státní dluh

Vláda bude kvůli dopadům pandemie potřebovat na financování státního dluhu 411 miliard

Ministerstvo financí bude letos potřebovat na financování státního dluhu 410,6 miliardy korun. To je o 139,5 miliardy korun více, než úřad původně plánoval v prosincové Strategii financování a řízení státního dluhu na rok 2020. Za růstem je především zvýšení schodku letošního státního rozpočtu ze 40 na 200 miliard korun kvůli očekávaným dopadům způsobených šířením koronaviru. MF o tom v pátek informovalo v rámci čtvrtletní zprávy o řízení státního dluhu.

"Zejména v důsledku novely zákona o státním rozpočtu České republiky pro rok 2020, která vedla k navýšení rozpočtovaného schodku státního rozpočtu ze 40 miliard na 200 miliard korun, došlo k aktuálnímu navýšení potřeby financování v roce 2020 na 410,6 miliardy korun, tedy o 139,5 miliardy korun oproti původnímu plánu ve Strategii," uvedl úřad.

Zdroj: ČTK

Na splátky státního dluhu půjde příští rok o 60 miliard méně, uvedlo ministerstvo

Ministerstvo financí bude příští rok potřebovat na financování státního dluhu 271,1 miliardy korun. Vyplývá to ze Strategie financování a řízení státního dluhu na rok 2020, kterou zveřejnilo ministerstvo financí. Pro letošní rok ministerstvo počítalo ve strategii z loňského prosince s 331,2 miliardy korun.

Za poklesem jsou podle úřadu nižší splátky střednědobých a dlouhodobých státních dluhopisů vydaných v korunách. "Splátky státního dluhu denominované v domácí měně v roce 2022 tak budou na nejnižší úrovni za posledních deset let," uvádí materiál.

Pokračovat