Z opatrného politika kritik nenávisti. Buďme odvážní, vyzval Němce nový prezident Steinmeier

Zahraničí Ondřej Houska ČTK Zahraničí, Ondřej Houska, ČTK
13. 2. 2017 5:55
Nový německý prezident Frank-Walter Steinmeier vyzval ve svém prvním projevu Němce k tomu, aby sjednocené Evropě nenechali vzít svobodu a demokracii. "Tento základ chceme, musíme ho společně bránit. Není nezranitelný, ale jsem přesvědčený, že je silný," dodal jedenašedesátiletý sociální demokrat. V neděli ho za nového prezidenta Německa zvolilo jasnou většinou Spolkové shromáždění. V převážně reprezentativní funkci nahradí Joachima Gaucka, který odstoupí 18. března.
Německý prezident Frank-Walter Steinmeier
Německý prezident Frank-Walter Steinmeier | Foto: ČTK

Berlín – Patří k jedněm z nejpopulárnějších německých politiků. Bývalý právník a dlouholetý sociálnědemokratický ministr zahraničí Frank-Walter Steinmeier nepatřil v minulosti k lidem, kteří se vyjadřovali příliš jednoznačně a ostře.

Ihned po svém nedělním zvolení do funkce německého prezidenta ale tento 61letý politik promluvil rázně. "Buďme odvážní," vyzval Němce.

Lidé musí podle něj v současných bouřlivých dobách bojovat za uchování svobody a demokracie ve sjednocené Evropě.

"Tento základ chceme, musíme ho společně bránit. Není nezranitelný, ale jsem pevně přesvědčen, že je silný," dodal Steinmeier.

Image opatrného politika odhodil už během loňské prezidentské kampaně v USA, ve které označil Donalda Trumpa za "hlasatele nenávisti". Opakovaně kritizoval osobnosti, které "staví politiku na strachu", a jasně se vymezil vůči pravicovému extremismu.

Společný kandidát

Na kandidatuře Steinmeiera se loni v listopadu domluvila vládní koalice konzervativní unie CDU/CSU a sociálních demokratů (SPD). Díky tomu se v neděli bez problémů prosadil proti čtveřici soupeřů.

Ve Spolkovém shromáždění, které v Německu prezidenta volí, získal Steinmeier 931 z 1239 platných odevzdaných hlasů. Žádný z jeho protikandidátů se mu ani vzdáleně nepřiblížil.

Steinmeierovi se po vyhlášení výsledků dostalo potlesku vestoje a také gratulace od kancléřky Angely Merkelové i dalších předních politiků.

Merkelová přitom původně chtěla postavit kandidáta své vlastní strany CDU, nakonec se jí to ale nepodařilo. Proto souhlasila se Steinmeierem, kterého navrhli koaliční partneři z SPD.

Merkelová zákonodárce své Křesťanskodemokratické unie ještě v předvečer volby přesvědčovala, aby pro Steinmeiera zvedli ruku. "Není to ledajaký sociální demokrat," řekla podle účastníků schůzky, které citoval německý deník Frankfurter Allgemeine Zeitung. Podle Merkelové je Steinmeier člověk, "u kterého věří, že bude Německo dobře zastupovat".

Jeho zvolení uvítal pak také předseda Evropské rady Donald Tusk v blahopřejném dopise. "Vaše jmenování přichází v kritickém okamžiku pro Evropu. Vnější i vnitřní výzvy, kterým čelíme, by jen těžko mohly být vážnější," napsal Tusk.

A podobně hovoří i český ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD). "Jeho zvolení je pro mě zárukou rozumu a rozvážnosti, které jsou v současném světě velmi potřebné," napsal na svůj účet na Twitteru.

Taky většina Němců věří, že Steinmeier bude dobrým prezidentem. Myslí si to 59 procent respondentů, kterých se zeptal deník Bild am Sonntag ve svém průzkumu. Opačný názor má jen 19 procent Němců.

Předem jasné

Vzhledem k rozložení sil ve sboru volitelů bylo už dopředu jasné, že se Steinmeier stane 12. spolkovým prezidentem.

Spolkové shromáždění, které se schází jen k volbě prezidenta, bylo složeno ze 630 poslanců a stejného počtu zástupců spolkových zemí. Žádná ze stran neměla ve sboru 1260 volitelů většinu.

Politolog z univerzity v Kolíně nad Rýnem Christoph Butterwegge nominovaný stranou Levice dostal pouhých 128 hlasů, místopředseda protiimigrační Alternativy pro Německo Albrecht Glaser 42 hlasů, z německé televize známý právník Alexander Hold navržený stranou Svobodných voličů 25 hlasů. Poslední kandidát Engelbert Sonneborn, kterého nominoval jeho syn a člen sboru volitelů, satirik Martin Sonneborn, obdržel deset hlasů. Přes 100 hlasujících se zdrželo.

Pokud by pro Steinmeiera hlasovali všichni zástupci velké koalice, získal by 923 hlasů. Bývalého ministra zahraničí ale chtěla podpořit také řada volitelů za svobodné demokraty a Zelené. Německá média se proto domnívají, že pro Steinmeiera nakonec nehlasovala část politiků konzervativní unie CDU/CSU.

Ta bude největším soupeřem sociální demokracie v zářijových parlamentních volbách. Tehdy bude o své křeslo bojovat hlavně kancléřka Merkelová.

Výsledek německých zemských voleb v Meklenbursku – Předním Pomořansku ukazuje velký protest. Kurz německé vlády zůstane stejný, říká Procházková. | Video: Filip Horký
 

Právě se děje

před 47 minutami

Basketbalisté Nymburka v Lize mistrů vyhráli v Nižním Novgorodu

Basketbalisté Nymburka v Lize mistrů zvládli zápas o druhé místo v tabulce skupiny C a v Nižním Novgorodu vyhráli 82:73. Středočeský celek zvítězil počtvrté z dosavadních pěti kol, jeho jedinou ztrátou je porážka s úřadujícími vicemistry z Tenerife.

Nymburk i domácí vstoupili do zápasu se shodnou bilancí tři výhry a jedna porážka, kterou oběma dnešním soupeřům připravilo Tenerife. Středočeši s vítězem Ligy mistrů z roku 2017 v minulém kole prohráli 68:78, Nižnij Novgorod španělskému celku podlehl 67:81.

před 54 minutami

Rusko vyplatilo členkám Pussy Riot odškodnění za nezákonné věznění

Rusko vyplatilo třem členkám známé punkové skupiny Pussy Riot částku 37 tisíc eur (950 tisíc korun), o které loni v prosinci rozhodl Evropský soud pro lidská práva (ESLP). Novinářům to v Moskvě oznámil člen skupiny Pjotr Verzilov. Ruské soudy podle ESLP porušily práva odsouzených a evropské úmluvy při verdiktu o skandálním koncertu v moskevském chrámu v roce 2012.

Pět členek Pussy Riot tehdy uspořádalo v moskevském chrámu Krista Spasitele punkovou modlitbu na protest proti podpoře církve Vladimiru Putinovi před prezidentskými volbami v březnu 2012. Tři účastnice moskevský soud poslal na dva roky za mříže. Jekatěrině Samucevičové později trest změnil na podmínku. Marija Aljochinová a Naděžda Tolokonnikovová vyšly na svobodu v březnu 2014 na amnestii v době, kdy jim do odpykání celého trestu zbývalo čtvrt roku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy