Pražský hrad

Rozpočtový výbor schválil přesun 215 milionů Kč do rozpočtu Hradu, kvůli propadu příjmů z turismu

Sněmovní rozpočtový výbor v úterý schválil přesun 215 milionů korun z vládní rozpočtové rezervy do rozpočtu Kanceláře prezidenta republiky, kde je má obdržet Správa Pražského hradu. Peníze by měla správa dostat kvůli propadu příjmů z turismu, pronájmu a nižšího zájmu o konání společenských akcí, který způsobila pandemie koronaviru. Výbor schválil i další dvě rozpočtová opatření v kapitole prezidentské kanceláře, která se týkají peněz z evropských fondů a peněz z ministerstva zemědělství.

Výbor projednávání těchto rozpočtových opatření před měsícem přerušil na návrh Miroslava Kalouska (TOP 09), který požadoval, aby prezidentská kancelář zpracovala podklady pro poslance přehledněji a podrobněji. V úterý Kalousek pouze řekl, že v materiálu postrádá jakoukoli položku, kterou by mohl nazvat skutečnou úsporou.

Kancléř Vratislav Mynář v podkladech pro poslance uvedl, že vlivem výrazného poklesu návštěvnosti Pražského hradu, zejména ze strany zahraničních návštěvníků, nastal letos zásadní propad výnosů Správy Pražského hradu z její ekonomické činnosti. Kancléř dnes poslancům řekl, že jen deficit na vstupném na Pražském hradě se pro letošní rok předpokládá na půl miliardy korun.

Zdroj: ČTK

Hrad chce v čele antimonopolního úřadu náměstka vnitra Mlsnu

Novým předsedou Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) by se měl stát náměstek ministra vnitra Petr Mlsna, píšou Lidové noviny (LN). Podle nich prosazuje Mlsnu do čela antimonopolního úřadu Hrad a shoda na něm je i mezi představiteli vládní koalice. Současný šéf ÚOHS Petr Rafaj v poslední době čelí kritice například kvůli tomu, jak jeho úřad postupoval v tendru na nový mýtný systém. K Rafajovu odvolání už prezidenta vyzvali premiér Andrej Babiš (ANO) a vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD). Prezident se k jejich argumentům nevyjádřil.

Podle LN prosazuje někdejšího předsedu Legislativní rady vlády Mlsnu do čela antimonopolního úřadu prezident. "Chce ho tam Hrad. Je na něm shoda mezi představiteli koalice," řekl deníku nejmenovaný důvěryhodný zdroj. Že je jednačtyřicetiletý Mlsna jen krůček od postu ÚOHS, potvrdil LN i člen vlády, který si nepřál být jmenován. Reakci premiéra Babiše ani ministra vnitra Hamáčka se deníku nepodařilo získat.

Zdroj: ČTK
Pokračovat