Zeman a Steinmeier jednali o migraci. Kvóty platí a musí se respektovat, zdůraznil německý prezident

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
Aktualizováno 12. 9. 2017 13:11
Německý prezident Frank-Walter Steinmeier se v úterý na Pražském hradě setkal se svým českým protějškem Milošem Zemanem. Kromě protiruských sankcí, Ukrajiny a situace v Evropské unii jednali také o migrační krizi. "Řekl jsem panu prezidentovi Steinmeierovi, že si dovedu představit velmi účinnou pomoc evropských zemí v zemích původu migrantů," prohlásil například Zeman. V tom s ním Steinmeier souhlasí. Zdůraznil však, že se musí respektovat rozhodnutí Soudního dvora EU o uprchlických kvótách.
Tisková konference Miloše Zemana a Frank-Waltera Steinmeiera | Video: Tomáš Cetkovský

Praha - Český prezident Miloš Zeman v úterý po jednání se svým německým protějškem Frankem-Walterem Steinmeierem znovu odmítl přijímání migrantů do Česka.

Vyzval naopak k pomoci v zemích, odkud uprchlíci přicházejí. O pomoci v zemích původu mluvil i Steinmeier. Zároveň ale žádal, aby evropské země respektovaly rozhodnutí Soudního dvora EU.

Soud minulý týden zamítl žaloby Maďarska a Slovenska proti kvótám na rozdělování migrantů a potvrdil platnost programu přerozdělení 120 tisíc lidí.

Zeman odmítl přijímání uprchlíků, a to i v případě, že by za ně Česko mělo dostávat od evropských institucí peníze. "Mám silné pochybnosti o slučitelnosti jejich kultury - mám tím samozřejmě na mysli migranty muslimského typu - s evropskou kulturou," řekl.

Odmítl také, že by Praha byla v migrační krizi nesolidární s ostatními evropskými státy, a poukázal na to, že Česko investuje peníze do rozvojové pomoci v zemích, odkud uprchlíci přicházejí. Právě na pomoc v zemích původu by se podle Zemana měla zaměřit i Evropská unie.

"Řekl jsem panu prezidentovi Steinmeierovi, že si dovedu představit velmi účinnou pomoc evropských zemí v zemích původu migrantů, ať už je to elektřina, ať už jsou to vodní zdroje, školy, nemocnice a další oblasti," uvedl.

Miloš Zeman uvítal na Hradě německého prezidenta Steinmeiera. | Video: Tomáš Cetkovský

Dodal, že odchod migrantů zhoršuje sociální situaci ve státech, odkud pocházejí.

"Přirozeně je správné, a říkám to i v Německu, že musíme dát lidem důvod pro to, aby chtěli zůstat v zemi, odkud pocházejí," řekl Steinmeier. Znamená to podle něj přispívat k hospodářskému růstu a k zajištění právního státu v zemích, odkud migranti pocházejí.

Německý prezident ale zároveň apeloval na to, aby se unijní státy řídily rozhodnutími Soudního dvora EU. "Co se týká rozhodnutí dvora, nelze je akceptovat jen v případech, kdy se nám to hodí," řekl.

Na protiruských sankcích se neshodneme

Prezidenti se neshodli také v otázce protiruských sankcí EU. Zeman vyzval k jejich zrušení, protože podle něj nevedou k cíli. Podle Steinmeiera nejsou samoúčelné a bude je možné odstranit teprve v okamžiku, kdy se podaří dosáhnout pokroku v mírovém procesu na Ukrajině.

Steinmeier však zároveň uvedl, že ve velkém množství oblastí mají Česko a Německo společné zájmy. Zmínil například digitalizaci průmyslu, výstavbu přeshraniční dopravní infrastruktury nebo spolupráci ve vědě a výzkumu. Oba prezidenti také chválili česko-německé vztahy, podle nich se daří překonávat temné kapitoly minulosti.

Steinmeier byl na první oficiální návštěvě Prahy v prezidentské funkci, dříve opakovaně navštívil Česko jako ministr zahraničí. Na Pražském hradě se kromě Zemana setkal i s některými členy vlády, například s vicepremiérem pro vědu a výzkum Pavlem Bělobrádkem (KDU-ČSL) a ministrem dopravy Danem Ťokem (ANO).

Steinmeierova návštěva byla půldenní, na odpoledne má německý prezident další program v Berlíně. Zeman proto vyjádřil přesvědčení, že se Steinmeier do Prahy brzy vrátí a jeho další návštěva bude delší.

 

Právě se děje

Další zprávy