V Česku bylo ve čtvrtek potvrzeno 93 nových případů nemoci covid-19. Ve srovnání s předchozím dnem to bylo o 34 případů méně. Nemocných je v současnosti 2892. Od začátku epidemie zemřelo v Česku v souvislosti s koronavirem 345 lidí z celkového počtu 10 870 nakažených. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví k dnešním 09:00.
Laboratoře v Česku provedly ve čtvrtek 2930 testů. Pozitivních bylo 3,17 procenta z nich. Oproti předchozím dnům počet testovaných výrazně klesl. Ve středu jich bylo 4182, v úterý 4576.
Na dole ČSM-Sever ve Stonavě na Karvinsku začalo v pátek ráno další plošné testování pracovníků OKD na koronavirus. Potrvá do začátku příštího týdne, nejpozději by mělo skončit v úterý. K pátečním 07:00 bylo odebráno přes 200 vzorků, vyhodnotí se prostřednictvím laboratorního PCR testu. Testování je bez problémů, řekla mluvčí OKD Naďa Chattová. Celkem má podstoupit testy přes 3000 lidí.
Nejvíce nakažených v Praze hygienici evidují v Praze 4, kde byla dosud nemoc diagnostikována u 640 lidí. V žádném jiném pražském obvodu zatím počet nakažených nepřesáhl 300. Přepočítáno na obyvatele je na tom ale nejhůře Praha 1, kde na 100 000 lidí připadá zhruba 248 případů nemoci.
Rychle rostoucí počty nových případů koronaviru na jihu Spojených států představují vážný problém. Na první tiskové konferenci, kterou po mnoha týdnech uspořádal krizový štáb Bílého domu, to dnes prohlásil uznávaný epidemiolog Anthony Fauci.
Viceprezident Mike Pence, který je hlavním koordinátorem boje proti pandemii, veřejnost ujišťoval, že nynější situace není tak vážná, jako ta, v níž se před několika měsíci nacházel především severovýchod USA.
Začala "virtuální Strážnice", náhrada za zrušený folklorní svátek. Pandemie koronaviru sice letos neumožnila uspořádat festival ve Strážnici v tradiční podobě, milovníci folkloru si přesto nenechali přehlídku vzít. Přenesli ji do virtuálního prostoru internetu a sociálních sítí. Od dnešního večera lze přes facebook nebo YouTube sledovat desítky živých i archivních vystoupení.
Britové i přes doporučení vlády vyrazili na pláže. Vylákalo je tam horké počasí.
Spojené státy a Brazílie, dvě země nejhůře postižené pandemií způsobenou koronavirem, zatím stále svádějí s nemocí covid-19 urputný boj a šíření nákazy se jim nedaří zastavit. V obou státech za poslední den shodně přibylo téměř 40.000 nových případů infekce. Americké státy Texas a Florida znovu zpřísňují restrikce, Florida ohlásila dosud nejvyšší denní počet nakažených. V Evropě se naproti tomu situace zlepšuje, i když v některých zemích se objevila nová ohniska nákazy. Prezidentka Evropské centrální banky (ECB) Christine Lagardeová řekla, že eurozóna má zřejmě už tu nejhorší část hospodářské krize způsobené pandemií za sebou, firmy ale dál počítají ztráty a hlásí rekordní poklesy tržeb.
V Praze za týden opět přibyla asi stovka nemocných covidem-19. V hlavním městě se dosud nakazilo 2363 lidí, od minulého pátku se počet zvýšil o 92, vyplývá z údajů k dnešním 18:00 na webu pražské hygienické stanice. O týden dřív počet nakažených stoupl o 98. Vyléčilo se 1508 lidí, téměř dvě třetiny nemocných. V uplynulém týdnu přibylo 36 uzdravených. Počet úmrtí s covidem-19 vzrostl za týden o čtyři na 96. Prahu hygienici řadí mezi ohniska nemoci v Česku.
Koronavirem je nakažených 16 basketbalistů NBA. Zhruba pět týdnů před restartem NBA mělo pozitivní test na koronavirus celkem 16 basketbalistů z klubů soutěže. Liga dnes oznámila, že se jedná o pět procent z 302 hráčů, kteří se podrobili testům v úterý.
Za dnešek zatím přibylo 53 nových případů covidu-19. Nemocných je v současnosti 2913, skoro tři čtvrtiny nakažených se již z choroby vyléčily. Od začátku epidemie zemřelo v Česku v souvislosti s koronavirem 346 lidí z celkového počtu 10 923 nakažených. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví k dnešním 17:30.
V Karlovarském kraji je aktuálně už jen jeden případ onemocnění covid-19. Ještě před týdnem hygienici evidovali 12 nakažených. Od počátku pandemie se v kraji nakazilo celkem 489 lidí, 39 s nemocí covid-19 zemřelo. Výrazně klesnul i počet testovaných, vyplývá z aktuálních údajů Krajské hygienické stanice Karlovy Vary.
Švédsku se nelíbí výklad WHO o situaci v zemi. Za naprostou chybu a nesprávný výklad dat považuje hlavní švédský epidemiolog Anders Tegnell varování od Světové zdravotnické organizace (WHO), která upozornila na nové šíření koronaviru v zemi. Dnes o tom informoval portál BBC. WHO ve čtvrtek upozornila, že Švédsko a dalších deset států v evropském regionu čelí novému nárůstu případů infekce a že pokud situace v těchto zemích zůstane nekontrolována, hrozí zhroucení tamních zdravotních systémů.
O státní dotaci na komerční nájem v programu COVID nájemné se od rána přihlásily stovky zájemců. Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO), pod který program spadá, k 16:00 eviduje 660 rozpracovaných žádostí. Dokončeno jich bylo 94 zhruba za 13 milionů korun. ČTK to sdělila mluvčí ministerstva Štěpánka Filipová. Podle informací na webu MPO by v případě správně podané žádosti měli podnikatelé peníze dostat na účet do dvou až tří týdnů.
Británie hlásí 186 nových obětí covidu, nejvíc od půlky června. Komplikacím spojeným s nákazou koronavirem v Británii za poslední den podlehlo dalších 186 lidí, což je nejvyšší denní bilance od začátku minulého týdne. Nových případů infekce přibyla za 24 hodin zhruba tisícovka, což byl naopak menší přírůstek než ve čtvrtek. Informovalo o tom dnes ministerstvo zdravotnictví.
Ve Středočeském kraji za uplynulý týden přibylo 31 případů koronaviru. Od začátku pandemie testy odhalily v regionu nákazu u 1173 lidí, z toho 23 nakažených zemřelo, žádné úmrtí kvůli koronaviru v posledních dvou týdnech nepřibylo. Většina nemocných se uzdravila. Nemocných s potvrzenou nákazou zůstává v kraji 125. Na webu to dnes uvedli krajští hygienici.
Studie Barcelonské univerzity (UB) odhalila koronavirus ve vzorcích odpadních vod z Barcelony už z března 2019. Pokud se závěry této studie potvrdí, znamenalo by to, že koronavirus oficiálně odhalený loni v prosinci v Číně mohl být v Evropě už mnohem dříve, než se dosud předpokládá. Podle španělských médií studie UB ještě čeká na další ověření.
Studie barcelonské univerzity zkoumala kvůli pandemii také zmrazené vzorky odpadních vod z období od ledna 2018 do prosince 2019 a došla k překvapivému výsledku. "Všechny vzorky byly negativní na SARS-CoV-2 s výjimkou toho z 12. března 2019, v němž byla prokázána sice malá, ale jasná přítomnost SARS-CoV-2," citovala šéfa studie Alberta Bosche univerzita ve svém dnes zveřejněném prohlášení.
V pěti nemocnicích v Ústeckém kraji spadajících pod Krajskou zdravotní budou odběrová pracoviště na testování koronaviru přijímat od 1. července pouze objednané pacienty. Předpokládá se, že odběrová pracoviště v nemocnicích v Děčíně, Ústí nad Labem, Teplicích, Chomutově a Mostě budou otevřená zhruba jednu hodinu týdně. Společnost o tom dnes informovala v tiskové zprávě.
"Rizikoví pacienti nastupující k plánované hospitalizaci, propuštění do domácího léčení vyžadující test před překladem do domovů důchodců či jiných zařízení sociálních služeb, budou odebíráni na jednotlivých zdravotnických pracovištích našich nemocnic," uvedl Tomáš Hrubý, náměstek pro řízení zdravotní péče Krajské zdravotní.
V Královéhradecké kraji v posledních dnech přibylo proti předchozímu obdobím výrazněji potvrzených případů nákazy covid-19. Za poslední týden počet nových případů vzrostl o deset na dnešních 216. V předchozích třech týdnech od 29. května do 19. června přibylo dohromady devět případů nákazy. Zhruba 90 procent nakažených se z nemoci vyléčilo. Vyplývá to z dnešních dat ministerstva zdravotnictví.
České dráhy na jižní Moravě obnoví od července dosud omezené spoje. Od 1. července znovu vyjedou dříve odřeknuté spoje v úseku mezi Boskovicemi a Velkými Opatovicemi a také noční víkendové spoje v okolí Brna. V tiskové zprávě to uvedla mluvčí Českých drah Vanda Rajnochová. V kraji byla doprava omezena tak jako jinde kvůli koronaviru.
Eurozóna má zřejmě už tu nejhorší část hospodářské krize způsobené pandemií nemoci covid-19 za sebou, zotavení ale bude spíše nerovnoměrné. Uvedla to dnes prezidentka Evropské centrální banky Christine Lagardeová.
"Pravděpodobně už jsme za nejnižším bodem," řekla na neformálním setkání představitelů nejdůležitějších evropských podniků a celosvětově uznávaných odborníků nazvaném Northern Light Summit.
Spojené státy ve čtvrtek podle informací americké Univerzity Johnse Hopkinse (JHU) ohlásily téměř 40 tisíc nových případů koronaviru. Nárůst televize CNN původně označovala za nejvyšší od začátku pandemie. Později však s odvoláním na aktualizovanou bilanci JHU uvedla, že do ní byly zahrnuty i případy z předchozích dní. Ve stejný den koronavirem nejpostiženější země světa také ohlásila, že dalších více než 2400 nakažených zemřelo.
Ve čtvrtek podle JHU Spojené státy informovaly o dalších 39 972 nakažených a 2 425 mrtvých. Do statistiky jsou zahrnuty případy ze všech 50 států, federálního území District of Columbia, kde leží hlavní město Washington, dalších amerických území i repatriovaných osob.
Slovensko poprvé od konce dubna zaznamenalo tři dny po sobě dvouciferný počet nových případů. Infikovaní přibývají zejména v jednom z okresů na severu země, kde úřady v reakci zavedly omezení ve snaze šíření choroby covid-19 zpomalit.
Ve čtvrtek testy odhalily na Slovensku dalších 13 nakažených koronavirem, z toho sedm pacientů pochází z okresu Čadca nedaleko hranic s Českem. Také ve středu byla zhruba polovina z 23 potvrzených případů infekce zjištěna právě ve zmíněném regionu. Celkově tam hygienici hlásí tři desítky nakažených.
V Jihomoravském kraji přibylo za poslední týden 33 případů nemoci covid-19. Celkem je tak od začátku pandemie 650 potvrzených případů, 527 lidí se vyléčilo. V tiskové zprávě to dnes uvedla ředitelka protiepidemického odboru jihomoravské hygienické stanice Renata Ciupek. S nemocí zemřelo 20 lidí.
Nárůst je obdobný jako o týden dříve, kdy bylo 27 nových případů. "Aktuální případy jsou z okruhu těsných a dlouhodobých rodinných kontaktů. V naprosté většině jsou to případy se zcela minimálními příznaky, bez jakýchkoliv závažnějších problémů," uvedla Ciupek.
Průběh koronavirové nákazy u většiny dětí v Evropě je pouze mírný, úmrtí jsou velmi vzácná. Významná část infikovaných dětí ale potřebuje intenzivní lékařskou péči. Vyplývá to z vědecké studie, kterou zveřejnil odborný časopis zaměřený na lékařskou vědu The Lancet.
Část dětí pozitivně testovaných na koronavirus (16 procent) dokonce neměla žádné příznaky - test podstoupily kvůli tomu, že se dostaly do kontaktu s nakaženým.
Na Vysočině má aktuálně onemocnění covid-19 pět lidí. Od minulého pátku přibyly v tomto kraji dva potvrzené případy této nemoci. Vyplývá to z údajů, které na svém webu zveřejňuje krajská hygienická stanice. Od začátku pandemie se v kraji nakazilo 192 lidí, čtyři pozitivně testovaní zemřeli.
"Stav na Vysočině je stabilizovaný. Máme buď nulový výskyt, nebo sporadický," řekl dnes Jiří Kos, ředitel sekce ochrany a podpory veřejného zdraví krajské hygienické stanice v Jihlavě. Dodal, že případy onemocnění covid-19, které se objevily v posledních týdnech, byly izolované. "Dá se říci, že většina souvisela s migrací ze zahraničí. Buď to byli cizinci, nebo někdo, kdo pobyl nějakou dobu v zahraničí," řekl.
Letošní cyrilometodějské slavnosti na Velehradě na Uherskohradišťsku budou také poctou lidem, kteří byli v "první linii" boje proti koronaviru. Připomenou také 75 let od konce druhé světové války. Novinářům to dnes ve Zlíně řekl tajemník slavností Josef Kořenek. Dny lidí dobré vůle patří k největším církevním akcím v zemi, tradičně je navštěvují desetitisíce lidí, loni jich bylo asi 40 000. Letos jich 4. a 5. července bude moci být vždy jen jeden tisíc, do poutního areálu se dostanou jen lidé s místenkou.
Vzhledem k omezením kvůli epidemii koronaviru bude výrazně omezený i program, v sobotu večer se uskuteční jen benefiční koncert, v neděli slavnostní bohoslužba. Například tradiční setkání vozíčkářů se posune na další týden, neuskuteční se aktivity pro rodiny.
Společnost CovidPass dnes spustila aplikaci, která prokazuje bezinfekčnost uživatele na koronavirus nebo jiné onemocnění. Aplikace se zabezpečenou databází s výsledky testů slouží v počítači nebo na mobilu jako doklad, že uživatel testem prošel, a navíc v případě potřeby zajistí nejbližší testovací místo. Postupně by měla zahrnovat desítky odběrných míst s denní kapacitou přes 10 000 testů. Stát se zatím na řešení nijak nepodílí. Na dnešní tiskové konferenci to uvedli zástupci společnosti.
Rusko oznámilo 6800 nových případů nákazy koronavirem za 24 uplynulých hodin, píše agentura Reuters. Je to poprvé od konce dubna, kdy se denní přírůstek infikovaných drží pod hranicí 7000. Za poslední den také v Rusku přibylo 176 úmrtí majících souvislost s covidem-19. V nejrozlehlejší zemi světa se od začátku pandemie nakazilo 620 794 lidí, celkem 8781 lidí nákaze podlehlo.
V Moravskoslezském kraji za poslední týden výrazně přibylo lidí nakažených koronavirem, nově onemocnělo covidem-19 235 osob. Minulý pátek přitom týdenní nárůst představoval 132 nových případů. Aktuálně hygienici v kraji evidují od počátku pandemie 2122 nemocných, minulý pátek jich bylo 1887. Největší přírůstky připadají na Karvinsko a Frýdecko-Místecko, kde jsou lokální ohniska nákazy. Vyplývá to z informací, které dnes zveřejnila Krajská hygienická stanice Ostrava.
Ve Zlínském kraji za uplynulý týden přibylo šest nových případů nákazy koronavirem, hygienici jich v kraji dosud od začátku epidemie evidují 375, před týdnem jich bylo 369. O týden dříve přibyl za sedm dní jeden případ nákazy, stejně tomu bylo i v předchozím týdnu. Již 347 lidí se z onemocnění covid-19 uzdravilo. Je to o tři víc než minulý pátek. Vyplývá to z informací krajské hygienické stanice k dnešním 09:00.
V souvislosti s onemocněním zemřeli dosud tři obyvatelé kraje, což je nejméně mezi kraji v Česku. Nejvíce zemřelých bylo v Praze, a to 105.
Polovina Němců letos vůbec nepojede na letní dovolenou a raději zůstane doma. Dovolenou v zahraničí jich v době pandemie covidu-19 plánuje méně než pětina, ukázal průzkum veřejného mínění pro veřejnoprávní televizi ARD.
Zůstat přes léto jen doma chce podle průzkumu 51 procent Němců. Plány, že vyrazí alespoň po spolkové republice, jich má 35 procent. Do jiných evropských států se chce podívat 17 procent Němců a jen dvě procenta se chystají v létě cestovat i mimo Evropu.
Největší světový výrobce sportovního oblečení a obuvi, americká společnost Nike, se ve čtvrtém fiskálním čtvrtletí propadl do ztráty. Tržby z internetového prodeje sice vzrostly, avšak nedokázaly vykompenzovat ztrátu tržeb z uzavřených obchodů po celém světě kvůli pandemii nemoci covid-19. Ztráta za tři měsíce do konce května činila 790 milionů USD (18,8 miliardy Kč) ve srovnání se ziskem 989 milionů USD ve stejném období loni, uvedla firma.
Společnost Junker v Holicích na Pardubicku bude kvůli třem pracovníkům nakaženým koronavirem zavřená tři týdny. Management rozhodl o zastavení výroby ve čtvrtek. Stovka lidí z výroby je ode dneška v karanténě, dalších zhruba 160 lidí z kanceláří je preventivně doma. ČTK to řekl ředitel firmy Karel Panuš.
"Navzdory všem velmi nadstandardním opatřením, která jsme zavedli, bohužel tato situace nastala. Od března měříme všem zaměstnancům teplotu, máme velmi přísná hygienická opatření," uvedl Panuš.
Podnikatelé mohou od pátečních 09:00 přes informační systém na webu ministerstva průmyslu a obchodu (MPO) elektronicky žádat o dotaci z programu COVID nájemné. Všechny potřebné formuláře žadatelé najdou v systému, který je celým procesem podání žádosti podle informací MPO provede. Ukončení příjmu žádostí je stanoveno na 30. září.
V Brazílii za uplynulých 24 hodin zemřelo dalších 1141 lidí na komplikace spojené s onemocněním covid-19, bilance je podobné té z předchozího dne. Jihoamerická země také zaznamenala 39 483 nově potvrzených případů, informovala s odvoláním na ministerstvo zdravotnictví agentura Reuters.
Fanoušci Liverpoolu si navzdory opatřením proti šíření koronaviru užili u stadionu Anfield v hojném počtu oslavy titulu, na který čekali třicet let. Sešlo se jich několik tisíc, byť v Anglii nadále platí zákaz shromažďování či povinnost udržovat odstup. Fotbalisté s trenéry slavili společně v liverpoolském hotelu.
Izrael a Spojené arabské emiráty (SAE) se dohodly na vědecké spolupráci v boji proti koronaviru. Oznámil to izraelský premiér Benjamin Netanjahu. Partnerství, které se podle SAE týká dvou soukromých izraelských a dvou domácích firem, se bude soustředit na výzkum a vývoj technologií, napsala agentura AFP.
Pandemie koronaviru by měla mít i do budoucna negativní dopad na návštěvnost obchodních center v Česku. Vyplývá to z průzkumu agentury Ipsos. Podle něj 24 procent nakupujících plánuje nyní do obchodních center chodit méně nebo vůbec. Chystají se v nich také utrácet méně peněz. Lidé mají strach především z ekonomických následků pandemie.
Z našich výzkumů víme, že se 55 procent lidí obává dopadu pandemie na jejich příjem, třetina pracujících se přímo obává propouštění v jejich firmě. 59 procent také říká, že bude muset nyní více šetřit," uvedl ředitel agentury Ipsos Jakub Malý. Kvůli velké koncentraci lidí a zvýšenému riziku nákazy koronavirem má z návštěvy obchodních center obavy zhruba čtvrtina Čechů.
Úřady pevninské Číny v pátek oznámily 13 dalších případů nákazy koronavirem, převážnou většinu v Pekingu. Oproti předchozímu dni jde o mírný pokles. Informovala o tom agentura Reuters.
Německo za posledních 24 hodin eviduje dalších 477 případů nákazy koronavirem, tedy méně než za předchozí den. Celkový počet infikovaných od propuknutí nákazy tím vzrostl na 192 556. Vyplývá to ze statistik, které dnes zveřejnil tamní Institut Roberta Kocha (RKI).
Na Dole ČSM-Sever ve Stonavě na Karvinsku začne další plošné testování pracovníků OKD na koronavirus. Nařídila ho Krajská hygienická stanice (KHS) v Ostravě, protože ve firmě v posledních týdnech začalo přibývat lidí, kteří se koronavirem nakazili.
Petr Kopřivík z KHS ve čtvrtek řekl, že na dolech ČSM-Sever a ČSM-Jih evidují hygienici za posledních několik týdnů 149 pozitivně testovaných. Jde o 95 zaměstnanců OKD a 54 pracovníků dodavatelských firem. Příznaky nemoci mají minimální, nebo žádné.
Podle hygieniků není jasné, zda nákaza souvisí s ohniskem na Dole Darkov, kde už je situace stabilizovaná. Řada zaměstnanců se ale pohybovala na obou dolech.
Slovenské prezidentce Zuzaně Čaputové vyšel negativní test na koronavirus, čeká však až výsledky definitivně potvrdí další testy. Nákaza se neprokázala ani u zaměstnance její kanceláře, který přišel do kontaktu s infikovanou osobou. Agentuře TASR to řekl mluvčí prezidentky Martin Strižinec.
Americký stát Texas kvůli rostoucímu počtu nově nakažených koronavirem dočasně pozastaví otevírání tamní ekonomiky. V New Yorku, který byl dříve ohniskem pandemie v USA, dnes naopak poprvé od poloviny března klesl počet hospitalizovaných lidí pod hranici 1000. Podle odhadu expertů ze Střediska pro kontrolu a prevenci nemocí se koronavirem zřejmě nakazilo přes 20 milionů Američanů, což je asi desetkrát více, než kolik vykazují oficiální statistiky.
Davy Britů obsadily pláže na jihu Anglie bez ohledu na epidemii. Nelegální parkování, hromady odpadků, dopravní chaos, noční kempování, napadání a nadměrnou konzumaci alkoholu zažívají anglická přímořská letoviska. Davy Britů tam míří navzdory epidemii covidu-19 od středy, aby unikly mimořádnému vedru. Dnes na letišti Heathrow teploměry naměřily přes 33 stupňů Celsia, ve středu 32,6 stupně. Problémy a incidenty ohlásily úřady pobřežních měst Christchurch, Bournemouth a Poole.
Přes 500 osobností a institucí politického a veřejného života z celého světa podepsalo otevřený dopis na podporu demokracie, v němž varují před zneužitím pandemie covidu-19 vládami k prosazení nedemokratických kroků. Koronavirus se nadále ve světě šíří, ačkoli v Evropě se situace podle šéfa Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedrose Adhanoma Ghebreyesuse již zlepšila. Mezitím Německo s Francií oznámily, že WHO po výpadku amerických finančních příspěvků politicky i finančně podpoří.
Valná hromada Lufthansy schválila vládní záchranný balík v celkové výši devíti miliard eur (241 miliard Kč). Firma se tak vyhnula riziku bankrotu.
Ve firmě Junker v Holicích mají tři lidé koronavirus, 98 lidí z výrobní haly, kde pracovali, jde do karantény.
Ve středu počet potvrzených případů nemoci covid-19 v Česku stoupl o 127, což je nejvyšší denní nárůst od 21. dubna.
Dnes zatím přibylo 53 nakažených. Od začátku epidemie se novým koronavirem v Česku nakazilo 10 830 lidí, z nichž se už přes 70 procent uzdravilo. V souvislosti s koronavirem dosud zemřelo 345 lidí, šest z nich tuto středu a jeden dnes.
Úřady ve slovenském městě Čadca, které leží nedaleko hranic s Českem, se rozhodly kvůli koronaviru uzavřít školy a další veřejné prostory. Oznámilo to dnes město. V regionu, kde za poslední dva dny přibylo 18 infikovaných, se neuskuteční ani naplánované veřejné akce. Slovensko má však jen 150 aktivních případů nákazy koronavirem.
Mezi zahraniční a tuzemskou dovolenou nyní váhá o 21 procent Čechů víc než v dubnu. V době nouzového stavu a uzavřených hranic plánovalo léto strávit v České republice 58 procent lidí, aktuálně jich je 47 procent. U domácí dovolené je největší motivací podpora českých podnikatelů. Ze zahraničních pobytů je největší zájem o Slovensko, Chorvatsko a Řecko. Vyplývá to z aktuálního průzkumu cestovního portálu Skrz.cz.
Testy v Libereckém kraji odhalily další čtyři nakažené covidem-19. V souvislosti v libereckým výrobcem autosoučástí Magna Exteriors (Bohemia) už krajští hygienici evidují 45 nemocných. Nakažení jsou nejen mezi zaměstnanci, nemocní jsou i jejich rodinní příslušníci a lidé z ubytoven, kde bydlí zahraniční dělníci. Nakažení jsou i v dalších libereckých závodech, jde ale o jednotlivce, řekl ředitel Krajské hygienické stanice v Liberci Vladimír Valenta.
Remdesivir, který v Gilead Sciences vyvinul tým pod vedením Čecha Tomáše Cihláře, už pro nouzové použití pro nemocné ze závažným průběhem nemoci covid-19 schválily Spojené státy, Indie a Jižní Korea. Plně schválen byl tento lék v Japonsku.
Přípravek remdesivir budou moci pod názvem Veklury předepisovat lékaři v Evropské unii, jakmile to schválí Evropská komise. Ta se obvykle řídí doporučením výboru, který nyní léčbu remdesivirem schválil, poznamenala agentura Reuters.
Evropská léková agentura (EMA) doporučila, aby byl remdesivir podmínečně schválen pro léčbu pacientů s koronavirem. Budou ho smět předepisovat lékaři.
V rakouském alpském středisku Ischgl, které bylo ohniskem nákazy v zemi, má protilátky na koronavirus vyvinuté více než 42 procent obyvatel. Jen zlomek byl přitom již dříve pozitivně testován na covid-19. Vyplývá to z rozsáhlé studie Lékařské univerzity v Innsbrucku.
Celkový počet úmrtí spojených s nemocí covid-19 v Íránu překročil 10 tisíc, napsala dnes agentura Reuters s odvoláním na informace z íránského ministerstva zdravotnictví. Za posledních 24 hodin přibylo 134 obětí. Již sedmý den po sobě tak počet mrtvých překročil stovku.
Pracovníci dolů ČSM-Sever a ČSM-Jih společnosti OKD na Karvinsku se budou znovu plošně testovat na koronavirus SARS-CoV-2 způsobující nemoc covid-19. Nařídila to Krajská hygienická stanice (KHS) v Ostravě, protože tam během zhruba tří týdnů postupně zaevidovala 149 nakažených, uvedl Petr Kopřivík z KHS.
Počet všech lidí, kteří se od začátku epidemie nakazili v Indonésii koronavirem, překročil 50 tisíc. Za poslední den v této čtvrté nejlidnatější zemi světa přibylo 1178 infikovaných. Úmrtí pacientů s koronavirem zaznamenala Indonésie 2620, když za uplynulých 24 hodin jejich počet stoupl o 47. Indonésie má nejvíce nakažených i obětí v jihovýchodní Asii.
Počet případů nákazy koronavirem v Africe vzrostl na více než 336 tisíc. Oproti středě přibylo na kontinentě téměř 10 tisíc nakažených, uvedla agentura AP s odvoláním na údaje za afrického Centra pro kontrolu nemocí a prevenci (CDCP).
Rusko dnes oznámilo 7113 nových případů nákazy koronavirem a 92 úmrtí v uplynulých 24 hodinách. O den dříve to bylo 7176 případů a 154 úmrtí. V nejrozlehlejší zemi světa se od začátku pandemie nakazilo 613 994 lidí, celkem 8605 lidí nákaze podlehlo.
Finanční správa do středy přijala 888 800 žádostí o vyplacení příspěvku osobám samostatně výdělečně činným (OSVČ) a 59 869 žádostí o vyplacení příspěvku společníkům malých společností s ručením omezeným. V obou případech finanční správa vyřídila valnou většinu žádostí a vyplatila celkem 20,8 miliardy korun. Vyplývá to z informací, které zveřejnila na Twitteru.
🔸 AKTUÁLNÍ data ke kompenzačnímu bonusu 🔸
— Finanční správa ČR (@financnisprava) June 24, 2020
✔Zpracované žádosti od společníků malých s. r. o.:
bonusové období 1⃣ ▫ 29 946
bonusové období 2⃣ ▫ 28 784
✔Zpracované žádosti od žadatelů OSVČ:
bonusové období 1⃣ ▫ 531 266
bonusové období 2⃣ ▫ 356 880 pic.twitter.com/Fg76yo6bdr
Vláda nebude navzdory krizi způsobené pandemií covidu-19 šetřit na bezpečnosti a armádě, řekl dnes na bezpečnostní konferenci na Pražském hradě premiér Andrej Babiš (ANO). Ocenil, že ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO) se nebojí rozhodovat o vojenských nákupech. Babiš se také vymezil proti úryvku z knihy bývalého bezpečnostního poradce Bílého domu Johna Boltona s výroky českého premiéra. Česko podle premiéra směřuje k tomu, aby v roce 2024 dostála svému slibu v NATO a na obranu dávala dvě procenta HDP.
Od začátku epidemie se novým koronavirem v Česku nakazilo 10 777 lidí, z nichž se už přes 70 procent uzdravilo. V souvislosti s koronavirem dosud zemřelo 344 lidí, pět z nich tuto středu a jeden dnes. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví k dnešním 09:00. Ve středu provedly laboratoře v Česku 3765 testů na nový koronavirus, o 833 méně než v úterý. Pozitivních bylo 3,37 procenta vzorků.
Prudký nárůst prodeje bicyklů zažívají italská města od doby, co vláda ukončila přísná karanténní opatření kvůli šíření koronaviru. Lidé si kupují kola, aby se vyhnuli veřejné dopravě - a zároveň se tak snaží vyslyšet vládní výzvy, aby pomohli životnímu prostředí, napsala agentura Reuters.
V Maroku se ode dneška poprvé od půlky března otevřou kavárny, pláže, restaurace a sportoviště. Podniky však nesmí svou kapacitu naplnit na více než 50 procent. Severoafrická země také obnoví domácí železniční a leteckou dopravu. Není však zatím jasné, kdy Maroko - populární destinace evropských cestovatelů - své hranice otevře pro zahraniční turisty.
Německý Institut Roberta Kocha dnes hlásí dalších 630 případů koronavirové infekce, více než ve středu, kdy bylo nově nakažených 587.
V zemi s přibližně 83 miliony obyvatel v posledních dnech počet nově infikovaných stoupá. V posledních týdnech se denní průměr pozitivních testů pohyboval kolem 350.
Zvyšuje se rovněž takzvané reprodukční číslo, jež udává, na kolik lidí průměrně přenese virus jeden nakažený. Tento údaj se dlouho nacházel pod hranicí jedné, což značí, že je pandemie na ústupu. Od 21. června se však pohybuje v rozmezí dvou až tří.
Počet potvrzených případů nemoci covid-19 v Česku stoupl ve středu o 127. Více než 100 nových případů za den odhalily testy naposledy koncem minulého pracovního týdne.
S lepšící se situací kolem epidemie covidu-19 se dnes v Paříži po více než třech měsících částečně otevře Eiffelova věž. Jednalo se o nejdelší uzavírku známé památky od druhé světové války.
Na Eiffelovu věž bude umožněný vstup jen omezenému počtu návštěvníků s rouškami. Výtahy budou ovšem mimo provoz a zájemci budou moci po schodišti vyjít pouze do prvních dvou pater. Speciální úklidové skupiny budou přitom každé dvě hodiny dezinfikovat společné prostory na věži.
Brazílie zaznamenala 42 725 nových případů koronavirové nákazy a 1185 úmrtí lidí s covidem-19. Od počátku pandemie pátá nejlidnatější země světa eviduje téměř 1,2 milionu lidí, u nichž se potvrdil koronavirus SARS-CoV-2, a 53 830 zemřelých lidí s infekcí.
Brazílie je po Spojených státech druhou nejhůře zasaženou zemí co do počtu lidí s koronavirem i počtu úmrtí a čísla prudce narůstají. Světová zdravotnická organizace (WHO) přitom v pondělí připomněla, že brazilské statistiky jsou nižší než skutečnost, protože země provádí málo testů.
České aerolinie (ČSA) začnou od dnešního dne létat z Prahy do Londýna. Na letiště Heathrow bude dopravce létat jednou denně. Jde tak o první novou linku na pražském letišti po koronavirové krizi, další přibudou během července. Do Londýna už od pondělka létá také Ryanair, v červenci se přidají British Airways a později i easyJet.
Menšiny jako Romové jsou častěji a více zasaženy opatřeními proti koronavirové nákaze. Upozornila na to ve své dnešní zprávě mezinárodní organizace na ochranu lidských práv Amnesty International. Menšiny se podle ní stávají nepoměrně častěji terčem násilí, diskriminujících osobních kontrol, karanténních opatření či pokut.
Český Krumlov čeká kvůli dopadům koronaviru výpadek příjmů 38 milionů korun. O 9,9 milionu na 29,9 milionu korun proto radnice navýší kontokorentní úvěr na předfinancování některých investic, dále si vezme dlouhodobý úvěr 28 milionů se splatností na osm až deset. Radní také snížili běžné výdaje o 11 milionů korun. Rozhodli o tom dnes zastupitelé. Ve městě kvůli koronavirovým omezením scházejí zahraniční turisté, ročně tam jezdily až dva miliony návštěvníků.
Evropské akcie dnes výrazně oslabily kvůli obavám z dalšího šíření nákazy koronavirem. K poklesu přispěla i zpráva, že Spojené státy zvažují cla za 3,1 miliardy dolarů (přes 73 miliard Kč) na zboží z Francie, Německa, Španělska a Británie.
Indie dnes oznámila zatím nejvyšší denní přírůstek případů koronavirové infekce - ta se nově prokázala u 16 000 lidí, informuje agentura Reuters. Rekordní nárůst zaznamenalo také indické hlavní město Dillí, kde se virus za poslední den prokázal u 3900 osob. S péčí o nemocné v nově zařízených centrech pro pacienty s covidem-19 má v Dillí pomáhat armáda.
Země Evropské unie jednají o tom, pro občany kterých třetích zemí otevřou od července unijní hranice zavřené kvůli pandemii covidu-19. Mezi lidmi, kterým bude patrně ještě nějakou dobu vstup do EU zapovězen, jsou například Američané, Rusové či Brazilci. Unijní diplomaté dnes jednali o kritériích, která musejí splňovat státy, aby se dostaly na "zelený seznam". K definitivní dohodě zástupci členských zemí zatím nedospěli.
Americké státy New York, Connecticut a New Jersey nově nařizují dvoutýdenní karanténu lidem, kteří přijedou z těch oblastí Spojených států, které se potýkají s vysokou mírou nákazy koronavirem. Dnes to podle agentury Reuters oznámil newyorský guvernér Andrew Cuomo. New York a New Jersey ještě před několika týdny byly ohniskem epidemie v USA a ostatní americké státy se příjezdům návštěvníků z těchto regionů bránily, nyní je ale situace opačná.
Tuzemské cestovní kanceláře podporují prodej letních zájezdů novými službami. Nabízejí ubytovaní vyhrazené pro české turisty, plážový servis zdarma, se zahraničními partnery vyjednávají slevy na výlety či půjčovné aut. Poskytují pojištění kryjící léčebné výlohy pro případ nákazy koronavirem, případně připojištění, když zrušení zájezdu bude mít spojitost s nemocí covid-19. Vyplývá to z vyjádření zástupců cestovních kanceláří.
V Česku za úterý přibylo 89 nových případů nemoci covid-19. Je to nejvyšší denní nárůst od pátku, kdy testy prokázaly nový koronavirus u 126 lidí. Dnes zatím přibylo 77 nakažených. Od začátku epidemie se virem nakazilo 10 728 lidí, z nichž se 7588 uzdravilo a 343 zemřelo. Aktuálně tak je v Česku 2797 nakažených. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví k dnešním 17:30.
V Moravskoslezském kraji přibylo za 24 hodin 31 případů nákazy covidem-19, z nich je 25 evidováno v okrese Karviná. Od počátku pandemie bylo v kraji pozitivně testováno celkem 2078 lidí. Vyplývá to z informací, které k dnešním 15:30 zveřejnila Krajská hygienická stanice v Ostravě.
Dalších 14 lidí se koronaviru zbavilo, v kraji je celkem 1143 vyléčených. Počet lidí, kteří v kraji s covidem-19 zemřeli, stoupl o jednoho na 59.
Přes 600 000 ušitých roušek putovalo od začátku epidemie koronaviru k lidem v Česku prostřednictvím projektu Dáme roušky, za kterým stojí nezisková organizace Česko.Digital. Projekt v polovině března spojil ty, kteří roušky šili, s těmi, kteří je potřebovali. Informace o sběrných a výdejních místech roušek, o tom, kde chybí materiál k šití roušek, nebo kdo ho nabízí, lidé našli na komunitní mapě na webu projektu. "Nyní se loučí. Svůj účel splnila," sdělili dnes zástupci Česko.Digital.
Belgie od 1. července dále rozvolní opatření přijatá s cílem zabránit šíření koronaviru. Otevřou bazény či zábavní parky a lidé budou moci navštěvovat akce ve vnitřních i vnějších prostorách. Nutnost dodržovat společenský odstup zůstává v platnosti.
optávka po olověných akumulátorech z nemocnic a od výrobců potravin, kteří se snaží kvůli koronavirové pandemii zajistit záložní zdroje, pomáhá výrobců baterií a producentům olova zvládnou kolaps objednávek z automobilového sektoru. Některým producentům dokonce tato dodatečná poptávka od zákazníků mimo automobilový průmysl pomohla udržet pod kontrolou v době pandemie ceny a zabránit jejich výraznému poklesu, upozornila agentura Reuters.
Slovenská vláda dnes schválila soubor opatření, který obsahuje změny několika desítek zákonů s cílem odbourat byrokracii a zavést různé úlevy zejména podnikatelům po pandemii nemoci covid-19. Ministerstvo hospodářství označilo připravované změny za největší krok ke zlepšení podnikatelského prostředí v historii země. Zástupci podnikatelů pak novou vládu premiéra Igora Matoviče vybídli i ke zvýšení přímé finanční podpory na kompenzaci dopadů covidu-19.
U 28 ze dvou stovek migrantů, které minulý týden přivezla k Sicílii z mezinárodních vod od Libye humanitární loď Sea-Watch 3, se potvrdil koronavirus. Informovala o tom agentura ANSA s odvoláním na sicilského guvernéra Nella Musumeciho. Podle něj se tak prokázala oprávněnost jeho požadavku na umisťováni nových běženců do karantény na lodě u italského pobřeží.
V Pardubickém kraji stoupl počet nákaz koronavirem od pátku o 14 na 307. Nové případy jsou převážně z Chrudimska, kde se přes časem konala rodinná oslava. Sdělila to ředitelka protiepidemického odboru Krajské hygienické stanice Olga Hégrová.
"Během víkendu jsme zjistili osm pozitivních osob na Chrudimsku. Byla tam rodinná sešlost začátkem června, jeden z účastníků byl z Olomouckého kraje, kde se covid vyskytuje. Účastníci oslavy se tak nejspíš od něj nakazili," řekla Hégrová.
Mezinárodní měnový fond kvůli dopadům pandemie způsobné koronavirem dál zhoršil výhled vývoje globální ekonomiky. Na letošní rok počítá s propadem hrubého domácího produktu o 4,9 procenta, uvedl dnes fond ve svém aktualizovaném výhledu. V dubnu instituce čekala pokles o tři procenta a už tento propad by znamenal nejhlubší recesi globální ekonomiky za 90 let.
Pandemie nemoci covid-19 měla v první polovině roku na ekonomickou aktivitu mnohem horší dopad, než se čekalo. Fond předpokládá, že zotavení bude pomalejší, než se původně domníval. Ve většině zemí fond čeká nižší spotřebu, zejména kvůli výraznějšímu narušení domácí ekonomické aktivity. Kromě slabší spotřeby se fond obává utlumení investic, protože firmy při vysoké nejistotě odkládají kapitálové výdaje.
Finanční správa dnes zveřejnila nejnovější data k udělování kompenzačnímu bonusu.
🔸 AKTUÁLNÍ data ke kompenzačnímu bonusu 🔸
— Finanční správa ČR (@financnisprava) June 24, 2020
✔Zpracované žádosti od společníků malých s. r. o.:
bonusové období 1⃣ ▫ 29 946
bonusové období 2⃣ ▫ 28 784
✔Zpracované žádosti od žadatelů OSVČ:
bonusové období 1⃣ ▫ 531 266
bonusové období 2⃣ ▫ 356 880 pic.twitter.com/Fg76yo6bdr
Rakousko pokračuje v uvolňování opatření, která před několika měsíci zavedlo kvůli pandemii covidu-19. Od 1. července ruší omezení pro sportování, zvýší se limity návštěvníků pro kulturní a společenské akce a číšníci už nebudou muset nosit roušky.
Na britských letištích by mohlo kvůli koronavirové pandemii zaniknout až 20 000 pracovních míst, varoval dnes svaz provozovatelů letišť AOA. Vládu proto vyzval, aby více pomohla leteckému průmyslu, který musel kvůli pandemii téměř zastavit provoz a teď má problémy s obnovením činnosti kvůli karanténním opatřením. Poskytovatel služeb v letecké dopravě Swissport současně oznámil, že v Británii a Irsku zruší 4556 pracovních míst, což představuje asi 53 procent pracovní síly v regionu.
Ve Spojených státech v úterý pokračoval nepříznivý vývoj statistik o epidemii nemoci covid-19. Univerzita Johnse Hopkinse i deník The New York Times hlásí kolem 35 tisíc nově zjištěných nákaz v zemi, což je nejvyšší 24hodinový součet od konce dubna. Absolutní rekord opět zaznamenal Texas, když ohlásil přes 5000 nových infekcí.
Počet lidí, kteří jsou v karanténě, se po zhruba třech týdnech znovu dostal nad 2000. Za poslední den poslali lékaři s e-neschopenkou do izolace 233 osob. Vyplývá to ze statistik, které dnes zveřejnilo ministerstvo práce. Nejvyšší přírůstek počtu byl podle údajů České správy sociálního zabezpečení v Libereckém kraji.
V úterý sociální správa evidovala 2009 lidí v karanténě. Nad dvoutisícovou hranicí byl počet naposledy 5. června. Proti období před koncem března, kdy bylo v izolaci nejvíc osob, je ale množství jedenáctkrát nižší.
Město Hradec Králové odhaduje, že přijde kvůli poklesu daňových příjmů v souvislosti s koronavirem o 152 milionů korun. Na krytí téměř celé výše výpadku radnice využije rezervu z programu Antivirus, která vznikla z příznivého výsledku hospodaření loňského roku. Úpravu příjmové části rozpočtu na letošní rok schválila rada města, poslední slovo budou mít příští týden zastupitelé.
"Jakkoliv lze rozsah pandemie v Británii těžko předpovědět, dostupné důkazy napovídají, že lokální ohniska nákazy jsou čím dál pravděpodobnější a druhá vlna představuje skutečné nebezpečí," píší britští experti.
České veřejné finance jsou při nynějším nastavení daňové a výdajové politiky dlouhodobě neudržitelné, uvedla dnes ve zprávě o dlouhodobé udržitelnosti veřejných financí Národní rozpočtová rada. Toto základní konstatování zůstalo ve srovnání s loňskou zprávou stejné, řada dalších parametrů se však znatelně zhoršila.
Britští zdravotničtí experti v otevřeném dopise kritizují dosud nejrozsáhlejší uvolnění restriktivních opatření v Anglii, které kabinet premiéra Borise Johnsona ohlásil na 4. července. Důrazně rovněž varují před druhou vlnou koronavirové pandemie, která podle nich představuje "skutečné nebezpečí".
Johnson v úterý uvedl, že od 4. července se otevřou restaurace, kina, hotely, kadeřnictví či muzea. Kromě toho se má zmírnit pravidlo o dodržování bezpečné vzdálenosti na veřejnosti: v místech, kde není možné mít od druhých odstup dva metry, bude napříště stačit metr jeden.
Pokles české ekonomiky bude letos zřejmě větší, než odhadovalo ministerstvo financí v poslední dubnové prognóze. V ní úřad počítá s poklesem o 5,6 procenta. Na dnešním setkání to uvedla ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Konkrétní údaje neuvedla. Dodala ale, že odhad OECD ohledně poklesu české ekonomiky o 9,6 procenta považuje za "hodně černý scénář".
Letní dovolenou v tuzemsku hodlá strávit 79 procent Čechů. Nejvyhledávanějšími jsou Jihočeský, Jihomoravský a Liberecký kraj. Na dovolené chtějí být lidé nejčastěji devět dní, většina se přitom ubytuje v penzionu. V průměru za ni plánují utratit 6150 korun za osobu. Na kratší výlet po republice se v létě chystá 89 procent Čechů. Bez ohledu na počet osob za něj odhadem vydají 2380 korun. Vyplývá to z nového průzkumu státní agentury CzechTourism.
Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová zůstane do pátku preventivně v domácí karanténě, protože jeden z pracovníků její kanceláře přišel do kontaktu s člověkem pozitivně testovaným na koronavirus, informoval mluvčí prezidentky Martin Strižinec.
Rusko dnes oznámilo 7176 nových případů nákazy koronavirem a 154 úmrtí v uplynulých 24 hodinách. O den dříve to bylo 7425 nových případů a 153 úmrtí. V nejrozlehlejší zemi světa s přibližně 146 miliony obyvatel se od začátku pandemie nakazilo 606 881 lidí, celkem 8513 lidí nákaze podlehlo.
Pevninská Čína v úterý zaznamenala 12 nových případů nákazy koronavirem, což je pokles oproti bilanci z předchozího dne, kdy jich hlásila 22. S odvoláním na dnešní sdělení čínské zdravotnické komise o tom informovala agentura Reuters.
Celková přijatá opatření na podporu ekonomiky v souvislosti s dopady šíření koronaviru aktuálně činí zhruba 1,15 bilionu korun, tedy 20,8 procenta hrubého domácího produktu. Vyplývá to z aktualizovaného přehledu k 10. červnu, o kterém dnes na setkání organizovaném Lidovými novinami informovala ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Někteří ekonomové vyčíslenou podporu kritizují nebo zpochybňují.
Pacienti po prodělané nemoci covid-19 se mohou hlásit Fakultní nemocnici Brno, která vytvoří ve spolupráci s Masarykovou univerzitou studii o této chorobě a také jejích následcích. Zúčastnit by se jí mohlo 100 až 200 lidí, uvedl dnes v tiskové zprávě mluvčí nemocnice Pavel Žára. Data poslouží k lepší organizaci péče. Zájemci mohou volat na telefon 532 232 606 nebo 532 233 599. V kraji je zatím od začátku pandemie přes 600 potvrzených případů.
V Česku za úterý přibylo 89 nových případů nemoci covid-19. Je to nejvyšší denní nárůst od pátku, kdy testy prokázaly nový koronavirus u 126 lidí. Od začátku epidemie se virem nakazilo 10 651 lidí, ze kterých se už téměř 71 procent uzdravilo a 340 zemřelo. Aktuálně tak je v Česku 2752 nakažených. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví k dnešním 09:00.
Japonské hlavní město dnes oznámilo 55 nových případů nákazy koronavirem, uvedla agentura Kjódó s odvoláním na tokijské úřady. Je to poprvé od počátku května, kdy počet nových případů v metropoli překročil padesátku, dodala.
Propad české ekonomiky v letošním roce bude vyšší, než se všeobecně odhaduje, a bude činit 7,5 až osm procent HDP, řekl Jan Švejnar, šéf Ekonomického poradního týmu při Ústředním krizovém štábu, který ukončil činnost 11. června, a ředitel IDEA při CERGE-EI. Pokles může být podle něj ještě hlubší v případě, že přijde druhá vlna pandemie koronaviru a omezení ekonomické aktivity. Pak by propad mohl jít do dvojciferných čísel, dodal Švejnar.
V Německu se za poslední den potvrdila nákaza koronavirem u 587 lidí, přičemž v souvislosti s covidem-19 zemřelo dalších 19 pacientů. Na svých stránkách to uvedl německý Institut Roberta Kocha (RKI). Asi 83 milionová země tak v současné chvíli eviduje 191 449 pozitivních nálezů na SARS-CoV-2 od začátku pandemie, již 8914 pacientů nákaze podlehlo.
Jednou z nejsmutnějších věcí, příznačných pro pandemii nemoci covid-19, je skutečnost, že pacienti umírají sami, bez možnosti setkání se svými blízkými. Výjimkou je v tomto ohledu fakultní nemocnice v Santiagu de Chile, jejíž vedení se rozhodlo umožnit návštěvy příbuzným pacientů v nejtěžším stavu a pokud je to možné, vytvořit jim prostor pro rozloučení, napsala agentura Reuters.
Mexiko dnes ohlásilo dosud největší denní nárůst nově nakažených. Mexické úřady ohlásily 6288 nových nálezů SARS-CoV-2, přičemž koronaviru tam za poslední den podlehlo 793 lidí. Země tak celkem eviduje již přes 191 000 pozitivních nálezů a 23 377 zemřelých od začátku pandemie.
V Latinské Americe zemřelo již více než 100 000 lidí v souvislosti s onemocněním covid-19. Informovala o tom agentura Reuters s odkazem na vlastní statistiky. Kontinent se stal v posledních týdnech ohniskem globální pandemie, zatímco tempo šíření nákazy na jiných místech planety zpomaluje.
V Brazílii zemřelo za poslední den v souvislosti s covidem-19 dalších 1374 lidí a SARS-CoV-2 se tam nově prokázal u více než 39 000 osob. S odvoláním na místní úřady o tom informovala agentura Reuters. Jedná se o jedny z nejvyšších denních údajů, které tato nejlidnatější latinskoamerická země zaznamenala od začátku pandemie.
Globální výdaje na reklamu v letošním roce v důsledku koronavirové krize klesnou o 11,8 procenta. Digitální reklama na platformách jako Google či Facebook však zažije mnohem mírnější propad a poprvé z hlediska výdajů překoná reklamu v tradičních médiích, jako jsou televize či noviny. Vyplývá to podle listu Financial Times z prognóz reklamní agentury GroupM, která je součástí společnosti WPP.
Kvůli lokálnímu ohnisku nákazy v závodu na zpracování masa čekají statisíce obyvatel dvou německých okresů v Severním Porýní-Vestfálsku nejméně týden přísná karanténní opatření.
Finsko se od 13. července otevře turistům z 12 evropských zemí, považovaných z epidemiologického hlediska za bezpečné. Česká republiky mezi nimi není, stejně jako například Francie, Belgie nebo Španělsko. Lidé z "bezpečných" zemí nebudou muset po příjezdu do 14denní karantény.
Finská vláda dnes oznámila, že uvolní cestování z těch zemí, v nichž počet infikovaných v posledních 14 dnech nepřekročil osm na 100 000 obyvatel. Otevření by se tak mělo týkat Německa, Itálie, Rakouska, Řecka, Švýcarska, Slovenska, Slovinska, Maďarska, Lichtenštejnska, Irska, Kypru a Chorvatska.
Turkmenistán se důrazně ohradil proti upozornění velvyslanectví Spojených států na to, že v zemi je koronavirová nákaza. Místní úřady totiž tvrdí, že tomu tak není. Informovala o tom agentura Reuters.
Turkmenská vláda opakovaně prohlašuje, že v její zemi s pěti a půl milionem obyvatel nebyl a není žádný případ nemoci covid-19, kterou koronavirus vyvolává. V rámci preventivních opatření byly uzavřeny pozemní hraniční přechody, je omezeno cestování mezi provinciemi a lidé přilétající ze zahraničí musejí na dva týdny do karantény.
Přední americký epidemiolog a člen krizového štábu Bílého domu Anthony Fauci dnes řekl, že není otázkou, zda se podaří vyvinout vakcínu proti covidu-19, ale kdy se tak stane. Je "opatrně optimistický", že to bude ke konci letošního roku.
Fauci dnes vypovídal před zdravotnickým výborem Sněmovny reprezentantů, kam se vrátil po více než měsíci v situaci, kdy v přibližně půlce amerických států přibývá případů nákazy koronavirem a kdy je země rozdělená v názorech na doporučení odborníků ohledně opatření proti šíření nákazy. O vakcíně proti nemoci covid-19 Fauci mluvil jako o "hřebíku do rakve", který je potřebný pro to, aby pandemie skončila.
V Itálii za posledních 24 hodin zemřelo v souvislosti s koronavirem dalších 18 lidí. Je to nové minimum od doby, co italské úřady začaly na konci února tato úmrtí evidovat, uvádí deník La Repubblica. Klesající trend Itálie pozoruje také u denní bilance nakažených, podle italské civilní ochrany testy koronavirus potvrdily u dalších 122 lidí.
Podíl nových případů nemoci covid-19 na počtu provedených testů byl v pondělí v Česku nejnižší za posledních pět dní. Klesl opět pod dvě procenta, zatímco ještě v neděli byl dvojnásobný. Nově potvrzených případů nákazy koronavirem bylo za pondělí 63. Dnes zatím přibylo 58 nakažených. Dosud bylo v Česku od března, kdy se objevily první případy nemoci, zaznamenáno 10 619 nakažených. S nemocí v ČR dosud zemřelo 339 lidí. Skoro tři čtvrtiny nakažených se již z nemoci vyléčily. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví k dnešním 17:30.
Thajské školy pořádají nácviky, jejichž cílem je připravit žáky a studenty na návrat do školy v době koronaviru. Děti ve věku od tří let dostávají lekce hygieny, nošení roušek a obličejových štítů i společenského odstupu, než se příští týden vrátí do školních tříd, napsala agentura Reuters.
Egypt v sobotu po třech měsících částečně otevře kavárny, restaurace či svatostánky a dále zkrátí zákaz nočního vycházení, oznámil dnes premiér Mustafá Madbúlí. K uvolňování koronavirových restrikcí přistupuje egyptská vláda i přesto, že v uplynulých týdnech přibývá případů nákazy, píše agentura Reuters.
Restaurace a kavárny budou od víkendu moci zaplnit kapacitu na 25 procent a provoz zařízení vláda umožní do deseti večer. Mešity a kostely budou otevřeny pro každodenní modlitby, zavřené však zůstanou pro více navštěvované bohoslužby v pátek a o víkendu.
Většina Čechů vnímá opatření státu proti epidemii koronaviru jako přiměřená a účinná. Nejvíce lidé oceňují práci zdravotníků, hasičů, policistů a vědců. Naopak nejhůře si podle nich vedly nadnárodní instituce, a to Evropská unie a Světová zdravotnická organizace (WHO). Vyplývá to z aktuálního průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM).
Sedm z deseti dotázaných považuje to, co stát udělal proti šíření koronaviru, za přiměřené. Necelá pětina považuje opatření za přehnaná, osm procent naopak za nedostatečná. "Z hlediska věku jako přiměřené počínání českého státu proti šíření koronaviru hodnotí častěji lidé ve věku od 65 let výše," uvedlo CVVM.
Za účinná pokládá opatření státu 86 procent populace, opačný názor má desetina dotázaných. "Lidé, kteří je pokládají za přiměřená, je zároveň častěji hodnotí jako účinná. Rovněž ti, kdo opatření státu vnímají jako přemrštěná, je ve zvýšené míře označují za rozhodně účinná," zjistili statistici.
Hradec Králové ze svého městského programu Antivirus rozdělí malým podnikatelům zasaženým koronakrizí více než 7,2 milionu korun. Město přijalo 412 žádostí, z nichž 96 kvůli nesplnění podmínek vyřadilo. Městská rada dnes schválila 52 žádostí za více než 720 000 korun, kdy podnikatelé žádali o částku nižší než 20 000 korun. O zbylých 264 žádostech za více než 6,5 milionu korun rozhodnou radní 29. června zastupitelé města, sdělili zástupci radnice. Město na pomoc pro hradecké podnikatele v programu Antivirus vymezilo 10 milionů korun.
Ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD) potvrdil přípravu dotačního programu na pomoc zpravodajským médiím. Jeho úřad má zpracovat kritéria, podle kterých bude pomoc rozdělena. Server Neovlivní.cz dnes informoval, že ve hře by mohly být až dvě miliardy korun, přičemž kriteriem při rozdělování stovek milionů by podle předběžných návrhů mohla být výše tržeb daných médií.
"Na pomoc by tak dosáhly velké mediální domy, včetně premiérovy Mafry," uvedl server. Babiš napsal, že jde o nesmysl a lež.
Pražští politici a magistrátní úředníci, kteří jsou kvůli koronaviru v karanténě, se podrobí rozhodujícím testům 28. a 29. června. Pokud budou mít všichni test negativní, mohou se vrátit do práce. Nakazit se mohli minulý týden v pondělí na jednání městské rady od primátorova náměstka Petra Hlubučka (STAN), který měl pozitivní test. V karanténě je všech 11 pražských radních a další politici a musela do ní rovněž část úředníků magistrátu. Karanténa se týká desítek lidí.
Současná koronavirová situace v Moravskoslezském kraji:
Doplňuji informace o stavu nákazy z pohledu našeho kraje. pic.twitter.com/U2dJSOjE5Q
— Ivo Vondrak (@ivondrak) June 23, 2020
Největší město v Kazachstánu, Almaty, uvažuje o přebudování dvou sportovních stadionů na nemocnice určené pro pacienty s podezřením na koronavirus či s prokázanou nákazou. Oznámil to dnes šéf zdravotnického odboru místní radnice. Dosavadní zdravotnická zařízení v téměř dvoumilionovém městě jsou již přeplněná.
České dráhy o víkendu obnoví provoz svých nočních vlaků na Slovensko, do Rakouska a Švýcarska. O dalších nočních vlacích dráhy jednají, kvůli koronavirovým opatřením však zřejmě některé nepojedou ani v létě. Dnes o tom informovaly České dráhy. Spuštění nočních spojů opozdila ochranná opatření kvůli koronaviru.
Jako první vyjede noční vlak z Prahy do Popradu, Košic a Humenného, a to v noci z pátku na sobotu. Do Rakouska a Švýcarska vyrazí první noční spoj v noci z neděle na pondělí a pojede z Prahy přes Linec a Innsbruck do Curychu.
Lidí, kteří zemřeli v Británii kvůli komplikacím spojeným s nemocí covid-19, je přinejmenším o 11 442 více, než uvádějí oficiální vládní statistiky. Na základě vlastních výpočtů, které zohledňují údaje z úmrtních listů zveřejňované statistickým úřadem, to dnes uvedla agentura Reuters. Podle agentury dosud zemřelo v Británii více než 54 000 lidí nakažených koronavirem.
Britské zdravotnické úřady v poslední pondělní bilanci uvedly, že z více než 305 000 lidí infikovaných virem SARS-CoV-2 jich 42 647 zemřelo.
Dar ve výši 20 000 korun získalo v Ostravě 66 neziskových organizací, jejichž činnost ovlivnila pandemie koronaviru. Město organizacím vyplatí celkem 1,32 milionu korun.
Peníze směřovaly na pomoc organizacím, které se věnují kultuře, sportu, školství a vzdělávání, sociální péči, zdravotnictví, prevenci kriminality, protidrogové prevenci, podpoře lidí s handicapem nebo organizaci volnočasových aktivit.
Stát by se měl podle viceprezidenta Svazu průmyslu a dopravy ČR Radka Špicara více zaměřit na podporu exportérů. V souvislosti s aktuální krizí by se měly prodloužit podpůrné programy. Co nejdříve by se měly rovněž obnovit podnikatelské mise, podstatné je také rozšíření ekonomické zahraniční sítě. Česká republika by se měla snažit snížit svou závislost na evropských trzích a hledat nová odbytiště.
Město New York v pondělí vstoupilo do druhé fáze rušení karanténních opatření, v níž se mohou začít zaměstnanci vracet do kancelářských budov, zatímco zákazníky mohou opět přivítat kadeřnictví nebo zahrádky restaurací. Deník The New York Times (NYT) nicméně konstatoval, že chodníky i soupravy metra byly na začátku pracovního týdne navzdory uvolňování poměrně prázdné.
Ve Spojených státech podle Univerzity Johnse Hopkinse v pondělí přibylo kolem 31 tisíc potvrzených případů nákazy koronavirem a nejméně 424 hlášených obětí.
V kladenské prodejně módy testují zařízení, které likviduje koronavirus bez chemie. Používá ultrafialové záření a vyvíjí ho společnost Steribox z Kladna. Přístroj může přispět k úspoře času, desinfekce a vody, a tím ke snížení ekologické zátěže. Nyní pokračují konstrukční a uživatelské testy, je třeba vyřešit legislativní kroky, které umožní uvolnění produktu na trh.
Takzvané chytré karanténě se má podle hlavní hygieničky Jarmily Rážové v pohotovostním operačním centru při ministerstvu zdravotnictví věnovat 12 lidí místo původně plánovaných 17. Místo toho o pět lidí posílí ministerský odbor ochrany veřejného zdraví, zejména oddělení epidemiologie. Rážová to dnes uvedla při senátním veřejném slyšení na téma pandemie v kontextu bezpečnosti osobních dat a informačních systémů.
"Pohotovostní operační centrum by mělo čítat 12 lidí proti původně plánovanému celkovému počtu 17. Ještě jsme udělali celkovou analýzu a upravili jsme ten počet na 12," řekla hygienička. Úkolem centra bude podle ní mimo jiné monitorovat a včas odhalovat zdravotní hrozby. V týmu by měli působit hygienici a epidemiologové, kteří budou schopni provádět hodnocení biologických, enviromentálních, chemických, radiačních rizik a kteří budou vzděláni ve statistice a biostatistice.
Počet otrav dezinfekčními prostředky v Česku vzrostl letos v době nejsilnějších opatření proti šíření koronaviru oproti loňsku čtyřnásobně. Od poloviny března, kdy byl vyhlášen kvůli koronaviru nouzový stav, do poloviny května bylo zaznamenáno 107 případů požití dezinfekce, o 80 více než za stejné období loni. V tiskové zprávě to dnes oznámilo Toxikologické informační středisko při Klinice pracovního lékařství Všeobecné fakultní nemocnice v Praze. Většina lidí dezinfekci vypila omylem, protože si ji přelili do lahví od nápojů.
Rusko oznámilo 7425 nových případů nákazy koronavirem a 153 úmrtí během uplynulých 24 hodin. O den dříve to bylo 7600 případů a 95 úmrtí. Celkový počet potvrzených případů od začátku pandemie v nejrozlehlejší zemi na světě s přibližně 146 miliony obyvatel tak vzrostl na 599 705 lidí. Nákaze celkem podlehlo 8359 pacientů, což představuje 1,39 procenta ze všech nakažených.
Pevninská Čína za pondělí ohlásila 22 nových případů nákazy koronavirem, z toho 13 v hlavním městě Pekingu. Na komplikace spojené s koronavirem mezitím v Hongkongu zemřel 72letý muž, čímž tamní bilance mrtvých vystoupila na šest.
V Brazílii přibylo za poslední den 21 432 lidí, u nichž se potvrdil koronavirus. Je to více než o den dříve, kdy ministerstvo zdravotnictví oznámilo 17 459 nových případů. Celkem už tato největší země Latinské Ameriky zaznamenala na 1,1 milionu nakažených, z nichž 51 271 zemřelo, z toho 654 za poslední den.
Brazílie eviduje více než polovinu z 2,1 milionu nakažených v Latinské Americe, kde už také v souvislosti s covidem-19 registrují téměř 100 tisíc úmrtí.
V Moravskoslezském kraji přibylo za poslední den 12 lidí nakažených koronavirem. Nárůst je hlavně na Karvinsku, na které připadá 39 procent všech nemocných v kraji, v kterém od počátku pandemie onemocnělo už 2013 lidí. Na Karvinsku je k dnešnímu ránu 785 nemocných, což je o 11 více než v pondělí ráno. Vyplývá to z údajů, které v úterý zveřejnila Krajská hygienická stanice v Ostravě.
Epidemie těžce dopadla i na Lisabon, který eviduje drtivou většinu nových portugalských infekcí. Portugalská vláda proto v regionu hlavního města omezila otevírací doby kaváren a obchodů, které budou ode dneška muset zavírat v osm večer, a zakázala setkání více než deseti lidí.
V Německu přibylo za poslední den 503 potvrzených případů nákazy koronavirem, od začátku pandemie covidu-19 je nakažených lidí už 190 862. Vyplývá to ze statistiky, kterou zveřejnil Institut Roberta Kocha (RKI). Počet úmrtí s covidem-19 se v Německu za den zvýšil o deset na 8895.
Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa prodlouží až do konce letošního roku zákaz udělování povolení k trvalému pobytu, takzvaných zelených karet, vydávaných mimo území USA. K tomu navíc zmrazí vydávání řady krátkodobých pracovních víz, která využívají například technologické společnosti a nadnárodní korporace.
Francie eviduje za poslední den 23 nových úmrtí spjatých s koronavirovou nákazou. Poprvé za čtyři dny je nárůst vyšší než 20, poznamenala agentura Reuters. Dohromady už ve Francii zemřelo 29 663 lidí s covidem-19.
Vláda zvažuje kvůli krizi zvýšení přídavků na děti. Návrh by mělo připravit ministerstvo práce. Novinářům to dnes po jednání s Piráty o podpoře rozpočtu řekla ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Podrobnosti k návrhu nesdělila.
V hackathonu Hack the Crisis, který pořádaly státní agentura CzechInvest a ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO), zvítězil projekt DIANA Biotechnologies. Jeho cílem je přispět k výraznému zvýšení kapacity ultracitlivých testů na onemocnění covid-19. Odborná porota jej vybrala z 15 finálových startupů. Zároveň si odnesl cenu sympatie od hlasujících na sociálních sítích. Za první místo získal tři miliony korun. S finanční odměnou odešlo sedm dalších soutěžících. Rozdělili si deset milionů korun.
Lidé, kteří pracují na dohodu a platí sociální odvody, by mohli za dobu nařízených omezení získat kompenzace od státu. Zpětně za období od vyhlášení nouzového stavu 12. března do 8. června by mohli dostat za den 350 korun, celkem tedy přes 31 000 korun. Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) připraví návrh zákona. Dohodla se na tom dnes s poslancem Pirátů Mikulášem Ferjenčíkem. Piráti by naopak neměli bránit rychlejšímu projednání rozpočtu s navýšeným schodkem ve sněmovně.
Itálie za posledních 24 hodin zaznamenala dalších 23 úmrtí v souvislosti s covidem-19. Oproti předchozímu dni jde o mírný pokles. Koronavirus se nově prokázal u dalších 218 lidí, uvedla s odvoláním na údaje ministerstva zdravotnictví italská média.
Hygienici dnes na jihu Čech po deseti dnech bez přírůstků potvrdili dva nové případy koronaviru. Jsou to muž z Táborska a žena z Českobudějovicka. Aktuálně je v kraji osm pozitivních. Kumulativní počet nemocných s covid-19 od začátku epidemie se k dnešnímu večeru zvýšil na 193, vyléčených je na jihu Čech 179 lidí. Novinářům to dnes sdělila ředitelka krajské hygienické stanice Kvetoslava Kotrbová.
Každoroční udílení prestižních filmových cen Zlatý glóbus se kvůli pandemii covidu-19 přesune příští rok z ledna na konec února. Podle světových tiskových agentur to dnes oznámili pořadatelé. Předávání Zlatých glóbů obvykle v Hollywoodu zahajuje sezónu udílení cen. V novém termínu ceremonie se původně měly rozdávat nejprestižnější americké filmové ceny - Oskaři. Jejich vyhlašování ovšem americká filmová akademie před týdnem posunula o dva měsíce.
V Libereckém kraji přibylo za tři dny 35 nových případů onemocnění covidem-19. Dalších 85 lidí je v karanténě. Ohniskem je liberecký výrobce plastových dílů pro automobily Magna Exteriors (Bohemia). Nemocní jsou také zahraniční dělníci v jedné z libereckých ubytoven. Průběh onemocnění je lehký, nikdo nemusel být hospitalizován, řekl dnes po jednání krajské epidemiologické komise ředitel Krajské hygienické stanice v Liberci Vladimír Valenta.
Region kolem portugalské metropole Lisabonu od úterý obnoví některá nedávno zrušená opatření proti koronaviru. Důvodem je snaha zamezit šíření nákazy, uvedl dnes podle agentury AFP portugalský premiér António Costa. Portugalsko pandemie covidu-19 nezasáhla tak těžce jako například sousední Španělsko, a to díky včasnému zavedení protikoronavirových opatření, píše AFP.
Česká katolická církev vyčíslila své ztráty za dobu pandemie koronaviru na 220 milionů korun. Na tiskové konferenci to dnes řekla mluvčí České biskupské konference Monika Klimentová. Suma je podle ní předběžná a zahrnuje výpadek zisku z kostelních sbírek, výpovědi z pronájmu provozoven a bytů, které katolická církev spravuje, ztráty na vstupném do muzeí či z provozování hotelů a restaurací. Doplnila, že čeští a moravští biskupové se rozhodli, že nebudou žádat o náhradu z programu Anticovid, i když by na to měli nárok.
Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) dnes po jednání vlády hodlá Pirátům při jednání o jejich možné podpoře rozpočtu představit návrh možné pomoci lidem pracujícím na dohody o provedení práce a o pracovní činnosti, kteří si platili pojištění. Na tiskové konferenci po jednání vlády to řekla bez bližších podrobností Schillerová. O podporu lidí pracujících na dohody Piráti dlouhodobě usilují.
Koronavirová epidemie ukázala slabiny sociálního systému v Česku. Shodli se na tom dnes na semináři o vládních opatřeních v Senátu někteří experti na sociální problematiku a zástupci organizací na pomoc lidem v tísni. Očekávají kvůli krizi růst počtu nezaměstnaných a zadlužených. Doporučují provést změny v některých dávkách, v pravidlech exekucí či ve fungování úřadů práce. Podle politického náměstka ministryně práce Michala Pícla (ČSSD) resort reagoval v krizi rychle, přijal řadu opatření a chystá další.
"Mechanismus se rozdrolil a nefunguje, jak bychom potřebovali… V určitém čase polovina dávek byla vyplácena se zpožděním, nebo byla zamítnuta. Dávka mimořádné okamžité pomoci není řešením," uvedl ředitel Institutu pro sociální inkluzi Martin Šimáček. Podle něj je vyřizování dávek složité a byrokratické. "Na každou pětikorunu vyplacené mimořádné okamžité pomoci jsou skoro čtyři koruny na samotný proces," dodal Šimáček.
Rusko dnes ohlásilo 7600 nových případů nákazy koronavirem a 95 úmrtí v uplynulých 24 hodinách. O den dříve to bylo 7728 nových případů a 109 úmrtí. Poprvé od 25. května v Rusku za den zemřelo méně než 100 pacientů s koronavirem, napsala agentura TASS s odvoláním na krizový štáb.
Celkem nákaze v nejrozlehlejší zemi světa s 146 miliony obyvatel podlehlo 8206 lidí, tedy 1,38 procenta ze všech nakažených. Jejich celkový počet vzrostl na 592 280.
V neděli přibylo v Česku 50 nových případů nemoci covid-19. Dnes zatím počet nakažených vzrostl o 25. Od začátku epidemie zdravotníci zaznamenali 10 523 případů nákazy novým koronavirem. Z nemoci se dosud uzdravilo 7537 pacientů, 336 lidí v souvislosti s koronavirem zemřelo. Aktuálně je tak v Česku 2650 nemocných. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví k dnešním 17:30.
Zastupitelé Prahy 7 dnes zasedají v takzvané hybridní formě, kdy část zastupitelů je přítomna v zasedacím sále a část je připojena on-line. Důvodem je výskyt koronaviru na magistrátu, kvůli němuž je čtveřice zastupitelů, včetně starosty městské části Jana Čižinského (Praha 7 Sobě), v karanténě. Změnu jednacího řádu, která uvedený způsob jednání umožnila, schválili zastupitelé dnes.
Vláda schválila program podpory podnikatelským subjektům v kultuře a kreativním průmyslu. Na dva typy pomoci půjde celkem miliarda korun. Po jednání to uvedl vicepremiér Karel Havlíček (za ANO). Zdůraznil, že program je podmíněn schválením rozpočtového schodku 500 miliard korun. Devět set milionů korun bude určeno na dotace a 100 milionů korun půjde na poukázky určené těm, kdo si najmou firmu působící v kreativním odvětví.
Program předložený společně ministry kultury Lubomírem Zaorálkem (ČSSD) a průmyslu Havlíčkem má pomoci těm subjektům, které v kultuře podnikají a dosavadní pomoc ministerstva kultury pro ně nebyla určena. Program zahrnuje zmíněné dva balíčky. "Větší balíček jsou dotace, které by se rozdělovaly festivalům, soukromým divadlům, klubům, typu podniků, které jsou dneska stále ohrožené," řekl dnes Zaorálek.
Vláda jmenovala Jarmilu Rážovou hlavní hygieničkou ČR, sdělil ČTK tiskový odbor kabinetu. Dosud byla Rážová funkcí hlavního hygienika, který je zároveň náměstkem ministra zdravotnictví, pověřena po březnovém odvolání Evy Gottvaldové. Výběrová komise doporučila Rážovou ze tří uchazečů. Předtím působila jako ředitelka Krajské hygienické stanice Středočeského kraje.
Kůže ošetřená dezinfekcí je podle odborníků citlivější vůči slunečnímu záření, může být i poškozena. Lepší je mýt si ruce mýdlem, pomůže i opalovací krém, řekl ředitel Fakultní nemocnice Královské Vinohrady a dermatolog Petr Arenberger. Španělský server El Periódico napsal, že u citlivějších osob nebo dětí může dojít až ke spáleninám. Dezinfekce rukou se doporučuje jako jedna z možných prevencí proti nákaze nemocí covid-19.
Nákaza koronavirem se od začátku pandemie po celém světě potvrdila již už u více než devíti milionů lidí. S odkazem na vlastní statistiky to dnes napsala agentura Reuters. Americká Univerzita Johnse Hopkinse, která také monitoruje šíření nákazy, nyní eviduje asi o 14 000 infikovaných méně. Poslední milion potvrzených nálezů SARS-CoV-2 se přitom objevil za méně než týden. Rychlý nárůst případů je způsoben především prudkým šířením viru v Brazílii a Indii. Nový lokalizovaný rozmach nákazy hlásí rovněž nejhůře zasažené Spojené státy či Čína, kde se ke konci loňského roku virus objevil poprvé.
V Moravskoslezském kraji přibylo za 24 hodin 12 případů nákazy covidem-19, jedenáct z nich je evidováno v okrese Karviná a jeden na Ostravsku. V souvislosti s ohniskem v karvinském Dole Darkov přibyl jeden nakažený, celkem je jich tam 505. Vyplývá to z informací, které k dnešním 15:30 zveřejnila Krajská hygienická stanice v Ostravě.
Nákaza koronavirem se od začátku pandemie po celém světě potvrdila již už u více než 9 milionů lidí. S odkazem na vlastní statistiky to napsala agentura Reuters.
Univerzita Johnse Hopkinse, která také monitoruje šíření nákazy, nyní eviduje asi o 15 000 infikovaných méně.
Poslední milion potvrzených nálezů SARS-CoV-2 se přitom objevil za méně než týden. Rychlý nárůst případů je způsoben především prudkým šířením viru v Brazílii a Indii, nový lokalizovaný rozmach nákazy hlásí rovněž nejhůře zasažené Spojené státy či Čína, kde se ke konci loňského roku potvrdil první nakažený.
Koronavirová opatření po celém světě nejvíce dopadají na malé a střední podniky, shrnuje dnes zveřejněný průzkum Mezinárodního obchodního centra. Zhruba pětina z dotazovaných firem se obává, že by do tří měsíců mohla nadobro skončit.
"Koronavirová opatření vedla u většiny firem k zásadnímu propadu tržeb a přežití mnoha z nich je v sázce," uvádí dokument o 176 stranách.
Provozovatelé koupališť v Praze zrušení stanovené maximální kapacity areálu vítají. Podle mnohých je ale neomezovala, návštěvníků bylo málo. Spíše než bezpečnostní opatření nebo obavy veřejnosti z covidu-19 za to mohlo nepříznivé počasí.
Královéhradecký kraj kvůli pandemii koronaviru prodloužil příjemcům dotací termín ukončení projektů do 30. listopadu 2021. Rozhodli o tom dnes zastupitelé kraje. Prodloužení se týká desítek dotací, které na různé letošní kulturní, sportovní a společenské akce získaly od kraje obce, sportovní oddíly, spolky, hasiči a další subjekty. Některé akce se kvůli pandemii vůbec neuskutečnily. Kraj chce, aby je pořadatelé mohli udělat později.
Průmyslová výroba v Británii zaznamenala ve druhém čtvrtletí rekordní pokles, neboť výrobní aktivity silně zasáhla opatření proti šíření koronaviru. Vyplývá to z průzkumu, jehož výsledky dnes zveřejnilo Sdružení britského průmyslu. Údaje navíc signalizují, že průmyslová výroba zůstane pod zvýšeným tlakem i v dalších měsících.
Zdravotnické úřady v Jižní Koreji poprvé přiznaly, že okolí Soulu zasáhla "druhá vlna" epidemie způsobené koronavirem. Jihokorejské středisko pro kontrolu a prevenci nemocí (KCDC) dosud uvádělo, že veškeré nové případy nákazy souvisejí s první vlnou, která nikdy neskončila, napsala agentura Reuters.
Podle šéfa KCDC se ukázalo, že víkendový svátek na začátku května se stal počátkem nové vlny infekcí, která postihla hustě obydlené okolí Soulu. To přitom do té doby hlásilo jen několik případů nákazy.
"Ve městě, jak se domníváme, proběhla první vlna od března do dubna a rovněž od února do března," uvedl šéf KCDC na pravidelném briefingu. "Následně vidíme druhou vlnu, která byla vyvolána květnovým svátkem," dodal.
Epidemiologové aktualizovali Mapu cestovatele, která znázorňuje v jednotlivých zemích míru rizika nákazy koronavirem. Ve většině evropských zemí zůstává riziko nákazy nízké a nově se mezi ně zařadila Belgie. Vysoké riziko pak podle ministerstva zdravotnictví přetrvává ve Švédsku, Portugalsku a polském regionu Slezské vojvodství, které sousedí s Moravskoslezským krajem. Ve Velké Británii je střední riziko.
Aktualizovali jsme semafor, mapu míry rizika nákazy COVID-19. Evropa je opět zelenější. Zlepšila se situace v Belgii. Anglie zůstává oranžovou, se středním rizikem. Švédsko, Portugalsko a Slezské vojvodství v Polsku se zatím řadí do zemí s vysokým rizikem. https://t.co/7kpP4MqSMs pic.twitter.com/6FX28YARjU
— Adam Vojtěch (@adamvojtechano) June 22, 2020
Pro zajištění prosperity v době po pandemii koronaviru je třeba dostatečně investovat do rozvoje vzdělávání. V tiskové zprávě to uvedla iniciativa KoroNERV-20 složená z expertů napříč různými obory. Podle nich je třeba zajistit ve školství kromě jiného kvalitní obsah vzdělávání, technologické vybavení škol, podporu učitelům a ředitelům nebo pomoc sociálně ohroženým rodinám. Stát by na vzdělávacím systému nyní neměl šetřit, ale měl by se snažit ho podpořit jako nejdůležitější investiční oblast.
Zastupitelé Královéhradeckého kraje dnes v reakci na hospodářské dopady koronaviru schválili škrty v rozpočtu kraje ve výši 223 milionů korun. Z toho 58 milionů korun připadá na úspory v běžných výdajích a 165 milionů korun se týká škrtů v investicích. Představitelé hejtmanství již dříve uvedli, že do konce roku kraj zřejmě přijde o téměř půl miliardy korun z daňových příjmů. Úspory u investic spočívají v odsunutí některých staveb na pozdější dobu a ve snížení nákladů u již započatých investic.
Vklady na účtech amerických bank od ledna, kdy se objevily první případy nemoci covid-19, vzrostly o rekordní dva biliony USD (47,5 bilionu Kč). Vyplývá to z údajů Federální společnosti pro pojištění vkladů. Příliv peněz do bank přitom nemá obdoby, jen v dubnu se objem vkladů zvýšil o 865 miliard USD. To je více, než činil dosavadní rekord za celý rok, upozornil server CNBC.
Za fiskální výstřely naslepo nebo budování ekonomiky na steroidech vládní pomoci označuje návrh vlády na zvýšení schodku letošního státního rozpočtu na 500 miliard korun občanská iniciativa KoroNERV-20. Chybí jasná hospodářská strategie ČR, uvedla členka iniciativy Danuše Nerudová v dnešní tiskové zprávě. Podle iniciativy je třeba hledat úspory, reformovat daňový systém a investice musejí být rychlé a chytré. Lití betonu ekonomiku nespasí, jakkoliv je dokončení páteřní dopravní infrastruktury země žádoucí, doplnila.
Španělsko, jehož hospodářství je závislé na cestovním ruchu, tento týden rozhodne o tom, pro jaké mimoevropské země otevře své hranice. Španělsko již umožnilo vstup bez omezení obyvatelům Evropské unie.
Madrid stále věří, že se mu letošní letní sezonu podaří oživit, aby tak minimalizoval ztráty po karanténních opatření. Každá osmá pracovní pozice ve Španělsku souvisí s turismem, který představuje 12 procent hospodářství země.
Další vlna plošného testování v těžební společnosti OKD na Karvinsku odhalila dva zaměstnance nakažené nemocí covid-19. Mluvčí OKD Naďa Chattová řekla, že během tří dnů minulého týdne byly odebrány vzorky více než 4800 lidí. Plošné testování zaměstnanců firmě nařídila KHS. Testy už na Karvinsku odhalily několik set případů nákazy.
Česká katolická církev vyčíslila své ztráty za dobu pandemie koronaviru na 220 milionů korun. Na tiskové konferenci to dnes řekla mluvčí České biskupské konference Monika Klimentová. Suma je podle ní předběžná a zahrnuje výpadek zisku z kostelních sbírek, výpovědi z pronájmu provozoven a bytů, které katolická církev spravuje, ztráty na vstupném do muzeí či z provozování hotelů a restaurací. Doplnila, že čeští a moravští biskupové se rozhodli, že nebudou žádat o náhradu z programu Anticovid, i když by na to měli nárok.
Pražský magistrát vypracuje závěrečnou zprávu k řešení koronavirové krize a ohrožení zdraví na území Prahy. Zpráva bude obsahovat shrnutí, vyhodnocení a rovněž návrhy na zlepšení krizového řízení, a to krátkodobého i dlouhodobějšího. Hotova má být do 31. srpna. Vyplývá to z dokumentu, který dnes schválili pražští radní. Praha na boj s koronavirem vydala téměř miliardu korun a počítá s hospodářským propadem asi 12 miliard korun.
Provoz na pražském letišti se začal v květnu po obnovení prvních leteckých linek mírně oživovat, stále však byl hluboko pod úrovní před koronavirovou krizí. Letiště odbavilo 7960 cestujících, což je oproti dubnu o téměř 3000 více. Meziročně však jde o pokles 99,5 procenta. Výraznější růst lze očekávat v červnu. Na dotaz ČTK to dnes uvedla mluvčí Letiště Praha Kateřina Pavlíková.
Během května, respektive alespoň jeho části, fungovalo na letišti devět pravidelných linek. Nyní létá z Prahy 20 linek a další budou obnovovány v následujících týdnech.
Rusko ohlásilo 7600 nových případů nákazy koronavirem a 95 úmrtí v uplynulých 24 hodinách. O den dříve to bylo 7728 nových případů a 109 úmrtí. Poprvé od 25. května v Rusku za den zemřelo méně než 100 pacientů s koronavirem, napsala agentura TASS s odvoláním na krizový štáb.
Celkem nákaze v nejrozlehlejší zemi světa s 146 miliony obyvatel podlehlo 8206 lidí, tedy 1,38 procenta ze všech nakažených. Jejich celkový počet vzrostl na 592 280.
Laboratoře v Česku udělaly v neděli 1197 testů na koronovirus, o 366 méně než předchozí den. V sobotu testy potvrdily 42 nových případů.
V neděli přibylo v Česku 50 nových případů koronaviru. Od začátku epidemie bylo v ČR zaznamenáno 10 498 případů. Vyléčených je 7505, zemřelých 336.
Čína plánuje zakládat v Evropě lékařská pohotovostní centra. Podle českých diplomatů si tím chce zachovat pozici klíčového dodavatele zdravotnických pomůcek. Pokud by se v budoucnu ve střední a východní Evropě objevila další vlna koronaviru, Čína by jednoduše "otevřela zásoby" pro své spojence. Přečtěte si článek Aktuálně.cz.
Britské vědkyně z londýnské univerzity UCL vybízejí odbornou veřejnost k tomu, aby prozkoumala, zda mohou domácí mazlíčci včetně koček a psů zpětně přenést koronavirus na člověka. Ve svém článku uveřejněném v časopise The Lancet Microbe se odbornice odvolávají na nedávný případ, kdy se objevilo podezření, že se lidé na nizozemských kožešinových farmách nakazili od infikovaných norků, napsal britský deník The Independent.
V Německu přibylo za poslední den 537 potvrzených případů nákazy koronavirem, celkem se tak v zemi od začátku pandemie covidu-19 potvrdilo 190 359 nakažených. Nově potvrzených nakažených za neděli přibylo méně než v sobotu.
V Chile přibylo za poslední den 5607 nakažených a jihoamerický stát s 19 miliony obyvatel se tak stal osmou nejhůře postiženou zemí, nově předstihl Itálii. Aktuálně je v Chile 37 307 nakažených.
Počet zemřelých s nemocí covid-19 v Brazílii překročil v neděli 50 tisíc, když se zvýšil o 641 úmrtí. Nakažených koronavirem se v této největší latinskoamerické zemi potvrdilo už 1,085 milionu.
Povoleny jsou veletrhy nebo sportovní akce s maximální účastí do 5000 lidí ve stejný čas, ale jen po tisícových skupinách ve stavebně oddělených sektorech s vlastním zázemím. Uvolnění opatření se ale netýká Karvinska a Frýdecko-Místecka, kde epidemiologové řeší lokální ohniska nemoci covid-19.
Koupaliště, zoologické zahrady, památky či muzea na většině území ČR se dnes vrací do běžného provozu. Lidé je mohou navštěvovat bez omezení, dosavadní limit počtu návštěvníků počínaje dneškem neplatí stejně jako povinné odstupy.
Francie v neděli oznámila pouhých 7 nových úmrtí po nákaze koronavirem. Jde o výrazný pokles oproti předchozímu dni, kdy úřady informovaly o 17 nových obětech, napsala agentura Reuters. Celkově již v zemi s nemocí covid-19 zemřelo 29 640 osob. Počet nakažených v zemi se za poslední den zvýšil o 284 na 160 377 nemocných, což je také výrazný pokles.
V Itálii a ve Španělsku i nadále klesají počty úmrtí v souvislosti s koronavirem. V reakci na příznivou situaci ve Španělsku dnes po 14 týdnech skončil nouzový stav, začala však platit nařízení o nošení roušek na veřejnosti v případě, že nelze dodržet bezpečnou vzdálenost. Naopak Brazílie oznámila, že za poslední den v zemi přibylo 1022 obětí a jejich celkový počet tak dosáhl téměř 50.000. Itálie informovala o 24 nových úmrtích v souvislosti s nemocí covid-19, což je o více než polovinu méně než předchozí den. Nižší je i počet nakažených - potvrzených případů zaznamenaly úřady 224 oproti sobotním 262, uvedla tamní civilní ochrana.
Pouze jednu novou oběť za posledních 24 hodin hlásí dnes úřady ve Španělsku, nakažených v této jihoevropské zemi přibylo 141.
S více než 28 000 zemřelými s covidem-19 a více než 246 000 nakaženými patří Španělsko v Evropě k zemím nejvíce postiženým koronavirovou pandemií. V posledních týdnech však počet nových případů nákazy i úmrtí strmě klesal. V neděli se země otevřela turistům.
Itálie dnes informovala o 24 nových úmrtích v souvislosti s nemocí covid-19, což je o více než polovinu méně než předchozí den. Nižší je i počet nakažených - potvrzených případů zaznamenaly úřady 224 oproti sobotním 262.
V posledních týdnech trápí Německo výskyt koronaviru v řadě masokombinátů. Na jatkách firmy Tönnies ve městě Rheda-Wiedenbrück, která jsou jedna z největších v celém Německu, hygienici do dnešního dne evidovali 1331 infikovaných. V karanténě jsou všichni zaměstnanci a jejich rodinní příslušníci včetně vedení firmy, celkem 7000 lidí. Podnik zůstane zavřený nejméně dva týdny.
Německo za posledních 24 hodin eviduje 687 nových případů nákazy koronavirem, celkový počet infikovaných tak vzrostl na 189 822.
Írán dnes oznámil 116 nových úmrtí v souvislosti s koronavirem. Třetí den po sobě tak počet nových obětí nemoci covid-19 překročil stovku, poznamenal deník The Guardian. Írán je vůbec nejvíce postiženou blízkovýchodní zemí, celkový počet obětí tam nyní dosáhl 9623.
V Británii za poslední den přibylo 43 úmrtí s koronavirem. Je to výrazně méně než v sobotu, kdy úřady ohlásily 128 obětí. Celkově již komplikacím doprovázejícím nemoc covid-19 podlehlo v zemi 42 632 lidí.
Snížil se i počet nově nakažených, kterých za posledních 24 hodin přibylo 1221. Sobotní bilance čítala 1295 infikovaných.
Prokázaných případů onemocnění covidem-19 v Libereckém kraji přibývá. Od soboty se jejich počet zvýšil o další čtyři, vyplývá z informací, které dnes ráno aktualizovalo ministerstvo zdravotnictví (MZCR). Od začátku pandemie testy v Libereckém kraji prokázaly 223 nakažených, v tomto týdnu přibylo 21 nových případů, což je nárůst o více než deset procent.
Španělsko, dřívější ohnisko koronavirové nákazy, dneškem vstoupilo do stavu takzvané nové normality. V zemi přesně po 14 týdnech skončil nouzový stav, začala však platit nařízení o nošení roušek na veřejnosti v případě, že nelze dodržet bezpečnou vzdálenost. Všech 47 milionů obyvatel jihoevropské země ale ode dneška může cestovat mezi regiony a Španělsko až na některé výjimky otevřelo své hranice evropským státům, čehož již dnes využili první turisté, píší zahraniční agentury.
Britský politik Nigel Farage získal od amerických úřadů výjimku ze zákazu překročit hranice USA, která platí kvůli koronavirové pandemii pro všechny občany Británie a dalších evropských zemí, aby se mohl zúčastnit dnešního předvolebního mítinku prezidenta Donalda Trumpa v Tulse. Napsal o tom britský server Independent. Farage mohl do Spojených států odletět díky tomu, že úřady jeho cestu označily za "národní zájem".
