Socha Koněva je opět politá barvou. Čistit už ji nebudeme, odvezte ji, říká radnice

mka mka
Aktualizováno 22. 8. 2019 14:13
Sochu sovětského maršála Ivana Stěpanoviče Koněva v Praze 6 někdo polil rudou barvou a podstavec popsal nápisy. Na čin upozornilo několik lidí na sociálních sítích. Policie událost prověřuje pro podezření ze spáchání trestného činu poškození cizí věci. Radnice vzkázala, že bude znovu jednat o odstranění sochy a ta zůstane pomalovaná, dokud nezačne ruská strana jednat.
Socha maršála Koněva v Praze 6 je znovu pomalovaná (22. 8. 2019).
Socha maršála Koněva v Praze 6 je znovu pomalovaná (22. 8. 2019). | Foto: MČ Praha 6

Na podstavec někdo bílou barvou napsal "Ne krvavému maršálovi, nezapomeneme" a letopočty '45, '56, '61 a '68. Připomněl tím roky, v nichž hrál sovětský maršál důležitou roli - konkrétně osvobození Československa v roce 1945, řízení násilného potlačení maďarského povstání v roce 1956, stavbu Berlínské zdi v roce 1961 a okupaci Československa v roce 1968.

Policisté už čin vyšetřují. "Po deváté hodině nám bylo oznámeno, že tu sochu někdo poškodil barvou, takže na místo vyrazili kolegové, kteří to ohledali. Budeme pátrat po zatím neznámém pachateli," řekl mluvčí pražské policie Jan Daněk.

Lidé tu Koněva nechtějí, říká radnice

"Byť jde samozřejmě o vandalství, mám pro lidi, kterým socha vadí, jisté pochopení, neboť to, co se děje jen o pár kilometrů dál, na Hradě, logicky vyvolává i tyto rozporuplné reakce," uvedl starosta Prahy 6 Ondřej Kolář (TOP 09). 

"Možná, než začneme pátrat po tom, kdo použil barvy, měli bychom zapátrat a ukázat na toho, kdo zatím nutí svým jednáním Čechy brát do rukou barvy. A možná je už konečně načase začít zcela vážně jednat o přesunu sochy Koněva na zahradu ruské ambasády," dodal Kolář.

Radnice připomněla, že podobné incidenty se opakují dvakrát ročně - v květnu, když se u pomníku scházejí komunisti, a v srpnu na výročí okupace. "Abychom poškozování pomníku zabránili, už jsme toho udělali hodně, a přestože desky vysvětlují, co všechno Koněv za svůj život 'dokázal', vox populi mluví jasně. Dejvice Koněva nechtějí."

S ruskou ambasádou radnice v minulosti jednala o přemístění sochy. "Budeme znovu jednat s Rusy a znovu jim nabídneme, že si mohou sochu dát třeba k nim na ambasádu. A dodávám, že dokud nezačnou jednat konstruktivně a z jejich strany uslyším jen normalizační fráze o přepisování dějin, zůstane socha pomalovaná. Nakonec, rudý je rusky krásný…" napsal starosta. Radnice uvedla, že za opakované opravy a čištění sochy zaplatila za poslední roky statisíce korun, které už dál platit nechce.

Socha už byla i růžová, hrozilo jí odstranění

Socha kontroverzního maršála, která stojí na náměstí Interbrigády v pražské Bubenči, byla terčem útoků už několikrát. Například loni v květnu ji někdo polil růžovou barvou. V minulosti se objevila iniciativa žádající její odstranění.

"Socha má být dávno v muzeu. Celá kauza podle mého názoru dokládá nejen rostoucí drzost ruské historické politiky, ale také nutnost vybudovat v Praze památník obětem totalitních režimů 20. století, kde by mohla být muzeální expozice vysvětlující i role Koněva v letech 1945, 1956 a 1968," uvedl před časem historik Petr Blažek.

Při loňském 50. výročí invaze vojsk Varšavské smlouvy do Československa odhalila radnice Prahy 6 u sochy tabulku s doprovodným textem, který vysvětluje roli Koněva v uvedených letech. "V roce 1968 osobně zaštítil zpravodajský průzkum před vpádem vojsk Varšavské smlouvy do Československa," stojí také na desce. Proti vysvětlující tabulce protestovali čeští komunisté a ruské velvyslanectví.

