deficit

Letošní schodek státního rozpočtu by mohl dosáhnout téměř 327 miliard

Schodek letošního státního rozpočtu by měl nově činit 326,9 miliardy korun. Počítá s tím novela, kterou vládě navrhl ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS). Informovala o tom dnes Česká televize (ČT), která dokument získala. Kabinet bude o novele jednat ve středu. V březnu sněmovna schválila letošní rozpočet se schodkem 280 miliard korun.

Ministr vnitra a první vicepremiér Vít Rakušan (STAN) informace o nové výši schodku potvrdil. "Ten deficit se přibližně takto pohybuje, ale mohou tam být ještě nějaké změny. Některá jednání ještě probíhají," řekl ČT.

Státní výdaje mají proti původnímu rozpočtu vzrůst o více než 110 miliard korun. Důvodem jsou například miliardové náklady na další růst důchodů, na úsporný tarif energií nebo na zvládnutí uprchlické krize. Novela také nepočítá s žádným růstem daní.

Zdroj: ČTK

Letošní rozpočet by mohl skončit se schodkem 300 miliard, odhaduje Jurečka

Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) předběžně odhaduje, že hospodaření státu letos skončí se schodkem kolem 300 miliard korun. Jasněji by mělo podle něj mělo být zhruba za dva měsíce. Jurečka to uvedl v dnešních Otázkách Václava Moravce České televize. Schválený deficit státního rozpočtu činí 280 miliard korun.

"Já si myslím, že to bude někde kolem hranice 300 miliard. Nerad střílím ta čísla, když jednání ještě probíhají," uvedl Jurečka. Velkou neznámou je nyní podle něj částka, kterou Česko dostane od Evropské unie na řešení uprchlické vlny z Ukrajiny po ruské invazi. Neví se ani to, kolik běženců vstoupí na český pracovní trh. Jurečka také zmiňoval náklady na pomoc k zmírnění dopadu inflace. Výdaje jsou a současný deficit neustojíme, podotkl.

Schválený rozpočet počítá s příjmy 1613,2 miliardy korun a výdaji 1893,2 miliardy. Jde o první rozpočet koaliční vlády Petra Fialy (ODS), prezident Miloš Zeman jej podepsal v půlce března. Do té doby Česko hospodařilo v provizoriu. Návrh rozpočtu bývalého kabinetu Andreje Babiše (ANO) na letošní rok předpokládal schodek o 97 miliard korun vyšší. Fiala už při schvalování rozpočtu ohlásil, že jej bude potřeba novelizovat, ale až budou jasné konkrétní potřeby úprav v návaznosti na pomoc uprchlíkům z Ukrajiny i českým občanům a firmám kvůli rostoucím cenám tehdy zejména energií.

Zdroj: ČTK

Vládní dluh i rozpočtový deficit zemí Evropské unie loni klesl, uvedl Eurostat

Vládní dluh zemí Evropské unie se loni snížil na 88,1 z předloňských 90 procent hrubého domácího produktu. Proti roku 2020, kdy na hospodářství začala dopadat koronavirová pandemie, klesl loni i rozpočtový deficit členských zemí, a to ze 6,8 na 4,7 procenta HDP. Oznámil to evropský statistický úřad Eurostat. Česko se podle jeho údajů řadilo k menšině zemí, kde se dluh i deficit zvýšily, Stále ale patřilo k nejméně zadluženým zemím Evropské unie.

Zadlužení české vlády se loni podle Eurostatu zvýšilo ze 37,7 procenta na 41,9 procenta HDP. Nižší dluh vykazovala pouze pětice zemí: Estonsko (18,1 procenta), Lucembursko (24,4 procenta), Bulharsko (25,1 procenta) a Dánsko se Švédskem (obě 36,7 procenta).

Naopak nejvíce zadlužené bylo přes výrazné snížení dluhu Řecko (193,3 procenta) následované Itálií (150,8 procenta), Portugalskem (127,4 procenta), Španělskem (118,4 procenta) a Francií (112,9 procenta).

Zdroj: ČTK

Konsolidace veřejných financí se neobejde bez zvýšení daní, domnívá se rozpočtová rada

Národní rozpočtová rada se dál domnívá, že ke konsolidaci veřejných financí nepostačí jen opatření na straně výdajů, ale bude nutné i navýšit příjmy, tedy daně. A to přes to, že rada hodnotí pozitivně vznik nové vlády, která klade důraz na rychlejší konsolidaci a chystá snížit schodek plánovaného státního rozpočtu na příští rok. Rada to uvedla ve čtvrtek ve svém pravidelném čtvrtletním stanovisku ke stavu veřejných financí.

Hlavním problémem veřejných financí podle rady zůstává výše strukturálního deficitu, což je deficit veřejných financí očištěný o vliv hospodářského cyklu. "Strukturální deficit za letošní rok se bude pohybovat kolem 5,3 procenta HDP, což odpovídá 320 miliardám korun. Je nutné zdůraznit, že tento typ deficitu se nebude významně snižovat ekonomickým růstem, ale k jeho eliminaci bude nutné přijmout diskreční opatření, to je změny ve výši veřejných příjmů a výdajů," uvedla rada.

Zdroj: ČTK

Schodek státního rozpočtu stoupl ke konci června na rekordních 265 miliard korun

Schodek státního rozpočtu ke konci června stoupl na 265,1 miliardy korun z květnových 255 miliard korun. Informovalo o tom ministerstvo financí (MF). Jde o nejhorší červnový výsledek od vzniku Česka. Loni ke konci června byl schodek 195,2 miliardy korun.

"Protiepidemická opatření, která omezovala ekonomickou aktivitu, negativně dopadala na daňové výnosy rozpočtu, jejichž pokles prohlubovalo snížení zdanění práce, kapitálu či majetku. Dále šlo o změnu rozpočtového určení daní ve prospěch územních rozpočtů. Spolu s podporou státu zaměřenou na pomoc zasaženým sektorům ekonomiky, sociálnímu a zdravotnímu systému jde o hlavní příčiny meziročního propadu hospodaření státního rozpočtu za první pololetí," komentovalo MF výsledky.

Na celý letošní rok je schválen schodek státního rozpočtu 500 miliard korun. Loni, kdy byl výsledek ovlivněn dopady pandemie, skončil státní rozpočet ve schodku 367,4 miliardy korun. Na příští rok MF navrhuje schodek 390 miliard korun.

Zdroj: ČTK

Schodek rozpočtu ke konci března stoupl na rekordních 125 miliard korun

Schodek státního rozpočtu ke konci března stoupl na 125,2 miliardy korun z únorových 86,1 miliardy korun. V tiskové zprávě o tom ve čtvrtek informovalo ministerstvo financí. Jde o nejhorší březnový výsledek od vzniku ČR. Loni ke konci března vykázal rozpočet schodek 44,7 miliardy korun.

Prohloubení deficitu je podle ministerstva financí výsledkem dopadů pandemie, což vedlo k poklesu daňových příjmů způsobenému mimo jiné snížením daní a zrušením superhrubé mzdy, změnou rozpočtového určení daní ve prospěch krajů a obcí a pokračující podporou ekonomiky.

Celkové příjmy rozpočtu ke konci března meziročně klesly o 37,6 miliardy na 339,7 miliardy korun. Daňové příjmy včetně pojistného na sociální zabezpečení klesly meziročně o 31,6 miliardy na 289,3 miliardy korun. Celkové výdaje rozpočtu ke konci března pak meziročně stouply o 42,9 miliardy na 464,9 miliardy korun.

Zdroj: ČTK

Americký rozpočet dosáhl za poslední tři měsíce rekordního schodku 572 miliardy dolarů

Rozpočtový deficit Spojených států za první tři měsíce fiskálního roku dosáhl rekordních 572,9 miliardy dolarů (12,3 bilionu Kč). Meziročně narostl o 60,7 procenta. Oznámilo to americké ministerstvo financí. Nárůst schodku je důsledkem rozsáhlých vládních výdajů, které mají ekonomice pomoci překonat negativní dopady koronavirové krize.

Výdaje americké vlády v tomto období stouply o 18,3 procenta na 1,38 bilionu dolarů, což je pro toto období rekord. Příjmy jí klesly o 0,4 procenta na 803,37 miliardy USD. Fiskální rok ve Spojených státech začíná v říjnu a končí v září.

Za měsíc prosinec vykázala vláda opět rekordní schodek rozpočtu, konkrétně 143,6 miliardy dolarů. Rozpočtový deficit za fiskální rok 2020 činil 3,1 bilionu USD.

Schodek rozpočtu v červnu stoupl na více než 195 miliardy korun. Jde o nejhorší výsledek od vzniku ČR

Schodek státního rozpočtu ke konci června stoupl na 195,2 miliardy korun z květnových 157,4 miliardy korun. Loni ke konci června byl schodek 20,7 miliardy korun. Ve středu o tom informovalo ministerstvo financí. Letošní červnový výsledek je nejhorší od vzniku ČR. Dosud byl ke konci června nejvyšší schodek rozpočtu v roce 2010, a to 75,7 miliardy korun.

V červnu se tak deficit rozpočtu prohloubil o 37,8 miliardy Kč. "Zatímco v předchozích letech bylo tradičně přebytkové hospodaření v červnu výrazně podpořeno inkasem daní z příjmů právnických osob, v letošním roce převažuje efekt propadu ekonomické aktivity a dopady opatření financovaných státním rozpočtem na pomoc zaměstnanosti, domácnostem a firmám," uvedlo ministerstvo.

Sněmovna v dubnu kvůli dopadům šíření koronaviru zvýšila letošní schodek rozpočtu na 300 miliard korun a tento týden pustila do druhého čtení projednání návrhu na zvýšení schodku na 500 miliard korun. Nejvyšší deficit doposud měl rozpočet za rok 2009 kvůli dopadům světové hospodářské krize, a to přes 192 miliard korun.

Zdroj: ČTK

Senát zamítl vládní návrh na zvýšení strukturálního schodku

Senát zamítl vládní návrh, který měl zvýšit strukturální deficit až na čtyři procenta hrubého domácího produktu. Podle vlády má tato protikrizová změna za cíl umožnit sestavení státního rozpočtu na příští rok. Ministerstvo financí by díky ní mohlo zvýšit výdajové limity v sektoru veřejných institucí. Do roku 2027 se má schodek zase postupně snižovat. 

Pro zamítnutí hlasovalo 33 ze 40 přítomných senátorů. Zákon tak bude muset znovu posoudit Sněmovna, a to možná už příští úterý. Strukturální deficit je deficit veřejných financí očištěný o vliv hospodářského cyklu. u. Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) argumentuje mimo jiné tím, že by jinak musela seškrtat výdaje, nebo naopak zvýšit daně v rozsahu 150 miliard korun. Zvýšení daní však v pátek před senátory odmítla. 

Zdroj: ČTK
Pokračovat