Hřibův náměstek Hlubuček má covid, karanténa čeká 40 lidí. Nákazu řeší i ve sněmovně

Martina Heroldová ČTK Martina Heroldová, ČTK
Aktualizováno 17. 6. 2020 20:48
Náměstek pražského primátora Petr Hlubuček (STAN) má covid-19, oznámil to na svém Twitteru. V pondělí se přitom zúčastnil jednání pražských radních. Celkem kvůli tomu musí do karantény až 40 lidí. Jeden z radních byl v úterý také ve sněmovně a byl v kontaktu s několika poslanci. Kvůli situaci vedení Prahy rozhodlo odložit čtvrteční jednání zastupitelů.
Náměstek pražského primátora pro životní prostředí Petr Hlubuček.
Náměstek pražského primátora pro životní prostředí Petr Hlubuček. | Foto: ČTK

"Včera v průběhu dne jsem se přestal cítit dobře, večer jsem si pak naměřil teplotu 37,8 stupně Celsia. Protože jsem se chtěl zachovat správně, zůstal jsem dnes doma a nechal se testovat. Mé obavy se naplnily, před malou chvílí mi byl potvrzen pozitivní test na covid-19," napsal Hlubuček v úterý na svém Twitteru. 

Do karantény jde podle serveru Seznam Zprávy také zastupitel Prahy 4 Lukáš Zicha (STAN), jehož partner byl pozitivně testován a oba byli s Hlubučkem o víkendu na Sněžce. Výlet na nejvyšší českou horu s nimi podle serveru absolvoval také senátor Petr Holeček (STAN). Senátor Holeček řekl, že s Hlubučkem jel dvě hodiny domů, ale že se cítí dobře. "Nelenil jsem a nechal jsem se otestovat. Výsledky bych měl mít zítra (ve čtvrtek)," dodal.

Hlubuček informoval, že je nyní izolován a svou práci bude vykonávat z domova, pokud mu to zdravotní stav dovolí. "Informace o pozitivním testu je pro mě nová, nezbývá než řešit, co přijde den za dnem. Budu veřejnost informovat," doplnil s tím, že nyní bude hygiena kontaktovat všechny, kteří s ním přišli do styku.

To zasáhne celé užší vedení Prahy, Hlubuček se totiž v pondělí zúčastnil několikahodinového jednání na magistrátu, kde bylo přítomno všech 11 radních, několik náměstků, asistentů, předsedů výborů a dalších zaměstnanců úřadu. Koronavirem se tak mohlo nakazit až 30 až 40 lidí, upřesnil mluvčí magistrátu Vít Hofman.

"Situace je v řešení krajské hygienické stanice, která bude trasovat kontakty a navrhne příslušná opatření. Vzhledem k tomu, že se zasedání městské rady účastnili všichni členové rady a část ředitelů a předsedů výborů, je pravděpodobné, že všichni tito účastníci půjdou do preventivní karantény. Hlavní město bude respektovat veškerá opatření tak, aby zabránilo případnému šíření onemocnění," uvedl magistrát.

Vedení Prahy nechá také dezinfikovat prostory hlavní budovy magistrátu na Mariánském náměstí. Je objednána dezinfekce na dnešních 18:00, a to jednacího sálu městské rady, přilehlých místností a samozřejmě kanceláří pana náměstka Hlubučka," řekl mluvčí magistrátu Vít Hofman.

Účastníci pondělního jednání rady budou podle mluvčího ještě během středy podrobeni testu na koronavirus. Týká se to několika desítek lidí. Výsledky testu však nebudou mít vliv na nařízenou karanténu, jejich výsledky by totiž mohly být takzvaně falešně negativní.

Jednat jsme měli on-line, říká Hřib

"Všichni, kteří se zúčastnili rady, teď musí do karantény, takže celé vedení města. To by se nestalo, kdyby rady probíhaly on-line, jak jsem navrhoval. Bohužel byli koaliční partneři proti," konstatoval na svém Twitteru pražský primátor Zdeněk Hřib. Zasedání rady probíhala on-line v době nouzového stavu, po jeho skončení se ale začali radní opět scházet fyzicky.

Čtvrteční jednání zastupitelů je odloženo, nelze totiž zajistit dostatečný počet přítomných zastupitelů, kteří by hlasovali pro on-line jednání. Část jich je v karanténě a část ve vyšším věku, takže jsou koronavirem ohroženi více. Kdy se bude další jednání konat, zatím není jasné. Zrušené už byly i některé naplánované akce či tiskové konference.

V uplynulých měsících bylo na pražském magistrátu nakaženo několik úředníků. Od poloviny března byl načas kvůli koronaviru uzavřen odbor evidence majetku. Nákaza se na odboru prokázala u dvou zaměstnanců a asi padesátka lidí byla v karanténě. Kromě odboru evidence majetku se nákaza objevila také na odboru územního rozvoje.

Inkubační doba onemocnění je podle odborníků až dva týdny, náměstek tak mohl být přenašečem již v době, kdy se zúčastnil dvou akcí v pražské zoologické zahradě, otevíral novou cyklostezku na Černém Mostě nebo když děkoval dobrovolným hasičům v Praze právě za pomoc při koronaviru.

Petr Hlubuček

Petr Hlubuček (46) je od roku 2018 pražským zastupitelem, náměstkem primátora a radním pro oblast životního prostředí, infrastruktury, technické vybavenosti a bezpečnosti. Už od roku 2010 je starostou městské části Praha-Lysolaje. Je členem hnutí Starostové a nezávislí.

Pražští hasiči spolu s hygienou okamžitě podnikli kroky k zamezení případného přenosu nákazy. "Návštěvy minulý týden proběhly na stanicích jednotek sborů dobrovolných hasičů, nikoliv na profesionálních stanicích. Vzhledem k vazbám na dobrovolné hasiče byli odesláni na testy příslušníci, kteří přišli do přímého kontaktu s nakaženou osobou a zároveň probíhá interní trasování dalších kontaktů pro případ potvrzení nákazy," uvedla za pražské hasiče Kateřina Suchánská. 

"Zároveň se však na profesionálních stanicích dodržují již dlouho nastavená opatření, tzn. bezkontaktní předávání směn, používání dezinfekčních prostředků a kontrola tělesné teploty," dodala. Další opatření budou přijata na základě výsledků testovaných osob.

Hlubuček na svém Facebooku také odmítl, že by se zachoval nezodpovědně a virus vědomě šířil při styku s lidmi. "Mrzí mě, že se od mnohých konkurentů rozjíždí i politická a mediální hra. To, že onemocnění covid-19 může mít bezpříznakovou část průběhu, nebo dokonce celý průběh nemoci je prokázaný fakt a neměli bychom hrát politickou kartu s tím, že člověk někoho ohrožoval, když nemá ponětí o tom, že by mohl být nemocen," uvedl na sociálních sítích a zároveň poděkoval za přání k brzkému uzdravení.

"V žádném případě jsem koronovirus po městě 'netrousil' (jak píšou některé noviny) a nikoho neohrozil. Důsledně po celou dobu pandemie dodržuji nařízení a hygienická opatření, tak abych v pozici náměstka pro bezpečnost šel příkladem. Proto jakmile jsem si v pondělí večer naměřil zvýšenou teplotu, neopustil jsem již domov a požádal o odebrání vzorku v úterý v místě svého bydliště. Od zjevného prvního projevu se zdržuji doma," dodal

V karanténě jsou i poslanci Nacher a Čižinský

Pozitivní test náměstka Hlubučka ovlivnil i středeční jednání sněmovny. Její předseda Radek Vondráček (ANO) poslancům řekl, že jeden z pražských radních byl v úterý v sídle dolní komory a v kontaktu s některými jejími členy. Požádal proto poslance, aby všichni používali roušky, a to zejména u řečniště.

"Není možné dodržet určitou bezpečnou vzdálenost, tak prosím zvažte, zda by nebylo lepší být vedle kolegů zase s rouškou, než hygiena vytrasuje, jestli tady nehrozí nějaké vyšší nebezpečí," uvedl Vondráček. "Jeden z radních se včera vyskytoval tady ve sněmovně, takže je potřeba vnímat tu poněkud rizikovější situaci," poznamenal.

Po jednání politického grémia složeného ze zástupců všech klubů oznámil, že Sněmovna nebude kvůli současné situaci redukovat počet poslanců na schůzi na polovinu, jak to až na výjimky dělala od března do května v době šířící se epidemie koronaviru.

Z jednání sněmovny se ze zdravotních důvodů omluvili poslanec KDU-ČSL, pražský zastupitel a starosta Prahy 7 Jan Čižinský a předseda pražských zastupitelů ANO a poslanec Nacher. Oba potvrdili, že jsou v karanténě a čekají na další pokyny hygieniků.

"Byl jsem na radě, ale od pana Hlubučka jsem byl asi sedm metrů, intenzivně jsem s ním v kontaktu nebyl. Musím čekat na pokyny a na test, věřím, že bude negativní," řekl Nacher. Podobně se vyjádřil také Čižinský. "Poslal jsem všem poslancům e-mail, stejně tak všem ostatním, s kterými jsem přišel do kontaktu, ale nebylo jich mnoho. Cítím se v pořádku. Chvilku jsem s panem Hlubučkem mluvil, ale ne moc dlouho," řekl Čižinský.

Předseda STAN Vít Rakušan uvedl, že Hlubuček se minulý týden nezúčastnil jednání celostátního výboru a předsednictva hnutí. "Nikdo z našich poslanců s ním v té inkriminované době v kontaktu nebyl," řekl.

Praha je krajem, kde se koronavirus rozšířil nejvíc ze všech krajů, a to v absolutních číslech i v přepočtu na počet obyvatel. Laboratoře tam podle dnešních údajů ministerstva zdravotnictví dosud odhalily 2356 nakažených, z toho se skoro 1500 vyléčilo a 98 Pražanů s covidem zemřelo. V celé zemi bylo od začátku března zaznamenáno víc než 10 150 případů a 333 úmrtí.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy