Evropa si s uprchlíky ještě nesplnila "domácí úkoly", řekla Merkelová. Vyzvala k pomoci Itálii

Ondřej Houska Ondřej Houska
29. 8. 2017 12:10
Země Evropské unie musí podle německé kancléřky Angely Merkelové více pomoci Itálii a Řecku, které se potýkají s náporem uprchlíků. Šéfka německé vlády to řekla na své tradiční letní tiskové konferenci. Merkelová trvá na naplňování kvót na přerozdělování uprchlíků. Na rozdíl od jiných německých politiků ale odmítá krácení evropských fondů pro země, jako je Česko, které uprchlické kvóty odmítají.
Angela Merkelová na tiskové konferenci v Berlíně.
Angela Merkelová na tiskové konferenci v Berlíně. | Foto: Reuters

Berlín - Evropa si zatím v boji s migrační krizí nesplnila své "domácí úkoly". Na své tradiční tiskové konferenci to v úterý řekla německá kancléřka Angela Merkelová.

Země Evropské unie by podle ní měly prokázat větší solidaritu s ItáliíŘeckem, které zasáhl největší nápor uprchlíků. Pokud je ostatní státy nechají na holičkách, bude to mít podle kancléřky "vážné důsledky pro budoucnost".

Merkelová ovšem neřekla, co konkrétně má na mysli.

Její oponent v blížících se parlamentních volbách, kandidát německých sociálních demokratů Martin Schulz, například požaduje, aby ty země, které odmítají uprchlíky přijímat, dostaly z příštího evropského rozpočtu výrazně méně dotací. Merkelová však spojování migrace a evropských fondů, ze kterých čerpá i Česko, odmítla.

Německo patří k zemím, které předloni prosadily zavedení povinných "uprchlických" kvót. Na jejich základě si měly běžence, především Syřany, kteří skončili v Itálii a Řecku, přerozdělit ostatní státy EU.

Na Česko tak mělo připadnout zhruba 2500 lidí. Dosud ale přijalo jen 12 uprchlíků a vláda nedávno rozhodla, že se už na systému nebude podílet.

Evropská komise kvůli tomu Česku, Polsku a Maďarsku hrozí žalobou u Soudního dvora EU v Lucemburku.

Celkem si státy unie měly podle kvót přerozdělit do letošního září 120 tisíc uprchlíků. To se podle všeho nepodaří naplnit.

Svou povinnost zatím nesplnilo ani samo Německo. To ale na rozdíl od jiných zemí už na základě kvót přijalo několik tisíc lidí.

Zaměřeno na Libyi

Merkelová taky v úterý zopakovala, že by země EU měly udělat vše pro zastavení proudu migrantů, kteří míří přes severoafrickou Libyi do Itálie.

Státy unie včetně Česka podporují výcvik a vystrojení libyjské pobřežní stráže, která by měla zastavovat lodě s migranty ještě v libyjských vodách. Chtějí taky zlepšit ostrahu libyjských hranic, aby je nepřekračovali migranti z jiných afrických zemí.

Počet lidí, kteří připluli z Libye do Itálie, za poslední dva měsíce výrazně klesl. Podle Říma je to dokladem toho, že opatření, jako je posílení libyjské pobřežní stráže, začínají fungovat.

Z Libye do Evropy v drtivé většině neproudí uprchlíci utíkající před válkami, ale ekonomičtí migranti, kterým v jejich zemích nehrozí bezprostřední nebezpečí. Jde hlavně o občany Nigérie, Bangladéše, Guineje nebo Pobřeží slonoviny.

Ti vesměs v Evropě nemají nárok na azyl.

Hrozila humanitární katastrofa

Tím se současná situace liší od uprchlické krize, která v letech 2015 a 2016 zasáhla Řecko. Do něj přišel přes Turecko více než milion žadatelů o azyl. Velká část z nich byli Syřané, kteří prchali před tamní občanskou válkou.

Od loňského března, kdy země EU uzavřely dohodu s Tureckem, už do Řecka přichází jen minimum běženců.

Merkelová před dvěma lety umožnila příchod stovek tisíc těchto lidí do Německa. Na úterní tiskové konferenci opět zdůraznila, že to bylo správné rozhodnutí, které zabránilo humanitární katastrofě. Zároveň opět prohlásila, že se jednalo o mimořádnou událost, která už se nesmí opakovat.

Němci zřejmě dají v parlamentních volbách opět šanci Angele Merkelové. Nejkritičtější názory na její imigrační politiku jsou na severovýchodě Německa. | Video: Martin Novák
 

Právě se děje

před 16 minutami

Navalného spolupracovníci se obrátili na EU ve věci opozičníkova zdraví

Evropská unie musí tlačit na Moskvu, aby odsouzenému ruskému opozičníkovi Alexeji Navalnému umožnila ve věznici návštěvu jeho lékaře. V dopise ministrům zahraničí zemí Evropské unie to podle agentury Reuters uvedli spojenci předního kritika Kremlu, který drží protestní hladovku kvůli odpírání adekvátní lékařské péče.

Navalného spolupracovníci Vladimir Ašurkov a Leonid Volkov vyzvali šéfy diplomacie 27 členských zemí EU, aby opozičníkův zdravotní stav probrali na pondělním summitu. Kopii dopisu má Reuters k dispozici.

"Alexejovo zdraví se neustále zhoršuje. Špatně cítí obě nohy, ale i levou ruku, bolí ho záda a má svalovou ochablost," stojí v dopise. "Alexej trpí také horečkami a silným kašlem. Několika jeho spoluvězňům v trestanecké kolonii v poslední době diagnostikovali tuberkulózu," dodávají autoři.

Zdroj: ČTK
Další zprávy