Vondráček lobboval za návrat Koněvovy desky. Hájil pozici ruské ambasády, říká Hřib

Jan Horák Jan Horák
13. 8. 2019 6:18
Více než 70 let visela na Staroměstské radnici deska připomínající podíl Rudé armády v čele s maršálem Ivanem Koněvem na osvobození Prahy od nacistů. Kvůli opravě budovy ji ale v roce 2017 sundali. Přestože už má radnice po rekonstrukci, plaketa se na místo nevrátila. Za její opětovné vyvěšení přitom lobboval i předseda Poslanecké sněmovny Radek Vondráček (ANO), který kvůli tomu požádal o schůzku pražského primátora Zdeňka Hřiba (piráti). Deska se na radnici neobjeví ani po Vondráčkově intervenci, skončí v muzeu.
Předseda Poslanecké sněmovny Radek Vondráček.
Předseda Poslanecké sněmovny Radek Vondráček. | Foto: Jakub Plíhal

"Dne 9. května 1945 osvobodila vojska I. ukrajinské fronty slavné Rudé armády, jimž velel hrdina Sovětského svazu maršál Ivan Štěpanovič Koněv, bleskovým úderem těžce bojující Prahu, která mu z vděčnosti udělila čestné občanství," zní český nápis na takzvané desce Osvobození, jež na radnici visela od května 1946. Její součástí je i ruský překlad, který však plně neodpovídá české verzi.

Letos 16. července se na žádost předsedy Poslanecké sněmovny Radka Vondráčka (ANO) odehrála na půdě sněmovny schůzka s pražským primátorem Zdeňkem Hřibem (piráti). S prvním mužem Prahy chtěl osud Koněvovy desky probrat. Primátor rozhodl, že plaketa se kvůli své historické nepřesnosti na místo nevrátí. Předseda sněmovny ho vyzval, zda by její opětovné umístění na Staroměstskou radnici nezvážil.

"Pan předseda zdvořile upozornil na to, že je to pro Ruskou federaci citlivá záležitost, a abychom se na to zkusili podívat jejich očima," sdělil Aktuálně.cz primátor Hřib.

Návrat desky už letos počátkem roku iniciovala ruská ambasáda, primátor se kvůli tomu sešel s jejím velvyslancem Alexandrem Zmejevskijem. Předseda Vondráček se pak k žádosti ambasády v červenci přidal. "Pan předseda apeloval na to, abychom vyšli ruské ambasádě vstříc," zmínil primátor.

Jeden z argumentů ruského velvyslance byl, že deska podléhá legislativě o válečných hrobech. A tento zákon zapovídá manipulaci s hroby, jinými slovy deska by měla na budově radnice zůstat. "Argumenty pana předsedy se shodovaly s argumenty ambasadora Ruské federace," zmínil primátor. Interpretaci velvyslance i předsedy Vondráčka ale odmítl s tím, že podle odborného vyjádření z ministerstva obrany se na desku zmíněný zákon nevztahuje.

Vondráčka oslovil ruský velvyslanec

"Zajímaly mne důvody, proč by neměla pamětní deska vztahující se k osvobození Prahy na radnici být," řekl Aktuálně.cz šéf sněmovny Vondráček ke schůzce s primátorem. "Soubor pamětních desek podtrhuje význam Staroměstské radnice jako dějiště zlomových dějinných událostí," dodal třetí nejvyšší ústavní činitel, který byl loni na podzim v Rusku na oficiální návštěvě. Současně přiznal, že na téma desky se na něj ruský velvyslanec obrátil.

Předseda sněmovny vysvětluje svou pozici ve sporu o plaketu tím, že má na srdci vzájemné česko-ruské vztahy. V pohledu na konec 2. světové války se podle jeho soudu obě země dosud shodovaly. "Při respektu k suverenitě rozhodování hlavního města Prahy mi jde o to, aby beztak komplikované vztahy k Ruské federaci nebyly zatěžovány další dílčí otázkou, která má pro obě strany symbolický význam," dodal.