Ruský krizový štáb dnes oznámil dalších 7728 potvrzených případů koronavirové nákazy, denní přírůstek se již pátý den v řadě drží pod hranicí 8000. V souvislosti s covidem-19 zemřelo v Rusku za posledních 24 hodin dalších 109 lidí, tedy méně než v předchozí den. Informovala o tom agentura TASS.
Příchod koronaviru zamával útratami Čechů. Plánované nákupy a výdaje odsunuli na pozdější dobu nebo na neurčito čtyři z deseti lidí. Největší část z nich se rozhodla oželet placenou dovolenou, takových bylo 22 procent. Přes šest procent rodičů zrušilo dětem letní tábory. Pětina spotřebitelů odložila pořízení nového vybavení pro domácnost a na sport. V květnovém průzkumu mezi 500 respondentů to zjistila Poštovní spořitelna.
Česko čeká v pondělí další vlna uvolňování restrikcí, které vláda v březnu zavedla kvůli zamezení šíření nákazy covid-19. Na většině území republiky se život o něco víc přiblíží stavu z doby před pandemií koronaviru. K běžnému provozu se vrátí například koupaliště, zoologické zahrady, památky nebo muzea. Akcí se bude moci nově účastnit až 1000 lidí a po třech měsících se opět budou moci konat veletrhy, i když zatím s omezenou kapacitou. Rozvolnění opatření se kvůli nepříznivé epidemiologické situaci zatím netýká Frýdecko-Místecka a Karvinska.
Případů koronaviru v sobotu v Česku přibylo 42, předchozí 2 dny byl denní nárůst přes 100. Testů bylo jen 1543, v týdnu jich bylo minimálně jednou tolik.
Vzhledem k chaotické reakci brazilských úřadů na šíření nemoci covid-19 je podle expertů složité určit, kdy epidemie v této zemi s 210 miliony obyvatel vyvrcholí. Nákaza nyní postupuje dál do vnitrozemí a do chudších regionů, zatímco velká města navzdory růstu počtu případů ruší karanténní opatření.
V Srbsku dnes v 7:00 SELČ začaly i přes přetrvávající riziko nákazy koronavirem parlamentní volby, první v Evropě od propuknutí pandemie covidu-19 na starém kontinentu. Očekává se vítězství Srbské pokrokové strany (SNS) prezidenta Aleksandara Vučiče.
Volby měly být původně 26. dubna, kvůli koronavirové pandemii však musely být odloženy. Země se 7,2 milionu obyvatel dosud registrovala 12.616 nakažených a 258 pacientů s covidem-19 zemřelo.
Již téměř 50 000 dosáhl počet lidí, kteří v Brazílii zemřeli s nemocí covid-19. Za poslední den přibylo 1022 obětí, takže jejich počet vystoupil na 49 976, informovala dnes agentura Reuters s odvoláním na brazilské ministerstvo zdravotnictví.
Počet nakažených se za uplynulých 24 hodin zvýšil o 34 666 na 1 067 579. Již v pátek Brazílie překročila hranici jednoho milionu infikovaných. Brazílie je druhou nejhůře postiženou zemí světa za Spojenými státy, a to co do počtu nakažených i co do počtu úmrtí.
Část zemí světa i nadále přistupuje k uvolňování koronavirových opatření. Francouzská vláda v noci na sobotu oznámila, že se v zemi v pondělí znovu otevřou kina a kasina. Saúdská Arábie zase sdělila, že od neděle ukončí celostátní zákaz vycházení a umožní otevřít obchody a mešity. Nakažených koronavirem ale i nadále rekordně přibývá v Brazílii a velké nárůsty infikovaných hlásí i Indie.
V Itálii za poslední den zemřelo s koronavirem dalších 49 lidí, což je o dva více než předcházející den. Mírně vyšší je i počet nově nakažených - potvrzených případů zaznamenaly úřady 262 oproti pátečním 251.
Saúdská Arábie oznámila, že od neděle ukončí celostátní zákaz vycházení a umožní obnovit ekonomické aktivity v zemi. Zmírnění koronavirových opatření přitom přichází v době, kdy v zemi i nadále vzrůstá počet nakažených.
V Libereckém kraji přibylo 12 nových případů onemocnění covidem-19, ohniskem je výrobce plastových dílů pro automobilový průmysl Magna Exteriors (Bohemia). Firma, která patří k největším zaměstnavatelům v Liberci, má aktuálně 80 lidí v karanténě a jejich počet nemusí být konečný.
V Británii za posledních 24 hodin zemřelo 128 pacientů s koronavirem, což bylo méně než předchozí den, kdy úřady hlásily 173 obětí. Nových případů nákazy přibylo 1295. Celkem se v zemi od začátku epidemie infekce virem SARS-CoV-2 prokázala u 303.110 lidí, 42.589 z nich zemřelo. Vyplývá to ze statistiky ministerstva zdravotnictví.
Indie oznámila další rekordní nárůst v počtu nakažených koronavirem. Za poslední den v zemi přibylo 14 516 infikovaných, uvedla agentura Reuters s odvoláním na indické ministerstvo zdravotnictví. Celkový počet nakažených v zemi s více než 1,3 miliardy obyvatel dosáhl 395 047, počet obětí se vyšplhal na 12 948.
V Německu testy potvrdily za poslední den nákazu koronavirem u 601 dalších lidí. Je to méně než páteční údaj, kdy bylo nově infikovaných 770, ale znatelně více než v předchozích dnech, kdy bylo nových případů méně než 400. Dalších 11 lidí na komplikace provázející onemocnění covid-19 zemřelo, celková smrtelná bilance činí k dnešku 8883. Vyplývá to z poslední statistiky zveřejněné Institutem Roberta Kocha (RKI).
Bezmála 34 milionů korun vyčerpala olomoucká radnice ze čtyřicetimilionové rezervy, kterou na jaře vyčlenila kvůli mimořádným výdajům v době pandemie nového koronaviru. Většina z částky připadla na nákup respirátorů a roušek za 29 milionů korun. Ochranné pomůcky město nakupilo i od společnosti, v jejímž čele stojí bývalý olomoucký zastupitel za hnutí ANO a jeho sponzor. Radnice této firmě zaplatila 18 milionů korun.
Papež František se ve Vatikánu setkal se skupinou zdravotníků z Lombardie, kteří v posledních měsících sváděli tuhý boj s epidemií koronaviru. Jménem církve jim poděkoval za jejich "heroickou snahu" a obětavost, kterou prokázali při neúnavné péči o nakažené. Podle Františka se lékaři a sestry stali pro mnohé těžce nemocné anděly, kteří jim pomáhali přežít nebo je provázeli na smrtelném loži.
Lucembursko chce kvůli prevenci před nástupem možné druhy vlny nákazy plošně otestovat obyvatelstvo. Více než 600 tisíc Lucemburčanů rozdělí do skupin, jejichž náhodně vybraní členové budou v pravidelných intervalech testování. Uvedl to šéf lucemburského zdravotního ústavu (LIH) Ulf Nehrbass.
"Když se vyskytnou noví nakažení, pak budeme přesně vědět, kde k tomu došlo a jak přerušit řetězec přenosu infekce," popsal. Země je nyní schopná provádět až 20 tisíc testů denně, laboratořemi už prošly vzorky zhruba deseti procent obyvatel.
Až třetinu dodávek zdravotnických pomůcek objednaných v časech koronavirové pandemie musel resort zdravotnictví zrušit.
Německo trápí v posledních týdnech výskyt koronaviru v řadě masokombinátů. Na jatkách firmy Tönnies ve městě Rheda-Wiedenbrück, která jsou jedna z největších v celém Německu, hygienici do pátečního odpoledne evidovali 803 infikovaných.
V karanténě jsou nyní všichni zaměstnanci a jejich rodinní příslušníci včetně vedení firmy, celkem 7000 lidí. Otestováno zatím bylo 3500 osob a z těch, u nichž jsou k dispozici výsledky, byl koronavirus potvrzen u více než 800 lidí, 463 testů bylo negativních.
Britové letos nebudou moci oslavit nadcházející letní slunovrat u slavné megalitické stavby Stonehenge, kde se každoročně pohanského rituálu k uctění nejdelšího dne roku účastní desítky tisíc lidí. Úřady kvůli pandemii koronaviru akci zakázaly, na dodržování zákazu shromažďování bude na místě dohlížet policie, napsal dnes server BBC.
Rusko za uplynulých 24 hodin oznámilo dalších 7889 případů nákazy koronavirem. Denní přírůstek nakažených se již čtvrtý den za sebou drží pod hranicí 8000. Kvůli komplikacím souvisejícím s covidem-19 zemřelo dalších 161 lidí, informoval dnes podle agentury TASS ruský krizový štáb.
Podle epidemiologů má covid-19 nyní jen lokální ohniska, vedle dvou oblastí v Moravskoslezském kraji je to Praha.
Laboratoře v Česku v pátek provedly 3050 testů, což ale bylo zhruba o 1000 méně než v předchozích dnech. Poměr nakažených k počtu testovaných tak stoupl na 4,13 procenta, o den dříve činil vzhledem k vyššímu počtu testů 2,71 procenta.
V Česku přibylo v pátek podruhé za sebou více než 100 nových případů koronaviru. Ministerstvo zdravotnictví eviduje 126 nově nakažených nemocí covid-19, ve čtvrtek jich bylo o osm méně.
Jsou to sice nejvyšší přírůstky od 21. dubna, podle pátečního vyjádření ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) jsou ale dány novými případy na Frýdecko-Místecku a Karvinsku. Celkově bylo od začátku epidemie potvrzeno 10.406 případů koronaviru, aktuálně se v zemi s nemocí léčí 2598 lidí, vyplynulo z dnešních údajů na webu ministerstva.
V Německu testy potvrdily za poslední den nákazu koronavirem u 601 dalších lidí. Je to méně než páteční údaj, kdy bylo nově infikovaných 770, ale znatelně více než v předchozích dnech, kdy bylo nových případů méně než 400. Dalších 11 lidí na komplikace provázející onemocnění covid-19 zemřelo, celková smrtelná bilance činí k dnešku 8883. Vyplývá to z poslední statistiky zveřejněné Institutem Roberta Kocha (RKI).
Newyorská koncertní síň Carnegie Hall nebude kvůli koronavirové krizi pořádat žádné koncerty nejméně do 6. ledna příštího roku. Podzimní galapředstavení na úvod nové sezony se uskuteční jen virtuálně, oznámil jeden z nejslavnějších koncertních domů světa. "Bylo to pro nás velmi obtížné rozhodnutí, ale bezpečí umělců, publika a našich pracovníků má přednost," vysvětlil umělecký vedoucí hudební instituce Clive Gillinson.
We are deeply grateful for the loyalty, support, and commitment you have shown Carnegie Hall. Though we had hoped to welcome audiences to our 2020–2021 season this fall, we have made the difficult decision to cancel all events through January 6, 2021. pic.twitter.com/gjVBaDrItn
— Carnegie Hall (@carnegiehall) June 18, 2020
Téměř pětina Čechů má strach, že následky pandemie koronaviru jim můžou v budoucnu ztížit placení účtů za energie. Necelá polovina z nich už problémy pocítila. Vyplývá to z průzkumu prostřednictvím aplikace Instant Research agentury Ipsos pro společnost Bohemia Energy. Proveden byl v květnu na vzorku asi 1000 respondentů.
Ve Francii se v pondělí znovu otevřou kina a kasina, která byla uzavřena společně s dalšími zařízeními s cílem zastavit šíření koronaviru. V noci na dnešek to oznámila francouzská vláda. Ta rovněž uvedla, že od 11. července bude smět na francouzské sportovní stadiony přijít až 5000 lidí
V pevninské Číně bylo za poslední den zjištěno dalších 27 nových případů nákazy koronavirem, z toho 22 v Pekingu. O den dříve z 32 nových případů bylo 25 v hlavním městě, kde se tento týden po odhalení nového ohniska infekce obnovovala karanténní opatření, aby se zabránilo dalšímu šíření nákazy. V nové vlně epidemie, kterou podle čínských úřadů vyvolal virus dovezený z Evropy, se v Pekingu už nakazilo přes 200 lidí.
Po více než třech měsících se dnes dvěma zápasy znovu rozběhne italská fotbalová liga, která byla v polovině března přerušena kvůli pandemii nového typu koronaviru. Jako první nastoupí v 19:30 hráči FC Turín, kteří přivítají Parmu.
Brazílie je druhou nejhůře postiženou zemí světa za Spojenými státy, a to co do počtu infikovaných i co do počtu úmrtí. Vzhledem k chaotické reakci brazilských úřadů na šíření nemoci covid-19 je podle expertů složité určit, kdy epidemie v této zemi s 210 miliony obyvatel vyvrcholí. Nákaza nyní postupuje dál do vnitrozemí a do chudších regionů, zatímco velká města navzdory růstu počtu případů ruší karanténní opatření.
Počet lidí nakažených koronavirem v Brazílii překročil hranici jednoho milionu, za den přibylo rekordních 54 771 případů. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na brazilské ministerstvo zdravotnictví.
V Itálii dál rychlým tempem ubývá lidí, kteří mají aktuálně pozitivní test na koronavirus - ještě ve čtvrtek jich bylo přes 23 000, v pátek jich úřady registrují 21 543. Oproti předchozímu dni se snížila i denní bilance úmrtí, a sice z 66 na 47. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na údaje úřadu civilní ochrany.
Dolar zpevňuje. Investoři se k němu uchylují jako k bezpečné měně kvůli obavám z druhé vlny pandemie covidu-19. Americká měna je na cestě k nejlepšímu týdnu za celý měsíc, ke koši měn za něj posílila o půl procenta. Výrazně oslabila britská libra kvůli zprávě o rekordně vysokém veřejném dluhu Británie.
V Praze v uplynulém týdnu přibylo 98 nemocných covidem-19. K pátečním 18:00 hygienici v hlavním městě evidují 2271 případů nemoci. Vyléčilo se 1472 lidí, od minulého pátku se počet uzdravených zvýšil o 41. Úmrtí zůstalo 92. Vyplývá to z údajů na webu pražské hygienické stanice. Nynější nárůst byl vyšší než o týden dřív, kdy nových případů přibylo 60. Prahu hygienici řadí mezi ohniska nemoci v Česku.
Obce dostanou jednorázový příspěvek 1200 korun na obyvatele ze státního rozpočtu jako kompenzaci výpadku daňových příjmů. Počítá s tím vládní balík změn daňových zákonů, které v pátek podepsal prezident Miloš Zeman. Informoval o tom Hrad. Příspěvek má obcím nahradit příjmy z daní, o které přicházejí kvůli výplatě státní podpory podnikatelům postiženým dopady epidemie.
Příslušníci etnických menšin umírají v Británii na komplikace způsobené nákazou koronavirem mnohem častěji, než běloši. Nejvyšší riziko úmrtí hrozí černošským mužům, mezi nimiž je 255 úmrtí na covid-19 na 100 000 obyvatel. Mezi bělochy přitom umírá jen 87 mužů na 100 000 obyvatel, uvedl v pátek statistický úřad ONS. Podobná je situace u žen, přičemž vyšší pravděpodobnost smrti kvůli viru SARS-CoV-2 je i mezi lidmi, kteří jsou indického či pákistánského původu.
Ve čtvrtek přibylo ve světě 150 000 případů koronavirové infekce, což je nejvíce od začátku pandemie, uvedla v pátek Světová zdravotnická organizace (WHO). Šíření nákazy se podle ní zrychluje, přičemž nejhůře postiženy jsou Ameriky.
Podle dnešní vládní statistiky zemřelo v Británii za uplynulých 24 hodin 173 pacientů s koronavirem, což bylo více než předchozí den, kdy bylo obětí 135. Počet nových případů nákazy se zvýšil o 1 346. Celkem se v zemi od začátku epidemie prokázala u více než 301 tisíc lidí, 42 461 z nich zemřelo.
Poslanci Evropského parlamentu by se mohli už od září na plenárních zasedáních opět scházet ve Štrasburku. Od pandemie zasedají v Bruselu.
"Nemůžeme se dočkat, až se vrátíme do Štrasburku," uvedl na tiskové konferenci předseda parlamentu David Sassoli. S návratem do východofrancouzského města je podle něj spojen i návrat k normálnějšímu parlamentnímu životu. Sejít se opět ve Štrasburku ale bude podle Sassoliho možné jen tehdy, "pokud to bezpečnostní opatření dovolí".
Británie dnes na doporučení zdravotnických expertů snížila stupeň nebezpečí na třetí stupeň rizika z pěti, což znamená, že virus se v populaci dál šíří, počet případů však už neroste vysokým tempem a nehrozí kolaps zdravotního systému, napsal server BBC. Podle něj vláda rovněž uvažuje o zmírnění karanténních opatření pro cestovatele, takže turisté přijíždějící z některých zemí by od července už nemuseli povinně do izolace.
Ve Španělsku zemřelo od začátku pandemie 28 313 lidí, uvedlo dnes ministerstvo zdravotnictví. To naposled oznámilo celkový počet úmrtí 7. června, kdy zemřelých bylo 27 136. Aktualizovaný údaj zahrnuje i starší případy, které se od poloviny května ověřovaly podle nové metodologie. Jde přitom jen o zemřelé, u nichž se koronavirus prokázal testem PCR, uvedla místní média.
Šéf úřadu pro nouzové situace ministerstva zdravotnictví Fernando Simón dnes novinářům řekl, že nový údaj počtu úmrtí s covidem-19 nezahrnuje případy, kdy bylo pouze podezření na koronavirus. "Někteří tito lidé zemřeli z jiných příčin, například na infarkt, protože oddalovali ze strachu návštěvu nemocnice," uvedl Simón. Reagoval tak na dotazy ohledně údajů statistického úřadu, podle něhož zemřelo od začátku března do konce května v zemi asi o 44 tisíc lidí více, než v průměru zemře v tomto období.
Počet potvrzených případů v Saúdské Arábii dnes přesáhl 150 tisíc. Dosud v zemi na covid-19 zemřelo 1184 lidí. Počet nakažených v království v uplynulých deseti dnech opět stoupl.
Počet nakažených v zemi přitom přesáhl sto tisíc 7. června, 1000 mrtvých Saúdská Arábie hlásila v polovině měsíce.
Výsledky všech 50 politiků a zaměstnanců z pražského magistrátu, kteří byli testováni na covid-19 v souvislosti s potvrzenou nákazou primátorova náměstka Petra Hlubučka (STAN), jsou negativní. Informoval o tom mluvčí Prahy Vít Hofman. I přes negativní test zůstanou v karanténě až do 29. června. Testováni byli všichni lidé, kteří se zúčastnili pondělního zasedání rady, včetně radních.
Stát odpustí sociální odvody za červen až srpen firmám do 50 zaměstnanců, pokud nepropustily více než desetinu zaměstnanců. Zeman to podepsal.
Obce dostanou ze státního rozpočtu jednorázový příspěvek 1200 Kč na obyvatele. Má nahradit výpadek daňových příjmů. Zákon podepsal prezident Zeman.
Zdravotnická zařízení dostanou náhrady za výpadek příjmů zhruba 30,5 miliardy korun, o něž přišla kvůli epidemii koronaviru. Podrobnosti k výplatě peněz stanoví ministerstvo zdravotnictví kompenzační vyhláškou. Umožní to vládní návrh zákona, který v pátek podepsal prezident Miloš Zeman, sdělil jeho mluvčí Jiří Ovčáček.
Pan prezident dnes podepsal kompenzační zákon z dílny @ZdravkoOnline. Díky tomu můžeme finalizovat podobu kompenzační vyhlášky a legislativně tak ukotvit slíbenou finanční pomoc všem poskytovatelům zdravotní péče v ČR v souvislosti s covid-19. https://t.co/JPPVhcVgKV
— Adam Vojtěch (@adamvojtechano) June 19, 2020
ISS upozorňuje, že tento nález stop koronaviru v odpadních vodách automaticky neznamená, že počátek epidemie v Itálii je nutné vidět už v těchto úplně prvních případech. Analýza vzorků odpadních vod ale může podle vědců pomáhat při kontrole rozšíření viru.
Itálie patří v Evropě mezi ty země, které pandemie covidu-19 zasáhla nejtvrději. Nakazilo se 238 160 lidí, více než 34 500 z nich zemřelo. Velmi postižené byly regiony Lombardie s hlavním městem Milánem, Piemont s metropolí Turínem a region Emilia-Romagna.
Vědci z ISS zkoumali 40 vzorků odpadních vod odebraných mezi loňským říjnem a letošním únorem v čističkách v obou městech. Porovnávali je se 24 kontrolními vzorky pocházejícími z doby mezi zářím 2018 a loňským červencem. Vzorky odebrané 18. prosince v Miláně a Turíně a 29. ledna v Boloni obsahovaly genetickou informaci viru SARS-CoV-2.
Vzdělávací pořad České televize UčíTelka, který žákům pomáhal s učivem po přerušení výuky, si od zahájení jeho vysílání v polovině března pustilo na 600 000 dětí. V pátek jej televize po 66 epizodách uvedla naposledy. Celkem bylo do této doby odvysíláno téměř 340 televizních vyučovacích hodin, sdělila mluvčí televize Karolína Blinková.
Koronavirus byl v Itálii podle všeho mnohem dříve, než tamní úřady oficiálně oznámily první potvrzený případ nákazy. Ve vzorcích odpadních vod odebraných v prosinci v Miláně a Turíně totiž nyní vědci zjistili stopy koronaviru.
Známá ohniska nákazy se sice objevila po půlce února v Lombardii a Benátsku (Veneto), ale odborníci jsou už delší dobu přesvědčeni o tom, že koronavirus byl v zemi o několik týdnů dříve.
Coronavirus was already in Italy by December, waste water study finds https://t.co/CGqNK0cK79
— BBC News (World) (@BBCWorld) June 19, 2020
Za skokový nárůst případů koronaviru v Česku může šíření nákazy v lokálních ohniscích ve Frýdku-Místku a na Karvinsku, uvedl na Twitteru ministr Adam Vojtěch. Rozvolňování opatření od 22. července se tak nebude týkat kromě Prahy a Karvinska ani Frýdeckomístecka.
Pro dané lokality přijmeme ještě dnes mimořádná opatření. Zasažených oblastí se nebude týkat vlna rozvolnění od 22.6., budou omezeny návštěvy ve zdravotnických a sociálních zařízeních a znovu zavedeme povinné testování všech zaměstnanců sociálních služeb i přijímaných pacientů.
— Adam Vojtěch (@adamvojtechano) June 19, 2020
Ministerstvo zdravotnictví nepočítá, že by zdravotnická zařízení do konce roku stihla dohnat propad produkce, který odhaduje na zhruba 30,5 miliardy korun. Chce je ale motivovat k návratu k běžnému režimu. Odložené péče, kterou půjde dohnat, je jen asi jedno až dvě procenta, řekla na dotaz ČTK Klára Doláková z tiskového odboru ministerstva zdravotnictví. Peníze navíc od zdravotních pojišťoven v letošním roce má přidat kompenzační vyhláška. Její zveřejněný návrh kritizovala Česká lékařská komora, zdravotnické odbory, sdružení ambulantních specialistů nebo asociace zastřešující menší nemocnice. V současné době je návrh zařazený na jednání pracovní komise legislativní rady vlády. Platit by měla od 1. července.
V Domově Důstojnost v Nýdku na Frýdecko-Místecku má pozitivní test na covid-19 celkem 30 klientů a koronavirem je nakaženo i osm zaměstnanců. Zatím je v nemocnici jeden klient a kvůli zhoršenému zdravotnímu stavu není vyloučeno, že se budou muset převést do zdravotnického zařízení další čtyři klienti. ČTK to dnes řekl náměstek hejtmana pro sociální oblast Jiří Navrátil (KDU-ČSL). Zařízení má podle něj 170 klientů a 90 zaměstnanců.
Podle náměstka je zařízení zatím schopno péči o klienty zvládnout. "Jsme ale dohodnuti, že situaci budeme během víkendu monitorovat," uvedl Navrátil. Kraj je připraven případné problémy pomoci řešit. Navrátil uvedl, že kraj do zařízení poslal také ochranné pomůcky, jako jsou štíty, brýle či respirátory, dnes ráno pak i stovku jednorázových obleků.
V Německu se v květnu vybralo na daních meziročně o téměř 19,9 procenta méně. Kvůli koronavirové krizi klesly zisky firem a projevily se i daňové škrty, které vláda zavedla na podporu ekonomiky. Za prvních pět měsíců pak klesly příjmy vládní pokladny meziročně o 6,3 procenta, uvedlo dnes podle agentury Reuters ministerstvo financí.
Vláda v pondělí jmenuje Jarmilu Rážovou českou hlavní hygieničkou. Zvítězila ve výběrovém řízení, kterého se účastnili tři uchazeči, z nichž jeden nesplnil podmínky. Vyplývá to z materiálu, který v pondělí projedná vláda. Funkcí hlavního hygienika, který je zároveň náměstkem ministra zdravotnictví, byla Rážová pověřena po odvolání Evy Gottvaldové. Předtím působila jako ředitelka Krajské hygienické stanice Středočeského kraje.
Ztráty fitness sektoru kvůli krizi činí téměř 400 milionů korun. Opatření související se šířením koronaviru stála každé tuzemské fitness centrum v průměru přes 330 000 korun. Krizi nepřežila desetina provozů, až 20 procent trenérů se po znovuotevření fitness nevrátilo do práce. Začátkem června polovina provozovatelů hlásila příjmy mezi 70 a 100 procenty, druhá polovina jen mezi 20 a 50 procenty ve srovnání s loňskem. Vyplývá to z dnes zveřejněného průzkumu České komory fitness.
Nezaměstnanost na Slovensku v květnu, v době pandemie covidu-19, pokračovala v růstu. Vystoupila na 7,2 procenta, což je nejvyšší úroveň za poslední zhruba tři roky.
Rusko eviduje 7972 nových případů koronavirové nákazy, od začátku pandemie dohromady už 569 063. Třetí den tak potvrzené případy zůstaly pod hranicí 8000. Za posledních 24 hodin zemřelo dalších 181 lidí, dohromady tedy už 7841.
Britská vláda si v květnu půjčila rekordních 55,2 mld liber. Veřejný dluh Británie tak poprvé od roku 1963 přesáhl 100 pct HDP.
Mezinárodní iniciativa Soboty pro sousedství vyzvala ke spolupráci evropských států při rozhodování o situaci na hranicích v době epidemií. Uzavírání hranic považují členové hnutí z Česka a Německa za nesmyslné. Chtějí, aby vlády při případné druhé vlně koronavirové epidemie postupovaly společně.
V Moravskoslezském kraji za posledních 24 hodin přibylo 49 případů nákazy koronavirem. Celkem tak v regionu od počátku pandemie onemocnělo už 1887 lidí. Nárůst počtu nových nakažených zaznamenalo Karvinsko a Frýdecko-Místecko, kde je nové ohnisko nákazy v Domově Důstojnost v Nýdku. Z nemoci covid-19 se uzdravilo dalších 16 lidí a v kraji je 1088 vyléčených. Počet zemřelých se od čtvrtku nezměnil, je jich 58. V léčení tak zůstává 741 lidí. Vyplývá to z informací Krajské hygienické stanice v Ostravě.
I když čínští představitelé vyvrátili obavy, že za nové infekce koronaviru v Pekingu může losos, zákazníci se této rybě i nadále vyhýbají.
Když se minulý týden v Pekingu prokázaly nové případy infekce SARS-CoV-2, obyvatelé čínského hlavního města se zalekli zpráv, že virus byl nalezen na tržišti na prkéncích, na nichž se porcoval dovezený losos. O víkendu před lososem varoval také epidemiolog Ceng Kuang z Čínského střediska pro prevenci a kontrolu nemocí, kterého citoval čínský státní list Global Times.
Přestože čínští představitelé později ubezpečili, že infekce z importovaného lososa nepocházela, ryba zmizela z regálů velkých pekingských supermarketů, její zásoby byly zlikvidovány a významné zakázky zrušeny. Lidé odvolávali rezervace v japonských restauracích, zatímco dodavatelé z celého světa se pokoušeli zachránit reputaci svého produktu.
Německo za poslední den eviduje 770 nových případů nákazy koronavirem, celkový počet infikovaných se tak vyšplhal na 188 534. Dalších 16 lidí na komplikace provázející onemocnění covid-19 zemřelo, celková smrtelná bilance činí k dnešku 8872. Vyplývá to z poslední statistiky zveřejněné Institutem Roberta Kocha.
Z covidu-19 se zotavilo 174 400 osob, za poslední den jsou uzdravených čtyři stovky.
Pevninská Čína za čtvrtek zaznamenala 32 nových případů nákazy koronavirem, z toho 25 v Pekingu. O den dříve z 28 nových případů bylo 21 v hlavním městě, kde se tento týden po odhalení nového ohniska infekce obnovovala karanténní opatření, aby se zabránilo dalšímu šíření nákazy.
V Česku ve čtvrtek přibylo 118 nových případů nemoci covid-19 způsobované koronavirem. Je to nejvyšší denní přírůstek od 21. dubna. Od té doby se nárůst až na dvě výjimky držel pod stovkou, v posledních dnech se pohyboval kolem padesátky. Od začátku epidemie eviduje ministerstvo zdravotnictví 10 280 případů koronaviru. Zemřelých s nemocí covid-19 je celkem 334, naopak 7440 se už vyléčilo. Aktuálně je tak v Česku 2506 nemocných. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví k dnešním 00:30.
Denní nárůst přes stovku zaznamenaly laboratoře naposledy před měsícem, kdy přibylo 111 nových případů. Předtím přírůstek překročil stovku na konci dubna.
Brazílie se rychle blíží hranici milionu nakažených koronavirem a 50 000 úmrtí, uvedla agentura Reuters s odvoláním na čtvrteční údaje místních úřadů. Více mrtvých a nakažených než největší jihoamerická země s 210 miliony obyvateli hlásí pouze Spojené státy.
Brazilské ministerstvo zdravotnictví registrovalo ve čtvrtek už 978 142 potvrzených nákaz koronavirem a s nemocí covid-19 spojovalo 47 748 úmrtí. Za den tedy přibylo 22 765 nově potvrzených případů a 1238 mrtvých.
Nové denní přírůstky jsou o něco nižší než v předchozích dnech, oficiální statistiky o epidemii covidu-19 nicméně v Brazílii dál rostou rychleji než v kterékoli jiné zemi.
Obyvatelé Kalifornie budou muset na většině míst mimo domov nosit roušky. Nařídily to dnes tamní úřady. Opatření odůvodnily tím, že mnozí obyvatelé tohoto amerického státu si v době pandemie na veřejnosti nezakrývají ústa a nos, což ohrožuje pokrok v boji proti koronaviru. Informovala o tom agentura Reuters.
Kaliforňané nyní budou muset nosit roušky ve všech vnitřních prostorech. Výjimka platí pro konzumaci jídla a nápojů a venku, pokud si budou od ostatních udržovat dvoumetrové rozestupy. Úřady rovněž doporučují nosit roušky i řidičům, kteří jsou v autě sami. Jak bude toto nařízení vymáháno, není podle Reuters zatím jasné.
Závažnější průběh onemocnění covid-19 může záležet na krevní skupině nakaženého a dalších genetických faktorech, domnívají se evropští vědci. Koronavirem SARS-CoV-2 se snáze nakazí lidé s krevní skupinou A a nemoc se u těchto lidí častěji prokazuje těžšími příznaky, vyplývá ze zjištění publikovaných v odborném časopise The New England Journal of Medicine.
Vědci v době, kdy byla pandemie covidu-19 v Evropě na vrcholu, analyzovali geny více než 4000 lidí a hledali společné znaky u těch, kdo se nakazili a měli těžší příznaky.
Riziko těžkého průběhu covidu-19 bylo u lidí s krevní skupinou A o 45 procent vyšší, než u ostatních krevních skupin. Naopak u lidí, kteří mají krevní skupinu 0, bylo toto riziko o 35 procent nižší.
Počet lidí nakažených koronavirem v jatečním provozu firmy Tönnies v Severním Porýní-Vestfálsku dnes vzrostl na 730. Firma i celé odvětví čelí kritice v Německu i ze strany i Evropského parlamentu (EP) za nevyhovující pracovní podmínky zaměstnanců ze zahraničí, uvedla dnes agentura DPA. Výskyt infekce v řadě masokombinátů trápí Německo několik posledních týdnů. Závod na zpracování masa ve městě Rheda-Wiedenbrück patří k největším v celém Německu. Z rozhodnutí úřadů musel ve středu kvůli rychlému šíření nákazy přerušit výrobu na deset až 14 dní.
Kraje vyčíslily ztráty v dopravě způsobené pandemií koronaviru na 1,3 miliardy korun, uvedl dnes místopředseda Rady Asociace krajů ČR a hejtman Vysočiny Jiří Běhounek (za ČSSD). Hejtmani se dnes sešli v Mikulově na Břeclavsku na jednání rady. O kompenzacích chtějí jednat se státem.
Německé aerolinky TUIfly dnes potvrdily, že při restrukturalizaci, kterou uspíšila koronavirová krize, zeštíhlí svou letku na polovinu. Letecká společnost začne se zástupci zaměstnanců a odbory jednat o propouštění. TUIFly provozuje 39 letadel a je dceřinou společností skupiny TUI Group, která je největším pořadatelem zájezdů na světě.
Třetí kolo plošných testů neodhalilo u fotbalových klubů v první lize ani jeden případ nového koronaviru. Nadstavbová část tak v sobotu může začít.
Za poslední den se v souvislosti s ohniskem nákazy v Dole Darkov těžební společnosti OKD v Karviné objevil pouze jeden nový případ nákazy covidem-19, celkem jich je 496. Nové ohnisko nákazy hygienici ale zaznamenali na Frýdecko-Místecku, kde řeší hromadný výskyt nákazy v sociálním zařízení. Vyplývá to z informací, které dnes v podvečer zveřejnila Krajská hygienická stanice v Ostravě. Podle informací ČTK jde o Domov Důstojnost v Nýdku. Jde o soukromé sociální zařízení, kde funguje domov pro seniory a domov se zvláštním režimem. Nákaza se u klienta domova zjistila poté, co byl hospitalizován v Třinci. Následně bylo v domově nařízeno testování a zákaz návštěv. Pozitivní muž byl přeložen do Fakultní nemocnice Ostrava.
Severoatlantická aliance rozhodla o vytvoření nouzového plánu v případě druhé vlny pandemie covidu-19. Ministři obrany 30 členských států se dnes dohodli na vytvoření zásob zdravotnického vybavení či krizového fondu o objemu několika milionů dolarů, píše agentura DPA. Podle mluvčího NATO je to poprvé v historii organizace, kdy vznikl armádní plán pro případ zdravotnické nouze.
Nyní má covid-19 v Česku podle epidemiologů jen lokální ohniska, momentálně v Praze a na Karvinsku v Moravskoslezském kraji. Právě v těchto regionech bude i po 1. červenci zřejmě dál platit povinnost nosit roušky ve vnitřních prostorách a veřejné dopravě a stále tam budou restaurace otevřeny jen do 23:00, zatímco ve zbytku republiky se tato omezení zruší.
V Česku bylo od začátku epidemie do dnešního večera zaznamenáno 10 230 případů koronaviru. Během středy přibylo 51 nových případů, podobně jako předchozí den, dnes bylo potvrzeno zatím 68 nakažených. Počet zemřelých s nemocí covid-19 se dnes zvýšil o jednoho na celkem 334, naopak 7436 se už vyléčilo. Aktuálně je tak v Česku 2460 nemocných. U většiny má choroba mírný průběh. V nemocnicích je nyní 133 pacientů, v těžkém stavu je devět z nich. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví k dnešním 17:30.
Praktičtí lékaři spolupracují s ministerstvem na přípravě manuálu pro druhou vlnu covidu-19. Ordinace si také dělají zásoby ochranných pomůcek, uvedlo v tiskové zprávě Sdružení praktických lékařů. Praktici v březnu vyzvali pacienty, aby před cestou do ordinace lékaře nejprve kontaktovali. Lepší by to podle nich bylo i nadále, aby se lidé v čekárnách nehromadili. Do zákona se také snaží prosadit telemedicínu, některé pojišťovny budou od července hradit videohovory.
Španělský premiér Pedro Sánchez dnes oznámil, že vláda pomůže sektoru turistického ruchu stiženému pandemií balíkem 4,25 miliardy eur (113,5 miliardy Kč). "Dobrou zprávou je, že jsme díky vývoji pandemie mohli uspíšit znovuotevření našich hranic," řekl v Madridu. Odkazoval přitom na skutečnost, že Španělsko 21. června otevírá hranice lidem z většiny unijních zemí, včetně České republiky.
Podpoře turistického roku předcházel balík 3,75 miliardy eur určený pro automobilový průmysl, který Madrid oznámil v pondělí. V polovině března Španělsko na boj s dopady koronaviru vyčlenilo 200 miliard eur formou půjček, státních záruk, úlev i přímé pomoci.
V Řecku nařídili úplnou karanténu pro obec Echinos, kde se v posledních několika dnech vyskytl větší počet případů nákazy koronavirem. Informoval o tom dnes deník Kathimerini. Ve středu oznámilo Řecko 55 nových nakažených koronavirem, což je nejvyšší denní nárůst za několik týdnů. Většina případů se potvrdila právě v regionu na severovýchodě země v oblasti dnes uzavřené obce.
Účet za státní slevy v dopravě pro studenty a seniory se v dubnu kvůli koronavirové krizi propadl na 49,5 milionu korun, což je oproti běžným měsícům o 90 procent méně. Pokles se ovšem mezi dopravci lišil, zejména podle regionů. Pokles vyplacených kompenzací stát zaznamenal už v březnu, kdy dopravcům vyplatil 201 milionů Kč, což byl pokles o 55 procent, sdělil mluvčí ministerstva dopravy František Jemelka. Vláda původně chtěla platnost slev během koronavirové krize omezit, nakonec však zůstaly beze změny.
Dobrovolní hasiči, kteří přišli do kontaktu s nakaženým náměstkem primátora Hlubučkem, byli otestováni na koronavirus. "Testování se týkalo celkem 16 příslušníků, kteří přišli do kontaktu. Nikdo z dotyčných příslušníků nevykazoval příznaky nákazy," uvedla mluvčí hasičů Kateřina Suchánská. K dispozici je zatím 6 výsledků testů, všechny jsou negativní, včetně testu krajského ředitele pražských hasičů a jeho náměstka pro IZS.
V Británii se za poslední den zvýšila bilance úmrtí pacientů s koronavirem o 135, a celkem tak v zemi od začátku epidemie zemřelo 42 288 nakažených lidí. S odkazem na oficiální statistiku vlády o tom informovala agentura Reuters. Mezi novými oběťmi nemoci covid-19 je i třináct dní starý novorozenec. Počet nakažených se zvýšil o 1218 a překonal hranici 300 tisíc.
Bankovní sektor si udržel vysokou odolnost vůči možným nepříznivým šokům a do krize způsobené šířením koronaviru vstoupil v dobré kondici. V základním scénáři ekonomického vývoje, který odpovídá květnové prognóze ČNB, by podle zátěžových testů neměla problémy většina bank.
Venku, postupně v různých časech nebo i po menších skupinách dětí budou letos některé školy kvůli situaci kolem koronaviru předávat vysvědčení. Díky uvolnění epidemiologických opatření se sice ukončení školního roku budou moct zúčastnit celé třídy bez omezení počtu dětí, organizace v jednotlivých školách se ale bude lišit. Většina škol ukončí letos školní rok v pátek 26. června. Poslední dva červnové dny, které budou v pondělí a úterý, vyhlásila řada ředitelů volno.
Světová zdravotnická organizace (WHO) věří, že se už letos vyrobí stovky milionů dávek vakcíny proti koronaviru, do konce příštího roku pak dvě miliardy. V Ženevě to ve čtvrtek řekla hlavní vědecká pracovnice WHO Soumya Swaminathanová. O nalezení očkovací látky nyní usiluje řada firem po celém světě a více než deset z nich už může dělat testy na lidech.
Primátor Prahy Zdeněk Hřib má negativní test na koronavirus.
Test na koronavirus mi vyšel negativně. Karanténa pro mě ale nadále trvá a test se musí po nějaké době zopakovat. Pracuji na homeoffice a schůzek se účastním přes videokonference, pokud je to možné. 👍
— Zdeněk Hřib (@ZdenekHrib) June 18, 2020
Výroba osobních aut v Česku se od ledna do konce května propadla o 35,7 procenta na 399 861 vozů. V květnu byl kvůli epidemii pokles o 52 procent.
Nové případy covidu-19 jsou v každé městské části Prahy. Podle pověřené hlavní hygieničky Jarmily Rážové dochází ke komunitnímu šíření viru, ale jsou i lokální ohniska s desítkami nakažených, řekla dnes novinářům. Podle dat Hygienické stanice Hlavního města Prahy bylo do středečních 18:00 v Praze 2248 pozitivně testovaných, za poslední týden podle Rážové průměrně 15 nových za den.
Firma CovidPass do konce června spustí aplikaci se zabezpečenou databází s výsledky testů na covid-19. Ta bude sloužit jako doklad, že uživatel testem prošel a navíc v případě potřeby zajistí nejbližší testovací místo. Postupně by měla zahrnovat desítky odběrných míst s denní kapacitou přes 10 000 testů.
Poslanec a pražský zastupitel Jan Čižinský (KDU-ČSL, Praha Sobě) má negativní test na koronavirus. Oznámil to dnes na twitteru. Uvedl také, že zůstává v karanténě. Nakazit se mohl od náměstka pražského primátora Petra Hlubučka (STAN), se kterým se v pondělí setkal na jednání městské rady. Na jednání byl i další poslanec a pražský zastupitel Patrik Nacher (ANO). ČTK sdělil, že výsledek testu zatím nemá.
Na koronavirus mám negativní test. V karanténě zůstávám.
— Jan Čižinský (@jancizinsky) June 18, 2020
Ale stále mám pozitivní chuť sloužit naší zemi a už to brzo společně s aktivními lidmi na https://t.co/VxoO8yLaKW rozjet a svou vlast změnit k lepšímu. A tak se můžete přidat :-)
Konec hlášení.
V Rusku ve středu znovu klesl denní přírůstek nově nakažených koronavirem a byl nejnižší od 1. května. Za posledních 24 hodin se v nejrozlehlejší zemi světa potvrdilo 7790 nově nakažených. Opět se také za den více lidí uzdravilo, než infikovalo, nicméně počet úmrtí spojených s koronavirem je dál relativně vysoký.
Kazašská vláda se rozhodla kvůli pokračujícímu šíření koronaviru zavést na 20. a 21. června dodatečná omezující opatření v šesti městech, včetně metropole Nur-Sultanu. Mezi nově nakaženými se ocitl i bývalý, ale stále velmi vlivný prezident Nursultan Nazarbajev.
Plošné testování zaměstnanců těžební společnosti OKD na Karvinsku na covid-19 dnes od rána pokračuje na dvou odběrových místech - na Dole ČSM-Sever a Dole ČSA. Během dneška by mělo testem projít až 1500 lidí. ČTK to řekla mluvčí OKD Naďa Chattová. Za první den bylo ve středu v OKD otestováno 1254 lidí, žádný nebyl pozitivní.
V Česku bylo od začátku epidemie do dnešního rána zaznamenáno 10 176 případů koronaviru. Během středy přibylo 51 nových případů, podobně jako předchozí den. Zemřelých s nemocí covid-19 je celkem 333, naopak 7401 se už vyléčilo. Aktuálně je tak v Česku 2442 nemocných. U většiny má choroba mírný průběh. V nemocnicích je nyní 133 pacientů, v těžkém stavu je devět z nich. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví k dnešním 09:00.
Maďar apeluje na podniky, aby i nadále nechali na zemi nálepky pro dobrovolné dodržování rozestupů.
"Pokud se bude vyvíjet situace dobře, tak by se od 1. 9. mohly otevřít poloviny stadionů," řekl epidemiolog Rastislav Maďar. Fanoušci fotbalu by tak již na podzim mohli chodit na zápasy, každá druhá řada by ale musela zůstat volná.
"Nemůžeme vyloučit, že i v Praze se situace zlepší a zrušení opatření bude platit i tam," řekl Vojtěch.
Za současné situace by i zákaz nočního provozu stravovacích zařízení zůstal v platnosti v Praze a v okrese Karviná, kde jsou lokální ohniska nákazy. "Uvidíme, jaký bude vývoj v dalším týdnu. Průběžně budeme situaci vyhodnocovat a s dostatečným předstihem budeme informovat o tom, kterých regionů se budou omezení týkat," uvedla Rážová. Podle ministerstva zdravotnictví je vývoj epidemiologické situace v Česku příznivý.
"Od 1. července již nebude plošná povinnost nosit roušky venku ani uvnitř s výjimkou regionů, kde je zhoršená epidemiologická situace," oznámil Vojtěch.
Od pondělí se ruší také omezení lázní a podobných zařízení.
Kapacita účastníků pro konání hromadných akcí se od pondělí 22. června navyšuje z 500 na 1000 lidí. Koupaliště, zoologické a jiné zahrady, muzea, galerie, hrady, zámky a podobná zařízení se vrátí k běžnému provozu, ruší se tak limit deset metrů čtverečních na osobu a povinné odstupy mezi lidmi. Povoleny budou od pondělí veletrhy s maximální účastí do 5000 lidí ve stejný čas. Novinářům to dnes řekl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).
Od 22. 6. se může veřejných akcí zúčastnit i 5 000 osob, pokud budou lidé rozděleni do sektorů, oznámil Vojtěch.
Od 19. června mohou od sebe lidé na přijímacích zkouškách na VŠ sedět i méně než 2 metry. Pro vysvědčení si budou moci žáci na základních a středních školách přijít i v počtu vyšším než 15 osob, oznámil Vojtěch.
"Vítejte na tiskové konferenci, která je asi jednou z posledních na toto téma," řekl na tiskové konferenci ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. Podle něj jde o jedno z posledních rozvolnění plošných omezení, apeluje ale na individuální zodpovědnost.
Koupaliště, zoo, muzea, hrady, zámky a podobná zařízení se 22. června vrátí k běžnému provozu. Ruší se limit 10 m2 a povinných odstupů mezi lidmi.
Od 1. července už můžou být restaurace a hospody v Česku otevřené i v čase od 23:00 do 06:00. Omezení budou dále platit v místech se zhoršenou epidemiologickou situací, pravděpodobně v Praze a na Karvinsku. Lidé také budou moci konzumovat občerstvení například v hledištích kin. Rozvolnění těchto opatření se ale ještě nebude týkat míst s vyšším výskytem onemocnění covid-19. Novinářům to dnes sdělila hlavní hygienička ČR Jarmila Rážová.
Lidé v Česku mohou od 1. července odložit roušky také ve vnitřních prostorách nebo veřejné dopravě. Zakrývání nosu a úst kvůli koronaviru bude dál povinné jen v místech s vyšším výskytem nemoci, uvedl dnes ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Zachování povinnosti by se za současné situace týkalo Prahy a Karvinska, ministerstvo chce ale ještě počkat na vývoj v dalším týdnu.
Německý provozovatel letišť Fraport zruší 3000 až 4000 ze svých více než 22 000 pracovních míst, protože očekává, že letecká přeprava, která kvůli pandemii covidu-19 zkolabovala, v příštích několika letech neoživí. Firma, která mimo jiné provozuje jedno z nejvytíženějších evropských letišť ve Frankfurtu nad Mohanem, to uvedla ve středečním prohlášení.
Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) se chystá zkontrolovat programy na podporu podnikatelů zasažených dopady šíření koronaviru v Česku.
Pevninská Čína ve středu zaznamenala 28 případů covidu-19, tedy méně než v předchozích čtyřech dnech, kdy byl počet ohlášených nákaz vždy alespoň o deset vyšší. Z nových případů se 21 týká Pekingu, kde se tento týden po odhalení nového ohniska infekce obnovovala karanténní opatření. O nejnovějších údajích čínské Národní zdravotnické komise informovala agentura Reuters.
Výroba surové oceli v Česku loni meziročně klesla o osm procent na 4,6 milionu tun, například u ocelových trubek byl propad ještě větší, a to o 16 procent. Za prvních pět měsíců letošního roku se podle předběžných dat výroba surové oceli v ČR propadla o dalších šest procent a dosáhla 1,9 milionu tun. Odvětví významně zasáhly dopady koronavirové krize. Sdělila to Ocelářská unie.
Brazilské ministerstvo zdravotnictví registrovalo ve středu už 955 377 potvrzených nákaz koronavirem a s nemocí covid-19 spojovalo 46 510 úmrtí. Za den tedy přibylo 32 188 známých nakažených a 1269 mrtvých, informovala agentura Reuters. Nová denní čísla jsou o něco nižší než v úterý, oficiální statistiky o epidemii covidu-19 nicméně v Brazílii dál rostou rychleji než v kterékoli jiné zemi.
Počet nakažených koronavirem v Německu za poslední den narostl o 580 na celkových 187 764, ukazují aktualizované údaje Institutu Roberta Kocha (RKI). Ten ve čtvrtek ráno evidoval 8856 úmrtí spojených s nemocí covid-19, tedy o 26 více než ve středu. Informovala o tom agentura Reuters.
Podle Univerzity Johnse Hopkinse (JHU) bylo od úterního do středečního večera v USA nahlášeno dalších 840 úmrtí způsobených koronavirem. Nemoc už je tak ve Spojených státech spojovaná se smrtí přibližně 117 700 lidí. Agentura AFP napsala, že ačkoli jsou v USA denní počty mrtvých v poslední době o něco méně znepokojivé, země stále bojuje s první vlnou nákazy.
Světová zdravotnická organizace (WHO) ve středu oznámila, že zastavila testování léku hydroxychlorochin v rámci svého mezinárodního programu, který zkoumá možné způsoby léčby nemoci covid-19. Učinila tak po zhodnocení dosavadních výsledků své iniciativy Solidarity, jakož i závěrů jiných vědeckých týmů, podle nichž uvedené antimalarikum nemocným nijak nepomáhá. Informovala o tom agentura Reuters.
Jako zaručený lék na covid-19 jej opakovaně prezentoval Trump, který dokonce v květnu prohlásil, že jej i přes varování o vážných vedlejších účincích užívá ve snaze předejít symptomům.
Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) spolu s hygieniky a epidemiology bude ve čtvrtek informovat o tom, jak se v nadcházejících týdnech budou dál rozvolňovat opatření přijatá kvůli šíření koronaviru. Tisková konference se uskuteční od 09:00 na ministerstvu zdravotnictví a budou na ní představeny závěry pracovní skupiny pro řízené uvolňování karantény, uvedla mluvčí úřadu Gabriela Štěpanyová.
Ve Francii zemřelo za posledních 24 hodin dalších 28 lidí v souvislosti s nemocí covid-19. Celková bilance obětí se tak zvýšila na 29 575. Jde o podstatný rozdíl oproti číslům z úterý, kdy úřady informovaly o 111 nových úmrtích. Do této bilance byly nicméně zahrnuty i oběti za celý týden v domovech důchodců a podobných pečovatelských zařízeních.
Cestoví ruch ve Španělsku začíná ožívat:
Letecká společnost British Airways obnoví od 1. července pravidelnou linku z Prahy do Londýna na letiště Heathrow. Na Twitteru to ve středu oznámilo Letiště Praha. Půjde o třetí linku z Prahy do britského hlavního města, ještě v červnu tam chtějí začít létat ČSA a Ryanair. Londýn byl před koronavirovou krizí nevyhledávanější destinací z Prahy, létalo tam devět linek.
🇬🇧 @British_Airways plans to resume direct flights between #Prague and #London @HeathrowAirport from 1 July 2020. ✈ #flyfromPRG #pragueairport
— Prague Airport (@PragueAirport) June 17, 2020
A list of all destinations available from @PragueAirport here ➡ https://t.co/eLhG164qMd pic.twitter.com/ds7QqpYnz7
V boji s pandemií nemoci covid-19 se objevují náznaky naděje, uvedl ve středu šéf Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus. Nicméně dodal, že země musí pokračovat v dodržování preventivních opatření, aby zabránily dalšímu šíření nákazy.
Počet lidí nakažených koronavirem v Chile přesáhl 220 000 a tato jihoamerická země se stala devátou zemí na světě, kde covidem-19 onemocnělo více než 200 000 osob. S touto chorobou v Chile zemřelo 3615 lidí, informoval ve středu místní deník La Tercera.
V Itálii za poslední den přibylo 43 úmrtí v souvislosti s nemocí covid-19, o den dříve to bylo 34. Od začátku epidemie eviduje Itálie už 34 448 úmrtí s covidem-19. Počet nakažených koronavirem se v Itálii za uplynulých 24 hodin zvýšil o 329, v úterý úřady hlásily jen 210 nově potvrzených infikovaných.
Kvůli pandemii covidu-19 zůstanou v Německu velké akce zakázané nejméně do konce října, uvedla kancléřka Merkelová po jednání se zemskými premiéry.
Třetině domácností v České republice od začátku pandemie koronaviru do května klesly příjmy. Negativní dopady šíření nemoci pocítila téměř polovina zaměstnanců a tři čtvrtiny osob samostatně výdělečně činných. Do situace, kdy nevycházejí s penězi, se dostalo pět procent Čechů. Sedm z deseti domácností naproti tomu dokáže finančně vyjít ještě nejméně další tři měsíce. Vyplývá to z průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM).
Letecká společnost Air France chce dosáhnout toho, aby 8300 zaměstnanců odešlo dohodou. Nechce totiž, aby propouštění vyvolalo ostrou politickou odezvu poté, co dostala od vlády záchranný balík. Ve středu o tom informovala agentura Bloomberg s odvoláním na obeznámené zdroje.
Rektoři pěti vysokých škol sdružených v Asociaci výzkumných univerzit ČR se obávají toho, aby strach z nákazy novým koronavirem nepřerostl ve strach z otevírání hranic. Koronavirová krize podle nich vyvolala ve společnosti úzkost a strach. Otevřenost vůči světu je podle nich zcela zásadní pro rozvoj univerzit i celé společnosti. Rektoři to uvedli v prohlášení asociace.
V úterý přibylo v Česku 47 nových případů koronaviru, denní přírůstek se tři dny drží pod padesátkou. Od začátku epidemie do středečního večera bylo zaznamenáno 10 154 případů. Od půlnoci přibylo zatím 43 případů. Z nemoci covid-19 způsobované koronavirem se vyléčilo 7399 lidí, počet zemřelých se ve středu zvýšil o jednoho na 333. Aktuálně je tak v Česku 2422 nemocných.
U většiny má choroba mírný průběh. V nemocnicích je nyní 131 pacientů, v těžkém stavu je deset z nich. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví ke středečním 17:30.
Počet úmrtí lidí s koronavirem v Británii stoupl za posledních 24 hodin o 184. Celkový počet obětí se tak zvýšil na 42 153. O den dříve počet úmrtí s koronavirem v Británii vzrostl o 233. Počet dosud potvrzených případů nákazy koronavirem v Británii se už blíží třem stům tisícům.
Jak řekl tento týden britský ministr zahraničí Dominic Raab, země ještě "není úplně z nejhoršího venku", nicméně díky zlepšení situace mohla být zmírněna některá opatření. Po třech měsících se například v pondělí v Anglii mohly znovu otevřít obchody. Lidé mohou rovněž opět navštěvovat zoologické zahrady, safari parky či autokina. Novou povinností je nošení roušek v hromadné dopravě.
Pandemie překazila prezidentovi Zemanovi plány na návštěvu Ruska:
Z dalšího plošného testování na covid-19 v těžební společnosti OKD na Karvinsku nevzešel zatím žádný pozitivní nález. Během prvního dne bylo dnes otestováno 1254 lidí. Ani v souvislosti s ohniskem nákazy na Dole Darkov nepřibyl od úterý žádný další nakažený.
Čeští ovocnáři mají obavu, zda se jim na podzimní sklizeň ovoce podaří sehnat dost pracovníků. Na rozdíl od minulých let není jisté, zda kvůli pandemii koronaviru přijedou na sklizeň stovky dělníků ze zahraničí, především z Ukrajiny. Bez zahraničních pracovníků podle Ovocnářské unie ČR nebudou čeští ovocnáři v srpnu až listopadu schopni úrodu sklidit.
Respirátor RP95-M vyvinutý v Česku během koronavirové krize získal evropskou certifikaci. Podle tvůrců mu to otevře dveře k evropským i světovým trhům. Zástupci ministerstva průmyslu a obchodu, ČVUT a firmy Cardam to oznámili na dnešní tiskové konferenci.
Respirátor vychází z modelu vyvinutého v březnu na ČVUT. Původní polomaska připravená s pomocí 3D tisku však nemůže vznikat sériově. V následujících týden tak výzkumníci a firmy model upravili pro hromadnou výrobu na vstřikolisech. Koncem dubna pak polomasky začala vyrábět firma Cardam. Je dceřinou společností České zbrojovky, Fyzikálního ústavu Akademie věd ČR a společnosti Beneš a Lát.
Počet lidí, kteří ve Švédsku zemřeli s koronavirem, překročil hranici 5000. Nakažených registruje tato skandinávská země od počátku epidemie nemoci covid-19 více než 54 tisíc.
Honduraský prezident Juan Orlando Hernández a jeho manželka se nakazili koronavirem. Hlava středoamerického státu to dnes oznámila novinářům, příznaky má prý mírné a hodlá na dálku plnit své státnické povinnosti.
Pražský magistrát nechá vydezinfikovat prostory své hlavní budovy na Mariánském náměstí. Důvodem je onemocnění covid-19 prokázané u náměstka primátora Petra Hlubučka (STAN). Všichni účastníci pondělního zasedání městské rady budou dnes testováni na koronavirus, řekl mluvčí magistrátu Vít Hofman. Hlubuček měl pozitivní test na covid-19 v úterý. V karanténě jsou nyní všichni účastníci pondělního jednání včetně opozice či úředníků.
Premiér Andrej Babiš (ANO) si neumí představit, že by sněmovna neschválila návrh na zvýšení schodku letošního státního rozpočtu. Podle Babiše pokračují jednání o podpoře s KSČM a jednání se vedou i s Piráty a lidovci, kteří mají vlastní konkrétní návrhy.
Evropská komise chce urychlit testování vakcín proti novému typu koronaviru, aby k nim mohli lidé získat přístup již příští rok. Unijní exekutiva proto dnes navrhla dočasné zmírnění přísných pravidel pro schvalování očkovacích látek obsahujících geneticky modifikované organismy.
Pandemie může podle studie společnosti Strategy Analytics vést k dlouhodobému přesunu k práci z domu. Vychází přitom z dat, která zahrnují postoj více než 5000 spotřebitelů ve Spojených státech, Německu, Británii a Číně. "Všechny údaje signalizují, že navzdory všem problémům souvisejícím s pandemií řada zaměstnanců zjistila, že práce z domova přináší výrazné zlepšení kvality života, a nerada by o tyto výhody přišla, až se ekonomika vymaní z krize," uvedl viceprezident a hlavní analytik společnosti.
Německá firma CureVac, která vyvíjí vakcínu proti koronaviru, dostala jako druhá v Německu povolení k zahájení testů na lidech. Firma uvedla, že první výsledky z těchto testů očekává na podzim a že už v září by mohla začít s druhou fází testování. Na celém světě se nyní na lidech testuje zhruba tucet možných očkovacích látek proti koronaviru.
V Domově Vlčí mák, který spadá pod Ústřední vojenskou nemocnici (ÚVN) v Praze Střešovicích a poskytuje péči mimo jiné válečným veteránům, byly zhruba dvě desítky lidí nakaženy koronavirem. Nakažení klienti jsou v izolaci na klinice infekčních nemocí a zaměstnanci se léčí doma. Preventivně byly zakázány návštěvy v pavilonu B, kde jsou sociální lůžka Domova Vlčí mák. Chod domova je zajištěn, řekla mluvčí nemocnice Jitka Zinke.
Při koronavirové krizi si podle průzkumu veřejného mínění nejlépe počínal vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). Následují premiér Andrej Babiš (ANO) a ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Jejich práci vnímá většina Čechů pozitivně. Hodnocení ministryně financí Aleny Schillerové (za ANO), ministryně práce a sociálních věcí Jany Maláčové (ČSSD) a ministra dopravy Karla Havlíčka (za ANO) tak jednoznačné není. Vyplývá to z průzkumu agentury STEM.
Na prominutí pojistného v programu Antivirus C budou mít podle ministryně práce Jany Maláčové nárok zaměstnavatelé méně než 50 lidí, kteří nepropustili více než 10 procent zaměstnanců a nesnížili jim platy.
Antivirus C aneb prominutí pojistného. Který zaměstnavatel bude mít nárok? Ten, kdo zaměstnává do 50 lidí, nesnížil počet zaměstnanců k březnu o více než 10 % a nesnížil mzdy zaměstnancům o více než 10 %. Jak na to a příklady na: https://t.co/NMPURAl8Ry
— Jana Maláčová (@JMalacova) June 17, 2020
Zasedání zastupitelstva kvůli nakaženému Hlubučkovi zrušila městská část Praha 8. "Zase dání zastupitelstva se odkládá z důvodu blízkého kontaktu dosud neurčeného počtu členů zastupitelstva městské části Praha 8 se členy Rady hlavního města Prahy, kteří jsou zasaženi či mohou být potenciálně zasaženi onemocněním covid-19 způsobeného koronavirem SARS-CoV-2 a vstoupili do povinné 14denní karantény," uvedla městská část v tiskové zprávě. Zasedání se mělo konat dnes, odloženo je na 1. července.
Do karantény by na pražském magistrátu mohlo jít kvůli onemocnění covid-19 zhruba 30 až 40 politiků a úředníků, kteří se zúčastnili pondělního jednání městské rady, sdělil mluvčí magistrátu Vít Hofman.
V Izraeli od úterního rána zaznamenali 299 nových případů nákazy koronavirem, což je za téměř dva měsíce nejvyšší údaj. Potvrzuje to obavy z druhé vlny epidemie, napsal server The Times of Israel. Přibyl také jeden mrtvý, takže Izrael má celkově 303 úmrtí a 19 637 nakažených.
Po nákaze radního Hlubučka budou muset do karantény i někteří dobrovolní hasiči, s nimiž se minulý týden setkal. "Vzhledem k vazbám na
dobrovolné hasiče byli odesláni na testy příslušníci, kteří přišli do
přímého kontaktu s nakaženou osobou a zároveň probíhá interní trasování
dalších kontaktů pro případ potvrzení nákazy," uvedla mluvčí pražských hasičů Kateřina Scuhánská.
V Rusku během úterý poprvé od začátku května klesl denní přírůstek nakažených koronavirem pod hranici 8000. Úmrtí spojených s infekcí přibylo 194, což je o jednoho zemřelého pacienta více než v pondělí.
Pozitivní test náměstka pražského primátora Petra Hlubučka (STAN) na koronavirus ovlivnil dnešní jednání sněmovny. Její předseda Radek Vondráček (ANO) poslancům řekl, že jeden z pražských radních byl v úterý v sídle dolní komory a v kontaktu s některými jejími členy. Požádal proto poslance, aby všichni používali roušky, a to zejména u řečniště.
Jarní koronavirová krize měla za následek uzavření tuzemských sportovišť, podle průzkumu společnosti MultiSport se ale čeští sportovci pohybu nevzdali. Mezi 4,8 miliony Čechů, kteří pravidelně sportují, se většina podle úsloví "ve zdravém těle zdravý duch" dále věnovala oblíbeným pohybovým aktivitám. Nejčastěji se jednalo o improvizované domácí cvičení, běh, zdravotní procházky či jízdu na kole.
V Česku v úterý přibylo 47 nových případů koronaviru, denní přírůstek se tři dny drží pod padesátkou. Od začátku epidemie bylo dosud zaznamenáno 10.112 případů. Z nemoci covid-19 způsobované koronavirem se vyléčilo 7360 lidí, zemřelých nakažených je 332. Aktuálně je tak v Česku 2420 nemocných. U většiny má choroba mírný průběh. V nemocnicích je nyní 131 pacientů, v těžkém stavu je deset z nich. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví k dnešním 09:00.
Psychiatrická společnost České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně by uvítala, kdyby zdravotní pojišťovny dál hradily pacientům péči na dálku, která byla zavedená v době pandemie nového typu koronaviru. Mimořádná úhrada ale platí u největší pojišťovny VZP jen do konce června, ostatní pojišťovny ji ukončily už v květnu, informovala dnes v tiskové zprávě psychiatrická společnost.
Nejvyšší správní soud (NSS) zamítl kasační stížnost právničky Venduly Zahumenské, která se u Městského soudu v Praze neúspěšně domáhala zrušení vládního usnesení o vyhlášení nouzového stavu. Rozhodnutí, na které upozornil web Česká justice, je dostupné na úřední desce NSS. Zahumenská neuspěla ani s tvrzením, že omezení maloobchodního prodeje a volného pohybu v Česku bylo nezákonným zásahem do jejích práv.
Prodej nových osobních automobilů v Evropské unii se v květnu kvůli koronavirové krizi meziročně snížil o 52,3 procenta na 581 161 vozů. Pokles nicméně zpomalil z rekordních 76,3 procenta v předchozím měsíci. Vyplývá to z dnešních údajů Evropského sdružení výrobců automobilů (ACEA).
Indie oznámila dalších 2000 zemřelých s covidem-19. Podle úřadů bilance zahrnuje i revizi čísel z nejpostiženějšího velkoměsta Bombaje, které hlásí 832 úmrtí. Dohromady v Indii podle oficiálních údajů zemřelo už 11 903 lidí s koronavirovou nákazou, informovala dnes agentura AFP.
Ve společnosti OKD dnes ráno začalo plošné testování zaměstnanců na covid-19. Testováni jsou zatím pracovníci Dolu ČSM Sever a Dolu ČSA. V dalších dnech se bude testovat i v areálu Dolu Darkov, řekla mluvčí splečnosti Naďa Chattová. V OKD pracuje asi 8400 lidí. Dnes budou odebrány vzorky prvním zhruba 550 lidem, všichni zaměstnanci by měli být otestováni do konce června.
Pražský primátor Zdeněk Hřib potvrdil na Twitteru, že všichni radní, kteří se zúčastnili jednání s nakaženým náměstkem, musí do karantény. Vedení Prahy nyní řeší čtvrteční zastupitelstvo, konat by se mohlo on-line.
V Německu v úterý přibylo 345 lidí, u nichž se potvrdila nákaza koronavirem. S nemocí covid-19 zemřelo dalších 30 lidí, a celková bilance zemřelých tak vzrostla na 8830. Informoval o tom dnes Institut Roberta Kocha (RKI). V Německu, které má zhruba 83 milionů obyvatel, se od počátku epidemie infekce virem SARS-CoV-2 potvrdila u 187 tisíců lidí, zhruba 173 tisíc z nich se již uzdravilo.
Ve Spojených státech za uplynulých 24 hodin zemřelo dalších 740 lidí s covidem-19. S odvoláním na data americké Univerzity Johnse Hopkinse (JHU) o tom dnes informovala agentura AFP. Celková bilance mrtvých vzrostla na 116 850. S covidem-19 tak ve Spojených státech už zemřelo více lidí, než kolik obětí si z řad amerických vojáků vyžádala první světová válka.
Pevninská Čína zaznamenala v úterý 44 nových případů nákazy koronavirem. Jednatřicet z celkového počtu infikovaných odhalili zdravotníci v metropoli Pekingu, informovala dnes agentura Reuters. Hlavní město v úterý ve snaze zastavit šíření koronaviru uzavřelo veškeré školy, omezilo dopravu a uzavřelo další rezidenční čtvrti. Dále zrušilo také přes 1200 letů, které měly vzlétat či přistávat na dvou místních letištích.
Těžební společnost OKD dnes na Karvinsku zahájí plošné testování zaměstnanců na covid-19, které jí nařídila Krajská hygienická stanice v Ostravě. Testování potrvá několik dnů a logisticky ho zajišťuje tým, ve kterém jsou desítky zaměstnanců OKD a také zdravotníků z Nemocnice s poliklinikou Karviná-Ráj.
V Brazílii za uplynulých 24 hodin přibylo téměř 35 000 potvrzených případů nákazy koronavirem. S covidem-19 zemřelo dalších 1282 lidí. S odvoláním na brazilské ministerstvo zdravotnictví o tom dnes informovala agentura Reuters. Ve srovnání s předchozím dnem obě bilance výrazně vzrostly.
Vedení města řeší, že by měli jít na testy všichni radní, neboť v pondělí spolu s Hlubučkem byli několik hodin na jednání městské rady. Přítomni byli i zástupci opozice.
