magistrát

Alianci nerozpustíme, shodli se Piráti a Praha Sobě. Podmínky Spolu projednají

Pražští Piráti a Praha Sobě se domluvili, že nyní nebudou rozpouštět Alianci stability, kterou uzavřeli a ve které postupují jednotně v magistrátním jednání o koalici. Strany se také shodly, že má smysl nadále jednat o podmínkách vzniku magistrátní koalice, které Pirátům a STAN předložila vítězná koalice Spolu (ODS, TOP 09 a KDU-ČSL) a ve kterých účast Prahy Sobě odmítá, sdělili primátor Zdeněk Hřib (Piráti) a lídr Prahy Sobě Jan Čižinský. Koalice Spolu v pondělí předložila Pirátům a STAN nabídku, podle které by Piráti získali čtyři a STAN dvě místa v jedenáctičlenné radě, Spolu by měla pět míst včetně primátora.

"V Alianci stability jsme se radili o dalším postupu. Určitě má smysl o nabídce Spolu jednat, protože je to nabídka, která jde správným směrem. Aliance trvá, my dobře víme, proč jsme ji uzavírali. Voliči Prahy Sobě a Pirátů chtějí víceméně totéž směřování města, a proto má smysl, aby aliance pokračovala," řekl Čižinský. Hřib doplnil, že stále nechápe, jaký má koalice Spolu problém s Prahou Sobě.

Zdroj: ČTK

Obžalovaní v kauze sportovních grantů na pražském magistrátu popřeli u soudu vinu

Všech devět obžalovaných v kauze sportovních grantů pražském magistrátu v pondělí u soudu popřelo vinu. Někdejší předseda hodnotící komise, exministr Karel Březina (ČSSD), prohlásil, že přidělování peněz bylo transparentní. Komise se podle něj pouze snažila celý proces zefektivnit a zrychlit, protože žádostí o granty přibývalo. Podle obžaloby ale obžalovaní nezákonně rozdělili 32,8 milionu korun, když některé projekty upřednostnili kvůli svým osobním zájmům či zájmům jiných vlivných lidí.

Obžalobě, která se týká roku 2018, čelí sedm bývalých či současných zastupitelů hlavního města. Na lavici obžalovaných tak vedle Březiny usedl bývalý radní Jan Wolf (KDU-ČSL), exšéf volejbalového svazu Antonín Lébl (ANO), bývalý starosta Ďáblic Miloš Růžička (STAN), exstarosta Vinoře František Švarc (ODS), starosta Březiněvsi Jiří Haramul (ANO) a místostarosta Letňan Stanislav Nekolný (ANO). Doplnily je dvě někdejší úřednice z magistrátního odboru volného času a sportu - šéfka odboru Soňa Fáberová a vedoucí oddělení sportu Dana Šachová.

Zdroj: ČTK

ANO předložili Spolu podmínky k toleranci menšinové rady v Praze

Zástupci pražského ANO v neděli předložili koalici Spolu (ODS, TOP 09 a KDU-ČSL) programové body, za kterých by tolerovali dočasnou menšinovou radu hlavního města. Mezi nimi je například aktivní řešení energetické krize nebo fungování města. Svá rozhodnutí si strany vzájemně sdělí v úterý. Novinářům to dnes řekli vyjednavači Spolu a ANO. Volby v Praze vyhrálo Spolu před druhým ANO a třetími Piráty. Magistrát je jediným místem, kde zatím koalice nevznikla, ve všech městských částech Prahy a obcích v zemi jsou již domluveny.

"Přicházíme s tolerancí menšinové rady do konce února (2023), aby to splnilo dva základní cíle. A to, aby tři měsíce po volbách už vládli politici, kteří vzešli z těchto voleb," řekl poslanec a předseda pražských zastupitelů ANO Patrik Nacher. Druhým cílem je podle něj vytvořit časový prostor pro jednání o koalici, protože to, že se neustále přerušuje ustavující zastupitelstvo na tři týdny, nevede k žádným výsledkům jednání.

