Ve světě už se koronavirem nakazilo přes osm milionů lidí, čtvrtina z nich v USA

Přenos skončil
Počet nakažených koronavirem celosvětově překonal hranici osmi milionů, tvrdí agentura Reuters. Z toho přes dva miliony případů evidují Spojené státy. Nejrychleji infikovaných přibývá v Latinské Americe. Události kolem pandemie v Česku i ve světě sledujeme v on-line reportáži.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters
Přenos skončil
09:48

V Česku v pondělí přibylo 40 nových případů koronaviru, od začátku epidemie jich je 10 064. Laboratoře provedly více než 3600 testů, poměr nakažených k testovaným se tak proti neděli snížil na 1,1 procenta. Z nemoci se dosud vyléčilo 7300 lidí, obětí je 330. Aktuálně je v zemi 2436 nakažených. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví k dnešním 09:00.

U většiny nakažených má nemoc mírný průběh. S covidem-19 je hospitalizováno 128 pacientů, v těžkém stavu je 11 z nich.

10:01

Česká pošta vydá známky s poděkováním záchranářům a hasičům za boj proti novému typu koronaviru. Motivem známek budou roušky se symboly záchranných sborů. Známky vyjdou ve středu 24. června. Vyplývá to z informací České pošty.

Známky označené písmenem B v nominální hodnotě 19 korun pro posílání obyčejných ekonomických psaní do 50 gramů vyjdou v nákladu dvakrát 375 000 kusů na tiskových listech s 25 známkami. Autorem známek je Filip Heyduk.

09:55

Strážnický folklorní festival, zrušený kvůli pandemii koronaviru, letos nahradí 28 hodin vysílání přes internet. On-line přehlídku iFolklorní Strážnice sestaví pořadatelé z programových bloků téměř 50 cimbálových a lidových muzik, souborů i pěveckých sborů, zdravic osobností folkloru, hudebních klipů a materiálů z archivu strážnického Národního ústavu lidové kultury.

09:49

V Moravskoslezském kraji za posledních 24 hodin přibylo pět případů nákazy koronavirem, od počátku pandemie tak v regionu onemocnělo 1807 lidí. Počet vyléčených se zvýšil o 19 na 1049. Další jeden člověk zemřel, celkem tak v souvislosti s nákazou zemřelo 57 lidí. V léčení zůstává 701 lidí. Vyplývá to z údajů, které dnes ráno zveřejnila Krajská hygienická stanice v Ostravě.

09:11

Míra nezaměstnanosti v Británii v tříměsíčním období do konce dubna činila 3,9 procenta, oznámil dnes britský statistický úřad. To je překvapivé, analytici totiž čekali její vzestup. V květnu se ale počet zaměstnaných v důsledku pokračujících protikoronavirových opatření snížil, a to o 1,7 procenta. O podporu v nezaměstnanosti si pak zažádalo 529 000 lidí.

08:28

Nový Zéland má po 24 dnech bez nových případů koronaviru dva další infikované. Jsou to dvě ženy, které přicestovaly z Británie a měly povolení zúčastnit se pohřbu příbuzného. Země, která od začátku epidemie zaznamenala 1506 nakažených a 22 mrtvých, minulý týden zrušila ochranná opatření a ohlásila, že už nemá žádného aktivního nakaženého.

08:24

O odklad splátek úvěrů až na půl roku zatím požádalo banky 345 tisíc klientů. Nejpozději od listopadu ale budou muset všichni znovu začít splácet podle původního splátkového kalendáře.

 

08:24

Krnovská radnice podpoří provozovatele restaurací na území města. Odpustí jim nájem za předzahrádky. Platit za ně nemusí zpětně od března. Město zvažuje, že to bude natrvalo. Dosud podnikatelé platili korunu za metr čtvereční a den.

"Důvodem vydání nové vyhlášky je podpora místních podnikatelů a živnostníků, kteří provozují předzahrádky před provozovnami poskytujícími pohostinství a s tím spojené služby. Je to jedno z opatření, které by jim mělo pomoct zmírnit dopady krizových opatření v souvislosti s epidemií covid-19," uvedl tajemník Igor Kozelek.

06:37

V Německu za pondělí přibylo 378 potvrzených případů infekce koronavirem, v souvislosti s nákazou zemřelo dalších devět lidí. V obou případech bilance oproti neděli stoupla. Vyplývá to z dnes zveřejněných dat Institutu Roberta Kocha (RKI).

06:26

Pevninská Čína dnes oznámila 40 dalších případů nákazy koronavirem, oproti předchozímu dni se jedná o mírný pokles. Více než polovinu nově nakažených úřady potvrdily v Pekingu, kde se objevilo nové ohnisko. S odvoláním na čínské úřady o tom informovala agentura Reuters.

05:47

V souvislosti s covidem-19 ve Spojených státech za posledních 24 hodin zemřelo již druhý den za sebou méně než 400 pacientů. Vyplývá to ze statistiky zveřejněné Univerzitou Johnse Hopkinse.

05:40

Počet nakažených koronavirem celosvětově překonal hranici osmi milionů. S odvoláním na vlastní statistiku o tom dnes informovala agentura Reuters. Více než čtvrtinu všech potvrzených případů, přes dva miliony, evidují Spojené státy.

05:30

Evropské státy dál uvolňují opatření přijatá kvůli šíření koronaviru, dnes by se nově měly otevřít hranice mezi Rakouskem a Itálií. V Rusku se zase otevřou muzea, knihovny a úřady. Jak nicméně uvedlo ruské ministerstvo kultury, návštěvníci muzeí budou muset mít roušky, rukavice a musí dodržet společenský odstup.

23:52

V Brazílii za posledních 24 hodin přibylo dalších 627 úmrtí v souvislosti s covidem-19, počet nakažených vzrostl od neděle o 20 647. Oproti předchozímu dni obě bilance vzrostly.

22:21

Chilská vláda oznámila 90denní prodloužení stavu katastrofy, který v zemi kvůli epidemii covidu-19 platí již od polovina března. Informovala o tom agentura Reuters. V Chile v posledních týdnech přibývá okolo 5000 nových případů denně. Příliv nemocných zahltil nemocnice a úřady kvůli viru uzavřely hlavní město s více než šesti miliony obyvatel.

22:10

Připomeňte si výroky Donalda Trumpa o antimaláricích, které doporučoval na léčbu covid-19. Nyní je úřady přestaly pro případy koronaviru povolovat. 

22:04

Předávání cen Oscar, plánované původně na únor 2021, se kvůli dopadu pandemie covidu-19 na filmový průmysl odsune o dva měsíce. Oznámila to americká filmová akademie, která ceny uděluje.

21:12

Podle regulatorního orgánu by už nebylo rozumné tyto přípravky považovat za efektivní lék na nemoc z koronaviru, přičemž teoretický přínos prý nepřevažuje nad "známými a potenciálními riziky".

21:08

Ve Spojených státech už není povoleno na léčbu nemoci covid-19 předepisovat antimalarika propagovaná prezidentem Donaldem Trumpem. Americký úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) dnes po necelých třech měsících stáhl povolení pro mimořádné využití léku hydroxychlorochin i podobné látky chlorochin.

20:43

Francie dnes oznámila 29 nových úmrtí způsobených nemocí covid-19, čímž celková bilance epidemie narostla na 29 436. Už šestý den po sobě byl tak denní součet obětí ve Francii menší než 30, poznamenala agentura Reuters.

20:30

Zhruba 200 lidí se dnes večer sešlo na mostě Přátelství spojujícím polský a Český Těšín. Tichým protestem dali najevo nesouhlas s omezeními pohybu přes hranici v Těšínském Slezsku a se způsobem, jakým se o omezeních zavedených kvůli koronaviru dozvídají. Obyvatele rozděleného města přišli podpořit představitelé obou radnic.

19:57

Pákistánské úřady kvůli nárůstu počtů nakažených oznámily, že od dnešní půlnoci znovu zavedou přísná karanténní opatření ve vybraných oblastech některých měst, informovala agentura Reuters. Ještě v minulých dnech přitom pákistánská vláda obnovení karantény odmítala, přestože jí tento krok doporučila Světová zdravotnická organizace (WHO). 

19:09

Královéhradecký kraj vyplatí ze svého rozpočtu dohromady téměř milion korun 119 medikům, kteří během nouzového stavu dobrovolně pomáhali ve Fakultní nemocnici Hradec Králové. Další milion dostanou medici, kteří v nemocnici pomáhali v rámci pracovní povinnosti, od ministerstva zdravotnictví, sdělili zástupci hejtmanství. Kraj zároveň odmění i dvě studentky oboru sociální práce Univerzity Hradec Králové.

18:58

Británie oznámila 38 nových úmrtí spojených s koronavirem, oficiální bilance tak vzrostla na 41 736 mrtvých. Jde o podobný nárůst jako o den dříve, kdy přibylo 36 obětí, informovala agentura Reuters s odvoláním na údaje zveřejněné britskou vládou.

18:52

Počet úmrtí způsobených koronavirem v Saúdské Arábii dnes přesáhl 1000. Nadále také stoupají počty infikovaných. S odvoláním na sdělení tamního ministerstva zdravotnictví o tom napsala agentura AFP. Ta zároveň připomněla, že se brzy má uskutečnit velká pouť do Mekky (hadždž). Do jaké míry bude letos kvůli koronaviru omezena, zatím není jasné.

18:45

Výkonný ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Michael J. Ryan dnes potvrdil, že v Pekingu bylo za poslední dva dny zaznamenáno více než 100 nových případů nemoci covid-19. Toto nové ohnisko je podle jeho slov nyní prověřováno. Pro WHO je situace v čínské metropoli - stejně jako každý nový související shluk případů nákazy - zdrojem znepokojení, dodal Ryan s tím, že Světová zdravotnická organizace vývoj bedlivě sleduje a bude o něm mezinárodní komunitu informovat.

18:44

Více než 100 tisíc případů nákazy koronavirem přibylo v Pákistánu od 9. května, kdy tato země zrušila karanténní opatření; tehdy bylo v zemi nakaženo asi 25 tisíc lidí. Experti varují, že oficiální počet nakažených je téměř s jistotou podhodnocený. Počet mrtvých s nemocí covid-19 se blíží 2500. Pákistán nyní hlásí tolik nových případů nákazy, že je mezi první desítkou zemí na seznamu Světové zdravotnické organizace (WHO), kde je covid-19 na vzestupu.

18:43

Pražský magistrát prodlouží ubytování v hotelech a hostelech pro asi tři stovky lidí bez domova, které zajistil z důvodu epidemie nového koronaviru. Dnes o tom rozhodli radní. Lůžka v hotelích chce zachovat do března příštího roku a mezitím se snažit o to, aby město pro ubytované našlo trvalé řešení. Další ubytované už město přijímat nebude. Některé hotely zřejmě smlouvy nebudou chtít prodloužit, magistrát bude hledat nové.

18:32

Dvě největší mezinárodní letiště na Slovensku, v Bratislavě a v Košicích, dnes poprvé po třech měsících obnovila odbavování cestujících na některých pravidelných linkách. Informovala o tom letiště. Běžný provoz na nich byl kvůli opatřením proti šíření koronaviru přerušen od 13. března.

18:32

Z italské pracovní síly čítající před koronavirovou krizí zhruba 23 milionů lidí nebylo třem milionům obnoveno pracovní místo, uvedl dnes Andrea Malacrida, který vede italskou divizi personální agentury Adecco. Nejvíce bylo podle něj postiženo odvětví turistického ruchu, zábavní sektor a jim podobná odvětví. Pokud se chce Itálie vymanit z ničivého dopadu pandemie na pracovní trh, musí zaměstnance rekvalifikovat, a ne pouze chránit, myslí si.

18:32

Itálie hlásí 26 nových úmrtí souvisejících s covidem-19. Jde o nejnižší denní bilanci za více než tři měsíce, napsala agentura Reuters. Celkový počet obětí epidemie v jihoevropské zemi se zvýšil na 34 371. I počty nově nakažených oproti nedělním číslům lehce poklesly, z 338 na dnes oznámených 303, uvedl místní úřad civilní ochrany.

18:31

Do dnešního večera se nemoc covid-19 v Česku prokázala u 10 044 lidí.  Je to podobný podíl jako v sobotu. Počet lidí, kteří s nákazou zemřeli, se v neděli zvýšil o jednoho na 330. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví k dnešním 17:30. Za dnešek zatím přibylo 20 nemocných.

16:52

Počet nakažených covidem-19 v souvislosti s Dolem Darkov společnosti OKD v Karviné stoupl od neděle o čtyři na 494. Přibyli tři zaměstnanci a rodinný příslušník. V evidenci hygieniků je 321 pozitivně testovaných zaměstnanců dolu včetně 22 polských pendlerů a 159 jejich příbuzných. Dalších deset pozitivně testovaných jsou lidé z jiných firem, které v dole provádějí třeba údržbu.

16:47

Jihočeský kraj spustil v poledne on-line systém slev a kompenzací, ve kterém rodinám přispěje na ubytování při dovolené v kraji a dá slevy do zoo i muzeí. Vyčlenil na to 39 milionů korun. Do 16:00 vyčerpalo slevové vouchery 421 lidí, šlo o sumu téměř 900 tisíc korun. Převažovali zájemci z Prahy, jižních Čech, jižní Moravy a Moravskoslezského kraje, řekl ředitel Jihočeské centrály cestovního ruchu (JCCR) Jaromír Polášek.

16:09

Během měsíců, kdy byl v Česku vyhlášen nouzový stav v souvislosti s epidemií koronaviru, poklesla v meziročním srovnání kriminalita. V březnu klesla meziročně o čtvrtinu, v dubnu o třetinu a květnu zhruba o sedm procent. V tiskové zprávě to dnes uvedl mluvčí policejního prezidia Ondřej Moravčík. Pokles se podle něj týká téměř všech sledovaných oblastí, nejvýznamnější je však u trestných činů, které jsou jakkoliv provázané s venkovním pohybem osob. Nouzový stav vláda vyhlásila 12. března, skončil v polovině května.

15:53

Poskytovatelé sociálních služeb dostanou 990 mil. Kč na pokrytí výdajů, které měli kvůli koronavirové epidemii. Dotace schválila vláda, uvedlo ministerstvo práce a sociálních věcí.

15:34

Uvolnění dalších omezení, která měla bránit šíření koronavirové nákazy, podle provozovatelů kin problémy s nízkou návštěvností nevyřeší. V divadlech a kinech je sice možné ode dneška například koupit občerstvení, v hledišti při promítání se ale nebude dál smět konzumovat, což výraznou část diváků podle některých provozovatelů od návštěvy kina odradí. Zmar našeho podnikání v kinech tak bohužel bude pokračovat dál," řekl dnes výkonný ředitel sítě CineStar Jan Bradáč.

15:24

Američtí zdravotničtí experti mají podle listu The Washington Post stále větší obavy z plánovaného volebního mítinku prezidenta Donalda Trumpa plánovaného na tuto sobotu. Na stadionu určeném až pro 19 tisíc lidí podle nich hrozí velké riziko šíření koronaviru, jehož první vlnu Spojené státy podle odborníků stále nemají za sebou.

"Nejsem si jistý naší schopností ochránit kohokoliv, kdo se zúčastní velké akce konané uvnitř," uvedl šéf zdravotnických úřadů města Tulsa v Oklahomě, kde se má shromáždění uskutečnit. "Mám také obavy ohledně naší schopnosti zajistit zdraví prezidenta," dodal.

15:18

Předávání vysvědčení na konci školního roku se budou moci zúčastnit všichni žáci najednou. Umožní to úprava mimořádného opatření ministerstva zdravotnictví, na které se dohodl ministr školství Robert Plaga (ANO) s epidemiology. Opatření dnes projedná vláda, platit bude od 22. června a bude se týkat akcí mimo výuku. Dosavadní pravidlo nanejvýš patnáctičlenných skupin ve výuce k ochraně proti koronaviru zůstane stejné do konce školního roku.

15:03

Německý automobilový koncern Volkswagen kvůli negativním dopadům šíření koronaviru počítá ve druhém čtvrtletí s velmi špatnými výsledky. Za celý letošní rok však hodlá dosáhnout provozního zisku bez zahrnutí mimořádných položek, uvedl finanční ředitel podniku Frank Witter. Součástí koncernu Volkswagen je rovněž automobilka Škoda Auto.

14:46

Německá vláda vstoupí do německé společnosti CureVac, která vyvíjí vakcínu proti koronaviru. Do firmy vloží 300 milionů eur (osm miliard Kč), a získá v ní tak 23procentní podíl. Oznámilo to dnes německé ministerstvo hospodářství. Firmu podle dřívějších zpráv lákal americký prezident Donald Trump, aby se přesunula do Spojených států, nebo aby jim lék exkluzivně poskytla.

14:20

Ministerstvo školství chce přes prázdniny upřesnit pokyny pro školy, podle kterých by mohly postupovat při případné druhé vlně koronavirové epidemie na podzim. Vyjasnit by se v nich měly podmínky pro standardní výuku i pro výuku na dálku v případě krátkodobé nebo i dlouhodobější karantény. V dnešní on-line debatě, kterou organizovala Stálá konference asociací ve vzdělávání, to řekl ministr školství Robert Plaga (ANO).

"V tuto chvíli sbíráme od ředitelů (škol) zpětnou vazbu k tomu, co fungovalo v manuálech a co nefungovalo a samozřejmě kontinuálně s tím se s epidemiology bavíme o uspořádání výuky od 1. září," uvedl ministr.

14:04

Těžební společnost OKD musí do konce června všechny své zaměstnance kromě pracovníků z Dolu Darkov a Golf resortu Lipiny nechat vyšetřit na nemoc covid-19. Vyplývá to z mimořádného opatření, které nařídila Krajská hygienicka stanice v Ostravě a dnes ho zveřejnila na svých internetových stránkách. Opatření souvisí s ohniskem nákazy na Dole Darkov.

Nařízení se týká všech zaměstnanců firmy a lidí, kteří pro ni pracují ve všech provozech a pracovištích na Karvinsku, vyjma Dolu Darkov, kde se už dělalo plošné testování, a Golf resortu Lipiny, který není spojený s těžbou uhlí.

14:01 První místopředseda vlády a ministr vnitra ČR Jan Hamáček

V případě, že by České aerolinie (ČSA) zkrachovaly, stát by na dávkách a podpoře vyplatil zhruba 1,2 miliardy korun. Před dnešním jednáním vlády to novinářům řekl vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). Přijde mu proto logická zvažovaná státní záruka pro leteckou společnost Smartwings. Ministr průmyslu a dopravy Karel Havlíček (za ANO) v sobotu uvedl, že výše záruky by měla být mezi 500 a 900 miliony korun, sám by preferoval 800 milionů.

13:57 První místopředseda vlády a ministr vnitra ČR Jan Hamáček

Vlaky dopraví do Česka z Číny celkem 100 kontejnerů s ochrannými pomůckami proti šíření infekčních nemocí. Po prvním vlaku, který přijel do Pardubic v neděli, je další již na cestě a třetí má v brzké době vyjet. Novinářům to dnes řekl ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). Celá zakázka má být dopravena do policejních skladů v Opočínku na Pardubicku do dvou týdnů. "Ze zbývajících dvou vlaků je jeden už na cestě, druhý by měl vyrazit každým okamžikem," uvedl Hamáček.

13:55

Provoz na hraničních přechodech z České republiky do Polska v Královéhradeckém kraji s dnešním koncem koronavirových restrikcí vzrostl. Lidé z Čech i Polska opět začali volně cestovat přes hranici za výlety či nákupy. Přes vyšší frekvenci aut byl dnes dopoledne provoz na hraničních přechodech plynulý.

13:55

Pořadatelé trhů by ocenili zrušení rozestupů mezi stánky. Výrazně se jim tak snižuje kapacita, za současné situace jim připadá nelogické. Dnešní uvolnění restrikcí, kdy je znovu možné na farmářských a dalších trzích prodávat občerstvení určené k bezprostřední konzumaci vítají, nutné mezery mezi stánky jsou pro ně však palčivějším problémem.

13:18

Liberecký kraj letos na podporu dobrovolných hasičů vydá méně peněz než loni. Důvodem jsou úspory v důsledku dopadů koronavirové krize do ekonomiky a snížený výběr daní, řekl novinářům hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj). Kraj mezi hasiči letos rozdělí zhruba 17,5 milionu korun, loni to bylo skoro o 5,5 milionu více. "Snažili jsme se podporu zachovat v co nejvyšší míře," dodal.

13:14

 Z domova stále pracuje okolo osmi procent pracujících a 12 procent se vrátilo do kanceláře. Téměř polovina Čechů by si přála zachovat alespoň částečnou flexibilitu práce i po uvolnění všech bezpečnostních opatření proti koronaviru. Vyplývá to z průzkumu Median pro firmu Eset mezi 1000 respondenty.

12:42

V Řecku jsou ode dneška v provozu dvě hlavní letiště - v Aténách a v Soluni. Země obnovuje turistickou sezonu a bude znovu přijímat zahraniční turisty. Řecko, jež loni navštívilo 33 milionů lidí, doufá v době epidemie koronaviru v návrat aspoň části návštěvníků. V cestovním ruchu, na nějž připadá pětina ekonomického výkonu země, je zaměstnáno 700 tisíc lidí.

12:35

Obce v Pardubickém kraji vynaložily na ochranu proti koronaviru více než 45 milionů korun. Vyplynulo to z průzkumu a analýzy, kterou hejtmanství provedlo mezi samosprávami v regionu, uvedla v tiskové zprávě radní Pardubického kraje pro regionální rozvoj, evropské fondy a inovace Hana Štěpánová (STAN). Dalších téměř 37 milionů korun utratil Pardubický kraj se svými příspěvkovými organizacemi.

12:28

Španělsko dnes zahájilo projekt, v jehož rámci pustí postupně přes 10 000 německých turistů na Baleárské ostrovy. Týden před plánovaným otevřením Španělska pro turisty se tak má otestovat, zda může masová turistika pokračovat i v době, kdy se ve světě stále šíří koronavirus. Španělsko patří v Evropě k nákazou nejpostiženějším zemím.

Němci s rouškami přes obličej dnes stáli ve frontě na düsseldorfském letišti před nástupem do letadla mířícího na Mallorku. Let zajistil operátor TUI.

12:16

Testy na přítomnost protilátek na koronavirus prokázaly pozitivní výsledek u 2,37 procenta lidí na Strakonicku a u 1,2 procenta lidí na Písecku. Vychází to ze srovnávací průřezové studie. Projekt ukázal vyšší promořenost než při studii kolektivní imunity na úrovni ČR, která hovořila o jednotkách promile. Vzorky odebírané počátkem května na Písecku a Strakonicku však laboratoře zpracovávaly rozdílnou metodou než celostátně. Výsledky studie na Strakonicku a Písecku dnes oznámili její garanti.

11:55

Pražské letiště má potvrzeno od 17 dopravců obnovené spojení do 55 destinací. Jde přibližně o třetinu loňského provozu. Seznam linek by se měl v následujících týdnech dále rozšiřovat, letiště se chce zaměřit zejména na velká evropská města. Uvedlo to dnes Letiště Praha. Během pandemie koronaviru byla drtivá většina linek zrušena, zůstaly pouze dvě. V současnosti na letišti funguje 17 pravidelných linek, další budou přibývat v následujících dnech a týdnech.

11:36

Začala platit jednodušší pravidla pro cestování po Evropě. Češi už ode dneška kromě cest ze Slezského vojvodství v Polsku, Portugalska a Švédska nebudou muset při návratu do vlasti dokládat negativní test na koronavirus. Hranice Česka se do velké míry otevírají i cizincům. Některé státy, jako například Španělsko, ale zatím zachovávají omezení pro vstup na své území pro turisty. Dosud bylo možné cestovat bez omezení pouze mezi Českem, Slovenskem, Rakouskem a Maďarskem.

11:25

V Anglii se dnes po téměř třech měsících znovu otevřely obchody, které musely být zavřené kvůli šíření koronaviru. Lidé mohou opět navštěvovat i zoologické zahrady, safari parky či autokina. Novou povinností je nošení roušek v hromadné dopravě.

11:23

Ústavní soud už odmítl nebo odložil více než 70 podnětů proti opatřením vlády, případně ministerstev v době šíření nového typu koronaviru. Zbývají tři dosud neuzavřená řízení, vyplývá z přehledu takzvaných plenárních věcí na webu soudu.

Žádnému podnětu soud zatím nevyhověl. Největší část vyřízených stížností adresovali soudu lidé zastupovaní advokátem Davidem Zahumenským. Bylo jich přes 50. Část soudci sloučili do jednoho řízení a odmítli, část odložili.

10:59

V Rusku za uplynulých 24 hodin přibylo dalších 8246 potvrzených případů nákazy koronavirem SARS-CoV-2. Je to nejnižší denní přírůstek infikovaných od 1. května. Od začátku vypuknutí pandemie se už nakazilo 537 210 lidí.

10:58

Itálie dnes zahájila třetí fázi uvolňování restrikcí zavedených kvůli koronaviru. Fungovat opět začíná 25 letišť včetně prvního terminálu na největším severoitalském letišti v Miláně. V druhé polovině června se očekává oživení leteckého provozu. Itálie, která je v první desítce epidemií nejpostiženějších zemí na světě, své hranice cizincům z většiny evropských zemí otevřela na začátku června.

10:57

Německo o půlnoci ukončilo veškeré kontroly na svých hranicích zavedené v souvislosti s pandemií koronaviru. Do spolkové republiky se tak znovu volně dostanou občané všech sousedních zemí včetně Česka. Spolková republika ode dneška také zrušila varování před cestováním do všech sousedních i zhruba dvou desítek dalších evropských zemí.

10:57

Německo za neděli zaznamenalo 192 nových případů nákazy koronavirem a čtyři úmrtí související s nemocí covid-19. V obou případech jde o velmi nízká čísla.

10:47

Ceny ropy dnes kvůli obavám z druhé vlny epidemie nemoci covid-19 prohlubují ztráty z minulého týdne. Investoři se obávají, že nárůst počtu nových případů nákazy v Číně, Japonsku a ve Spojených státech by mohl zapříčinit pokles poptávky po surovině.

10:35

V Moravskoslezském kraji je k dnešnímu ránu od počátku pandemie 1802 nemocných koronavirem, proti stavu před víkendem je to nárůst o 47 případů. Vyléčilo se 1030 lidí a 56 osob v souvislosti s covidem-19 zemřelo, což je o jednoho více než před víkendem. V léčení tak zůstává 716 lidí. Vyplývá to z údajů, které dnes ráno zveřejnila Krajská hygienická stanice v Ostravě.

10:34

Na česko-polské hranici v Těšíně se dnes sejdou lidé, aby vyjádřili svůj nesouhlas s omezeními týkajícími se pohybu přes hranici v Těšínském Slezsku. Vadí jim také způsob, jakým česká vláda o opatřeních informuje. Svolání akce Tichý protest: zavřené hranice oznámili organizátoři na Facebooku.

10:33

Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) v úterý navštíví Rakousko. Při své první zahraniční cestě od začátku pandemie koronaviru v Evropě bude jednat o středoevropské spolupráci v boji s onemocněním covid-19 a o jejím prohloubení po odeznění pandemie. V tiskové zprávě o tom dnes informovala česká diplomacie.

10:31

Většina akademických laboratoří, které se v době vypuknutí koronavirové pandemie zapojily do testování lidí na covid-19, se vzhledem k ústupu epidemie ode dneška vrací k běžnému provozu. Na testování se bude nadále podílet jen několik akademických pracovišť spojených přímo s nemocnicemi. Akademické laboratoře otestovaly desetitisíce vzorků. Většina laboratoří nyní zůstane v záloze pro případ, kdyby nemocných opět začalo přibývat.

10:26

Švédskému oděvnímu řetězci H&M v důsledku koronavirových opatření klesly ve druhém finančním čtvrtletí tržby meziročně o 50 procent na 28,7 miliardy švédských korun (zhruba 729 miliard Kč). Firma to uvedla ve svém dnešním sdělení. Pokles je nicméně trochu slabší, než čekali analytici. Firma také uvedla, že obnova prodeje se liší trh od trhu.

10:05

Počet případů koronaviru v Česku překročil 10 000, dosud se nemoc covid-19 prokázala u 10 024 lidí. Za neděli přibylo 33 nakažených, což bylo nejméně za zhruba tři týdny. Testů na koronavirus laboratoře provedly 1057, mezi testovanými se tak nákaza prokázala u 3,12 procenta lidí. To je podobný podíl jako v sobotu. O víkendu se ale testuje méně než ve všední dny. Přes 70 procent lidí se z nemoci vyléčilo, konkrétně 7230 lidí. Počet lidí, kteří s nákazou zemřeli, se v neděli zvýšil o jednoho na 330. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví k dnešním 09:00.

07:56

Absolutní vítěz soutěže Czech Press Photo 2019 Lukáš Bíba je jedním ze špičkových českých fotoreportérů, kteří se věnují dokumentování koronavirové krize v Česku. Společně s osmi kolegy nyní vystavuje snímky na toto téma na Staroměstské radnici v Praze. Ve fotogalerii přinášíme exkluzivní výběr z jeho práce.

06:32

Hranice Česka se do velké míry otevírají i cizincům. Některé státy, jako například Španělsko, ale zatím zachovávají omezení pro vstup na své území pro turisty. Dosud bylo možné cestovat bez omezení pouze mezi Českem, Slovenskem, Rakouskem a Maďarskem.

06:20

Začínají platit jednodušší pravidla pro cestování po Evropě. Češi už od pondělí kromě cest ze Slezského vojvodství v Polsku, Portugalska a Švédska nebudou muset při návratu do vlasti dokládat negativní test na koronavirus.

06:00

S dneškem končí v Česku mimo vnitřní prostory a hromadné akce povinnost zakrývat si kvůli nákaze koronaviru ústa a nos.

Na trzích lidé opět mohou jíst a pít občerstvení, které si tam koupí. Restaurace mohou obnovit švédské stoly, do provozu se vrátí parní sauny a na koupalištích atrakce s vlnami a proudící vodou.

Na venkovní hromadné akce, jako jsou třeba sportovní zápasy, může přijít až 2500 lidí, pokud pořadatelé areál rozdělí do sektorů po nejvýše 500 návštěvnících.

05:45

Pevninská Čína oznámila 49 nových případů nákazy koronavirem SARS-CoV-2 za posledních 24 hodin, z toho většinu z Pekingu, informovala agentura Reuters s odvoláním na čínskou Národní zdravotnickou komisi (NHC).

05:40

V Turecku se v neděli potvrdilo 1562 případů nákazy koronavirem SARS-CoV-2, což je nejvyšší denní nárůst v zemi od poloviny května.

05:30

V Anglii obnovují provoz uzavřené obchody, v Paříži už budou moci lidé posedávat i uvnitř restaurací a barů a většina Evropy se vrací k režimu volného mezinárodního pohybu osob. Dnešní den přináší na starém kontinentě další vlnu rušení restrikcí přijatých v boji proti koronaviru. K otvírání hranic ovšem přistupují jednotlivé vlády různě.

00:44

Počet případů koronaviru v Česku překročil 10 000. Za neděli přibylo 33 nakažených, dosud se tak nemoc covid-19 prokázala u 10 024 lidí. Vyléčilo se 7226 z nich, tedy zhruba 72 procent, s onemocněním zemřelo 329 lidí. Vyplývá to z údajů, které dnes půlhodinu po půlnoci na svém webu zveřejnilo ministerstvo zdravotnictví.

20:58

Boj proti nemoci covid-19 neskončil, ale Francie si v něm připsala první vítězství. Takto ve večerním projevu hodnotil vývoj francouzský prezident Emmanuel Macron. Oznámil, že od pondělka už bude celá metropolitní Francie brána jako "zelená zóna" s nízkým rizikem šíření koronaviru. Rovněž od 22. června by měly naplno obnovit prezenční výuku základní i střední školy.

20:25

V celostátním měřítku se vývoj počtu nakažených stabilizoval na úrovni okolo 21 000 nových případů denně, průměrný denní přírůstek bilance obětí klesl na zhruba 800. Zatímco na mnoha místech epidemie podle všeho ustupuje, trend nových nákaz je podle NYT v posledních dnech nepříznivý hned ve 22 státech.

20:24

Reuters uvádí, že Florida, Alabama a Jižní Karolína v sobotu zaznamenaly rekordní počet zjištěných nákaz už potřetí za sebou. Maxima nebo hodnoty blížící se dosavadnímu rekordu hlásily také Oklahoma, Aljaška, Arizona a Nevada. V Louisianě, která byla jedním z velkých ohnisek na začátku epidemie covidu-19 v USA, denní bilance rovněž znovu rostou, přičemž ta sobotní byla nejvyšší za více než tři týdny.

20:24

Řada amerických států v posledních dnech hlásí rekordní počty hospitalizací a nových nákaz koronavirem, zatímco napříč Spojenými státy pokračuje uvolňování karanténních opatření. Informují o tom dnes agentura Reuters nebo deník The New York Times (NYT)

19:33

Navzdory nárůstu nových případů koronaviru Bulharsko uvolní opatření zavedená proti šíření koronaviru. Od pondělka už Bulhaři nebudou muset mít roušky ve vnitřních prostorách, jako jsou obchody, ale až do konce června je musí nosit v prostředcích hromadné dopravy, v lékárnách a zdravotnických zařízeních. Od pondělka obnoví provoz diskotéky, noční kluby a bary. Uvnitř je možné pořádat sešlosti a sportovní aktivity s účastí do deseti lidí.

17:56

V Česku v sobotu přibylo 53 případů koronaviru, zhruba stejně jako v pátek. Sobotních 1200 testů na nemoc covid-19 bylo nejméně za poslední tři měsíce. Z testovaných lidí se tak onemocnění prokázalo v sobotu u 4,42 procenta, což je nejvíce od počátku dubna. Covidem-19 dosud onemocnělo 9999 lidí, 7219 z nich se vyléčilo a 329 zemřelo. Vyplývá to z údajů k dnešním 17:30, které na svém webu zveřejnilo ministerstvo zdravotnictví.

17:40

Saúdská Arábie vůbec poprvé zaznamenala více než 4000 nových případů nákazy koronavirem za jediný den. Vyzvala občany, aby dodržovali opatření, jež mají šíření epidemie pomoci bránit.

17:39

Denní součet úmrtí spojovaných s covidem-19 dnes v Británii spadl na nové minimum za dobu od vrcholu epidemie. Ministerstvo zdravotnictví ohlásilo smrt dalších 36 lidí pozitivně testovaných na koronavirus, což znamená nejnižší 24hodinový přírůstek oficiální bilance od 22. března, kdy šíření nákazy prudce sílilo. S nemocí z koronaviru britská vláda spojuje už 41 698 úmrtí.

17:38

Indie vyčlenila dalších 500 železničních vagonů, aby v Dillí získala prostory pro pacienty nakažené koronavirem. V Dillí díky tomu přibude 8000 lůžek. Ministr vnitra Amit Šáh dnes ohlásil nová opatření pro hlavní město, k nimž patří navýšení testování.

16:27

Do Česka budou moci od pondělka bez komplikací přicestovat lidé z většiny zemí EU a dále Švýcarska, Norska a Islandu. To dosud platilo pouze pro Slovensko, Rakousko a Maďarsko. Negativním testem na virus SARS-CoV-2 se ovšem budou muset prokazovat lidé přicházející z Portugalska, Švédska a Slezského vojvodství v Polsku, což jsou oblasti, které česká vláda považuje za vysoce rizikové. Střední míru rizika spojeného s koronavirem přiřadila Británii a Belgii. U těchto zemí platí podmínka o doložení negativního testu pouze pro cizince, kteří zároveň budou moci přicestovat jen za stanoveným účelem, jako je například výkon práce či studium.

16:27

Polsko své hranice otevřelo už v sobotu a Estonsko tak učinilo už se začátkem měsíce, byť s povinnou karanténou pro příchozí ze zemí s vyšší koncentrací případů nákazy koronavirem. Rakousko zase ponechá omezení pro cesty z Británie, Španělska, Portugalska a Švédska, do Dánska pak budou moci příští týden volně proudit lidé pouze z Německa, Norska a Islandu.

16:26

Schengenským zemím se ve světle potlačení nemoci covid-19 plně otevřou Německo, Francie, Nizozemsko, Belgie nebo také Maďarsko. EU ale stejně jako při březnovém uzavírání hranic zdaleka nepostupuje jednotně.

16:26

Kromě obnovování volného pohybu bude v EU rušení karanténních opatření pokračovat i v dalších ohledech, v Anglii si lidé budou moci znovu zajít do knihkupectví či obchodů s oblečením.

16:12

Evropu v pondělí čeká další výrazné uvolnění karanténních opatření přijatých kvůli šíření koronaviru. Řada zemí Evropské unie na doporučení Evropské komise zruší omezení týkající se cest v rámci zóny volného pohybu, návrat schengenského prostoru k běžnému režimu ale nebude stoprocentní. Španělsko hranice pro Evropany otevře až příští víkend, Česká republika odvolá cestovní restrikce pro většinu Evropy s výjimkou Portugalska, Švédska nebo části Polska. 

15:10

Rozhodování o podobě návrhu na odpuštění sociálních odvodů malým firmám nebo o finanční pomoci obcím zřejmě čeká na poslance ve zbytku jejich řádné červnové schůze. Sejdou se v úterý po týdenní přestávce na jednání výborů. V úterý by měli podle schváleného programu rozhodovat o vzniku komise pro hybridní hrozby. Zatím není jisté, zda se bude sněmovna zabývat navýšením schodku letošního státního rozpočtu až na 500 miliard korun.

14:41

Denní bilance úmrtí na koronavirus se v Íránu znovu přehoupla přes stovku. Stalo se tak po dvou měsících, kdy se denní počet úmrtí na covid-19 držel pod touto hranicí. Od sobotního do dnešního poledne zaznamenaly íránské zdravotnické úřady 107 případů smrti pacientů s nemocí covid-19, informovala na televizní tiskové konferenci mluvčí ministerstva zdravotnictví Síma Laríová. Celkem tak v Íránu podlehlo pandemii koronaviru 8837 lidí.

13:33

Na nádraží v Pardubicích v neděli dopoledne dorazil první ze tří nákladních vlaků z Číny s nákladem ochranných pomůcek. Ve 44 plechových kontejnerech do Česka přivezl 13,97 milionu roušek, 2,5 milionu respirátorů, 9,5 milionu kusů rukavic a přes půl milionu ochranných obleků. Další dva vlaky dovezou zbytek pomůcek nakoupených Českou republikou v Číně v následujících týdnech, řekla mluvčí ministerstva vnitra Klára Dlubalová.

13:29

Polsko se minulý měsíc v souvislosti s koronavirovou pandemií dopustilo "krátké okupace" České republiky.

13:14

Brazilské největší město Sao Paulo se chystá vyzdvihnout ostatky ze starších hrobů a uvolnit tak místo na hřbitovech v době, kdy rychle přibývají zemřelí v souvislosti s covidem-19. O plánu podle listu The Washington Post informovaly pohřební služby města. Exhumace se má týkat jen hrobů, které jsou staré alespoň tři roky. Ostatky zemřelých mají být zabaleny, označeny a dočasně přesunuty do dvanácti zásobníků, které hřbitovy dostanou k dispozici v příštích dnech.

12:50

Španělsko otevře své hranice vůči ostatním zemím schengenské zóny už 21. června, a ne až 1. července, jak dosud plánovalo. V neděli o tom informovala španělská média včetně deníku El País. Až v původním termínu se však otevřou hranice s Portugalskem.

12:21

Stát New York v pátek zaznamenal 32 úmrtí souvisejících s nemocí covid-19, oznámil místní guvernér Andrew Cuomo. Podle televize CNN řekl, že to je nejnižší denní počet obětí, "jaký jsme viděli od chvíle, kdy tohle začalo". New Yorku už se podle Cuoma podařilo koronavirus "zkrotit".

11:31

Německý železniční dopravce Deutsche Bahn do konce června obnoví spojení se všemi zeměmi sousedícími s Německem. V úterý se poprvé od roku 2014 obnoví také přímé vlakové spojení mezi Berlínem a Vídní. Zajišťovat ho budou i České dráhy, uvedly agentury DPA a APA. Nabídku cestování do sousedních zemí bude Deutsche Bahn rozšiřovat postupně.

Foto: iStock
10:49

V Rusku za poslední den přibylo 8835 případů nákazy koronavirem, 119 lidí zemřelo. Celkový počet nakažených dosáhl 528 964, v souvislosti s koronavirem zemřelo už 6948 osob. V neděli o tom informovala agentura TASS s odvoláním na zdravotnické úřady. Nejvíce nových případů nákazy, 1477, se objevilo v Moskvě.

10:06

Pandemie dopadla nejvíc na ty nejchudší, z Afriky máme málo zpráv, říká spisovatelka Pavla Jazairiová.

09:49

V Česku v sobotu přibylo 53 případů koronaviru, zhruba stejně jako v pátek. Sobotních 1200 testů bylo nejméně za poslední tři měsíce. Z testovaných lidí se tak onemocnění prokázalo v sobotu u 4,42 procenta, což je nejvíce od počátku dubna.

Covidem-19 dosud onemocnělo 9991 lidí, 7219 z nich už se uzdravilo a 328 zemřelo. Vyplývá to z údajů k nedělním 09:00, které na webu zveřejnilo ministerstvo zdravotnictví.

Mobilní odběrné místo pro testování na koronavirus v Nemocnici Na Bulovce
Mobilní odběrné místo pro testování na koronavirus v Nemocnici Na Bulovce | Foto: ČTK
09:08

Cestování mezi Českem a většinou evropských zemí se od pondělí zjednoduší. Kromě cest ze Slezského vojvodství v Polsku, Portugalska a Švédska už nebudou Češi muset při návratu do vlasti dokládat negativní test na nemoc covid-19.

České hranice se bez omezení otevřou i pro cizince z většiny zemí Evropské unie. Dosud bylo možné bez omezení cestovat pouze mezi Českem, Slovenskem, Rakouskem a Maďarskem.

Kontrola na česko-slovenských hranicích 13. března 2020.
Kontrola na česko-slovenských hranicích 13. března 2020. | Foto: Reuters
08:54

Egypt hlásí rekordní počet nakažených i zemřelých s covidem-19. Za poslední den v severoafrické zemi přibylo 1677 infikovaných a 62 mrtvých, informovalo v noci na neděli podle agentury Reuters egyptské ministerstvo zdravotnictví.

Nejlidnatější arabská země přitom tento týden oznámila, že od 1. července obnoví plánované mezinárodní lety a otevře zahraničním turistům nejméně koronavirem zasažené resorty. O dovolenou v Egyptě je podle cestovních kanceláří velký zájem i mezi českými turisty.

Lidé s rouškami v egyptské metropoli Káhiře
Lidé s rouškami v egyptské metropoli Káhiře | Foto: Reuters
08:40

Brazílie v uplynulých 24 hodinách zaznamenala 892 mrtvých s nemocí covid-19 a nákaza koronavirem se tam potvrdila u dalších 21 704 lidí. S odvoláním na brazilské ministerstvo zdravotnictví to napsala agentura Reuters.

Starosta Sao Paula Bruno Covas, který se léčí s rakovinou, mezitím v sobotu podle agentury AFP oznámil, že se u něj potvrdila nákaza koronavirem. Starosta uvedl, že nemá příznaky a v práci hodlá pokračovat z izolace.

08:11

Pevninská Čína zaznamenala v sobotu 57 nových případů nákazy koronavirem, což je nejvíce od 13. dubna. Šestatřicet nových případů eviduje Peking, což je největší denní nárůst v hlavním městě od začátku zveřejňování dat. S odvoláním na nedělní oznámení čínské zdravotnické komise to napsala agentura Reuters.

V 38 případech šlo podle úřadů o lokální přenos infekce. Devatenáct nově nakažených onemocnělo v cizině, z toho 17 infikovaných cestovatelů hlásí provincie Kuang-tung.

08:08

V Německu za uplynulý den přibylo 247 nových případů nákazy koronavirem a šest mrtvých. Dohromady tak spolková republika zaznamenala už 186 269 nakažených a 8787 lidí s nemocí covid-19 tam zemřelo. Vyplývá to z nedělních údajů Institutu Roberta Kocha (RKI). Z nákazy se podle RKI v Německu dosud zotavilo 172 200 lidí, což je o 300 víc než v předchozím dni.

22:51

Francouzské ministerstvo zdravotnictví dnes ohlásilo 24 nových úmrtí způsobených nemocí covid-19, čímž celková bilance epidemie narostla na 29.398 mrtvých. Už čtvrtým dnem po sobě ve Francii denní součet obětí zůstal pod 30, napsala agentura Reuters.

18:51

V Itálii za posledních 24 hodin narostl počet obětí koronaviru o 78 případů. Země tak aktuálně eviduje 34 301 úmrtí. Nový denní součet je o něco vyšší než ve čtvrtek a v pátek, ale nevymyká se z trendu posledních dvou týdnů.

Potvrzených nákaz přibylo 346, přičemž ani tato hodnota ve statistikách z tohoto měsíce nevyčnívá. Od počátku šíření infekce už mělo v Itálii na virus SARS-CoV-2 pozitivní test 236 651 lidí. S odvoláním na aktualizované vládní údaje to uvedla agentura Reuters.

18:22

Oficiální britská bilance epidemie koronaviru za poslední den vzrostla o 181 mrtvých a 1425 nakažených. Ministerstvo zdravotnictví tak eviduje celkem 41 662 obětí v řadách obyvatel pozitivně testovaných na onemocnění covid-19, přičemž statistika v sobotu narostla méně než v pátek i minulou sobotu.