Takzvaná deska Osvobození se objevila na zdi Staroměstské radnice při prvním výročí vstupu Rudé armády do Prahy.
Takzvaná deska Osvobození se objevila na zdi Staroměstské radnice při prvním výročí vstupu Rudé armády do Prahy. | Foto: Pražské pamětní desky

Podle něj by vstřícnost Prahy v případě Koněvovy desky usnadnila pozici české strany při vyjednávání o péči československých válečných hrobů a památníků legionářů v Rusku, jejichž správě se tamní administrativa nevěnuje, a naopak blokuje jejich opravy. Předseda sněmovny v této souvislosti upozorňuje, že bez souhry vlády a místních orgánů se ničeho nedosáhne. Stejně prý mluvil i loni v Rusku.

Nicméně primátor Hřib ze své pozice neuhne, deska se na budovu Staroměstské radnice nevrátí. Momentálně ji má v péči akademický sochař Pavel Filip, který plaketu restauruje, a během srpna má zamířit do Muzea hlavního města Prahy. "Deska se uloží v našem depozitáři a je možné její využití pro naše expozice," sdělila Aktuálně.cz náměstkyně pro historické sbírky muzea Pavla Státníková.

Deska je historicky nepřesná

"Co se týče důvodu, proč se deska nevrátí na Staroměstskou radnici, spočívají v tom, že je historicky nepřesná. V českém textu je zanedbávána role Pražského povstání," vysvětluje primátor. Rudá armáda dorazila do Prahy nad ránem 9. května 1945. Pražské povstání přitom vypuklo už 5. května, zemřelo při něm na tři tisíce lidí. Polovina z nich padla se zbraní v ruce na barikádách.

Radek Vondráček a Rusko

Předseda Poslanecké sněmovny Radek Vondráček platí ze politika, který se k Ruské federaci nevyjadřuje příliš kriticky. Naopak mluví o potřebě dobrých vzájemných vztahů. Loni v říjnu byl na oficiální návštěvě Ruska. Kritiku sklidil kvůli tomu, že se setkal i s předsedy obou tamějších parlamentních komor Vjačeslavem Volodinem a Valentinou Matvijenkovou, kteří jsou na sankčním seznamu EU a USA kvůli ruské anexi Krymu.
Vondráček nálepku proruského politika odmítá. Ačkoliv podle svých slov za sankcemi vůči Rusku stojí, Západ by se nad nimi měl prý zamyslet. "V EU bychom měli diskutovat o jejich dílčích důsledcích, zda si v té či oné položce neškodíme sami a zda naopak nepomáháme rozvoji ruského průmyslu," řekl loni iDNES.cz.

Podporou povstalcům byla na centrální sovětské moci nezávislá Ruská osvobozenecká armáda, jíž velel Andrej Vlasov. Jednotky bojující v Praze řídil generál Sergej Buňačenko. Takzvaní vlasovci dorazili do Prahy už 6. května. Když do Prahy později vstoupila Rudá armáda, hlavní město mělo nejtěžší boje za sebou. Ze zhruba devadesáti procent metropole už byli nacisté stažení. Odpovídají tomu i ztráty Rudé armády, padlo z ní zhruba 40 mužů.

Ruský překlad na takzvané desce Osvobození povstání výslovně zmiňuje. Primátor Hřib má však za to, že plaketa najde lepší uplatnění v muzeu, kde by ji mohla doprovodit vysvětlující tabulka. Není vyloučené, že se deska příští rok stane součástí expozice při příležitosti 75. výročí Pražského povstání. "Snahu pražské radnice vysvětlovat historii tak, jak opravdu byla, vítám. Na druhou stranu nejsem přítelem kácení pomníků," řekl k tomu Aktuálně.cz popularizátor historie a ředitel nakladatelství Academia Jiří Padevět.

V případě maršála Koněva se nejedná o první kontroverzi zatěžující česko-ruské vztahy. Městský úřad Prahy 6 přidal loni vysvětlující tabulky k jeho soše, která stojí na náměstí Interbrigády. Desky připomněly, že velel krvavému potlačení maďarského povstání proti sovětské moci roku 1956 nebo že se podílel na přípravě okupace Československa vojsky Varšavské smlouvy v srpnu 1968, ruská ambasáda krok radnice kritizovala

 

Právě se děje

před 4 minutami

Česko v pololetí získalo od Evropské unie o 38,7 miliardy korun více, než zaplatilo

Česká republika v letošním prvním pololetí získala z rozpočtu Evropské unie o 38,7 miliardy korun více, než do něj odvedla. V tiskové zprávě o tom informovalo ministerstvo financí. Loni v pololetí takzvaná čistá pozice ČR činila 50,1 miliardy korun.