Z radnice deska zmizela, ulice zatím zůstává

Maršála v Praze donedávna připomínala také pamětní deska na Staroměstské radnici, která oceňovala podíl Rudé armády v čele s Koněvem na osvobození Prahy od nacistů. Kvůli opravě ji v roce 2017 sundali, po rekonstrukci se na místo už nevrátila, jak minulý týden informovalo Aktuálně.cz.

Za její opětovné vyvěšení přitom lobboval i předseda Poslanecké sněmovny Radek Vondráček (ANO), který kvůli tomu požádal o schůzku pražského primátora Zdeňka Hřiba (piráti). Ten však vrácení desky na místo odmítl, podle něj skončí v Muzeu hlavního města Prahy.

Radnice Prahy 3 se zase začala zabývat možným přejmenováním Koněvovy ulice, jedné z nejdelších a nejfrekventovanějších ulic v metropoli. "Nikdo z nás nemá úplně radost z toho, že má ulice název po rozporuplném Koněvovi," řekl v červenci starosta Jiří Ptáček (TOP 09) Hospodářským novinám.

"Když se lidé dozvědí, co všechno napáchal, nebudou chtít žít v ulici nesoucí jeho jméno," uvedl pro Aktuálně.cz Filip Stome, jeden z autorů dopisu žádajícího změnu názvu. Radnice zadala posudek historikům a čeká na stanovisko.

 

Právě se děje

před 15 minutami

Soud v Senegalu obvinil opozičního politika ze znásilnění. Zemi zaplavily protesty

Senegalský soud v pondělí obvinil opozičního politika Ousmana Sonka ze znásilnění a na kauci ho propustil. Oznámila to agentura Reuters, podle níž by mohlo Sonkovo propuštění pomoci uvolnit napětí, které v zemi panuje od minulého týdne.

Sonkovi příznivci považují obvinění za vyřizování politických účtů. Několik dní proti Sonkově uvěznění protestovali a v pondělí měl začít další třídenní protest. Senegal byl dosud považován za stabilní zemi v jinak neklidné oblasti. Současné nepokoje jsou největší za mnoho let.

Sonko vznesená obvinění odmítl a řekl, že jsou motivovaná politicky. Jeho případ obrací pozornost na prezidenta Mackyho Salla. Podle opozice se bezdůvodně zaměřuje na politické soupeře. Panuje podezření, že bude chtít své působení ve funkci prodloužit nad ústavně povolený dvojí mandát.

Zdroj: ČTK
před 55 minutami

Basketbalistky čeká na ME Francie, Rusko a Chorvatsko

České basketbalistky se na červnovém mistrovství Evropy utkají v základní skupině D ve Štrasburku s domácí Francií, Ruskem a Chorvatskem. Rozhodl o tom dnešní los ve Valencii, kde turnaj vyvrcholí. V případě úspěchu se tam svěřenkyně trenéra Štefana Svitka budou stěhovat na semifinále či zápasy o konečné umístění.

před 58 minutami

Praha poskytne šest bytů Bělorusům pronásledovaným režimem

Pražský magistrát poskytne šest bytů běloruským občanům, kteří se stali obětí represí režimu prezidenta Alexandra Lukašenka. Čtyři byty jsou určeny pro rodiny a dva byty pro jednotlivce. Nájemné bude 180 korun za metr čtvereční měsíčně. Vyplývá to z dokumentu, který v pondělí schválili pražští radní. Praha v minulosti podpořila opozici v Bělorusku například vyvěšením vlajky na magistrátu a nasvícením Petřínské rozhledny. O byty město požádal odbor azylové a migrační politiky ministerstva vnitra.

"Stojím za svobodným Běloruskem a demokratickými hodnotami a odsuzuji násilí proti tamním obyvatelům. Teď se navíc ze symbolické roviny posouváme ke konkrétním krokům," uvedl primátor Zdeněk Hřib (Piráti).

Ve většině případů se podle dokumentu jedná o rodiny v mladším produktivním věku. Stát běloruským občanům nabídne podporu sociálních pracovníků, tlumočníka nebo pomůže se zaplacením prvních nájmů a základním vybavením bytů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy