republikáni

Lídr republikánských senátorů bude hlasovat pro osvobození Trumpa

Šéf republikánů v americkém Senátu Mitch McConnell se při hlasování o tom, zda je bývalý prezident Donald Trump vinen podněcováním ke vzpouře, vysloví pro jeho osvobození. Podle zdrojů, na které se odvolává více médií, to McConnell řekl svým kolegům. S

obotní jednání Senátu se nejspíše protáhne, protože jeho členové odhlasovali, že bude možné předvolat svědky. Bývalý republikánský prezident je v dějinách Spojených států první, který čelí takzvanému impeachmentu podruhé.

Tentokrát čelí Trump ústavní žalobě kvůli událostem z letošního 6. ledna, kdy dav jeho stoupenců vtrhl do Kongresu, kde zákonodárci zrovna potvrzovali volební vítězství jeho demokratického nástupce Joea Bidena.

Podle listu The New York Times (NYT) McConnell rozeslal kolegům e-mail, v němž napsal, že to bylo "těsné", ale že se rozhodl pro osvobození Trumpa. Uvedl, že podle ústavy Senát nemá pravomoc v procesu rozhodovat. Ostatní republikáni jeho názory bedlivě sledují a mají na ně silný vliv. McConnell dvakrát hlasoval proti tomu, aby se proces s Trumpem konal, ale zároveň připustil, že Trump provokoval dav, který 6. ledna vtrhl do sídla Kongresu a že tito lidé "byli krmeni lží".

Zdroj: ČTK

Republikánské schránky na hlasy jsou nelegální, uvádí Kalifornie

V některých částech amerického státu Kalifornie se v posledních dnech začaly objevovat tmavě šedé kovové schránky označené jako úložiště pro korespondenční hlasovací lístky. Nerozmístily je však volební orgány, ale místní organizace Republikánské strany, informují americké zpravodajské weby. Vedení Kalifornie republikány vyzvalo k jejich stažení a hovoří o porušení zákona.

Na schránky upozornil v neděli lokální list The Orange County Register (OCR). Podle jeho informací se objevily nejen v Orange County, ale také v okresech Los Angeles County a Fresno County. Deník The New York Times (NYT) uvádí, že "průměrný volič" by je mohl považovat za schránky zřízené příslušným úřadem, neboť na nich byly nápisy "oficiální schránka na hlasovací lístky" nebo "sběr hlasovacích lístků".

Zdroj: ČTK
Pokračovat