Washington - Snaha amerického Kongresu vypracovat dohodu o radikálním snížení státního dluhu v příštích deseti letech končí bez jakéhokoli výsledku.
Takzvaná superkomise, složená ze šesti demokratů a šesti republikánů, oznámí v pondělí definitivní neúspěch svých jednání.
Američtí zákonodárci musí nyní odložit tento problém na rok 2013, protože v příštím roce bude veškerá americká politika zaměřena na prezidentské volby.
Skutečnost, že superkomise ničeho nedosáhla, se podle analytiků na finančních trzích téměř nijak neprojeví. Burzy s tímto výsledkem dávno počítaly a situaci na nich ovlivňuje především evropská krize.
Superkomise měla za úkol nalézt cestu, jak v příštích deseti letech ušetřit z rozpočtu nejméně 1200 miliard dolarů, aby ukázala, že Washington dokáže zkrotit státní dluh, který dosáhl v tomto týdnu hranice 15 bilionů.
Výše tohoto zadlužení se již rovná celkovému objemu americké ekonomiky.
Členové komise však nedokázali vůbec nic, neboť od začátku jednání se vše zadrhlo na věčně stejném sporu - republikáni opět neústupně odmítali jakékoli zvýšení daní, demokraté nepřipustili žádné snížení výdajů na zdravotnictví a sociální péči, které ale stále více zatěžují federální rozpočet.
Automatické škrty
Fakt, že se nepodařilo dosáhnout dohody, však neznamená, že by americká administrativa nemusela začít spořit. Bude spuštěn automatický program úspor ve výši zmíněných 1200 miliard dolarů, který začne v lednu roku 2013.
Jeho tíhu ponese především Pentagon, který podle tohoto plánu bude muset v příštích deseti letech ušetřit 600 miliard dolarů, což se velmi nelíbí republikánům.
Na základě dohody, kterou v létě během zuřivých sporů o navýšení dluhového stropu pro vládu uzavřely Kongres a Bílý dům, jsou z těchto škrtů však vyřazeny některé velké federální programy, především ve zdravotnické a sociální oblasti.
To je také důvod, proč někteří členové superkomise za Demokratickou stranu byli v posledních týdnech stále méně ochotni přistoupit na nějaký kompromis.
Dospěli totiž k názoru, že tyto automatické škrty jsou z jejich hlediska výhodnější než cokoli, co by mohli dojednat s republikány. Ti usilovali ze všech sil právě o zásadní omezení výdajů na zdravotnictví, sociální oblast a programy pro chudé.
Prezidentská kampaň je příliš blízko
Prezident Barack Obama se do jednání komise za celou dobu jejího zasedání prakticky vůbec nepokusil zasáhnout. Toho se nyní pokusil využít republikánský kandidát na prezidenta Mitt Romney, který ho již obvinil, že se měl více snažit, aby komise nalezla kompromis.
"Vůbec se do toho nezapojil. Neudělal nic," nechal se slyšet Romney s tím, že je to další důkaz Obamových nedostatečných vůdcovských schopností.
Demokratický senátor John Kerry a člen superkomise však hned upozornil, že republikáni od počátku požadovali, aby se prezident a odborníci Bílého domu na rozpočet do jednání komise nijak nemíchali.
Očekává se, že obě strany se nyní budou snažit vykreslit tu druhou jako viníka, který svými obstrukcemi znemožnil dohodu, a využít toho ve volební kampani.
Jednání superkomise bylo od začátku ovlivňováno a komplikováno faktem, že již v lednu příštího roku odstartuje v plné síle boj o Bílý dům. Podle analytiků ale tento neúspěch nepovede k dalšímu snížení ratingu USA.
V amerických voličích i v investorech, kteří jsou znechuceni tím, že hádky mezi republikány a demokraty přivedly v srpnu Spojené státy téměř k bankrotu, však opět prohloubil přesvědčení o dysfunkčním Washingtonu.