Evropa si s uprchlíky ještě nesplnila "domácí úkoly", řekla Merkelová. Vyzvala k pomoci Itálii

Ondřej Houska Ondřej Houska
29. 8. 2017 12:10
Země Evropské unie musí podle německé kancléřky Angely Merkelové více pomoci Itálii a Řecku, které se potýkají s náporem uprchlíků. Šéfka německé vlády to řekla na své tradiční letní tiskové konferenci. Merkelová trvá na naplňování kvót na přerozdělování uprchlíků. Na rozdíl od jiných německých politiků ale odmítá krácení evropských fondů pro země, jako je Česko, které uprchlické kvóty odmítají.
Angela Merkelová na tiskové konferenci v Berlíně.
Angela Merkelová na tiskové konferenci v Berlíně. | Foto: Reuters

Berlín - Evropa si zatím v boji s migrační krizí nesplnila své "domácí úkoly". Na své tradiční tiskové konferenci to v úterý řekla německá kancléřka Angela Merkelová.

Země Evropské unie by podle ní měly prokázat větší solidaritu s ItáliíŘeckem, které zasáhl největší nápor uprchlíků. Pokud je ostatní státy nechají na holičkách, bude to mít podle kancléřky "vážné důsledky pro budoucnost".

Merkelová ovšem neřekla, co konkrétně má na mysli.

Její oponent v blížících se parlamentních volbách, kandidát německých sociálních demokratů Martin Schulz, například požaduje, aby ty země, které odmítají uprchlíky přijímat, dostaly z příštího evropského rozpočtu výrazně méně dotací. Merkelová však spojování migrace a evropských fondů, ze kterých čerpá i Česko, odmítla.

Německo patří k zemím, které předloni prosadily zavedení povinných "uprchlických" kvót. Na jejich základě si měly běžence, především Syřany, kteří skončili v Itálii a Řecku, přerozdělit ostatní státy EU.

Na Česko tak mělo připadnout zhruba 2500 lidí. Dosud ale přijalo jen 12 uprchlíků a vláda nedávno rozhodla, že se už na systému nebude podílet.

Evropská komise kvůli tomu Česku, Polsku a Maďarsku hrozí žalobou u Soudního dvora EU v Lucemburku.

Celkem si státy unie měly podle kvót přerozdělit do letošního září 120 tisíc uprchlíků. To se podle všeho nepodaří naplnit.

Svou povinnost zatím nesplnilo ani samo Německo. To ale na rozdíl od jiných zemí už na základě kvót přijalo několik tisíc lidí.

Zaměřeno na Libyi

Merkelová taky v úterý zopakovala, že by země EU měly udělat vše pro zastavení proudu migrantů, kteří míří přes severoafrickou Libyi do Itálie.

Státy unie včetně Česka podporují výcvik a vystrojení libyjské pobřežní stráže, která by měla zastavovat lodě s migranty ještě v libyjských vodách. Chtějí taky zlepšit ostrahu libyjských hranic, aby je nepřekračovali migranti z jiných afrických zemí.

Počet lidí, kteří připluli z Libye do Itálie, za poslední dva měsíce výrazně klesl. Podle Říma je to dokladem toho, že opatření, jako je posílení libyjské pobřežní stráže, začínají fungovat.

Z Libye do Evropy v drtivé většině neproudí uprchlíci utíkající před válkami, ale ekonomičtí migranti, kterým v jejich zemích nehrozí bezprostřední nebezpečí. Jde hlavně o občany Nigérie, Bangladéše, Guineje nebo Pobřeží slonoviny.

Ti vesměs v Evropě nemají nárok na azyl.

Hrozila humanitární katastrofa

Tím se současná situace liší od uprchlické krize, která v letech 2015 a 2016 zasáhla Řecko. Do něj přišel přes Turecko více než milion žadatelů o azyl. Velká část z nich byli Syřané, kteří prchali před tamní občanskou válkou.

Od loňského března, kdy země EU uzavřely dohodu s Tureckem, už do Řecka přichází jen minimum běženců.

Merkelová před dvěma lety umožnila příchod stovek tisíc těchto lidí do Německa. Na úterní tiskové konferenci opět zdůraznila, že to bylo správné rozhodnutí, které zabránilo humanitární katastrofě. Zároveň opět prohlásila, že se jednalo o mimořádnou událost, která už se nesmí opakovat.

Němci zřejmě dají v parlamentních volbách opět šanci Angele Merkelové. Nejkritičtější názory na její imigrační politiku jsou na severovýchodě Německa. | Video: Martin Novák
 

Právě se děje

před 3 hodinami

WADA opět suspendovala moskevskou antidopingovou laboratoř

Světová antidopingová agentura WADA odebrala moskevské laboratoři oprávnění, které jí umožňovalo provádět analýzy krevních vzorků pro biologické pasy sportovců. K předběžnému opatření organizace sáhla měsíc a půl poté, co Rusko potrestala čtyřletým zákazem účasti na vrcholných sportovních akcích kvůli manipulaci s daty z moskevské laboratoře.

Zařízení v ruské metropoli bylo suspendováno už v roce 2015, kdy se poprvé objevilo podezření z krytí dopingu domácích sportovců. Oprávnění provádět analýzy krevních vzorků Moskva získala částečně zpět v roce 2016. Nyní může laboratoř dokončit prověrku vzorků, které už obdržela, nové ale musí být poslány do jiných zařízení.

WADA 9. prosince rozhodla, že příští čtyři roky nesmí Rusko na olympijských a paralympijských hrách ani světových šampionátech vystupovat pod svou vlajkou a se svou hymnou. Na vrcholných akcích včetně OH 2020 v Tokiu a ZOH 2022 v Pekingu by se mohli jako neutrální sportovci představit jen ti závodníci, kteří prokazatelně nemají se systematickým dopingem v zemi nic společného. Rusko se proti trestu odvolalo k mezinárodní arbitráži CAS.

před 3 hodinami

Koulař Staněk předvedl v Nehvizdech světový výkon roku

Koulař Tomáš Staněk se po halovém mítinku Hvězdy v Nehvizdech ujal vedení v letošních světových tabulkách výkonem 21,23 metru. Český rekordman se za hranici 21 metrů dostal třikrát z pěti zdařených pokusů, jeho nejslabší vrh měřil 20,57, čímž hned v první sérii předčil své sezonní maximum ze sobotního zahajovacího startu v Jablonci nad Nisou (20,06).

Staněk jako druhý koulař v začínající sezoně překonal 21 metrů, tabulky dosud vedl Srb Asmir Kolašinac výkonem 21,06. I další dva Staňkovy pokusy by na Kolašinace stačily. Už ve druhé sérii předvedl rekord mítinku 21,09, v páté se zlepšil na 21,22. Nejdelším pokusem soutěž zakončil, druhé místo obsadil Polák Jakub Szyszkowski výkonem 20,31.

Staněk přesto nebyl úplně nadšený. "Všechny pokusy byly v konci takový, že jsem vystrčil zadek a sklonil hlavu, takže nenabraly ten správnej kopec. A to dělá trošku tu stopu dolů, škoda, ale série výborná," řekl přece jen spokojený Staněk ve videopřenosu z mítinku. "V Jablonci jsem byl dost opatrnej, protože jsme lehce změnili techniku a furt se na tom pracuje. Ale konečně je tam energie, jak se nebojím a pustím to tam, a na tomhle se dá stavět," dodal svěřenec Petra Stehlíka.

Další zprávy