Praha – Stovky státníků, diplomatů, historiků i zástupců náboženských obcí se sjedou v pondělí do Prahy u příležitosti 70. výročí osvobození Osvětimi.
Na programu mají kromě návštěvy Terezína především účast na mezinárodním fóru o antisemitismu a extremismu, které se uskuteční v pondělí na Pražském hradě.
Akci budou doprovázet rozsáhlá bezpečnostní opatření. Hrad bude celé pondělí turistům zapovězen, omezen bude také přístup do některých ulic.
Pondělního fóra na Pražském hradě by se mělo zúčastnit přes čtyři sta hostů. Podle Hynka Kmoníčka, ředitele zahraničního odboru Kanceláře prezidenta republiky, jsou mezi nimi tři desítky předsedů parlamentů, intelektuálové, historikové i právníci z celé Evropy. Fórum by mělo debatovat o nárůstu antisemitismu a extremismu ve světě a přijmout deklaraci, v níž zaujme k tomuto problému postoj. Večer se pak v Obecním domě bude konat slavnostní recepce pro necelých pět set hostů.
V souvislosti s tím připravuje policie rozsáhlá bezpečnostní opatření. Podle mluvčí policejního prezidia Jany Macalíkové se do nich zapojí stovky uniformovaných i neuniformovaných policistů. Policie bude zajišťovat například ochranu téměř třem desítkám hostů se statusem chráněných osob, převážně jde o předsedy národních parlamentů. Více informací ale vzhledem k utajení neuvedla.
Přístup na Hrad bude veřejnosti zapovězen
"Kvůli akci bude v pondělí a úterý uzavřen areál Pražského hradu, uzavírka se dotkne také dopravy na Hradčanském náměstí," oznámila Macalíková. Doprava bude omezena také v okolí Obecního domu a několika dalších místech v centru města.
Úterní piety v Terezíně by se podle pořadatelů mělo zúčastnit zhruba 470 hostů, mezi nimi také 91 přeživších z bývalého ghetta. I zde bude platit zpřísněný bezpečnostní režim. Položit věnce do Terezína pojede s českým prezidentem Milošem Zemanem také jeho slovenský kolega Andrej Kiska, informaci potvrdil již dříve prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček.
Ze čtrnácti pozvaných hlav států kromě Kisky přiletí ještě bulharský prezident Rosen Plevneliev. Nikdo další zatím účast nepotvrdil. Vladimira Putina, jehož pozvání vyvolalo vlnu protestů mezi odbornou i laickou veřejností, zastoupí místopředseda Rady federace Iljas Umachanov.
Pozvánku na vzpomínkové akce v Česku podle českého ministerstva zahraničí dostali zástupci všech sedmačtyřiceti zemí, které v roce 2009 během českého předsednictví v Evropské unii podepsali takzvanou Terezínskou deklaraci zabývající se odkazem holocaustu.
Mluvčí organizátorů Aktuálně.cz sdělila, že na seznamu potvrzených hostů je například předseda Evropského parlamentu Martin Schulz, první místopředseda Evropské komise Frans Timmermans, francouzský filozof a spisovatel Bernard-Henri Lévy, předsedové evropských židovských obcí i zástupce z Vatikánu.
Proti pražským vzpomínkovým akcím se na začátku ledna vyslovila polská premiérka Ewa Kopaczová. Podle polských médií konkurují vzpomínkovému aktu v Osvětimi. Hynek Kmoníček v rozhovoru pro Českou televizi sdělil, že akce začíná již toto pondělí právě proto, aby přímo nekonkurovala té polské. “Někteří účastníci se poté přesunou do Polska,“ dodal.
Oslavy v sousedním Polsku jsou také důvodem, proč do Prahy nedorazí kromě polského prezidenta Bronislawa Komorowského pozvaný francouzský prezident François Hollande, německý prezident Joachim Gauck či rakouský prezident Heinz Fischer.
Přítomen nebude ani nejvyšší představitel Izraele Reuven Rivlin, jenž uctí památku obětí holocaustu v sídle OSN v New Yorku. Mluvilo se také o pozvání ukrajinského prezidenta Petra Porošenka, jeho účast však nebyla dosud potvrzena.
Pořadatelem akcí je Evropský židovský kongres (EŽK) spolu s Evropským parlamentem a dalšími organizacemi, Česko je pouze hostitelem.