především situaci ve školství a zkritizovala současný systém výuky na prvním stupni, který je založen na dobrovolnosti, i nejasnou metodiku. Požaduje také krizový manuál pro školy s přesným postupem, který by rozlišoval, která opatření jsou závazná a která jsou na úrovni doporučení.

 

Právě se děje

Další zprávy