17:19

Vlády Itálie, Německa, Francie a Nizozemska podepsaly smlouvu s britskou farmaceutickou firmou AstraZeneca o dodávce připravované vakcíny proti covidu-19. Na svém facebookovém profilu to v sobotu oznámil italský ministr zdravotnictví Roberto Speranza.

Ten uvedl, že smlouva je na 400 milionů dávek vakcíny, která se tak podle něj stane dostupnou pro všechny evropské občany. Speranza připomněl, že testování vakcíny by mělo být u konce na podzim a před začátkem nadcházejícího roku by se mohly začít distribuovat první dávky.

15:26

Při namátkových kontrolách na hraničních přechodech s Polskem v Královéhradeckém kraji policie v sobotu dopoledne nevpustila do Česka desítky lidí. Desítky lidí mířících z Čech do Polska si současně cestu kvůli trvajícím restrikcím nakonec rozmyslely a z hranic se vrátily.

Mnoho Čechů chtělo znovuotevření polských hranic využít k cestě za nákupy či turistikou. Neuvědomili si však, že při návratu z Polska do Česka by se podle českých nařízení, která jsou platná do nedělní půlnoci, museli prokázat negativním PCR testem, nebo by museli v Česku nastoupit karanténu.

13:33

Asi 200 osob a 100 aut nepustili od dnešního rána čeští policisté z Polska do České republiky na dvou hraničních přechodech Libereckého kraje. Češi mohou cestovat do Polska a zpět zcela bez omezení od pondělí, kdy skončí povinnost prokázat se při návratu negativním testem na koronavirus, nebo nastoupit do karantény.

11:43

Kde jsou teď ohniska koronaviru? Nejvíce úmrtí hlásí Spojené státy, pak Brazílie.

10:22

Polsko dnes po třech měsících otevřelo své hranice se sousedními zeměmi, které jsou členy Evropské unie. Na hranicích s Českem, Slovenskem, Německem a Litvou se již nebude lidem kontrolovat teplota a pro unijní občany odpadá i povinnost dvoutýdenní karantény, informovala agentura DPA. Kontroly na hranicích s Ukrajinou, Běloruskem a ruskou Kaliningradskou oblastí zůstávají.

Polsko v polovině března zakázalo kvůli šíření viru SARS-CoV-2 vstup cizinců do země. Poláci, kteří se vraceli ze zahraničí, museli do dvoutýdenní karantény. 

Od počátku epidemie se v Polsku koronavirem nakazilo podle místní vlády 28 557 lidí. S covidem-19 jich 1222 zemřelo. Asi 13 800 infikovaných se již zotavilo.

10:21

V pátek v Česku přibylo 52 lidí s nemocí covid-19, nejméně za šest dní. Nižší byl ale i počet testovaných. Denní přírůstek nových případů nákazy se nadále drží pod 80, větší byl naposledy 18. května. Celkem bylo dosud v ČR prokázáno 9942 případů koronaviru, 7215 lidí se vyléčilo a 328 s covidem-19 zemřelo.

10:06

Zdravotní úřady v Pekingu uzavřely jedenáct čtvrtí na jihu metropole kvůli novým výskytům nákazy koronavirem způsobujícím nemoc covid-19. Infekční případy se objevily v okolí velkého tržiště Sin-fa-ti v oblasti Feng-tchai a vyvolaly obavy z nové vlny onemocnění. Oblast Pekingu se nachází ve "válečném pohotovostním režimu", sdělil dnes novinářům městský představitel Čchu Ťün-wej.

Testy byly provedeny u 517 osob spojených s tržištěm Sin-fa-ti, pozitivní výsledky vyšly u 45 lidí, z nichž ale žádný nevykazoval symptomy covidu-19, uvedl Čchu. Všech šest pacientů, u nichž se nákaza covidem-19 potvrdila v pátek, podle něj toto tržiště navštívilo.

V Pekingu budou také s okamžitou platností zrušeny všechny sportovní akce a zakázáno turistické spojení s provinciemi.

Celkový počet případů v pevninské Číně dosahoval v pátek 83 064, počet úmrtí zůstal nezměněn, 4634.

10:04

V Německu v pátek přibylo 348 lidí, u nichž se potvrdila nákaza koronavirem. S nemocí covid-19 zemřelo dalších 18 lidí, a celková bilance zemřelých tak vzrostla na 8781. Informoval o tom dnes Institut Roberta Kocha (RKI). Vzhledem k příznivému vývoji jednotlivé spolkové země postupně uvolňují opatření přijatá v boji s epidemií. Omezení, která se týkají mezilidských kontaktů, dnes zrušilo Durynsko.

00:09

Brazílie předstihla Británii v počtu úmrtí s covidem-19. Stala se v tomto ohledu druhou nejpostiženější zemí za USA. Registruje celkem 41 828 úmrtí.

22:19

Turecko poprvé po zhruba dvou týdnech opět hlásí přes 1000 nových případů koronavirové nákazy za den. V poslední době se nárůsty pohybovaly kolem 800 nebo 900, uvedla agentura AP. Turecko zároveň hlásí 15 úmrtí lidí s covidem-19 za posledních 24 hodin, což je podle agentury Reuters nejmenší denní nárůst za více než dva měsíce.

21:07

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj byl nucen přejít na zvláštní pracovní režim poté, co dnes testy u jeho ženy Oleny potvrdily nákazu koronavirem. Podle ukrajinských médií to oznámila tisková služba hlavy státu.

Ukrajinská ústava neumožňuje prezidentovi, aby výkonem svých pravomocí pověřil někoho jiného. Zvláštní pracovní režim ale právní řád hlavě státu dovoluje, napsal list Ukrajinska pravda.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v OSN
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v OSN | Foto: Reuters
20:32 Vlajka Brazílie - sport

Současná situace v Brazílii, která je nyní jedním z globálních ohnisek covidu-19, budí vzrůstající obavy, řekl v pátek krizový expert Světové zdravotnické organizace (WHO) Mike Ryan. Problémy mohou nastat hlavně v brazilských městech a na naplněných jednotkách intenzivní péče brazilských nemocnic, uvedla s odkazem na Ryana agentura Reuters.

20:32

Ve Francii za uplynulých 24 hodin zemřelo s covidem-19 dalších 28 lidí. Celková bilance úmrtí od počátku epidemie tak v zemi vzrostla na 29 374, informoval dnes list Le Figaro. Více než sto mrtvých za den hlásila Francie naposledy 2. června.

19:55

Při cestě z polského Slezského vojvodství budou po 15. červnu i pro Čechy nadále povinné negativní testy na nemoc covid-19.

Mezi nejrizikovější země nyní patří kromě této části Polska sousedící s Moravskoslezským krajem ještě Portugalsko a Švédsko. Při cestě z těchto oblastí vyžaduje Česko negativní testy na covid-19 od cizinců i českých občanů.

19:39

Podle šéfa Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedrose Adhanoma Ghebreyesuse by se jakákoli budoucí vakcína proti covidu-19 měla stát globálně sdíleným veřejným statkem.

Tedros v pátek podle agentury Reuters vyzval vrcholné představitele, aby takovou myšlenku podpořili.

Očkovací látky by podle Tedrose měly být všeobecně přístupné. "Mnoho vůdců podpořilo myšlenku učinit z jakékoli vakcíny globální veřejný statek, ale mělo by se to dál prosazovat," řekl Tedros na páteční tiskové konferenci. "Potřebujeme skutečně celosvětový politický závazek a celosvětovou shodu dříve, než produkt vůbec budeme mít," řekl Tedros.

19:21

Od pondělí v rámci dalšího uvolnění opatření v boji s covidem-19 bude moci být na fotbalových stadionech při zápasech 2500 lidí místo dosavadních 500.

18:59

V Praze přibylo od minulého pátku 60 nových případů koronaviru, od začátku epidemie jich je celkem 2173. Z nemoci covid-19 se dosud v hlavním městě vyléčilo 1431 lidí. S nákazou zemřelo v metropoli 92 lidí. Vyplývá to z údajů na webu pražské hygienické stanice k pátečním 18:00.

18:38

Platnost řidičských průkazů, osvědčení o technické způsobilosti vozidel a další dopravní doklady, jejichž platnost vypršela mezi letošním únorem a srpnem, se prodlouží o sedm měsíců. Informovalo o tom ministerstvo dopravy. Opatření by mělo zmírnit komplikace s vyřizováním dokladů během pandemie koronaviru, úřady v současnosti už běžně fungují.

18:06

Českomoravské záruční a rozvojové bance v záručních programech COVID II a COVID Praha zbývá vyřídit 1927 žádostí z celkem 5308 řádně podaných. Banka dosud v programech COVID pro podnikatele zasažené v souvislosti s koronavirem schválila podporu pro zhruba 2600 živnostníků a firem v objemu přibližně 14 miliard korun. Komerční banky a spořitelní družstva začínají spouštět pomoc z programu COVID III. Do výzvy se zapojilo 20 finančních institucí, ČMZRB k pátečním 14:00 eviduje 17 oboustranně podepsaných a vrácených smluv. Sdělila to mluvčí banky Marie Lafantová.

18:04

V řadě států světa včetně České republiky již koronavirová nákaza podle všeho odeznívá; týká se to i vážně zasažených zemí jako jsou Itálie či Španělsko. Panují však obavy z druhé vlny koronavirové nákazy, která by mohla nabourat úsilí o nastartování ekonomik a uvolnění opatření proti nemoci covid-19.

16:25

V Británii za uplynulých 24 hodin zemřelo s covidem-19 dalších 202 lidí. Celkem se tak již bilance vyšplhala na 41 481 zemřelých. Podle britských statistiků pandemie postihla nejchudší části Anglie a Walesu dvakrát více než ty nejbohatší.

15:02

Hygienická stanice zrušila mimořádná opatření na Karvinsku,kde se na dole objevilo ohnisko covidu. Povolila akce nad 100 lidí i návštěvy v nemocnicích.

13:45

Státní zemědělská a potravinářská inspekce odhalila dalších deset internetových prodejců, kteří zneužívali strach lidí z koronaviru pro prodej potravinových doplňků. Inspekce o tom informovala v tiskové zprávě.

"Tito prodejci nabízeli produkty prostřednictvím zakázaných léčebných tvrzení, a to uváděním údajných účinků proti koronaviru a onemocnění COVID-19. Doplňky stravy jsou z hlediska právních předpisů potraviny, a proto jim nelze žádným způsobem připisovat léčebné nebo preventivní účinky, ty jsou vyhrazeny pouze léčivům," uvedl mluvčí SZPI Pavel Kopřiva.

13:02

Kvůli nákaze novým typem koronaviru museli být hospitalizováni na infekčním oddělení prostějovské nemocnice již čtyři senioři z Domova pro seniory v Litovli na Olomoucku. Jeden z nich je v těžkém stavu a bude převezen do Fakultní nemocnice v Olomouci.

12:35

Ministerstvo zdravotnictví předpokládá zhruba v horizontu měsíce vypsání výběrových řízení na nové pozice na krajských hygienických stanicích. Novinářům to dnes řekl v Českých Budějovicích ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (ANO). Jeho resort připravuje navýšení počtu pracovníků na krajských hygienických stanicích v ČR přibližně o 140 lidí, také v reakci na koronavirovou krizi. Momentálně krajské hygienické stanice v republice zaměstnávají zhruba 2500 lidí.

12:30

V Jihomoravském kraji je od začátku pandemie k pátku 590 potvrzených případů nemoci covid-19, za týden je to nárůst o 18. Už 489 lidí se vyléčilo.

12:21

Sobotní otevření polských hranic neznamená, že Češi budou moct k severním sousedům ihned cestovat bez omezení. Teprve v pondělí totiž skončí povinnost prokázat se při návratu negativním testem na koronavirus, nebo nastoupit do 14denní karantény. V pátek na to upozornilo české ministerstvo zahraničí. Cesty bez omezení jsou zatím možné pouze na Slovensko, do Rakouska a do Maďarska.

12:10

Využitím možnosti odložit platbu nájemného kvůli koronaviru mohou lidé přijít o příspěvek na bydlení, upozornil v pátek v tiskové zprávě veřejný ochránce práv Stanislav Křeček. Lidé, kteří počítají s pobíráním příspěvku na bydlení, by podle něj možnost odložení platby nájemného neměli využívat.

12:19

Sobotní otevření polských hranic neznamená, že Češi budou moct k severním sousedům ihned cestovat bez omezení. Teprve v pondělí totiž skončí povinnost prokázat se při návratu negativním testem na koronavirus, nebo nastoupit do 14denní karantény. Dnes na to upozornilo české ministerstvo zahraničí. Cesty bez omezení jsou zatím možné pouze na Slovensko, do Rakouska a do Maďarska.

Polsko od 13. června ukončuje kontroly na hranicích s Českem, Slovenskem a Německem, které zavedlo kvůli pandemii koronaviru. Do země tak bude možné vstoupit na všech pozemních hranicích bez udání důvodu, aniž by se na příchozí vztahovala povinná karanténa.

12:09

Komunisté chtějí jednat s vládní hnutím ANO o změně dohody o toleranci menšinové vlády ANO a ČSSD, původní nepočítala s dopady pandemie. Novinářům to před pátečním jednáním s ministryní financí Alenou Schillerovou (za ANO) o navýšení rozpočtového schodku na 500 miliard řekl předseda komunistů Vojtěch Filip. Premiérovi Andreji Babišovi (ANO) řekl, že změnu by mohl projednat Ústřední výbor strany 20. června.

11:23

Létající zdravotnické týmy, které nabízejí pomoc v domovech pro seniory zřizovaných pražským magistrátem, nebudou v létě fungovat. Zdravotníci budou nachystaní na případnou další vlnu nákazy novým koronavirem. Novinářům to dnes řekla radní pro oblast zdravotnictví a sociální péče Milena Johnová (Praha Sobě). V budoucnu by se létající zdravotnické týmy mohly přeměnit na mobilní týmy lékařské pohotovostní služby.

11:20

Doprava v Česku by se už v příštím týdnu měla vrátit téměř do normálu. Dopravci plánují na všech vnitrostátních spojích už skoro plný provoz, vrátit by se tak měly poslední dříve zrušené spoje. Zájem cestujících je sice stále přibližně o třetinu nižší než před krizí, ale podle dopravců s každým týdnem stoupá. V následujících dnech budou ve větší míře přibývat i spoje do zahraničí. Vyplývá to z informací dopravních firem. Dopravci zároveň vyčíslují škody z koronavirové krize, které budou ve stovkách až miliardách korun.

11:15

Řada základních škol ale i gymnázií v Olomouckém kraji letos ukončí školní rok dřív než v úterý 30. června. Ředitelé letos častěji využijí ředitelského volna a vysvědčení se chystají školákům či studentům rozdat už poslední červnový pátek. Důvodem jsou plánované stavební práce, roli hraje i letošní specifický způsob výuky kvůli koronaviru. Jak předají vysvědčení, ředitelé škol ještě řeší, vyčkávají na aktuální opatření. Často se odehraje venku.

10:42

V Rusku za poslední den přibylo 8987 případů nákazy koronavirem a 183 lidí s covidem-19 zemřelo. Celkově tato země registruje 511 423 infikovaných a 6715 úmrtí.

11:05

Průmyslová výroba v eurozóně v dubnu klesla o 17,1 procenta, v celé EU pak o 17,3 procenta. Je to rekordní propad v historii měření, uvedl Eurostat.

10:41

Indie od začátku pandemie covidu-19 zaznamenala již 297 535 lidí nakažených koronavirem. V pořadí nejhůře postižených zemí tak předstihla Británii a posunula se na čtvrté místo.

09:55

Nemocnice Jihlava dnes v 19:00 ukončí kontrolování příchozích zavedené u hlavního vchodu kvůli koronaviru. Lidé budou kontrolovaní až v místě vyšetření. Podle mluvčí jihlavské nemocnice Moniky Zachrlové bude ale dál platit povinnost vyplňovat kvůli covidu-19 krátký dotazník. Je dostupný na webu nemocnice. Takzvaný triážní stan odstraní v neděli také Nemocnice Havlíčkův Brod.

Foto: Web Nemocnice Jihlava
09:29

Ve čtvrtek přibylo v Česku 62 potvrzených případů nákazy koronavirem. Od začátku května se denní přírůstek drží pod osmdesáti s výjimkou 18. května, kdy laboratoře prokázaly covid-19 u 111 lidí. Provedeno bylo 3546 testů, nejmíň v tomto týdnu. Celkem se virus prokázal u 9887 lidí, z toho 7170 - tedy skoro tři čtvrtiny - se už vyléčilo. S nemocí covid-19 dosud zemřelo 329 nakažených. Aktuálně nemocných je 2388. Většina má mírný průběh nemoci, hospitalizováno je 113 infikovaných, v těžkém stavu je nyní 14 z nich. Vyplývá to z informací ministerstva zdravotnictví k 09:00.

09:28

Sňatků bylo v průběhu prvního čtvrtletí uzavřeno 3500, což bylo o téměř 600 méně než o rok dříve. K nižšímu počtu sňatků přispěl podle statistiků zejména měsíc březen, během kterého byla možnost uzavření manželství omezena epidemiologickými opatřeními. Březnových sňatků bylo podle dosud dostupných údajů méně než 600, což představuje nejnižší měsíční počet sňatků za více než stoletou historii České republiky.

09:18

Nouzový stav a s ním spojená omezení se odrazil v rekordně nízkém počtu manželství uzavřených v březnu, bylo jich méně než 600, nejméně v historii ČR.

08:48

Britská ekonomika v dubnu klesla proti předchozímu měsíci o 20,4 procenta, nejvíce v historii. V tříměsíčním cyklu propad činil 10,4 procenta.

08:21

Letecká skupina Smartwings upozorňuje v inzerátu v dnešních několika denících, že pomoc od státu dostaly desítky leteckých společností a ona nikoliv. Podivuje se nad váháním české vlády poskytnout překlenovací úvěr nebo záruky za něj. Skupina Smartwings řeší problémy spojené s koronavirovou krizí a zastavením provozu. Společnost v minulých týdnech uvedla, že potřebuje pomoc od státu, a to formou půjčky nebo garance za komerční úvěr.

"Proč Česká republika váhá s poskytnutím překlenovacího úvěru nebo záruky za něj pro letecké společnosti Smartwings a ČSA? Pokud by existoval podpůrný program pro velké firmy typu Smartwings, přihlásíme se do něj. Žádný takový program neexistuje," píše se v celostránkovém inzerátu.

08:19

Městská policie Ostrava od dnešního dne znovu zprovoznila služebnu v Martinovské ulici v městské části Poruba. Důvodem jejího uzavření byla preventivní karanténa strážníků. Nařídila ji Krajská hygienická stanice Ostrava kvůli šesti pozitivně testovaným městským policistům z tohoto pracoviště.

07:55

Multižánrový festival Mezi ploty, který se tradičně koná v areálu pražské Psychiatrické nemocnice Bohnice, se uskuteční v neděli 14. června on-line. Pořadatelé už před časem po jednání s hygieniky a lékaři oznámili, že pacienty nemohou vystavovat nebezpečí nákazy koronavirem, a to ani na podzim tohoto roku. V on-line verzi Mezi ploty se návštěvníci v různých podobách setkají s desítkami kapel a divadel, které měly letos na festivalu vystoupit.

On-line verze festivalu Mezi ploty nabídne stream z bohnického Divadla za plotem, kde naživo vystoupí Barbora Poláková, Xindl X, Kašpárek v rohlíku, Marta Jandová, Sto zvířat, Tomáš Matonoha, Bohnická divadelní společnost nebo členové souboru Na stojáka.

Foto: Mezi ploty
07:53

V Německu ve čtvrtek přibylo 258 lidí s potvrzenou nemocí covid-19, dalších osm lidí pak komplikacím souvisejícím s infekcí podlehlo. Vyplývá to ze statistiky Institutu Roberta Kocha. Doposud se tak v zemi s 83 miliony obyvatel nakazilo koronavirem 185 674 lidí, z nichž 8763 zemřelo. Jako vyléčené eviduje RKI 171 600, což je zhruba o 400 více než o den dříve.

07:14

Dvě pětiny Čechů nemají finanční rezervu pro nečekané situace podobné pandemii koronaviru. Jde především o lidi s nižším vzděláním a nižšími příjmy, často také o rodiče na rodičovské dovolené a nezaměstnané. Dvě třetiny lidí, kteří rezervu nemají, to ale do budoucna zvažují. Vyplývá to z průzkumu agentury Ipsos.

Polovina Čechů uvedla, že si finanční rezervu vytváří dlouhodobě. Týká se to hlavně lidí starších 66 let, dále lidí s vyšším vzděláním a vyššími příjmy. Více než desetina Čechů (11 procent) si rezervu začala dělat kvůli obavám spojeným s koronavirem.

Ekonomických důsledků pandemie se polovina lidí obává více než zdravotních. Devět z deseti respondentů očekává zvyšování cen, 57 procent se také obává nutnosti snížit svůj životní standard. Tři pětiny lidí se shodly, že budou muset nyní více šetřit a také více přemýšlet, zda udělat nějaký větší výdaj.

06:26

Spojené státy během uplynulých 24 hodin zaznamenaly dalších 941 úmrtí spjatých s koronavirem. Celkový počet obětí nemoci covid-19, vyvolané koronavirem, stoupl v nejpostiženější zemi světa na 113 774.

21:54

Favorizovaný kandidát pro nadcházející prezidentské volby v Dominikánské republice Luis Abinader oznámil, že on a jeho žena mají koronavirus. Volby hlavy státu se v karibské zemi mají uskutečnit 5. července poté, co byly právě kvůli pandemii covidu-19 odloženy z původního termínu 16. května. Dominikánská republika patří mezi pandemií nejhůře zasažené země v oblasti Karibiku a Latinské Ameriky.

20:57

V Africe se zrychluje šíření koronaviru. Oznámila to dnes Světová zdravotnická organizace (WHO) a upozornila, že trvalo 98 dní, než se na kontinentu nakazilo 100 000 lidí, a pouhých 18 dní, než se počet infikovaných zdvojnásobil.

Virus, který do afrických měst na začátku zavlekli cestovatelé z ciziny, se nyní šíří do venkovských oblastí. Nejvíc případů má stále Jihoafrická republika, kde je 55 000 nakažených. Nejhorší je situace v provinciích Západní a Východní Kapsko.

20:03

Kvůli pandemii a opatřením, která země přijaly v boji proti šíření koronaviru, v dubnu prudce klesl počet nových žádostí o azyl v Evropské unii a čtyřech dalších zemích. Informoval o tom dnes Evropský podpůrný azylový úřad. Podle něj se počet žádostí v dubnu ve srovnání s lednem snížil o 87 procent.

20:02

Spojené státy v případě druhé vlny pandemie nemoci covid-19 ekonomiku podruhé nezavřou. Na dotaz televize CNBC to dnes uvedl americký ministr financí Steven Mnuchin. "Nemůžeme ekonomiku znovu zavřít. Myslím, že jsme se poučili, že když zavřete ekonomiku, způsobíte jen více škody," řekl Mnuchin.