Vyjednavači ANO předložili 15 programových bodů, jimiž by se podle nich musela menšinová rada zabývat. Mezi nimi jsou např. dorovnání nákladů na energie pro školy, kapacita středních škol, dokončení auditů některých městských firem nebo změna pravidel přidělování městských bytů.

 

Zdroj: ČTK

Praha zatím nové vedení mít nebude, zastupitelé budou projednávat rozpočet

Zastupitelé na čtvrtečním jednání nezvolí nové vedení Prahy. Ustaveno bude pouze 14 zastupitelských výborů. Projednán by měl být také materiál týkající se přípravy rozpočtu na rok 2023, výběrová řízení v dopravním podniku (DPP) nebo některé materiály ze sociální oblasti. Po pondělním jednání to novinářům řekli předsedové zastupitelů Spolu (ODS, TOP 09 a KDU-ČSL) Zdeněk Zajíček (ODS), STAN Kateřina Arnotová a Pirátů Daniel Mazur. Předsedové klubů se opět sejdou v pátek. V Praze dosud po zářijových volbách nevznikla nová koalice, dosluhující kontrolují tři výbory zřízené na ustavujícím jednání zastupitelů. Volby vyhrálo Spolu před druhým ANO a třetími Piráty.

"My jsme přišli za koalici Spolu s návrhem, jak by zastupitelstvo mohlo proběhnout. Navrhujeme, aby byla projednána informace o návrhu rozpočtu, aby mohl být 15. prosince na jednání zastupitelstva schválen. Za druhé chceme informaci od zastupitelky Hany Kordové Marvanové (zvolena za Spolu) k auditům v takzvané kauze Dozimetr a k prodeji pozemků v Lysolajích," řekl Zajíček.

Projednat chce Spolu také některá usnesení dosluhující městské rady, která dosud od voleb učinila. Bude se to týkat mimo jiné sociální oblasti nebo výběrových řízení na manažerské pozice v dopravním podniku (DPP).

Zdroj: ČTK

Aliance Pirátů a Prahy sobě trvá, jednání v Praze povedou nadále společně

Pražští Piráti a Praha sobě setrvávají v Alianci stability, která bude i nadále vyjednávat o magistrátní koalici společně, sdělila mluvčí pražských Pirátů Martina Vacková s odkazem na páteční rozhodnutí pirátského zastupitelského klubu. V úterý dopoledne se mají setkat předsedové klubů Pirátů, Spolu (ODS, TOP 09, KDU-ČSL) a STAN kvůli dalšímu jednání o koalici na vládním půdorysu, Spolu stále odmítá jednat s Prahou sobě.

Předseda klubu Pirátů Daniel Mazur po páteční schůzce s kolegy ze Spolu a STAN uvedl, že pirátský zastupitelský klub bude o otázce dalšího postupu hlasovat v nejbližším týdnu. Stalo se tak už ten samý den. "Jsme pevnou součástí Aliance stability. Vyzýváme vyjednavače z ostatních stran, aby to respektovali, stejně jako Aliance respektuje koalici stran v rámci Spolu. Vzájemný respekt je základem férové spolupráce," citovala dnes Vacková usnesení klubu.

Dodala, že Aliance stability nabídla Spolu ústupek v podobě nabídky, podle které by Spolu mělo pět radních včetně primátora, pět by měla Aliance a jednoho STAN. Spolu ji odmítlo s tím, že nevidí důvod do koalice Spolu, Pirátů a STAN na vládním půdorysu zapojovat Prahu sobě.

