Socha Koněva je opět politá barvou. Čistit už ji nebudeme, odvezte ji, říká radnice

mka mka
Aktualizováno 22. 8. 2019 14:13
Sochu sovětského maršála Ivana Stěpanoviče Koněva v Praze 6 někdo polil rudou barvou a podstavec popsal nápisy. Na čin upozornilo několik lidí na sociálních sítích. Policie událost prověřuje pro podezření ze spáchání trestného činu poškození cizí věci. Radnice vzkázala, že bude znovu jednat o odstranění sochy a ta zůstane pomalovaná, dokud nezačne ruská strana jednat.
Socha maršála Koněva v Praze 6 je znovu pomalovaná (22. 8. 2019).
Socha maršála Koněva v Praze 6 je znovu pomalovaná (22. 8. 2019). | Foto: MČ Praha 6

Na podstavec někdo bílou barvou napsal "Ne krvavému maršálovi, nezapomeneme" a letopočty '45, '56, '61 a '68. Připomněl tím roky, v nichž hrál sovětský maršál důležitou roli - konkrétně osvobození Československa v roce 1945, řízení násilného potlačení maďarského povstání v roce 1956, stavbu Berlínské zdi v roce 1961 a okupaci Československa v roce 1968.

Policisté už čin vyšetřují. "Po deváté hodině nám bylo oznámeno, že tu sochu někdo poškodil barvou, takže na místo vyrazili kolegové, kteří to ohledali. Budeme pátrat po zatím neznámém pachateli," řekl mluvčí pražské policie Jan Daněk.

Lidé tu Koněva nechtějí, říká radnice

"Byť jde samozřejmě o vandalství, mám pro lidi, kterým socha vadí, jisté pochopení, neboť to, co se děje jen o pár kilometrů dál, na Hradě, logicky vyvolává i tyto rozporuplné reakce," uvedl starosta Prahy 6 Ondřej Kolář (TOP 09). 

"Možná, než začneme pátrat po tom, kdo použil barvy, měli bychom zapátrat a ukázat na toho, kdo zatím nutí svým jednáním Čechy brát do rukou barvy. A možná je už konečně načase začít zcela vážně jednat o přesunu sochy Koněva na zahradu ruské ambasády," dodal Kolář.

Radnice připomněla, že podobné incidenty se opakují dvakrát ročně - v květnu, když se u pomníku scházejí komunisti, a v srpnu na výročí okupace. "Abychom poškozování pomníku zabránili, už jsme toho udělali hodně, a přestože desky vysvětlují, co všechno Koněv za svůj život 'dokázal', vox populi mluví jasně. Dejvice Koněva nechtějí."

S ruskou ambasádou radnice v minulosti jednala o přemístění sochy. "Budeme znovu jednat s Rusy a znovu jim nabídneme, že si mohou sochu dát třeba k nim na ambasádu. A dodávám, že dokud nezačnou jednat konstruktivně a z jejich strany uslyším jen normalizační fráze o přepisování dějin, zůstane socha pomalovaná. Nakonec, rudý je rusky krásný…" napsal starosta. Radnice uvedla, že za opakované opravy a čištění sochy zaplatila za poslední roky statisíce korun, které už dál platit nechce.

Socha už byla i růžová, hrozilo jí odstranění

Socha kontroverzního maršála, která stojí na náměstí Interbrigády v pražské Bubenči, byla terčem útoků už několikrát. Například loni v květnu ji někdo polil růžovou barvou. V minulosti se objevila iniciativa žádající její odstranění.

"Socha má být dávno v muzeu. Celá kauza podle mého názoru dokládá nejen rostoucí drzost ruské historické politiky, ale také nutnost vybudovat v Praze památník obětem totalitních režimů 20. století, kde by mohla být muzeální expozice vysvětlující i role Koněva v letech 1945, 1956 a 1968," uvedl před časem historik Petr Blažek.

Při loňském 50. výročí invaze vojsk Varšavské smlouvy do Československa odhalila radnice Prahy 6 u sochy tabulku s doprovodným textem, který vysvětluje roli Koněva v uvedených letech. "V roce 1968 osobně zaštítil zpravodajský průzkum před vpádem vojsk Varšavské smlouvy do Československa," stojí také na desce. Proti vysvětlující tabulce protestovali čeští komunisté a ruské velvyslanectví.