19:29

V Itálii za poslední den zemřelo kvůli komplikacím spojeným s nákazou koronavirem 53 lidí, což je podle agentury ANSA nejnižší bilance od začátku března. Nových případů infekce přibylo 379, což je ale výrazně více než ve středu, kdy bylo nakažených 202. Informoval o tom dnes úřad civilní ochrany. 

19:18

Ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (za ANO) a ombudsman Stanislav Křeček dnes řešili se zástupci cestovních kanceláří a agentur potíže s vydáváním poukazů za zrušené zájezdy kvůli koronaviru na základě nové legislativy, tzv. lex voucher. Podle ministryně většina dosavadních problémů pramenila z nepochopení. Veřejný ochránce práv Křeček se na konci dubna zastal klientů CK, kteří si stěžovali, že musejí podle smluv doplácet letní zájezdy, které objednali před vypuknutím pandemie.

18:34

Švédsko zaznamenalo rekordní denní nárůst počtu případů koronavirové nákazy. Dnes přibylo 1474 nově infikovaných, informovala agentura Reuters. Podle úřadů je to způsobeno dlouho odkládaným zvýšením počtu prováděných testů. 

18:15

Frekvence nákupů v tuzemských prodejnách s potravinami je podle obchodníků sice stále nižší než před krizí, objem nákupních košíků je však větší. Podle aktuálních dat společnosti Nielsen v květnu lidé za průměrný nákup zaplatili o čtvrtinu víc než před rokem, ale frekvence nákupů byla o deset až 15 procent meziročně nižší. Obchodníci s rychloobrátkovým zbožím tak v květnu měli o sedm až 13 procent vyšší tržby než loni. Situace se stabilizuje a prodejci předpokládají návrat k běžnému režimu. Ten by se měl projevit po plné obnově provozu kanceláří a dalších provozů, jejichž zaměstnanci pracovali v nouzovém stavu z domova. Vyplývá to z dnešní ankety ČTK mezi zástupci tuzemských potravinářských řetězců.

18:13

Italské restaurace a bary jsou sice po nucené koronavirové přestávce už tři týdny opět otevřené, jejich majitelé ale budou kvůli výraznému poklesu tržeb nejspíš bojovat o přežití. Italský svaz majitelů barů a restaurací FIPE dnes zveřejnil průzkum, z nějž vyplývá, že podnikům klesly oproti období před restrikcemi tržby v průměru o 53 procent. Třetina oslovených restaurací už kvůli tomu začala ve velkém propouštět.

18:10

Ve středu přibylo v Česku 73 potvrzených případů nákazy koronavirem, denní přírůstek byl nejvyšší za uplynulých sedm dní. Od začátku března se nákaza prokázala dohromady u 9855 lidí, z toho 7166 - tedy skoro tři čtvrtiny - se už vyléčilo. S nemocí covid-19 dosud zemřelo 328 nakažených. Aktuálně nemocných je 2361. Většina má mírný průběh nemoci, hospitalizováno je 111 infikovaných, v těžkém stavu je nyní 12 z nich. Vyplývá to z informací ministerstva zdravotnictví k 17:30. Dnes zatím bylo zaznamenáno 31 nových případů covidu-19.

16:45

Senát kvůli odpuštění sociálních odvodů lékárnám vrátil sněmovně zákon, který má kompenzovat zdravotnickým zařízením výpadky příjmů během epidemie.

16:35 Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

Podle ministra se od příštího pondělí sice budou moci otevřít bufety v divadlech a kinech, v hledišti při promítání se ale nebude dál smět jíst. Podle Vojtěcha by bylo rizikové sundávat roušky, když už může být sál plný a nemusí zůstávat volná místa a řady.

16:34 Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

Ministerstvo zdravotnictví chystá od pondělí další uvolnění některých omezení, která měla bránit šíření koronavirové nákazy. Od 15. června bude možné v divadlech a kinech koupit občerstvení. O týden později by se pak mohly začít pořádat akce do 1000 účastníků. Novinářům to dnes řekl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). O povinnosti nosit roušky budou podle něj epidemiologové ještě příští týden jednat.

16:34

Národní rozpočtová rada považuje zvýšení schodku státního rozpočtu na 500 miliard korun za předčasné, nadměrné a neopodstatněné. Podle ní by bylo lepší vzhledem k nejistotě ohledně budoucího ekonomického vývoje vyčkat na předběžné údaje o vývoji ekonomiky za druhé čtvrtletí a další předstihové ukazatele pro druhou polovinu roku. Tato data přitom budou k dispozici už na přelomu července a srpna. Vyplývá to z dnes zveřejněného stanoviska rady.

16:33

Počet lidí nakažených covidem-19 v souvislosti s Dolem Darkov společnosti OKD v Karviné vzrostl o pět na 470. Do evidence hygieniků přibyl jeden zaměstnanec dolu a čtyři rodinní příslušníci. Vyplývá to z dat, která dnes zveřejnila Krajská hygienická stanice v Ostravě.

16:32 Premiér Andrej Babiš

Státy Visegrádské skupiny byly podle Andreje Babiše v kontaktu i při koronavirové krizi. Skupina při ní podle něj znovu ukázala svou užitečnost a čtyři členské státy zatím zvládly boj s covidem-19 velice dobře. Babiš při dnešním summitu v Lednici na Břeclavsku ocenil, že se stihl sejít s ostatními premiéry V4 osobně ještě při českém předsednictví, které v polovině roku přebere Polsko.

16:30 Premiér Andrej Babiš

Premiér Andrej Babiš (ANO) očekává ještě dlouhou debatu o podobě evropského fondu obnovy po pandemii koronaviru. Hlavním kritériem pro rozdělení zhruba 750 miliard eur (20 bilionů korun) by měl být propad hrubého domácího produktu jednotlivých zemí, řekl dnes po summitu visegrádské čtyřky (V4) v jihomoravské Lednici. Podotkl také, že u víceletého finančního rámce EU na roky 2021 až 2027 se země V4 shodují, že chudší země nemohou doplácet na ty bohatší.

16:29

Senát chce, aby stát vyplatil z rozpočtu obcím 1200 korun na obyvatele jako náhradu za výpadek daňových příjmů vyvolaný řešením dopadů epidemie koronaviru. Použití peněz nemá být omezeno konkrétním účelem. Senát svůj návrh vložil do vládního protikrizového daňového balíčku, který se tak vrací zpět do sněmovny. O návrhu tak možná už příští týden rozhodnou poslanci.

16:27

Výzkumníci z ČVUT chtějí použít výtěžek peněžní sbírky vyhlášené Česko-izraelskou smíšenou obchodní komorou na další zdokonalení již vyvinutých ochranných pomůcek, například přetlakových roušek nebo přetlakových masek. Ve sbírce pro školu se podařilo vybrat 607 tisíc korun.

16:26

Vláda by měla brzy dostat návrh na obsazení místa hlavního hygienika. Přihlásili se tři lidé, jeden nesplnil podmínky. Výběr ze dvou přihlášených ještě neskončil, řekla mluvčí ministerstva zdravotnictví Gabriela Štěpanyová. Podle serveru SeznamZprávy zvítězila ve výběrovém řízení šéfka středočeských hygieniků Jarmila Rážová, která po březnovém odvolání hlavní hygieničky Evy Gottvaldové byla pověřena řízením agendy.

16:25

Evropská komise potvrdila správnost převedení evropských peněz původně určených na podporu inovací do programu COVID Praha. Program slouží na podporu pražských podnikatelů postižených pandemií koronaviru. Na jednání zastupitelstva to řekl primátor Zdeněk Hřib (Piráti). Připustil, že při schvalování byla porušena procesní pravidla, neboť bylo nutné podporu schválit rychle. Dnes o tom dlouze diskutovali pražští zastupitelé, část z nich kritizovala proces schvalování i to, komu byly peníze poskytnuty.

15:46

Zdravotnické úřady ve Spojených státech prověřují případ dvou kadeřnic nakažených koronavirem, které sice obsloužily 140 klientů, infekci ale na nikoho nepřenesly. Kadeřnice i zákazníci nosili roušky, což bylo podle odborníků klíčové preventivní opatření. 

"Je to úžasná zpráva o významu roušek jako prevence covidu-19," prohlásil Clay Goddard, který stojí v čele místního zdravotnického úřadu. "Nyní podrobněji zkoumáme okolnosti kontaktů včetně toho, jaký typ zakrytí tváře byl použit a jaká další preventivní opatření byla použita," dodal.

15:45

V Británii za uplynulých 24 hodin zemřelo s covidem-19 dalších 151 lidí. Celkem se tak bilance zemřelých vyšplhala na 41 279. Potvrzených případů nákazy mají v Británii od počátku epidemie již více než 291 tisíc.

Dnešní přírůstek počtu mrtvých je nižší, než jaký hlásilo ministerstvo v úterý (286) a ve středu (245), ale vyšší než v pondělí (55).

15:43

Egypt od 1. července obnoví plánované mezinárodní lety a otevře zahraničním turistům nejméně koronavirem zasažené resorty. Podmínkou dalšího uvolňování bude důsledné dodržování přísných hygienických opatření. 

Pandemie zastavila egyptský turistický sektor, který tvoří zhruba pět procent jeho hrubého domácího produktu (HDP). V březnu severoafrická země ve snaze zpomalit šíření koronaviru pozastavila pravidelné mezinárodní lety a zavřela restaurace, hotely a kavárny.

14:55

Pandemie se v Africe zrychluje, jelikož se případy šíří mimo hlavní města, kde se infekce nejprve objevila u cestovatelů. Nezdá se však, že by těžké případy onemocnění covid-19 a s ním spojená úmrtí unikly pozornosti úřadů.

Deset afrických států dosud eviduje 75 procent ze zhruba 200 tisíc případů nákazy na kontinentu, uvedla dnes na brífinku v Ženevě regionální ředitelka WHO pro Afriku Matshidiso Moetiová. Čtvrtinu z nich hlásí Jihoafrická republika. Zatím s koronavirem v Africe podle Moetiové zemřelo zhruba 5000 lidí.

14:55

Finanční správa dosud podala devět trestních oznámení a další připravuje v souvislosti s pokusy o zneužití vyplácení příspěvku pro osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ). Zároveň správa vyzvala podnikatele k vrácení příspěvku nebo eviduje dobrovolné vrácení v 1154 případech. Jejich celková výše činí 24,6 milionu korun, sdělila finanční správa. Ta do pondělka vyřídila zhruba 832 tisíc žádostí a vyplatila 18,5 miliardy korun.

14:43

Snížení nájmu do 50 procent do konce roku v obchodních centrech (OC) by uvítala většina maloobchodníků, kteří jsou členy nově vzniklé Retailové asociace. Uzavřít některou provozovnu v OC kvůli pandemii do konce roku plánuje téměř 57 procent prodejců. Snížit stav kmenových zaměstnanců o čtvrtinu hodlá skoro pětina maloobchodníků. Vyplývá to z průzkumu Retailové asociace.

14:38

Soukromá Střední odborná škola ochrany osob a majetku Karviná musí odložit maturitní zkoušky. Důvodem je nákaza koronavirem u jednoho ze studentů maturitního ročníku. V karanténě má škola 17 studentů a dva pedagogy, k maturitě nepůjde 23 lidí ze třídy. Některým to zkomplikuje odchod na vysokou školu, řekla ředitelka školy Slavka Krystová Florková.

14:37

Zdravotní stav tří klientů Domova pro seniory v Litovli na Olomoucku, kteří byli kvůli nákaze novým typem koronaviru převezeni na infekční oddělení Nemocnice Prostějov, je vážný, řekla mluvčí tamní nemocnice Radka Miloševská. Trojice seniorů patří do skupiny 24 klientů a personálu litovelského domova pro seniory, u kterých byla nákaza novým koronavirem dosud prokázána. V domově se kvůli podezření na onemocnění začalo testovat v sobotu, kdy se covid-19 potvrdil nejprve u 16 lidí a poté u dalších osmi. Počet případů může ještě vzrůst, některé výsledky testů byly neprůkazné. V domově je šest desítek klientů.

12:59 První místopředseda vlády a ministr vnitra ČR Jan Hamáček

"Jsem přesvědčen, že Ústřední krizový štáb znovu dokázal svou opodstatněnost a že je velmi vhodným prostředkem a nástrojem k tomu řešit krizovou situaci," řekl Hamáček. Štáb se podle něj zabýval 60 úkoly, vyřešil všechny. "Myslím, že hlavní informace, která by měla zaznít, je, že jsme to společně zvládli," dodal ministr.

12:54

Indické finanční centrum Bombaj zaznamenalo 51 tisíc případů koronaviru, čímž dohnalo čínský Wu-chan, kde se virus objevil poprvé a nakazilo se jím přibližně 50 tisíc lidí, píše server BBC. V celé Indii se virus prokázal u více než 276 tisíc lidí, čímž se tato druhá nejlidnatější země na světě s více než miliardou obyvatel dostává na páté místo na celosvětovém žebříčku. Nemocnice ve velkých indických městech se potýkají s náporem pacientů s covidem-19.

12:46 První místopředseda vlády a ministr vnitra ČR Jan Hamáček

Ústřední krizový štáb k dnešnímu dni ukončil svou činnost. Na tiskové konferenci po posledním jednání štábu to řekl jeho šéf a ministr vnitra Hamáček.

12:19 První místopředseda vlády a ministr vnitra ČR Jan Hamáček

Policisté nasadili v době koronavirové krize na státních hranicích kolem 2000 příslušníků sboru. V každé směně bylo téměř 500 lidí, řekl dnes novinářům ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). Podle policejního prezidenta Jana Švejdara policisté zabezpečení hranic zvládli, do budoucnosti však bude potřeba vytvořit pro ně na větších přechodech zázemí. Hranice policisté hlídali od poloviny března.

11:30

Podle odhadů Ústavu zdravotnických informací a statistiky bude na konci června v ČR celkově asi 11 000 až 11 400 nakažených, přibývat budou v ohniscích. V Praze půjde asi o 2550 nakažených.

11:29 První místopředseda vlády a ministr vnitra ČR Jan Hamáček

Podle ministra vnitra Jana Hamáčka je Česko na druhou vlnu epidemie připraveno lépe, pokud jde o ochranné prostředky, je ale potřeba zmapovat domácí výrobní kapacity. 

11:28

Do Lednice na Břeclavsku se sjeli premiéři zemí V4. Chtějí koordinovat stanovisko před summitem EU o fondu obnovy po epidemii koronaviru.

11:28 První místopředseda vlády a ministr vnitra ČR Jan Hamáček

První ze tří vlaků, které dovezou zbytek nakoupených ochranných pomůcek z Číny, dorazí do Česka v neděli. Na tiskové konferenci po posledním jednání Ústředního krizového štábu to dnes uvedl jeho šéf a ministr vnitra Jan Hamáček. Nyní je vlak v Polsku. Centrální nákup ochranných pomůcek, jako jsou roušky či respirátory, byl jedním z úkolů, za něž štáb během nouzového stavu odpovídal.

11:25 Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

Ve většině regionů Česka nejsou podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) žádné nové případy nemoci covid-19. Problém není plošný, epidemie má lokální ohniska zejména v Moravskoslezském kraji a Praze, dále na Olomoucku a částečně ve Středočeském kraji.

Podle dat Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) bylo za poslední týden více než pět nových případů jen ve 14 ze zhruba 400 regionů, na něž statistici pro potřeby sledování nákazy zemi rozdělili.

09:56

V Rusku přibylo za poslední den bezmála 8800 nakažených koronavirem, celkem jich je už více než půl milionu. Na 6500 lidí s nemocí covid-19 zemřelo.

08:07

Počet úmrtí v souvislosti s nemocí covid-19 by mohl ve Spojených státech v září dosáhnout 200 000, uvedl expert Ashish Jha z Harvardovy univerzity. Jak řekl v rozhovoru s televizní stanicí CNN, jestliže země nepřistoupí k nějaké "drastické akci", počet mrtvých bude i nadále stoupat. Podle Univerzity Johnse Hopkinse se koronavirus v USA potvrdil již u více než dvou milionů lidí. Univerzita rovněž registruje téměř 113 000 amerických úmrtí, což je nejvíce na světě.

07:55

Kapitán ropného tankeru Rus Andrej Kogankov a jeho posádka už téměř čtyři měsíce nevstoupili na souš. Pandemie znemožňuje cestování, ale ohrožuje také provoz obchodních lodí. Kogankov i ostatní si museli prodloužit původní kontrakt a čekají na vystřídání.

Země celého světa zavedly restrikce, zavřely hranice a přerušily mezinárodní lety. Opatření, které má bránit šíření nákazy, nechtěně narušuje také režim na obchodních lodích.

07:25

V Německu testy nákazu koronavirem za poslední den prokázaly u 555 lidí. Ve čtvrtek o tom informoval Institut Roberta Kocha. Na komplikace související s nemocí covid-19 zemřelo 26 lidí. Celkový počet infikovaných činí 185 416, z nichž 8755 zemřelo. Ve čtvrtek oznámený počet nových případů nákazy je výrazně vyšší než o den dříve, kdy jich přibylo 318, naopak méně lidí zemřelo

Praktická lékařka v Berlíně v ochranném obleku se chystá na směnu.
Praktická lékařka v Berlíně v ochranném obleku se chystá na směnu. | Foto: Reuters
07:13

Senát bude tento čtvrtek řešit daňové úlevy podnikatelům kvůli epidemii koronaviru. Vládní předlohu chtějí senátoři doplnit o návrh, aby obce dostaly 1200 korun na obyvatele jako kompenzaci za snížení daňových příjmů. Vládní daňový balík má mimo jiné umožnit podnikatelům zpětné uplatnění daňové ztráty. Podle současného zákona ji mohou uplatňovat jen v následujících pěti letech.

06:54

V Mexiku za poslední den přibylo 4883 lidí nakažených koronavirem, což je vůbec nejvíce od začátku současné pandemie. Informovalo o tom ministerstvo zdravotnictví. Celkový počet nakažených tak vzrostl na 129 184. Komplikacím provázejícím covid-19 za posledních 24 hodin podlehlo 708 lidí a celková smrtelná bilance činí 15 357.

06:38

V Česku bylo potvrzeno 9824 případů nákazy koronavirem, s nemocí covid-19 zemřelo 328 lidí, 7117 lidí se uzdravilo. Aktuálně nemocných je v zemi 2379 lidí. Vyplývá to z informací ministerstva zdravotnictví k 0:30.

06:28

V pevninské Číně přibylo za středu jedenáct nových případů nákazy a také čtyři bezpříznakové případy infekce. Ve čtvrtek o tom podle agentury Reuters informovala čínská národní zdravotnická komise.

Ve všech případech šlo o lidi, kteří do Číny přicestovali ze zahraničí. Za úterý nejlidnatější země světa zaznamenala tři nově infikované.

06:21

V Brazílii za posledních 24 hodin zemřelo dalších 1274 pacientů kvůli komplikacím v souvislosti s nemocí covid-19. To je o dva více než o den dříve. Nakažených přibylo 32 913 a jejich celkový počet činí 772 416. Informovala o tom agentura Reuters.

Co do počtu infikovaných koronavirem je Brazílie po Spojených státech druhou nejzasaženější zemí na světě. Více mrtvých v souvislosti s covidem-19 než tato země s 212 miliony obyvatel evidují jen USA a Británie. 

Domorodá žena kmene Kambeba v Brazílii čeká na výsledky testu na koronavirus.
Domorodá žena kmene Kambeba v Brazílii čeká na výsledky testu na koronavirus. | Foto: Reuters
22:56

Belgický princ Joachim dostal od španělských úřadů pokutu ve výši 10 400 eur (přes 276 000 korun) za porušení omezení pohybu, když na konci května navštívil Córdobu na jihu Španělska. Informovala o tom agentura AFP s odvoláním na místní úřady. Joachim dva dny po návštěvě Španělska onemocněl koronavirem.

22:17

Ve Spojených státech se potvrdil koronavirus již u více než dvou milionů lidí. Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na vlastní statistiky. USA jsou podle absolutních čísel zdaleka nejvíce zasaženou zemí na světě, v souvislosti s komplikacemi covidu-19 tam zemřelo již přes 112 000 osob.

Jednotlivé americké státy v posledních týdnech začaly uvolňovat ochranná opatření a znovu otevírat tamní ekonomiku. S tím podle Reuters souvisí mírný nárůst denního počtu hlášených případů, který nyní země zaznamenává po pěti týdnech poklesu.

20:53

Rozpočtový deficit Spojených států se v květnu meziročně téměř zdvojnásobil na 399 miliard dolarů (9,3 bilionu Kč). O 25 procent klesly příjmy a pokračoval růst obřích výdajů na záchranné programy na pomoc proti koronavirové krizi. Vyplývá to z dnešních údajů amerického ministerstva financí.

20:10

Ve Francii za uplynulých 24 hodin zemřelo dalších 23 lidí s covidem-19. Celková bilance zemřelých od počátku epidemie tak vzrostla na 29 319, informoval dnes list Le Figaro. Vláda vzhledem k příznivému vývoji epidemie už nechce prodlužovat zdravotnický nouzový stav, který by tak měl skončit 10. července. Následovat ale bude přechodné období.

Francie je co do počtu mrtvých s covidem-19 pátou nejpostiženější zemí světa - po USA, Británii, Brazílii a Itálii. Za poslední týden však denní počet zemřelých nepřekonal hranici sta.

19:43

Tradiční cyklistický monument Milán-San Remo bude patrně opět přeložen na jiný termín a k velké nevoli organizátorů se uskuteční až 15. srpna. Původně se měl 111. ročník nejdelšího jednodenního závodu silničních profesionálů jet 21. března. Následně mu Mezinárodní cyklistická unie vyhradila ve snaze o záchranu sezony, výrazně narušené pandemií koronaviru, sobotu 8. srpna.

19:40

V USA začne v létě poslední fáze testů tří vakcín na koronavirus. Americká federální vláda bude financovat a řídit rozhodující testy tří experimentálních vakcín proti koronaviru, které začnou už letos v létě. Ve třetí fázi testů se budou přípravky zkoušet na desetitisících lidí v desítkách míst po celých Spojených státech. Studie by měly definitivně určit, zda jsou vakcíny účinné a hlavně bezpečné.

19:09

Prokuratura severoitalského města Bergama vyslechne premiéra Giuseppa Conteho a další dva členy jeho kabinetu v rámci vyšetřování reakce úřadů na šíření koronaviru v Itálii. Ta podle kritiků postupu italské vlády nebyla dostatečně rychlá. Informovala o tom dnes italská média.

Prokuratura Bergama, které se na začátku února stalo ohniskem epidemie v Itálii, zahájila v souvislosti s koronavirovou krizí hned několik vyšetřování. Premiér, ministryně vnitra Luciana Lamorgeseová a ministr zdravotnictví Roberto Speranza mají vypovídat o uzavření měst Alzano a Nembro, která byla podle regionální správy izolována příliš pozdě.

