Rusy rozhořčil postoj Prahy 6 k poškození Koněvovy sochy. Žádají diplomacii o nápravu

Iva Studená ČTK Iva Studená, ČTK
Aktualizováno 23. 8. 2019 19:08
Ruské velvyslanectví se ohradilo proti prohlášení, kterým Praha 6 reagovala na poškození pomníku maršála Ivana Stěpanoviče Koněva v Bubenči. Někdo jej polil barvou a popsal nápisy. Radnice uvedla, že sochu čistit nebude. Podle velvyslanectví to přitom bylo vedení městské části, kdo vandalismus podnítil, a to podle nich tím, že k pomníku v minulosti umístilo desku popisující maršálovu úlohu mezi lety 1945 a 1968. Rusové se obrátili na ministerstvo zahraničí s žádostí, aby věc byla řádně vyšetřena a viníci potrestáni. To však odpovědělo, že do činnosti samosprávy nemůže zasahovat. Ruské ministerstvo zahraničí si také předvolalo chargé d'affaires českého velvyslanectví v Moskvě.
Socha maršála Koněva v Praze 6 je znovu pomalovaná (22. 8. 2019).
Socha maršála Koněva v Praze 6 je znovu pomalovaná (22. 8. 2019). | Foto: MČ Praha 6

"Jsme rozhořčeni prohlášením vedení městské části Praha 6 o tom, že městské úřady nehodlají uvést pomník do náležitého stavu, přičemž to fakticky podmínily přemístěním pomníku na území velvyslanectví Ruské federace. Považujeme za nepřijatelné schovávat se přitom za názory Pražanů s odvoláním na zbabělé činy jednotlivých vandalů, kteří v noci útočí na mlčenlivý pomník," napsala na Facebook ruská ambasáda.

Reagovala tak na prohlášení vedení městské části, které ve čtvrtek uvedlo, že nehodlá památník uvést do původního stavu, protože místní obyvatelé o sochu stejně nestojí. Zároveň se podle něj podobné incidenty odehrávají několikrát do roka, a to Prahu 6 stojí nemalé finanční prostředky. S ambasádou již v minulosti jednalo o přesunutí sochy na nedalekou zahradu velvyslanectví, ale bez úspěchu. Teď chce jednání obnovit.

Činy maršála Koněva

  • Od roku 1944 velel maršáI Ivan Stěpanovič Koněv 1. ukrajinskému frontu. Jeho jednotky byly nasazeny k závěrečnému útoku na Berlín a osvobodily severní, střední a východní Čechy. 9. května 1945 vstoupily do Prahy.
  • V roce 1956 velel potlačení maďarského povstání sovětskou armádou.
  • O pět let později se v roce 1961 podílel jako velitel skupiny sovětských vojsk v Berlíně na výstavbě Berlínské zdi.
  • V roce 1968 podle některých historiků osobně zaštítil zpravodajský průzkum před vpádem vojsk Varšavské smlouvy do Československa.

Ruská strana na sociálních sítích také obvinila vedení pražského magistrátu ze zkreslování dějin a ze snižování role Rudé armády při osvobozování Československa. Podle ní jsou útoky na pomníky znesvěcením památky obětí holocaustu, jelikož Koněvovo vojsko osvobodilo koncentrační tábory Osvětim a Terezín. 

Také připomněla, že maršála v Praze donedávna připomínala také pamětní deska na Staroměstské radnici, která oceňovala podíl Rudé armády v čele s Koněvem na osvobození Prahy od nacistů. Kvůli opravě ji v roce 2017 sundali a po rekonstrukci se na místo už nevrátila, jak informovalo Aktuálně.cz

Také ruské ministerstvo zahraničí si v pátek  vyjádřilo důrazný protest proti "zhanobení" pomníku maršála Koněva v Praze. O diplomatickém protestu informovala agentura TASS. Ruská diplomacie v demarši vyzvala Prahu, aby "učinila konec podobným provokacím a aby incident vyšetřila a vandaly potrestala". Zároveň podle agentury ministerstvo vyzvalo, aby byl památník uveden do "patřičného stavu" a v budoucnu byla zajištěna jeho bezpečnost.

Ruské ministerstvo si podle agentury TASS postěžovalo na "systematický charakter takovýchto protiprávních činů". "Takovéto jednání vandalů a shovívavost místních úřadů vůči nim považujeme za snahu zkreslit a přepsat dějiny a snížit význam velkého vítězství" ve druhé světové válce.

Ministerstvo rovněž zdůraznilo, že Českou republiku s maršálem Koněvem spojuje pouze "vítězný květen 1945, kdy jednotky 1. ukrajinského frontu pod jeho velením osvobodily Prahu". S událostmi v roce 1968 maršál podle Moskvy nemá nic společného.

Socha nepodléhá ochraně

Ruské velvyslanectví doufalo, že najde oporu u českého ministerstva zahraničí, které zajistí nápravu. "Očekáváme, že česká strana provede důkladné vyšetření a potrestá viníky. Vycházíme z toho, že budou přijata nezbytná opatření k zabránění opakování podobných incidentů v budoucnosti (předchozí akty vandalismu vůči pomníkům osvoboditelů Prahy zůstaly beztrestné)," uvedlo v oficiální diplomatické nótě. 

Ministerstvo sice vandalství odsoudilo, ale vzkázalo, že v tomto případě nemůže více udělat. "Litujeme a odsuzujeme vandalství na soše maršála Koněva v Praze 6. Zdůrazňujeme, že si hluboce vážíme obětí vojáků Rudé armády všech národností, kteří se podíleli na osvobozování části Československa v letech 1944 a 1945," sdělila Aktuálně.cz ředitelka tiskového odboru ministerstva Zuzana Štíchová.

Socha však není válečným hrobem dle Dohody mezi vládami ČR a Ruské federace o vzájemném udržování válečných hrobů a ani nepodléhá žádné ochraně mezinárodního práva. Jak s ní naloží městská část, je tak pouze v její  kompetenci, vysvětlila mluvčí.

"Podle české ústavy může stát zasahovat do činnosti územních samospráv jen, vyžaduje-li to ochrana zákona. Ministerstvu zahraničních věcí proto nepřísluší komentovat rozhodnutí ani stanoviska Městské části Praha 6," odůvodnila Štíchová.

Policie událost nyní prověřuje pro podezření ze spáchání trestného činu poškození cizí věci. 

 

Právě se děje

Další zprávy