V Česku bylo ve čtvrtek potvrzeno 93 nových případů nemoci covid-19. Ve srovnání s předchozím dnem to bylo o 34 případů méně. Nemocných je v současnosti 2892. Od začátku epidemie zemřelo v Česku v souvislosti s koronavirem 345 lidí z celkového počtu 10 870 nakažených. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví k dnešním 09:00.
Laboratoře v Česku provedly ve čtvrtek 2930 testů. Pozitivních bylo 3,17 procenta z nich. Oproti předchozím dnům počet testovaných výrazně klesl. Ve středu jich bylo 4182, v úterý 4576.
Na dole ČSM-Sever ve Stonavě na Karvinsku začalo v pátek ráno další plošné testování pracovníků OKD na koronavirus. Potrvá do začátku příštího týdne, nejpozději by mělo skončit v úterý. K pátečním 07:00 bylo odebráno přes 200 vzorků, vyhodnotí se prostřednictvím laboratorního PCR testu. Testování je bez problémů, řekla mluvčí OKD Naďa Chattová. Celkem má podstoupit testy přes 3000 lidí.
Nejvíce nakažených v Praze hygienici evidují v Praze 4, kde byla dosud nemoc diagnostikována u 640 lidí. V žádném jiném pražském obvodu zatím počet nakažených nepřesáhl 300. Přepočítáno na obyvatele je na tom ale nejhůře Praha 1, kde na 100 000 lidí připadá zhruba 248 případů nemoci.
Rychle rostoucí počty nových případů koronaviru na jihu Spojených států představují vážný problém. Na první tiskové konferenci, kterou po mnoha týdnech uspořádal krizový štáb Bílého domu, to dnes prohlásil uznávaný epidemiolog Anthony Fauci.
Viceprezident Mike Pence, který je hlavním koordinátorem boje proti pandemii, veřejnost ujišťoval, že nynější situace není tak vážná, jako ta, v níž se před několika měsíci nacházel především severovýchod USA.
Začala "virtuální Strážnice", náhrada za zrušený folklorní svátek. Pandemie koronaviru sice letos neumožnila uspořádat festival ve Strážnici v tradiční podobě, milovníci folkloru si přesto nenechali přehlídku vzít. Přenesli ji do virtuálního prostoru internetu a sociálních sítí. Od dnešního večera lze přes facebook nebo YouTube sledovat desítky živých i archivních vystoupení.
Britové i přes doporučení vlády vyrazili na pláže. Vylákalo je tam horké počasí.
Spojené státy a Brazílie, dvě země nejhůře postižené pandemií způsobenou koronavirem, zatím stále svádějí s nemocí covid-19 urputný boj a šíření nákazy se jim nedaří zastavit. V obou státech za poslední den shodně přibylo téměř 40.000 nových případů infekce. Americké státy Texas a Florida znovu zpřísňují restrikce, Florida ohlásila dosud nejvyšší denní počet nakažených. V Evropě se naproti tomu situace zlepšuje, i když v některých zemích se objevila nová ohniska nákazy. Prezidentka Evropské centrální banky (ECB) Christine Lagardeová řekla, že eurozóna má zřejmě už tu nejhorší část hospodářské krize způsobené pandemií za sebou, firmy ale dál počítají ztráty a hlásí rekordní poklesy tržeb.
V Praze za týden opět přibyla asi stovka nemocných covidem-19. V hlavním městě se dosud nakazilo 2363 lidí, od minulého pátku se počet zvýšil o 92, vyplývá z údajů k dnešním 18:00 na webu pražské hygienické stanice. O týden dřív počet nakažených stoupl o 98. Vyléčilo se 1508 lidí, téměř dvě třetiny nemocných. V uplynulém týdnu přibylo 36 uzdravených. Počet úmrtí s covidem-19 vzrostl za týden o čtyři na 96. Prahu hygienici řadí mezi ohniska nemoci v Česku.
Koronavirem je nakažených 16 basketbalistů NBA. Zhruba pět týdnů před restartem NBA mělo pozitivní test na koronavirus celkem 16 basketbalistů z klubů soutěže. Liga dnes oznámila, že se jedná o pět procent z 302 hráčů, kteří se podrobili testům v úterý.
Za dnešek zatím přibylo 53 nových případů covidu-19. Nemocných je v současnosti 2913, skoro tři čtvrtiny nakažených se již z choroby vyléčily. Od začátku epidemie zemřelo v Česku v souvislosti s koronavirem 346 lidí z celkového počtu 10 923 nakažených. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví k dnešním 17:30.
V Karlovarském kraji je aktuálně už jen jeden případ onemocnění covid-19. Ještě před týdnem hygienici evidovali 12 nakažených. Od počátku pandemie se v kraji nakazilo celkem 489 lidí, 39 s nemocí covid-19 zemřelo. Výrazně klesnul i počet testovaných, vyplývá z aktuálních údajů Krajské hygienické stanice Karlovy Vary.
Švédsku se nelíbí výklad WHO o situaci v zemi. Za naprostou chybu a nesprávný výklad dat považuje hlavní švédský epidemiolog Anders Tegnell varování od Světové zdravotnické organizace (WHO), která upozornila na nové šíření koronaviru v zemi. Dnes o tom informoval portál BBC. WHO ve čtvrtek upozornila, že Švédsko a dalších deset států v evropském regionu čelí novému nárůstu případů infekce a že pokud situace v těchto zemích zůstane nekontrolována, hrozí zhroucení tamních zdravotních systémů.