V uplynulých měsících bylo na pražském magistrátu nakaženo několik úředníků.
Hlubuček (46) je zastupitelem hlavního města Prahy a náměstkem pro životní prostředí. Deset let je starostou městské části Praha Lysolaje.
Náměstek pražského primátora Prahy Hlubuček měl pozitivní test na covid-19. Nyní je v izolaci. Hygiena bude kontaktovat všechny, kteří se s ním setkali. Vedení města by mělo jít podle stávajících pravidel do karantény.
1/3 Včera v průběhu dne jsem se přestal cítit dobře, večer jsem si pak naměřil teplotu 37,8C. Protože jsem se chtěl zachovat správně, zůstal jsem dnes doma a nechal se testovat. Mé obavy se naplnily, před malou chvílí mi byl potvrzen pozitivní test na Covid-19.
— Petr Hlubuček (@p_hlubucek) June 16, 2020
Pozemní hranice Spojených států zůstanou nejméně do příštího měsíce uzavřené pro všechny, kdo nemají vážný důvod pro jejich překročení. USA se s Kanadou a Mexikem dohodly na dalším 30denním prodloužení omezení zavedených v souvislosti se šířením koronaviru, informovala dnes agentura AP.
Chyba ve výkazech vedla v Chile k tomu, že oficiální statistiky opominuly více než 31 000 potvrzených případů nákazy koronavirem, což odpovídá skoro šestině celkového počtu nakažených v této jihoamerické zemi. Oznámily to dnes podle agentury Reuters chilské zdravotní úřady. Podle nich se při kontrole databáze ministerstva zdravotnictví přišlo na chybu, ke které došlo již v polovině března, kdy epidemie teprve začínala.
Občanská iniciativa KoroNERV-20 navrhuje opatření pro snížení deficitu státního rozpočtu a chce otevřít debatu o efektivním spojování obcí. Česko má 6253 obcí, což je vysoký počet, a s tím jsou spojeny vysoké náklady na řízení samospráv. Platforma chce posílit příjmovou nezávislost samospráv a její decentralizaci, která je oproti mnoha evropským zemím zatím v ČR výrazně nižší. Obce by podle ní měly získat větší jistotu v tom, s jakými příjmy mohou výhledově počítat, a to na několik let dopředu. KoroNERV to dnes uvedl v tiskové zprávě.
Francie hlásí 111 dalších úmrtí v souvislosti s covidem-19. V nemocnicích za posledních 24 hodin zemřelo 38 z nich, dalších 73 pak za celý týden v domovech důchodců a podobných pečovatelských zařízeních. Celkový počet mrtvých se podle agentury Reuters, která se opírá o údaje francouzského ministerstva zdravotnictví, vyšplhal na 29 547.
Zisk bank ve Spojených státech v prvním čtvrtletí letošního roku klesl meziročně o 69,6 procenta na 18,5 miliardy USD (437,1 miliardy Kč). Banky pocítily dopad koronavirové pandemie. Zhoršení ekonomické aktivity způsobilo, že dlužníci začali mít problémy se splácením úvěrů a banky musely vyčlenit miliardy dolarů do rezerv na ztrátové úvěry.
Rakouská vláda dnes schválila druhý stimulační balík, tentokrát ve výši zhruba 12 miliard eur (319,8 miliardy Kč). Na ekonomických opatření učiněných kvůli pandemii už tedy úhrnem vynaložila kolem 50 miliard eur. Nový balík zahrnuje například jednorázové zvýšení podpory v nezaměstnanosti 450 eur, snížení sazby daně pro osoby s nejnižšími příjmy na 20 procent z původních 25 procent a daňovou úlevu pro firemní investice až 14 procent.
Ministerstvo zdravotnictví dnes poslalo krajům 1,15 miliardy korun na odměny pro zaměstnance zdravotnické záchranné služby, kteří se podíleli na zvládnutí koronavirové epidemie letos na jaře. Ministr Adam Vojtěch (za ANO) na twitteru večer napsal, že odměny směřují k 7000 lékařům a nelékařským pracovníkům za jejich mimořádné nasazení za uplynulé tři měsíce. Peníze jim přijdou na účty v červencovém výplatním termínu.
Dnes jsme odeslali 1,15 mld. Kč krajům na odměny pro zaměstnance zdravotnické záchranné služby, kteří se podíleli na zvládnutí koronavirové epidemie. Na účty zaměstnanců přijdou ve výplatním termínu v červenci.
— Adam Vojtěch (@adamvojtechano) June 16, 2020
V Itálii za poslední den přibylo 34 úmrtí s covidem-19. Je to nárůst oproti pondělku, kdy bylo obětí 26, což byla nejnižší denní bilanci za více než tři měsíce. Od začátku epidemie zaznamenala země už 34.405 zemřelých. Počet nově nakažených se naopak snížil z pondělních 303 na dnešních 210, informovala s odvoláním na italskou civilní ochranu agentura Reuters.
Nařízená omezení kvůli nemoci covid-19 významně zhoršila podmínky několika desítek tisíc lidí se zdravotním postižením či chronickou nemocí. Snížení dostupnosti sociálních služeb a zdravotní péče zasáhlo zhruba čtyřikrát víc lidí, než kolik je v Česku za celou dobu nakažených novým koronavirem. Uvedla to dnes Aliance pro individualizovanou podporu, která zastřešuje čtyři desítky organizací na pomoc lidem se zdravotním handicapem.
V Česku v pondělí přibylo 40 nových případů koronaviru, od začátku epidemie jich bylo do dnešního večera potvrzeno 10 095. Laboratoře provedly první pracovní den tohoto týdne přes 3600 testů, poměr nakažených k testovaným se tak snížil na 1,1 procenta.
Aktuálně je v zemi 2406 nakažených. Za dnešek přibylo zatím 31 nových případů.
U většiny nakažených má nemoc mírný průběh. S covidem-19 je hospitalizováno 128 pacientů, v těžkém stavu je 11 z nich.
Peking dnes ve snaze zastavit šíření nákazy koronavirem zvýšil výstrahu na druhý nejvyšší stupeň. Uzavřel také veškeré školy, omezil veřejnou dopravu směřující pryč z metropole a uzavřel další rezidenční čtvrti poté, co se od čtvrtka v čínském hlavním městě objevilo 106 nových případů. Tyto údaje vyvolávají obavy z nové vlny epidemie v zemi, kde se koronavirus loni koncem roku objevil poprvé.
Obcím bez Prahy letos kvůli dopadům šíření koronaviru klesnou příjmy ze sdílených daní o 26,5 miliardy korun. Většině obcí by přitom mohly pomoci poměrně vysoké úspory, které mají. Pro 91 procent obcí, tedy 5675, bude totiž odhadovaný pokles objemu sdílených daní nižší než polovina jejich úspor. Vyplývá to z dnes zveřejněné analýzy společnosti CRIF.
Osm z deseti Čechů osobně nezná nikoho, u koho by se potvrdilo onemocnění covid-19.
Sněmovna dnes schválila kompenzační zákon, který podle ministra zdravotnicví Adama Vojtěcha zajistí dostatek financí pro všechny poskytovatele zdravotní péče a pomůže jim finančně překlenout covid období. Podle České lékařské komory ale ekonomickou stabilizaci zdravotnictví nezajistí. Stanovisko k dokumentu, který má upravit úhrady zdravotní péče od července do konce roku pro všechny segmenty, zveřejnila komora na webu.
Náš kompenzační zákon dnes schválil Parlament. Tato klíčová legislativa nám umožní vydat kompenzační vyhlášku, která se postará o dostatek financí pro všechny poskytovatele zdravotní péče a pomůže jim finančně překlenout covid období. Jedná se o injekci ve výši min. 35 mld. Kč.
— Adam Vojtěch (@adamvojtechano) June 16, 2020
Za poslední den se v souvislosti s ohniskem nákazy v Dole Darkov společnosti OKD v Karviné objevil pouze jeden nový případ nákazy covidem-19, celkem jich je 495. Jde o zaměstnance jiné firmy, která pro důl pracuje. Mluvčí OKD Naďa Chattová řekla, že firma ve středu zahájí plošné testování zaměstnanců.
Ministerstvo zahraničí obnovilo přijímání žádostí o zaměstnanecké karty. Program kvalifikovaný zaměstnanec umožňuje českým firmám nabídnout pracovní místa i cizincům. Cizinci mohou žádosti o zařazení do programu od tohoto týdne podávat na českých zastupitelských úřadech na Ukrajině, v Srbsku, v Moldavsku, v Mongolsku a v Kazachstánu. Ministerstvo zahraničí pozastavilo příjem žádostí o zaměstnanecké karty v souvislosti s restriktivními opatřeními přijatými kvůli šíření koronaviru.
Veletržní akce se budou moct konat od příštího pondělí a může na nich být až 5000 lidí v jeden okamžik. V červenci má přijít další vlna rozvolňování a v září a v říjnu, kdy startuje hlavní veletržní sezona, by měla být situace pro pořadatele ještě příznivější, řekl dnes ČTK předseda Společenství organizátorů výstavních akcí ČR Tomáš Kotrč po jednání s epidemiologickou skupinou vedenou Rastislavem Maďarem. Optimisticky vidí po dnešní schůzce i konání říjnového Mezinárodního strojírenského veletrhu v Brně, který je největším veletrhem v ČR.
Portugalský premiér António Costa v pondělí prohlásil, že jeho země je pro turisty bezpečná a že denní nárůst případů nově nakažených koronavirem ve srovnání s předchozím měsícem je způsoben větším množstvím prováděných testů. "V hlavních turistických regionech - Algarve, Alentejo, Madeira a Azorské ostrovy - nebyly odhaleny téměř žádné případy nákazy," uvedl v pondělí portugalský premiér. Reagoval tak na postoj některých zemí včetně Česka, které zařadily Portugalsko mezi rizikové země.
Podniky budou moci v rámci úlev kvůli epidemii koronaviru dva roky zpětně uplatnit daňovou ztrátu do výše 30 milionů korun. Sněmovna to schválila.
"Tohle je zatím první a jediný lék, který prokazatelně snižuje úmrtnost a snižuje ji významně. Je to obrovský průlom," uvedl jeden z členů výzkumného týmu, který dexametazon testoval, profesor Peter Horby. U pacientů připojených na dýchací přístroj kortikoid snižuje riziko úmrtí ze 40 na 28 procent, což znamená, že díky léku se dá zabránit úmrtí jednoho z osmi pacientů. U nemocných, kteří potřebují léčbu kyslíkem, se úmrtnost po podání léku snížila z 25 na 20 procent. Podle serveru BBC to znamená, že v případě Británie mohla být celková bilance úmrtí o 5000 obětí nižší, pokud by lék od začátku epidemie dostali všichni rizikoví pacienti.
Autobusový dopravce FlixBus rozšíří od čtvrtka svůj provoz do zahraničí o další destinace, jako jeden prvních velkých dopravců bude jezdit do Polska, další linky povedou do Rakouska, Německa, Chorvatska a Nizozemska. Už od pondělí dopravce jezdí na Slovensko. Další spoje má FlixBus v plánu přidávat v návaznosti na poptávku a prodeje stávajících spojů. Dnes to společnost uvedla v tiskové zprávě.
Široce dostupný a levný lék dexametazon významně snižuje riziko úmrtí u pacientů s těžkým průběhem nemoci covid-19. Zjistili to na základě studie se zhruba dvěma tisícovkami pacientů vědci z britské Oxfordské univerzity.
Látka, která se používá například jako podpůrný prostředek při protinádorové léčbě, ale také při kožních potížích, onemocnění střev či plicních chorobách, vedla ke snížení počtu úmrtí u nemocných napojených na plicní ventilátory o třetinu. Dexametazon by se mohl stát prvním léčebným přípravkem s prokázaným účinkem.
Breaking: Oxford researchers find 1st drug proven to reduce Covid deaths
— Rhys Blakely (@rhysblakely) June 16, 2020
Low-cost steroid dexamethasone reduced death by a third in ventilated patients
If used from start of the pandemic it could have saved apprx 5,000 lives in UK
It costs about £5 -- about £40 saves a life pic.twitter.com/AuhXcYbjyM
Předseda izraelské vlády Benjamin Netanjahu chce obnovit lety pravidelných leteckých linek do Izraele a z něj do 1. srpna. Řekl to při dnešním setkání s řeckým premiérem Kyriakosem Mitsotakisem, který přijel do Izraele s několika ministry na dvoudenní návštěvu. "Zabýváme se nyní obnovou aktivit cestovního ruchu a Řecko a Kypr budou na pořadu jako první," prohlásil Netanjahu.
Zdravotnická zařízení dostanou náhrady za výpadek příjmů zhruba 30,5 miliardy korun, o něž přišla kvůli epidemii koronaviru. Podrobnosti k výplatě peněz stanoví ministerstvo zdravotnictví kompenzační vyhláškou. Umožní to vládní návrh zákona, který dnes schválila Sněmovna v senátní verzi. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) to podpořil. Normu nyní dostane k podpisu prezident.
Zdravotnická zařízení dostanou náhrady za výpadek příjmů zhruba 30,5 miliardy korun, o něž přišla kvůli epidemii koronaviru. Podrobnosti k výplatě peněz stanoví ministerstvo zdravotnictví kompenzační vyhláškou. Umožní to vládní návrh zákona, který dnes schválila Sněmovna v senátní verzi. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) to podpořil. Normu nyní dostane k podpisu prezident.
Koronavirus zvedl sledovanost televizí, důvěra médií klesá. Krize spojená s pandemií koronaviru zvýšila poptávku po zpravodajství, a to zejména z důvěryhodných zdrojů, jaké představují televize či zavedená online média. Lidé také při hledání informací o covidu-19 více používali sociální sítě, přičemž na vzestupu je nyní zejména instagram, který jako zdroj zpráv využívá o polovinu více lidí, než před dvěma lety. Vyplývá to z letošní studie o digitálním zpravodajství oxfordského institutu Reuters pro studium žurnalistiky (RISJ), který provedl výzkum ve čtyřech desítkách zemí včetně Česka.
Podnikatelé v programech COVID II a Praha podle aktuální statistiky České národní banky k 5. červnu načerpaly přes 5,7 miliardy korun. V případě programu COVID III ke stejnému datu finanční instituce přijaly přes tisíc žádostí v objemu téměř 11 miliard korun, přičemž byla dosud schválena jedna žádost. Podle výkonného ředitele České bankovní asociace Pavla Štěpánka srovnání dnešních a údajů z minulého týdne potvrzuje, že v podnikové sféře přetrvává velký hlad pro provozním kapitálu, sdělil dnes ČTK.
Nemocnice Milosrdných bratří a Úrazová nemocnice v Brně mají kvůli koronaviru ztrátu přes 100 milionů korun. Obě nemocnice spadají pod město. Už dříve o ztrátě přes 200 milionů vlivem omezení péče skrz covid-19 informovala Fakultní nemocnice Brno a také Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně.
Počet úmrtí s nemocí covid-19 ve Spojeném království dosáhl k 5. červnu 53 077, uvedla agentura Reuters s odvoláním na své statistiky, které vychází z úmrtních listů. Podle posledních údajů ministerstva zdravotnictví zveřejněných v pondělí zemřelo v zemi v souvislosti s koronavirem 41 736 lidí.
Více než 200 zástupců obcí ze všech krajů dnes na Malostranském náměstí v Praze apelovalo na Sněmovnu, aby podpořila pozměňovací návrh Senátu k vládnímu daňovému balíčku, podle něhož by obce dostaly ze státního rozpočtu jako kompenzaci za propad daňových příjmů 1200 korun na obyvatele. Na shromáždění zdůraznili, že obce potřebují kompenzaci za snížení příjmů ze sdílených daní rychle. Poskytnutí peněz obcím podle nich umožní uskutečnit plánované investice, což urychlí nastartování ekonomiky po pandemii koronaviru.
Německo spustilo trasovací mobilní aplikaci, která má pomoci zamezit dalšímu šíření koronaviru.
Ministr vnitra Horst Seehofer dnes ujistil, že Corona-Warn-App zaručuje vysokou úroveň ochrany osobních údajů.
Ministraně spravedlnosti Christine Lambrechtová zdůraznila, že platí princip "dvojí dobrovolnosti". Lidé se tedy mají sami rozhodnout, zda si aplikaci stáhnou a v případě pozitivního testu na koronavirus pak o tom, zda to aplikaci sdělí. "Dobrovolnost je jedním ze zásadních předpokladů pro to, aby byla tato aplikace přijata," dodala Lambrechtová.
Banky podle statistiky České národní banky (ČNB) k 5. červnu přijaly 349.000 žádostí o odklad splátek, schválily zhruba 308.000. Většinou šlo o spotřebitelské úvěry, skoro třetina schválených žádostí byl odklad splátek u hypotečních úvěrů. O odklad splátek lze žádat do 31. října, proto lze v dalších týdenních statistikách ČNB očekávat zpomalení přísunu žádostí.
Ze statistiky podle Staňury dále vyplývá, že odmítnuto bylo 11,6 procenta žádostí. Většina podle něj byla zamítnuta kvůli nedostatkům, nebo byl žadatel už v prodlení se svými splátkami déle než 30 dní.
Letový provoz nad Českem výrazně omezila koronavirová krize i v květnu. Letoví dispečeři odřídili celkem 14 672 letů, což je meziročně o 81,5 procenta méně. V posledních týdnech však začíná provoz mírně růst. Oproti závěru března je nyní provoz více než dvojnásobný.
V posledních týdnech však letecká doprava pomalu ožívá, o čemž svědčí i denní statistiky. Zatímco na konci března byl průměrný počet leteckých pohybů v Česku 180 za den, v červnu je zatím průměrem 350 letů denně.
Středomořská Mallorca přivítala první turisty po třech měsících skoro jako celebrity.
Na první skupinu německých turistů, kteří na ostrov přijeli v rámci pilotního projektu dohodnutého se španělskou vládou, čekalo na letišti na 200 novinářů. Informoval o tom dnes deník El Periódico.
Mit Beifall werden die ersten deutschen Touristen an ihrem Hotel in #Mallorca empfangen... Fast wie beim Staatsbesuch pic.twitter.com/Pv5fF0BBgI
— Stefan Schaaf (@schaafard) June 15, 2020
Brno vyčlenilo deset milionů korun pro případ další vlny pandemie koronaviru. Kvůli současné pandemii vynaložilo město více než 13 milionů korun. Posloužily například na ochranné pomůcky. Zastupitelé dnes schválili rozpočtové opatření v souvislosti s provedenými nákupy a také opatření pro vytvoření rezervy pro případnou další vlnu.
Polská vláda nevylučuje bankrot státních aerolinek LOT, zasažených koronavirovou krizí podobně jako další letecké společnosti v Evropě i jinde ve světě. Bankrot by ale byl podle místopředsedy vlády Jacka Sasina až krajním řešením.
Vláda se nejprve bude snažit zlepšit ekonomickou situaci národního leteckého dopravce snižováním mezd a nově dohodnutými leasingovými smlouvami pro leteckou flotilu. Kabinet uvažuje také o záchranném balíčku, podobně jako to učinily i jiné vlády, sdělil Sasin.
Prodloužení zákazu maloobchodního prodeje na Slovensku o nedělích i po skončení nouzového stavu v souvislosti s pandemií nemoci covid-19 vyvolalo kritiku od části politiků. Přidala se k nim také prezidentka Zuzana Čaputová, která opatření nepovažuje za přiměřené. Naopak úřad hlavního hygienika, podporovaný premiérem Igorem Matovičem, své nařízení o sanitárním dni obhajoval.
Až na výjimky plošné uzavření maloobchodních prodejen o nedělích z důvodu povinné dezinfekce prostor zavedla Bratislava za pandemie jako jedno z opatření proti šíření koronaviru. Nařízení zůstalo v platnosti i poté, co země většinu karanténních omezení už postupně zrušila.
Holešov na Kroměřížsku pozastavil kvůli dopadům pandemie nového koronaviru některé z připravovaných investic. Město nyní kvůli přijatým opatřením počítá s propadem daňových příjmů za 15 až 20 milionů korun. Novinářům to dnes řekl starosta Rudolf Seifert (TOP 09).
Radnice podle něj zatím omezila investice za sedm až deset milionů.
V Česku v pondělí přibylo 40 nových případů koronaviru, od začátku epidemie jich je 10 064. Laboratoře provedly více než 3600 testů, poměr nakažených k testovaným se tak proti neděli snížil na 1,1 procenta. Z nemoci se dosud vyléčilo 7300 lidí, obětí je 330. Aktuálně je v zemi 2436 nakažených. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví k dnešním 09:00.
U většiny nakažených má nemoc mírný průběh. S covidem-19 je hospitalizováno 128 pacientů, v těžkém stavu je 11 z nich.
V aplikaci eRouška, která má pomáhat vyhledávat kontakty nakažených novým typem koronaviru, je podle jejích autorů registrováno 220 000 telefonních čísel. Ministerstvo zdravotnictví chce počet uživatelů zvýšit informační kampaní. V aplikaci Mapy.cz sdílí polohu 1,3 milionu lidí. Oba nástroje mají být využitelné v systému takzvané chytré karantény, která má v ČR usnadňovat odhalování nových případů nemoci covid-19. Vlastní aplikaci dnes představilo také Německo.
V Rusku se v pondělí z nemoci covid-19 vyléčilo víc lidí, než kolik přibylo nově potvrzených případů nákazy koronavirem. Proti předchozím dnům se ale opět výrazněji zvýšil počet úmrtí souvisejících s koronavirovou infekcí.
V severoitalském Bergamu, které těžce zasáhla koronavirová epidemie, začalo rozsáhlé testování, během nějž by zdravotníci chtěli test na protilátky proti viru SARS-CoV-2 udělat všem 120 tisícům obyvatel. Nejdříve se hygienici zaměří na lidi z věkové skupiny 18 až 64 let a v první fázi by chtěli otestovat až 70 procent osob v tomto věkovém rozpětí.
V Bergamu už testování na protilátky probíhalo v rámci průzkumu, který měl určit, kolik zhruba lidí se ve městě virem nakazilo. Z 9965 obyvatel testovaných mezi 23. dubnem a 3. červnem jich protilátky proti nemoci mělo 57 procent.
Počet nakažených koronavirem celosvětově překonal hranici osmi milionů. S odvoláním na vlastní statistiku o tom dnes informovala agentura Reuters. Více než čtvrtinu všech potvrzených případů, přes dva miliony, evidují Spojené státy. Nejrychleji nyní infikovaných přibývá v Latinské Americe.
Dobrý den, vítáme vás v novém on-line přenosu k dění kolem pandemie koronaviru. Předchozí zprávy a příspěvky si můžete přečíst ZDE.
Indie hlásí další rekordní nárůst v počtu nakažených koronavirem. Jejich počet za poslední den vzrostl o 14 821 na celkových 425 282 lidí, uvedla agentura AP s odvoláním na indické ministerstvo zdravotnictví. Celkový počet obětí v zemi s více než 1,3 miliardy obyvatel přesáhl 13 000, za posledních 24 hodin přibylo asi 300 mrtvých.