Virus v Číně mutuje. Má delší inkubační dobu a mezi lidmi se dokáže snadněji šířit

Simona Fendrychová Simona Fendrychová
28. 5. 2020 6:40
Čína se potýká s novým ohniskem epidemie koronaviru, který se ale tentokrát chová jinak - například déle trvá, než se v těle projeví. Podle lékařů virus nejspíš zmutoval. Mutace virů ale není nic neobvyklého, děje se běžně. Moc se toho bát nemusíme, virus nechce svého nositele zabít, spíš se víc rozmnožit, vysvětluje virolog Jiří Černý.
Obyvatelé Wu-chanu stojí ve frontě na testy na koronavirus. Místní úřady chtějí otestovat všech 11 milionů obyvatel.
Obyvatelé Wu-chanu stojí ve frontě na testy na koronavirus. Místní úřady chtějí otestovat všech 11 milionů obyvatel. | Foto: Reuters

Na severovýchodě Číny začala minulý týden platit pro více než sto milionů obyvatel nová karanténní opatření. Téměř půl roku od objevení koronaviru, který způsobil současnou pandemii, čínská vláda v této oblasti omezila dopravu, zavřela školy a nařídila nosit roušky.

Nově nakažených je jen několik desítek, panují ale obavy z druhé vlny epidemie a čínská vláda je připravená zavést stejně přísná opatření jako na začátku roku, kdy se nemocní počítali na tisíce. Ekonomické dopady druhé vlny epidemie by byly ještě ničivější.

První případ se objevil 7. května nedaleko hranic s Ruskem a Severní Koreou. Za dva týdny se nakazilo přes 40 lidí, což je s počátkem pandemie ve Wu-chanu nesrovnatelně nízké číslo - ve Wu-chanu se nakazilo celkem asi 70 tisíc lidí. Čínské lékaře ale znepokojuje to, že virus se v těle nositelů tentokrát chová trochu jinak.

Inkubační doba je i delší než dva týdny, a tak pacienti na severovýchodě Číny mnohem déle nevykazují žádné příznaky. Testy také nákazu dlouho neodhalí. Virus se tak může snadněji rozšířit dál, než ho lékaři odhalí.

"Je to ukázka mutace, to ale není nic neobvyklého, viry mutují běžně. Nějak extrémně moc se toho bát nemusíme," uvedl pro server Aktuálně.cz český evoluční virolog Jiří Černý z České zemědělské univerzity v Praze. 

Důležité je testovat

Podle něj to nemusí nutně znamenat, že když se objeví druhá vlna epidemie a virus bude zmutovaný, nebudou nám stačit opatření, která jsme zavedli dříve. Ani delší inkubační doba by prý neznamenala, že nebude stačit například dvoutýdenní karanténa. Ta je jen preventivní.

"Těch čtrnáct dní, které se udávají, nejsou žádné přísně stanovené číslo od Boha. Dva týdny se stanovily proto, že jsme v minulosti vypozorovali, že to v drtivé většině případů stačí. Tahle slepá karanténa se dá ale nahradit rozsáhlejším testováním," míní Černý.

Důležité podle něj bude, jak snadno půjde zmutovaný virus pomocí testů objevit. Karanténa je odvozená od délky inkubační doby, kdy je pacient nakažlivý, ale nemá žádné příznaky a nemusí ani vědět, že se koronavirem nakazil. Pokud lékaři dokážou pomocí testů odhalit virus už několik dní po nakažení, není nutné stanovovat preventivní karanténu pro každého, kdo se s virem mohl setkat. 

Proto je podle Černého kvalitní testování zásadní a bylo by ideální, kdyby nahradilo plošné uvalování preventivní karantény na lidi nebo oblasti, kde se koronavirus objevil. Pak by bylo jedno, jestli má zmutovaný virus inkubační dobu delší.

Wuchanský koronavirus, který se začal šířit z čínského města na začátku roku, nejspíš zmutoval už mnohokrát. Na různých místech ve světě navíc může mutovat různým způsobem. "Jen některé mutace se projeví změnou v genetické struktuře viru nebo tím, jak se virus chová. Mnoho mutací k žádným viditelným změnám nevede," citovala agentura Bloomberg lékaře Keidžiho Fukudu z Hongkongské univerzity.

Virus je vždycky napřed

Mutace ale mohou zkomplikovat vývoj vakcíny. "Vždycky je to závod a virus nebo infekční onemocnění má náskok," popisuje práci na případném objevení vakcíny nebo léku Jiří Černý. "Málokdy se stane, že ho doženeme, nebo že ho dokonce předeženeme."

Čína, kde se šíření onemocnění covid-19 nyní zpomalilo, proto nepolevuje. Ve Wu-chanu chce vláda například otestovat všech 11 milionů obyvatel, ačkoliv nutnost tak plošného testování někteří odborníci zpochybňují. Během dvou týdnů provedly úřady už 6,5 milionu testů.

Případná druhá vlna ale nemusí být podle Jiřího Černého horší nebo nebezpečnější. "Každá mutace nese potenciální riziko. Virus může získat novou vlastnost, kterou budeme muset zkoumat. Obecně ale platí, že virus nechce svého hostitele zabít. Chce se co nejvíce rozmnožit. Dá se tedy očekávat, že hodně mutací se bude ubírat právě tímto směrem," vysvětluje odborník a vyjmenovává příklady virů, které s lidmi žijí už dlouho. Třeba virus způsobující herpes žije v těle nositele bez povšimnutí až do chvíle, kdy se aktivuje a dotyčnému se objeví opar.

"Je teoretická šance, že se z koronaviru časem stane něco, co by se dalo srovnat se sezonní chřipkou," dodává Černý.

Video: Wuchanská laboratoř se brání nařčení, že vypustila nový typ koronaviru

2 minuty - Wuchanská laboratoř se brání (video z 25. května 2020) | Video: Martin Krepindl, Jakub Zuzánek
 

Právě se děje

Další zprávy