O státní dotaci na komerční nájem v programu COVID nájemné se od rána přihlásily stovky zájemců. Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO), pod který program spadá, k 16:00 eviduje 660 rozpracovaných žádostí. Dokončeno jich bylo 94 zhruba za 13 milionů korun. ČTK to sdělila mluvčí ministerstva Štěpánka Filipová. Podle informací na webu MPO by v případě správně podané žádosti měli podnikatelé peníze dostat na účet do dvou až tří týdnů.
Británie hlásí 186 nových obětí covidu, nejvíc od půlky června. Komplikacím spojeným s nákazou koronavirem v Británii za poslední den podlehlo dalších 186 lidí, což je nejvyšší denní bilance od začátku minulého týdne. Nových případů infekce přibyla za 24 hodin zhruba tisícovka, což byl naopak menší přírůstek než ve čtvrtek. Informovalo o tom dnes ministerstvo zdravotnictví.
Ve Středočeském kraji za uplynulý týden přibylo 31 případů koronaviru. Od začátku pandemie testy odhalily v regionu nákazu u 1173 lidí, z toho 23 nakažených zemřelo, žádné úmrtí kvůli koronaviru v posledních dvou týdnech nepřibylo. Většina nemocných se uzdravila. Nemocných s potvrzenou nákazou zůstává v kraji 125. Na webu to dnes uvedli krajští hygienici.
Studie Barcelonské univerzity (UB) odhalila koronavirus ve vzorcích odpadních vod z Barcelony už z března 2019. Pokud se závěry této studie potvrdí, znamenalo by to, že koronavirus oficiálně odhalený loni v prosinci v Číně mohl být v Evropě už mnohem dříve, než se dosud předpokládá. Podle španělských médií studie UB ještě čeká na další ověření.
Studie barcelonské univerzity zkoumala kvůli pandemii také zmrazené vzorky odpadních vod z období od ledna 2018 do prosince 2019 a došla k překvapivému výsledku. "Všechny vzorky byly negativní na SARS-CoV-2 s výjimkou toho z 12. března 2019, v němž byla prokázána sice malá, ale jasná přítomnost SARS-CoV-2," citovala šéfa studie Alberta Bosche univerzita ve svém dnes zveřejněném prohlášení.
V pěti nemocnicích v Ústeckém kraji spadajících pod Krajskou zdravotní budou odběrová pracoviště na testování koronaviru přijímat od 1. července pouze objednané pacienty. Předpokládá se, že odběrová pracoviště v nemocnicích v Děčíně, Ústí nad Labem, Teplicích, Chomutově a Mostě budou otevřená zhruba jednu hodinu týdně. Společnost o tom dnes informovala v tiskové zprávě.
"Rizikoví pacienti nastupující k plánované hospitalizaci, propuštění do domácího léčení vyžadující test před překladem do domovů důchodců či jiných zařízení sociálních služeb, budou odebíráni na jednotlivých zdravotnických pracovištích našich nemocnic," uvedl Tomáš Hrubý, náměstek pro řízení zdravotní péče Krajské zdravotní.
V Královéhradecké kraji v posledních dnech přibylo proti předchozímu obdobím výrazněji potvrzených případů nákazy covid-19. Za poslední týden počet nových případů vzrostl o deset na dnešních 216. V předchozích třech týdnech od 29. května do 19. června přibylo dohromady devět případů nákazy. Zhruba 90 procent nakažených se z nemoci vyléčilo. Vyplývá to z dnešních dat ministerstva zdravotnictví.
České dráhy na jižní Moravě obnoví od července dosud omezené spoje. Od 1. července znovu vyjedou dříve odřeknuté spoje v úseku mezi Boskovicemi a Velkými Opatovicemi a také noční víkendové spoje v okolí Brna. V tiskové zprávě to uvedla mluvčí Českých drah Vanda Rajnochová. V kraji byla doprava omezena tak jako jinde kvůli koronaviru.
Eurozóna má zřejmě už tu nejhorší část hospodářské krize způsobené pandemií nemoci covid-19 za sebou, zotavení ale bude spíše nerovnoměrné. Uvedla to dnes prezidentka Evropské centrální banky Christine Lagardeová.
"Pravděpodobně už jsme za nejnižším bodem," řekla na neformálním setkání představitelů nejdůležitějších evropských podniků a celosvětově uznávaných odborníků nazvaném Northern Light Summit.
Spojené státy ve čtvrtek podle informací americké Univerzity Johnse Hopkinse (JHU) ohlásily téměř 40 tisíc nových případů koronaviru. Nárůst televize CNN původně označovala za nejvyšší od začátku pandemie. Později však s odvoláním na aktualizovanou bilanci JHU uvedla, že do ní byly zahrnuty i případy z předchozích dní. Ve stejný den koronavirem nejpostiženější země světa také ohlásila, že dalších více než 2400 nakažených zemřelo.
Ve čtvrtek podle JHU Spojené státy informovaly o dalších 39 972 nakažených a 2 425 mrtvých. Do statistiky jsou zahrnuty případy ze všech 50 států, federálního území District of Columbia, kde leží hlavní město Washington, dalších amerických území i repatriovaných osob.
Slovensko poprvé od konce dubna zaznamenalo tři dny po sobě dvouciferný počet nových případů. Infikovaní přibývají zejména v jednom z okresů na severu země, kde úřady v reakci zavedly omezení ve snaze šíření choroby covid-19 zpomalit.
Ve čtvrtek testy odhalily na Slovensku dalších 13 nakažených koronavirem, z toho sedm pacientů pochází z okresu Čadca nedaleko hranic s Českem. Také ve středu byla zhruba polovina z 23 potvrzených případů infekce zjištěna právě ve zmíněném regionu. Celkově tam hygienici hlásí tři desítky nakažených.