18:57 Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

Kraje mají mít peníze na odměny pro záchranáře do konce června. Podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) dostanou peníze na odměny pro záchranáře ze zdravotnických záchranných služeb za dobu epidemie covidu-19 tak, aby je mohly vyplatit s výplatou v červenci. Přidělení peněz jednotlivých ZZS ještě musí schválit příslušná krajská rada. Celkem půjde na odměny záchranářům 840 milionů korun. Peníze na odměny lékařům a dalším zdravotníkům pošlou zdravotní pojišťovny na základě kompenzační vyhlášky, pracovníky v sociálních službách odmění MPSV.

18:41

Na zdravotnický výzkum související s covidem-19 by mohlo jít 50 až 100 milionů korun. Vznikne speciální program, řekl dnes na jednání sněmovního výboru pro zdravotnictví vládní zmocněnec pro tuto oblast, bývalý náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula. V nové pozici působí od začátku června. Vůli spolupracovat v oblasti vědy a výzkumu podle něj už projevila řada zemí, například Rusko nebo Velká Británie.

18:11

V Británii za posledních 24 hodin zemřelo s covidem-19 dalších 245 lidí. Celkem s nemocí, kterou způsobuje koronavirus SARS-CoV-2, zemřelo v zemi již 41.128 lidí.

Dnešní přírůstek počtu zemřelých je o něco nižší než úterní, kdy ministerstvo zdravotnictví hlásilo 286 mrtvých. V pondělí vláda evidovala jen 55 nových mrtvých, tedy nejméně od 22. března.

17:00

Počet lidí nakažených covidem-19 v souvislosti s Dolem Darkov společnosti OKD v Karviné vzrostl od úterý o šest na 465. Hygienici už vyhodnotili všech 1705 vzorků odebraných při druhé etapě plošného testování zaměstnanců dolu, která skončila v úterý. Pozitivních bylo 62 pracovníků, tedy 3,6 procenta.

16:59

Polsko otevírá hranice pro občany Evropské od 13. června. Od příštího úterý se povolují mezinárodní lety.

16:35

Praha chce ubytování lidí bez domova prodloužit do příštího roku. Pražský magistrát v době epidemie koronaviru v šesti pronajatých hostelech a hotelech ubytoval 353 lidí bez domova, z nichž asi 300 stále pronajatá lůžka využívá. Město chce tuto formu ubytování zachovat až do března příštího roku, zároveň s ubytovanými jednají sociální pracovníci a hledají pro ně trvalé řešení. Další ubytované už město v tuto chvíli přijímat nebude.

"Chceme jim zajistit nějaké jiné řešení, protože se podařilo navázat spolupráci s lidmi, kteří třeba dlouhodobě nebyli ochotni spolupracovat s poskytovateli služeb a podobně," vysvětlil radní Adam Zábranský (Piráti).

16:31

Lidé se vracejí do obchodů s oděvy, prodeje nedosahují úrovně jako před krizí, ale vývoj je pozitivní, tvrdí obchodníci. Po počáteční zdrženlivosti v případě zkoušení oblečení s ním nyní již problém nemají.

16:10

Díky změnám ze Senátu by zákon, díky kterému dostanou obce kompenzaci 1200 korun na obyvatele, mohl být hotový už za týden.

15:36

Tuzemské cestovní kanceláře evidují od minulého týdne velký nárůst prodejů zájezdů do ciziny. Cestovní agentuře Invia prodeje vzrostly trojnásobně (o 290 procent), CK Fischer od pátku prodala vyšší stovky zájezdů. Nárůst hlásí také CK Exim Tours a Alexandria. Cestovní kanceláře se už také s podstatnou většinou klientů vypořádaly v případě zrušených zájezdů či storen kvůli šířícímu se koronaviru.

14:05

Počet potvrzených případů nákazy novým typem koronaviru v Domově pro seniory v Litovli na Olomoucku vzrostl na současných 24, z toho je nakažených 18 klientů domova a šest zaměstnanců. V domově se kvůli podezření na onemocnění začalo testovat v sobotu, kdy se covid-19 potvrdil nejprve u 16 lidí. Počet případů však může ještě narůst, některé výsledky testů byly neprůkazné. V domově je celkem šest desítek klientů.

13:40

Dopravní podniky, které v českých městech provozují MHD, vyčíslily zatím ztrátu z tržeb na jízdném kvůli covidu-19 na 1,1 miliardy korun a dále se zvyšuje. V dubnu jezdilo MHD jen 20 až 25 procent běžného počtu cestujících, nyní se pohybují počty mezi 60 až 70 procenty.

12:43

Správa státních hmotných rezerv začala doplňovat ochranné pomůcky do státních rezerv, vypsala první tři zakázky. Jde o jednu velkou a dvě menší zakázky na dodání 1,1 milionu respirátorů nejvyšší třídy FFP3, 200 000 výtěrových setů a 2800 filtrů. Hodnota zakázek by se mohla pohybovat kolem 160 milionů korun bez DPH.

12:05

Německo 15. června podle očekávání ukončí kontroly na svých hranicích zavedené kvůli pandemii covidu-19. Od dalšího dne bude možné do země ze sousedních států volně cestovat. Už dnes přitom spolková republika začne s postupným omezováním kontrol, které se hranic s Českem stejně jako například s Polskem netýkaly.

10:56

Češi pomalu začínají znovu nakupovat letenky, podle prodejců nyní každým dnem přibývají stovky koupených letenek. Meziročně jde sice o zhruba pětinový zájem, růst poptávky je však po koronavirové krizi rychlejší, než prodejci očekávali. Na cenách letenek se krize zatím příliš neprojevila. Vyplývá to z informací prodejců letenek.

10:55 Maláčová DVTV

Vláda bude znovu jednat o mimořádných dotacích pro sociální služby, které by měly poskytovatelům péče dorovnat zvýšené výdaje na opatření proti koronavirové nákaze. O poskytnutí miliardy korun by kabinet měl rozhodnout poté, co se vyřídí schválené odměny pracovníkům. Řekla to ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD). O peníze na odměny za práci v době epidemie mohou provozovatelé žádat do poloviny června.

"Kraje vyčíslily požadavek na dofinancování na provoz na celkově jednu miliardu korun. To je částka, se kterou já se ztotožňuji. Máme dohodu jak s Asociací krajů, tak na úrovni koalice, že to budeme řešit, jakmile doadministrujeme v polovině června finanční balík na odměny," uvedla šéfka resortu. Podotkla, že dotace na odměny i provoz vyřizují na ministerstvu stejní pracovníci. "Nejdřív vyplatíme finanční odměny a pak vláda schválí jednu miliardu na dofinancování provozu, pak ji budeme také rozdělovat," řekla Maláčová.

10:48

Rusko ohlásilo 8404 nových případů nákazy koronavirem za 24 hodin, což je nejméně za poslední dva týdny, napsala agentura TASS s odvoláním na krizový štáb. Celkem se v nejrozlehlejší zemi světa s přibližně 146 miliony obyvatel od počátku pandemie infikovalo 493 657 lidí.

10:45

Senát možná uspořádá veřejné slyšení na téma pandemie v kontextu bezpečnosti osobních údajů a informačních systémů. Mělo by se uskutečnit 23. června a týkat takzvané chytré karantény v případě výskytu koronaviru. Horní komoře to doporučil její zdravotnický výbor. O uspořádání akce Senát rozhodne na nynější schůzi. Schválil to dnes při úpravách jejího programu.

10:18

Maďarsko a Chorvatsko od pátku zruší omezení na cestování přes hranici, zavedená v snaze zabránit šíření koronaviru. Oznámil to maďarský ministr zahraničí Péter Szijjártó. Dodal, že lidé po překročení hranic už nebudou muset do domácí karantény.

09:44

Během úterý přibylo v Česku 54 nových případů koronaviru, méně než předchozí dva dny. Od začátku března se onemocnění covid-19 prokázalo u 9763 lidí. Bezmála tři čtvrtiny nakažených se už uzdravily, k dnešnímu ránu jich bylo 7057. Počet obětí vzrostl oproti předchozím údajům o dva na 330. Aktuálně nemocných je v zemi 2376 lidí, z toho 113 je v nemocnici. Vyplývá to z informací ministerstva zdravotnictví k 09:00.

09:04

Úterní testy zaměstnanců v krajské Nemocnici s poliklinikou Karviná-Ráj nepotvrdily žádného dalšího zdravotníka nakaženého koronavirem. Nemocnice tak má stále na covid-19 pozitivních sedm zdravotních sester z oddělení chirurgie

08:53

Nikaragua pohřbívá v tichosti a za tmy, aby zakryla skutečný počet úmrtí lidí s covidem-19. Napsala to dnes agentura AFP s odvoláním na rodiny některých obětí a opozici. Autoritářský režim nikaragujského prezidenta Daniela Ortegy při nynější pandemii nezavedl v šestimilionové zemi téměř žádná preventivní opatření a uvádí velmi nízké počty případů nákazy koronavirem (na 1500) i úmrtí s covidem-19 (55).

08:42

Senátoři chtějí kompenzací obcím poslat rychleji, připravili návrh, který by mohl být schválen za týden. Peníze by tak obce dostaly o dva měsíce dřív.

08:42

V londýnské finanční čtvrti City jsou vidět první známky života. Makléři a obchodníci se objevují ve znovuotevřeném obchodě Pret a Manger, aby si koupili kávu s sebou. Zahradníci upravují záhony s květinami kolem sochy vévody z Wellingtonu, která se tyčí u stanice metra Bank v centru čtvrti. Úklidové firmy otírají kliky dveří a leští podlahy v halách bank, zápach dezinfekce se valí ulicí. Je to vůně pokroku, píše agentura Bloomberg.

V posledních více než deseti týdnech se v tomto evropském finančním centru pohyboval jenom nejnutnější počet pracovníků, zejména obchodníci, kteří nemohou pracovat z domova. Teď, když se omezení v Británii pomalu uvolňují, se i City připravuje na návrat pracovníků.

Je zde naděje, že City bude brzy opět vypadat jako místo kypící životem, které láká kariéristy z celého světa. Přesun finančního průmyslu z domácích kanceláří zpět do skleněných a ocelových věží je pro zdraví Británie důležité. Obchod s penězi se na britské ekonomice podílí asi sedmi procenty a než se globální ekonomika zastavila, vytvářel roční obchodní přebytek 44 miliard liber (1,3 bilionu Kč).

Foto: Reuters
07:59

Za jakých podmínek probíhá letošní ústní maturitní zkouška?

 • U ústních zkoušek nemusí mít roušky žáci ani členové komisí, zachovat by ale měli rozestup. Pokud si zkouška vyžádá bližší kontakt, budou si muset účastníci roušky nasadit.
 • Při volbě otázek je nutné dodržet zvýšený hygienický standard (například rukavice).
 • Místo, kde zkoušený seděl, bude nutné před dalším uchazečem dezinfikovat
 • Každá třída musí být každou hodinu vyvětrána.
 • Pokud bude mít žák v době zkoušky příznaky infekce dýchacích cest, nesmí do školy vstupovat. Nepřítomnost omluví do tří dnů od termínu konání zkoušky řediteli školy. Potom bude mít žák právo konat zkoušku v náhradním termínu.
07:11

Německo v úterý zaznamenalo 318 nových případů nemoci covid-19 a dalších 18 lidí komplikacím souvisejícím s infekcí podlehlo. Vyplývá to z bilance zveřejněné Institutem Roberta Kocha (RKI).

06:00

Plošné nošení roušek spolu s omezením pohybu mohou snížit šíření koronaviru na kontrolovatelnou úroveň a také předejít dalším vlnám pandemie. Vyplývá to z nové studie britských univerzit v Cambridgi a Greenwichi.

"Naše analýzy podporují okamžité a všeobecné použití roušek veřejností," prohlásil Richard Stutt, který je jedním z vedoucích výzkumu na cambridgeské univerzitě.

Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Shutterstock
05:50

Pevninská Čína zaznamenala za úterý tři nové případy nemoci covid-19 a také pět dalších bezpříznakových případů nákazy koronavirem.

05:46

V Peru, po Brazílii druhé nejpostiženější jihoamerické zemi, se dosud koronavirem nakazilo přes 200 000 lidí, z nichž 5738 komplikacím souvisejícím s infekcí podlehlo.

05:45

V Brazílii se za poslední den potvrdilo 32 091 nových případů nákazy koronavirem a 1272 lidí komplikacím souvisejícím s nemocí covid-19 podlehlo. Dnes o tom informovala agentura Reuters. Doposud se tak v této jihoamerické zemi nakazilo koronavirem 739 503 lidí, z nichž 38 406 zemřelo.

Foto: Reuters
05:40

Na řadě středních škol dnes začínají ústní státní maturity a maturitní zkoušky na úrovni škol. Ministerstvo školství doporučilo jejich konání od dnešního dne, některé školy je ale zahájí později, nebo s nimi už naopak mohly začít.

Podobně jako další zkoušky se termín ústních maturit letos kvůli pandemii koronaviru posunul. Původně se měly konat od poloviny května.

05:30

Letecký dopravce Smartwings dnes obnoví svou linku do chorvatského Splitu, létat tam bude zpočátku až třikrát týdně. Jde o první spoje dopravce po přerušení provozu během koronavirové krize.

21:30

Německo hodlá prodloužit omezení cestování do zemí mimo Evropskou unii kvůli koronaviru až do 31. srpna.  Prodloužení opatření, které se týká cest do více než 160 zemí světa, má ve středu podle DPA schválit německá vláda.

Obecné varování před cestami do třetích zemí by však podle informací médií mohlo být zrušeno pro některé země s nízkou mírou šíření nákazy, výkonným zdravotnictvím či velkými testovacími kapacitami.

21:11

Turecko částečně uvolnilo zákaz vycházení pro starší osoby a děti zavedený kvůli šíření nemoci covid-19. Prodloužilo také otevírací dobu restaurací a kaváren a od příštího měsíce chystá otevření kin či divadel. Společně s plány na oživení tureckého hospodářství po koronavirové krizi to dnes oznámil turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. 

21:00

Pařížská prokuratura zahájila předběžné vyšetřování, které se bude zabývat kritizovanou reakcí francouzských úřadů na epidemii covidu-19. Cílem je zjistit, zda nebyl spáchán trestný čin, informovala agentura AFP. Podle aktuálních údajů ministerstva zdravotnictví zemřelo ve Francii od počátku epidemie s covidem-19 už 29 296 lidí.

19:43

Lidé s koronavirem jsou nejvíce infekční ve chvíli, kdy poprvé pocítí nevolnost. Uvedla to v úterý Světová zdravotnická organizace (WHO) s poukazem na vědecké studie. Podle WHO je to komplikace pro kontrolu šíření viru SARS-CoV-2, ale lze jí docílit důsledným testováním a dodržováním vzdáleností mezi lidmi.

18:54

Itálie v úterý oznámila dalších 79 úmrtí v souvislosti s covidem-19, oproti předchozímu dni jde o mírný nárůst. Italská civilní ochrana však poznamenala, že jsou v bilanci započítáni i zemřelí z předchozích dní. Testy koronavirus potvrdily u dalších 283 lidí, v porovnání s pondělím je nárůst nakažených stabilní, píše agentura Reuters.

18:43

Polský premiér Mateusz Morawiecki v úterý upozornil, že v příštích osmi až deseti dnech v Polsku přibude velký počet nových případů nákazy koronavirem. Souvisí to s rozsáhlým testováním ve Slezském vojvodství, kde se v tamních uhelných dolech nachází epicentrum nemoci covid-19 v Polsku. V úterý koronavirus testy nově potvrdily u 400 lidí, 19 pacientů zemřelo, uvedlo ministerstvo zdravotnictví.

18:37

V Británii za posledních 24 hodin zemřelo s covidem-19 dalších 286 lidí. Na twitteru o tom v úterý informovalo místní ministerstvo zdravotnictví. Celkem s nemocí, kterou způsobuje koronavirus SARS-CoV-2, zemřelo v Británii už 40 883 lidí. Podle britského statistického úřadu ONS ale ve skutečnosti komplikacím spojeným s nákazou koronavirem podlehlo v zemi přes 64 000 lidí.

18:36

Maloobchodníci ve Spojených státech by v letošním roce mohli v důsledku koronavirové krize oznámit uzavření 20 000 až 25 000 prodejen. Vyplývá to podle serveru CNBC ze studie výzkumné společnosti Coresight Research. Znamenalo by to výrazné překonání rekordu z loňského roku, kdy maloobchodníci v USA ohlásili uzavření zhruba 9300 prodejen.

17:44

Ministerstvo zdravotnictví povolilo užívat lék remdesivir pro léčbu pacientů s covidem-19 do konce února 2021. Dodávat se bude do dvou nemocničních lékáren, Všeobecné fakultní nemocnice v Praze a Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně. Opatření ministerstvo zveřejnilo na webu. V Česku se experimentálním lékem léčili zatím jednotky pacientů s velmi vážným průběhem nemoci. Léčit jím mohou kromě VFN a svatoannenské nemocnice v Brně také FN Motol a Nemocnice na Bulovce.

16:37

Nemocnice v Bohumíně na Karvinsku má koronavirem nakaženy dva lékaře a jednu zdravotní sestru. Od pátku na dva týdny uzavře internu, už od úterý nepřijímá nové pacienty. Novinářům to v úterý sdělila mluvčí radnice Lucie Balcarová. Problémy má také karvinská nemocnice, kde se covidem-19 nakazilo sedm zdravotních sester z chirurgického oddělení.

16:07

V souvislosti s ohniskem nákazy na Dole Darkov společnosti OKD v Karviné přibylo od pondělí 33 nakažených covidem-19, jedná se o 27 zaměstnanců a šest rodinných příslušníků. Celkem je tam v evidenci hygieniků 459 pozitivně testovaných. Vyplývá to z dat, která v úterý zveřejnila Krajská hygienická stanice v Ostravě.

15:14 Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) oznámil, že vládní omezení veřejných akcí na maximálně 500 osob se od dnešních 15:00 výslovně nevztahuje na demonstrace podle shromažďovacího zákona. Dosud Vojtěch tvrdil, že se omezení na demonstrace vztahuje.

S tím nesouhlasil ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). Podle něj by omezení shromažďovacího práva mimořádným opatřením bylo neúměrným zásahem do lidských práv. Policie by proto proti pokojnému protestu s vyšším počtem lidí nezasahovala.

Na 145 místech po celém Česku se dnes od 18 hodin budou konat protesty spolku Milion chvilek proti vládě a premiérovi Andreji Babišovi. Demonstranti se v Praze na Staroměstském náměstí plánovali sejít v omezeném počtu. Kvůli nařízení chystali správní žalobu k Městskému soudu v Praze.

15:02

Ve Španělsku budou povinné roušky na veřejnosti i po skončení nouzového stavu 21. června, pokud nepůjde dodržet bezpečnou vzdálenost. Stanoví to dekret, který dnes schválila vláda a který příští týden zřejmě podpoří i parlament. Dalším z opatření pro období "nové normality" je, že veřejní dopravci budou muset měsíc uchovávat data, z nichž půjde případně vytrasovat nakažený cestující.

14:52

Zdravotnická zařízení pravděpodobně dostanou náhrady za výpadek příjmů zhruba 30,5 miliardy korun, o které přišla kvůli epidemii koronaviru. Ministerstvo zdravotnictví vydá kompenzační vyhlášku, podle níž se budou peníze proplácet. Umožní to vládní návrh zákona, který dnes doporučil Senátu schválit jeho zdravotnický výbor. Horní komora by se návrhem měla zabývat ve středu.

14:35

Rakousko od 16. června zruší kontroly na hranicích s Itálií. Uvolnit se mají také omezení platící dosud kvůli pandemii covidu-19 pro cesty Rakušanů do Chorvatska a Řecka.

14:32

K obvyklému provozu se po pauze způsobené pandemií nového typu koronaviru vrací Nemocnice Šumperk. Bez omezení už fungují její ambulance i operační sály. Nemocnice rovněž zrušila zákaz vjezdu automobilů do areálu a otevřela veškeré postranní vchody pro pěší.

13:25

Trestní oznámení nemířilo pouze na noviny Náš region, ale i přímo na záchranářku Veroniku Brožovou.

13:12

Do boje proti koronaviru se v České republice od začátku epidemie zapojila téměř stovka armádních mediků z Fakulty vojenského zdravotnictví Univerzity obrany v Hradci Králové. Většina z nich pomáhala se zaváděním chytré karantény. Premiér Andrej Babiš a ministr obrany Lubomír Matnar jim za to dnes poděkovali.

Od počátku opatření proti covidu-19 bylo vyčleněno 150 studentů Fakulty vojenského zdravotnictví, kteří byli převeleni pod armádní organizaci Agentura vojenského zdravotnictví. "Z těchto studentů bylo nasazeno 96, zbytek byl v záloze. Naprostá většina byla zapojena do projektu chytré karantény a asi 15 studentů v rámci armády na různá protiepidemiologická opatření," řekl mluvčí Univerzity obrany Vladimír Šidla.

12:22

Fotbalové stadiony se zcela neotevřou ani od příští sezony. Podle epidemiologa Rastislava Maďara by v rámci postupného uvolňování opatření v boji s nemocí covid-19 mohlo na fotbalové zápasy za speciálních podmínek až několik tisíc fanoušků. V rozhovoru pro Seznam Zprávy ale vyloučil, že od začátku příští sezony už lidé na stadiony budou smět chodit bez omezení.

11:45

O příspěvek 1200 korun na obyvatele, který má obcím vyrovnat ztráty z kompenzačního bonusu pro podnikatele, nebudou muset obce žádat. Z návrhu zákona vyplývá, že po schválení normy a její publikaci ve Sbírce zákonů pošle ministerstvo financí příslušný obnos krajům do 60 pracovních dnů, ty pak obcím příspěvek přepošlou do pěti dnů.

11:42

Kolik je potvrzených nakažených v krajích? Aktuální data v mapě Česka:

 

11:42

Britský statistický úřad ONS dnes uvedl, že skutečný počet obětí s koronavirem dosáhl v Británii 64 tisíc. K číslu dospěl srovnáním letošních úmrtí s dlouhodobým průměrem. Podle oficiálních dat ministerstva zdravotnictví od začátku epidemie v zemi zemřelo přes 40 500 lidí.

11:27

Letiště Praha loni vykázalo zisk zhruba tři miliardy korun, což je meziročně asi o 400 milionů méně. Tržby naopak stouply o 500 milionů na 8,9 miliardy korun. Letiště loni odbavilo rekordních 17,8 milionu cestujících, letos však kvůli koronavirové krizi lze očekávat velký úbytek pasažérů i příjmů.

10:37

Souhrnný prodaný náklad tuzemských deníků v dubnu klesl proti předchozímu měsíci o sedm procent na průměrně 486 000 výtisků denně. Pokles způsobila omezení související s koronavirovou epidemií. Ve srovnání s loňským dubnem se prodalo o pětinu deníků méně. V březnu byl pokles proti únoru šestiprocentní.

