Superkomise má ušetřit přes bilion, lobbisté si zoufají

Václav Viták
30. 8. 2011 16:12
Dvanáctičlenná superkomise má najít cesty, jak ušetřit 1,2 bilionu dolarů
Kapitol (ilustrační foto).
Kapitol (ilustrační foto). | Foto: Reuters

Členové superkomise

DEMOKRATÉ: senátoři Max Baucus, John Kerry, Patty Murrayová, členové Sněmovny reprezentantů Xavier Becerra, Chris van Hollen, James Clyburn. REPUBLIKÁNI: senátoři Rob Portman, Jon Kyl, Patrick Toomey, členové Sněmovny reprezentantů Dave Camp, Jeb Hensarling, Fred Upton.

Washington - Tisíce washingtonských lobbistů se snaží zoufale ovlivnit práci Zvláštní komise pro omezení deficitu, která má do listopadu předložit Kongresu návrh, jak snížit v příštích deseti letech federální výdaje o 1,2 až 1,5 bilionu dolarů.

Vznik této zvláštní komise je výsledkem dohody mezi republikány a demokraty ze začátku srpna, díky které se podařilo odvrátit bankrot Obamovy administrativy.

Jejích dvanáct členů má do Dne díkuvzdání přijít s plánem masivních škrtů ve federálním rozpočtu, třináct tisíc registrovaných washingtonských lobbistů si však zoufá, že kvůli vzniku této komise nemůže prakticky hájit zájmy svých mocných klientů.

Šest demokratických a šest republikánských členů komise se bude scházet nezávisle na práci Kongresu a stanoví si pro svou práci svoje vlastní pravidla. To je také to, co lobbistům dělá největší starosti.

"Bude velmi těžké dostat se k jejím konkrétním členům, protože mají spoustu práce a nebudou ochotni věnovat tři hodiny denně jednáním se zastánci té či oné záležitosti," řekl agentuře Reuters ředitel lobbistické agentury Glover Park Group Joel Johnson.

Lobbistické skupiny vnímají vytvoření nezávislé komise jako velký zásah do zaběhnutých pravidel.

Válka o fondy

Tradiční postup je takový, že o federálních zakázkách nebo výdajích se jedná v příslušných kongresových výborech.

Pro lobbisty je tento způsob mnohem předvídatelnější, protože vědí, na kterého politika se mají obrátit a který kongresman nebo senátor má v daném výboru největší vliv.

V sázce je přitom opravdu mnoho. Chystané škrty v rozpočtu jsou v moderních amerických dějinách bezprecedentní.

Experti prorokují "svatou" válku mezi americkým farmaceutickým a zbrojním průmyslem a jejich lobbistickými agenturami, které se budou za každou cenu snažit uchránit své klienty před ztrátou federálních zakázek nebo programů, jež jim doposud přinášely zisky.

Problém je o to složitější, že dvanáctičlenná komise předloží Kongresu jen návrh škrtů, který ho ale nemusí schválit.

Pokud by nastala tato situace, nebo pokud by se komise vůbec nedokázala na žádném plánu shodnout, nastoupily by automatické škrty ve federálního rozpočtu.

Spory ohledně škrtů mezi republikány a demokraty stále přetrvávají (ilustrační foto).
Spory ohledně škrtů mezi republikány a demokraty stále přetrvávají (ilustrační foto). | Foto: Reuters

Ty by lobbisté už vůbec nemohli nijak ovlivnit, protože by byly rovnoměrně rozloženy mezi rozpočet na zdravotnictví a obranu a další kapitoly federálních výdajů.

Lobbisté proto potřebují, aby členové komise přihlédli k jejich požadavkům, ale také aby se dohodli na takovém návrhu, který by měl šanci projít v Kongresu.

Pátá kolona už pracuje?

Zatímco lobbistům ve Washingtonu dělá největší starosti, jak proniknout k členům Zvláštní komise pro omezení deficitu, občanské skupiny se obávají, zda komise už není dávno silně těmito lidmi infiltrována.

Jejích dvanáct členů bude mít obrovskou odpovědnost i pravomoci, ale finální podobu jejich návrhu budou psát jejich podřízení, z nichž mnozí jsou bývalí lobbisté s kontakty na tyto kruhy.

"Dvanáct členů superkomise bude čelit lavině lidí, kteří budou soutěžit o jejich pozornost, a většinu těchto jednání za ně povede jejich personál," řekl serveru The Huffington Post ředitel organizace Sunlight Foundation John Wunderlich.

"Jen zřídkakdy má personál větší vliv nebo důležitější roli než právě u této komise."

Podle amerického Centra pro odpovědnou politiku přitom pět ze šesti republikánů jmenovaných do této komise zaměstnává dohromady osm lidí, kteří dříve pracovali jako lobbisté.

V případě demokratů je to toto číslo nižší. Pouze jeden demokratický člen superkomise má mezi svými podřízenými bývalého lobbistu.

 

Právě se děje

Další zprávy