Pražský hrad

Hrad přestal odpovídat pěti médiím, deník podal žalobu. Soud ji odmítl

Městský soud v Praze pravomocně odmítl žalobu Deníku N na Kancelář prezidenta republiky. Deník se domáhal toho, aby soud prohlásil za nezákonné prohlášení kanceláře z loňského května o tom, že nebude poskytovat informace některým médiím. Deník N uvedl, že mu městský soud doporučil obrátit se na Ústavní soud.

Hrad loni v květnu přestal poskytovat jakékoliv informace některým médiím a zdůvodnil to údajným bojem proti dezinformacím. Opatření se týká týdeníku Respekt, serverů Seznam Zprávy a Deník N a pořadů České televize 168 hodin a Reportéři ČT. Zástupci dotčených médií tehdy rozhodnutí Hradu odmítli.

Deník N následně uvedl, že prohlášení napadne správní žalobou. Žádal, aby soud "vyslovil, že prohlášení kancléře Vratislava Mynáře z května minulého roku bylo nezákonným zásahem do práv médií". Už v květnu také představitelé deníku uvedli, že rolí médií není se s úřady soudit, avšak květnové rozhodnutí Hradu je natolik závažné, že bylo třeba učinit výjimku.

Zdroj: ČTK

Hrad by měl mít v rozpočtu o 33 milionů korun víc, podpořil to rozpočtový výbor

Rozpočet Kanceláře prezidenta republiky by se měl v příštím roce zvýšit proti letošnímu původně schválenému rozpočtu o 33 milionů korun na 431,5 milionu korun. Rozpočet Hradu ve středu doporučil schválit sněmovní rozpočtový výbor. Poslancům návrh rozpočtu přišel představit zástupce kancléře Petr Mužák. Kancléř Vratislav Mynář se z jednání omluvil. Letošní původně schválený státní rozpočet přidělil Hradu 398,4 milionu Kč. Poslanci z něj v nedávné novele letošního rozpočtu odebrali 30 milionů korun, tato novela ale čeká na podpis prezidenta Miloše Zemana.

Rozpočet Hradu zahrnuje rozpočet samotné prezidentské kanceláře, rozpočet Správy Pražského hradu a Lesní správy Lány. Rozpočet pro příští rok počítá například s částkou 900 tisíc korun na rentu a náhradu výdajů pro prezidenta, kterému v březnu skončí jeho pětileté funkční období. Bývalý prezident dostává podle zvláštního zákona měsíční rentu 50 tisíc korun a víceúčelovou paušální náhradu rovněž 50 tisíc korun měsíčně. Kromě toho počítá návrh s navrácením částky 21,7 milionu korun, o které tato rozpočtová kapitola přišla při schvalování letošního rozpočtu. Snížila o ně peníze určené na investice Správy Pražského hradu.

Zdroj: ČTK

Hrad o víkendu zpřístupní celý Jelení příkop, jedná o zmírnění kontrol

O nadcházejícím víkendu 29. a 30. října se veřejnosti mimořádně otevře celý Jelení příkop pod Pražským hradem, od příští sezony by měl být přístupný natrvalo. Horní část přírodní rokle je už otevřená, v dolní části dosud pokračují stavební práce. Prezidentská kancelář dnes na webu informovala také o tom, že jedná s policií o zmírnění bezpečnostních kontrol při vstupu do některých částí Hradu.

Cílem je, aby lidé nemuseli procházet kontrolou, když jdou do Jeleního příkopu nebo do Královské zahrady, uvedl ředitel administrativní sekce prezidentské kanceláře Jan Novák, který je pověřený řízením Správy Pražského hradu.

Prezident Miloš Zeman čelí kritice, že za jeho éry se Pražský hrad příliš uzavřel veřejnosti. Mnoha lidem se nelíbilo, že areál po zavedení bezpečnostních kontrol fakticky přestal být průchozí, kritizovali i dlouhodobé uzavření části zahrad včetně Jeleního příkopu. Hradní úředníci uzavírky zdůvodňovali náročnými opravami a bezpečnostní kontroly byly podle prezidentské kanceláře zavedeny na žádost policie.

Po rozsáhlých stavebních úpravách je zatím přístupná horní část Jeleního příkopu. "V dolním Jelením příkopu, s pohledy na dochované hradby a několik věží, je dosud umístěno staveniště," poznamenal ve středu vedoucí prezidentské kanceláře Vratislav Mynář.

Správa Pražského hradu přijala taková technická opatření, aby bylo možné veřejnosti zpřístupnit celý Jelení příkop. "Zatím na poslední říjnový víkend, od příští turistické sezony už natrvalo," uvedl Novák

Zdroj: ČTK

Stovky demonstrantů před Hradem a Strakovou akademií žádaly demisi vlády

Několik stovek lidí na středečním protestu v centru Prahy požadovalo demisi vlády Petra Fialy (ODS). Nejdříve na mítinku na Hradčanském náměstí kritizovali politiku současného kabinetu, v Česku podle řečníků nastává totalita a je omezována svoboda slova. Na Pražském hradě poté předali úředníkům petici adresovanou prezidentovi Milošovi Zemanovi s výzvou, aby vládu odvolal. Poté se demonstranti přesunuli před Úřad vlády ČR na Malé Straně. Akci pořádalo uskupení Česko na prvním místě v čele s Ladislavem Vrábelem, který podle informací v médiích čelí řadě exekucí.

Demonstrace začala v poledne na Hradčanském náměstí. Mluvčí kritizovali Fialovu vládu, v projevech zaznívalo, že v České republice nastává totalita a je blokována svoboda slova. Na místě byly rovněž petiční stánky Aleny Vitáskové a Josefa Skály (KSČM), v nichž mohli zájemci připojit podpisy pro jejich kandidaturu na Hrad.

Zhruba po hodině se část demonstrantů odebrala na Hrad, kde odevzdali petici s požadavkem odvolat vládu. Pořadatelé uvedli, že výzvu Zemanovi podepsalo přes 30 tisíc lidí. Podle ústavních právníků ale prezident nemá pravomoc kabinet odvolat jen na základě vlastního rozhodnutí. Poté se demonstranti, mnozí s českými vlajkami či transparenty, přesunuli před Strakovu akademii, kde znovu žádali demisi vlády. Podle policie se demonstrace zúčastnily "nižší stovky" lidí.

Zdroj: ČTK

Hrad by měl mít v rozpočtu o 19 milionů víc, návrh schválil výbor

Rozpočet Kanceláře prezidenta republiky by měl v příštím roce proti letošnímu schválenému rozpočtu vzrůst asi o 19 milionů korun na 417,7 milionu korun. Návrh základních ukazatelů rozpočtu Hradu ve středu schválil sněmovní rozpočtový výbor a ministerstvo financí ho tak zapracuje do celkového návrhu státního rozpočtu. Původní návrh rozpočtu počítal s meziročním nárůstem výdajů o 22 milionů korun. Ministerstvo financí však požadovalo úpory ve výdajích asi 4,4 milionu korun. Nyní schválené úspory představují proti původnímu návrhu asi 2,6 milionu. Někteří koaliční politici se netajili záměrem odebrat Hradu peníze. Středeční návrh výbor podpořil jednomyslně hlasy všech 20 přítomných členů.

Rozpočet Kanceláře prezidenta republiky patří mezi několik takzvaných parlamentních kapitol, kterým návrh základních ukazatelů schvaluje sněmovní rozpočtový výbor. Kromě Hradu jde například o sněmovnu, Senát, Nejvyšší kontrolní úřad nebo Ústavní soud.

Zdroj: ČTK

NKÚ by mohl rozšířit kontrolu Hradu i na Lesní správu Lány

Současná kontrola Nejvyššího kontrolního úřadu zaměřená na hospodaření Hradu by se mohla rozšířit i na kontrolu Lesní správy Lány. Širší vedení úřadu, kolegium, dnes doporučilo svému členovi Adolfu Beznoskovi, který kontrolu řídí, aby připravil podklady pro možné doplnění lánské lesní správy do kontroly NKÚ. O samotném rozšíření kontroly dnes vedení úřadu nerozhodovalo. Sdělil to mluvčí úřadu Václav Kešner. O zařazení kontroly hospodaření Kanceláře prezidenta republiky a Správy Pražského hradu do letošního plánu rozhodlo vedení na konci ledna. Lesní správa Lány součástí kontroly kvůli policejnímu vyšetřování nebyla.

V kauze Lesní správy Lány soud letos 24. března pravomocně odsoudil jejího šéfa Miloše Baláka ke třem letům vězení. Prezident Miloš Zeman ho ale vzápětí omilostnil.

Zdroj: ČTK
Pokračovat