Bezpečnost

Bezpečnostní rada řešila dezinformace, energetiku či úniky z trestních spisů

Bezpečnostní rada státu v úterý projednala nedávné změny v čele armády, boj s dezinformacemi, energetickou bezpečnost či úniky z trestních spisů. V tiskové zprávě o tom informoval úřad vlády. Členové rady projednávali také materiál, který se týká zajištění bezpečnosti na mezinárodních letištích s pravidelným veřejným leteckým provozem s výjimkou pražského Letiště Václava Havla.

Zasedání bezpečnostní rady se poprvé od svého jmenování účastnili náčelník generálního štábu armády Karel Řehka, jeho nástupce v čele Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost Lukáš Kintr a ředitel civilní rozvědky Úřadu pro zahraniční styky a informace Petr Mlejnek.

Rada se zabývala mimo jiné personálními změnami v armádě, které v posledních týdnech souvisely s koncem Aleše Opaty ve funkci náčelníka generálního štábu a Řehkovým nástupem. Projednávala rovněž boj s dezinformacemi či otázky zajištění energetické bezpečnosti České republiky, uvedla Strakova akademie.

Zdroj: ČTK

Expertů na kybernetickou bezpečnost je v Česku v současnosti nedostatek

Expertů na kybernetickou bezpečnost je v Česku podle nového ředitele Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) Lukáše Kintra v současnosti nedostatek. Jde podle něj o obecnou slabinu napříč státem a soukromou sférou. Otázkou podle něj také je, zda jsou v kybernetické bezpečnosti vždy efektivně využívány finance. Kintr v čele úřadu od července vystřídal Karla Řehku, který se stal náčelníkem generálního štábu. Nový šéf v nejbližší době neplánuje zásadně přehodnocovat priority, plány ani procesy úřadu.

Kintr uvedl, že vedení NÚKIB přebírá především s pokorou a s úctou k práci, kterou všichni na úřadě doposud odvedli. Uvedl, že je odhodlán navázat a pokračovat tam, kde skončil jeho předchůdce Řehka, tedy v naplňování koncepce rozvoje NÚKIB. "Vnímám to jako velkou příležitost podílet se na posilování kybernetické bezpečnosti Česka a jako výzvu sloužit zemi. V nejbližší době nemám v plánu zásadně přehodnocovat priority, plány ani procesy úřadu. Důvodů, které mě k tomu vedou, je mnoho, ale tím hlavním je fakt, že jsem se na celé řadě věcí osobně podílel a nemám důvod je měnit," uvedl Kintr.

NÚKIB má aktuálně přibližně 300 zaměstnanců. Jedním z dlouhodobých cílů je podle Kintra navýšit počet kvalifikovaného personálu. "Přestože se opravdu počet zaměstnanců zvyšuje (např. během roku 2021 bylo přijato přibližně 50 pracovníků), stále se plně nedaří obsazovat veškerá místa, zejména na technických pozicích, a proto se úřad snaží pracovat s potenciálem absolventů a dále rozvíjet jejich odbornou kvalifikaci," uvedl ředitel.

Zdroj: ČTK

Slovenští poslanci obstruovali jednání o obranné smlouvě s USA, pokračovat budou ve středu

Slovenská sněmovna po obstrukcích opozice hlasováním ukončila rozpravu k dohodě o obranné spolupráci s USA. O dohodě rozhodnou poslanci ve středu.

Slovenský parlament začal jednat o smlouvě o obranné spolupráci se Spojenými státy odpoledne, mimořádná schůze byla ovšem už krátce po zahájení kvůli obstrukci části opozičních poslanců na zhruba čtvrt hodiny přerušena. Předsedající později jednání kvůli dalším obstrukcím opakovaně přerušoval. Proti dohodě vystupují opoziční strany, její uzavření podle dřívějšího průzkumu nepodporuje ani většina obyvatel Slovenska. U budovy sněmovny po poledni desítky lidí protestovaly proti smlouvě, o které by sněmovna měla hlasovat v příštích dnech.

Dohoda, kterou představitelé obou zemí podepsali minulý týden, umožní americkým vojákům využívat infrastrukturu dvou slovenských vojenských letišť. Bratislava by pak mohla získat od USA finanční dar na jejich modernizaci.

Po začátku schůze dva opoziční poslanci se slovenskou vlajkou nejprve obsadili řečnický pult a další se dostali do potyčky s kolegy z vládní koalice, kteří v jednacím sálu sněmovny naopak rozvinuli ukrajinskou vlajku, patrně jako výraz podpory Kyjeva v souvislosti s jeho možným vojenským konfliktem s Ruskem. Opoziční poslanci pak hned v úvodu projevu ministra obrany Jaroslava Nadě začali pískat, a poté, co k ministrovi přistoupil šéf krajně pravicové strany Kotlebovci-Lidová strana Naše Slovensko (LSNS) Marian Kotleba, předseda parlamentu Boris Kollár schůzi přerušil. Krátce předtím totiž Kollár několik poslanců LSNS včetně Kotleby z jednacího sálu vykázal. Ti ale stejně zůstali v jednacím sále sněmovny, která nemá zřízenou parlamentní stráž, jejíž členové by mohli vykázaného poslance vyvést z jednacího sálu.

Zdroj: ČTK

Českolipskou nemocnici napadli hackeři, k datům pacientů se nedostali

Krajská Nemocnice s poliklinikou v České Lípě se stala v pátek terčem kybernetického útoku, následky odstraňuje ještě dnes. Nefunkční byly zejména e-maily, vnitřní chod nemocnice útokem narušený nebyl. K citlivým datům pacientů se hackeři nedostali. Sdělila mluvčí nemocnice Andrea Beranová.

Provoz nemocnice po komunikační stránce byl podle ní po kybernetickém útoku částečně omezen zejména v pátek. "IT pracovníci na tom pracovali po celý víkend a většinu systémů se jim podařilo rozchodit, takže fungujeme tak, jak máme. Nefunkční jsou už jen nějaké podružné systémy," dodala Beranová.

Podle Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost čelilo loni české zdravotnictví zvýšenému tlaku hackerů. Podle dat ke konci října evidoval úřad loni 24 incidentů, předloni 16 a v roce 2019 jen šest. Do nárůstu se ale podle úřadu promítl i fakt, že se zvýšil počet nemocnic, které jsou povinné tyto incidenty hlásit.

Zdroj: ČTK

Státy by měly sdílet zkušenosti ohledně kyberbezpečnosti, řekl Bartoš po jednání s eurokomisařkou

Vicepremiér pro digitalizaci a ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš (Piráti) diskutoval s eurokomisařkou Margrethe Vestagerovou o prioritách českého předsednictví v Radě EU, které nastane v druhé polovině roku, elektronické identitě, kybernetické bezpečnosti nebo transatlantické spolupráci. Řekl to na tiskové konferenci. Podle Vestagerové bude Česko EU předsedat v době, kdy bude schvalována důležitá legislativa týkající se umělé inteligence nebo způsobu, jakým je nakládáno s daty občanů EU.

Otázka kybernetické bezpečnosti podle Bartoše trápila Česko i v době koronaviru. Má za důležité, aby jednotlivé členské země EU k tématu přistupovaly zodpovědně nejen dobrou legislativou, ale i faktickým řešením bezpečnosti občanů i EU jako celku. "Můžeme sdílet zkušenosti, lidské zdroje a i v rámci vzájemné spolupráce můžeme reálnému nebezpečí čelit v budoucnu společně," poznamenal.

Co se týče umělé inteligence, vidí v ní Česko podle Bartoše obrovský potenciál, zároveň ale neopomíjí její případnou nebezpečnost. Je tak nutné nastavit podmínky, které otevřou benefity využití umělé inteligence například v obchodu, ale zároveň zachovají určité limity, aby technologie nemohla být zneužita.

Zdroj: ČTK

Rusko pořádá cvičení výsadkářů poblíž hranic s Ukrajinou

Stovky ruských výsadkářů budou tento víkend cvičit poblíž hranic s Ukrajinou, kde už dosavadní soustřeďování ruských vojsk vyvolalo napětí ve vztazích mezi Moskvou a Západem. O rozsáhlém cvičení na anektovaném Krymu a na jihu Ruska ve čtvrtek informovalo ruské ministerstvo obrany.

Cvičení začne dnes na krymském polygonu Opuk, o den později budou následovat manévry na cvičišti u Novorossijska, uvedla agentura TASS. Manévrů se má celkem zúčastnit více než 1200 vojáků z výsadkových a dělostřeleckých jednotek, ale také vojsk radiační, chemické a biologické ochrany. Součástí cvičení mají být bojové střelby, zneškodňování min, ochrana vojsk před vzdušnými útoky, a to také bezpilotních letadel, a výsadky za podpory bitevních helikoptér.

Zdroj: ČTK
Pokračovat