Lidé během koronakrize takřka přestali používat hotovost. Vzdát se jí ovšem nechtějí

Ekonomika Ekonomika
28. 5. 2020 11:08
Pandemie koronaviru posílila zvyk Čechů nakupovat po internetu a v obchodech volit spíše bezkontaktní platby. Ukázal to nový průzkum České bankovní asociace. Někteří lidé podle něj v poslední době omezili výběry z bankomatů, protože se hotovosti báli a nebo ji vůbec nepotřebovali. Omezovat peníze ale Češi nechtějí - čím dál více z nich by považovalo zrušení hotovosti za omezení své osobní svobody.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Shutterstock

Obecně nejoblíbenějším platebním prostředkem Čechů jsou platební karty. Zatímco debetní kartou v obchodě platí 77 procent a kreditní dvacet procent, hotovost používá 70 procent respondentů. Češi si také zvykají na moderní způsoby placení, když tím nejčastějším je bezkontaktní platba přiložením mobilního telefonu, případně hodinek. Hotovost je jedinou variantou placení už jen pro desetinu lidí, zejména staršího věku.

Platit bezkontaktně v posledních měsících začali i ti, kteří tuto možnost předtím příliš nevyužívali (35 procent). "Zejména na začátku pandemie nebyl zmapován způsob a intenzita přenosu viru, lidé se proto vyhýbali manipulaci s penězi a jakéhokoliv kontaktu s cizím předmětem, tedy i platebními terminály. Některé země EU z tohoto důvodu zvýšily limit pro bezkontaktní placení kartou," uvedl poradce asociace pro platební styk Tomáš Hládek.

Na půdě asociace se o takové možnosti diskutovalo, nicméně nakonec se banky rozhodly k takovému kroku nepřistoupit. Současná hranice 500 Kč podle průzkumu asociace vyhovuje téměř 60 procentům Čechů a více než pětina tuto hranici vůbec neřeší.

Změny limitu by jednoznačně vyvolaly náklady jak na straně obchodníků, tak i bank, kterým by podle něj navíc přinesly i zvýšení rizika ztrát plynoucích ze zneužití bezkontaktních karet.

I přes nástup digitalizace se ale mají Češi hotovost rádi. Ještě v únoru ji využívalo k placení na 70 procent z nich. Pro výběr hotovosti využívá bankomaty zpravidla jednou měsíčně skoro 60 procent respondentů, 21 procent z nich pak jednou týdně a 17 procent hotovost nevybírá vůbec.

Foto: ČBA

"Z dlouhodobého pohledu vybíráme v čím dál delších frekvencích, což je dáno především postupnou digitalizací společnosti. Dnes totiž například platební kartou, ať už ji máme fyzicky v ruce či nahranou v mobilu nebo v hodinkách, zaplatíme na více místech než tomu bylo dříve," dodává ředitelka výzkumu agentury SC&C Jana Hamanová.

Digitalizace se podle ní dotkla i samotných bankomatů - a to v podobě bezkontaktních výběrů, které podle průzkumu asociace využívá stále více dotázaných, tedy 38 procent z nich.

Případné zrušení hotovosti by ovšem čím dál více dotázaných považovalo za omezení své svobody spíše než zjednodušení života.

V krizi méně výběrů

Čtvrtina Čechů přiznala, že během pandemie hotovost z bankomatů přestala úplně vybírat. Překvapivě pouze pět procent z nich k tomu vedl strach z hotovosti, pětina uvedla, že v této době jednoduše hotovost nepotřebovali.

Foto: ČBA

Průzkum se zaměřil i na otázku vkladomatů, které se zejména ve větších městech objevují čím dál častěji. Na 65 procent Čechů však vkladomat nepoužívá. "Nižší procento využívání vkladomatů je dáno zkrátka tím, že lidé nemají k využití takové služby důvod. Pokud nepodnikají třeba ve službách či v obchodě, přebytečnou hotovost, kterou by potřebovali uložit, prostě nemají jak získat," dodal Hládek.

Změny na e-shopech

S ohledem na pandemii se ale změnilo i nákupní chování Čechů. Díky uzavření kamenných obchodů a omezení pohybu načerpali zkušenost s nákupem online i noví zákazníci - šlo o tři procenta dotázaných. Pětina Čechů pak přiznala, že na internetu začala nakupovat častěji a šest procent z nich začalo na internetu nakupovat i věci, které předtím nekupovalo.

Češi při svých online nákupech tradičně nejčastěji využívají stolní počítač či notebook. 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 6 hodinami

Ondra a Adamovská jsou mistry republiky v boulderingu

Olympionik Adam Ondra a Eliška Adamovská vyhráli mistrovství republiky v boulderingu. Oba favorizovaní sportovní lezci ve finále šampionátu ve Slaném pokořili jako jediní všechny čtyři cesty.

Za bývalým mistrem světa v boulderingu i v lezení na obtížnost Ondrou, který v Tokiu nenaplnil medailové ambice a v olympijském finále skončil šestý, skončil hlavní soupeř Martin Stráník. Ten měl "topy" tři. Bronz získal Štěpán Volf.

Adamovská, jež v červenci vyhrála v Brianconu závod Světového poháru v obtížnosti, dnes ve Slaném zvítězila před Michaelou Smetanovou a Markétou Janošovou.

Další zprávy