Z radnice deska zmizela, ulice zatím zůstává

Maršála v Praze donedávna připomínala také pamětní deska na Staroměstské radnici, která oceňovala podíl Rudé armády v čele s Koněvem na osvobození Prahy od nacistů. Kvůli opravě ji v roce 2017 sundali, po rekonstrukci se na místo už nevrátila, jak minulý týden informovalo Aktuálně.cz.

Za její opětovné vyvěšení přitom lobboval i předseda Poslanecké sněmovny Radek Vondráček (ANO), který kvůli tomu požádal o schůzku pražského primátora Zdeňka Hřiba (piráti). Ten však vrácení desky na místo odmítl, podle něj skončí v Muzeu hlavního města Prahy.

Radnice Prahy 3 se zase začala zabývat možným přejmenováním Koněvovy ulice, jedné z nejdelších a nejfrekventovanějších ulic v metropoli. "Nikdo z nás nemá úplně radost z toho, že má ulice název po rozporuplném Koněvovi," řekl v červenci starosta Jiří Ptáček (TOP 09) Hospodářským novinám.

"Když se lidé dozvědí, co všechno napáchal, nebudou chtít žít v ulici nesoucí jeho jméno," uvedl pro Aktuálně.cz Filip Stome, jeden z autorů dopisu žádajícího změnu názvu. Radnice zadala posudek historikům a čeká na stanovisko.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Soud ve Štrasburku připustil klimatickou žalobu na 33 zemí, včetně Česka

Za přípustnou označil Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku klimatickou žalobu šesti dětí a mladých lidí z Portugalska, kterou podali na 33 zemí včetně Česka. Informovala o tom agentura DPA, podle které tak padla první velká překážka ve snaze přimět evropské vlády ke zlepšení boje proti klimatickým změnám. Žalobu podala skupina, jejíž nejmladší člence je teprve osm let, v září. Žalované státy se k ní budou muset vyjádřit do konce února příštího roku.

"Cílem žaloby je získat právně závazné rozhodnutí Evropského soudu pro lidská práva, který bude po vládách v Evropě vyžadovat, aby podnikly potřebné naléhavé kroky a zastavily klimatickou krizi," stojí na stránkách věnovaných žalobě.

Šestice mladých lidí z portugalského hlavního města Lisabonu a z města Leiria a jeho okolí, kterým je od osmi do 21 let, podala žalobu v reakci na ničivé požáry v roce 2017, při kterých v jihoevropské zemi zemřelo přes 120 lidí. Vědci podle stěžovatelů potvrdili, že klimatické změny hrály při vzniku a šíření požárů roli.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Pražští radní nesouhlasí se změnou územního plánu k nové ranveji na letišti

Pražští radní nedoporučili změnu územního plánu nutnou pro stavbu nové ranveje, kterou plánuje státem vlastněné ruzyňské letiště. Změna byla původně navržena ke schválení, radní však většinou hlasů byli pro nedoporučující stanovisko. O změnách s konečnou platností rozhodne zastupitelstvo. S výstavbou paralelní dráhy chce letiště začít zhruba za pět let.

Nová ranvej má doplnit stávající, a tím navýšit kapacitu až na 30 milionů cestujících ročně. Loni jich terminály na Ruzyni odbavily rekordních 17,8 milionu, což bylo podle zástupců letiště na hraně kapacity. Letos kvůli koronaviru provoz klesl na minimum. Podle dřívějších plánů by letiště chtělo získat stavební povolení ke stavbě v roce 2025 a stavbu dokončit o tři roky později. Náklady jsou odhadovány na zhruba devět miliard korun.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Skokani vynechají i další závody SP, řeší se návrat z Finska

Čeští skokani na lyžích neabsolvují po nedělním závodu ve finské Ruce ani Světový pohár v Nižním Tagilu v tomto týdnu. Zatímco ostatní týmy dnes odletěly speciálem do Ruska, Češi po pozitivním testu Filipa Sakaly na koronavirus zůstávají ve Finsku v karanténě a řeší se jejich přesun domů.

Sakala, který v létě nemoc covid-19 prodělal, měl pozitivní test v neděli. Ostatní závodníci Viktor Polášek, Vojtěch Štursa a Čestmír Kožíšek sice byli negativní, ale museli také do karantény.

"Jsou na hotelu, každý musel do svého pokoje a jednáme, kdy je finská hygiena pustí do Česka. Snad to vyjde. Situace se vyvíjí každou hodinu," řekl ČTK za vedení skokanského úseku lyžařského svazu Jan Baier.

Další zprávy