bankrot

V Česku bylo letos vyhlášeno 416 bankrotů firem, o 21 méně než před rokem

V Česku bylo letos za sedm měsíců vyhlášeno 416 bankrotů společností, což bylo o 21 méně než před rokem. Počet bankrotů podnikatelů ve stejném období klesl meziročně o 585 na 3201. Vyplývá to ze studie společnosti CRIF - Czech Credit Bureau.

"Od ledna do července tohoto roku zbankrotovalo 416 firem. To je méně než za stejné období loňského roku, ale více než v roce 2020, kdy od ledna do července vyhlásilo bankrot jen 391 společností. Nízký počet bankrotů společností poukazuje na skutečnost, že firmy jsou zatím schopné se vyrovnat se ztíženými podmínkami podnikání. Odhadovat vývoj ve druhém pololetí je však obtížné," uvedla analytička CRIF Věra Kameníčková. Také u živnostníků lze podle ní pozorovat klesající tendenci počtu bankrotů.

Osobní bankrotů bylo vyhlášeno 8348, což bylo o 11 procent méně než před rokem. Zároveň bylo podáno 8457 návrhů na osobní bankrot, o deset procent méně než ve stejném období loni. Vyplývá to ze statistik společnosti CRIF - Czech Credit Bureau.

"Celá Česká republika dosahuje průměru 13,5 osobního bankrotu na 10 tisíc obyvatel. Počet osobních bankrotů se meziročně snížil o devět procent," uvedla analytička CRIF Věra Kameníčková.

Zdroj: ČTK

Počet bankrotů obchodních společností v lednu stagnoval, u podnikatelů mírně vzrostl

V Česku bylo v lednu vyhlášeno 54 bankrotů obchodních společností, což bylo stejně jako v prosinci. Rovněž bylo vyhlášeno 481 bankrotů podnikatelů, o 43 více než v předchozím měsíci. Vyplývá to ze studie společnosti CRIF - Czech Credit Bureau. Počet podaných návrhů i vyhlášených firemních bankrotů přitom v lednu bývá zpravidla vyšší než v prosinci.

Počet návrhů na bankrot společností klesl o 15 na 71, u fyzických osob podnikatelů se snížil o 70 na 427 návrhů. Počet firemních insolvenčních návrhů tak byl nejnižší od ledna 2021. Mezi podnikateli byl nižší počet insolvenčních návrhů podán naposledy v květnu 2019.

V lednu bylo také v Česku vyhlášeno 1170 osobních bankrotů, což je o 144 více než v prosinci. Zároveň bylo podáno 1041 návrhů na osobní bankrot, o 127 méně než v předchozím měsíci. Jde zároveň o druhý nejnižší počet od června 2019, kdy vstoupila v účinnost současná úprava insolvenčního zákona. 

Zdroj: ČTK

V září mírně klesl počet bankrotů firem i podnikatelů

V září bylo v Česku vyhlášeno 52 bankrotů obchodních společností, o sedm méně než v srpnu. Rovněž bylo vyhlášeno 513 bankrotů podnikatelů, také o sedm méně než před měsícem. Vyplývá to ze studie společnosti CRIF - Czech Credit Bureau.

Insolvenčních návrhů pak bylo podáno u obchodních společností 92, meziměsíčně o 12 více. U podnikatelů jich bylo 504, proti srpnu o sedm méně. Počet firemních bankrotů se v letošním třetím čtvrtletí meziročně zvýšil o tři procenta, počet bankrotů podnikatelů se snížil o 18 procent. Insolvenčních návrhů u firem bylo v uplynulých třech měsících podáno o 29 procent více než ve stejném období loni, u podnikatelů se jejich počet meziročně snížil o 18 procent.

Minulý měsíc klesl i počet osobních bankrotů, kterých bylo v ČR vyhlášeno 1271. Jde o 13 méně než v srpnu. Zároveň bylo podáno 1298 návrhů na osobní bankrot, o 45 více než v předchozím měsíci, uvedla CRIF.

Zdroj: ČTK

V srpnu stoupl počet osobních bankrotů i návrhů na ně, ukázala statistika

V srpnu bylo v ČR vyhlášeno 1284 osobních bankrotů, což bylo o 239 více než v červenci. Zároveň bylo podáno 1253 návrhů na osobní bankrot, o 146 více než v předchozím měsíci. Vyplývá to ze statistik společnosti CRIF - Czech Credit Bureau.

I když se počet osobních bankrotů i návrhů na ně meziměsíčně zvýšil, stále byl v kontextu celého letošního roku spíše nízký, uvedla analytička CRIF Věra Kameníčková. "Počet osobních bankrotů byl podobný jako loni a zároveň výrazně nižší než před pandemií. Podstatnější nárůst pak může nastat v případě uzákonění novely insolvenčního zákona, která má zkrátit dobu oddlužení pro všechny fyzické osoby z pěti let na tři roky roky," dodala.

Zdroj: ČTK

V červenci zbankrotovalo nejméně podnikatelů od předloňského února

V červenci bylo v Česku vyhlášeno 51 bankrotů obchodních společností, o 29 méně než v červnu a nejméně od počátku roku. Rovněž bylo vyhlášeno 425 bankrotů podnikatelů, o 161 méně než před rokem a nejméně od února 2019. Vyplývá to ze studie společnosti CRIF - Czech Credit Bureau.

"Nízký počet bankrotů bude spíše jednorázovou záležitostí, ve které svoji roli částečně sehrály i červencové svátky. Nicméně především u podnikatelů dlouhodobě sledujeme pokles počtu insolvenčních návrhů i vyhlášených bankrotů, který může mít řadu příčin. Jednou z nich může být i značný počet přerušených živností," uvedla analytička CRIF Věra Kameníčková.

Bylo podáno 92 návrhů na bankrot obchodních společností, o deset více než v červnu. Šlo o druhý nejvyšší počet v tomto roce. Návrhů na bankrot podnikatelů bylo 487. To bylo o 56 méně než v předchozím měsíci.

Zdroj: ČTK

V prvním pololetí bylo v Česku vyhlášeno 8389 osobních bankrotů, o 12 procent méně než loni

V prvním pololetí letošního roku bylo v Česku vyhlášeno 8389 osobních bankrotů, což bylo 12 procent meziročně méně. Zároveň bylo podáno 8314 návrhů na osobní bankrot, meziročně o 11 procent méně. Vyplývá to ze statistik společnosti CRIF - Czech Credit Bureau, které má ČTK k dispozici.

"Počet návrhů na osobní bankrot i počet samotných osobních bankrotů se skokově snížil na jaře minulého roku po začátku koronavirové epidemie v Česku. Od té doby se konstantně pohybuje zhruba na 75 procentech toho, co bylo běžné před začátkem epidemie," uvedla analytička CRIF Věra Kameníčková.

V červnu bylo vyhlášeno 1496 osobních bankrotů, o čtyři méně méně než v květnu. Počet návrhů na osobní bankrot se naopak meziměsíčně zvýšil o 74 na 1459. Nejvíce osobních bankrotů bylo v červnu vyhlášeno v Moravskoslezském kraji (274), v Ústeckém kraji (180) a ve Středočeském kraji (158). Nejméně jich bylo ve Zlínském kraji (44) a na Vysočině (49).

Zdroj: ČTK

Počet bankrotů firem v prvním pololetí stoupl o 49 na 386, je to nejvíce od roku 2017

V prvním pololetí bylo v Česku vyhlášeno 386 bankrotů obchodních společností, o 49 více než ve stejném období loni. Počet byl nejvyšší od první poloviny 2017, tedy od začátku účinnosti novely insolvenčního zákona, která zpřísnila podmínky pro podávání věřitelských insolvenčních návrhů. Rovněž bylo vyhlášeno 3338 bankrotů podnikatelů, o 634 méně než před rokem. Vyplývá to ze studie společnosti CRIF - Czech Credit Bureau, kterou firma poskytla ČTK.

Zároveň bylo podáno 501 návrhů na bankrot obchodních společností, meziročně o 64 více, a 3263 návrhů na bankrot podnikatelů. To bylo proti prvnímu pololetí 2020 o 696 méně.

"Vysoký počet firemních bankrotů v letošním prvním pololetí je způsobený kombinací velmi vysokého počtu insolvenčních návrhů v posledním čtvrtletí loňského roku, kdy jejich počet v žádném z měsíců neklesl pod stovku, a stabilně vysokého počtu insolvenčních návrhů po většinu letošního roku," uvedla analytička CRIF Věra Kameníčková.

Zdroj: ČTK

Řetězec Debenhams může zachránit před krachem britský milionář

Britský maloobchodní řetězec Debenhams se možná podaří na poslední chvíli zachránit před bankrotem. Zájem o převzetí tohoto provozovatele obchodních domů má totiž společnost Frasers Group britského podnikatele a miliardáře Mika Ashleyho, který by si tak upevnil postavení v maloobchodě na hlavních třídách britských měst. V pondělí o tom informovala agentura Reuters. Debenhams  doplatil na koronavirovou krizi.

Společnost Frasers, dřívější Sports Direct, by tak mohla zachránit mnoho pracovních míst. Správcové Debenhams minulý týden oznámili, že firma kvůli dopadům koronavirové krize do března skončí a po 242 letech zavře obchody. V ohrožení je tak zhruba 12 000 pracovních míst.

Zdroj: ČTK , Ekonomika

V říjnu zbankrotovalo oproti předchozímu měsíci méně obchodních společností i podnikatelů

V Česku bylo v říjnu vyhlášeno 1303 osobních bankrotů, o 191 méně než v září. Zároveň bylo podáno 1511 návrhů na osobní bankrot, o 45 více než v předchozím měsíci. Vyplývá to ze statistik společnosti CRIF - Czech Credit Bureau.

"Počet návrhů na osobní bankrot i počet osobních bankrotů se v posledních měsících pohybuje stabilně okolo hranice 1400 měsíčně, což je výrazně méně než před jarním uzavřením ekonomiky. Jedním z důvodů může být fakt, že někteří dlužníci kvůli ztrátě zaměstnání na oddlužení nedosáhnou, ztížený je i přístup dlužníků k organizacím, které jsou oprávněny připravit návrh na osobní bankrot," uvedla analytička CRIF Věra Kameníčková. V dalších měsících se však bude podle ní počet návrhů na osobní bankrot pravděpodobně zvyšovat.

Zdroj: ČTK

Loni po šesti letech přibylo bankrotů firem a podnikatelů. Přispěla k tomu i oddlužovací novela

Počet bankrotů firem a podnikatelů v roce 2019 po šesti letech poprvé vzrostl. V Česku bylo vyhlášeno 680 bankrotů obchodních společností, což bylo o 22 více než předloni. Rovněž bylo vyhlášeno 7 940 bankrotů podnikatelů, o 2 440 více než v roce 2018. Vyplývá to ze studie společnosti CRIF - Czech Credit Bureau. Počet návrhů na firemní bankrot loni vzrostl meziročně o 15 na 1088 a počet návrhů na bankrot podnikatelů se zvýšil o 2822 na 8746.

"Počet bankrotů firem zůstal v roce 2019 velmi nízký. I když se jejich počet mírně zvýšil, stále byl výrazně nižší než v letech 2008 až 2017. Počet bankrotů fyzických osob ovlivnila především novela insolvenčního zákona, která je účinná od června 2019. Po jejím zavedení vzrostl měsíční počet oddlužení podnikatelů přibližně na dvojnásobek, proto se jejich meziroční nárůst blíží k 50 procentům," uvedla analytička CRIF Věra Kameníčková.

Zdroj: ČTK
Pokračovat