Od vstupu do EU v květnu 2004 do konce června zaplatilo Česko do rozpočtu EU 709,8 miliardy korun a získalo z něj 1,64 bilionu korun. Česko dosud získalo z EU o 934,2 miliardy korun více, než do něj odvedlo. "Předpokládám, že celkovou čistou pozici ve výši jednoho bilionu korun bychom měli dosáhnout nejpozději v první polovině roku 2022," uvedla ministryně financí Alena Schillerová (za ANO).

Zdroj: ČTK
před 6 minutami

Zisk AstraZeneky klesl i přes růst tržeb, k němuž přispěla vakcína proti covidu

Čistý zisk britsko-švédské farmaceutické společnosti AstraZeneca ve druhém čtvrtletí meziročně klesl o čtvrtinu na 550 milionů dolarů (zhruba 12 miliard koreun), a to navzdory prudkému růstu tržeb, ke kterému výrazně přispěla vakcína proti covidu-19. Firma to uvedla ve své výsledkové zprávě. Celkové tržby se meziročně zvýšily o 31 procent na 8,22 miliardy dolarů.

Tržby z prodeje vakcíny proti covidu dosáhly 894 milionů dolarů, takže se více než ztrojnásobily z 275 milionů v prvním čtvrtletím. AstraZeneca podle listu The Wall Street Journal ve druhém čtvrtletí na vakcíně dál prodělávala, ztráta se ale snížila zhruba na 13 milionů dolarů ze 40 milionů v prvním kvartálu.

Vakcína firmy AstraZeneca je levnější a používá se snadněji než některé konkurenční přípravky. Potýká se ale i s problémy, například s potížemi při výrobě či s obavami z vedlejších účinků, kvůli kterým některé země její používání omezily či rovnou zakázaly. Obzvlášť kritické vůči této vakcíně jsou Spojené státy, poznamenala agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
před 10 minutami

Selhání české justice, vzkázal Štrasburk. Doživotní trest pro Tempela musí přezkoumat soud

Robert Tempel, který si odpykává doživotní trest za dvojnásobnou vraždu spáchanou v roce 2001 na Sokolovsku, dosáhl nového projednání svého případu. Ústavní soud (ÚS) po zásahu Evropského soudu pro lidská práva ve Štrasburku revidoval svá starší odmítavá rozhodnutí. Kauzou se musí znovu zabývat odvolací Vrchní soud v Praze.

Tempel vinu popíral. Krajský soud v Plzni jej čtyřikrát osvobodil, pražský vrchní soud ale zprošťující verdikt pokaždé zrušil. Tempel byl pravomocně odsouzen až poté, co vrchní soud přeložil proces z Plzně ke Krajskému soudu v Praze. Na ÚS se Tempel obracel kvůli přeložení kauzy z Plzně do Prahy a znovu po definitivním uložení doživotního trestu, avšak neuspěl. Obě stížnosti tehdy soud odmítl, nyní musel rozhodovat znovu.

Důvodem pro nové kroky v Tempelově kauze bylo stanovisko štrasburského soudu, který se za odsouzeného muže postavil loni v červnu. Českou republiku zkritizoval za "významné selhání justice" při projednávání mužova případu. Pochybení spočívalo v délce řízení, ale také v přesunu věci z Plzně do Prahy. Ústavní soud vrátil kauzu právě do fáze odvolacího řízení před přeložením z Plzně do Prahy, justice by měla znovu rozhodnout také o případné vazbě Tempela.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 48 minutami

Na Aljašce udeřilo zemětřesení, úřady varovaly před tsunami

Na Aljašce udeřilo silné zemětřesení - podle americké geologické služby (USGS) dosáhlo síly až 8,2 stupně. Úřady ve čtvrtek kvůli otřesům vydaly varování před tsunami v oblasti, později ho zrušily. Na některých místech Aljašky lidé zaznamenali malé vlny, které měřily zhruba 0,3 metru nad úrovní přílivu, informovala agentura Reuters, podle níž nejsou zatím hlášeny oběti ani škody.

"Je to v tomhle případě opravdu štěstí, protože 8,2 (stupně) je dostatečně silné pro vznik velké vlny, obzvláště v této oblasti," konstatoval později Dave Snider z amerického národního střediska pro varování před cunami (NTWC). Několik pobřežních komunit bylo nicméně evakuováno

Zdroj: ČTK
Další zprávy