Zdroj: ČTK

Soud v Praze zamítl všech 23 stížností na volby na magistrát a radnice

Ustavující jednání pražského zastupitelstva se bude konat ve čtvrtek 3. listopadu. Ve středu to řekl dosluhující primátor Zdeněk Hřib (Piráti). S vyhlášením termínu musel čekat na rozhodnutí Městského soudu v Praze o podaných stížnostech na zářijové komunální volby. Všechny soud zamítl, vyplývá z informací na úřední desce soudu. Obrátit se na soud se stížnostmi na průběh voleb či zpochybnit zvolení některého z kandidátů mohli lidé do 7. října. K soudu dorazilo celkem 23 stížností na volby na pražský magistrát a radnice městských částí.

"Je to poslední čtvrtek, na který to vychází podle zákonných lhůt a rozhodnutí soudu," uvedl Hřib. Pravidelná jednání pražských zastupitelů začínají tradičně ve čtvrtek ráno.

Městskému soudu v Praze dorazilo 23 návrhů zpochybňujících volby do pražského zastupitelstva a zastupitelstev městských částí, což je proti volbám před čtyřmi lety o dva méně. Šest stížností bylo na magistrát a zbylé na 11 radnic. Stěžovatelé se na soud obraceli mimo jiné s návrhy na zneplatnění voleb, přepočítání hlasů a v několika městských částech stěžovatelé podali návrh kvůli podezření, že někteří kandidáti sice mají v dané městské části trvalé bydliště, ale bydlí jinde.

Zdroj: ČTK

Jednání o koalici v Praze jsou zamrzlá, Spolu nadále odmítá přibrat Prahu sobě

Vznik koalice v Praze se ani po úterním jednání Spolu (ODS, TOP 09 a KDU-ČSL), Pirátů a STAN nepřiblížil. Spolu nadále odmítá přibrat do možné koalice také hnutí Praha sobě. Naopak Piráti na přítomnosti hnutí trvají, když s ním v minulém týdnu uzavřeli Alianci stability a v jednáních chtějí postupovat výhradně společně. Novinářům to řekli zástupci Spolu a Pirátů.

Spolu bude nadále jednat o programu se STAN a podle svých zástupců stále nechává otevřené dveře pro Piráty, kdyby se rozhodli z aliance s Prahou sobě vystoupit. Volby v Praze vyhrála koalice Spolu před druhým hnutím ANO a třetími Piráty.

"Ještě k žádné dohodě nedošlo. Pravda je taková, že Piráti nepřistoupili nebo se nepřipojili k myšlence složit koalici pražskou na podkladě vládní. K tomu se připojil pouze STAN, který to odsouhlasil. Piráti to odmítli, de facto tím vznik koalice zablokovali," řekl poslanec a lídr Spolu Bohuslav Svoboda (ODS).

Zástupci Spolu řekli, že dveře pro Piráty, pokud by si rozmysleli alianci s Prahou sobě, nechávají stále otevřené. "A to pro případnou změnu názoru Pirátů, kteří by možná ještě zvážili to, jestli se přeci jenom nechtějí na tom vládním půdorysu v Praze podílet," řekl předseda klubu Spolu a vyjednavač Zdeněk Zajíček (ODS).

Zdroj: ČTK

Spolu chce v Praze vládnout s Piráty a STAN, pokračují v jednání

Představitelé Spolu (ODS, TOP 09, KDU-ČSL) v Praze stále preferují koalici s Piráty a STAN. Řekli to novinářům po pondělním jednání svého zastupitelského klubu. Dále budou jednat i s ANO a Prahou Sobě, které se rovněž dostaly do pražského zastupitelstva. Klub Pirátů potvrdil to, že jeho zástupci nezasednou v radě hlavního města s trestně stíhanými lidmi. Zástupci Spolu zopakovali, že by to měli přehodnotit.

Členové vyjednávacího týmu Spolu od komunálních voleb říkají, že preferují koalici na vládním půdorysu. Jednání s Piráty však stále nepokročila, narazila právě na podmínku Pirátů ohledně trestně stíhaných politiků. V radě by za KDU-ČSL měl podle plánů Spolu zasednout Jan Wolf, který je obžalován ve starší kauze týkající se sportovních dotací na magistrátu.

"Máme stále zájem dohodnout koalici na vládním půdorysu, je to pro nás absolutní priorita, pro kterou jsme ochotni i nadále odstraňovat některé překážky, které se na cestě objevily. Na druhou stranu očekáváme, že překážky, které někdo uměle vytvoří, tak že tyto uměle vytvořené překážky odstraní," uvedl dnes člen vyjednávacího týmu Spolu Zdeněk Zajíček (ODS). Lídr Spolu Bohuslav Svoboda (ODS) dodal, že tento týden jsou v plánu schůzky se STAN, ANO, Prahou Sobě a na závěr opět s Piráty.

Zdroj: ČTK

Praha získá od developera 560 milionů korun v rámci projektu Rohan City, většina peněz půjde na školu a park

Pražský magistrát a městská část Praha 8 získají v souvislosti s výstavbou na Rohanském ostrově takzvaný dobrovolný příspěvek ve výši 560 milionů korun od developerské společnosti Sekyra Group. Většina z prostředků půjde na výstavbu parku a nové školy v rámci projektu Rohan City, jehož výstavbu firma zahájila v loňském roce. Zástupci metropole a developer to uvedli ve středeční tiskové zprávě. Podle předpokladů developera bude po dostavění v Rohan City bydlet a pracovat okolo 11 tisíc lidí.

Pražští zastupitelé letos v lednu schválili novou metodiku, podle které developeři přispívají městu na stavbu infrastruktury. Město očekává, že by od investorů mohlo z dalších rozvojových území získat až deset miliard korun. Například od developerů plánujících výstavbu na území nákladového nádraží Žižkov by mělo na školy či školky získat dohromady zhruba 1,53 miliardy korun.

Podle náměstka primátora Petra Hlaváčka (TOP 09) je částka přes půl miliardy dosud nejvyšším příspěvkem od jednoho developera. "Většina bude použitá na výstavbu nové základní školy nebo na nový park," řekl Hlaváček. Škola, která bude součástí Rohan City, má podle odhadů stát zhruba miliardu korun a měla by pojmout více než 800 dětí.

Zdroj: ČTK

V Praze zahájila kampaň na magistrát koalice ČSSD a Zelených Solidarita

V Praze v pátek zahájila kampaň do voleb na magistrát koalice ČSSD a Zelených Solidarita. Lídryní je někdejší disidentka a bývalá ombudsmanka Anna Šabatová. Koalice se chce zaměřit na bydlení, dopravu, energetickou krizi a bezdomovectví. Odmítá spolupráci s SPD, ODS a ANO. Kandidáti sociální demokracie ani Zelených v uplynulých volbách v roce 2018 v metropoli neuspěli a do zastupitelstva hlavního města se nedostali.

"Město také musí změnit strategii vyjednávání s developery. Z každého poskytnutého pozemku musí přijít městu benefity jak v podobě bytů s dostupným nájemným, tak v podobě výstavby infrastruktury a občanské vybavenosti. Budeme také mít odvahu využít zákonodárnou iniciativu Prahy, protože podle nás Česká republika potřebuje zákon o zdanění prázdných bytů," uvedl Miroslav Dvořák (ČSSD).

Solidarita se chce zaměřit také na lidská práva. Šabatová se této problematice věnuje už od dob normalizace, kdy byla sama pronásledovaná komunistickým režimem. Manželka novináře Petra Uhla, která se narodila 23. června 1951, patřila k prvním signatářům Charty 77, později byla i její mluvčí. Od konce 70. let se angažovala také ve Výboru na obranu nespravedlivě stíhaných (VONS). Po roce 1989 se zapojila do sociální práce, byla u zrodu úřadu veřejného ochránce práv a také předsedala Českému helsinskému výboru.

Zdroj: ČTK
Pokračovat