socha

Na podstavec sochy rudoarmějce v Přerově někdo namaloval písmeno Z

Policie pátrá po neznámém pachateli, který na podstavec sochy rudoarmějce v Přerově nastříkal červenou barvou písmeno Z a kolem něj namaloval čtverec. Písmeno Z je symbolem ruské invaze na Ukrajinu. "Škoda zatím nebyla vyčíslena, ale na základě zjištěných skutečností jsme zahájili úkony trestního řízení pro přečin poškození cizí věci," řekla ve čtvrtek policejní mluvčí Miluše Zajícová. Radnice podala trestní oznámení. Primátor Petr Vrána (ANO) pomalování podstavce sochy nazvané Rudoarmějec - osvoboditel označil za barbarský čin.

"Dnes jsme podali trestní oznámení na neznámého pachatele. Zároveň upřesňujeme, kolik bude stát vyčištění. Odhadujeme to na 10 tisíc až 15 tisíc korun," uvedl náměstek primátora Miloslav Dohnal (ODS). Primátor Vrána pomalování sochy odsoudil. "Pomník symbolizuje konec války, konec krveprolití a nacistických zvěrstev. Socha nám připomíná oběť sovětských vojáků, kteří položili život za naši svobodu a za budoucnost Přerova. Barbarský čin provedený na uměleckém díle navíc vnímají žáci, před jejichž základní školou socha stojí. Pro mládež to není správný příklad, jak má člověk protestovat proti tomu, co se mu nelíbí," uvedl Vrána..

 

Zdroj: ČTK

Soud odmítl stížnost muže, který se domáhal vrácení sochy Koněva na místo

Ústavní soud odmítl stížnost muže, který nesouhlasil s odstraněním sochy sovětského maršála Ivana Koněva z náměstí Interbrigády v Praze a domáhal se vrácení pomníku na původní místo. Městský soud v Praze považoval jeho žalobu za nepřípustnou, neuspěl ani u Nejvyššího správního soudu. Ústavní soudci stížnost označili za zjevně neopodstatněnou.

Muž požadoval "ničím obstrukčně nerušený přístup" k památníku. Soud ale nezjistil žádný zásah do jeho základních práv. "Žádné takové ústavně zaručené základní právo neexistuje a stěžovatel je ve skutečnosti ani netvrdí, když jen poukazuje na bilaterální mezinárodní smlouvu, respektive na zákon o válečných hrobech a pietních místech, přičemž však z těchto právních předpisů žádná konkrétní práva stěžovatele bezprostředně neplynou," stojí v usnesení.

Žaloba směřovala proti údajnému nezákonnému zásahu Úřadu městské části Praha 6. Podle městského soudu však úřad nepostupoval vrchnostensky, nýbrž v rámci soukromoprávní správy svěřeného majetku, žaloba tak byla nepřípustná. Vlastníkem sochy je hlavní město Praha. Městská část ji má ve svěřenou do správy.

Zdroj: ČTK

Odeslání sochy Koněva do Ruska by mohlo způsobit potíže, řekl Putinův poradce

Bývalý ruský ministr kultury Vladimir Medinskij, který nyní působí jako poradce prezidenta Vladimira Putina, varoval před možností, že by odstraněná pražská socha sovětského maršála Ivana Koněva byla předána Rusku. Takový krok by totiž podle něj mohl inspirovat další východoevropské státy k vývozu sovětských pomníků do Ruska.

O tom, že Česko je připraveno jednat o přesunu Koněvovy sochy do Ruska, se na konci dubna zmiňoval český ministr zahraničí Tomáš Petříček v rozhovoru s Hospodářskými novinami. Mluvil tehdy o dopisu ruské strany, která o takovou možnost požádala, s tím, že Praha je podobná jednání připravena vést.

"Spravedlivé by bylo vrátit maršála Koněva jako hrdinu osvobození Prahy na (původní) místo. Tehdy se projeví spravedlnost," řekl Medinskij novinářům v Petrohradu. 

Sněmovna reprezentantů schválila odstranění konfederačních soch, zmizí generál Lee i prezident Davis

Americká Sněmovna reprezentantů ve středu odhlasovala odstranění soch představitelů a vojáků Konfederace, která v americké občanské válce (1861-1865) bojovala mimo jiné za zachování otroctví, ze svého sídla Kapitolu. Informovala o tom agentura Reuters.

Odstraněna by měla být například socha Rogera Taneyho, pod jehož předsednictvím americký nejvyšší soud v roce 1857 přijal většinové stanovisko, které odepřelo právní způsobilost černochům, potomkům otroků, nebo socha velitele konfederačních vojsk generála Roberta E. Leeho a prezidenta Konfederace Jeffersona Davise.

O pomnících představitelů Konfederace se v USA diskutuje pravidelně. Zatímco někteří lidé je vnímají jako historické monumenty a součást jižanské kultury, jiní je považují za symboly rasismu a útlaku černochů. V poslední době se tato debata znovu rozhořela v souvislosti se smrtí černocha George Floyda při zatýkání bělošským policistou.

Zdroj: ČTK
Pokračovat