10:33

Rusko dnes ohlásilo 8595 nových případů nákazy koronavirem a 171 úmrtí s covidem-19 za uplynulých 24 hodin. O den dříve to bylo 8985 nových případů a 112 úmrtí. Celkem se od počátku pandemie v nejrozlehlejší zemi světa s přibližně 146 miliony obyvatel nakazilo 485 253 lidí, z nichž 6142 zemřelo.

10:13

Z covidu se v ČR vyléčilo přes 7000 lidí, tři čtvrtiny nakažených. Počet vyléčených z nemoci covid-19 v Česku překročil o devět 7000. Uzdravily se už téměř tři čtvrtiny lidí s prokázanou nákazou. Aktuálně se s ní potýká 2362 lidí. V pondělí přibylo 69 případů nákazy, což byl nejvyšší přírůstek za posledních pět dní. Za sto dnů šíření nákazy se do pondělí covidem-19 nakazilo 9697 lidí, za dnešek byly potvrzeny zatím další dva případy.

09:43

Příspěvek na lázeňský pobyt ve výši 40 procent ceny do maximální výše 4000 korun navržený vládou by mohl podpořit opětovný rozjezd lázní, které se kvůli koronavirové krizi na čas úplně zastavily. Vláda v pondělí schválila příspěvek na lázeňský pobyt, pokud potrvá nejméně šest nocí. Podmínky tohoto příspěvku a něco konkrétnějšího zatím nezveřejnila.

09:37

Německo v pondělí zaznamenalo 350 nových případů nákazy koronavirem, což je o téměř 140 více než v neděli. Komplikacím souvisejícím s nemocí covid-19 podlehlo dalších 37 lidí.

V Německu, kde žije 83 milionů obyvatel, byla infekce dosud diagnostikována u 184 543 lidí, z nichž 8711 zemřelo. Zhruba 170 200 lidí se uzdravilo, za posledních 24 hodin se jejich počet zvýšil o 600.

08:00 Vlajka Brazílie - sport

Brazílie kvůli dopadům koronaviru vzdala boj o MS fotbalistek. Kvůli ekonomickým dopadům pandemie koronaviru stáhla Brazílie kandidaturu na pořádání mistrovství světa fotbalistek v roce 2023. Podle vyjádření národní konfederace nemůže vláda prezidenta Jaira Bolsonara v současné situaci dát mezinárodní federaci FIFA požadované finanční záruky.

Zástupci Brazílie, která ještě nikdy MS žen nehostila, oznámili, že podpoří při volbě Kolumbii. Dalšími uchazeči o šampionát jsou Japonsko a Austrálie s Novým Zélandem, které kandidují společně. O pořadateli se má rozhodnout 25. června.

07:45

Belgie spouští pomocnou hodinu pro bary: Zaplať 2, dostaneš 1. Kdo by neznal šťastnou hodinu, takzvanou happy hour, kdy zákazník za cenu jednoho piva nebo jiného nápoje dostává dva drinky. To ale bylo před koronavirem. V Belgii, zemi, jejíž pivní kultura se dostala na seznam nehmotného kulturního dědictví UNESCO, se rozhodli, že nyní je čas na helpy hour, tedy pomocnou hodinu.

Bary a restaurace v zemi mohly tento týden znovu otevřít. Zavřené, a tedy bez příjmů, byly kvůli koronavirové pandemii téměř tři měsíce. Svaz belgických kaváren Fedcaf se proto rozhodl vyzvat Belgičany, aby podpořili svůj oblíbený lokál tím, že si koupí jeden nápoj a zaplatí dva.

06:55

Vědci z Imperial College London zkoumali situaci v jedenácti evropských zemích - Belgii, Británii, Dánsku, Francii, Itálii, Německu, Norsku, Rakousku, Španělsku, Švédsku a Švýcarsku. Podle nich se v těchto zemích do počátku května koronavirem SARS-CoV-2 nakazilo mezi 12 a 15 miliony lidí.

Ze srovnání skutečného počtu mrtvých s covidem-19 s počtem mrtvých, který vzešel z modelu simulujícího situaci bez přísných opatření, podle vědců vyšlo, že se podařilo zabránit 3,1 milionu úmrtí.

06:54

Rozsáhlá karanténní opatření včetně uzavření obchodů a škol omezila v Evropě šíření koronaviru a pomohla zachránit více než tři miliony životů. Vyplývá to ze studie britské vysoké školy Imperial College London, o které informovala agentura Reuters.

06:50

Premiér Andrej Babiš (ANO) telefonicky hovořil se svým izraelským protějškem Benjaminem Netanjahuem. Babiš ráno na Twitteru napsal, že spolu mluvili hlavně o koronaviru, dopadech pandemie na ekonomiky obou zemí i o druhé vlně nemoci covid-19.

Premiéři podle Babiše hovořili také o "tradičně dobrých vztazích" obou zemí a spolupráci v řadě oblastí.

06:30

Rusové čerpají ze studnice černého humoru, aby si zlepšili náladu během koronavirové krize, napsala agentura Reuters.

Několik vtipů na režim se zrodilo z toho, že úřady požadovaly od podnikatelů, aby po celou dobu "volna od práce", vyhlášeného Putinem jako opatření proti nákaze, vypláceli zaměstnancům platy, přestože mnoho z nich si stěžovalo na příliš malou pomoc od vlády.

"Putin vstoupí do baru a objedná každému pivo - a pak řekne, že to je na účet podniku," praví jeden populární vtip.

06:20

Ve Spojených státech za posledních 24 hodin přibylo 450 úmrtí způsobených koronavirem, uvedla v pondělí večer místního času Univerzita Johnse Hopkinse (JHU). Jde o nejnižší mezidenní nárůst obětí pandemie za zhruba dva měsíce.

06:15

Počet nakažených koronavirem v Brazílii přesáhl 700 000 lidí. Tamní ministerstvo zdravotnictví v pondělí ohlásilo 37 134 úmrtí spojených s covidem-19, za den se jejich počet navýšil o 679 lidí.

Masové hroby v Brazílii.
Masové hroby v Brazílii. | Foto: Reuters
06:10

Před kostelem sv. Ludmily v Praze na Vinohradech se v úterý večer od 21:00 uskuteční bohoslužba, při níž lidé poděkují za dar života a zdárné zvládnutí koronavirové pandemie.

Věřící se pomodlí za všechny, kteří v nouzové situaci stáli a dosud stojí v první linii a pro záchranu svých bližních každodenně nasazují vlastní životy.

06:00

V Praze i na dalších 145 místech Česka se v úterý budou konat protesty proti vládě a premiérovi Andreji Babišovi (ANO). Demonstrace pořádá spolek Milion chvilek. Organizátoři chtějí dát najevo nesouhlas s postupem vlády v době koronavirové krize, protestovat ale chtějí i třeba proti střetu zájmů premiéra nebo proti rozkladu demokratických institucí.

V Praze na Staroměstském náměstí by se demonstranti měli sejít v omezeném počtu, protože kvůli riziku nákazy novým koronavirem jsou v Česku zakázané hromadné akce nad 500 osob.

Foto: Jakub Plíhal
23:39

Akcie v USA posílily, index Nasdaq zavřel na novém rekordním maximu. Páteční zpráva o nečekaném poklesu míry nezaměstnanosti za květen naznačila, že by americká ekonomika mohla začít oživovat po pandemii covidu-19 dříve, než se čekalo.

22:15

Výzkum na vzorku obyvatel severoitalského města Bergamo ukázal, že více než polovina z nich má protilátky na covid-19. Město bylo jednou z nejhůře zasažených oblastí v Itálii.

21:41

Předseda arménské vlády Nikol Pašinjan dnes zbavil funkcí šéfy armády, policie a tajných služeb s odůvodněním, že v době koronavirové krize dávali lidem špatný příklad. Zároveň oznámil, že se on i celá jeho rodina už uzdravili z nákazy koronavirem.

21:41

K nároku na ošetřovné asi bude nadále nutné potvrzení školy o jejím uzavření, byť by byla zavřena na základě plošného mimořádného opatření vlády. Kabinet ANO a ČSSD odmítl podle očekávání předlohu opozičního hnutí STAN, podle níž by úřady k vyplacení ošetřovného v těchto případech potvrzení školy nevyžadovaly. Autoři vycházejí ze zkušeností z uzavření škol v době epidemie koronaviru. O záporném stanovisku informovala po jednání kabinetu Strakova akademie.

20:15

Počet nakažených koronavirem ve světě překonal sedm milionů. Vyplývá to z aktuální bilance americké Univerzity Johnse Hopkinse, podle níž na komplikace související s infekcí zemřelo přes 400 000 lidí. Větší počty nově nakažených nadále hlásí USA, Brazílie či Rusko. Světová zdravotnická organizace dnes upozornila, že v Evropě se sice situace kolem pandemie zlepšuje, globálně, například v Latinské Americe, se zhoršuje.

19:50

Vláda dnes schválila krizový akční plán cestovního ruchu v ČR pro letošní a příští rok. Obsahuje 16 opatření pro obnovu tohoto odvětví. Některá jsou plošná, platná i pro další obory jako program COVID nájemné nebo kompenzační bonus pro živnostníky. Další jsou specifická, zacílená na cestovní ruch, a to v hodnotě zhruba 6,7 miliardy korun. Součástí jsou státem podporované poukazy na domácí dovolenou. V první etapě budou složit k úhradě pobytu a procedur v lázních. Po jednání vlády to dnes řekla ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (za ANO).

19:47

Přesně 100 dní poté, co se v největším americkém městě New Yorku potvrdil první nakažený koronavirem, se statisíce místních obyvatel začínají vracet do práce. Místní úřady ode dneška částečně uvolňují ochranná opatření, která zavedly v reakci na pandemii, jež si v tomto více než osmimilionovém městě vyžádala téměř 22.000 obětí.

"Tohle je jasně místo, kde bylo nejnáročnější dostat se do tohoto bodu, protože jsme epicentrem," řekl starosta Bill de Blasio na tiskové konferenci. New York byl pandemií zasažen ze všech amerických měst zdaleka nejvíce, SARS-CoV-2 se tam potvrdil již u asi 207 000 lidí.

19:44

Dalších 19 nových případů nákazy koronavirem evidují od neděle hygienici v souvislosti s ohniskem v Dole Darkov těžební společnosti OKD v Karviné. Celkem už covidem-19 onemocnělo 426 zaměstnanců a jejich blízkých. V úterý by v dole měla skončit druhá vlna testování. Vyplývá to z informací, které dnes zveřejnila Krajská hygienická stanice v Ostravě.

"Počet pozitivně testovaných zaměstnanců se zvýšil o 18 na 285, z toho je 21 pendlerů z Polska. Počet pozitivních rodinných příslušníků stoupl o jednoho na 134, ostatních pozitivních zaměstnanců stále zůstává sedm," uvedli hygienici.

19:44

Ministerstvo pro místní rozvoj počítá s navýšením podpory investic obcí. Po jednání vlády, která rozhodla o jednorázovém příspěvku obcím ve výši 1200 korun na obyvatele, to uvedla ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (za ANO). Celkem má ministerstvo v zásobníku 3500 projektů. Dnes úřad vypsal výzvu na dotování výstavky sportovních stadionů v obcích do 10 000 obyvatel. Počítá s výdajem 150 milionů korun s možností navýšení do 350 milionů korun. "I tady očekávám velkou poptávku," uvedla Dostálová.

19:22

Ve Francii za posledních 24 hodin zemřelo s covidem-19 dalších 54 lidí. Celková bilance mrtvých se tak vyšplhala na 29 209, informoval dnes list Le Figaro. Francie tak zůstává co do počtu zemřelých pátou nejpostiženější zemí světa.

Případů nákazy koronavirem se ve Francii, která má zhruba 68 milionů obyvatel, potvrdilo už 154 188. Počet lidí hospitalizovaných s covidem-19 nadále klesá. Ve srovnání s nedělními daty jich ubylo 146. S nemocí, kterou vyvolává virus SARS-CoV-2, se tak nyní ve francouzských nemocnicích léčí 12 351 lidí. Ubývá také pacientů na jednotkách intenzivní péče. K dnešku jich je 1024.

19:06

Itálie v posledních 24 hodinách zaregistrovala dalších 65 úmrtí lidí nakažených koronavirem, infekce se nově prokázala u dalších 280 lidí. Oproti neděli obě bilance mírně vzrostly. S odvoláním na italskou civilní ochranu o tom informovala agentura Reuters.

19:02

I když v Evropě se situace kolem pandemie způsobené koronavirem zlepšuje, globálně se zhoršuje. Upozornil na to dnes podle agentury Reuters šéf Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus a vyzval svět, aby zvýšil úsilí o zadržení šíření nákazy. Tedros zdůraznil, že teprve před sebou má pandemie vrchol ve Střední Americe.

"Po více než šesti měsících pandemie není čas na to, aby jakákoli země sundala nohu z plynu," řekl dnes šéf WHO na pravidelném tiskovém brífinku v Ženevě. V neděli bylo podle něj hlášeno dosud nejvíc nových případů covidu-19. Podle Tedrose rostou počty nových případů také ve východní Evropě a v částech střední Asie.

18:52 Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO)

"Lhůta pro podání daňových přiznání se posouvá na 18. srpna letošního roku," řekla dnes na tiskové konferenci Alena Schillerová (za ANO). Vláda již jednou lhůtu posunula, a to na 1. července. Posunou se lhůty na promíjení i dalších sankcí.

Tzv. liberační balíček III dále prodlužuje prominutí DPH na bezúplatná dodání ochranných prostředků do 31. července 2020. Až do 31. prosince 2020 odsouvá také povinnost podat daňové přiznání a uhradit daň z nabytí nemovitých věcí. Rovněž budou automaticky prominuty úroky na všech daních za období od počátku nouzového stavu do 31. prosince 2020 v případech, kdy finanční správa povolí posečkání v souvislosti s koronavirem.

18:42 Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO)

"Jsem pevně přesvědčena, že žádné další zvětšování rozpočtového schodku již tento rok nebude," řekla dnes na tiskové konferenci Alena Schillerová (za ANO).

18:40 Premiér Andrej Babiš

Vláda dnes schválila dotace pro obce, celkové náklady budou 12,8 miliardy. Na každého obyvatele každé obce bychom vyplatili také 1200 korun, doufám, že by návrh mohla Poslanecké sněmovna schválit 16. června," řekl dnes na tiskové konferenci Andrej Babiš (ANO). Chtěli bychom především kofinancovat investice některých postižených obcí," dodal.

Zástupci obcí a krajů kritizovali to, že vyplácení příspěvku osobám samostatně výdělečně činným (OSVČ) a společníkům malých firem připraví samosprávy o příjmy z daní. Vyplácený příspěvek je fakticky podle zákona vratkou daně z příjmů fyzických osob ze závislé činnosti. Podle odhadů svazů přijdou obce, města a kraje kvůli kompenzačnímu bonusu pro OSVČ či zpětné kompenzaci daňových ztrát asi o 20 miliard korun.

18:39

Malé obce do 3000 obyvatel dostanou na program oprav škol a školek dalších 3,1 miliardy korun. Návrh ministerstva financí dnes schválila vláda. Na tiskové konferenci po jednání vlády o tom informoval premiér Andrej Babiš (ANO). V současnosti je v programu 300 milionů korun, z kterých je možné financovat 34 projektů. Podmínkám programu přitom vyhovělo 454 projektů. Po navýšení peněz bude tak možné uskutečnit všechny. Peníze ministerstvo vyčlení z vládní rozpočtové rezervy.

Zavýšení vyčleněných peněz se týká již vyhodnocené výzvy k programu, který spadá pod rozpočtovou kapitolu Všeobecná pokladní správa. Spravuje ji ministerstvo financí. "Cílem je podpořit rekonstrukce a modernizace základních a mateřských škol, jejichž zřizovateli jsou obce. Žadatelé mohou získat dotaci, která pokryje až 90 procent nákladů na investiční akci. Maximální výše dotace na jeden projekt činí 20 milionů korun," uvedlo ministerstvo financí.

18:06

Na dovolenou do Řecka se letos s tuzemskými cestovními kancelářemi podle jednatele CK Travel Family Ivana Lackoviče dostane mezi 35 až 40 procenty lidí ve srovnání s loňskem. Někteří lidé dovolenou kvůli obavám z koronaviru odloží na příští rok, bude redukována kapacita letů i ubytování. Přestože poptávka po dovolené v Řecku podle cestovních kanceláří roste, nedosahuje loňských čísel, sdělili prodejci zájezdů.

17:56

Izrael kvůli novému růstu případů koronaviru zbrzdil uvolňování, s nímž vláda počítala tento týden. Premiér Benjamin Netanjahu po setkání s ministry odpovídajícími za řešení epidemie oznámil, že byl zaznamenán "prudký nárůst onemocnění". V zemi minulý týden zaznamenali 800 nových případů koronaviru, zatímco v předchozích čtrnácti dnech pouze 300.

"Rozhodli jsme se to (uvolňování) přibrzdit. Zastavili jsme veškerá uvolnění, která jsme plánovali pro příští dny," sdělil premiér v prohlášení.

17:47

Vláda schválila kvůli dopadům šíření koronaviru zvýšení schodku státního rozpočtu v letošním roce na 500 miliard korun. Informovalo o tom ministerstvo financí. Vláda tak schválila zvýšení schodku již potřetí od propuknutí pandemie. Před šířením koronaviru byl schodek rozpočtu pro letošní rok naplánován na 40 miliard korun.

Nejvyšší deficit doposud měl rozpočet za rok 2009 kvůli dopadům světové hospodářské krize, a to přes 192 miliard korun. Letos ke konci května rozpočet vykázal schodek 157,4 miliardy korun.

17:47

Stát bude firmám vyplácet příspěvky na náhrady mezd lidem v karanténě či v provozech s nařízeným uzavřením do konce srpna. Vláda dnes schválila prodloužení této podpory s označením A z programu Antivirus, která se poskytovala jen do konce května. O rozhodnutí kabinetu na twitteru informovala ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD).

17:46

Evropská léková agentura (EMA) chce urychlit proces schvalování léku remdesivir, po kterém se někteří pacienti s covidem-19 rychleji uzdravili. V tiskové zprávě dnes uvedla, že by rozhodnutí o podmínečné registraci mohlo padnout během několika týdnů. Ve Spojených státech úřady již na počátku května povolily nouzové a omezené používání remdesiviru.

17:29

Exportní garanční a pojišťovací společnost (EGAP) dnes schválila první záruku z programu COVID Plus. EGAP podle něj eviduje další čtyři podané žádosti, které zpracovává. Příjem žádostí EGAP spustil 5. května, na záruky jsou vyčleněny čtyři miliardy korun.

17:29

Daňové příjmy krajů letos kvůli příspěvku na státní pomoc v koronavirové krizi klesnou o miliardy korun. Pro některé kraje to znamená propad příjmů ze sdílených daní až o pětinu. Část krajů pokryje ztráty z rezerv a úspor na provozu, ale některé budou muset omezit investice a dotační programy. Vyplývá to z informací ČTK, které získala od jednotlivých hejtmanství. Kraje a obce přijdou o peníze z tzv.sdílených daní, protože z nich stát zaplatí finanční pomoc pro firmy a živnostníky postižené omezením činnosti kvůli pandemii koronaviru. Premiér Andrej Babiš (ANO) dříve řekl, že stát peníze samosprávám "bohatě vrátí" formou dotací.

16:33

V Británii za posledních 24 hodin zemřelo s covidem-19 dalších 55 lidí. Na Twitteru o tom dnes informovalo místní ministerstvo zdravotnictví. Podle specializovaného vládního webu se jedná o nejnižší denní přírůstek mrtvých od 22. března. Celkem s nemocí zemřelo v Británii již 40 597 lidí.

16:50 Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO)

Česká republika bude moci přijmout půjčku od Rozvojové banky Rady Evropy za zhruba osm miliard korun (300 milionů eur). Dnes to schválila vláda, informovalo na internetu ministerstvo financí. Půjčku bude možné využít i na uskutečněné nákupy zdravotnického materiálu od počátku roku. ČR podle schváleného materiálu přijme půjčku od banky pouze za podmínky, že náklady spojené s úvěrem budou výhodnější než například prodej státních dluhopisů.

"Rozvojová banka Rady Evropy nabídla České republice možnost čerpání prostředků za velmi velkorysých podmínek. Peníze z úvěru přitom budeme čerpat pouze v případě, že to bude pro Českou republiku výhodnější než například vydání státního dluhopisu," uvedla ministryně financí Alena Schillerová (za ANO).

16:29

V Jihoafrické republice je podle údajů americké Univerzity Johnse Hopkinse nyní přes 48 tisíc infikovaných koronavirem, více než polovina potvrzených případů přitom přibyla za poslední dva týdny, píše BBC. Vláda přesto postupně uvolňuje protikoronavirová opatření, ode dneška se začínají otevírat místní školy.

16:10

Květiny dovážené z celého světa se staly běžným zbožím. Krize s koronavirem ale situaci změnila a donutila květináře kupovat lokální a sezonní květiny. A tato praxe by měla přetrvat, píše francouzský deník Le Monde.

15:59

Do časové schránky umístěné v podstavci barokní sochy svatého Šebestiána nechá třebíčská radnice přidat informace o současné koronavirové krizi. Původní časová schránka otevřená kvůli restaurování sochy obsahovala listiny z roku 1932.

Zápis kromě historie sochy popisuje i situaci z roku 1932 ve městě včetně složení městské rady. "Původně jsme chtěli listiny pouze dát do nového obalu a při usazení sochy schránku opět vložit do podstavce. Protože ale letošní rok je natolik jiný, výjimečný celosvětovou pandemií, rozhodli jsme se přidat do schránky také informace o aktuální době, o dění v našem městě tak, aby lidé při příštím otevření schránky měli jedinečné informace," řekl starosta Pavel Pacal (Pro Třebíč).

15:40

Slavnosti svijanského piva, které se řadí mezi největší takové akce v zemi, letos na Liberecku nebudou. Organizátoři je zrušili po zvážení možných rizik v souvislosti s novým koronavirem.

"Lidé se potřebují bavit, ale zdraví má samozřejmě absolutní přednost," řekl ředitel svijanského pivovaru Roman Havlík. Slavnosti se ve Svijanském Újezdu konaly každoročně 30 let bez přerušení, v průměru na ně chodilo kolem 10 000 lidí. Loni se na nich čepovalo 15 různých svijanských piv ze 160 píp.

15:27

Ministerstvo zahraničí zveřejnilo na svých stránkách interaktivní Mapu cestovatele, která informuje o podmínkách pro vstup do jednotlivých zemí světa a pro návrat z nich. Mapa se bude průběžně aktualizovat podle vývoje pandemie koronaviru. Už nyní jsou v mapě obsaženy informace o tom, jak se u některých států změní podmínky návratu českých občanů od 15. června, kdy Česko začne uplatňovat takzvaný semafor podle míry rizika nákazy v jednotlivých státech.

15:11

K dnešnímu dni je zpracováno 16 893 žádostí o kompenzační bonus od společníků malých s. r. o.

15:02

Pražský program záruk půjček pro malé a střední podnikatele COVID Praha nebyl v rozporu se zákonem. Jak dnes novinářům řekl primátor Zdeněk Hřib (Piráti), ministerstvo vnitra změnilo svůj původní názor, podle kterého měl program porušovat zákon o hlavním městě, kde je napsáno, že magistrát nesmí ručit za půjčky. Podle nového stanoviska byl program v pořádku. Primátor řekl, že při schvalování byla porušena procesní pravidla, ale bylo to nutné, aby byl rychle schválen.

COVID Praha pražský magistrát vymyslel a schválil v dubnu v reakci na koronavirovou krizi a fakt, že pražští podnikatelé nemohli žádat o půjčky v rámci prvních dvou státních programů. Poté okolnosti schválení řešil kontrolní výbor na základě posudku, který si vyžádala jeho předsedkyně Jaroslava Janderová (ODS) od ministerstva vnitra a podle kterého město schválením programu porušilo zákon.

15:01

Jihočeský kraj očekává propad v letošních příjmech téměř miliardu korun. Způsobí to pokles sdílených daní, z nichž kvůli opatřením souvisejícím s epidemií koronaviru získá kraj méně. Ztrátu chce pokrýt z rezerv a neplánuje zásadní omezení investic, řekl dnes náměstek jihočeské hejtmanky Jaromír Novák (ČSSD).

14:53 První místopředseda vlády a ministr vnitra ČR Jan Hamáček

Opoziční strany jsou připraveny diskutovat o podpoře změn ústavního zákona o bezpečnosti ČR, které dnes v reakci na zkušenosti z období pandemie covidu-19 představil ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). Představitelé opozice zmiňují, že zatím neměli příležitost vidět celý návrh. Trvají mimo jiné na tom, že plošné zásahy vlády do životů občanů by měly být pod kontrolou Parlamentu, či na dostatečném vymezení těchto zásahů. Úpravy obecného předpisu preferují před posílením některého z ministrů.

14:36

Radnice Hradce Králové zatím dostala asi 180 žádostí podnikatelů o peněžitou pomoc z programu Antivirus. Části z nich ale nebude moci město vyhovět, protože nesplňují stanovené podmínky. Radnice hodlá mezi žadatele rozdělit až deset milionů korun. Žádosti mohou živnostníci a další podnikatelé podávat do 12. června do 24:00. Přijímání žádostí začalo na konci května.

14:34

Ministerstvo zdravotnictví v kasační stížnosti tvrdí, že má pravomoci k vydávání ochranných opatření při epidemii, vládní návrh dočasného zákona o mimořádných opatřeních ministerstva ale uvádí opak. V replice ke kasační stížnosti ministerstva to uvedl expert na zdravotnické právo Ondřej Dostál, který v dubnu u soudu uspěl se žalobou proti některým opatřením ministerstva zdravotnictví.

14:32

Rakousko se dohodlo, že poskytne státní pomoc v hodnotě 450 milionů eur (12 miliard Kč) letecké společnosti Austrian Airlines, která jsou divizí německých aerolinek Lufthansa. Agentuře Reuters to dnes řekly zdroje obeznámené se situací. Dodaly, že Lufthansa na záchranu divize v rámci dohody poskytne dalších 150 milionů eur (čtyři miliardy Kč).

14:04

Pro většinu studentů znamenal koronavirus komplikaci, pro některé také inspiraci. Studenti průmyslového designu z Fakulty strojního inženýrství Vysokého učení technického v Brně navrhovali věci užitečné v době epidemie či karantény. Zároveň musely návrhy zapadnout do portfolia konkrétní značky.

13:46

Velké cestovní kanceláře obnovily prodej zájezdů na léto. Exim Tours zatím nabízí Řecko, Fischer kromě Řecka prodává i Bulharsko. Dnes obě CK chtějí nabídku rozšířit. Alexandria začala s cestami do Bulharska, Chorvatska, Maďarska a na Slovensko. Navíc vybrané hotely a penziony vyhradila pro české zákazníky. Vyplývá to z vyjádření zástupců cestovních kanceláří

13:35

Průmyslová výroba v Česku v dubnu propadla nejvíce v novodobé historii země, meziročně byla o třetinu nižší. Pokles byl ve všech odvětvích, nejvyšší u výroby aut. Propad průmyslu a výroby aut koresponduje i s hlubokým deficitem zahraničního obchodu, který dosáhl 26,9 miliardy korun, což byl meziročně o 42,9 miliardy horší výsledek. Obchodní bilance tak byla nejnižší od vstupu země do Evropské unie.

13:15

V Británii by mohly zaniknout stovky tisíc až miliony pracovních míst, pokud se kvůli karanténním opatřením rychle neobnoví letecká doprava. Řekl to dnes šéf londýnského letiště Heathrow. Podobně se vyjádřil i šéf letecké společnosti easyJet, zatímco šéf aerolinek Ryanair prohlásil, že jeho letadla budou létat dál, i v době karanténních opatření. Ta zároveň označil za "blbost".

Británie ode dneška zavedla 14denní karanténu pro cestující ze zahraničí. A to navzdory varování ze strany velkých britských aerolinek, které tvrdí, že takový krok zdecimuje domácí turistiku a bude mít neblahé dopady i na export.

13:12

Novým epicentrem pandemie koronaviru je Latinská Amerika. Dosud se tam potvrdilo 1,3 milionu nakažených, což je asi pětina evidovaných případů ve světě.

Úmrtí s covidem-19 registrují v Latinské Americe téměř 70 000. A zatímco v Jižní Americe je epicentrem nákazy Brazílie, ve Střední Americe je to Mexiko, uvedla dnes agentura Europa Press. Brazílie i Mexiko, stejně jako další země regionu, přitom už uvolňují koronavirová omezení.

12:38

Pevninská Čína zaznamenala za poslední den pouhé čtyři nové nákazy koronavirem, ve všech případech u lidí, kteří se vrátili ze zahraničí.

13:06 Premiér Andrej Babiš

Výpadek příjmů kvůli vyplácení koronavirových kompenzací by měl být obcím nahrazen podle počtu obyvatel. Na dnešní schůzce se starostkou Mnichovic u Prahy Petrou Peckovou (STAN) to přislíbil premiér Andrej Babiš (ANO), o tomto řešení chce podle ní jednat. Obce by tak mohly peníze získat i bez vyplňování administrativně náročných žádostí o dotace, řekla Pecková.

12:37

Slovinsko dnes otevřelo hranice pro občany 14 dalších evropských zemí, mezi nimi i Česka. Volný vstup do země měli zatím povolen pouze Rakušané, Maďaři a Chorvati.

12:12

Trestných činů za nouzového stavu ubylo. Nejvyšší státní zastupitelství eviduje za dobu nouzového stavu 8354 trestných činů krádeže, které byly kvalifikovány v přísnější trestní sazbě. Celkově počet lidí, proti nimž bylo vedeno trestní stíhání pro majetkové trestné činy, za nouzového stavu ve srovnání se stejným obdobím loni poklesl o více než polovinu. V tiskové zprávě to dnes uvedl mluvčí NSZ Petr Malý.

12:07

Festival Metronome Prague se kvůli koronaviru přesouvá na příští rok, uskutečnit by se měl ve dnech 17. až 19. června, uvedli v pondělí dopoledne pořadatelé.

12:04

Polské ministerstvo zdravotnictví ohlásilo 219 nových případů nákazy koronavirem a další čtyři úmrtí. Od začátku epidemie se v zemi s přibližně 38 miliony obyvateli nakazilo 26 780 lidí, z nichž 1161 zemřelo. Kvůli rychlému šíření nákazy mezi horníky ve Slezsku na jihu Polska se na tři týdny zastaví těžba uhlí ve 12 dolech.

12:29

Vláda se chystá projednat prodloužení poskytování příspěvků na náhrady mezd lidem v karanténě či v uzavřených provozech, které pokrývaly období do konce května. Stát by mohl firmám tuto podporu z programu Antivirus poskytovat do konce srpna, tedy stejně dlouho jako u výpadku surovin a pracovníků či při poklesu poptávky. Navrhlo to ministerstvo práce. 

Program Antivirus má bránit propouštění. Zatím se z něj vyplácely dva druhy příspěvků. Příspěvkem A dorovnával stát 80 procent vyplacené náhrady mzdy v karanténě a výdělku v zavřených provozech do 39 000 korun superhrubé mzdy, příspěvkem B pak 60 procent náhrady při omezení výroby a služeb kvůli výpadku surovin, pracovníků či poptávky do 29 000 korun superhrubé mzdy. Přibýt by měla podpora C, která zahrnuje za určitých podmínek odpuštění sociálních odvodů na tři měsíce firmám do 50 zaměstnanců. Návrh projedná Senát. Vláda prodloužila "béčko" do konce srpna, "áčko" skončilo na konci května.

12:04

V Řecku se dnes v rámci uvolňování restrikcí otevřely bary, noční kluby a internetové kavárny, informovala agentura AP. První větší krok k zahájení letošní turistické sezóny udělala země již před týdnem 1. června, kdy povolila otevření všech hotelů s celoročním provozem. V zemi se tehdy po více než dvou měsících opět otevřely také základní školy a školky, bazény, knihovny, kempy či letní kina. Nadále ale všude platí, že lidé mají dodržovat bezpečnou vzdálenost a ve veřejné dopravě jsou povinné roušky.

12:01

V Indii se dnes znovu otevírají svatyně, nákupní centra, restaurace a hotely, které byly uzavřeny v březnu kvůli šíření koronaviru. Indická vláda se rozhodla opatření uvolnit i přesto, že v zemi za posledních 24 hodin přibylo rekordních 9983 případů infekce a počet nakažených od začátku epidemie dosáhl podle ministerstva zdravotnictví 256 611. Indie, kde žije 1,3 miliardy obyvatel, je v žebříčku zemí podle počtu nakažených pátá.

Indie otevřela mešity, které byly zavřeny kvůli koronaviru.
Indie otevřela mešity, které byly zavřeny kvůli koronaviru. | Foto: Reuters
11:58

Počet nových případů nákazy koronavirem v Rusku v uplynulých 24 hodinách činil 8985. Celkem se od počátku pandemie v nejrozlehlejší zemi světa s přibližně 146 miliony obyvatel nakazilo 476 658 lidí. O den dříve bylo nových případů o jeden méně.

11:19 První místopředseda vlády a ministr vnitra ČR Jan Hamáček

Ústavní zákon o bezpečnosti Česka by měl nově obsahovat vedle nouzového stavu a stavu ohrožení státu i stav nebezpečí. Novinářům to řekl ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD), který dnes návrh úprav předpisu představil médiím po jeho projednání v Bezpečnostní radě státu (BRS). Dosud mohou stav nebezpečí vyhlašovat kraje, kabinet ale takovou pravomoc nemá. Podle Hamáčka by byl mírnější stav nebezpečí v budoucnu lepší celostátní reakcí na pandemii, sucho či kybernetické útoky než nynější nouzový stav.

10:07

Stavební produkce v Česku se po březnovém poklesu o 0,3 procenta v dubnu reálně meziročně snížila o 4,6 procenta. Dopad epidemie koronaviru se negativně odrazil zejména v pozemním stavitelství, kam spadá výstavba bytů, kanceláří nebo skladů. Naopak inženýrské stavitelství, do kterého patří z velké části dopravní infrastruktura, v dubnu rostlo, a to ještě výraznějším tempem než v předchozím měsíci. Informoval o tom dnes Český statistický úřad (ČSÚ).

10:02

Mnoho Čechů stráví letošní léto na jachtě. Většina lodí v Česku je podle vyhledávače jachet Boataround.com do konce prázdnin rezervovaná. Portál eviduje za poslední tři měsíce meziroční nárůst počtu vyhledávání jachet v ČR o 1780 procent. Velký zájem je i o lodě v Chorvatsku, jejich vyhledávání za poslední čtvrt rok v porovnání s loňskem narostlo o 620 procent, sdělil spoluzakladatel vyhledávače Boataround.com Pavel Pribiš.

10:00

Poměr nakažených koronavirem k počtu testovaných v neděli v Česku stoupl na 3,39 procenta, což je nejvíc od 11. dubna. Laboratoře provedly jen 1798 testů na covid-19, tak málo jich bylo naposledy v druhé polovině března. Nakažených v neděli přibylo 61, nejvíc za poslední čtyři dny. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví k dnešním 9:00.

09:53

Počet nakažených koronavirem ve světě překonal podle americké Univerzity Johnse Hopkinse sedm milionů případů. Přes 400 tisíc infikovaných zemřelo.

09:35

Zahraniční obchod ČR v dubnu vykázal schodek 26,9 miliardy korun, což byl meziročně o 42,9 miliardy horší výsledek. Obchodní bilance tak byla nejnižší od vstupu země do Evropské unie, její celkovou výši ovlivnil zejména propad obchodu s auty. Podstatný vliv na obchodování měly dopady opatření proti šíření koronaviru. Vyplývá to z dnes zveřejněných údajů Českého statistického úřadu.

09:34

Kvůli omezení pokusů k napsání testů ze standardních dvou na letošní jeden mohli být podle ředitelů škol uchazeči ve větším stresu, jejich šance na přijetí by ale jediný termín moc ovlivnit neměl. Vyplývá to z vyjádření ředitelů škol. Podle Cermatu, který jednotné přijímací zkoušky připravuje a vyhodnocuje, se na čtyřleté obory přihlásilo zhruba 69 tisíc uchazečů. Všichni mohli podat přihlášky na dvě školy, případně ještě dvě sportovní gymnázia. Omezení dvou termínů zkoušky na letošní jeden zdůvodnil ministr školství Robert Plaga (ANO) rizikem nákazy koronavirem. Výsledek bude platit pro všechny školy, na které se uchazeč přihlásil.

08:29

Propad výroby v Německu je největší od znovusjednocení země v lednu roku 1991, kdy se tyto údaje začaly znovu sledovat, a také mnohem větší, že očekávali analytici. 

08:24

Průmyslová výroba v Německu v dubnu kvůli koronavirové pandemii rekordně klesla. Meziměsíčně se snížila o 17,9 procenta a meziročně o 25,3 procenta.

08:02

V Německu bylo za neděli zaznamenáno 214 nových případů nákazy koronavirem, dalších šest lidí pak komplikacím souvisejícím s infekcí podlehlo. Vyplývá to z dnes zveřejněné bilance Institutu Roberta Kocha (RKI). Za sobotu v zemi přibylo 301 infikovaných, což bylo o asi stovku méně než o den dříve, a 22 zemřelo.

08:00

Jeden floridský řemeslník se pustil do výroby ochranných roušek z kůže krajt a leguánů, exotických zvířat, která zaplavují tento stát na jihovýchodě Spojených států a ohrožují místní ekosystém. Píše o tom agentura AFP. "Přeměnil jsem živý objekt v módní doplněk," říká Brian Wood ve svém ateliéru v Dania Beach 40 kilometrů severně od Miami. Pětašedesátiletý muž, který vyrábí z hadí kůže předměty všeho druhu, se rozhodl využít nové módní vlny: ochranných roušek vyráběných na míru. "Fungují docela dobře. Hezky se přizpůsobí tváři a může se na ně nasadit filtr," vysvětluje Wood a ukazuje vzduchové otvory na hadích rouškách. Jeho výtvory jsou k dispozici v různých barvách a prodávají se za 90 dolarů (asi 2180 Kč) na jeho stránce na facebooku All American Gator Products.

07:45

Zdravotničtí činitelé Nového Zélandu dnes oznámili, že poprvé od začátku místní epidemie neevidují žádný aktivní případ nemoci covid-19. Poslední monitorovaný pacient byl údajně 48 hodin bez příznaků a byl prohlášen za uzdraveného. Novozélandská premiérka Jacinda Ardernová následně oznámila, že v úterý přestanou platit všechna zbývající preventivní opatření vyjma restrikcí na hranicích.

07:42

Na maturitních oborech středních škol dnes začínají jednotné přijímací zkoušky. Jako první k nim dnes míří zhruba 69 tisíc uchazečů o čtyřleté obory. Zájemci o studium víceletých gymnázií, kterých je kolem 25 tisíc, budou zkoušku skládat v úterý. Kvůli opatřením proti koronaviru mají letos žáci na její složení místo dvou pokusů jeden. Výsledek bude platit pro všechny školy, na které se uchazeč přihlásil.

07:08

Ve Spojených státech za posledních 24 hodin přibylo 691 úmrtí způsobených koronavirem, uvedla v neděli večer Univerzita Johnse Hopkinse (JHU). Kvůli nemoci covid-19 už podle její databáze v zemi umřelo 110 481 lidí. Počet potvrzených nákaz virem SARS-CoV-2 zde i o víkendu rostl zhruba o dvacet tisíc denně, přičemž dosáhl skoro 1,94 milionu.

07:07 Vlajka Brazílie - sport

Brazilské ministerstvo zdravotnictví v neděli hlásilo 37 312 úmrtí spojených se šířením koronaviru, což je o 1382 víc než o den dříve. Počet potvrzených případů nákazy od soboty vzrostl ze 672 846 na 685 427, tedy výrazně méně než v předešlých dnech. Jižní Amerika je novým epicentrem globální pandemie. 

07:06

V Chile v neděli oficiální bilance epidemie covidu-19 narostla ze 1637 na 2290 mrtvých poté, co vláda zohlednila údaje od dosud opomíjených zdrojů. Mezi 653 nově započítanými úmrtími bylo také 96 případů nahlášených během předcházejícího dne. Země patří mezi nejhůř zasažené v Latinské Americe. 

07:05

Další rozvolnění opatření v Česku: na veřejné akce může přijít až 500 lidí. Divadla, kina či koncertní sály už nemusejí dodržovat rozestupy v hledištích. Ode dneška není povinné nosit roušku u bazénů a na koupalištích, nemusejí ji mít televizní a rozhlasoví moderátoři a redaktoři s hosty ve studiu, pokud dodrží dvoumetrový odstup.

06:49

Pro venkovní prostory restaurací, hospod a kaváren ode dneška neplatí omezení o uzavření mezi 23:00 a 06:00. V této době má však veřejnost stále zakázán vstup do vnitřních prostor stravovacích zařízení. Opatření zavedlo ministerstvo zdravotnictví při uvolňování restrikcí proti koronaviru. Kvůli rušení nočního klidu však mnoho samospráv zakazuje provoz zahrádek po 22:00.

Posezení na zahrádce, Praha.
Posezení na zahrádce, Praha. | Foto: Jakub Plíhal
06:46

Pracovníci domovů pro seniory či lidi s postižením se ode dneška už nemusí pravidelně každé dva týdny testovat na protilátky proti koronaviru. Testy se budou dál ale provádět u nových klientů, které budou zařízení přijímat. Ode dneška je možné znovu poskytovat péči na míru podle individuálního plánování a smluv. Provoz všech služeb by se měl pro všechny klienty, tedy i pro lidi nad 50 let, plně obnovit za dva týdny.

06:44

Druhý stupeň základních škol a střední školy se ode dneška mohou znovu otevřít všem žákům. Kvůli opatřením proti koronaviru do nich od 11. května mohly chodit zatím jen poslední ročníky. Podobně jako v jejich případě je ale i nadále pro všechny docházka dobrovolná. Školy se navíc mohly samy rozhodnout, zda a jak aktivity pro žáky zorganizují. Podle zjištění ČTK zamíří na druhý stupeň škol v následujících dnech zřejmě v průměru víc než polovina dětí. Nebudou ale do školy chodit každý den.

06:42

Francie chce vytvořit fond s miliardou eur (26,6 miliardy korun) jako součást nouzového plánu na podporu leteckého průmyslu, zasaženého pandemií. Plán má být představen v příštích dnech, informoval v neděli podle agentury Reuters francouzský státní tajemník zodpovědný za dopravu Jean-Baptiste Djebbari.

20:31

Ve Francii za poslední den zemřelo 13 pacientů s covidem-19, což je podle deníku Le Figaro nejméně od 14. března. Dohromady si pandemie způsobená novým typem koronaviru v zemi vyžádala už 29 155 mrtvých, což je pátý nejvyšší počet na světě po Spojených státech, Británii, Brazílii a Itálii. 

Počet potvrzených případů covidu-19 v Francii dosáhl 153 977, což je o 343 více než předchozí den. Počet lidí hospitalizovaných s covidem klesl za poslední den o 18 na 12 461. Aktuálně je mezi nimi 1053 vážných případů, což je o šest méně než v předchozí statistice. Téměř 71 tisíc lidí hospitalizovaných s koronavirovou infekcí už bylo z nemocnic propuštěno domů.

18:17

Počet lidí, kteří zemřeli v souvislosti s onemocněním covid-19, dnes ve světě přesáhl hranici 400 tisíc. Vyplývá to z údajů americké Univerzity Johnse Hopkinse (JHU). Polsko či Indie hlásí rekordní nárůsty počty infikovaných. V mnoha jiných zemích, například v Brazílii, Británii nebo Německu, počty nově nakažených a mrtvých podle oficiálních statistik naopak klesly.

18:07

V souvislosti s ohniskem nákazy na Dole Darkov společnosti OKD v Karviné přibylo od pátku 11 nakažených - devět zaměstnanců a dva rodinní příslušníci. Některé pozitivní případy byly zjištěny při plošném testování přímo v Darkově. Celkem je tak v souvislosti s darkovským ohniskem v evidenci hygieniků 407 pozitivně testovaných. ČTK to dnes řekl Petr Kopřivík z Krajské hygienické stanice (KHS) v Ostravě.

Mezi lidmi, u nichž se potvrdila nákaza covidem-19, je dosud 267 zaměstnanců dolu a 133 jejich příbuzných. Dalších sedm pozitivně testovaných jsou lidé z jiných firem, které v dole provádějí třeba údržbu.

17:12 Vlajka Brazílie - sport

Brazilská prokuratura dala ministerstvu zdravotnictví 72 hodin na to, aby jí vysvětlilo změnu ve statistikách týkajících se nemoci covid-19. Brazilská vláda v sobotu přestala zveřejňovat souhrnné počty nakažených koronavirem a úmrtí s covidem-19 a publikuje pouze počty za posledních 24 hodin. Podle vlády souhrnná data neodrážejí současnou situaci.

16:01

Ekonomické dopady pandemie způsobené novým typem koronaviru budou možná patrné až deset let. V rozhovoru s rozhlasovou stanicí BBC Radio 4 to řekl prezident Světové banky (SB) David Malpass. 

15:09

Ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislav Dušek věří, že přes Česko na podzim nepřejde nekontrolovaná vlna koronaviru. Řekl to dnes v České televizi v diskusním pořadu Otázky Václava Moravce. Zároveň ale podotkl, že koronavirus nezmizí. K tomu, zda druhá vlna viru vůbec přijde, uvedl stejně jako prorektor Univerzity Karlovy Jan Konvalinka, že neví a že tvrdit něco jiného by bylo nevědecké.

"Věřím, že se na podzim žádný masakr odehrávat nebude," prohlásil Dušek. "Chystáme systém, který by umožnil tu v uvozovkách vlnu nějakým způsobem jakoby rozkládat - to znamená včas podchytit lokální ohniska šíření, vytrasovat nakažené lidi, umožnit jim se vyléčit (…) a nedovolit viru, aby si vytvořil nekontrolovanou infekční nálož v populaci," popsal.

14:56

Papež František dnes vyzval, aby lidé předčasně nevěřili, že se podařilo zvítězit nad koronavirem. Po tradiční polední modlitbě Anděl Páně nabádal věřící na Svatopetrském náměstí, aby nadále byli opatrní a dodržovali pravidla zavedená proti šíření nemoci covid-19.

Papeže těší, že Itálie má akutní fázi epidemie za sebou, nicméně připomněl, že v jiných zemích si nemoc ještě vybírá mnoho obětí. Slyšel, že v pátek v jedné zemi kvůli covidu-19 každou minutu zemřel jeden člověk. "To je strašné," řekl, aniž upřesnil, o jakou zemi jde.

12:54

Zástupci obcí a krajů kritizují, že vyplácení příspěvku osobám samostatně výdělečně činným OSVČ a společníkům malých firem připraví místní samosprávy o příjmy z daní, jejichž výnosy se rozdělují mezi státní rozpočet a právě obce a kraje.

12:41

Obce a města potřebují přímou finanční "injekci", nikoliv pouze dotace. V pořadu televize Prima Partie to v neděli uvedl předseda Svazu měst a obcí František Lukl.

Vláda, která si peníze podle něj v době koronavirové krize vlastně "vypůjčila", by je zase měla vrátit. Jednání zástupců samosprávy a členů vládů o státní podpoře by se mělo uskutečnit v úterý.

12:26

Malta po mezinárodních protestech vpustila do přístavu 400 migrantů ze čtyř malých karanténních lodí ve Středozemním moři. Někteří na nich museli čekat až několik týdnů, zda je přijme některá evropská země. Vláda ve Vallettě dnes zároveň obvinila ostatní státy Evropské unie z nedostatečné solidarity. Informují o tom zahraniční tiskové agentury.

"Žádná evropská země nechce tyhle migranty přijmout, i když se mluvilo o solidaritě," uvedla maltská vláda.

11:29

Krajská hygienická stanice ve Zlínském kraji eviduje o víkendu třetího obyvatele kraje, který zemřel v souvislosti s onemocněním covid-19. Jde o muže staršího 65 let z okresu Zlín, řekla v neděli zástupkyně krajské hygieny Vendula Ševčíková.

11:29

Čína se snaží zpomalit vývoj vakcíny proti nemoci covid-19 v západních zemích. Tvrdí to americký republikánský senátor Rick Scott.

"Musíme tu vakcínu vyrobit. Bohužel ale máme důkaz, že komunistická Čína se to snaží sabotovat nebo zpomalit," řekl Scott v rozhovoru s britskou televizí BBC.

11:06

V Rusku za poslední den mírně vzrostl počet nakažených koronavirem, méně lidí ale s nemocí covid-19 zemřelo. Oznámil to dnes ruský krizový štáb. Nově potvrzených případů je 8984, zatímco o den dříve jich bylo 8855. Nákaze podlehlo 134 lidí, proti předchozímu dni o 63 méně.

Zdravotník pečuje o pacienta nakaženého covidem-19 v moskevské nemocnici N.I. Pirogova (23.5.2020)
Zdravotník pečuje o pacienta nakaženého covidem-19 v moskevské nemocnici N.I. Pirogova (23.5.2020) | Foto: Reuters
10:37

Směrem na Slovensko vyjely po koronavirové pauze první vlakové spoje. Šlo o soukromého dopravce RegioJet, zamířily do Košic a do Bratislavy.

Mluvčí společnosti Aleš Ondrůj řekl, že vlaky do slovenského hlavního města byly zaplněné z 50 až 60 procent, místa ve vlaku do Košic byla zaplněná ze 70 procent. Ostatní dopravci začnou k východním sousedům jezdit příští týden.

10:23

Se zrušením zakázky se kvůli opatřením proti koronaviru setkalo 59 procent stavebních firem. V průměru jim bylo zrušeno 16 procent zakázek. Nejčastějším důvodem byla nejistota ohledně budoucího vývoje. Vyplývá to z výsledků květnového průzkumu společnosti CEEC Research mezi 103 stavebními firmami.

09:31

Poměr nakažených koronavirem k počtu testovaných v sobotu v ČR stoupl na 1,9 procenta. Je to nejvíce od 20. dubna. Testů ale bylo málo. Laboratoře jich provedly rovných 2000, nejméně od 22. března. Nakažených v zemi v sobotu přibylo 38, což není v posledních dnech nijak výjimečné číslo. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví k dnešním 9:00.

09:30

V Polsku se v sobotu objevilo 576 nových případů nákazy koronavirem, což je podle polských médií nejvíce od začátku epidemie nemoci covid-19, kterou koronavirus způsobuje.

08:10

České akcie podobně jako ostatní světové akciové trhy smazaly většinu ztrát, které vykázaly v únoru a březnu v době šíření pandemie koronaviru. Pražská burza byla letos na svém vrcholu 24. ledna a do 18. března klesla o 34 procent. Od tohoto data do 4. června naopak stoupla o 26 procent. V letošním roce je pražský index PX ale stále v minusu 15 procent, uvedli analytici oslovení ČTK.

06:41

Vláda v pondělí projedná přijetí půjčky od Rozvojové banky Rady Evropy (CEB) za zhruba osm miliard korun (300 milionů eur). Půjčku by mělo být možné využít i na již uskutečněné nákupy zdravotnického materiálu od počátku roku.

ČR podle materiálu přijme půjčku od CEB ovšem pouze za podmínky, že náklady spojené s úvěrem budou výhodnější něž například prodej státních dluhopisů. Vyplývá to materiálu na pondělní jednání vlády.

06:30

Česká republika udělá v pondělí další krok k životu před epidemií koronaviru. Některá omezení týkající se škol, hromadných akcí či nošení roušek se ruší nebo zmírní.

Na veřejné akce může přijít maximálně 500 lidí. Žáci 2. stupňů základních škol mohou chodit do školy na konzultace i třídnické hodiny. Divadla, kina či koncertní sály už nemusejí dodržovat rozestupy v hledištích, zrušena budou omezení pro restaurační zahrádky.

Od 8. června nebude povinné nosit roušku u bazénů a na koupalištích, nemusejí ji mít televizní a rozhlasoví moderátoři a redaktoři s hosty ve studiu, pokud dodrží dvoumetrový odstup.

06:10

Čína má za posledních 24 hodin šest nových případů onemocnění novým koronavirem, o tři více než předchozí den. Z toho pět je osob, které se vrátily ze zahraničí.

06:00

V Brazílii za uplynulý den přibylo přes 27 000 nových případů nákazy koronavirem. Celkový počet zemřelých s koronavirem se zvýšil o 904.

06:00

V Brazílii za uplynulý den přibylo přes 27 000 nových případů nákazy koronavirem. Celkový počet zemřelých s koronavirem se zvýšil o 904.

21:24 Vlajka Brazílie - sport

Brazilský prezident od vypuknutí pandemie nemoc covid-19 zlehčuje, opakovaně ji označil za chřipičku a tento týden pozůstalým po obětech jako slova útěchy vzkázal, že "takový je osud". Opatření proti šíření nemoci Bolsonaro nedodržuje, pravidelně se bez roušky schází se svými příznivci na mítincích, kde lidem podává ruce a bere na ramena děti. Kvůli prezidentově postoji ke covidu-19 odešli už dva ministři zdravotnictví.

Karanténní omezení v Brazílii zavedly jednotlivé státy této federace, které ale už začaly s jejich uvolňováním, protože řada Brazilců kvůli tomu přišla o zdroj obživy. Například druhý nejhůře postižený stát Rio de Janeiro od soboty povolil s omezenou kapacitou a za dodržování přísných pravidel otevřít restaurace, bary i nákupní centra.

Koronavirus v Brazílii.
Koronavirus v Brazílii. | Foto: Reuters
21:23 Vlajka Brazílie - sport

"Souhrnná data neodrážejí moment, ve kterém se země nachází," oznámil na Twitteru brazilský prezident Jair Bolsonaro. Už v pátek večer expert z ministerstva zdravotnictví Carlos Wizard označil statistiky za "fantazijní a zmanipulované". "Někteří lidé zemřeli z jiných příčin a existují státní úředníci, kteří pro získání více peněz z rozpočtu pro své obce evidují všechny pod položku covid-19. Budeme úmrtí revidovat," uvedl Wizard.

Na webových stránkách ministerstva zdravotnictví, kde se dosud uváděly údaje ke covidu-19, je už několik hodin nápis "stránky jsou v údržbě". Vláda také už ve středu posunula na pozdější hodinu oznamování denních statistik o dvě hodiny na 22:00 místního času, což kritizovala místní média. "Došel materiál pro Jornal Nacional," komentoval posunutí času Bolsonaro s odkazem na zpravodajský kanál televize, který měl po zveřejnění statistik vždy speciální vysílání k pandemii.

17:42

Ve snaze obnovit co nejdříve turistickou sezónu objíždí své evropské kolegy italský ministr zahraničí Luigi Di Maio, jehož země ve středu otevřela hranice pro turisty z EU. Většina unijních zemí ale neudělala totéž pro Italy. V sobotu jednal Di Maio ve Slovinsku, jehož ministr zahraničí Anže Logar po jednání řekl, že "vidí optimisticky 15. červen" jako datum pro otevření hranic pro Italy.

Podle Di Maia i Německo a Švýcarsko tento týden naznačily, že by hranice pro Italy mohly v polovině června otevřít, uvedla agentura Reuters.

17:41

Opatření zmírňuje i Španělsko; dnes se například po téměř třech měsících otevřelo pro veřejnost muzeum umění Prado a Muzeum královny Sofie, obě v Madridu.

Prado, Madrid, Španělsko, koronavirus
Prado, Madrid, Španělsko, koronavirus | Foto: Reuters
17:39

Mezi prvními začalo před měsícem uvolňovat opatření Řecko, kde se v sobotu pro zákazníky otevřely i vnitřní prostory restaurací a kde na plážích povolili už i prodej alkoholu a pouštění hudby.

V Turecku je tento víkend první po téměř dvou měsících, kdy neplatí víkendové omezení pohybu, jež vláda nařizovala pro nejlidnatější oblasti, včetně Istanbulu a Ankary. V obou městech dnes lidé zaplavili pláže a stáli fronty před parky.

Řecko, pláž, slunečníky, koronavirus
Řecko, pláž, slunečníky, koronavirus | Foto: Reuters
17:37

Vrchol nynější pandemie má zřejmě za sebou Evropa, kde většina zemí postupně uvolňuje koronavirová opatření, včetně Ruska, kde ale stále přibývá přes 8500 nakažených denně. Celkem tato země se 146 miliony obyvatel eviduje na 459 tisíc nakažených, což je třetí nejvyšší počet na světě. Úmrtí s nemocí covid-19 ale uvádí relativně málo - na 5700.

17:37

Vrchol epidemie zřejmě nemají za sebou ani další země Latinské Ameriky, kde je na tom po Brazílii co do počtu evidovaných případů nákazy nejhůře Peru (téměř 190 tisíc) následované sousedem Chile (na 122 500) a Mexikem (přes 110 tisíc). Druhá největší země regionu přitom po dva poslední dny registrovala rekordní přírůstek nakažených - na 4400 za den. Úmrtí s covidem-19 eviduje Mexiko od začátku pandemie na 13 200.

I v Mexiku jsou ale reálné počty zřejmě vyšší, protože i tam se málo testuje. Navíc například v mexické metropoli nyní začali vyšetřovat skupinu lékařů, kteří upravovali úmrtní listy tak, aby příčinou smrti nebyl covid-19 a příbuzní dostali rychleji tělo k pohřbení.

17:36

Epicentrem nynější pandemie se podle Světové zdravotnické organizace (WHO) stala v posledních týdnech Jižní Amerika, zejména Brazílie, která tento týden v počtu úmrtí s covidem-19 předstihla Itálii. Celkem eviduje Brazílie přes 35 tisíc úmrtí, což je nejvíce po USA a Británii. Podle expertů jsou ale reálná čísla v Brazílii mnohem vyšší, neboť největší latinskoamerická země dělá málo testů, zhruba stejně jako několikanásobně menší Chile či Peru.

Přesto brazilský prezident Jair Bolsonaro stále pandemii zlehčuje a upřednostňuje zachování chodu ekonomiky. V pátek navíc pohrozil, že země opustí WHO. "Spojené státy WHO opustily. Buď bude tato organizace fungovat bez ideologických předsudků, nebo z ní také odejdeme," připomněl Bolsonaro nedávné oznámení prezidenta Donalda Trumpa.

17:35 Vlajka Brazílie - sport

Počet evidovaných případů nákazy koronavirem v Brazílii opět vzrostl za den o více než 30 tisíc a země tak registruje na 646 tisíc nakažených. Více případů (skoro 1,9 milionu) evidují jen Spojené státy, na něž připadá víc než třetina z téměř 6,8 milionu případů ve světě. Na rozdíl od Brazílie ale mají USA zřejmě vrchol epidemie už sebou. Někteří však varují, že postup nákazy se může ve Spojených státech opět zrychlit kvůli masovým protestům proti rasismu.

Masové hroby v Brazílii.
Masové hroby v Brazílii. | Foto: Reuters
15:37

Na deseti nizozemských farmách v sobotu začali usmrcovat norky kvůli obavám, že z těchto zvířat nakažených koronavirem se infekce může přenést na člověka. Podle agentury Reuters úřady nařídily utratit norky z chovů zasažených nákazou, na kožešinových farmách, kde se virus neobjevil, tyto malé šelmy usmrcovány nebudou.

Vláda ve středu nařídila zlikvidovat 10 tisíc norků poté, co se ukázalo, že farmy zasažené koronavirem by dlouhodobě mohly být rezervoárem nemoci covid-19. Norci v Nizozemsku se od svých ošetřovatelů koronavirem poprvé nakazili v dubnu. V květnu úřady zjistily, že ve dvou případech se lidé pravděpodobně nakazili od nemocných zvířat.

Foto: Aktuálně.cz
15:35

Hlavní epidemiolog IKEM a člen KoroNERV-20 Petr Smejkal míní, že z epidemiologického hlediska nejsou důkazy, že má uzavírání škol významný vliv na šíření epidemie covid-19. " V této situaci nevidím důvod, proč všechny školy co nejrychleji nevrátit do plného provozu. Přimlouvám se jen obecně za větší pravomoc učitelů poslat dítě ze školy domů, pokud jeví příznaky respirační nákazy," dodal.

KoroNERV-20 vznikl jako neformální občanská iniciativa ve druhé polovině března. Primárním cílem skupiny je zmenšit dopady pandemie na českou ekonomiku. Mezi členy patří mimo jiné bývalý viceguvernér České národní banky Mojmír Hampl, ekonom a ředitel Nemocnice na Bulovce Jan Kvaček, ekonom Michal Mejstřík nebo šéf státní státní Exportní garanční a pojišťovací společnosti (EGAP) Jan Procházka.

15:34

"Informace by měly být rozděleny podle jednotlivých okresů, věkových skupin žáků a profesí zastoupených ve školách. Byť regionálně se situace diametrálně lišila a stále liší, lidé situaci vnímali podle celostátních průměrů," uvedl člen KoroNERV-20 Daniel Münich. Ve většině škol je podle něj už strach zbytečný.

Iniciativa míní, že vláda by měla představit scénáře chytré karantény, které budou použity při případné druhé vlně epidemie koronaviru. Zachován by měl být v plném rozsahu přístup ke vzdělávání. V opačném případě by mohl hrozit nárůst nerovnosti, která by postihla hlavně děti a mladé lidi ze socioekonomicky znevýhodněného prostředí.

15:32

Občanská iniciativa KoroNERV-20 navrhuje, aby ministerstvo školství vytvořilo plán určující, za jakých podmínek by se měly v případě další epidemie zavírat školy. Resort by také měl veřejnost na základě relevantních dat průběžně informovat o současném vývoji nákazy covid-19. Školy ani rodiče nyní podle iniciativy nemají správná data, a proto například někteří odkládají nástup dětí do tříd kvůli obavám z nemoci. 

Foto: Shutterstock.com
12:34

Čína doporučuje svým občanům, aby necestovali do Austrálie. Odůvodňuje to tím, že v Austrálii v souvislosti s pandemií covidu-19 přibylo případů rasové diskriminace Asijců a útoků na ně. Agentura AP však uvádí, že se Peking spíše snaží Austrálii trestat za to, že žádá vyšetřování vzniku současné pandemie.

12:18

V Indii v sobotu přibylo 9887 nových případů nákazy koronavirem. Celkem je již v zemi 236 657 nakažených. Indie je tak šestou nejvíce zasaženou zemí po Spojených státech, Brazílii, Rusku, Velké Británii a Španělsku.

12:11

Polský premiér doufá, že ekonomika letos následkem koronavirové krize neklesne více než o čtyři procenta a míra nezaměstnanosti zůstane pod hranicí deseti procent. Mateusz Morawiecki to dnes řekl v rozhovoru pro rádio RMF24.

10:44

Rychlotesty na covid-19, které zjišťují protilátky, zůstanou lékařům pro testování zájemců. Mohou být také do budoucna využity pro různé další populační studie. Do Česka jich bylo objednáno přes 709 tisíc kusů. Na dotaz ČTK to sdělila Jitka Nováčková z tiskového oddělení ministerstva zdravotnictví. Testy z kapky krve zjistí, zda testovaný nemoc prodělal. Používaly se pro dubnovou studii zjištění imunity v populaci.

10:43

Počet nakažených koronavirem se v Rusku v předchozím dni přehoupl přes hranici 450 000. Potvrzených případů přibylo 8855 a nákaze podlehlo 197 lidí, o 53 více než o den dříve. Vyplývá to podle agentury Reuters z dnešních informací krizového štábu.

10:14

Více než polovina Čechů (57 procent), kteří chtěli letošní letní dovolenou strávit v zahraničí, od svých plánů raději ustoupila kvůli možnému riziku nákazy. Pokud se hranice plně otevřou, pak ti, co plánují vycestovat, zamíří nejčastěji na Slovensko, dále pak do Chorvatska a Řecka. Vyplývá to z průzkumu, který úvěrová společnost Fair Credit uskutečnila koncem května mezi více než tisícovkou respondentů. 

"Dotazování ukázalo, že pro téměř třetinu spoluobčanů znamenala jarní pandemie natolik zásah do peněženek, že na letošní dovolenou nebudou mít žádné nebo jen omezené finance," uvedl jednatel Fair Creditu Tomáš Konvička. Na čtyři z deseti se pak domnívají, že si o letošní dovolené nebudou moct dopřát tak jako v předchozích letech.

09:53

Na Dole Darkov společnosti OKD v Karviné, kde je ohnisko koronaviru, dnes začala další část plošného testování zaměstnanců. Celkem nyní chtějí hygienici otestovat okolo 1600 lidí, 387 z nich odebrali vzorky už v úterý.

09:40

V pátek přibylo v Česku 35 nových případů koronaviru, nejméně od pondělí. Počet testů byl ale nejnižší za týden, laboratoře jich provedly 3584. Poměr nakažených k počtu testovaných klesl pod jedno procento. Dosud se v zemi nakazilo 9530 lidí, vyléčilo se jich 6881, obětí je 327. Aktuálně je tak v ČR 2322 nakažených. Vyplývá to z aktuálních údajů ministerstva zdravotnictví.

07:23

Skupina dvaceti největších ekonomik světa (G20) se zavázala přispět více než 21 miliard dolarů na boj s koronavirem. Skupina tak uvedla v sobotním prohlášení.

07:03

K nároku na ošetřovné asi bude nadále nutné potvrzení školy o jejím uzavření, byť by byla zavřená na základě plošného mimořádného opatření vlády. Kabinet ANO a ČSSD odmítne podle podkladů pro pondělní schůzi předlohu opozičního hnutí STAN, podle které by úřady k vyplacení ošetřovného v těchto případech potvrzení školy nevyžadovaly.

07:01

V Německu během uplynulých 24 hodin potvrdily testy nákazu koronavirem u 407 lidí, což je o stovku méně, než o den dříve. Zemřelo 33 pacientů s nemocí covid-19, v pátek byla denní bilance obětí o sedm nižší. S odvoláním na údaje Institutu Roberta Kocha (RKI) o tom dnes informovala agentura DPA.

06:58

Statistka obětí nemoci covid-19 se v USA za poslední den zvýšila o 922. Celkem země registruje už více než 109.000 úmrtí. Uvedla to s odkazem na data Univerzity Johnse Hopkinse (JHU) agentura AFP. Počet dosud odhalených případů nákazy koronavirem se vyšplhal přes 1,894 milionu.

06:57 Vlajka Brazílie - sport

Brazilský pravicový prezident Jair Bolsonaro v pátek pohrozil, že země opustí Světovou zdravotnickou organizaci (WHO), když se nepřestane chovat jako "politická organizace". WHO předtím varovala, že pokud chce nějaká země uvolňovat karanténní opatření, musí mít jistotu, že se jí podařilo postup epidemie zpomalit. Bolsonaro je ale zastáncem rychlejšího uvolňování restrikcí v zájmu minimalizace ekonomických škod.

"Epidemie v Latinské Americe se vyvíjí velice znepokojivě," řekla v pátek v Ženevě mluvčí WHO Margaret Harrisová. Bolsonaro naproti tomu opakovaně bagatelizuje nebezpečí, jaké koronavirus představuje. V úterý prohlásil, že "smrt je osudem všech", předtím o covidu-19 mluvil jako o "chřipečce".

06:56

Mexiko zaznamenalo rekordní nárůst počtu případů nákazy koronavirem - za den přibylo přes 4346 infikovaných. Počet úmrtí se v páteční bilanci oproti předchozímu dni snížil - za 24 hodin zemřelo 625 lidí, zatímco o den dříve bylo hlášeno 1092 obětí.

Celkem v Mexiku od začátku epidemie zemřelo 13.170 lidí, virem SARS-CoV-2 se jich nakazilo přes 110.000. 

06:55 Vlajka Brazílie - sport

V Brazílii za uplynulý den opět přibylo přes 30.000 nových případů nákazy koronavirem a více než 1000 úmrtí. S odkazem na nová data ministerstva zdravotnictví o tom dnes informovala agentura Reuters. Celkem má země už 35.026 obětí covidu-19, což je nejvíce na světě po Spojených státech a Británii.

Virus Sars-CoV-2 testy od začátku epidemie odhalily u více než 645.000 lidí, více nakažených registrují úřady pouze v USA.